H Hoe het moet I Prikkeldraad Wijziging Raad van State Haarlemmerweg in den mist Revolverdrama in de hoofdstad Ook een verwijt Wij weten het niet 1 DONDERDAG 25 JANUARI PALTZ-TENTOONSTELLINC TE BERLIJN Leeftijdsgrens gesteld Stilte in den aether Toestand van den dader zeer ernstig Nederlander te Londen in arrest DE „OAKFORD” VERLOREN Schip zakt steeds verder weg Ernstige stagnatie KOSTEN ZIJN TE HOOG de fantasie der Houzee of Houvast Zomerhuisjes te Zandvoort De baksteenindustrie HET WRAK VAN DE „CERES RECORDVLUCHT „PELIKAAN” Nog een tekort van byna f 300.000 GIFT VAN DE PRINSES n Na storting van waarborgsorp in vrijheid gesteld door P. de W. Uitgave R.K. Staatsparty Twintigtal autobotsingen naby het kruithuis; twee ernstige ongevallen Deze tocht was van practische waarde DUITSCH-NEDERLANDSCH TRANSFER VERDRAG ROOD RAADSLID VERWEKT INCIDENT De vrygekomen zendtyd van de V.A.R.A. zal niet worden verdeeld NIJMEGEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN Conaumptiemelk Katholiek filmfront Mutaties in het hoofdbestuur Daarom geen deelneming aan Brusselsche tentoonstelling Een gemeenschappelijke basis tus schen werkgevers en werk nemers Het aantal leden wordt van veer tien tot tien teruggebracht „Spoorwegaanslagen” üen verhooging van 50 tot 70 pet. Eerste federatie van Grootwinke- liers in Nederland Nog een schip aan den grond Bestaan slechts in berichtgevers wordt Over de „spoorwegaanslagen”, waarover we D. heeft geen bepaal- Dat betere, mooiere, grootere enz. Is van de 8.D.A.P., maar de bouwschuld komt voor rekening van mr. Aalberse. De heer de Mi randa bouwde voor de arbeiders prachtwo- nlngen. maar de heer Aalberse moet erin worden opgeknoopt! Zoo ziet het Janus, en zoo laat hij zich zien! bezuinigingsvoorstellen W. dit tekort teruggebracht op Het Nederlandsche motorschip „Wega” is na bij de Eendracht aan den grond geloopen. De sleepboot „Betsy" vai. de Terneuzen Tugboat Company Is ter assistentie uitgevaren. Te Zandvoort wordt iets voor Nederland ge heel nieuws gebouwd, n.l. een complex zomer verblijven voor den beteren middenstand. „We weten nog niet, hoe het wèl moet,” klaagt de heer Vliegen. Maar in geen geval optrekken met muiters, recalcitranten en blinde wegwijzers, meent de heer Jansonlus, gegroetl Van de zijde der Justitie werd verklaard, dat de zaak in onderzoek ia en dat vermoedelijk nog feiten aan het licht zullen komen die tot andere beschuldigingen zullen leiden. De Lord Mayor gaf er daarop de voorkeur aan, de zaak te verdagen. Tegen een borgstelling van duizend pond is van R. in vrijheid gesteld en is hem zjjn pas poort teruggegeven, nadat hij beloofd had naar Engeland te zullen terugkeeren om de noodige Inlichtingen te verstrekken bij de behandeling van de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen. Dit wil dus aeggen, dat de Kroon te hunnen aanzien tot ontslag niet verplicht is, doch wei daartoe bevoegd blijft. Er kan dus tot een ont slag worden overgegaan, wanneer de omstan digheden dit gewenscht maken. Op deze wijze is er alle gelegenheid tot aanpassing. De Crisls-Zulvel-Oentrale maakt bekend, dat voor de periode van 28 Januari tot en met 3 Februari 1934, de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, voor de verschillende soorten melk, is vastgesteld op 6’4, 6j^ en 6% cent per liter. Het bedrag der afdracht op andere In con sumptie gebrachte melk, zal voor den aanvang van bovenbedoelde periode nog nader worden bekend gemaakt. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij”. Verkrijg baar bfj \apothekers en drogfcfenl leur i J15 ■J politieke beweging en al hoe groot voorstan- Gedurende een zakenbezoek aan Londen is aldaar gearresteerd de Nederlandsche papier handelaar J. R. van R. uit Amsterdam, be schuldigd van het feit, betrokken te zijn bij een poging tot het frauduleus ontduiken van Invoerrechten op 26 balen papier. