ONS BLAD s m o. v DE UITDRAGER VAN ROUAAN Si 1 4T i FW fflo'ï Het nieuws van heden Pacem! vis De katholieken in Duitschland Drie geestelijken veroordeeld V» - j 1 GEORGES ALEXANDRE De Rijksdag bijeen DE BAROMETER fc- M y' f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VLIEGMACHINE OVER DEN KOP Zielig woekeraartje Tomas jitsj de nieuwe formateur Op Dinsdag 30 Januari Begrooting van Marine aangenomen ARAKI AFGETREDEN KLEEDERDRACHTEN TE WEIMAR Om een „gruwelbericht” 14 f 4 Joegoslavisch kabinet afgetreden Europeesche situatie verscherpt Geheimzinnig geval te Antwerpen. Door nazi-spionnen ontvoerd? Een moordenaar voort vluchtig DONDERDAG 25 JANUARI 1934 De Japansche minister van Oorlog, gene raal Araki. heeft wegens „redenen van ge zondheid" als zoodanig zijn hoog ambt nedergelegd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en afdrukken i pa Een nieuw Parysch schandaal: een hoopman in tweede-handsch bleeding die 200 mil- lioen verduisterde Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimii!: I Als de discussies tusschen Berlyn en Parijs niet worden voortgezet Amerihaansche pers verwacht bin nen enkele maanden oorlog in Stillen Oceaan -•g ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med 40c. p. regel; idem op pag één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 i i ■4 7s*-' i 4 J Derde Rijk is het bevorderen en in stand houden van de 1 hier een dit gebied, schatten in stand te houden Nabij Utrecht moest een vliegmachine een noodlanding maken. Het toestel kwam in een sloot terecht; de inzittenden kwamen er goed af S3HBM tem Ï.Z Verdwijning van een Duitsch matroos Ren goede noot voor het i- - nationale klederdrachten in alle regionen des lands. Moge ons land voorbeeld aannemen. Ook wil hebben ao -- Een commentaar der Oss. Rom. Pastoor Muhler, kapelaan Thaler en rector Sollacher krygen resp. 4, 3 en S maanden gevangenisstraf NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Wijziging van den Raad van State. inzake opruiming »en Belangrijke arrestatie te Bussum. I Verlaging der monopolieheffing voor appelen. Arrestatie van een Nederlander te Londen. Samenwerking in de baksteenindustrie. Nieuwe militaire vliegtuigen voer Indië. o die seint d.d. ons mlllioen aangaande on- I met L- I W ed- «r- ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 91 Onder deze omstandigheden is ook het con gres van meening, dat de positie der Vereenlg- de staten In den Stillen Oceaan moet worden beschermd door een sterke vloot. De uitbrei ding der vloot wordt vooral daarom noodzake- Hjk genoemd, omdat Japan, althans volgens deze bladen, de in 1936 explreerende vlootver- dragen van Washington en Londen in den hul digen vorm niet zou willen vernieuwen, doch Opheffing van de Militaire Academie en Vrij willige Landstorm? De verdedigers van Onnes van Njjenrode ont kennen diens schuld. De nieuwe fabriek van betonnen heipalen zal te ZwUndrecht worden gebouwd. Plots komt dan de catastroof. die altijd onvermijdelijk is. Het einde der carrière van het ultdragertje uit Rouaan is even triest als het begin- Geen leger van detectives en gendarmen hoeft er voor hem gemobiliseerd te worden, hij stapt zelf naar de politie en geeft zich aan. Millioenen heeft hij gestolen vlootpariteit eischt met de Vereenlgde Staten en Engeland. Op het Dultache consulaat beweert men. dat Krull het gebouw heeft verlaten. Te Manchester zijnbesprekingen gevoerd over de luchtljjn Amsterdam—HuilManchester. Vele sterfgevallen aan pest in het Band jat an- sche (N.