Voor f62.000 opgelicht Een schip ontploft in zee Éa ml Prikkeldraad De suikerbietencultuur bedreigd Moord te Haelen -g9° EEN KREET OM HULP Troeoen-spel HET DUITSCHE s.s. CERES w WOENSDAG 24 JANUARI „KRACHT DOOR VREUGDE” Angstige onzekerheid De Catacomben-Stichting ESTHER DE BOER-VAN RIJK Een boek van-baar hand Weer een stranding Verdachte aangevallen STAALFABRIEKEN Geen audiëntie Winst 5 Duiker wandelt met kruit NIEUWE STRAATWEG SLOTEN—SCHIPHOL Adviescommissie Margarine Het Duitsche stoomschip „Ceres”, dat buiten den Nieuwen Waterweg in volle gezonken is zal thans worden „opgeblazen” Groots vergadering van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond te Roosendaal je laatste uren van het gezonken wrak bij Hoek van Holland Tegen den verdachte vijftien jaren gevangenisstraf geëischt Zijn zaakwaarnemer aangehouden Bejaarde koopman te Amsterdam in scheidingsprocedure benadeeld KON. NED. HOOGOVENS EN VERWAARLOOSDE VERKOUDHEDEN In de nabijheid van de veronge lukte r,Oakford” Vïaact httcxAdzel van Uur dohtoc! voor Java? middel van een groot aantal OOK IN KLCINC FLACONS a ft 115 als zijn door mij aangebracht i (Van een specialen verslaggever). len ORIGINEELE FLACON THANS extra loon, dit voor deze gelegenheid in een speciaal couvert was gesloten, bedrukt met de vaderlandsche kleuren en met het opschrift: „Uit kleine vlam een groote brand En wel belaagd maar toch In stand." De verdediger, mr. R. Höppener te Roermond, hield vervolgens zijn pleidooi en concludeerde wegens gebrek aan bewijs tot vrijspraak. De uitspraak zal plaats hebben over 14 dagen. Als een moderne Mefisto stelt de schrijver In „De Tribune" nu de vraag: ..Hoe kon Mussert op 10 Januari aan de „Te legraaf" verklaren, dat er spoorwegongelukken ■ouden voorvallen?" En verder insinueert, suggereert en beschul digt de communist: 3 ’j. omhoog getrokken, en dan een ontzaglijke slag een waterzuil van 25 M. hoog spuit op. een ton vliegt door het luchtruim tezamen met stuk ken hout, lizer, staaldraad; en alles plonst weer In de zee, ede rond het schip zware deiningen maakt. Het schip waarop we staan trilt, het stutt plotseling omhoog, in het logies rinkelt iets aan scherven. We moeten ons vastgrijpen door de plotselinge bewegingen van de „Hudson". „Die was goed zoo," zegt de man van de klankfilm. „Dat was nummer een” zegt directeur Sper ling. „Ik zou nu weleens even in het schip willen kijken,” zegt de fotograaf. Van den mast Is een groot gedeelte van de lantaarn omlaag gekomen, alles is in het schip uit elkaar gerukt, want de mast zelf waggelt. Post op voor ernstige gevolgen. - Siroop. Fameï zuivert Uw luchtwegen, doet hoest bedaren en maakt het slijm los. Als opvolger van wijlen Dr. Goossens is be noemd tot bestuurslid van de Catacomben Stichting te Valkenburg, Dr. P. Féron te Roer mond Zaterdag 27 Januari a s. zal de nieuwe straat weg SloterwegSchiphol In gebruik worden ge nomen. Naar aanleiding hiervan organiseert de Buurt- vereenlglng „Badhoeve" te Haarlemmermeer eenlge feestelijkheden, waarbij deputaties der gemeente Sloten en van het polder-beatuur van Haarlemmermeer tegenwoordig zullen zijn. Na verhoor van een verdachte hield mr. dr. P. Rieter als ambtenaar van het Open baar Ministerie het requisitoir, waarin hij tegen verdachte P. G. van R. uit Nederweert een gevangenisstraf eischte voor den tijd van vijftien Jaar wegens bet opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood van het slachtoffer H. Puts te Haelen ten gevolge hebbend. De verd. bestreed de verklaringen van de getuigen an zei, dat hjj door de gebroeders P. was aangevallen. aan een lijn overboord gezet, i" trok Daan Sperling de zakken ilrn die hij had meegenomen, naar