ft Geen Dictatuur der Groote Mogendheden w Vergelijking Brandstichtingen DE RIJKSMIDDELEN IN 1933 NEDERLAND EN GENEVE OUDE MAN OVERVALLEN EN BEROOFD r DONDERDAG 18 JANUARI DE TABAKSACCIJNS De epidemie te Alem UITVOER AARDAPPELEN Zeer ERGERLIJKE TOESTANDEN DIEFSTAL VAN GENEVER Nadeelig verschil van 58 Drie verdachten aangehouden jnillioen vergeleken bij 1931 DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN „HERWONNEN LEVENS KRACHT’ Tweede nationale loterij KLAP DE DOODSOORZAAK? ZJExc. Min. De Graeff voor de radio De twee jongemannen witten met den buit te ontkomen EEN DRUIVEN-OOGSTFEEST IN HET WESTLAND WONINGELLENDE EN MAZELEN ongunstige cijfers Desnoods wijziging van het Vol kenbond utatuat, doch met eer biediging oan de rechten der kleine mogendheden Betaal spoedig het vergunnings recht! '1 r Min. jhr. mr. A. C. D. de Graeff het ft I 8OU van wat wel Ten eerste brengen de bepalingen van het Volkenbondsverdrag, waarbij de Leden elk&nder ouderlingen bijstand beloven tegen een geweld- dadigen aanval, mede, dat de Volkenbond In zekeren zin den door de Vredesverdragen in het leven geroepen territorialen status waarborgt. In de tweede plaats moet worden opg^merkt, dat tal van bepalingen der Vredesverdragen den Volkenbond de taak opdragen mede te werken aan de uitvoering van deze Verdragen. het met kunstmatig omhoog gevoerd hebben, zich in 1934 moet wreken. Naar aanleiding van een vorig bericht ver zocht men ons, ter voorkoming van misverstand, nog even mede te deelen, dat by de Ned. Spoor wegen slechts kindertoeslag wordt verleend van het derde kind af, zoodat de eerste twee kin deren nimmer meetellen. 1 i In sommige kringen heeft men de meening verkondigd, dat de Bbnd beter aan het gestelde doel zou beantwoorden, indien afstand werd ge daan van het beginsel der rechtsgelijkheid tus- achen de Leden, dat aan het Bondsstatuut ten grondslag is gelegd. De Nederlandsche Regee- ring deelt deze opvatting niet. Aan deze nota, waarvan minister de Graeff voorlezing beeft gedaan, ontleenen we de vol gende bijzonderheden. Naar uit goede bron gemeld wortjt, zal eerst daags de vervolging beginnen voor het vergun ningsrecht van den tabaksaccijns. Personen, die nog niet betaald hebben; wordt daarom in hun eigen belang aangeraden zoo spoedig mogeltfk hiervoor zorg te dragen. dat duizent land getrj bet fee; West! 01 kor. ohn «ze De Nederlandache Regeering heeft den Indruk, dat deze c r 111 e k voor een groot gedeelte haar oorsprong vindt in bezwaren, waaraan door een wijziging van het Bondsverdrag niet zou kun nen worden tegemoet gekomen. De Nederlandache Regeering maakt geen be swaar tegen onderhandellngen in beperkten kring tusachen mogendheden met bijzondere be langen tijdens een Volkenbondsconferentle, mits binnen bet kader van den Bond en met ver mijding van ook maar een schijn van dwang Het moge juist zjjn, dat In dit opzicht de Volkenbond niet ten volle aan de verwachtin gen heeft beantwoord, anderzijds moet worden erkend, dat in de afgeloopen jaren het institnut van Genève hardheden heeft kunnen veraach- ten en vreedzame oplnesingim heeft kunnen be- Voor een deel dezer gevallen zal het wellicht mogelijk zijn in de toekomst te geraken tot op lossingen, die een Internationaal regime ter zake overbodig zouden maken, maar voorzoover zulks niet doenlijk Is zou uitschakeling van de Vol- kenbondsbemoeilngen ter zake niet-een winst voor de Statengemeenschap beteekenen. De al dus voor den Volkenbond verworven „zuiver heid” zou Inderdaad duur gekocht zijn. -Haar oordeel samenvattende, verklaart de Nederlandsche Regeering, dat zij geen nood zakelijkheid ziet voor wijziging van het Vol- kenbondsstatuut. Wordt echter van andere zijden het verlangen naar