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het Peli- kaan-comité ten behoeve van het Nationaal Luchtvaartfonds een belangrijke bijdrage doen toekomen* ^.RijksburchtTrifels worden de kroonsieraden bewaard uit den ouden keizers- zjpaard. Op het oogenblik zijn ze 'ewijd aan den Keizerlijken Paltz nemen aan de wereldtentoonstelling, welke in 1935 te Brussel zal worden gehouden, uit over- wègingen van financieelen aard is genomen. Niet dan na langdurige besprekingen heeft men zich op dit afwijzende standpunt, dat op zich zelf natuurlijk wordt betreurd, moeten stellen. De kosten aan de deelneming aan de tentoonstelling verbonden, hebben echter uit eindelijk den doorslag gegeven. Jongeman schiet zijn verloofde neer en richt daarna het wapen op zichzelf Voor het Pelikaan-Comité weer een soclallztlschen burgemeester mee genomen. De heer J. O. Jansonlus bur gervader van Leeuwarderadeel en Frlesch Provlnciale-Statenlld verliep uit de S. D A* P. en verklaarde aan de „Leeuw. Cour."; De Eerste Federatie van Grootwinkellers in Nederland heeft dezer dagen haar jaarverga dering te ’s Gravenhage gehouden. Bij de be handeling van de steeds toenemende filiaalbe drijven is bet bestuur opgedragen stappen te doen om te komen tot een Nationaal Comité van Actie, met het doel den winkelstand wettig te doen beschermen tegen deze steeds toene mende filiaalbedrijven. Over de „spoorwegaanslagen”, waarover we Het .Jïandelsblad” verneemt, dat het besluit reeds melding maakten, bericht „Het Volk” van de Nederlandsche regeering om niet deel te Ze weten het niet. Maar Duys, Schaper en vele anderen weten, dat het zooals t tot dusver ging, in elk geval verkeerd loopt De werkelijkheid bleek ook hier sterker dan de theorie, bet gezond verstand is in de S. D. A. P. Ingebroken. Thans heeft de logica Als uitgave van de R. K. Staatspartij kwam zooeven van de pers een flksche, frissche. in alle opzichten goed verzorgde brochure „Hou zee of Houvast”, waarin door P. de W„ een welbekend katholiek propagandist in de hoofd stad, die ook voor de K. R. O.-luisteraars al lerminst een onbekende is, manmoedig de strijd wordt aangebonden tegen alle fascisme en alle nationaal-soclallsme. „Wjj willen geen fascisme”, heeft P. de W als motto voor zijn brochure gekozen, en hij citeert daaronder, zeer van pas, uit ons nationaal „Wilhelmus": De tyranny verdrijven. Die mij mijn hert doorwont. Voor de katholieke propagandisten komt er nu werk aan den winkel; in den kortst mo- gelljken tijd behoort deze brochure (en wel: zoo doelmatig mogelijk) over heel Nederland verspreid te zijn. Wij zullen alsnog gelegenheid hebben op deze brochure nader terug te komen. Werkgevers- en werknemersorganisaties in de steenindustrie zijn, naar „De Volkskrant" ver neemt, bijeen geweest met het doel een ge meenschappelijke basis te vinden om de Ne derlandsche steenindustrie door eendrachtige samenwerking uit haren tegenwoordlgen nood toestand op te heffen. Zij hebben hiertoe een gemeenschappelijke basis gevonden. Om de totstandkoming van het saneerings- plan te verzekeren, kan echter de medewerking en steun der regeering niet worden gemist, waarbij echter geen beroep zal behoeven te worden gedaan op financieels hulp. ZU hebben daarom reeds nu den minister van Arbeid van de bereikte overeenstemming In kennis gesteld en de spoedige inzending van een hierop gebaseerd saneerlngsplan der ge heels Nederlandsche steenindustrie. De N.V. „De Vlamovenstraatklinker**, die nog niet de gemeenschappelijke basis bestudeerd heeft, liet eveneens aan den minister van Ar beid weten, dat zij tot organisatie bereid is en wil meewerken. Party bij deze zaak zjjn: de Vereenlgde Ne derlandsche Baksteenindustrie te Arnhem; de N.V. Nieuwe Handelsmaatschappij „Waakteen" te Nijmegen en de Nederlandsche R. K. Steen- fabrieksarbeldersbond „8t. Stephanus”. Utrecht, Nederl. Bond van Christelijke Fabrteks- en Transportarbeiders, Den Haag en Nederl. Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders, Amsterdam, De gevolgen op dezen druk bereden weg konden niet uitblijven. In twee uur tjjda werden utsschen het Kruithuis en Sloterdljk een twintigtal autobotsingen gemeld en spoedig liep het geheele verkeer vast door de gestrande wagens, die met meer of mindere schade overal op den weg stonden. Twee on gevallen hadden een vrij ernstig verloop. Men meldt uit Berlijn aan de „N. Rott. O.": Van bevoegde zijde wordt heden medege deeld, dat men het bij de thans ongeveer een week durende DuitschNederlandsche trans- ferbespreklngen, welke op het einde van de vorige week voor een paar dagen waren onder broken, in principe eens Is geworden Alleen de lijst der goederen, welke voor den Zusatz- export van Dultsehland naar Nederland in aanmerking komen, moet nog worden opge steld. De overeenkomst, welke spoedig zal worden gesloten, zal in de verlenging van het bestaande DuitschNederlandsche transfer- verdrag voorzien. met dit verschil, dat de baste voor het bepalen van het transfer en de Duitsche Zusatzexport van 50 tot 70 pet. der rentebedragen zal worden verhoogd. De positie van het es. „Oakford", dat op de Elerlandsche gronden strandde en welks be manning den dood In de golven vond, is zoo slecht geworden, dat van bergen geen sprake meer kan zijn. Het schip maakt dermate slagzij, dat bij hoog tij de stuurboordsreeling reeds onder water zit. „Er is In de partij een zeer nauw contact gekomen tusschen de de vakbeweging. En i der Ik ook ben van de vakbeweging, Ik acht zoo’n nauw contact absoluut verkeerd. Men weet, welk een geweldigen strijd het overal kost om de loonen van het overheidsper soneel, door de flnancleele omstandigheden noodzakelijk gewerden, te verlagen. En nu deed zich bijna altijd het geval voor, dat de sociaal-democraten In de vertegenwoor digende lichamen optraden als de pleitbe zorgers van het personeel in overheids dienst. Voor de democratie en het parle mentaire stelsel in het algemeen is dit fu nest. De bewijzen daarvoor zijn talrijk. Men denke b.v. aan Amsterdam, waar drie zeer bekwame s.-d.-raadsleden wegens mee- ningsverschil met de federatie moesten be danken, en wat er gebeurd is met de Staten van Groningen en voorts aan de bekende Zaandamsche kwestie. Voorts meen ik, dat de partij niet duide lijk en onomwonden genoeg de muiterij op de „Zeven Provinciën” heeft veroordeeld. Vele leden der S. D. A. P. hebben wel is waar deze muiterij afgekeurd, maar de partij had toch scherper stelling kunnen en moeten nemen in deze zaak. Ten opzichte van het hoofd van den Staat schiet men in de S. D. A. P. ook te kort. Vooral het negeeren van het Staatshoofd bij de opening der Staten-Generaal keur ik af. De partij spaart te veel de kool en de geit in zake het standpunt der legaliteit Ik vind het verkeerd, dat men zich niet dui delijk en onomwonden en voor leder mensch verstaanbaar heeft geplaatst op het stand punt der legaliteit De verschillende regeeringsdaden en da den van gemeentebesturen gedaan In de ernstige tijdsomstandigheden worden veel te scherp gecritiseerd. Ook ik neem niet alle regeeringsdaden voor mijn rekening, maar dat er In dezen tijd harde maatregelen noo- dlg zijn, staat vast. Een zoo scherpe critiek heeft mijn sympathie niet Dit zijn wel de voornaamste