De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 29sten Januari as. niet plaats hebben. De minister van Economische Zaken heeft nog tot lid van de commissie van advies zake margarine benoemd O. van Swleten Om kwart voor 1 werd de zitting geschorst tot 2 uur. 71 Maandag was het tien jaar geleden, dat de eerste hoogoven van ons eenigste vaderland sche hoogovenbedrljf, te IJmuiden, in bedrijf werd gesteld. Het feit is m intiemen kring herdacht. Namens het geheele personeel van Hoog ovens en aanverwante bedrijven (M E. K. O. O. en Cemy) is aan de directie een bloemstuk aangeboden, benevens een herinneringsboreje van Delftsch blauw aardewerk. Het personeel ontving van de directie een dag toen was het belangrijkste werk gebeurd. In het achterruim van de „Ceres" was de 100 K.G. neergelaten, en nu nog de vonk..^.. Niets bijzonders had Sperling op zijn "wan deling ondei water aan het schip kunnen ont dekken, hec lag er zooals het gezonken waa Door openstaande luiken waren wat goederen weggespoeld, verder was alles nog intact. Voor enkele minuten nog. In de verte lagen de kleine vlugge schuiten van de Goereesche vlsschers den geheelen dag reeds te wachten; bij een ontploffing vliegt nogal eens wat de lucht In. dat te pas kan ko men. Zoodra de duiker weer aan boord genomen is, wordt achteruit” gecommandeerd. De „Hudson” en „Meermin” maken dat zij op een wut velllgen afstand komen van het „geladen" schip. Het snoer dat verbonden Is met de belde kruitzakken wordt gevierd, totdat we op pijn. 100 M. afstand van de „Ceres" komen. De operateur van de klankfilm lagt dan al vast „den wekker loopen", de fotograaf spant den sluiter. „Klaar” roept directeur Sperling. Het is 4 45 uur; ,Ja” roept de heer Sperling. De kruk van de „Hasltatlng Exploider” wordtlf Dinsdagmiddag werd voor de Roermondsche rechtbank het getuigenverhoor voortgezet, dat echter geen nieuwe gezichtspunten oplevèrde. In het Derde Rijk bestaat een organisatie, om de arbeiders ook na het werk bijeen te houden in onderlinge gezelligheid. De leider van het Arbeidersfront, dr. Ley, inspecteert een Ski-afdeeling van .JCraft durch Freude” Hiji „Wee» toch niet zoo oorecht- vaudifl. Truusje: ia de eerste pleet* hcb ik geea geld ea tea tweede i» bet tóch je mpet Met!”.... Tengevolge van den dichten mist is heden morgen te "ongeveer IQ uur op de Engelschman- plaat bjj Texel, even noordelljker dan de „Oak ford" andermaal een schip gestrand. Het is de „Christiaan Mattljsen", een Zweedsche boot. Door middel van fluitsignalen is om hulp ge vraagd. De reddingsboot is nog niet uitgevaren. Een sleepboot uit Den Helder is ter assistentie uitgevaren. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Maandag is een begin gemaakt met de op ruiming van het voor drie weken gezonken Duitsche ca. „Ceres”. De Rijkswaterstaat had het wrak overgeno men en aan de N. V. van der Tak s Berglngs- Bedrjjf te Rotterdam opdracht gegeven voor de opruiming van het gezonken schip te zorgen. Daartoe werd een gunstige dag weer uitge kozen en wanneer ooit, dan was Maandag daarvoor net goede tijdstip gekozen. De zee was spiegelglad en dat was al t heel voorname factor—voor het werk dat mei. ging verrichten. Mitsdien maakten Maandagmorgen twee vaartuigen van v. d. Tak zich gereed, om de „Ceres” zy het dan ook in gedeelten te doen ontploffen. De „Flllus-Hudson” en de „Meermin” trok ken tegen het middaguur den Waterweg uit, om met het oprulmlngswerk te beginnen. Aan boord van de „Meermin" hebben wij van nabij het vernielend werk, dat maar al te noodzakelijk was, kunnen volgen. De bekende duikersfamilie Sperling had bjj het oprulmlngswerk de leiding. Aan boord be- oelt u de suggestie? .De Indrapoera