herziening van - het Statuut geult, dan is de Regeering gaar ne bereid om met de andere Leden van den Volkenbond de wenschelijkbeid daarvan te onderzoeken volgens de in art. 28 van het Statuut aangegeven procedure, mits geen inbrulk wordt gemaakt op de rechtsgelijk heid, die aan bet tegenwoordige Volken- bondverdrag ten grondslag ligt. bondsverdrag als ondeugdelijk werd verworpen, anderzijds ten aanzien van een nieuwen grond slag geen overeenstemming zou zijn te verkrij gen. In dat geval zou men gevaar loopen óf den Volkenbond zelf geheel te verliezen öf den be- staanden Volkenbond te behouden, doch dan ernstig verzwakt tengevolge van de uitgesproken veroordeellng van zijn huldigen grondslag. Dit risico doet de Nederlandsche Regeering aarze len om tot een poging tot loskoppeling als be doeld mede te werken. Wat nu betreft den materleelen band tus- schen Volkenbond en Vredesverdragen, vallen twee verschillende elementen te onderscheiden Dinsdag om kwart over vijf in het schemer donker hebben twee Jongemannen, die voorga ven lid te zijn van een bouwcommissie en daar toe verzochten even het huis te mogen zien, zich toegang verschaft tot een bovenwoning aan de Jacob Catastraat no. 266 te Den Haag. Een der mannen hield de ongeveer veertigja rige dochter les huizes op de bovenverdieping aan de praat, teiwjjl de andere in gesprek was met den 83-jarigen bewoner v. d. W. Plotse ling kreeg deze van zijn bezoeker een vuist slag in het gelaat, waardoor hij aan het linker oog is gewond. Een worsteling ontstond, waar bij de oude man ook nog een scheurwondje isn een der nanden bekwam, terwijl hem ook eenlge tanden uit den mond zijn geslagen. Hierop wisten de beide onverlaten te ont komen met medeneming van een bedrag van circa 400dat een van hen uit een in de slcoof staand kistje had weggenomen. De oude man is na het gebeurde door den Geneeskundigen Dienst in zijn woning verbon den. De bewoners, v. d. W. en zijn dochter, ken den de indringers geen van beiden. De Centrale Recherche en de politie van drie bureaux In de hoofdstad houden zich sedert eenlgen tija bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aantal branden, die het vo rige jaar in Amsterdamsche peroeelen hebben gewoed. Het vermoeden bestaat nJ. dat deze branden gesticht zijn teneinde de verzekerings maatschappijen tot uitbetaling van de verze- keringssommen te noodzaken. In dit verband wordt door de politie gezocht naar de verblijfplaats van een verzekerings agent te Amsterdam, die voor de bewoners familieleden of vrienden van hem van eenl ge dier perceelen. welke naderhand zwaar door brand werden geteisterd, dé verzekering hebben bezorgd. Ook in Haarlem hebben zich dergelyke fei ten voorgedaan en naar thans is bekend ge worden, zijn als gevolg daarvan op verzoek der Haarlemsche politie te Amsterdam onge veer 14 dagen geleden twee personen gearres teerd. De feiten, die de politie tot nu toe ont dekt heeft, wjjzen in de richting van een com plot. De vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer In het Westland, zal dezer dagen plannen gaan ontwerpen, om in deze streek in navolging van -talië en het Rijn-gebied, een druiven oogstfeest in te voeren in het Westland. Het Westland heeft zijn vermaardheid als druivenland tot ver buiten de grenzen van ons land verkregen, en in een streek waar in eenlge maanden zoo groote hoeveelheden druiven ge oogst worden, is een oogstfeest wel gerecht vaardigd. Er is zelfs op aangedrongen om zoo mogelijk nog dit jaar het drulven-oogstfeest te organi- seeren. De uitwerking der plannen is evenwel niet eenvoudig; de opzet zal zoodanig moeten zijn, jen vreemdelingen naar het West- :ken worden. De bedoeling is, dat j/' in de verschillende plaatsen van