Een kwart-eeuw journalistiek Louis M. Weterings gehuldigd De stad „Venetië” te Tilburg H HARTELIJKE WOORDEN EEN AMUSEMENT OP DE TENTOONSTELLING 3 I MAANDAG 22 JANUARI Z1LVERFN JUBILEUM LOUIS M. WETERINGS ,Jn den hemel gezet*’ Dank van Katholiek Nederland Jongejuffroi Uit den kring der journalisten Dankwoord van den jubilaris Haarlemsche hulde Namens „De Spaarnestad** Katholiek F eest maaltijd SURSEANCE VAN BETALING Hst voornaamste restaurant. De rechtervleugel hoort aan het Cabaret Het Cd d’Oro met de plaats waar zwemwedstrijden zullen gehouden worden. .i iens atar Het geheel grootscher van opzet dan op de expositie in 1909 van Amsterdam Telegrafische en, schriftelyke gelukwenschen De jubilaris geëerd voor zyn veel- omvattenden journalistieken arbeid Verbiest biedt bij aankomst mevrouw Meterings bloemen aan ..De jubüaris heeft het heel bü- S S zondere talent van den journalist meegekregen. Hü heeft er mee ge- f werkt met noeste vlyt en stalen ff volharding en hü is geslaagd.” Prof. Dr. ALPHONS STEGER fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Oord van stemming en gezelligheid Kath. journalist, maar ook katholiek directeur Een woord van Deken Van Noort DE OFHCIEELE HULDIGING IN HET AMSTEL HOTEL 3 L< i: Met trots den het Amsterdamsche De stem een zeer N- het 4 «a. tot L* een een Wanneer nu een zuiver redactioneel geschenk den jubilaris op dezen dag welkom tan zijn, dan kan het geen beter wezen dan de her haalde verzekering, dat de toewijding om bet beste van onze oiaden te maken wat er met de middelen door de directie ter beschikking Mr. A J. M. Hendrix, voorzitter van Ka tholiek Amsterdam, presldent-commlssaris van Als laatste spreker trad naar voren de heer F. Primo voorzitter van de Haarlemsche Jour- Indisch zal de toebereiding der spijzen zijn en Indisch de muziek (gamelan) die het nuttigen ervan zal begeleiden. Het was de sfeer van welgemeende hartelijk heid, welke aan de plechtigheid bijzonder ka rakter verleende. het wils- bestaan de N. V. Drukkerij „De Tijd”, wilde n‘et bet heden toetsen aan de verwachtingen van 25 jaar her. maar in deze dubbele functie slechts een eenvoudig dankwoord spreken. Hierna deed de secretaris van het Uitvoe rend Comité, de heer L. A. P M van den Broeke, die als ceremonlarius optrad, mede- deeling van de schriftelijke en telegrafische ingekomen huldebetuigingen. t Want van die 25 jaren heeft ..De Spaarne stad” zeer veel opgeëischt, beslag leggend, te veel misschien, op de werkzaamheid en groote intellectueele gaven van den jubilaris. De beer Weterings ia met „De Spaarnestad" opgegroeid, is er een deel van geworden. Namens het bestuur van de N V. ..De Spaar nestad” sprak Mr. Heerkens Ttiussen, die bü deze hulde zijn onderneming vanzelf sprekend in het eerste gelid zag geplaatst. Mr. F. TEULING8, voorzitter van de katho lieke Ned. Dagbladpers wees er op hoe de heer We'erings de geheele joumalistische hiërarchie heeft doorloopen tot de hooge positie, wtlke hij nu Inneemt. En als goed katholiek heeft hl) gewerkt tot Gods eer en het heil der zielen, om dat God het in zijn hand had gelegd. Mgr d r. G. C. van N o o r t, deken van Amsterdam, bracht in deze kwaliteit hulde aan den jubilaris voor zijn arbeid der laatste jaren aan de Katholieke Dagbladpers te Amsterdam. Deze arbeid beeft vruchten gedragen Mgr wenachte den heer Weterings een lang leven en een krachtige gezondheid toe en hoopte, dat over 25 iaar zijn opvolger getuige mocht zijn van het gouden jubileum en daarbij een Kath. Pers in de hoofdstad, welke een groote vlucht heeft genomen en innerlijk is verstevtad. Dit zal dan zeer bijzonder te dankeu