brandt! Wat brandt er morgen?" „De Telephooncentrale brandt! wat brandt er morgen?” „Zullen de kerken branden?” „Op het* station in Utrecht zijn ’n paar wa gons uit de rails geloopen. Zullen we mor-- gen voor ’n spoorwegramp staan?" Vrede- en rust-lievënd Nederland leest, luis tert en.... beeft: er komt een angst-psychoee rondwaren en in zijn angst voor de brand stichtende. rouw en verderf zaaiende commu nisten neemt de massa daar is het Mussert trouwens om te doen haar vlucht in de N. S. B. Maar Moskou is ook niet van vandaag of gisteren! Inslnueeren. suggereeren, beschuldigen, angst psychose verwekken, dat kunnen wij óók, hebben de communisten gedacht en prompt le verden zij in „De Tribune" van gisterenavond een volledig, tot In de puntjes verzorgd plan van een spoorwegramp, veroorzaakt door en kele aanhangers van Mussert! En dit plan is niet zoo maar lucht, neen, namen en toenamen van de samenzweerders en toekomstige daders worden er in genoemd; onderteekende verklaringen van de diepst in gewijde Insiders verleenen het document een zegel van echtheid, en de zaak wordt zóó echt voorgedragen, dat de secretaris van de C. P. H. zich reeds met den minister van Jus titie en den voorzitter der Tweede Kamer in verbinding moet hebben gesteld Na verschillende geheimzinnige bijeenkom sten moet een zekere Hendrik Kraal, wonen de te Dordrecht, Voorstraat 370. Ingang Rul- terstraat 1, een provocateur van Mussert. aan twee andere seigneurs hebben voorgesteld, een spoorwegaanslag te plegen; één der door Kraal uitgekozen aanslag-plegers, ’n zekere G. Schip pers, rapporteert o.a.: „Zoo nog een paar, dan is ie er geweest", constateert de bemanning van de ..Hudson”. Van het achterschip is alvast niet zoo heel veel meer over, nog een hoeveelheid krult, en de „Ceres” is totaal uit elkaar geslagen. De blazertjes die hebben liggen wachten, komen reeus vlak na de ontploffing aansnel len, we zien de schippers speuren en visschen naar hetgeen van de „Ceres” is weggeslagen De zee rond het schip drijft vol wrakhout, dat in dezen slechten tijd den schippers ook al welkom Is. De lichtjes schieten over het water, het zal gauw te donker zijn om nog wat te vinden In het schemerdonker gaan „Hudson” en .Meermin” de haven van Hoek van Holland opzoéken. De laatste uren van de „Ceres” zijn gesla gen. Onder groote belangstelling werd Dinsdag voor de Roermondsche rechtbank een aanvang ge maakt met de behandeling van de zaak tegen P. van R. uit Nederweert, verdacht van moord op den 52-jarigen Hendrik Puts, in den nacht van 7 op 8 October j.L Terzake van diefstal van een rijwiel uit het café B. te Roermond, waarop verdachte zich naar Haelen had begeven, eischte de Officier van Justitie, mr. Ritter, een gevangenisstraf van 3 jaren. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de moordzaak. De zitting begon met het verhoor van den deskundige dr. Hulst, die de sectie op het lijk verricht had.. Na dr. Hulst werd J. Martens, wachtmeester der marechaussee te Grathem gehoord. Verd. was bij hem in den nacht thuis gekomen en hem verteld, dat hij in Haelen iemand bij een vechtpartij gestoken had en vermoedde, dat hij dood wc*. De volgende get. was M. H. Esther de Boer-Van Rijk, de bekende tooneelspeelster die haar herinneringen schreef is er ook geen sprake van, dat het riet In staat zou zjjn tegen lageren prijs, dan thans de consument betaalt, Europa van suiker te voorzien. De inleider sloot met te erkennen, dat de taak der regeering uitermate moeilijk is. Ook de boeren *«en dat in. Deze vergadering be schouwde spr. daarom niet als een protestver- gadering, doch als een noodkreet van eenlge deelen van ons land, die zich in den grondslag van