het id leder jaar rouleert, zoodat een goede ilsatle wordt verkregen. Sinds eenlgen tijd zijn in Verschillende landen stemmen opgegaan ten gunste van een herzie ning van het Volkenbondsverdrag. i Zjj, die aldus spreken, verkeeren blijkbaar in de meening. dat een reorganisatie van den Vol kenbond de oplossing van de moeilijkheden, waarmede de wereld op het oogenblik heeft te kampen, zou kunnen bevorderen. Deze moei lijkheden zijn inderdaad van zoo emstlgen aard, dat ook op internationaal gebied geen middel onbeproefd mag worden gelaten, om te pogen de wereldsituatie te verbeteren. Indien daartoe een herziening van het Volkenbondsverdrag. als mede van de door den Volkenbond toegepaste methodes, zou kunnen bijdragen, zou het een betreurenswaard!ge lout zijn bij voorbaat een afwijzende houding aan te nemen tegenover voorstellen in dien zin. Het zou echter eveneens onverantwoord zijn op lichtvaardige grqpden over te gaan tot de herziening van de grondwet der Internationale gemeenschap. Diep overtuigd van de noodzakelijkheid van de ontwikkeling dA Volkenbondsorga- nisatie, beeft de Regeering zich nooit op het standpunt gesteld, aat de Volkenbond, soo- als deze in den Jare 1919 is ontstaan, niet vatbaar is voor verbetering. Bij alle critlek op den Bond zijn echter slechts weinig aan wijzingen te vinden omtrent de in bet Sta tuut aan te brengen wijzigingen. Zy is van meening. dat het beginsel der rechtsgelijkheid het eenlge beginsel is. waarop een organisatie van souverelne Staten kan wor den gegrondvest. De Nederlandache Regeering zou zich dan ook gedwongen zien zich met alle kracht te verzetten tegen elk voorstel, dal dit beginsel zou aantasten. Hiermede wil zjj in geen enkel opzicht ontkennen, dat er Mogendheden zijn met een wijdere belangensfeer en met groo- tere verantwoordelijkheid voor den algemeenen gang van zaken in de wereld dan andere Mo gendheden. Zfj heeft zich altijd kunnen ver- eenigen met de wijze waarop deze feitelijke on gelijkheid is erkend in de samenstelling van den Volkenbondsraad en rij heeft zich steeds verzet tot haar spijt zonder succes tegen de herhaaldelijk gedane voorstellen om het aan tal van de niet-permanente Leden van den Raad te vergrooten. Wellicht is In deze uitbreiding van den Rasui mede een verklaring te vinden voor de verzwakking van bet gezag van den Raad en van zijn Invloed op den gang van za ken. Echter moge worden opgemerkt, dat de herhaalde uitbreiding van het aantal verkozen Leden van den Raad steeds is geschied met medewerking en toestemming der Groote Mo gendheden. Ook ziet de Regeering de oorzaak voor bet In menig opsicht falen van den Volkenbond niet in den regel der eenstemmigheid, doch veeleer in de meenlngsverschlllen tusachen de groote mogendheden. Een complot in Haarlem en Amsterdam? „BU de Roomsch-Katholieke Staatspartij, die verreweg bet grootste aantal leden telt, vindt men op ieder lid slechts 2.7 kiezers. Op X Januari 1933 telde deze partij namelijk 374.377 leden, terwijl bet aantal op haar uit gebrachte stemmen op 26 April 1.037 343 Was. De katholieken konden toen dus op ruim twee maal zooveel kleaers bogen als de anti-revo- lutionnalren; het aantal leden hunner partij was echter ongeveer zesmaal zoo groot. Ook bij de katholieken zijn de jongeren in bet al gemeen niet medegerekendvele katholieke kiesvereenlgingen laten alleen leden van 25 jaar en ouder toe. De C.