zijn aan de werkzaamheid des heeren Weterings. Thans was de heer Weterings aan het woord om allen te bedanken. Makkelijk viel hem dit niet; hij wist nu wat het beteekent tot over de ooren in de hulde te worden gedompeld, er met moeite bovenuit te komen en dan wat te moe ten zeggen. Nog onlangs, bij zijn verslag vso de aankomst der „Pelikaan”, verklaarde Paul de Waart, dat een journalist ex-officlo geen ont voering mag toonen. Aan dezen eisch kan spr. niet voldoen, allerminst na zes weken hulde met dezen dag als grootsch slot. Toch had spr. bij dit alles zeer weinig aan zichzelf gedacht en veel meer aan honderden anderen, die jaren met hem het werk hebben gedaan. Dankbaar was spr. voor het geluk, dat hem gebracht beeft aan den zonnekant van het leven, dankbaar jegens Hem van wlen alles komt. Dankbaar was spr. ook, dat het leven hem zooveel sympathieke menschen heeft doen ont moeten van wier hartelijke gevoelens deze dag weer een sterk bewijs is. Bijzonder had het spr. verheugd als voorzitter van het Uitvoerend Co mité hier te zien prof. Steger en dat het juist deze groote propagandist voor de goede zaak was geweest, die aller hulde vertolkte. Met een persoonlijk woord dankte de jubilaris de verschillende sprekers, de journalisten wekte hU op trouw te blijven aan hun vaan en haar hoog te houden, smetteloos en in zelftucht vrij. Receptie gesteld van te maken valt, bij ieder van de journalisten aanwezig ia. Spr. eindigde met den wensch, dat Gods zegen op het werk van den jubilaris moge blij ven rusten, dat onder dien zegen de oiaden zich mogen blijven ontwikkelen en de heer Weterings nog vele jaren tot eigen groote vol doening zijn gewichtige, de gewichtigste func tie aan die bladen mocht blijven vervullen. Komen wij nu met leege handen T zoo ver volgde spr. tot den jubilaris. Ja en neen. Het Comité, begrijpend dat het U alleraangenaamst “>u wezen wanneer de H. Vader Zelf uw groo te verdiensten voor Kerk en Christenheid zou erkennen, heeft Zijne Heiligheid op de hoogte arbeid en we heb- iwen, dat Z H. deze De wijze, waarop het terrein aangekleed is, zal in overeenstemming zijn met de gebouwen. U zult er oa. het standbeeld vinden van Bar tolomeo Colleoni en de zuilen met de San Marco leeuwen. Overal zult u voorts de „bewoonsters” en „be woners”. die u bedienen en te woord staan, vin den in Venetlaansch gewaad. Dat u in de tal rijke winkeltjes ten slotte Venetlaansche kan ten, snuisterijen en kantwerk zult kunnen koo- pen zal voor de hand liggen. En last not least zult u op het de echte gondels (geen imitatie) terugvinden, zonder welke, tezamen met de lampions. Venetië en zeker een feest in de lagunenstad ondenkbaar is. En als men zich dan den avond voorstelt, met de verlichte restaurants; de tearoom, die haar lichten spiegelt in net water te midden waarvan -1 gelegen is; gondels met kleurige lampions en Exotische huizen, waarvan de gevels, rond de stralende vensters, zich verllesen in den nacht kan men zich dan Indenken, dat er stem ming en gezelligheid zal heerschen? De goede naam van onze Roomsche stad staat er borg voor, dat de feestviering in alle opzich ten ook een waardige zal zijn. En daarom hopen we, dat het Tllburgsch Venetië een groot succes moge worden. Het zal een der beste reclames zijn voor de komende tentoonstelling. En deze is Immers op haar beurt de blikvan ger voor onze stadl gesteld van uw 25-jarige ben het gerechtigd vertr verdiensten zal zegenen. Vrienden en kennissen, en niet het minst degenen d e gij, als hun chef, zoozeer aan U hebt weten te verbinden, wenscheen U daar naast een stoffelijk blijk van waardeerlng te geven, dat