hun bestaan bedreigd voelen. Hij was er van overtuigd, dat de bietencultuur waard is door de moeilijkheden van den tijd te wor den heengeholpen. Na eenlge gedachtenwisseling deelde devoor- zltter mede, dat de drie centrale Landbouw organisaties zich tot den minister hebben ge wend en In een request op handhaving van den bletensteun hebben aangedrongen. Spr. stelde voor toch een motie aan te nemen, waartoe vervolgens onder applaus werd besloten. In deze motie wordt er bij de regeeringop aangedrongen en suikerbietenteelt en suiker productie in ons vaderland te laten voortbe staan en de geldende steunregeling voor deze cultuur onverzwakt te handhaven. DE RAILS MOEST WORDEN LOSOEMAAKT nameiyk tusschen Willemsoord en Dubbeldam, waar de Pullman-Express moest passeeren. Kraal vroeg of ik een Engelsche sleutel bezat. Ik had die niet, en kreeg daaron twee gulden om er een te koopen. De aanslag zou volgens Kraal gepleegd moeten worden op Donderdag nacht. aan het eind van December 1933. Er zou In dien tusschentjjd bericht komen van Mussert. Op den Zaterdagnacht volgende op dit onderhoud, was ik opnieuw bij Kraal thuis, des nachts twee uur. Hij vroeg mij of ik de Engelsche sleutel had gekocht. Ik had dit niet gedaan, en had dit geld verdronken, wat Kraal niet erg vond, want hij keek niet op een paar centen. Kraal had bericht van Wissekerke Snij ders, dat deze nog geen bespreking met Mus sert had» kunnen hebben, want Mussert had het erg druk, was naar Duitachland geweest. enz. Op 10 Januari 1934 berichtten van Dijk en ik aan Kraal, dat w|j ons terugtrokken. Wij deden dit, door een briefje by hem in de bus te doen. Kraai stuurde mij daarop een briefje, dat ik mopst blijven meedoen. Ik ben toen naar hem tqégegaan en heb gezegd, dat er tien duizend gulden moest komen. Kraai antwoordde dat hij zou probeeren het geld te krijgen. Hij zeide tot mij. dat ik mij niet moest terug trekken, omdgt de zaak er veel te goed voor stond. Er zou binnenkort een vergadering zijn met Mussert of Geelkerken en Wissekerke Snijders, Kraal, van Dijk en ik. in Den Haag of Utrecht. Daar ik bezwaar maakte om verder "s nachts te vergaderen, zeide Kraai dat hij een vriend had, die in het bezit was van een boot, ge naamd „Pallieter”, liggende ingang Turfstelger. Daar zouden wij kunnen vergaderen. Onder ons werd Kraal aangeduid als kapi tein Kells. Van Byk als no. 7 en ondergeteekende no. 12. Daar ik als eerlijk arbeider aan zulke schan delijke daden niet mee wilde doen, heb ik het als mijn plicht beschouwd, deze feiten in een verklaring neer te leggen. Aanteekenlngen G. Schippers. Deze verklaring is afgelegd in het bijzijn van de volgende getuigen: H. P. StamPonsen, W. van der Linden en W. Reuderink.” Een grootscheepsche opllchtingsaffal- re is door de Centrale Recherche te Amsterdam ontdekt en beëindigd door de arrestatie van een zaakwaarnemer J. C. O. Door valsche papieren was deze man ruim 62.000 machtig geworden van een 62- Jarigen koopman in ruste hier ter stede. Deze laatste was sedert eenlge jaren in een scheidlngsproces met zijn vrouw gewikkeld. De afwikkeling van de zaak had hij toevertrouwd aan den zaakwaarnemer O., deze vond blijkbaar dat zijn cliënt hem niet voldoende betaalde en .om hierin te voorzien, maakte hij een groot aantal papieren na. zooals beschikkingen en art-esten van het Hof. benevens deurwaarders- explolten. Deze laatste onderteekende hjj met den naam van den bekenden deurwaarder Joh. M. van Twuyver. In deze exploiten stonden groote bedragen genoemd, die de koopman zou moeten betalen om de scheiding tot een goed einde te brengen. Hjj betaalde steeds in goed vertrouwen aan den zaakwaarnemer uit zonder eenlge achterdocht te