ONS BLAD Ramp van Lagny in de Kamer Portugal weergekeerd Rust m I s I I MINISTER EN KAMERLID GAAN DUELLEEREN I f® HUI I RADIO RECORD 11111, roeren zich Nazi’s Het nieuws van heden BEMIDDELING MISLUKT Het Fransche aide- mémoire GEBREKKIG SPOORWEG STELSEL VASTBERADEN OPTREDEN DER REGEERING DE BAROMETER 3 I ZATERDAG 20 JANUARI 1934 VEREEN! G DE KATHOLIEKE PERS fz— Boncour verdedigt zich Hitler’s eischen De Monzie ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 Hulptrein veel te laat De drie Bulgaren duel? Lord Halifax overleden op Onlusten te Innsbruck Menschen als handels- waar Talryke arrestaties Een bankier ontvoerd in Minnesota De gepleegde terreur ft- c Hakenkruisvlaggen wapperen het gebouw der Technische Hoogeschool te Weenen Aanslag op Japanschen pantser trein De Stavisky-af faire in den Senaat INVAL IN COMMUNISTISCHE CENTRALE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Het Duitsche antwoord aan den Franschen gezant te Berlyn overhandigd Duel tusschen dagbladdirecteur Ferry en Kamerlid La Grosi- lière gaat niet door JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en Too ver lantaarns Om bezuinigingsredenen heeft men zooveel personeel ont slagen, dat de dienst ontwricht is ADVERTENTIEPRIJZEN.- Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers Nog een Een vergadering van communisten en anarchisten ontbonden. DE STICHTING VAN HET DUITSCHE RIJK HERDACHT •4 j ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 87 N00RD-H0LLAND8CH DAGBLAD 4Bk W een Projectie- -■ Stead op Zaterdag uur 7«* Vorige stand: 758 LONDEN. 19 Januari. (V. D.) Lord Halifax, de oudste pear, en vader van den minister van onderwijs Lord Irwin, is vanavond op zijn land, goed i>U Doncaster op 94-jarigen leeftijd over leden. PARIJS, 19 Jan. In tegenstelling met de zit ting van gisteren biedt de Fransche Kamer, die hedenochtend weer is bijeengekomen, een Spr. Herinnerde aan eenige nalatigheden, wel ke zijn komen vast te staan en waarvoor niet de machinisten, maar de vooraanstaande amb tenaren verantwoordelijk zouden zijn te stellen, stellen. MOEKDEN, 20 Jan. (Reuter.) Naar een Ja- pansch telegraafbureau meldt, is een Japan se he pantsertrein op den Chlneeschen Ooster- spoorweg nabij Chandochedzl door dynamiet- patronen tot ontsporing gebracht. Een groot aantal soldaten is om het leven gekomen. Bremer was door de bandieten ontvoerd, toen hij gisterochtend met zijn auto naar zijn bank ging De familie had de politie buiten de zaak gehouden om het leven van den ontvoerde niet in gevaar te brengen. De politie kwam er ech ter achter en stelde een onderzoek in onder lei ding van den inspecteur Charles Tierney, die bij vorige ontvoeringszaken dikwijls licht in de affaire bracht BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem 760 i DANZIG. 19 Jan. (D. N. B.) De politie heeft een inval gedaan in een communistische cen trale. die als een der grootste van Europa kan worden beschouwd. Er werd een ontzaglijke hoe veelheid communistisch materiaal in acht of tien verschillende talen gevonden. De leiders, twee Polen, werden gearresteerd. Vijftien afgevaardigden hebben interpellaties Ingediend naar aanleiding van de spoorweg ramp bij Lagny, welke zoowel betrekking heb ben op de verantwoordelijkheid voor de ramp als op de algemeene organisatie der Fransche spoorwegen. De belangrijkste interpellatie was van Jules Moch. den algemeenen rapporteur van de Ka- mer-commissle voor Openbare werken. Deze cri- tlseerde het signalenstelsel, de organisatie en het materiaal. Op het net van de Chemlns de Per de l’Est zijn verleden jaar 270 ongelukken gebeurd, welke elk voor zich een ramp hadden kunnen veroorzaken. Bfj den aanvang der zitting was op de re- geerlngsbank alleen de minister van justitie aanwezig; later verschenen ook de minister president en de minister voor de luchtvaart. Slechts een klein aantal afgevaardigden was hedenochtend aanwezig. In behandeling kwam bet wetsontwerp, waar bij wordt voorgesteld hun. die wegens het be- nadeelen ven