blijvend in uw huls aan dezen dag zou herinneren. Namens dezen bieden wij U aan de beeltenis van den man, d e het wereld gebeuren zoo visionair heeft weten te zien en die dus stellig gaarne door U zal worden er kend als een groote voorganger, w ens waardige navolger gij wilt trachten te zjjn: Dante Alll- ghlerL Het doek werd daarop verwijderd van bronzen Dante-beeld op marmeren zuil, bijzonder fraai geheel. de attractie was en men is dan ook van het zelfde idee uitgegaan als toen, maar alles is nu grootscher van opzet. Daar nu tevens gebruik gemaakt wordt vpn de toen opgedane ervarin gen, kan men vooraf wel zeggen, dat het succes dezen keer dan ook ongetwijfeld nog veel groo- ter zal zijn dan destijds. |IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllinif^ Als gij Tilburgers hoort verhalen over de plaatselijke tentoonstellingen Van 3g en 25 jaar geleden, dan zullen zij zeggen, dat het Interes sant was en schoon en gezellig. En dan zullen ze vooral hun best doen u bewijzen van de laat ste kwalificatie te geven. Dan zullen de mannen hun vrouwen eens aanstooten en zeggen: „Witte nog. Merle, toen 's avends mee die lampions....” of „As Ik nog denk aon dleën doolhof....** Dan lachen de oogen den toehoorder voorbij en kruisen de blikken zich op voor hem ontoe gankelijk terrein. Natuurlijk van hetgeen er geëxposeerd werd op de tentoonstellingen zelf kan men zich nog zooveel herinneren. Maar in dat „kan” ligt juist de heele bekentenis. Het serieuze ge deelte der expositie moet men in zijn herinne ring gaan zoeken. Maar de vrooiyke zijde ervan dringt zich vanzelf naar voren. Met deze eigenaardigheid in den menschel Ij ken geest heeft het Tentoonstelllngacomité de zen keer dan ook weer terdege rekening gehou den. En als men weet, dat in dit comité weer vele leden zitting hebben, die ook de vorige ex posities op poo'en stelden, dan kan men over tuigd zijn, dat aan zulke deskundigen dit on derwal p wel toevertrouwd is. Omdat menigeen verlangen aal ook sens lets over dit chapiter van de as. Tentoonstelling te vernemen, willen we hier een en ander over de ontworpen attractle-stad „Venetiëvertellen .Venetië” heet het amus*m-«ntet?rrein wederom ais In 1808 terwijl in 1813 de .Bloemenstad Naast de sprekers van dezen middag noemen wij onder de aanwezigen mr. C. Gosellng. voor zitter der RK Staatspartij. Wethouder Krop man. pastoor W. Nolet, pastoor Winkeunan. pastoor J. v. d. Tuijn, Kanunnik J. G. van Schalk, proost van het Metropolltaan Kapit tel. pater J. Welter O.P„ pater H. de Greeve 8.J, Father Lefeber, de Kamerleden Ch. v d. Bilt, A. Engels. W. Steinmetz. A. Barge. Th. Schllchtlng, gemeenteraadslid, Everard, voorz Haarlemsche Katholieke AcSie. J. O- v d. Veen, directeur Arbeiderspers. J. W. van Vlij men. 8. Bruisten. hoofdredac eur „de Residen tiebode”. H. Wilmer, hoofdredacteur „Leldsche Courant”, vertegenwoordiging van „de Graal en tal van sociale vereenigingen en werk nemersorganisaties. Na het officieels gedeelte ving de receptie aan. De aanwezigen, later nog gevolgd door zeer vele anderen, hebben den jubilaris en zijn vrouw met een persoonlijk woord de hand ge drukt. Ook hierbij beleefde de heer Weterings 'u nog menige stille vreugde voor de genegenheid, die hij'ontmoette in een fhkel woord, eenoog- ops’ag. een krachtigen handdruk. Zeker is het den jubilaris op dezen dag zeer’ duidelijk ge worden welk een bijzondere plaats hij Inneemt in de gevoelens der menschen met wie hjj da gelijks werkt, aan wie hij leiding geeft. van de ontwikkeling van het Toerisme heb ben we in een vorig nummer reeds een en ander verteld. En uit het overzicht van het