koesteren. De scheiding is echter thans nog steeds niet uitgesproken Tenslotte was het bedrag dat de koopman aan O. betaald had. opgeloopen tot 62.000 en nog steeds ging deze voort zijn melkkoe uit te mel ken. Tenslotte kwam de familie van den koopman achter het geval en enkele leden hiervan kregen al spoedig achterdocht, toen zij de papieren zagen. Zij togen naar de centrale recherche waar Inspecteur A. T. T. Kapinga een onder zoek instelde, hierbij geassisteerd door deur waarder van Twuyver. De handteekenlngen onder de exploiten bleken zeer weinig op die van den deurwaarder te gelijken en ook de an dere papieren waren voor het meerendeel valsch De zaakwaarnemer is in zijn woning aan den Admiralengracht gearresteerd, hij legde een vol ledige bekentenis af, en zal ter beschikking van de jiktitle worden gesteld. vonden zich dan ook de heeren J. Sperling, directeur van v. d. Taks Berglngs-Bedryf, en voorts de heeren P. en D. Sperling. Met stuurmans-vaardigheld draaide de Meermin” enkele malen rond het gezonken schip en zwaaide het dieplood een paar maai in de golven. In ongeveer acht meter diep water lag de „Ceres" op een zandplaat. Onprettig lang hield ditmaal de zware stroom aan; een gevolg van den hoogen waterstand te Keulen, vanwaar nu met flinke snelheid het water naar zee werd gestuwd. Het kan nu wel,” vond directeur Sperling, Maandagnamlddag heeft In de groote schouw burgzaal van de vereeniglng „De Katholieke Kring” te Roosendaal de aangekondlgde groote vergadering plaats gehad, welke was belegd van wege den Nederl. R. K Boeren- en Tuinders bond, tot behoud van de bedreigde suikerbieten cultuur. De vergadering, welke zeer druk was bezocht en wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer J. Verheggen werd gepresideerd door den vlce-voorzltter van den bond, den heer Baron van Voorst tot Voorst, werd om. ook bijgewoond door de Kamerleden, de heeren C. J. Kuyper en Kampschoër. pastoor Doens te Sas van Gent, Rector v. Kessel, oud-advlseur van den N. C. B„ den heer v. Unninck. bestuurder van den R K. Landarbeidersbond. kapelaan v. Mansfeld, adviseur van den R. K. Boerenbond te Bergen op Zoom. Mr. Cl. Prinsen, burgemeester van Roosendaal, en den heer Moors, voorzitter van den Noord-Brab. Christelijken Boerenbond. De voorzitter. Baron Van Voorst tot Voorst wees in zijn openingswoord op de ernstige aan gelegenheid, waarvoor deze vergadering werd belegd. Als de geruchten waarheid bevatten, dreigt hiermede inderdaad een ramp, niet het minst ook op technisch gebied. Met deze vergadering wil de bond doen vertol ken den angst en de zorgen van de boeren en aan de orde doen stellen de /raag of de regeering inderdaad gevolg zal geven aan de haar toege schreven plannen tot inkrimping -'an den bie- tensteun. waardoor een der beste steunmaatre gelen, waarop de landbouw drijft, zal worden ingetrokken. Na tenslotte nog den heer J. Poels. die te Ven- ray vrij plotseling kwam te overlijden, te heb ben herdacht, verleende de voorzitter het woord aan den heer R. W. Jansen, directeur van de R. K Landbouwwinterschool te Roosendaal, voor het hóuden van zijn inleiding. Na uitvoerig gewezen te hebben op de loopen- de geruchten en de angstige onzekerheid, daar door ontstaan gaf spr. dan een beeld van de teelt- en suikerpositie hier te lande. He suiker- verbruik bedraagt bier ongeveer 300 millioen kilo per jaar. In het vorige jaar is het terugge- loopen tot 275 millioen kilo. Óp geen stukken na is al deze suiker echter geleverd door de Nederlandsche bieten. In de laatste campagne is door den ongekend rijken oogst de groote hoeveelheid van 2.6 millioen K. G. witte suiker voortgebracht maar daar naast-is er fn 1933 toch