redenen, welke mij na veel inwendigen strijd tot uit treden noopten." Men meldt uit Stockholm aan de ,Jt. Rott Ort.”: Dezer dagen publiceerde het Noorsche blad Aftenposten een uitvoerig artikel van zijn lucht- vaart-redacteur over de vorderingen van de luchtvaart in het afgeloopen jaar. Het allereerst noemt hij de recordvlucht van de Pelikaan, die hij belangrtjker dan vele andere acht omdat zij van practische Waarde was. Na verschillende bijzonderheden vermeld te hebben wijst hl) er op, dat het vliegtuig in het geheel niet een spe ciaal voor het verbeteren van records gecon strueerd toestel, maar een gewone Fokker was, die eerst een uur voor het vertrek voor deze reis in orde werd gemaakt en de landing op Schiphol, laat In den avond en bij dichten mist noemt hl) reeds een meesterstuk op zichzelf ‘n Eerste voorwaard* voor een goede ge zondheid is 'n gere gelde stoelgang. Gebruik bij trage darm^rt^^k functie omroepvereenlgingen niet op toekenning zendtijd prijs stellen, er geen aanleiding staat tot toepassing van art. 11 tweede lid van het aRdiocontróleregiement over te gaan. Gebruik makend van het gunstige weer, zjjn Dinsdag de werkzaamheden voor het opruimen van het wrak der „Ceres" in zee bij Hoek van Holland.voortgezet. De beide schepen van v. d. Tak zijn weer uit gevaren, en duiker Sperling daalde opnieuw af In de zee, teneinde een tweede lading krult in het schip te leggen. Ditmaal was do machinekamer aan de beurt en een flinke hoeveelheid krult werd er gede poneerd. Het schip is wei niet zoo heel nieuw meer, maar toch biedt het nog fllnken weerstand. Dit bleek ook gisteren. Er werd een stevige explosie tot stand ge bracht, het water spoot weer omhoog. Wel werd een flinke vernieling aangericht, maar de uit werking was toch nog niet zooals verwacht werd. Alleen de aehter-mast te gesneuveld en dan te er van de machinekamer Dinsdag ook weinig overgebleven. De Minister van Blnnenlandsche Zaken Mr. de Wilde heeft thans een beslissing genomen inzake de verdeeling van den zendtijd, welke op Zaterdag 27 dezer door de uitsluiting van de VAJt_A. is t^Ugekomen. Aan de belanghebbende omroepvereenlgingen is heden de volgende beschikking medege deeld: Overwegende, dat uit het schrijven van den Radolraad van 24 Januari 1934 alsmede uit een telegram van de besturen van de A V R O, en de N.C.R.V. blijkt, dat genoemde omroepver eenlgingen, die Zaterdag 27 Januari overeen komstig de geldende zendtljdverdeeling niet met *t doen van uitzendingen zijn belast, verzoeken op grond van sportieve overwegingen, niet voor toedeeling van den zendtijd in aanmerking te komen, die vrijgekomen is doordat de V A R A, de bevoegdheid tot het doen van uitzendingen op Zaterdag 27 Januari, Is ontnomen, overwegende, dat op deze gronden genoemde van be et Volk verwijt oud-Mlnister mr. Aal berse, dat hij tijdens zijn bewind veel te dure woningen liet bouwen, en dat thans het eindje den last moet dragen. De gemeenten gaan daarbij vrij uit, rede neert „Het Volk”, daar geregeld aan ge strenge rvoorwaarden van verschelden rljks- depar temen ten moest worden voldaan, en het blad besluit: „Het rijk draagt voor den toen duren bouw de volle mede.verant- woordelljkheid, niet in de laatste plaats doordat de regeeringspolltlek toen in de eerste jaren van Aalberse’* bewind was: bouwen, bouwen, bouwen.” Mr. Aalberse is dus om zijn roekelooze behartiging der bouwbelangen van de ar beiders schuldig. Maar wacht even, dezer dagen was de de mocratische sinjoor Huysmans uit Antwer pen in onze hoofdstad op bezoek. En toen hing ..Het Volk” de bordjes om, het wees op de nieuwe arbeiderswoningen, „den trots der geheele bevolking” en alleen te danken aan de S.D.A.P., althans „de voor