-IJ. Aanvulling Walerstaatswet van vaartuigen. Groote wapenvondst te Weenen. Functiona rissen van den Schutzbund gearresteerd. Treinramp In Spanje. Negen dooden en <0 ge wonden. Stand op Donderdag 1 uur mm.: 76* Vorige stand: 776 md Ie", lo ten m- erk i. In het vonnis staat o.m. dat pastoor Muhler de beweringen omtrent gebeurtenissen te Da chau, waarvan hü door een communist kennis zou hebben gekregen, heeft doorgegeven. Ka pelaan Thaler heeft deze mededeellngen op zijn beurt verstrekt aan rector Sollacher, die ze weer verder vertelde. De beweringen waren onjuist en er dientengevolge op berekend het aanzien der regeering ernstig te schaden. Dr. Zon op 7.54 onder 4.31 - Licht op 5.01 30 Jan. V. M. süg, ege- teds rerd ;gen de ik- de 'om. ren, sden leele we lder I de de P. trde sls- ■eeg nte :len op en nde een ort. en hjj heeft er nooit eenlg plezier van ge had. Hij stal om steeds meer te kunnen stelen. Tot den laatsten dag bleef hü het zielige schraperige woekeraartje dat vroeger op den prijs van tweede-handschkleeding- stukken pingelde. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433. Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaaj voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar f 2 85 fAei geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem WASHINGTON. 24 Jan. (Reuter) De Mari- nebegrootlng is aangenomen door de Kamer van Afgevaardigden, nadat de navale com missie haar poging had opgegeven om er het wetsontwerp-Vingon aan vast te koppelen, dat nu later behandeld zal worden. Het bedrog komt uit. Natuurlijk komt het bedrog uit. Maar Alexandre zegt dat hij het geld niet terug kan geven. En dit argument heeft nog geen rechtbank kunnen weerleggen- ■■t i ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMii Drie katholieke geestelijken te München te* gevangenisstraf veroordeeld wegens versprei ding van een „gruwelbericht". SAARBRUCKEN, 34 Jan. (VX>.). Zes land- Jagers en twee ambtenaren van de crimineele politie hebben gisteravond bij Merschweiler zekeren Franz Zwinger ontdekt, die in Oct. te Karlsruhe een commissaris der crimineele politie had doodgeschoten en een anderen ambtenaar had gewond. Zwinger sprong, toen hjj werd gesommeerd zich over te geven, op het raam en loste drie schoten op de beamb ten. van wie een ernstig werd gewond. Zwin ger zag kana in het donker In het busch te Een gerechtelijk onderzoek begint. Drie Jaren lang zal dit onderzoek duren. Tientallen maat, schappijen worden er gesticht en opgeheven. Honderden millioenen worden er geleend. De bestolenen vertrouwen hun belangen toe aan den Parijschen advocaat Lucien Simon. Maar wat kan deze doen tegen Georges Alexandre, die een oud-mlnister van Financiën aan zijn zaken verbindt- En niet alleen een oud- minlster, maar ook senatoren. Kamerleden, pre fecten, procureurs van de Republiek, presiden ten van rechtbanken, commissarissen van po. litle, hoofdofficieren en magistraten. De dagelljksche berichten der Ameri- kaansche pers, die melding maken van een toenemende spanning tusschen Rusland en Japan, wijzen steeds duidelijker op de be- teekenls van een sterke oorlogsvloot. Eenige bladen verwachten reeds met het voorjaar bet uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten. BERLIJN, 25 Jan. (DUB.) Dinsdag, 30 Ja nuari ia des middags te 3 uur zal de Rijksdag bijeenkomen. Als eenig punt op de agenda staat een verklaring van de Rijksregeerlng. Het Huis van Afgevaardigden, dat tot nu toe meestal afwjjaend heeft gestaan tegenover de wenschen der admiraliteit, schijnt thans te willen toestemmen in het reeds in de commis sie aangenomen wetsontwerp aangaande de uitbreiding der oorlogsvloot. den’ eerbledwaardigen ert, noch in wezen. Drama in de Bonalrestraat te Amsterdam; meis je neergeschoten door haar verloofde, die daarna het wapen op zichzelf richt. Deze paritelts-elsch wordt In de Amerikaan- sche pers algemeen beschouwd als een bewijs voor Japansche aanvalsplannen. In dit verband is van belang, dat oresldent Roosevelt en ambassadeur Bullitt nog onlangs hebben gewezen op den krachtigen wensch naar vrede der Sovjet-regeering. 