een groote hoeveelheid ruwe cn zelfs witte suiker, kandy en basterd ingevoerd. Hiertegenover staat dat er ’n kwan tum is uitgevoerd. Wat spr. nu niet begreep, was. waarom er toch geen einde werd gemaakt aan dezen invoer, waarom de sulk-rlnvoer ongestoord doorging terwijl dit najaar mlllioenen en mil- lioenen kilo's bieten naar den stal moesten. Wat zijn de motieven, vroeg spr. zich af. die ons volk noodzaken tot een dergelijke belasting van zijn handelsbalans? Spr. wilde dit overigens hier terzijde laten en er alleen op wijzen, dat hier misschien een weg begint, waarlangs Java geholpen zou kunnen worden zonder dat men een tak weg behoefde te snijden uit het levende bout van onzen Nederlandschen landbouw. De heer Jansen wees er terloops op. dat In tegenstelling met de meermalen geuj^e veron derstelling slechts een klein gedeelte van de in ons land ingevoerde suiker uit Indlë afkom stig is. Tegen Polen en Amerika kan Java op de Nederlandsche markt blijkbaar niet concur- rtf* ren. In ieder geval echter schijnt men thans te overwegen de suikervoorzienlng van Nederland in handen te geven van de ondernemingen die op Java suikerfabrieken exploiteeren. Men wil dus terugkeeren. zeide spr., tot de jaren vóór 1870, toen dc Javasulke gedwongen was haar afzet in Nederland te zoeken. 8oen in 1876 Java vrijheid kreeg zijn suiker te plaatsen waar het wilde, hield de Invoer hier weldra op. Thans wilde men den ouden toestand blijk baar weer herstellen, niet echter door aan Java zijn vrijheid van beweging te ontnemen, maar door aan den Nederlandschen landbouw de productie van suiker te verbieden. Men moet den minister van Economische Zaken gelijk geven: wij leven in een tijd van economische dwaasheden I .Als men zich herinnert, van welke midde len de partijgenooten van de NB.B. in Duitach land, In Oostenrijk en andere landen gebruik maken, om hun fascistische dictatuur te vesti gen. dan dringt het antwbord zich op. Dan ont staat de hoogst ernstige verdenking, dat het de N S B. is. die spoorwegaanslagen en andere rampen doet organlseeren, om een paniek te ~Ttl wiiktnL rn het verbod van de gehate Com- inuni itlnr?!t IMirtlL. ult lokken^” Zoo spelen beiclë partijen haar troeven-spel. Wat er van ÓAn zal zijn? Voorlooplg halen we de schouders maar eens op. Wat niet wegneemt, dat het voor de regee ring wel eens van belang zou kunnen zijn, deze en dergelijke onthullingen niet volkomen te ver onachtzamen. Spr. wilde nu nagaan wat Java bU de ver derstelde regeling te winnen, en wat Neder land erbij t- verliezen Spr. toonde dan aan' drt er geen sprake is ▼sn een strijd tusschen riet en biet en dat bet onzin is het voor te stellen alsof de bletencul tuur uitelndelijk toch ten doode is opgeschre ven, wijl het riet met lagere arbeidsvoorwaar den wordt geproduceerd. De vraag, welke we hier onder het oog moe ten zien, zeide spr., Is voor welken prijs Java In Nederland witte suiker kan leveren van dezelfde kwaliteit als wij die maken. Mocht dan misschien blijken, dat ze In den klein handel één of twee cent per pond goedkooper Is, dan de eigen bietsuiker, welnu, dat men dan late gelden, dat het toch ook wel wat waard is de eigen werkgelegenheid en de eigen cultuur te behouden. Spr. betoogde vervolgens, dat het tot op ze kere hoogte Java’s eigen schuld is, dat het nu met zulke groote voorraden zit. Elk land tracht «Un eigen suikerproductie zoo hoog mogelijk op te voeren en daarmede is geen voldoende re- kenlng gehouden. Als de handelsbe’emmerln- gen morgen aan den dag werden weggenomen, «ten zou het er niet aan denken in Europa te komen concurreeren. De inleider bezag vervolgens welke belangen er voor Nederland mat het behoud dier bieten