Bescherming openbare orde twoo Berlijns aan Parijs Uitvoering Landbouw-Crisiswet VELE MAATREGELEN UITBREIDING DER WET GEVRAAGD ZATERDAG 20 JANUARI WOEKER TE ROTTERDAM Ernstig geval aan ’t licht gekomen Gebruik van kalkeieren Kalkeieren voor do fabrieken Verspreidingsdelicten Crisis-Varkensbesluit 1933 VALSCHE STEMPELS Ontduiking der Varkenacriaiswet Pluimveestapel FRAUDULEUZE INVOER Vergoeding aan pluimveehouders Prijsregeling aardappelen Uitbreiding der wet Producenten crisisproducten Opruiing Heffing van zetmeel Versterking der politie? De Italiaansche Kamer ontbonden Beleediging openbaar gezag Voor byna 70.000 pond sterling 500 telegraaf palen, vernield Korte berichten De netelige Saar-kwestie De eerste aardbeien De strafmaat Dollar en pond sterling Reclameplaat voor de R.A.L X Een verstrekkend wetsontwerp, dat in een ernstige sfeer behandeld* dient te worden Meeningsverschillen inzake den datum der volksstemming De draagvlakken tijdens het vliegen gebroken St. Dominicus’ Derde Orde naar Rome Gevaarlijke bewaakte spoorweg overgang Sir John Simon reist terug naar Londen. Internationale persstemmen Nieuwe aardbeving verschrikt de bevolking Reuzen-diamant ver kocht ONREGELM ATIGHEDEf TE KERKRADE GEVANGENHOUDING BEVOLEN Noodweer in Kroatië - a Na de ramp in Britsch- Indië De ramp der „Emé- raude” Aanvulling en uitbreiding van de reeds bestaande regelingen bleek in menig opzicht noodig Haringaanvoer verboden Tegen smokkelhandel Verwoestingen nog onover zienbaar Liggeld voor zeeschepen Leemte aanvullen r" de t- de a B k tuiachen Tegen bet mogelyk maken van preventieve Vier van een ia m Eenlge andere leden vulden zulks In zooverre aan, dat zy het denkbeeld, groepen van per- ver- hechtenls wegens het misdrijf van art. 137a be staan by de Commissie groote bezwaren. sx tf i Enkele leden stelden nog de vraag of naar de meening van den minister de artt. 418 en 419 voldoenden waarborg bieden, dat by pers delicten een verantwoordelijke dader kan wor den achterhaald. artikelen, moeten idee ren. ir stelde verder nog aanwijzingen te De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van B 'W.'*<ot- verlaging vaa het liggeld voor opgelegde schapen met .17. .tegen 16 stemmen verworpen. De Italiaansche schepen ArtllgUo en Arpione die gespecialiseerd zijn in bergingswerkzaam heden op zee zijn thans begonnen met werk zaamheden 'op de reede van Varrasa waar In het gedurende den nacht vervoeren van crisis producten binnen de gemeente Baarle-Nassau en andere daarin genoemde aan te wijzen doelen van het Rijk alleen wordt toegestaan, indien dit geschiedt per spoortrein of per vaartuig, het welk onder douaneverband valt Daarnaast wordt het vervoer van de hler- voren bedoelde crisisproducten overdag in de eveneens reeds vermelde deelen des Rijks alleen toegestaan, Indien dit gedekt wordt door een vervoerdocument. X r PARIJS, 20 Jan. (V. D.) Het ..Journal" meldt, dat de in den loop van den nacht te Paths ont vangen tekst van de Duitsche antwoordnota onmiddellljk is doorgezonden naar den Fran- schen minister van Buitenlandscho Zaken te Genève. De correspondent van genoemd blad te Berljjn beweert, dat Dultschland zyn stand punt niet duidelijk uiteenzet. omdat het door de Fransche voorstellen in verlegenhe'd is ge bracht en het nochtans in zijn belang is de on- derhandelingen niet te laten afbreken, doch ze voort te zetten. De Beriynsche correspondent van de ..Matin’’ meldt, dat de Fransche en Engelsche ambassa deur te Berlijn Vrijdagavond elkaar in kennis gesteld hebben van hun Indruk over het Duit sche antwoord. een regeling getrof- n zekeren tjjd deze gesloten. bouw-Crislsfonds aan erkende bewerkers het maken van witte zesvoets en een halfvoets houten hoepels^ën leend van ten hoogste zesvoets en 1.50 per hoepels. y/ geen spoortreinen, maar wel in elke richting om het half uur een tram van de Nederlandsche Buurtspoorwegen. Hierdoor is een zeer