-H. Unie had 339.806 kiezers of 1 lid op bijna 9 kiezers. De Liberale Staatspartij 258.732 kiezers of 1 lid op 7 kiezers Zjj erkent, dat in de loskoppeling van den Volkenbond van de Vredesverdragen, psycholo gisch voordeel kan zijn gelegen, doch wijst op het risico, dat bU prijsgevlng van den histori- achen grondslag van bet Volkenbondverdrag geen overeenstemming ten aanzien van een nieuwen grondslag zou worden verkregen. Zij. die de loskoppeling bepleiten, mogen zich wel ter dege rekenschap geven van de nadeelen. welke zouden kunnen ontstaan. Indien eener- ■llda de historische grondslag van bet Volken- oo te het te begrijpen, dat velen X heden met eenlge nieuwsgierigheid hun courant opnemen, om te zien wat het rampspoedig jaar 1933 voor het rijk ge bracht heeft. Het komt ons voor, dat in geen enkel der latere jaren de conclusies uit de jaarcijfers getrokken zóó ulteenloopend zullen zijn, als juist nu. In een vergadering van de afdeellng Suste ren van den Llmburgschen R. K. Werklieden hond werd geprotesteerd tegen wantoestanden die bestaan bij de werkzaamheden aan het Ju- lianakanaal. Er zijn arbeiders, die 3036 uren onafgebroken moeten werken en zelfs des Zon dags geen tijd hebben om naar de Kerk te gaan. Wie bedenkingen maakte, kan heengaan. De grieven zullen ter kennis worden gebracht van het hoofdbestuur van den Llmburgschen R. K. Werkliedenbond ter nader onderzoek. De Nederlandache Regeering. ofschoon geen party by de Vredesverdragen, heeft bet steeds toegejuicht, dat de Vredesconferentie de gelegenheid heeft geboden den Volken bond op te richten. Het Is geen gewaagde stelling, dat, indien die gelegenheid niet was benut, er thans nog geen Volkenbond zou bestaan. Men zou zich echter een Volkenbond kunnen voorstellen, die zich niet zou plaatsen op de basis van den eerbied voor de gesloten verdra gen als grondslag voor elke internationale rechts orde? De stichting van een Volkenbond impli ceert de erkenning van de territoriale grenzen, die de Bond tfy zijn ontstaan aantreft. Dit be- teekent niet, dat alle verdragen en grensrege lingen onveranderiyk zouden zijn; het wil niet anders zeggen dan dat men slechts volgens de methodes van het Volkenbondsstatuut naar ver andering daarvan zal mogen streven. Zooals wy beeds hebben bericht, heerscht in het Noord-Brabantsche dorpje Alem een ma zelenepidemie. De geneeskundige inspecteur in Noord-Brabant en Zeeland, dr. J. G. Bantjes. heeft ter plaatse een onderzoek Ingesteld. Hy wyt de groote toeneming van de ziektegevallen allereerst aan de slechte woningtoestanden en en gebrekkige ziekenverpleging. In vele gezin nen zfln zieke en gezonde kinderen in één slaap vertrek ondergebracht. Dit werkt het besmet tingsgevaar in de hand. Dr. Bantjes heeft maatregelen getroffen om de meest ernstige patiënten naar het groot- ziekengasthuls te ’s-Hertogenbosch te laten over brengen. By een conferentie met de plaatseiyke autoriteiten heeft dr. Bantjes er op aangedron gen. dat direct een wykverpleegsted moest wor den aangesteld. Ook is men er toe overgegaan de lagere school in het naburige Gemonde te sluiten, daar deze school door leerllngèn uit Alem wordt bezocht. Het Bestuur van „Herwonnen Levenskracht** heeft een groote tweede nationale lotery geor ganiseerd van 120.000 loten ten bate van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch” te Bllt- hoven. Een ander punt, waarop veelvuldig critlek is geoefend, is de band, welke bestaat tusschen den Bond en de Vredesverdragen, deze band zou tengevolge hebben gehad, dat de in werfceiyk- held bestaande Volkenbond zoo geheel anders sou zijn dan de internationale instelling, die men aanvankelijk voor oogen had gehad. Het zou daartoe ten zeerste gewenscht zijn, dat zy, die het denkbeeld van de herziening be pleiten. de door hun beoogde hervormingen vooraf in concreten vorm kenbaar maken. De Nederlandsche Regeering zal de ontwik keling van deze aangelegenheid met opmerk zaamheid biyven volgen. ZU te overtuigd, aldus besloot de minister, dat zij in haar streven om overeenkomstig Nederlands