vele, dat er genoden gaat worden, zal men reeds -ie conclusie gemaakt hebben, dat deze expositie wel de belangstelling van Iedereen moet trekken. Niet waar? De een zal hier eens kijken bij een stand, de ander daar, maar we weten het alletnaal er zal een moment komen, dat we met plotseling gei pennen blik en een lachje van voldoening om de lippen, zullen blij ven staan, omdat dkt nu eens iets Is. waar we altijd al iets meer over hebben willen weten En we zullen onze nieuwsgierigheid botvieren of laten we liever zeggen: weetgierigheid laven aan de nieuwste producten van wetenschap, techniek en kunst. Maar als we zoo peinzen over hetgeen komen gaat, waarom tracht dan onze fantasie ten slotte weg te sluipen van dit terrein, waarop de komende tentoonstelling zich met ernst en waar digheid zal bewegen? Waarom poogt een zekere frivole mentaliteit, die In leder van ons In meer of mindere mate aanwezig is onzen geest af te lelden van een onderwerp, dat voor ons niet anders dan nut tig en ontwikkelend kan zijn Zaterdag is voor de Rechtbank te Haarlem behandeld het door jhr. H. J. Deutz van Len- nep te Heemstede, Ingediende verzoekschrift tot verlenging van de hem verleende surséance van betaling. Behoudens één schuldeischer, hebben alle ter terechtzitting verschenen crediteuren gestemd vóór verlenging der surséance. Het aantal crediteuren met het totaal moti- tant aan vorderingen, dat Ingevolge art. 217 F.W. voor verleening resp. verlenging der surséance moet stemmen, was dan ook in alle opzichten bereikt. De Rechtbank zal nu omtrent het gedaan ver zoek uitspraak op 30 Januari as. doen. Namens de jourr.alisten van de V. K P. sprak de beer L. J. Stolwijk, hoofdredacteur. Spr. wilde een oogenbllk het schild in de hoogte steken, waarop de letters prijken V. K. P. en heel kort in groote lijnen slechts uiteenzetten wat V. K P beteekent. aan zal dat beter van de werkzaamheid van den jubi laris spreken dan woorden van lof. Uitvoerig schetste spr. nu den grooten omvang van het bedrijf der V. K. P.. met haar zes bladen ,J3e Tijd”. „De Nieuwe Dag”. „Het Centrum het ..Dagblad van Arnhem", de ..Nieuwe Haarlem sche Courant” en het „Noord-Hollandsch Dag blad”. Het ‘spreekt vanzelf, dat samenwerking, een tot het uiterste doorgevoerde samenwerking tusschen alle instanties, een elkanders moei lijkheden willen verstaan, het allereerst noo- dlge is om aan het zoo ingewikkelde bedriji een vlot verloop te waarborgen. Het woord was hierna aan den heer Alphons Laudy, hoofdredacteur van „de Tijd”. Dante aldus spr. placht zjjn vijanden in de hel te bergen, zijn vrienden in den hemel. Ook u. hooggeplaatste jubilaris hebben uw vrienden in den hemel gezet, gij moet nu de gevolgen dra gen van 25 jaar verdiensten. De redac euren van „de Tijd” eeren in u In het bijzonder hun directeur, die In krachtig Haarlemsch directorium het van zooveel bladen heeft verzekerd en ook 's lands oudste orgaan, het blad dat de emanci patie der ka holleken voltrok en al zooveel ja ren richting geeft, voor den ondergang behoed. En om opnieuw in den geest van Dante te spre ken: vanuit een inferno van moeilijkheden heb: gü „de Tijd” opgeheven naar den louterings berg met den hemel in het vooruitzicht. De heer J. B. VESTERS met den heer HULS MAN vertegenwoordigend de R. K. Journalis ten vereenlglng stelde met groote voldoening vast, dat dit feest s.aat In het kader waarin het behoort ta staan, een feest als Jublleerend journalist. Als zoodanig wenscht hij den beer We erlngs. dat hij nog jaren mocht staan aap het hoofd van de bladen, welke hij op zoo uitnemende wijze redigeert. et is nu zoo langzamerhand