ongewenschte en ge- vaarlyke toestand ontstaan, omdat het weg verkeer er op rekent den geopenden overweg zonder gevaar te kunnen passeeren, terwijl het de kans loopt met een plotseling naderende tram in botsing te komen. De A.N.WB. en de K.NA.C. hebben nu aan den Dlrecteur-Generaal der Spoor- en Tram wegen verzocht maatregelen te willen treffen, dat aan dit bezwaar zal worden tegemoet ge komen. ROME, 20 Jan. Reuter) In de Staatscourant is het KoninklUk besluit gepubliceerd, waarbij de Kamer wordt ontbonden. De vakvereenlglngen en andere erkende en bevoegde corporaties moeten vóór 15 Februari as. candldatenlljsten by den grooten fasclsti- schen raad indienen. Senaat en Kamer worden tegen 28 April bjj- eengeroepen. In een brief van den Minister van Economi sche Zaken aan den Voorzitter van de Tweede Kamer, wordt mededeeling gedaan van de vast stelling van Koninkiyke Besluiten tot uitvoe ring en toepassing van eenlge artikelen der Landbouw-Crisiswet. By deaen brief is gevoegd een toelichting op voornoemde besluiten, waar aan het volgende wordt ontleend: Het verbruik van de hierbedoelde elproduc- ten te niet het gevolg van hun kwaliteit, maar van den prys, waarvoor zy worden geleverd. Concurrentie hiertegen door den Neder’andschen pluimveehouder is niet wel mogeiyk, aangezien deze dan den prys der eieren met IK cent per stuk zou moeten vermlndereg. Rome Bo- Een groot aantal klachten, by de politie te Rotterdam binnengekomen, heeft de recherche aanleiding gegeven, een onderzoek in te stellen in het kantoor van de Deposito- en Credlet- bank. gevestigd aan den Goudschestngel 129 al daar. Het vermoeden bestond, dat deze zaak ver- Str. n k 1- ui t- m li fe LONDEN, 20 Jan. (Reuter) Naar uit Patna wordt gemeld, heeft men daar een nieuwe aardbeving waargenomen, welke acht seconden aanhield. Een panische schrik maakte zich van de bevolking meester, daar men een herhaling van de jongste catastrophe vreesde. Er werd echter geen schade aangericht. De gouverneur van Bihar en Orissa te per vliegtuig te Moezafarpoer aangekomen om gich persooniyk van de door de aardbeving aange richte schade op de hoogte te stellen De gou verneur bracht Vrijdag een bezoek aan het hoofdbureau van politie, waar honderden lyken zijn neergelegd. Een leger van arbeiders be vindt zich onderweg om de verwoeste straten, spoorwegen en bruggen te herstellen. LONDEN, 20 Jan. (V D.) Met betrekking tot het antwoord van Dultschland op het Fransche aide mémotre. zegt de Berlljnsche correspon dent van de „Times", dat men kan aannemen, dat Dultschland zyn belangrijksten eisen, bet direct bezit van defensieve wapenen, hand haaft De weg voor verdere onderhandelingen biyft open, doch Dultschland etecht de practi- sche erkenning van zyn recht op geiykheid van bewapening op het oogenbllk en in latere jaren. De „News Chronicle” meldt, dat ook bet ant woord van Dultschland op het Engelsche me morandum van 20 December in verzoeniyken toon te gesteld. Omtrent bet verloop der zitting meldt Reu ter nog. dat de president der Baarregeering. Knox, in groote trekken den toestand in het Saargebled beschreef en vervolgens een aantal vragen beantwoordde, welke door den Italiaan- seben vertegenwoordiger, Aloial, waren gesteld. Paul-Boncour stelde vervolgens voor, dat de Volkenbondsraad «en verklaring sou opstellen, juist zyn. De minister van Economische Zaken heeft erkend als producenten van alle in Nederland gevestigde griend. Uit het Landbouw-Crisisfonds zal nadere verrekening aan de genoemde veiwer- kers steun worden verleend ten bedrage van ten hoogste twintig duizend* gulden, overeenkomstig het reglement voor steun aan de griendcultuur. Biykens dit reglement wordt uit het Land voor jgjtte vyf en bydrage ver- j/'f'per duizend stuks duizend stuks 5-voeta- nadere bijzonderheden verwijzen wij de advertentie in dit blad. Deze leden zouden een uitbreiding van wet op het recht van vereeniglng en vergade