uitstrevende kracht der politiek georgani seerde arbeiders.” Nog sterker: In de vergadering van den gemeenteraad van Lelden kwam de vertoonlng van de film „Song of Songs” ter sprake. Het raadslid Bee- kenkamp (a.r.) achtte deze film een bedrei ging der goede zeden o.m. door de onvoldoende kleeding van de hoofdrolspeelster. Het socialistische raadslid Groeneveld viel den heer Beekenkamp hierover aan. Diens „zedepreekpn” noemde hjj aanstellerij. Onder gehamer van den voorzitter begon de heer Groeneveld Men tekst uit den Bijbel voor te lezen (2 Samuel 13). De rechtsche fracties die hierin terecht een bespotting zagen, verlieten uit protest de zaal en keerden terug, toen het' roode raadslid was uitgesproken. De overgangsbepaling houdt in, dat aan geen der zittende leden van den Raad ont slag wordt verleend wegens boventallig- held. Ontstaan echter vacatures, dan zul len deze niet worden vervuld, zoolang het aantal niet tot tien te ingekrompen. Echter kan daarmee niet worden vol staan, omdat eenige der zittende leden den leeftijdsgrens reeds hebben overschreden. In dit verband wordt bepaald dat het voorschrift inzake verplicht ontslag bij het bereiken van den bedoelden leeftijd geen toepassing vindt op de tegenwoordige leden. Dq Regeering heeft zich afgevraagd, of er overwegende redenen zijn, om te dezen anders te handelen dan b.v. ook geldt voor den Hoo- gen Raad der Nederlanden. Zjj beantwoordt die vraag in zooverre bevestigend, vermits bij de léden van den Raad van State rijpe erva ring, in een voorafgaande carrière verkregen, ten factor van meer dan gewoqe be'eekenis is, de leeftijdsgrens voor hen iets hooger en wel op 75 jaar wordt bepaald. Voorts zal de wet niet meer spreken van koloniën en bezittingen in andere werelddee- len, terwijl de uitdrukking algemeene maatre gel van Inwendig bestuur wordt vermeden. De verwijzing naar de Grondwet wordt verbeterd de terminllogle wordt aangepast aan die der Gemeentewet, en tenslotte wordt een ander quotum gesteld hetgeen noodlg is, nu het aan tal leden van den Raad van State wordt ver minderd. tijd. Hierboven Rijkskroon, Rijksappel, kruisen te bezichtigen te Berlijn op een expositie, g< Dinsdag is uitgekomen de schrifteliJke be antwoording van B. en W. van Nijmegen op het verslag van het afdeelingsonderaoek op de ge- ■teentebegrooting 1934. Ingevolge het wetsontwerp tot vermindering van de uitkeeringen uit het gemeentefonds ont- Vtog de gemeente Nijmegen 123.028 minder.* Mede tengevolge van nieuwe maatregelen der regeering Inzake de ondersteuning van zgn. «rtetewerkloozen, kreeg Nijmegen nog een ver- minderiBg aan’inkomsten van ƒ299.250 Kr te zoo te zamen een ongedekt tekort ont staan van ƒ422.278. Door verschillende hebben B en 1339350. „Wat er met het socialisme aan de hand is, dat is dat de ontwikkeling van het ka pitalisme tot een catastrophe heeft gevoerd en dat wij evengoed als het kapitalisme zelf daar thans machteloos tegenover staan Het kapitalisme weet niet meer hoe het moet en wij weten nog nleLJioe het wèl moet.” Woensdagmorgen omstreëfcs half 9 trok vrij plotseling een dichte grondmist over den Haarlemmerweg. Vooral ter hoogte van het Kruithuis en de halte Bark kon men nauwe lijks twee meter voor zich uitzien. Bovendien werd de weg tengevolge van de nachtelljke vorst spiegelglad. Bjj het Kruit huis was het spoedig één ijsvlakte. W' ,’uUen nu bezuinigen op de salaris en loonregeling van het gemeentepersoneel, op den schoolartsendienst, op de Bijzondere Be waarscholen, zij heffen op de handwerkschool voor meujea, den schooltandarteendlenrt, de gemeentelijke openbare muziek- en zanguit- I^l!a?enJ±xboVendlen wUJen verschillende subsidies korten. Het tekort van 229.250 