spaarders veroordeeld zijn, den handel ‘n waardepapieren en het verrichten van flnancieele operaties te verbieden. Uit overwegingen van bezuiniging heeft men zoowel bij de technische als bij de ad ministratieve diensten zooveel menschen ontslagen, dat er van een goed geregeld be drijf geen sprake meer Is. PARIJS, 19 Jan. (Reuter). Geheel tegen de verwachting heeft de regeering hedenmorgen niet geantwoord op de rede, welke Henriot gis teren hield over de zaak-Stavisky. De afgevaardigde Ybarnegary heeft opnieuw een motie Ingediend tot het benoemen van een enuéte-oommlssle naar de Stavisky-affalre. nadat zijn eerste motie van deze strekking door Chautemps van de hand was gewezen. Ook in de namiddagzitting kwam de zaak- Stavisky, waarover eerst in den loop van de volgende week verder zal worden gedebatteerd, niet ter sprake. Intusschen hield de Kamer zich bezig met een ander schandaal, waarbij niet alleen veel geld, maar, wat erger is. ook tweehon derd menschenlevens verloren gingen. Ik heb haar sindsdien niet meer terug ge ilen tot de kranten, toen het schandaal een maal tot uitbarsting was gekomen, 'haar por tret afdrukten. Het was ook toen pas dat ik te weten kwam dat zij getrouwd was met den- gene dien ik tegen mün zin eenmaal in de uitoefening van mijn beroep als advocaat ver dedigd had. Dit is alles wat ik met de Stavisky-affalre heb uit te staan of ooit uit te staan heb gehad BERLIJN. 19 Jan. Officieel wordt medege deeld: Vanmiddag heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken den Franschen ambassa deur Francois Poncet ontvangen, dien hij bet Duitsche antwoord op het door den Franschen ambassadeur op 1 Januari overhandigde aide- memoire in zake ontwapening heeft overhan digd. De Rijksminister lichtte den inhoud van het document toe. De locomotieven, welke bjj de maatschappij In gebruik zijn, zouden volgens een rapport van ingenieurs ondeugdelijk zijn. De laatste onge lukken hebben plaats gehad met deze locomo tieven. Bovendien moeten de houten wagens door stalen worden vervangen. Aan het slot van zijn rede wees afgevaardigde Moch ook nog op de geheel onvoldoende orga nisatie van de eerste hulp, zooals deze was bij de ramp te Lagny. PARUS, 19 Jan. (Reuter) De vier perso nen, die door minister De Monzie en Henriot zijn aangewezen als getuigen bij hun duel en die op zich hebben genomen vooraf het officieele ste nografische verslag der Kamerzitting te onder zoeken, hebben vastgesteld welke beschuldigin gen Henriot heeft geult. De afgevaardigden be sloten den minister de betreffende passage te laten lezen en hem te vragen of hü zijn verkla ring staande hield. De Monzie liet weten, bjj zijn verklaring te blijven, dat hjj Arlette Simon niet kende. Ook handhaaft hij den eisch, dat Henriot de aantijging intrekt of wel hem ge noegdoening geeft. INNSBRUCK. 19 Jan. (Reuter). In de omge ving van de universitelt hebben vandaag weer betoogingen plaats gehad. Op de eerste en tweede verdieping van het hoofdgebouw ont ploften eenige papieren bommen. Vervolgens verzamelden de studenten zich op de beneden verdieping en zongen het Horst Wessellled en andere nationale liederen. Toen een „Ueberfall- kommando" verscheen om een eind aan de de monstratie» te maken, kwam het tot botsingen tusschen de politie en de studenten. Een groot aantel studenten werd gearresteerd. Nader seint Reuter nog uit Innsbruck: De laatste dagen is in heel Tirol weer een groot aantal Nazi’s gearresteerd, en naar het concen tratiekamp Woellersdorf overgebracht. Aan deze vergadering werd deelgenomen door communisten, anarchisten en leden van vak verenigingen. van wie een groot aantal gear resteerd is. Bij de voorbereiding van de alge- meene werkstaking speelde verder de vroegere legerofficier, kapitein Carlo Vllhena, een rol. die reeds een keer uit Portugal verbannen is geweest en ook van de jongste amnestie was uitgesloten. Ook hij is in hechtenis genomen Als vertegenwoordiger van den voormaligen officier de Carvalho zou hij Donderdagochtend de