cultuur gemoeid zijnA De minister sprak wel van uitbreiding der ▼lasteelt, maar het is volmaakt uitgesloten, <tet het vlas ook slechte een klein deel zou kun- nen opvangen van den schok, die ons land zou ondervinden als er opnieuw 12 of 15000 H-A Metenland onbezaaid moest blijven liggen. Spr. zag de toekomst zeer donker in, als tot Inkrimping der bietenteelt zou worden over gegaan. Met enkele cijfers belichtte hij de hooge ont wikkeling van de Nederlandsche suikerbieten teelt. Nederland heeft, practlsch gesproken, de hoogste suikeropbrengsten per H. A. van alle hieteulkerproduceerende landen, en den laag- •ten kostprijs per 100 K.G. En thans levert de Nederlandsche suikerbie tenteelt aan de Nederlandsche sulkerverbrul- kers de suiker tegen een prijs, die met inbegrip v*n allen steun en met Inbegrip van een hoo- geren accijnc, dan er vóór den oorlog bestond, biet hooger Is dan twintig jaar geleden! 8pr. betuigde zijn waardeering voor de pres tatie» onzer landgenooten in Indlë, doch zeide «tet men verkeerd doet het thans voor te stel ten, alsof de daar bereikte kostprijs en de •tear bereikte suikeropbrengst per HA. zouden gelden voor de tropen in het algemeen, dus te» ds rietsuiker. Dat Is niet waar. Maar dan toen het met wachten rond vier uur was ge worden. De zon neigde ter kimme", de maan begon haar opwachting te maken. Er kwam een vries temperatuur op zee, het viel niet mee om in het roeibootje door wat beweging de koude te weren. Daan Sperling begon zich voor de afdaling in zee gereed te maken, gummilaarzen en dul- kercostuum werden aamgesjord. Het egrste plan om uit bet roeibootje in zee te stappen moest vanwege den stevigen stroom worden gewijzigd. Om ruim vier uur klauterde de duiker vanaf de .Meerman” de ladder af,en daarna ver dween hij naar den bodem van de zee. Het duurde een tijdje toen de trek-berichten zijn aankomst aan boord van de „Ceres” meld den. Een teeken van onder water. Tweemaal vijftig kilogram kruit had de .Meermin" des morgens uit dé Rijksopslag- plaatsen op het eiland Rpzenburg. waar ook v. d. Tak haar kruitvpertTaad bewaart, afge haald. Nu we Op de ,met epn zicj> toe Twintig minuten bleef de koene duiker in me. 't------ Kessels uit Grathem: die had verdachte in de buurt van zijn woning gezien. HU vertelde hem, dat h<j iemand gedood had. Hierna werd als get. gehoord P. Puts, broer van den verslagene. die een uiteenzetting gaf van de sit’iatie bij de garage, waarin de moord gebeurd is. Binnenkort zal onder den titel „Ik kijk terug” een boek verschijnen van de bekende actrice mevr. Esther de Boer-Van Rijk, waarin zij haar mémoires heeft geschreven. De uitgevers Holdert en Co. te Amsterdam hebben de origineele gedachte gehad, om een aantal bekende landgenooten hun opinie te vragen over de kunst van deze bejaarde debu tante in de literatuur. Bijna alle gevraagden hebben asm dit verzoek voldaan; hun antwoor den. omstreeks twintig, zullen In het boek wor den opgenomen. O.a. zjjn er bijdragen van mr. H. P. Mar chant, den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, en van dr. J. P.^ockema An- Andreae, Commissaris der Konin^^in de Pro vincie Groningen. Deze laatste, bekend kunstvriend, waarvan hij als burgemeester te Utrecht overtuigende bewijzen aflegde, schreef om.: „Gaarne geef ik uiting aan mijn warme bewondering voor de bijzondere kunstenares, die mevrouw De Boer- Van Rijk is. Ieder heeft als hij zich de vele schoone uren te binnen brengt, welke hij aan haar uit het hart komend en juist daarom tot veler harten sprekend spel dankt zijn eigen herinneringen." „Hij (Kraal Red.) zou de plek aanwijzen waar k j' Bontje te Voorburg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5