willen B en W op papier wegwerken door dit bedrag minder uit te geven aan werkloozenondersteuning. Drft zal zeer moeilijk gaan, daar de crisissteun in 1934 nog wel 1.500.000 zal etechen, zeker niet min der dan vorig jaar. Practlsch blijft er bijgevolg een tekort van om en om 300.000. Hoe dit tekort te stoppen? B. en W. stellen voor tot verhooglng der Per- soneele Belasting. Plannen z|jn in overweging tot bezuiniging op de politie en op de Meisjes H.BJ3. welke men voorloopig nog wil handhaven. B. en W. hebben nog geen bezuinlgings- of opruimingsplannen met de tram welke jaar lijks nog twee ton etecht. In leder geval (rillen B. en W. de tram vast bevoordeelen door verordening betreffende het taxlverkeer. Hoe men het ook draait en keert, Nijmegen moet bezuinigen, tenzij het leger werkloozen afneemt. Deze kon niet meer tijdig tot stilstand worden gebracht en de wielen gingen over den on gelukkige heen. Ook de auto slipte en botst* tegen een der stilstaande auto’s. De motorrij der brak een arm en een been. Op den Haarlemmerweg bU de Patriafabrlek reed een geldauto van de Nederlandsche Bank, gevolgd door een motor met zijspan, eveneens van de Bank. Plotseling slipte de auto en de chauffeur wist door krachtig rem men erger te voorkomen. De motor botste ech ter tegen den auto op, waarvan een der In zittenden verwond werd en naar het Binnen gasthuis moest worden overgebracht. Men kent dergelijke inrichtingen reeds wel voor de arbeiders, b.v. de Stichting „Zomers Buiten”, eveneens te Zandvoort. De stichting „Het Zandvoortsche Buitenhuis" zal met de volle medewerking van het Gemeentebestuur van Zandvoort. een complex buitenhuisjes bou wen op een vrij dulnterrein achter de Brede- rodestraat. Naar het ontwerp van den Bouw meester Ir. Jan Schouten te Amsterdam wor den er voorloopig veertig huisjes gebouwd, als mede portierswoning, garage en rljwlelberging. De woningen, in twee rijen rechthoekig op el kaar gebouwd, met de woonzijde naar het Zui den en Oosten liggend, bevatten een woonkamer met beschut terras, keuken en drie slaapka mers. douche en vaste waschtafels. In de centrale hal, waar de bewaker-portier zit, telefonisch met alle huisjes verbonden, be vinden rich afsluitbare kastjes, waar de leve ranciers bij afwezigheid der bewoners de bood schappen deponeererf. Naar ons wordt medegedeeld, bestaat er voor het streven van de Stichting „Het Zandvoort sche Buitenhuis" groote belangstelling. Waar schijnlijk wordt met den bouw, waarmede drie maanden gemoeid zullen zijn, half Februari be gonnen. Inmiddels hadden marechaussé’s van de bri gade Sloterdljk maatregelen genomen, om te trachten het euvel zooveel mogelijk te verhel pen. De Amsterdamsche politie verleende as sistentie en was spoedig met tien ultrukauto’s onder bevel van de hoofdinspecteurs Modder man en Bijlsma ter plaatse. Ook de G. O, D. rukte naar den Haarlemmerweg uit. Geassisteerd door de militaire politie van het Kruithuis begon men over het gladde wegdek zand te strooien en de gestrande wagens terzijde te stellen. Want reeds reikte de file van wach tende auto's tot voorbij Halfweg en het duurde tot over eenen eer er weer eenige beweging in kwam. Twee kraanwagens uit Amsterdam en Haarlem verleenden bij het wegsleepen der beschadigde auto’s assistentie. „Zoo men dit Amsterdam een naam moest geven, het zou veeleer de stad van De Miranda dan die van Boissevain moe ten heeten. Dertig jaren ijverde de soc.