wel overal In den lande bekend, dat In den loop van dit jaar Tilburg zijn 125-jarig st ad-zjjn sal herdenken met een Tentoonstelling, die te vens precies past In het kader van den tijd, doordat zij is een reclame voor het eigen Ne- derlandsche fabrikaat. Over hetgeen men op deze tentoonstelling te den zal krijgen haar machinehallen, volledige In werking zijnde fabriek, groot opgezette show van al wat Nederland fabriceert en expositie Spr wenachte den jubilaris tot in lengte van dagen behoud van de thans herwonnen veer kracht. In Amsterdam was zoo dringend noodlg een flinke katholieke volksdagbladpers. Hier is werkelijk bereikt wat nauwljjks was te ver wachten, niet in het minst door de opofferende werkzaamheid van den heer Weterings Daar voor bracht spr. den jubilaris dank. mocht spr. van den jubilaris ge'.ulgen. dat hij ook is een directeur In katho lieken zin des woords, doordrongen van groote cultureele belang van de Katholieke pers voor ons volkswezen. Spr hoopte, dat nU ook nog eenmaal den heer Weterings als zilveren directeur mocht gelukwenschen. De dag werd besloten met een maaltijd In het Amstelhotel, aangeboden door mevrouw Wete rings, waaraan behalve de gastvrouw en de jubilaris deelnamen de Hoogeerw Heer H. Sondaal en mr J. N. J. E. Heerkens Thijssen, commis sarissen van „De Spaarnestad”, de heeren J. W. Lucas en C. P. Ooms, leden van het directo rium van „De Spaarnestad”. de heer J. V. Verbiest, directeur van „De Tijd”. mr. Aug. Povel. namens commissarissen van ,De Tijd", prof. mr. P. Aalberse. namens commissarissen van .Het Centrum"; de heer Th. F. M. Schaepman; mr. F. Teulings, voorzitter van De Katholieke Dagbladpers; de heer J. Veetere, voorzitter vui de R.K. Joumallstenvereenlging; mr. A. F. L. H. Tepe. voorzitter van de R. K. Filmcentrale, prof. dr. Alph. Steger voonltter, en de heeren L. A. P. M. v. d. Broeke en L. Stolwijk, leden van bet uitvoerend huldigings- comité. Onder de tallooze telegrammen en schrtfte- 'jjke gelukwenschen. die van vrienden en ver eerders waren binnengekomen, noemen wij fe licitaties van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge-» nent, prof. Titus Brandsma. Max van Poll, J W. A. Beijnes, dr. L. Kat. H. v. d. Eerenbeemu Directie en Redactie „Nieuwsblad van het' Zui den", P. I. M. Verschure. dr. P. Tervooren Marius Monnikendam, Henrj Kuijpera, Eere- kanunnlk L. J Boogmens, Pater E. J M. de Haas 8. J„ Henri Hermans. Mr. C. P. M Romme, deken E. Rengs. Pastoor Winkelman Pastoor en Paters der Mozes en AAronkerx. Prof. K»»g, dr. v. Oils, Mgr. Eras, Rome, Lie- vegoed. perschef der regeerlng, C. J. Kuijper, Pers, Vicaris-Generaal Möi- mann, H. A Th. kanunnik van Dam. Mgr. dr Verhoeven. Haagsche Joumallstenvereenlging. H. Blomjous. Graadt van Roggen, secretaris Raad van Beheer Jaarbeurs, ir. M. Bongaerts dr. L. Kortenhorzt, prof. Welscher, pastoor Perquin en Paul Speet namens den K.R.O. en J. G. Suring enz. De fraaie bloemstukken waren gezonden door Mr. Heerkens Thijssen. de Kath. Ned. Dag bladpers. Vrouwen van Nazareth. Bellnfante- Vaz Dias en de Haarlemsche Journallsten-Ver- eenlging. In een album waren saamgevat de namen van al degenen, die aan het huldeblijk van den heer Weterings hadden deelgenomen: menschen uit al'.e rangen en standen der sa menleving hadden hier hun gevoelens van sym pathie, dankbaarheid en vereerlng met een handteeken.ng vastgelegd. Voor den jubilaris ongetwijfeld kostbaar bezit. nallsten-vereenlglng. die zijn hulde, z^ds in Haarlem gebracht, hier In Amstfjflam wilde vernieuwen uit groote waardeerlng ^voor den journalistieken arbeid van den heer Weterings eerlijk, oprecht