ring overwogen willen zien, in dien zin, dat een vereeniglng niet alleen in stryd met «penbare orde geacht zou kunnen warden we gens baar doel, zooals art 3 dier wet thans be paalt, doch eveneens wegens haar teiteiyke werkzaamheid. Deelneming aan zulk een niging zou dan krachtens art. 140 W. v kunnen worden gestraft len zyn wegens mishandeling ch gendarme op Malloccra in hooger beroep door het Spaanache Hooge Mili taire Gerechtshof veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. de steun aan de varkenshouderij kan wor den uitgebreid bulten de grenzen, door de Cri- sls-Varkenswet 1932 gesteld, en er wordt meer eenheid in het landbouw - De rechtbank te Roermond heeft de gevan genhouding voorben tyd van dertig dagen be volen van den In verband met den dood van H. Bollen aangehouden L. Z. uit Borneren (N. Br.) De revolver, waarmee de doodslag te ge pleegd. te nog niet gevonden. Naar medegedeeld wordt, biyft Z. ontkennen de bedoeling te heb ben gehad B. of wie ook te dooden. Sedert het inwerkingtreden van het Crtete- Aardappelbeslult 1933 I, had de praktyk uitge wezen. dat het vrije vervoer van hoeveelheden aardappelen van ten hoogste 10 K.O. tot om- vangryke ontduiking van de heffing op aard- appelen had geleld. Deze wyzigingen nu hebben ten doe! dit en nog enkele andere bezwaren tegen de bestaan de regeling op te heffen. Het Crteis-Aardappelbeslult 1933 I regelt uit sluitend het vervoeren van aardappelen, terwyi de uitvoer, met name van pootaardappelen, wel ke een zeer belangrijk onderdeel van den aard- appelhandel vormt, geheel daarbuiten valt. Het was noodzakeiyk. een byztmdere regeling voor den uitvoer van pootaardappelen te tref fen. teneinde prysregelend te kunnen optreden Drie boeren, woonachtig in de nabyheid van Amersfoort, hadden, ter ontduiking van de var- kenscristewet gebruik gemaakt van vateche •tem pels. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hen deswege resp. tot vyf maanden gevangenisstraf. 200.boete of veertig dagen en 200.boete of veertig dagen. Vrijdag diende de zaak in hooger beroep voor bet Amsterdamsche Hof. De procureur-generaal requireerde resp. vyf maanden, éèn maand en één maand gevangenisstraf. Arrest over 14 dagen. In dit rapport van de commissie wordt ver klaard. dat het vliegtuig In verband met het beperkte zicht schuin gelegen heeft, of met buitengewoon hevige windvlagen te kampen moet hebben gehad. In beide gevallen zyn de draagvlakken van het vliegtuig zoo bovenmatig belast, dat zy tijdens het vliegen gebroken zijn, de oorlogsjaren een schip is getorpedeerd. LONDEN, 30 Jan. (Reuter) Over de gisteren gehouden geheime zitting van den Volken bondsraad. waarop over de kwestie van het Saargebled werd geraadslaagd, meldt de „Daily Telegraph", dat er groot meenlngsverschil over bestond of de volksstemming in het Saai gebied het volgende jaar of later moet plaatshebben. BELGRADO. 19 Jan. In Kroatië en Bosnië hebben in de laatste dagen hevige sneeuwstor men gewoed, welke ten deele ook een onder breking van het spoorwegverkeer tussdhen Bel grado en Agram ten gevolge hebben gehad. Meer dan 500 telegraafpalen zyn vernield. In Bosnië en in de Bika zyn verscheidene treinen Ingesneeuwd. Hulptrelnen zyn even eens in de sneeuw biyven steken. Het autobus- verkeer moest worden gestaakt. De telefoon- lynen zyn gestoord. In Bosnië te de sneeuw, i 1 M. dik. In de bergen hier en daar 2 M. PARIJS, 20 Jan. (Reuter) Het Ministerie van Luchtvaart heeft de eerste conclusies gepubli ceerd van de speciale commissie van onderzoek naar de vliegtuigramp van de „EméraudS”, waarby tien personen om het leven gekomen zyn. LONDEN, 30 Jan. (V. D.) In de city kan geen bevestiging verkregen worden van ae Amcrl- kaansche geruchten, volgens welke overeen stemming zou zyn bereikt tusschen vertegen woordigers van de Bank of England en de Fe deral Reserve Banks beterffende de handha ving van den koers op 5 dollar per pond gedu rende de eerstvolgende weken. In bankkrlngen te men van meening, dat deze geruchten on- LONDEN, 30 Jan. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken is weer uit Genève naar Londen vertrokken. In verband hiermee wordt uit Genève gemeld, dat de reis van Simon ge deeltelijk ook beïnvloed is door het bericht, dat het Duitsche antwtford op de Fransche nota gisteren Is overhandigd. Simon wenscht in Londen te zijn om met de andere leden van het kabinet over den Inhoud van het Duitsche ant woord te beraadslagen. By dit besluit te de organisatiedwang toe gepast. Alle kulkenbroeders moeten, cm hun bedrijf te kunnen voortzetten, zyn aangesloten. Fokkers en houders van vermeerderingsbedrij- ven worden alleen verplicht zich aan te sluiten, als zy bepaalde leveringen wenseben te doen. De Commissie beschouwt het wetsontwerp als vérstrekkend en is van meening. dat het In een rustige sfeer behandeld dient te worden; daar om acht zy het een voordeel, dat de Regeering het ontwerp heeft Ingediend buiten leder ver band met speciale gevallen. De te regelen ma terie kan nu in haar algemeenheid worden be zien. Tot verbetering van den plulmveestapel strekken de bepalingen, dat kunstmatig uttge- broede eieren een bepaald gewicht moeten hebben en dat de heffing' verschillend kan zyn vóór eieren afkomstig van erkende fokkers, van erkende houders van een vermeerderlhgs- bedrilf en van anderen. De eerstgenoemde eieren worden’ het minst, de laatstgenoemde het zwaarst belast. De Invoer is gemonopoliseerd van eenden- en kippeneieren in schaal en van niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt. Het lid. dat de mogelijkheid van collectieve kansprakeiykheid bst e«w> ter spralse bracht, wees erop, dat maatregelen, als door ham wen- scheiyk geacht, dienen om den bestaanden Staatsvorm te beschermen en geenszins als fas cistisch kunnen worden beschouwd. In leder ge val moet z. 1. worden nagegaan, of bladen, die zich aan strafbare feiten schuldig maken, niet kunnen worden verboden. Een ander lid meen de, dat de voorgestelde bepalingen in zooverre aanvulling behoeven, dat mogeiyk gemaakt moet worden ontzetting uit het passief kies recht by veroordeeling wegens opruiing. Na een voorlooplg onderzoek van de boeken, heeft de centrale recherche de geheele boek houding van deze credletbank in beslag geno men. Gebleken te, dat deze bank aan een niet gering aantal personen voorschotten heeft ver leend beneden de f 500, waarvoor renten wer den berekend, die eenlge malen hooger waren, dan de door de wet toegestane renten. Een ern stig geval van woeker te men zoodoende op het spoor gekomen. Bovendien bleek, dat een aantal menschen Informatiekosten aan de bank hadden betaald by een aanvrage voor een crediet, hetwelk hun echter niet werd verleend. Tegen den directeur, den 45-jarigen A. C. te proces verbaal opgemaakt. De toenemende smokkelhandel aan de grens heeft het noodzakeiyk gemaakt, krachtige maat regelen daartegen te treffen. Eén van deze maat- Ten einde den verbouw vis fabrieksaard appelen op de meest juiste wyze te kunnen steunen, bleek het noodzakeiyk over te gaan tot het heffen van een zeker bedrag op alle in Nederland geproduceerd en geïmporteerd zet meel. waardoor mede wordt voorkomen, dat Sen onjuiste concurrentie kan ontstaan zetmeel van verschillende herkomst. Ook de aanwezige voorraden worden door de heffing getroffen. B. en W. der gemeente Kerkrede hebben den weger aan het openbaar slachthuis, H. p„ ge schorst. verdacht van het plegen van onregel matigheden. De afaet van eieren, afkomstig ran hier te lande gefokt pluimvee, werd voomsmeigk be- - letnmerd door den Invoer van de z.g. elerpro- ducten. waartoe worden gerekend eieren eigeel en eiwit in bevroren toestand, eieren en ei dooiers in geconserveerden toestand, gedroogde eierdooiers en gedroogd eiwit. Voor de van 9 tot en met 18 Februari aa. in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam te houden automoblel-tentoonstelllng te een pakkende re clameplaat verschenen, ontworpen door Jacob Jansma wn in offsetdruk uitgevoerd door do drukkerij A. v. <L Woerd te Arnhem. Londensche gevangenisbewaarders krijgen onderricht in Ju-Do, een nieuwe soort Jiu jitsu, om tegen mogelijke overvallen van gevangenen beschermd te zijn. In den Bergweg te Zeist te een bewaakte spoorwegovergang van de spoorbaan Utrecht— Zeist en. de trambaan AmersfoortZeist, welke voorheen zoowel voor het spoor- als het tram verkeer werd gesloten. Nu te voor den T fen, waarby gedur overweg niet meer Gedurende dien tyd passeeren dan weliswaar Op het Engelsche vliegtulgen-moederschlp „Furious" zijn onder de bemanning van vlek- typhus vóórgekomen. Het schip dientengevolge te Gibraltar in quarantaine gesteld. De aange taste leden der bemanning zullen naar het mi litaire hospitaal warden Qvergebrecht. JOHANNESBURG, 18 Jan. (Reuter) De dia mant van 736 karaat, welke zooals gemeld, gis teren gevonden te, te heden verkocht aan sir Ernest Oppenheimer voor een bedrag van byna 70.000 pond sterling. In onbewerkten staat wordt de diamant geschat op een,waarde van 100.000 pond. Jacobus Jonkheer, op wiens landerijen de diamant te gevonden, te voornemens zyn boerenbedrijf thans op ruimer schaal In te richten. Aan den negerjongen Johannes, die den diamant heeft gevonden, te toegeaegd. dat hy zyn neele leven op de boerdery mag biy- ven wonen en alles mag doen waar hy zin in heeft. len kunnen worden opgenomen in den van de Indische „haatzaal-artikelen’’. Zal het mogelyk zyn, dat een groep van per sonen. die zich beleedigd achten, of een open baar lichaam, waaromtrent iemand zich In be- leedlgenden vorm heeft uitgelaten, deswege een i civiele vordering Instelt, gegrond op de artt. 1408 e. v. Buig. Wetboek? Of staat daarvoor alleen een actie krachtens art 1401 ter be schikking? Of is het de bedoeling dat de nieu we artikelen in het geheel niet kunnen leiden tot een civiele actie? Ook werd de vraag gesteld of de die het ontwerp wil inlasschen, wel worden ondergebrecht in titel V (misdrijven te gen de openbare orde) en niet in titel XVI ibeleediging). Beschouwt men het ontwerp als uitsluitend bestemd ter bescherming van de openbare orde, dan te de plaatsing ongetwy- feld juist. Over het vervolgen van klachtmlsdrijven bul ten klachten werden enkele vragen gesteld. Voor de Romereis der Derde Orde van 8t. Dominicus van 28 Febr. tot 13 Maart as., waar aan ook niet-tertlartesen kunnen deelnemen, bestaat veel belangstelling. Geregeld komen aanmeldingen binnen en het stemt tot vreugde, dat vele vrienden van 8t Dominicus den Jubllé- aflaat zullen gaan verdienen en het Internatio nale Derde Orde-Congres te Rome zullen by- wonen. Behalve het vyf-daagsch verbiyf te staan ook nog Rapallo. Siena, Florence, logna, Venetië en Lugano öp het met zorg mengesteld programma. Men kan zich nog tot 7 Febr. aa. aanmelden by den zeeroerw. pater Ceslaus Piste O. P„ pastorie BroerSkerk te Ny- megen. alsook by de Relsbureaux Centropa te Utrecht, Den Boech en Nymegen- Voor naar In de Crisis-Restltutiebeschikking (elerpro- ducten), 1934 III’ deelt de minister van Econo mische Zaken mede, dat ten behoeve van de pluimveehouders uit het Landbouw-Crisisfonds vergoed zullen worden by uitvoer van de na volgende crtels-producten, de daarachter ver-, melde bedragen per aantal of eenheid: a. voor eenden- en kippeneieren In schaal 0.60 per '100 stuks; b. voor niet meer In schaal aanwezige be standdeelen van vogeleieren, bewerkt of onbe werkt, verwerkt of onverwerkt, 0.15 per K.G. bruto. Als groep van producenten van crisisproduc ten te erkend: de In Nederland gevestigde pluimveehouders. In het naby Budel gelegen Belgische grens plaatsje Hamont, zyn enkele gropte opslag plaatsen gebouwd, waar Belgische suiker wordt opgeslagen, om dan vandaar uit frauduleus in ons land te worden ingevoerd In