- democratie in de hoofdstad ervoor de stad bewoonbaar te maken voor allen, die er werken. Jaar op jaar ondervond zij daarbij den tegenstand der bezittersgroepen, die thans weer op het Prinsenhof zijn binnen- gqtrokken. Maar Jaar op jaar werd Am sterdam beter, mooier, grooter, gezon der....” bestuit: onder intrekking van zijn beschik king van 17 Januari te bepalen, dat de vrijge komen zendtijd niet zal worden verdeeld. n het deze maand verschenen nummer van „De Socialistische Gids” heeft de heer Vliegen de machteloosheid erkend van de sociaal-democratie, om een betere dan de kapitalistische orde te scheppen. Voorheen heette de roode toekomststaat het natuurlijke resultaat van den klassenstrijd Nog het vorig Jaar verkondigde in „De Sociaal-Democraat” de school van den heer Albarda, dat de sociaal-democratie gereed stond, om dien Staat te vestigen op het puin van het ineenstortend kapitalisme. Sedert werd het Marxisme in concentra tiekampen gesloten of uit het eigen land van Marx verjaagd. Ook begonnen de klas senstrijders niet met een nieuwe ordening maar twistten zij over hun economische mijl op zeven. En de heer Vliegen beves tigt: Even voorbij het Kruithuis stond een viertal auto’s dwars over den weg. Uit Haarlem nader de een motorrijder die bij het passeeren der gestrande wagens slipte en tegen den weg sloeg. Vlak achter hem reed een luxe auto. De drang naar versobering leidt tot het voor stel het aantal leden van den Raad van State te verminderen. Het wetsontwerp brengt dit terug van veertien tot tien, een aantal, naar het oordeel der Regeering voldoende om den Raad de richtige uitvoering van zjjn taak mo gelijk te maken. Er moet uiteraard gelegen heid zijn tot aanpassing. Eene overgangsbepa ling waakt er daarom voor, dat deze terug brenging niet ineens geschiedt. Opdat de Juiste verhouding bewaard blijve, wordt tevens het maximum aantal Staatsraden in buitengewo- nen dienst verlaagd. Mede wordt ook voor de leden van den Raad van State, de vice-president daaronder begre pen, eene leeftijdsgrens gesteld, bjj het bereiken waarvan ontslag wordt verleend. nog: Inmiddels hebben wij eveneens een onderzoek ingesteld te Dordrecht. De conclusie van de hier verkregen gegevens leidt er toe, de geheele pu blicatie in wezen gelijk te stellen met die, vasr- toe de Mussert-beweging sedert eenlgen tijd haar toevlucht heeft genomen: sensatie- en paniekbe- richtgeving. De z.g. taanslag” op de Pullman-expresse beeft zeer waarschijnlijk slechts bestaan in het verhitte brein van H. H. Kr. Deze Kr. staat be kend als een zeer fantastisch mensch, die naar ons bleek ook in 1932 „onthullingen” gedaan heeft over een spoorwegaanslag, die nooit is gepleegd of gepleegd zou worden. De in „De Tribune” genoemde Sch. is com munist en gewezen lid van de afdeeling Dor drecht van de CJ*H. De verder genoemde de overtuiging. Hij vreest nu de eventueele ge volgen van de publicaties van „De Tribune” en heeft reeds verklaard, dat hij onder pressie van anderen zjjn naam onder de verklaring heeft gezet. Niet onmogelijk is, dat èn de genoemde M. K. en Sch. èn v. D. inderdaad van meening zijn ge weest. dat zjj met een fascistlschen provocateur te doen hadden. Wij hadden nog een telefonisch onderhoud met den heer Constandse, den eigenaar van de motorboot „Pallieter”, die mededeelde, dat het niet onmogelijk is, dat er 's nachts op zjjn boot menschen kwamen, daar de boot open is. Waar schijnlijk leek het hem echter niet, dat daar ver gaderd zou worden. In ieder geval zal hij on- mlddellijk de boot afsluiten. Wjj vroegen eveneens de politie om inlichtin gen. Zjj kon ons alleen mededeelen. dat haars inzien de heele zaak op pure fantaste van Kr. berustte. Eindelijk spraken wij nog Sch. die volhoudt, dat Kr. in verbinding zou staan met natlonaal- •ocialistlsche stroomlngen. Ir. Mussen heeft aan het „Handelsblad” ver klaard, dat hij met de heele historie niets te maken heeft en dat het bericht, voor zoover de naam der NJJ.B. er in genoemd is, van A tot Z. gelogen is. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samen stelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In het hoofdbestuur van het Katholiek Film front zijn enkele noodzakélijke wijzigingen aan gebracht. Doordat de voorzitter Bernard Ver hoeven reeds eenige qiaanden rust moet nemen en al zjjn werkzaamheden heeft moeten neer leggen en tengevolge daarvan ook het voorzit terschap van het Katholieke Filmfront vaarwel heeft moeten zeggën. is het hoofdbestuur over gegaan tot het kiezen van een nieuwen voor zitter. Deze werd gevonden in den heer H. ba ron van Lamsweerde, die de benoeming heeft aanvaard. Daar deze benoeming den heer Van Lams weerde noopt zijn voorzitterschap der afdeeling Amsterdam neer te leggen, zal op de eerstvol gende bijeenkomst der Amsterdamsche afdee ling zijn opvolger worden gekozen, waarvoor het bestuur den heer A. van Domburg candl- daat heeft gesteld. Een tweede mutatie betreft die van den pen ningmeester van het hoofdbestuur. De heer Jan Derks, die tot dusver deze functie ver richtte, zal deze moeten neerleggen in verband met plannen tot vertrek naar het buitenland. In z(jn plaats werd benoemd de heer P. Roe vers te Amsterdam, die de benoeming heeft aanvaard. Zoolang de heer Derks nog in het land vertoeft, zal hjj de functie van vlce-voor- zltter vervullen. In deze functie zal hij in sa menwerking met den heer J. van Vonderen (secretaris) zich belasten met het oprichten van plaatselijke afdeelingen, daar waar deze nog niet bestaan. In de rustige Bonairestraat in Amsterdam West heeft zich Woensdagavond een verschrik kelijk drama afgespeeld. Op de tweede étage van perceel 65 woont de weduwe 8 met een dochter van 17 jaar en een kostganger. Het meisje was verloofd en haar verloofde, een jonge man van 22 jaar. had 's avonds aldaar het middagmaal gebruikt. Verleden week was er tusschen hem en het meisje oneenigheid ontstaan en was de verloving verbroken. De twist was echter bijgelegd en alles scheen weer normaal te zjjn. Na het middageten verzocht de jonge man het meisje hem even naar de keuken te volgen, daar hjj haar over eenige zaken wilde spreken. Het meisje volgde hem en nam op een stoel plaats. Plotseling greep de man uit zjjn binnenzak een revolver en vuurde enkele schoten op het niets vermoedende meisje af. Het slachtoffer zakte levenloos ineen. De dader richtte hierna het wapen op zich zelf en loste een schot. Het schieten was door de moeder gehoord, die naar binnen liep en toen ze zag wat er gebeurd was de buren te hulp riep. De dader was ondertusschen het huls uit gevlucht. Een benedenbuurman liep de straat op en kwam kort daarna met een agent terug. On. dertusschen was de politie van het bureau Overtoom gewaarschuwd en kort nadien arri veerden Commissaris Dijkstra, Inspecteur Glasius, Inspecteur Gemmeke. Ook verscheen ter plaatse de chef van de Centrale Recherche inspecteur Posthuma, die met een politieauto met rechercheurs arriveerden. Ook de fotogra fische dienst van het hoofdbureau maakte op. namen van het droevig gebeuren. De Genees kundige Dienst was eveneens met een ambu lance auto ter plaatse. De dader was ondertusschen doorgeloopen naar de Burgerstraat, waar hU voor het politie, posthuis ineen zakte. Burgers droegen hem hierbinnen en vandaar werd hU per ambulance, auto naar het Wilhelmlnagasthuls vervoerd Het doktersonderzoek maakte uit. dat een kogel hem in de linkerborst heeft getroffen. De jonge man werd dadelijk geopereerd; zijn toestand is zeer ernstig. Inspecteur Glasius heeft zich dadelijk naar het WHhelminagasthuis begeven en heeft den dader een verhoor kunnen afnemen. ld d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5