traditie den inter nationalen vrede en de internationale rechts zekerheid te biyven bevorderen, zich gedragen mag achten door de instemming en den moree- len steun van het Nederlandache volk. De vorige week werd te Uitgeest een buiten gewoon brutale diefstal gepleegd in een opslag plaats van gedistilleerd, waarbij elf vaten on versneden genever gestolen werden. De vaten werden naar bulten gerold en verder getrans porteerd, zonder dat iemand daar iets van be merkte Thans te de gemeente-veldwachter, in samen werking met de rUksveldwacht, er in gestaagd een drietal personen aan te houden, die ver dacht worden dezen diefstal te hebben gepleegd. De aangehoudenen ontkennen echter alle schuld, zy zyn in bewaring gesteld. Wegens plaatsgebrek te een hunner van Uitgeest naar Beverwijk overgebracht en aldaar Ingeeloten. De politie is er verder in geslaagd de voor raad snaps, die een waarde van ongeveer ƒ6000 vertegenwoordigde, op te sporen. De vaten wa ren in de nabyheld van het dorp in den grond begraven. Zy zyn door de politie in beslag ge nomen. Het onderzoek geschiedde In overleg met de Justitie te Alkmaar. Velen zullen in dezen 'taat enkel somber heid en donkerte lezen: alweer minder ont vangen dan in het toch al zoo slechte jaar 1932. Anderen zullen reeds weer de zon van een beteren tijd zien gloren: het tempo der degressen is immers gedaald en dus rede- neeren zij juichend wij zijn over *t diep tepunt heen, de weg naar „prosperity” ligt weer open voor ons. De objectieve kroniekschrijver heeft ech ter te zorgen zich van beide stemmingen vrij te houden en slechts de nuchtere, koele cijfers te laten spreken. Alleen zoo worden de licht- en schaduw partijen overeenkomstig de werkelijkheid aangebracht. In totaal heeft 1933 aan gewone middelen opgebracht 392 millloen gulden, d. 1. 8 mil lioen minder dan het jaar 1932. Vergeleken met 1931 Is er echter een nadeelig verschil van niet minder'dan 58 millioen. Onmiddellijk springt in het oog, dat de achteruitgang dit jaar veel minder groot is: 1932 liep ten opzichte van 1931 terug met 11 1/9 pCt., terwijl 1933 vergeleken met 1932 slechts een teruggang gaf van 2 pCt. Wellicht is het niet al te gewaagd hieruit de voorloopige conclusie te trekken, dat de toestand zich geconsolideerd heeft op het peil van 1933. Voor deze stelling pleit nog Iets anders Voor 1932 was per saldo geraamd na het scheppen van nieuwe middelen en afschrij ving op blijkbaar te hooge ramingen 424 millioen. De werkelijke ontvangsten bleven daar niet minder dan 24 millioen beneden. Door deze ervaring nóg voorzichtiger ge worden, raamde minister de Geer de ont vangsten voor 1933 op 382 millioen. En ziet de ontvangsten kwamen hier zelfs 10 mil lioen boven. Nog interessanter wordt dit verschijnsel, wanneer wij bedenken, dat dit gunstig re sultaat eerst de laatste 4 maanden verkre gen is. Tot Augustus dreigden er n.l. belang rijke tekorten te zullen komen ten opzichte der raming, zóó, dat wij toen als gunstigste resultaat een degres per 31 December van rond 10 millioen meenden te kunnen voor spellen. Dat dit degres is omgezet in een accres van hetzelfde bedrag beteekent een meevaller van 20 millioen. Echter moet er hier aan herinnerd wor den, dat bijzondere oorzaken de omzet belasting! eenlge middelen min of meer Men denke aan de Vrije Stad Dantzlg. het Saargebled, minderhedenbescherming, mandaten enz. Men zou ernaar kunnen streven, aan alle bemoeiingen van den Volkenbond te dezer zake een einde te maken. De Regeering vraagt zich echter af, ot met zoodanige handelwyze de in ternationale gemeenschap inderdaad zou zyn gebaat. Uit het oog mag toch niet worden ver loren. dat men de hier bedoelde fbncties juist aan den Volkenbond heeft