ONS BLAD Fluitconcerten en rumoer m de Fransche Kamer het en 1 Spanje Vaticaan I I I IJ I I De nieuwe affaire in Frankrijk België Waardig protest Familiedrama in Het nieuws van heden I il' NOG STEEDS: STA VISKY een vuurproef’ DE CONFERENTIE OP DE „KENT” AMERIKA ERKENT CUBA DE BAROMETER „Japan voor KATHOLIEKE DUITSCHE STUDENTEN ifiiiiiiinnmniiiuiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii samenwerking o Reconstructie van het HET BALKANPACT kabinet Harriot in het debat DE RAMP DER EM ER AU DE Fascisten in Engeland Een net van holen onder Boedapest Buikbanden Brief van Kard. Ver dier a Drie priesters voor de rechtbank Enorme belangstelling der beVolking Tal van bekende personen zouden hebben gezeten in Alexandre*» maatschappijen Spaarpenningen, die verloren gingen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Chautemps behaalt de meerderheid Landdagrede van ministerpresi dent Saito voor nationale Een revolutie-poging in Mexico WOENSDAG 24 JANUARI 1934 >5 Dynamiet-depót in de lucht gevlogen Araki in clen oorlogs raad En geeft de Philippynen nog een kansje Waanzinnige moordt zyn gezin uit en verhangt zich Henriot, na een redevoering vol verdachtmakingen, tot een duel uitgedaagd JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en elastieken Kousen Het Weeriiiiiuiiii I I Het beroofde dossier ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Op het boerencongres sprak de „Relchs- abteUungsleiterin" mevr. Von Rheden over Be taak der boerinnen in het nieuwe Psiischland. Minister Darri dankt haar voor haar rede Tegen het verbod aan Radio-Paris om het wekelykseh godsdien stig praatje uit te zenden Instemming verzocht voor da be noeming van Romero tot am bassadeur by den H. Stoel* VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. N V. Drukkerij De Spaernestad - Haarlem 5 f 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De .Christiaan Martisse" weer riet. o Stand op Woenodag 1 aar un.: m Vorige stand: 771 De plechtige opbaring der slachtoffers van Corbigny in het Grand Palais te Parijs 1 groote categorie ten, welke in alle te Breslaa. te Vestma- LONDEN. 23 Jan. (V.D.) Volgens de „Evening News'" hebben zich in de afgeloopen week by het hoofdkwartier van Mosley te Londen meer dan 1000 personen aangemeld voor het lidmaat schap van diens fascistische party. (Zagreb) vertrokken, zy worden vanmiddag te 4 uur in Belgrado verwacht. BOEDAPEST, 23 Jan. (Reuter) In het stads gedeelte Boeda is onlangs een geheel net van onderaardsche gangen en holen ontdekt, welke thans door geologen nauwkeurig zyn onder zocht. zy moeten dateeren uit een voorhisto risch tydperk. toen de huidige groote Hongaar- sche laagvlakte nog door de zee bedekt was. Vele holen dienden ook als wynkelders Sinds lang waren zy echter verlaten en byna vol komen in het vergeetboek geraakt; vele zyn ook volkomen ingevallen. Men wil ze thans weer uitgraven en voor bet publiek toegankeiyk stellen, tevens in de hoop, dat zy een attractie zullen worden voor bul- tenlandsche toeristen. Nader meldt „Reuter”, dat Gray als een zeer oppassend man bekend stond en dat in zyn ge zin de beste verstandhouding heerachte. Hy had een eigen zaak gedreven, maar was een slachtoffer geworden van de crisis. In tegen stelling met het bericht dat hy voortvluchtig zou zyn. kan medegedeeld worden dat zyn lyk gevonden is. De ongelukkige heeft zich verhan gen op den zolder van zyn huis. De dagvaardingen in de Nyenrode-saak. De moord te Haelen; vijftien Jaar geëischL Brasillaanoch dynamiet-dépót in de lacht ge vlogen. VermoedeUJk vele dooden. denwissellng t Rollin, tarwyi horhaaldelyk i daan. Herrlot wees op de affaires van 1931 en ver klaarde, dat fatsoeniyke lieden eiken Laster buiten moesten sluiten. Na de hervatting kwam het tot heftige woor denwisseling tusschen Herrlot en oud-minister I zoowel van rechts als van rinks -rumoerige interrupties werden ge- BELGRADO, 23 Jan. De ministers fan Bui tenlandsche Zaken der Kleine Entente-staten, Jeftltsj, Titoelescoe en Benesj, zyn hedenmorgen te half tien met een extra trein uit Agram BUENOS-AIRES, 23 Jan. De ontploffing van een dynamietdepot op het eiland Gobernador in de haven van Rio de Janeiro heeft, naar men vreest, 12 dooden en 00 gewonden geducht. Tot nu te zijn 2 lyken geborgen en 30 personen naar bet ziekenhuis overgebracht. Madrid vraagt Instemming van het Vaticaan voor de benoeming van minister Romero tot ambassade ar by den H. Stoel. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 90 Felle cafébrand te Hillegersberg. Collectief Contract in de sigarenindustrie opge legd. Te Roosendaal is een groote vergadering gehou den ter bespreking van de bietencultuur. Tenslotte werd gestemd over een voorstel ▼an Henriot om een hoofdstuk van de be groeting van Justitie weer naar de commissie te verwyzen .wegens wantrouwen tegenover mannen, die oplichters hadden gesauveerd.” Premier Chautemps stelde tegen dit voorstel de kwestie van vertrouwen. Het werd hierop verworpen met 357 tegen 201 stemmen, waarmee de Kamer dus baar vertrouwen in de re geerlng-Chautemps uit sprak. De Kamer werd verdaagd tot Donderdag. P3 Door dit verbod wordtin van Fransche burgers getiWfe opzichten waard is blzonder ontzien te worden. Het gaat hier om duizenden en duizenden ouden van dagen, gebrekklgen en zieken die niet in staat zyn op de gewone wijze aan godsdienst oefeningen deel te nemen en die week in week uit via Radlo-Paris het woord ontvingen dat hen opbeurt en troost. „Japan voor een vuurproef". Landdagrede van premier Salto. Protest van Kard. Verdier inzake bet verbod van het godsdienstig radlo-praatje. Waanzinnige moordt in België zijn gezin uit. Amerika heeft den nieuwen president van Cuba erkend. RIO DE JANEIRO. 29 Jan. Op een eiland naby Rio de Janeiro, Is een groot dynamiet depot In de Ibcht gevlogen. Volgens de eerste berichten zouden vele personen om het leven zyn gekomen, doch nadere byzonderheden ont breken. Het depót behoorde aan een particuliere springstoffen-onderneming. Ook toen Chautemps de redenaarstribune be steeg, moest hy zich voortdurend interrupties laten welgevallen. Rechts schreeuwde steeds weer opnieuw: Onderzoeklngscommlssie. Chau temps wees de beschuldigingen van Henriot van de hand en protesteerde ertegen, dat het Btavlsky-schandaal stelselmatig werd misbruikt voor aanvallen tegen de regeering. Men moest de gerechtigheid «haar vryen loop laten. Het onderzoek op de verschillende departementen was ten deele reeds beëindigd. Men mocht ech ter niet tot ovenjlde maatregelen overgaan en ernstige verdenkingen laten rusten op het ge boete ambtenarencorps Wanneer de Kamer een ondoorbreekbaren dijk weet op te werpen tegen laster en agitatie, dan zal zy weldra in het geiyk worden gesteld nopens haar vertrouwen in de regeering. WASHINGTON, 23 Jan. (Reuter.) De terri toriale Senaats-commlssle besloot den Philip pynen nog een kans te geven om de wet be treffende hun onafhankeiykheld aan te ne men. Hun zal nog negen maanden den tyd gelaten wlrden om het wetsontwerp Hawescut- tlng te aanvaarden. MADRID, 23 Jan. (Reuter). De Spaansche regeering heeft besloten de instemming van het Vaticaan te vragen voor de benoeming van den Minister van Buitenlandsche Zaken. Pita Romero, tot ambassadeur bjj den H. Stoel. HERMOSILLO, 23 Jan. (VX).). Een poging tot omverwerping der Mexlcaansche regeering is door de autoriteiten in de kiem gesmoord. Tien personen zyn gearresteerd. Het was de bedoeling den vroegeren candldaat voor het presidentschap, Vasconcelos, president te meken. Het sein voor den opstand zou zyn de ver moording van den gouverneur van Sonora, Ro dolfo Calles. Ernstige vechtparty Ie Oss. Nederlandsch-Belgische besprekingen inzake het handelsverkeer. Besprekingen tusschen Nederland en Japan ever de handelsbetrekklngen. TOKIO, 23 Jan. (Reuter). Na een overzicht te hebben gegeven van de binnen- en bu:ten- landsche politiek verklaarde minister-presiaent Salta hedenmorgen in den landdag: Japan maakt nog steeds een periode van nood door en heeft nog steeds te kampen mat moeiiyke vraagstukken zoowel in binnen- als buiten land. Deze periode van nood geeft echter een natie te zien, welke met rasse schreden voorwaarts gaat. Niemand ontkent, dat het Japansche volk thans voor een vuurproef staat, doch de nationale eenheid en samenwerking zullen het In staat stellen, om süccesvol uit de crisisperiode te voorschijn tevreden." Verwachting: Zwakke tot matigen Ooste- HJke tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht bewolk, weinig of.