revolutie organlseeren. In verschillende deelen des lands hebben, aldus de mededeelingen van den minister, in cidenten plaats gehad. De telefoonleiding tus schen Porto en Coimbra is doorgesneden: op talrijke plekken werden helsche machines op de spoorwegralls gevonden. Te Parinha Grande wierpen stakers een bom De eerste reddlngstreln is «is twee uur 20 minuten na het ongeluk ter plaatse ver schenen. Moch eischte het in staatsbedrijf nemen van de spoorwegen met de motlvee- ring, dat deze misstanden niet slechts op een, doch op alle spoorwegen betrekking zou den hebben. Bij de algemeene debatten verklaarde de rapporteur, dat het tijd wordt uit het jongste schandaal de noodige practische conclusies te trekken. De Fransche wetgeving inzake de contrdle op flnancieele operaties is onvoldoen de. Men moet niet alleen de misdaden bestraf fen, doch ook door de politie voorzorgsmaat regelen later nemen. De wet van 1930, waar bij aan recidivisten de uitoefening van bet ban- kierschap wordt verboden, heeft geen betrek king op zi kere medewerkers van flnancieele instellingen. PARUS, 19 Jan. Inzake de heftige woorden wisseling tusschen den minister van Onderwijs, de Monzie. en den rechtschen afgevaardigde Henriot, die in de Kamer tegen den minister verdachtmakingen had geult in verband met de Stavisky-affalre, meldt men nog het volgende: De Monzie overhandigde in aanwezigheid van verscheidene afgevaardigden en overhaast toe geschoten journalisten zijn aanvaller zijn kaar tje en stelde de neo-socialisten Marqueet en Deschizeaux als zijn «tuigen. Henriot van zijn kant nam daarop zijn partijgenooten Blaisot en Ybarnegaray toj getuigen Vanochtend zouden partijen en getuigen ge zamenlijk den officleelen tekst van Henriot’s woorden onderzoeken. Zoo dit niet tot een be vredigenden afloop leidt, of Henriot geen ex cuses aanbiedt, zou dus een duel tusschen Hen riot en De Monzie moeten plaatsvinden. Natuurlijk hoopt men vurig, dat deze pijn lijke zaak alsnog in der minne kan worden geregeld. De Fransche wet verbiedt wel is waar het tweegevecht, doch in het verleden (o.a. tij dens de Dreyfus-affalre en in den oorlog) Is het herhaaldeljjk voorgekomen. dat partijen aan de grens, even buiten Fransch grondgebied, hetzij in België of Noord-Spanje, hebben ge duelleerd. «ün ah verdedigingswapenen. Het schijnt, dut "beeld van rust en leegte, de rijks kanselier toegestemd heeft in de con- tröle over de op militaire leest geschoeide or ganisaties, verondersteld, dat deze contróle eveneens op alle dergelijke organisaties tn de andere landen wordt toegepast. Wat ten slotte de kwestie der luchtstrijdkrachten betreft, houdt men aan Duitsche zijde de verlaging van de Fransche luchtstrijdkrachten met 50 pet. voor onvoldoende resp. zonder beteekenis, wanneer Duitschland over geenerlel luchtvloot kan be schikken. Bovendien wenscht men aan Duit sche zijde een verklaring over wat er geschie den zal met de 50 pet. vliegtuigen, die men wil afschaffen. PARUS, 19 Jan. (Reuter). Havas meldt uit Lissabon, dat de Portugeesche minister van blnnenlandsche zaken aan persvertegenwoordigers de volgende nadere bijzonderheden heeft meegedeeld over de pas ontdekte communistlsch-anarchlstl- sche samenzwering. BH de ontbinding van een extremistische vergadering, waarin toebereidselen werden getroffen voor de uitroeping van de algemeene werkstaking. noordwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk eenige regen- of natte sneeuwbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: kans op vent des nacht*. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiihiiiiiiiuiniiiiii ST. PAUL (Minnesota) 19 Jan. (Reuter) Edward O. Bremer, een bankier en zoon van een rijken brouwer, Is door bandieten ontvoerd Voor zijn vrijlating wordt een losprijs van tweehonderdduizend dollars gevraagd. WEENEN, 19 Jan. Onbekende personen hebben Vrijdagochtend op de Technische Hooge- school te Weenen zes groote hakenkrulsvlag- gen geheacben. De politie heeft de vlaggen ver wijderd. Arlette Simon schrijft Paul-Boncour was de nicht van een mijner vrienden en de dochter van een kameraad. Haar moeder was hertrouwd en, naar ik geloof, vertrokken naar bet buitenland. Arlette Simon bleef alleen te Parijs achter waar zjj den avonturier Stavlsky leerde kennen en na eenlgen tijd voor de recht bank verscheen onder de beschuldiging van zijn medeplichtige te zijn. Ik kende Stavlsky toen nog niet en kon zijn toekomstige bekendheid zelfs niet vermoeden. Ik heb hem ook nooit ge zien. Toén niet en later ook niet. leringsgebouwen in de Por ie hoofdstad- waar de rust ia weergekeerd. naar een politlepoethuls. Er ontstond een hand gemeen. waarbij verscheidene personen ernstig verwond geraakten; 17 stakers werden gear resteerd. Eenige agitatoren zijn in de bosschen ge vlucht en omsingeld door troepen. Hun ar restatie zal niet lang op zich laten wachten. Te Lissabon heeft de politie 100 en te Se- tubal 80 zware bommen in beslag genomen. LISSABON 19 Jan (Reuter) De eenige slachtoffers van de algemeene staking tn Por tugal zijn twee spoorwegarbeiders, die gewond werden toen bij Santaira een trein tot ont sporing werd gebracht. Donderdagavond om 10 uur publiceerde de regeering een communiqué, waarin het volgen de wordt gezegd: „Onder het voorwendsel, dat door de grondwet zoowel stakingen als uitslui tingen onwettig zijn geworden, wilden de rad draaiers een aantal arbeiders in een misdadig avontuur storten, omdat naar hun zeggen eeni ge revolutionnalre klasse-organlsatles niet lan ger konden functlonneeren. De maatregelen dar regeering hebben echter het plan der extremis ten overal doen mislukken onder omstandig heden, die een herhaling uitsluiten. De schul digen zullen worden gestraft Lissabon bood in den loop van den avond den gewonen aanblik. Donderdagmorgen werd het werk overal als gewoonlijk hervat. In het land heerscht een absolute rust. staat geacht kan worden om In een duel voldoening te geven. Ferry heeft een gerechte lijke aanklacht tegen hem ingediénd. heeft men, zoo verklaarde de minister, heel nauwkeurige plannen gevonden over de voorgenomen omwenteling, welke waren ontworpen naar het voorbeeld van wat in Spanje gebeurd is. LEIPZIG 19 Jan. (DJi.B.) De verdediger der Bulgaarsche' verdachten in het Rüksdagorand- proces, Dr. Telchert, publiceert een verklaring, waarin hü het in de buitenlandsche pers ver spreide bericht, dat Dlmltrof op sterven ligt een Infame leugen noemt. HU zegt, dat de 3 Bulgaren uitstekend behandeld worden, een ruim gebruik mogen maken van het recht om te rooken en goed gezond zijn. Dlmltrof mag geregeld bezoek ontvangen van zün familiele den. PARIJS, 19 Jan. (Reuter). Ook de Fransche senaat heeft naar aanleiding der .zaak-Stavisky zUn vertrouwen in de regeering uitgesproken. In de zitting van Vrijdagmiddag sprak aller eerst senator Chéron. die zelde. dat erger dan dergeljjke schandalen de manier is, waarop ze worden uitgebuit. HU wekte de regeering op, om het afzakken der moraal van openbare per sonen te bestrijden en eischte een wijziging van de perswet. Minister-president Chautemps verklaarde, dat Frankrijk aan een moreele crisis lijdt. HU ge looft echter, dat het voldoende is de justitie haar taak te laten verrichten en de noodig ge bleken wetsveranderingen door te voeren, voor al ten opzichte der banken van leening Na uiteengezet te hebben waarom 1 voorstel een enquéte-commissie in te stellen had afgewezen zelde Chautemps een voorstander te zijn der persvrijheid, maar het moet mogelük zijn de oplichters, die onder den dekmantel der Journalistiek hun bedrüf uitoefenen aan te pak ken, zooals liet ook ónmogelijk gemaakt moet worden dat journalisten geld ontvangen uit het buitenland. Tenslotte waarschuwde de premier voor een herhaling van zoo rumoerige zittingen als die der Kamer op Donderdag j.L Dergeljjke dingen doen veel kwaad. Het is in het belang der republiek de sociale discipline te herstellen. De rede van Chautemps werd met groot ap plaus ontvangen. De senaat nam een resolutie aan, waarin hü