opgedragen, ten ein de den grootst mogeiyken waarborg te schep pen. dat zy in een geest van onportydigheid en wederzydsch vertrouwen zouden worden ver vuld. By de werken aan het Juliana- kanaal Deze cyfers zijn merkwaardig, omdat zy een beeld geven van den grooteren organisatie-zin en organisatle-bouw der katholieken. Wel is onze organisatie nog niet tot haar vol ledige ontwikkeling gekomen en ontbreekt er nog veel aan de gewenschte getalsverhouding tusschen leden en kiezers. Maar uit bet boven staande biykt dan toch, dat wy andere par tyen op dit punt een heel eind vooruit zyn. Van de S. D. A. P. worden de cyfers van het ledental door de N. R. Crt. niet genoemd. WIJ weten echter, dat ook by die party het leden tal op verre na niet haalt by het totaal der op hare candldaten uitgebrachte stemmen. Meer nog dan de overige partyen moet de 8. D. A. P. het by de stembus voor een deel, zelfs een ruim deel, hebben van de „byioo- pers", van menschen dus, die wel rood stemmen, maar daarom nog geen soclaal-democraat, of lid der party zyn. By de katholieken is dit niet en zelfs al lerminst het geval. Men kan gerust zeggen, dat wie katholiek stemt, ook katholiek la, en dat niet-katbo- lieke stemmen op katholieke lyslen slechts uitzond erlng zyn. Ook is juist, wat de N. R. Crt. schrijft, dat vele katholieke kiesvereenlgingen alleen leden toelaten, die den kiesgerechtigden leeftijd heb ben bereikt. Men sprak en spreekt dan ook meermalen van kiezer s-vereenlgingen. Wellicht, dat hierin mede als gevolg van da oprichting der „lemen" gaandeweg verande ring komt, en de deuren der kiesvereenlgingen (of party-afdeellngen, zooals men ook wel zegt) voortaan eerder opengaan voor de jongelieden, die tot de R. K. Staatsparty behooren. Maar in elk geval kan reeds nu worden vast gesteld en niet voor bet eerst dat wy, wut onze organisatie betreft, de vergeUjking met andere partyen geenszins behoeven te vree- zen, en dat wy. niet slechts in het Parlement, maar ook in bet land, veruit de sterkste party zyn. Een positie en een verhouding, die wy tot plicht hebben te behouden niet alleen, maar ook te bevestigen en te versterken. Naar aanleiding van het bericht betreffende de arrestatie van twee personen, n.l. Fr. B. en zekeren H. beiden wonende te Amsterdam, verdacht i an brandstichting te Haarlem, ver nemen wy, dat mr. J. K M Wathulsen, de verdediger van Fr. B„ die zich thans in pre ventieve hechtenis te Haarlem bevindt, nog onbekend was met het feit, dat ook brand stichting te Amsterdam aan hem wordt toe geschreven. De verdediger deelde mede, dat zyn cliënt de brandstichting te Haarlem met klem ontkent. Voor hem heeft hy een verzoek tot invryheldsstelllng by de Haarlemsche Rechtbank aanhangig gemaakt. Ook H. ontkent zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hy wordt verdedigd door mr. S. de Jong, advocaat in de hoofdstad Met de cyfers tooode de N. Rott. Cr t. zooals in een vorig nummer meegedeeld werd aan, dat de bewering van den leider der 1*. 8. B., als zou zyn party, na de katholieke en de soctaal-democratlsche, de sterkste In land zyn. geen steek houdt. Merkwaardig was dit artikel der N. R. CrL ook en wfl komen er daarom nog even op terug omdat aan bet slot daarvan gewezen werd op bet belangrijk verschil, dat by de groote partyen bestaat tusschen bet aantal leden dier partyen en dat hunner kiezers. Het liberale blad schreef namelyk: oensdagavond om half acht hield de Minister van Buitenlandsche Zaken Z. Exc. jhr. mr. A. C. D. de Graeff, een radio-rede welke door beide Nederlandsche zenders uitgezonden werd en waarin hjj de meening der regeering uiteenzette inzake het streven naar reorganisatie van den Volkenbond: De Minister deed voorlezing eener officieele