1 I i >■'- WASHINGTON, 24 Jan. Het Witte Huls weigerde vandaag antwoord te geven op de vraag of de Amerikaansche oorlogsvloot zal worden uitgebreid tot het maximum, dat vol gens het Londensche vlootverdrag is toege staan. De algemeene stemming schijnt evenwel vóór een algemeene uitbreiding der vloot te ztjn. In marinekringen wenscht men daarenboven een uitbreiding der luchtstrijdkrachten om de nieuwe kruisers te kunnen uitrusten met vlieg- tuigen. HU wordt veroordeeld om honderd-duizend franken per maand terug te betalen. Eenmaal stort hü dit bedrag en daar blijft het bij. ZUn vriend, de bank.directeur, wordt ontslagen. Zijn slachtoffers,’ de onder-dlrecteuren, worden ont slagen. Alexandre helpt ze alle drie aan goede baantjes. HU weet dat er geen gewilliger em. ployé bestaat dan iemand die elders wegens onbekwaamheid ontslagen Is. Alexandre heeft nu geld- Stavisky moge zich al „Monsieur Alexandre” noemen, Alexandre doet niet als Stavisky. HU richt geen paleizen in, hU geeft geen champagne-gelagen. Alexan dria blüft Alexandre, de schraperige koopman in gedragen kleeren. Had hU tlen.duizend fran- ken overgehouden in zUn uitdragerü, dan zou hU die tegen woekerrente hebben uitgeleend. Nu heeft hü millioenen en zal dus zün millioe nen tegen woekerrente uitzetten. Het is Alexan dre’s fatum een schraperige uitdrager te blü- ven, ook als millionnalr. HU werpt zich op de „Crédit-Assurance”. een voorschotbank voor ambtenaren, die In 1914 gesticht Is en thans eenigszlns wankel staat. HU splitst het bedrUf in twee afdeelingen. een voor belegging en een voor leenlngen. En jaar later, in 1927, maakt hü van de afdeeling leenlngen een nieuwe onderneming. zUn groote zwendel- affalre, de „Banque des Functlonnalres". HU gaat geld leenen aan alle ambtenaren van rük. provincie en gemeente. Hij maakt enorm veel reclame. HU verbindt de mooiste namen in den lande aan zUn zaak die spoedig even goed staat aangeschreven als de „Banque de France” zelve. BELGRADO, 25 Jan. (V. D.) Het kabinet is gisteren afgetreden. De oud-premier Marinkowitaj heeft gewei gerd een nieuw kabinet te formeeren, waarna Tomasjltsj de opdracht tot het vormen van een kabinet heeft aanvaard. Zaandam moet bezuinigen om Regeeringsia- grfjpen te voorkomen. Dit is geen sprookje. Dit is ook geen roman. Het is het nieuwe schandaal dat Frankrijk op doet schrikken, terwül het nog siddert van verontwaardiging over het schandaal-Stavlsky. Het kleine ultdragertje uit Rouaan. dat in Parijs een groote bankier en de directeur van ontelbare maatschappen werd, heet Georges Alexandre. Was het Stavisky die hem ten val bracht? Stavisky wiens naam zelden of nooit genoemd werd en die slechts bekend was als „Monsieur Alexandre?" BERLIJN, 25 Jan. (D. N. B.) In verband met opmerkingen in de Pransche pers, dat Frank rijk geen voortzetting zou wenschen van de gedachtenwisseling met Duitschland, merkt de Dultache ^Diplomatische Korrespondenz” op, dat als deze nlet-officleele mdedeellngen over de Fransche voornemens juist zUn, dit een verscherping van de Europeesche situatie zou teweegbrengen, welke niet in het algemeen belang moet worden geacht. Onze Rom. correspondent 24 Januari: 1 Duitschland blüft een voortzetting der dis cussie met Frankrük mogelUk en kansrük achten, als de toonaangevende Fransche krin gen weerstand kunnen bieden aan de gevaar lijke verleidingen, die uit da binnenlandse he politiek voortvloeien. en is ook het feit in overeenstemming, dat van Dultache zijde geen verzoek om in terventie tot andere mogendheden werd ge richt. MÜNCHEN, 24 Jan. (D.W.B.). In het proces tegen de drie katholieke geeste- lUken wees de speciale rechtbank