Budel wordt de suiker uit België afkomstig, als het ware huls aan huls te koop aangeboden voor 32 cent per K.G. De winkeliers in Budel verkoo- pen dan ook vrijwel geen Hollandsche suiker. De aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland wordt verboden. Deze maatregel was noodzakeiyk om te voorkomen, dat de markt met dit product zou worden overvoerd en de Prijzen daardoor te sterk souden dalen. Tevens te by dit besluit bepaald, dat het ver werken van alle soorten haring In verse ben. geboeiden ol bevroren toestand tot pekel- of steurharing verboden te. Tenslotte zouden enkele leden gaarne van de gelegenheid, dat de omschrijving van ver schillende verspreidingsdelicten door den wetge ver zal worden gewyzigd. gebruik willen ma ken om een leemte in het artikel betreffende Godslastering weg te nemen. Art. 147 stelt im mers wél strafbaar dengene, die zich in het openbaar.... door smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wy ze ultlaat, doch niet dengene, die eens anders krenkende uitlatingen van dien aard ver spreidt. Toch te het rationeel, deze versprei ding evenzeer strafbaar te stellen als de uitla ting zelf. Daarom werd aangedrongen op een aanvulling van het ontwerp met een nieuw ar tikel, dat overeenkomstig de reeds voorgestel de redactie der verspre Idingsartikelen zou kunnen worden geredigeerd. crlstebeleid bereikt. By art. 4 wordt voor varkens en varitens- vleesch een in- en ultvoer-monopolle ingesteld, gelyk dit ook reeds bestond krachtens het Crl- ste- Varkensbesluit 1933. Er bestaat ook behoefte aan regeling van de varkensmestert). Teneinde daartoe te geraken, wordt in artikel 5 bepaald, dat het In voorraaa hebben of verhandelen van varkens slechts te toegestaan aan crteteorganisatles en aan geor- ganteeerden, waart>y tevens nadere voorwaarden hiervoor zyn gesteld. De regeling In dit besluit vervat biedt vier voordeelen. nJ.: 1. de juridische grondslag van bepalingen, over welker wettigheid twijfel was gerezen, doch op welker behoud om administratieve redenen prijs werd gesteld, kon worden verbeterd; 3. voor een goede contróle noodzakeiyke voor schriften, waartoe de Crteis-Varkenswet 1933 geen bevoegdheid gaf, kunnen, thans worden vastgesteld; 3. Aan het voorlooplg verslag, uitgebracht door de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht in de Tweede Kamer in wier handen dit wets ontwerp te gesteld, wordt hei volgende ont- feondz Het Criste-Plulmveebeslult 1933 heeft ten doel de gezondmaking van de pluimveehouderij en verbetering en inperking van den plulmvee stapel. De kosten van de regeling zullen wor den gedekt door de heffing op eieren, welke in broedmachines worden uitgebroed. Ten aanzien van de vermeerdering van den plulmveestapel is vrywel uitsluitend het kunst matig uitbroeden van eieren van belang. Het hebben van eieren In een broedmachine Is alleen toegestaan aan aangesloten kulken broeders. crteisproducten: bewerkers van ter Met betrekking tot de strafmaat maakten verscheidene leden een vergeiyklng met de arti kelen omtrent beleediging van personen; het maximum bedraagt voor smaad 8 maanden, voor smaadschrift 1 jaar. voor eenvoudige be leediging slechts 3 maanden. Een maximum van 3 Jaar, ook voor een uitsluitend in den vorm beleedigende uiting, omtrent een of andere openbare Instelling, scheen hun daarnaast on evenredig hoog, en hetzelfde geldt voor de straffen, die tegen de overige nieuw in te voe ren delicten worden bedreigd. Wil men dus dien verkeerden geest, die het misbruiken van de volksvrijheden aanwakkert. bestrijden, dan moet men tegen die groepen als snodanlg optreden. De douanekantoren van Irun zyn in sta king gegaan. De postpakketten worden ter vi sitatie rechtstreeks naar Madrid gezonden. De gemeenteraad is af getreden. Deze producten worden hoofdzakelyk ge bruikt in de koek-, banket- beschuit- en biscuit fabrieken. De waarde van den jaariykschen Invoer bedraagt