nota welke het Vol- kenbonds-aecretariaat is toegezonden en waarin het standpunt der Neder- landsche Regeering wordt uiteen gezet. Hoen. Dit jaar bracht de kolossale som op van bijna 80 millioen plus 16 millioen aan opcenten, is 96 millioen, bijna 25 pCt. van het totaal der middelen. Vergeleken by de raming Is dit een accres van ongeveer 10 millioen. Hier mogen wy echter niet uit het oog verliezen, dat de laatste maanden met het oog op de per 1 Januari In werking tre dende Omzetbelasting met compenseerend invoerrecht, de handelsbeweglng naar ons land kunstmatig geforceerd is. Over de Accynzen schreven wy reeds herhaaldeiyk In vorige overzichten. Stabiel bleven die op zout en geslacht, achteruit gingen die op wyn (ruim 8 ton) gedistil leerd (byna 2 millioen), bier (1,2 millioen, wat echter door de opcenten ireer wordt opgevangen), tabak met ruim 3K millioen. Gestegen is alleen de suiker met ruim 3 millioen, waarby nog komt ongeveer 9H millioen aa nopcentenIn totaal bracht deze accyns in de schatkist ruim 65 millioen. Of het ook tyd wordt, dat per 1 Juli hier verlichting komt! De Zegelrechten bleven byna 2 mil lioen beneden vorig jaar, doch de Regis tratierechten kwamen er 7 ton boven. Vergeiykt men dit met vorig jaar, toen deze rechten resp. 5.7 en 4.2 millioen daal den, dan is ook op dit het beurs- en za kenleven reglstreerend gebied eenlge con solidatie te bespeuren. Dat de successierechten zouden dalen, was natuuriyk te verwachten. Zij kwamen van 35.8 op 32.4 millloen, een da ling van nog geen 10 pCt. Let men er op. dat de vermogens In t algemeen met on geveer 28 pCt. daalden, dan Is *t duidelijk, dat toevallige omstandigheden een rol heb ben gespeeld. Ondanks Sweep stakes en inlandsche con currentie, biyft de Staatsloterij nog goed gaan. De opbrengst is geiyk aan vo rig jaar. Een kleine, maar verheugende stijging zit in de. opbrengst der havengelden. zy kwamen een 130 mille boven vorig jaar. Volledigheidshalve vermelden we nog. dat aan bijzondere middelen werd ontvangen Leenlngsfonds 1914, 52.5 millloen (vorig jaar 59 millloen). Wegenfonds, 20.6 millloen (vorig jaar 19.8 millioen) en Gemeente fonds 79 millloen (vorig jaar 84 millloen). Zoodat In totaal door de burgerij in het orfteluksjaar 1933 aan rljksbelastlngen werd opgebracht 544.1 millloen (vorig jaar 563 millloen. ■■—■5 r is wel eens een tyd geweest, dat de rl gewone Nederlandsche burger voor de gepubliceerde maandstaten der ryks- middelen niet meer interesse vertoonde, dan voor het eerste het beste gemengde bericht. De lange reeksen getallen boezemden hem heelemaal geen belang in; die waren goed voor statlstiek-liefhebbers of financieele deskundigen. Hoogstens leidden de milUoenenover- schotten tot de conclusie, dat de betastin gen nu toch wel eens verlaagd konden wor den, ofde salarissen der landsdienaren ietwat verhoogd, al naar gelang de maat- schappeiyke positie van den lezer. Sinds echter de crisis ook in de ryksmld- delen op onrustbarende wyze tot uiting komt, is het wel eenigszins anders gewor den. Nu ziet niet enkel de ryksambtenaar, die zyn salaris in gevaar weet, met ontst^tenis naar de steeds dalende cyfers. maar ook de zakenman concludeert zuchtend uit de funeste Inkrimping der ontvangsten, dat van hem persoonlijk of zakeiyk weer nieuwe offers gevergd zullen worden, ten einde de benoodlgde gelden voor de lands huishouding by elkaar te brengen. Vooral de half Januari verschynende to- taalstaat wordt met meer dan gewone be langstelling tegemoet gezled, wyi hij de rekening van het voorbye jaar afsluit. Het is wel Is waar slechts de eene kant der rljks-exploltatlerekenlng, de zijde van de baten die der uitgaven verschynt eerst veel later maar zelfs hieruit Is reeds een en ander af te leiden over de gezondheid der landsmiddelen. In December heeft ons tand, volgens de maandstatistiek van den in-, uit: en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, slechts 6019 ton kleiaard appelen ter waarde van f 93.000 uitgevoerd, tegen 13.146 ton ter waarde van f 188.000 in December 1932. Er gingen 1942 ton klelaardappeen naar Bel gië en Luxemburg. 