heden het volgende vonnis: De beklaagden dr. Muhler, Thaler en Sollacher zün schuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den RUks- president van 21 Maart 1933. Pastoor Muhler wordt veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf, kapelaan Thaler tot drie maanden gevangenisstraf en rector Sollacher tot vüf maanden gevangenis straf. ZU moeten bovendien de kosten van het geding betalen. VERWACHTING: Matige Zuid-Ooetelüke tot Zaid-Westelüken wind, betrokken tot nevelig, wellicht eenige sneeuw, lichte vont tot tempera tuur om het vriespunt. Hoogste stand: 779A te Weenen. Laagste stand: 736-4 te Vestmanöer. Ons verhaal begint in 1926. Ongeveer vüftig Jaren oud. klein, slecht gekleed, een vale ge zichtskleur, een verwaarloosd snorretje, is Georges Alexandre, de typische uitdrager en dan nog Vooral de uitdrager wlen het niet voor den wind is gegaan. Hp ontvlucht Rouaan. waar de schuldelschers hem belegeren en komt naar Parijs. Het bemoedigend. HU ontmoet den directeur van een der fi lialen van een groote Parpsche bank- Dat is iemand dien hij te vriend moet houden en hp houdt hem dan ook te vriend. HU vraagt hem op zekeren morgen een dienst. HU 'heeft geld noodig, veel geld. Had hü vpftig-duizend ge vraagd. deze had hU misschien niet gekregen. Daarom vraagt hU een mlllioen. Om vier uur 's middags zal het geld terug zün. HU krügt een chèque, wisselt die in en brengt het geld op het afgesproken uur weer naar zün vriend, den bank.directeur. Het gevoel van enkele uren lang mlllionnair te zün. kost hem vijftig duizend franken aan commlssle-gelden. maar het vertrouwen dat hü heeft gewekt, Is het tiendubbele waard van dit bedrag. Dat blijkt enkele weken later. Alexandre heeft dan plots anderhalf mlllioen noodig en zün vriend de bank-directeur geeft ze hem. Voor het sluitingsuur .der bank Is het geld weer tot de laatste centiem terug. Naar Dultache opvatting draagt de Fransche politiek daarvoor de volle verantwoordelük- held. Publicatie van de Dultsche en Fransche documenten zal te züner tüd aantoonen. aldus het betoog, hoe grondig en practised de Dult sche instanties de netelige kwestie der ont wapening hebben behandeld. Met Duitschlands positieve houding en zün verlangen naar succes En dan slaat Alexandre zün slag. De bank directeur Is ziek, wanneer hem een chèque van drie-mlllloen wordt gevraagd. Hü geeft die. Eenlgen tüd later wordt hü opgescheld Alexandre heeft pech. Hü heeft zün chèque verloren. Zoo heel erg is dit niet, want nie mand kan hem innen. Maar wil de bank directeur nu bven opdracht geven aan een züner twee onder-dlrecteuren dat Alexandre de drie mlllioen kan krügen zonder chèque? De directeur doet het. Alexandre ontvangt drie mlllioen zonder chèque. En dan krügt hü van den anderen ondar-dlreoteur nog eens drie mlllioen op vertoon van zün chèque. Want Alexandre is er heelemaal de man niet naar om chèques te verliezen! Zün kapitaal bedraagt tien mlllioen. Slechts een kwart Is daarvan gestort en op die manier behoudt hü de meerderheid der aandeelen. Hü schrüft een leenlng uit van vüftig mlllioen te gen zes procent. Het geld stroomt binnen. Alexandre belegt het echter dadelijk elders. In de brandkast der „Banque des Functlon- naires” liggen slechts’ chèques met de hand- teekenlng van Georges Alexandre en geen geld- De zaken floreeren. Ambtenaren die geld noodig hebben, storten eerst 25 franken. Wan neer hun een voorschot wordt toegestaan, moe ten ze dit in achttien maanden terug betalen plus 5 procent rente, plus 3 procent commissie- geld, plus 4 procent disconto: samen 12 pro cent. Reeds de eerste maand echter beginnen ze terug te betalen en tot aan de laatste stor ting betalen ze 12 procent over het heele be drag. Eigenlük betalen ze dus 40 procent