ruim f 1.000.000. Ter vervan ging hiervan zouden 35.000.000 kalkeieren van hier te lande gefokt pluimvee worden aange wend. Hoewel de Commissie inziet, dat de wyziging dienstig kan zyn om misbruiken tegen te gaan, betwyfelt zy sterk, of de ontworpen artt. 137a en 137b onveranderd in ons wetboek van straf recht kunnen worden opgenomen. Reeds het begrip „beleediging" is zeer vaag, en het schynt twytelachttg of men dit begrip wel mag uitbrei den bulten de beteekenis die het thans In on ze wet heeft, nl. die van aantasten van eer en goeden naam, wat alleen by natuuriyke perso nen mogelyk Is. Bovendien wordt in de ontwor pen bepalingen voorgesteld het strafbaar stel len van een uitlating In beleedlgenden vorm. Men zou gaarne vernemen, hoe de minister de verhouding ziet tusschen het begrip ..beleedi ging” In de bestaande wetgeving en het nieuw in te voeren begrip ..uitlating In beleedlgenden vormNog minder duldeiyk Is echter wat pre cies moet worden Verstaan onder ..het openbaar gezag”, „een openbaar lichaam” en „een open bare Instelling”. Een nadere toelichting hier van acht de Commissie in ieder geval noodig Vallen, om maar enkele voorbeelden te noemen, de vrijwillige burgerwachten, het leger, alle be drijven van publlekrechteiyke lichamen onder de omschrijving, die beleediging van dergelyke Instellingen tot een strafbaar feit maakt? Aan den anderen kant, zoo werd opgemerkt, schynt niet strafbaar te zullen worden het ten laste leggen van feiten, waarvan het mede dea len voor het openbaar gezag krenkend is. In dian althans de vorm, waarin dat geschiedt, niet zelf beleedlgend Is. waarin gezegd arordt, dat de Bond voor een rechtvaardige ftn faire behandeling der Saar- bevolklng SU/zorgen en de volledige stemvry- jield zal gai Paul-Bonc^ir stekte verder nog voor, de Sgarregeeriug aanwijzingen te geven, opdat deXN._haaj< werkzaamheden overeenkomstig de wenschen van den Volkenbondsraad kan ver richten. Volgens Engelsche journalisten sou Paul- Boncour voornemens geweest zyn een rapport te publlceeren over de natlonaU-soclalistlsche agitatie in het Saargebled. Sir John Sinion en .de Italiaansche gedelegeerde, Aloisle, hadden zich echter hiertegen verzet. PARIJS. 30 Jan. (V.D.). De buitenlandsche politieke medewerker van het „Journal” meldt uit Genève, dat Sir.John Simon wenscht, dat over de besprekingen te Genève met de delega tie uit het Saargebled en den vroegeren Prul- sischen minister president Braun geen mede- deelingen worden gedaan. Paul-Boncour daarentegen Is van meening. dat men niet voor openlijke besprekingen uit den weg moet gaan. Hy wil den president der regeeringscom- mlssie. Knox. de gelegenheid geven de bewoners van het Saargebled te bewijzen, dat de Volken bond den eerbied voor het zelfbestenunings- recht wil verzekeren. Knox heeft In een niet openbare zitting verklaard, dat de politieetryd- krachten, waarover men in het Saargebled be schikt. reeds thans onvoldoende zyn. Engeland en Italië voelden wplnig voor het In het leven roepen van een Internationale politie en nog minder voor het zenden van Fransche troepen. Zaterdag zal, naar het blad verder meldt, de tekst van een verklaring uitgewerkt worden. Paul-Boncour heeft zich de mogelykheld voor behouden in de debatten in te grypen, wanneer deze tekst hem niet geheel bevredigt. Men zal overigens alles doen om een Interventie van Paul-Boncour te voorkomen in verband met de verhouding tot Dultschland. zonen als zoodanig strafbaar te stellen, wierpen, maar toch de bron van veel kwaad zagen in de collectiviteiten, die, niet het minst onder de ontgroeiende jeugd, een verkeerden geest kweeken. CALCUTTA, 20 Jan. (Reuter) Over de verwoestingen, door de aardbeving aangericht, kan nog steeds geen volledig overricht worden gegeven, daar de verbindingen grootendeels ver broken zyn. In de stad Musaffarzur,die het zwaarst geteisterd is, zyn verscheidene wyken tengevolge van de groote