1322 ton naar Groot Brit- tannié. 876 ton naar Algiers en Tunis en 761 ton naar Egypte w De jaarcijfers zyn: 171830 ton ter waarde van f 2.567.000 tegen 179.759 ton ter waarde van f 2.498.000, tegen 109.039 ton ter waarde van f 5.013 000 in 1932. Pootaardappelen9554 ton (waarvan 3132 ton naar Italië, 3047 ton naar België en Luxemburg. 2192 ton naar Frankrijk en 781 ton naar Bra zilië) ter waarde van f 391.000, tegen 10529 ton ter waarde van f 320.000. Jaarcyfers: 71.683 ton f 4 370.000 in 1932. Hierby komt nog, dat de uitvoer van veen en zandaardapfeelen in het vorige Jaar slechts f 141.000 heeft opgebracht, tegen f 7255.000 in 1932. Zoodat de waarde van den geheelen uit voer van aardappelen ongeveer 11J4 millioen gulden by die van den uitvoer in 1932 is achter gebleven. Dat i* een2^md<lel voor een volkomen laxeertm^® Op tast van den officier van justitie te Gro ningen is,.bericht ..Het Volk", opgegraven het iyk van een den 3den Januari In de gemeente Hoogkerk overleden zeventienjarig meisje, op grond van geruchten, dat de mogeiykheld be staat, dat het meisje overleden zou zyn als ge volg van een slag, die haar patroon haar eenl ge weken geleden zou hebben toegebracht ter waarde otnmlge der middelen geven nog aanleiding tot een afzonderiyke opmer- king. De Grondbelasting bleef wonderlijk stabiel. Er te hierop zelfs een goede ton meer ontvangen dan vorig jaar. Wellicht mogen wy hierin het bewys zien, dat nu de landpryzen gestabiliseerd zijn. Vanzelfsprekend gaat de meeste aandacht uit naar de Inkomstenbelasting, vanouds de hoofdbron onzer landsmiddelen Zoo te het echter nu niet meer: invoerrech ten en zelfs suikeraccyns plus opcenten leverden méér op. Over het minder ge wenschte van deze verhouding tusschen directe en indirecte belastingen, schreven wy reeds eerder, al ontkennen wy geens zins de waarde der argumenten, welke Mi nister Oud dezer dagen aan voerde ten gunste der huidige maatregelen. Als we hier de cyfers bezien, slaat wel even de schrik om het hart. Men vergelijke. In 1931 opbrengst 91J/2 millioen. In 1932 77 '/j millloen. Daling 14 millloen of rond 15 pCt.; 1933 bracht slechts op byna 60 mil lioen; daling ongeveer 18 pilllioen of pl.m. 23 pCt. Eenlge ietwat schrale troost te, dat de minister het nóg erger verwacht had Deze Immers raamde een Jaaropbrengst van 50 millioen, waar per saldo dus nog bijna 10 millloen of 20 pCt. bovenop gekomen te De vermogensbelasting daalde van 12.8 millloen In 1932 tot 10.8 millioen In 1933. Een vermindering alzoo van ruim 16 pet- (In 1932 was het degres ook 16 pet., n.l. van 15.3 op 12.8 millioen). Belangryk, omdat zy zoo’n getrouwe af spiegeling te van het groote zakenleven, te de Dividend- en Tantlème-belu ting. Hier te de daling wie had anders verwacht? nog ernstiger: van 14.3 mil lioen tot 10.2. Een degres dus van ruim 28 pCt.! Vorig jaar was de achteruitgang ook al 25 pet., zoodat in twee jaar tyds deze belasting met ongeveer de helft vermin derde. Hier beeldt zich wel heel tragisch af het drama van het beleggend publiek. Het be 1 angry kste middel van onze rijks- hutehouding te zonder eenlgen twijfel gewor den het Recht op den Invoer. De cijfers wijzen het uit. In 1931 was de op brengst 64 millloen. In 1932, toen nieuwe heffingen waren Ingevoerd, zelfs 81 mil-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5