<een neerslag, matige vorst des nachts, overdag om het vries- Hoogste Barometerstand: 78$J Laagste Barometerstand: 7374 noer. Zoo op 7.55 - onder 4 29 - Licht op 4.59 39 Jan. N.M. De dies natalis van het verbond van Katholieke Duitsche studentenvereeni- gingen werd begonnen met een Requiem tn de St. Hedwig-kathedraal te Berlijn. Onze foto toont afgevaardigden der studenten bij het verlaten der kathedraal PARIJS, 24 Jan. (Reuter) Op aanwyzlng van den, met het geval-Stavlsky belasten rechter van instructie te Bayonne werd heden te Pa rijs de directeur van de verzekerlngsmaat- Khappy „Confiance”, de 53-jarige Paul Gué- bin, in verzekerde bewaring genomen. Morgen wordt hy naar Bayonne overgebracht; hy wordt beschuldigd van heling. Deze opmerking van Henriot ontlokte den radlcaal-sociallstlschen afgevaardigde Bouessé de interruptie: „Hoeveel betalen ze jou er voor?" Toen Henriot van den interpeüant een nadere verklaring elschte, antwoordde deze„Ik verwacht uw getuigen." Of Henriot deze uitdaging tot een duel aannam, is nog niet gebleken. Intus- schen ontketende zich een geweldig fluitconcert op de banken der rechterzyde. Tegelykertyd begonnen de communisten de Internationale te zingen. Het kabaal was tenslotte zoo groot, dat de plaatsvervangende Kamerpresident de zit ting schorste. De publieke tribunes werden ont ruimd. a SINGAPORE, 23 Januari (VX).). De Britsche vlootconferentie in de haven van Singapore werd Dinsdag aan boord van den kruiser Kent geopend. Er waren strenge voorzorgsmaatregelen genomen om de besprekingen geheim te hou den. Zeven oorlogsschepen, n.l. kruisers, een vliegkampschip en een kanonneerboot zyn in de haven van Singapore voor dat doel byeen. De belangstelling voor deze conferentie wordt verhoogd door de verklaring van den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Hl- rota en het Amerikaansche voorstel voor den bouw van 120 nieuwe Amerikaansche oorlogs schepen. Het program der conferentie omvat, naar men aanneemt, niet slechts de uitbreiding van de haven van Singapore als vlootbasis, doch den geheelen toestand in het Verre Oosten. De aanwezigheid van vertegenwoordigers van Australië en Nieuw Zeeland doet vermoeden, dat ook de ontwikkeling van den toestand in den Stillen Oceaan ter sprake zal komen. Z Em Kard. Verdier. Aartsbisschop van Parys, dominee Marc. Boegner, President der Protestanten-Federatie van Frankryk en Opperrabyn Israël Lévi, hebben aan den Franschen Minister-President Camille Chautemps drie brieven gericht waarlq zy protesteeren tegen het feit dat het voortaan verboden zal zyn een ..godsdienstig praatje" uit te zenden over den nationalen zender van Radlo-Paris. NAMEN. 23 Jan. Een vreeaeiyke misdaad heeft zich |n den nacht van Maandag op Dinsdag to Berzee in hM district Wktoourt. provHKtv Namen, afgespeeld. Zekere Edward Oray heeft met hamerslagen eerst zyn drie dochters, res pectievelijk 17 jaar, 10 jaar en 8 jaar oud. ge dood. Met hetzelfde wapen heeft hy zyn vrouw en zyn 13-jartgen zoon dermate gewond, dat beiden op sterven liggen. Met een schroeven draaier heeft de waanzinnige het Jongste kind slechts 2 maanden oud. vreeselyk aan het hoofd toegetakeld, zoodat de geneesheeren weinig hoop op redding geven. De dader is voort vluchtig. Gray was gerulmen tyd werkloos, en het gezin bevond zich in zeer moeliyke omstan digheden. MÜNCHEN, 24 Jan. Voor de buitengewone rechtbank te München begon hedenmorgen het proces tegen de drie gerulmen tyd gearresteerde katholieke geesteiyken. pastoor Emil Muhler. kapelaan Oskar Thaler en rector Sollacher. De publieke belangstelling voor deze rechtszitting was zoo groot, dat tenslotte een groote politie macht de gangen van het gerechtsgebouw moest ontruimen. Voor het proces zyn 8 getuigen gedagvaard. De drie beklaagden worden