en gedragen door een diep plich’sbewustzijn. eiken dag weer nieuwe bewij zen leverend van denk- en wilskracht. Ook is de heer Weterings jaren lang voorzitter geweest van de Haarlemsche Joumallsten-vereeniglng, waar oe hU zoo geheel bijzonder de kwaliteiten bezat: helder inzicht, doorzettingsvermogen menschenkennls. Hoeveel goeds heeft hij ge daan voor de moreele maar ook voor de mate- rleele belangen der journalisten. Ook spreker wenschte den heer We erlngs toe, dat hij nog lange jaren aan de zijde van zijn echtgenoote. zijn werk mocht blijven verrichten met al de energie die hem kenmerkte. OtJ «ubilvis, aldus spr., hebt nu 25 jaren lang met dat krachtige wapen den goeden strijd gestreden en. naarmate de rang dien gi) In de journalistieke wereld bekleedet, hoogcr werd, met steeds stijgend succes. Katholiek Neder land dankt u daarvoor op dezen voor u zoo gedenkwaardigen dag. Zich tot mevrouw Weterings richtend wees spr er op hoe groot aandeel aan de hu'de. die den echtgenoot vandaag gebracht wordt, In haar zijn oorzaak vindt. De rjj der sprekers werd geopend door prof dr. Alphons Steger, lid van de Eerste Kamer der 8: aten Generaal, voorzitter van het Uitvoerend Comité. De tijd, aldus sprwaarin, zoo niet smalena, dan toch weinig waardeerend en nog minder verheffend, het vak waartn de jubilaris 25 jaren werkzaam Is geweest, als kran: enschrij very werd betiteld, ligt reeds ver achter ons. Met journalistiek, de wetenschappelijke kunst, of kunstige wetenschap, met journalistiek zou spr. willen bedoelen de techniek van de schrif telijke behandeling van gebeurtenissen en on derwerpen. op een wijze die zich aanpast aan de dagelijksche behoefte van het publiek Deze bepaling geeft er al aanstonds een kijk op hoe veel omvattend, hoe moeilijk en hoe be langrijk het vak is. De journalist in grooten stijl moet dus be schikken over een uitgebreide, haast encyclo- paedische kennis, en deze steeds ter beschik king hebben. De Jubilaris heeft bet heel bijzondere talent van den journalist meegekregen op zijn le venspad. Hij heeft het niet begraven, maar er mede gewerkt met noeste vlijt en stalen vol harding, en hij is geslaagd. Met een verkregen talent kan men iemand slechts gelukwenschen. maar voor de ontwikkeling en het gebruik er van. ten bate nog wel van een geheel publiek, behoort men hem hartgrondig te danken en dezen dank heeft de heer Weterings verdiend, dubbel en dwars- Opgeklommen tot redactioneelen generalissi mus van alle Spaarnestad-organen, dag zoo wel als weekbladen, ziet hij thans een groot en belangrijk deel van onze katholieke pers aan zijn zorgen en verantwoordelijkheid toevertrouwd Dit is het resultaat van welbewusten arbeid Naast een zoo duidelijk stijgende lijn van func- tloneelen aard, vertoont deze 25 jarige loopbaan hetzelfde karakter ten opdchte van haar journalistieke waarde. De wijsgeerige grondtoon van zijn artikelen, die om hun journalistieke harmonie zoo aan genaam en leerrijk klinken, is zeker niet hun minste verdienste. Al te zeer toch mist men in de Journalistiek dezer dagen, in zoo menig dag blad. groot en klein, bij zoo menlgen ove’lgens verdienstelijken schrijver, de redeneerkunde, die alleen dan naar veilige conclusies voert, wanneer ze wordt «eleld door de klassieke scholastieke wijsbegeerte. Daarbij is de meest intensieve, doeltreffende en vruchtbare vorm van leeken-apoetolaat die van de dagbladpers. Ons volk leest dagelijks, leest In hoofdzaak de dagbladen, en zoo zijn deze voor den lee- kenapostel bet machtige hulpmiddel ter pro paganda van zijn beginselen. aterdagmlddag is in de groote ontvang- zaal van het Amstel