zün vertrouwen in de regeering uitspreekt en de verwachting te kennen geeft, dat er zonder genade en zonder partüdlgheid een onderzoek zal worden ingesteld naar de fei ten welke de openbare meening zoozeer in be roering hebben gebracht. De zitting werd daarop verdaagd tot 25 Ja nuari. Tot zoover Paul-Boncour. Inmiddels berichtten de bladen reeds, dat ook de directeur van het nationalistisch blad „Llberté", Désiré Ferry, die met het socialistisch Kamerlid La Grosiliére in de „couloirs" van het Parlement handgemeen geworden was, zün tegenstander tot een duel had uitgedaagd. Naar aanleiding dezer geruchten maakt Désiré Ferry bekend, dat het Kamerlid La Grosiliére reeds meermalen strafbare hande lingen heeft gepleegd en dat hü dus niet in Het Duitsche antwoord houdt zich over het algemeen in het kader van de tot dusverre ge voerde Fransch-Duitsche besprekingen. Men heeft er van Duitsche zijde bovendien met na druk op gewezen, dat de voortzetting van deze besprekingen in wederzijdsch belang gewich tig is. Eén punt van het Fransche memo randum heeft echter van Duitsche zijde prin cipieels bezwaren gewekt. Al is ook in dit memorandum het woord „proeftijd” niet meer aanwezig, weet men toch, dat Frankrijk daar aan vasthoudt. Van Duitsche zijde verklaart men in dit verband, dat alles wat naar een dergelüken proeftijd zweemt, een dlscrlminee- ring vormt en een kwetsing van zün eer. Men is van Duitsche zijde van opvatting, dat de ontwapening niet in twee phases ten uitvoer kan worden gelegd. Een ander Dultsch bezwaar hü het geldt de effectieve sterkte van het toekomsti- ge Duitsche leger. Men legt er den nadruk op dat 200.000 man niet voldoende zün om de vei ligheid van Duitschland te waarborgen. Onder deze omstandigheden is het momenteele be roepsleger met zün gering effectief nog meer waard. Het nieuwe Duitsche leger moet boven dien over alle wapenen beschikken, die erkend De rei PARIJS, 19 Jan. (Reuter.) In de wandelgan gen van de Kamer diende Lagrossllière na een woordenwisseling een oorvüg toe aan Désiré Ferry, die zich verantwoordelük had verklaard voor een artikeltje in de Llberté”. dat com- promitteerend was voor eerstgenoemde. Ferry verzocht hierop aan twee collega's de kwestie met de wapens te beslechten. Volgens nadere berichten is het geschil tusschen den Minister van Onderwüs De Monzie en het Kamerlid Henriot nog steeds niet opgelost. Een conferentie tusschen de getuigen is op niets uitgeloopen. Men besloot nu de bemiddeling in te roe pen van Francois Pietri. die als voorzitter van den scherm bond volledig op de hoogte is met eerezaken en uit moet maken of hier sprake is van beleedlglng en wie in dit geval de beleedigde is. 4b Arlette Simon heb ik slechts gekend als sen ongelukkig jong meisje dat alleen en uitsluitend ter wille van haar vader en vol komen belangeloos als advocaat heb büge- staan. Büzonder moeilük was deze zaak overigens niet- Waar het onderzoek aan toonde dat zü niet verantwoordelük kon worden gesteld en de eischende partü zich daarbü neerlegde, werd qfj van rechtsver volging ontslagen, terwijl Ik op vacantie was. De regeering publiceert den tekst van telegram dat Paui-Öoncour gisteravond uit Ge nève naar Parüs zond om te protesteeren tegen de lasterlüke aantijgingen van Henriot en om tevens de voor hem Paul-Boncour alles zins eerbare, blzondere omstandigheden uiteen te zetten, welke er toe hebben geleid dat hü. op aandringen van zün familie, in Juli 1926 de verdediging op zich nam van Arlette Simon, de latere Madame Stavlsky. Een der politietroepen marcheert met den historischen schellenboom voorop Nadere büsonderheden over de verduistering te Daimsholte. De Stavisky-affalre. Boncour verdedigt zich. Duel tusschen min. De Monzie en afgevaar digde Henriot. Duitachlanda antwoord op de Fransche memorie aan den Franschen gezant te Beriün overhan digd. De rust in Portugal weergekeerd. Vastberaden optreden der regeering. Ooetenrüksche naai’s in actie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13