beschuldigd van overtreding van de verordening van den Ryks- presldent van 21 Maart JJ. Pastoor Muhler zou in het einde van September of begin October in -de pastorie een gruwelbericht hebben mede gedeeld, dat door kapelaan Thaler aan den derden beklaagde Solacher was verteld, die het weer verder had verteld aan twee onderwyze- ressen. De uitzending der wekeiyksche godsdienstige conferenties strydt in geen enkel opzicht tegen de onpartydigheid. Weliswaar wordt, sedert de wet op de scheiding van Kerk en Staat, „door de Republiek geen enkele godsdienst erkend." maar aan den anderen kant „waarborgt de Republiek de gewetensvryhetd en de vrije uitoefening van alle beiydenlssen zonder an dere beperkingen dan die welke noodzakeiyk biyken voor het behoud der openbare orde De vrye uitoefening van alle beiydenissen wordt mln of meer twytelachtlg. wanneer de regeering door een feit als dat waartegen wy morsen door andere zou Ttunnen. worden. Fransche staatsburgers het recht ontzegd met gewone middelen de uitingen en de PARIJS, 23 Jan. (V. D.) De nieuwe zwendel- affaire. welke heeft geleid tot de arrestatie van Alexandre, schynt niet in verband te staan met de Stavlsky-affalre. Er wordt beweerd dat tal van bekende, personen hebben behoord tot de raden van beheer der elf maatachappyen, wel ke Alexandre heeft opgericht. Een intuaschen overleden oud-minister van Financiën, tal van afgevaardigden en vroegere afgevaardigden zouden by de aangelegenheid zyn betrokken. Niet minder dan drie afgevaardigden, 18 pre fecten, 30 hoofdkassiers van verschillende maatschappijen. 12 presidenten van rechtban ken, twee officieren van justitie, twee senato ren. 50 rechters, 12 commissarissen van politie en een niet te -schatten aantal officieren en lagere ambtenaren hebben den bedrieger hun spaarpenningen toevertrouwd. Stavisky is eenl- ge Jaren geleden werkzaam geweest in een der ondernemingen van Alexandre. PARIJS, 23 Jan. (Reuter) Havas meldt: De onderhandelingen, welke worden gevoerd tus schen Roemenië, Joego-Slavië, Griekenland. Turkye en Bulgarye worden te Parys met even veel belangstelling als sympathie gevolgd. De Fransche politiek was er ten alle tyde op ge richt, alle pogingen, welke de juridische orga nisatie van den vrede in eenig deel van Europa ten doel hadden, te steunen. Men vertrouwt, dat het de vrucht der beraadslagingen van den raad der Kleine Entente zal zyn. dat -veer een stap vooruit is gezet op den weg naar een over eenkomst tusschen de geïnteresseerde mogend heden. De Temps'" die zyn buitenlandsch overzicht wydt aan de zittingen van den raad der Kleine Entente, stelt vast, dat er twee regionale en tentes te onderscheiden vallen; oeze zyn ech ter parallel, omdat Roemenië en Joego-Slavië in belde groepeeringen figureeren. Een zelfde parallelisme bestaat- er ook tusschen Polen en de Kleine Entente, zoodat er morgen een geor ganiseerde macht zal klaar staan, van de Bal- tlsche tot aan de Zwarte en de Egeïsche Zee. voor de verdediging van den vrede in Midden- en Oost-Europa. PARIJS, 23 Jan. (Reuter). De Kamer, welke In haar ochtendzitting het wetsontwerp tot be scherming van de spaarders heeft afgebandeld. heeft des middags beraadslaagd over de be groeting voor de strafgevangenissen. Toen de rechtsche afgevaardigde Henriot een nieuwen aanval ondernam op de regeering in verbond met het Stavisky-schsmdaal. werd hy met geschreeuw en gefluit door de socialisten en radlcaal-soclalisten onderbroken. Henriot verklaarde om., dat Chautemps in 1932 rechts- bystsnd heeft verleend aan generaal Barbier te Fouton. die lid was van den raad van beheer van een der ondernemingen van Stavisky. Henriot beweerde voorts, dat de minister van Justitie, Raynaldy, met name wordt genoemd in een der documenten van een onderneming van Stavisky. De rechtzaken stagneerden, omdat, in vloeden uit het parlement of uit regeenngs- krlngen de rechtspleging schaadden. Morgen zullen Parysche Juweliers te Bayon ne een begin maken met het taxeeren van de panden van de Bayonner bank van leening. Hiervoor zyn 53 kistjes met de meest waarde volle byouterleën uit