Hotel officieel ge- huldlgd de heer Louis M. Weterings. Birecteur-hoofdredacteur van de N. V. Druk kerij ..De Spaarnestad” bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als journalist. Op het met palmen, fraaie bloemstukken en tapijten smaakvol en voornaam versierde po dium nam de jubilaris met zijn echtgenoote. dochters en zoon plaats. Aan Mevrouw Wete rings werd door het dochtertje van den heer J. Verbiest, lid van het uitvoerend comité, een tuil bloemen overhandigd. Tegenover bet podium had zich een groot gezelschap In de zaal geschaard. Daar waren tal van leden van het Eere Comité, de leden van het Uitvoerend Comité vooraanstaanden uit het katholieke openbare leven, directeuren, bestuurders, hoofdredacteuren en afdeel in gs- chefs van de bedrijven der N- V. Drukkerij .de Tijd” en N. V. ..de Spaarnestad". redacteuren van de verschillende V. K. P. bureaux, admi nistratief en technisch personeel van t Kasteel van AemsteL In werkelijkheid staat er van het komende .Venetië’’ nog geen paal. (Hieruit ccncludeere men niet, dat er in deze .stad”, tenvllle van haar waterrijkdom, geheid zal moeten worden Het geval is, dat, naar den aard van een Imltatie-stad. hout, ijzer en stuck, meer dan steen, de bouwstoffen zullen vormen Maar wat de foto niet vermag, kan de fan tasie van den teekenaar. Bijgaande schetsen, gemaakt volgens de plan nen van de organisators der tentoonstelling, geven aan. boe de verschillende gedeelten van het attractie-terrein er uit zullen zien. U komt vanaf het tentoonstelllngsgebled Venetië binnen door een langen tunnel en stapt dan door een poort van gotisch model de amu^T^t. sementsstad in Vóór u een groote waterplas, waar een oude massieve brug over heen voert. Rond dit water scharen zich huis aan huls, met typische. kniBse, inspringende hoekjes, die een soort binnenplaats of pleintje vormen, ge vels van Venetlaanschen komaf. herkent o.a. het „gouden huls” (ck d'oro) dat de Venetianen dezen naazn gaven, niet om dat er goud asm verwerkt is, maar wijl zij het, in zijn sierlijke gothlek. zoo‘n meesterstukje van bouwkunst vonden. U ziet er verder paleizen van het renaissance-type als Palazzo Vendramln- Calergi. en zulke uit den barok-tyd als Pa lazzo Pesaro. Maar ook meer eenvoudige hulzen van ty pisch Itallaansch karakter, zooals Venetië er gemeen heeft met Milaan en Rome, zult u er vinden. Kortom, het aspect, dat de Doge-stad aan de Adria vertoont, ziet men hier naar best vermogen weergegeven. Maar al deze architectonische bijzonderheden zullen de meesten niet zoo tntereaaeeren als de vraag, wat er achter die gevels te vinden is. Nu. op de eerste plaats zijn er de „gewone” gelegenheden tot amusement, zooals bioscoop en cabaret-dancing o.a. En verder vindt men er specUle attracties. Wat desa betreft, willen wij de spanning van het afwachten niet wegnemen door alles te ver tellen. We noemen slechts de Grotta Axura. waar men na met een lift in zijn ingewanden te zijn afgedaald een rotsboezem geïmiteerd vindt, met binnenmeertje en waterval, terwijl Illuminaties, bootjes en een geaeUlg zitje de aantrekkelijkheid zullen verhoogen. Als een exceptie op het Itallaansch karakter, dat op alle nabouwlngen ligt, noemen we het Indisch Restaurant, welke gevel met Indische motieven toch heel harmonisch past bij de om geving. Daar zal men echte Javanen als bedienden vinden en In de keuken oen Javaanse hen kok. Spr. dankt mevr. Weterings voor haar hulp en bijstand aan het ziekbed van haar man. waardoor hij thans weer in staat is gesteld tot het vervullen van zjjn veel omvattende taak

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17