pulnhoopen nog ge heel ontoegankelijk. Men rekent er op dat onder deze pulnhoopen nog talryke lyken van slachtoffers liggen. De opruimingswerkzaamheden zullen nog wel eeni- ge weken duren. Tb Monghyr hoort men uit de pulnhoopen nog steeds het geweeklaag opstijgen van ge wonden. waarvan er verscheidene levend ge borgen konden wordën. Uit Katmanda, de hoofdstad van Nepal, is nog steeds geen bericht ontvangen. Alle com- munlcatie-mlddelen met deze stad zyn ver broken. Deze aardbevingsramp zal de Indische be groeting sterk beïnvloeden, daar voor het her stel der verwoestingen reusachtige sommen noodig zullen zijn. De hoop der bevolking op belastlng-verlaglng is geheel vernietigd. -i- Niettemin waarschuwden eenlge leden tegen te spoedig toegeven aan de «temming van het oogenbllk. Verscheidene leden waren van meening dat het noodzakeiyk is op te treden tegen dé ex cessen van het anti-semitlsme. Enkele andere leden betwyfelden, of Juist bet antl-semitlsme de openbare orde het sterkst in gevaar brengt; zy waren geneigd, de berich ten hieromtrent voor overdreven aan te zien. Een dezer leden zou collectiviteiten niet al leen willen beschermen, doch ook aansprakeiyk stellen. Behalve Sla, dunsel, zomersplnazie en rabar ber, die reeds een paar weken op bet programma van verkoop stonden, verschenen Vrydag zeven stuks mooie groote aardbeien op de Utrecht- sche Groenten- en Vruchtenveiling, Ingezonden door dsn heer J. C. de Boer te Beam, die ver kocht zyn voor den prys van 65 cent per stuk aan den handelaar P. v. Velzel uit Zeist. De vraag werd gesteld, of ouder „mondeling” ook valt „door gebaren" en onder „afbeelding” ook „beeld" in den zin van „beeldhouwwerk” Ook werd gevraagd, of opruiing door middel van gramofoonplaten wel onder de-nieuwe om schrijving valt. Verscheidene leden der Commissie waren niet geheel gerust omtrent de gevolgen van de voorgestelde wyziging in de redactie der ver spreidingsdelicten. Men stelle byv. het geval, dat een blad een opruiend geschrift afdrukt en het vervolgens gaat bestrijden. Onder de be staande wet kan men zeggen, dat de versprei der van zulk een blad niet strafbaar is. omdat zijn oogmerk niet is bet ruchtbaarheid geven aan den oprulenden Inhoud van het geciteerde geschrift doch Integendeel aan den van opruiing afschrikkenden inhoud der bestrijding. Wordt echter de nieuwe tekst van art. 133 wet dan schynt bet de vraag, of dezelfde straffeloosheid verzekerd biyft. Gaarne zou men over deze quaestle ministers oordeel vernemen. De minister van Luchtvaart. Pierre Cot, heeft ter voorkoming van dergelyke onheilen een aantal veiligheidsmaatregelen genomen. o.a. het oprichten van een meteorologisch bureau met draadlooze installatie In de omgeving, waar het ongeluk heeft plaats gehad. Verder zyn de strat-bepalingen by nachtciyke vluch ten verscherpt, en zullen de windvlagen en luchtstroomlngen opnieuw aan een wetenschap pelijk onderzoek worden onderworpen terwyi ten slotte nieuwe constructle-voorschrtften zyn afgekondlgd, die rekening houden met de ver hoogde belasting van moderne verkeersvlieg tuigen. Naar aanleiding van het tweede lid van het voorgestelde artikel 137 werd de vraag gesteld of het mogelyk zal zyn, dat ook de bezoldigde bestuurder eener vereeniglng. die in zyn func tie een geschrift verspreidt, waarin een uit lating in beleedlgenden vorm over het open baar gezag voorkomt, uit zyn bestuursfunctie kan worden ontzet. Ook by de strafbaarstelling van publieke be leediging van groepen -van de bevolking of van ten deele tot de bevolking behoorende groepen van personen gevoelt de Commissie zeer sterk het bezwaar, dat de tekst der ontworpen ar tikelen vaag is. Wat moet worden verstaan on der „een groep van de bevolking”? De vraag werd gesteld, of niet in plaats van de hier voorgestelde bepalingen eenlge artike- geest de Geldschleterswet-1933 overtrad. tl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19