de safes van de Credit Lyonnais naar een kantoor van de bank van leening overgebracht. De regeering heeft by de Kamer een voor stel Ingediend tot reorganlseering van -ie dien sten der Surete Generale. Met name wil -zy de polltleprefectuur van Parijs en de Surete Générale onder een een-hoofdlge leiding bren gen. PARIJS, 23 Jan. (Reuter) Het aantal stuk ken. dat uit het Stavisky-dossier vermist wordt, bedraagt niet 150, maar met minder dan 1200 Nochtans zou het betrokken proces Vry- dag as. een begin nemen. Al wat men weet, la, dat het dossier op 19 Februari 1932 compleet was. protesteeren en hetwelk degelijke feiten, gevolgd aan om leer van hun godsdienst uit te zenden. wy laten hieronder de voornaamste passages volgen van het schryven van Z. Em. Kard. Verdier. zooals wy die aantreffen in de „Orolx". Meneer de Minister-President. Het feit dat het aan Radlo-Paris vanaf 1 Januari 1934 verboden is om de wekeiyksche godsdienstige conferenties uit te zenden, heeft groote ontsteltenis verékkt in alle katholieke kringen. WASHINGTON, 23 Jan. President Roosevelt heeft den Amerikaanschen zaakgelastigde Instructie gegeven de Cubaansche regeering mede te deelen, dat de Vereenigde Sta" en de regeering van den nieuwen president Mendieta erkennen en dat de persoonlyke vertegenwoor diger van Roosevelt te Havana, de vroegere onderstaats-secretarts Gaffery. binnenkort zyn geloofsbrieven zal ontvangen voor den ambas- sadeurspost. De overige Amerikaansche republieken zul len Cuba eveneens binnenkort erkennen. In verband met den verbeterden toestand zyn er tien van de zestien Amerikaansche oor logsschepen uit de Cubaansche wateren terug getrokken. Te Havana is bericht ontvangen dat ook Italië de nieuwe regeering van Cuba erkent. Op die manier wordt de weg opengesteld voor een willekeur die licht In tirannie zou kunnen ontaarden. Onze geloovlgen begrypen niet waarom het wekeiyksch godsdienstig praatje als „meer oon- fessloneeV' beschouwd kan worden, dan de beroemde conferenties van Notre-Dame Waar bovendien de tekst der godsdienstige’ radio praatjes van te vore» gekeurd wordt en dus in den letteriyken zin van het woord onder regeerlngs-contröle staat, is het niet mogeiyk „het belang der openbare orde” aan te roepen als de rechtvaardiging van een dergehjkfli maatregel. Wanneer de instemming van het Vatlcsan wordt verkregen, zal Romero ook als ambas sadeur de portefeuille van Buitenlandsche Zaken behouden; tydeiyk zal deze dan worden beheerd door minister-president Lerroux De in uitzicht gestelde benoeming van Romero tot ambassadeur by het Vaticaan. is van byzon dere beteekenis. daar zy sedert den val der Spaansche monarchie tn April 1931 de eerste stap beteekent tot herstel van nonhale betrek kingen tusschen Spanje en den H. Stoel. Het ontgroeningsschandaai te Utrecht; vrij spraak geëlscht. De geschatte ontvangsten der Spoorwegen over December. TOKIO. 23 Jan. (Reuter). De keizer beeft, zooals bekend is. de ontslagaanvrage van den minister van oorlog Araki goedgekeurd. Aj-akl ‘is benoemd tot lid van den nationalen oor logsraad. Genefaal Hayashi, die benoemd is tot mi nister van oorlog, wordt als leider van het mi litaire onderwys opgevolgd door den plaats- v«rvangenden chef van den generalen staf, Misaki. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Vpor buiten Alkmaar f2 85 M«t geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de MADRID, 23 Jan. (Reuter) De Spaansche Minister van Blnnenlandsche Zaken. Rlco Avello, is afgetreden. De regeering heeft het ontslag aanvaard en tot zyn opvolger benoemd Martinez Barrioe, die tot dusver Minister van Oorlog was. Avello was by de jongste verkie zingen niet in de Cortes gekozen en was slechts ten behoeve van de handhaving der openbare veiligheid in het kabinet gebleven. Hy zal thans worden benoemd tot Hoogen Commissaris van Spaansch-Marokko. De portefeuille van Oorlog komt in handen van Dlego Hidalgo, die afgevaardigde is van de Radicale party, terwyi verder Abad Conde wordt benoemd tot presl dent van den Staatsraad. I z t L I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9