rente. Inderdaad, de zaken floreeren, maar Alexandre is nog niet tevreden. ANTWERPEN, 24 Jan. (Eigen telegram.) In zekere kringen heeneht thans te Antwerpen groote beroering door de Inderdaad nogal raad selachtige verdwünlng van èen 24-Jarig Duitsch zeeman. Ernst Krull, uit Bremen. Krull maakt deel uit van de equipage van de ..Gerolstein" die Zaterdag Antwerpen bin nenvoer. komende van New-York. Met drie van zün kameraden begaf Krul zich Maandag naar het Dultsche consulaat van de Scnelde- stad. De drie kameraden mochten voorgaan en wachtten, toen zij geholpen waren, voor het consulaat hun makker op. Toen deze meer dan een half uur in het consulaat bleef, stap ten zü op en begaven zich naar een herberg in de Nassaustraat, waar zü trouwens een af spraak hadden met Krult Deze kwam echter niet. Hü Is ook niet teruggekeerd in zün loge ment van het ..Deutsche Seemansheim.” Ook Dinsdag gaf Krull nergens een teeken van leven. Daar hü een zeer sober jong mensch Is die niet drinkt en zich niet met minderwaar dige vrouwen ophoudt, werden zün makkers ongerust over zijne verdwünlng en waarschuw den zü Woensdag de politie. Krull is iemand, die zich bezig houdt met Illegale propaganda tn Dultsche havens en onder Dultsche matrozen, biljetten en bro- chuurtjes verspreidt, die gericht zün tegen de nat.-socialisten. Het heet zelfs dat hü daardoor bü verstek ter dood veroordeeld is in Duitschland. Men vreest nu. dat hü te Antwerpen het slacht offer is geworden van nazl-spionnen, die er in geslaagd zouden zün. hem op ’n Duitsch schip te brengen dat naar Duitschland afvoer. De po litie heeft In elk geval een büzonder onderzoek Ingesteld en wU meenen te weten dat de hoog ste autoriteiten zich met het geval onledig houden. Een klein uitdragertje in Rouaan wordt zoo geteisterd door de men- schen die geld van hem willen heb ben en die hij niet betalen kan, dat hij de beenen neemt naar Parijs. Daar licht hij een bank op voor zes millioen. Met dit geld sticht hü een maatschappij, waarop hü vü'ftig mil lioen leent. Die vijftig millioen die nen voor tien, twintig, dertig andere maatschappijen, waarop hij telkens weer nieuwe tientallen millioenen leent. Twee-honderd millioen weet hÜ <Je goedgeloovige massa afhan dig te maken. Muhler geeft toe de beweringen zelf voor on waar te hebben gehouden. De rechtbank ont kent niet, dat het in het belang van den dienst kan zün, dat de pastoor een kapelaan tnede- dtellngen doet over de stemming in commu nistische kringen, doch het is niet noodig dat hU büzonderheden mededeelt. Hü had den ka pelaan geheimhouding moeten opleggen en moeten mededeelen, dat hü de bewering niet voor waar hield. De beide andere beklaagden hadden, danks den twüfel aan de juistheid, de bewe ringen verder verteld. Kapelaan Thaler deed dit wel is waar slechts aan zün collega, doch deze heeft geprobeerd de beweringen in bree- den kring ter kennis te brengen. Daarom wordt rector Sollacher het strengst gestraft. Als verzachtende omstandigheid wordt aan genomen voor dr. Muhler zün bekentenis, ver der het feit, dat hü als oud-strüder volkomen zün plicht heeft gedaan en dat hü in zün functie tegen het Marxisme Is opgekomen. Bezwa^pd daarentegen werkt de enormiteit der beweringen en het feit, dat dr. Muhler tn zün functie den büzonderen plicht heeft ge reserveerd te zün. De „Osservatore Romano” van hedenavond ontleent aan de „Saarbrücker Landeszeitung” het bericht dat Z.Em. Kard. Faulhaber het interdict heeft uitgesproken over de parochie van Traunstein wier pastoor onlangs na een predlcatle gearresteerd werd. In haar commentaar zegt de „Osservatore Romano”: Wü laaen onlangs de protesten van Graaf Reventlow tegen den Aartsbisschop van Mün chen. wül hü in zün Advents- ep Nieuwiaars- preeken de moreele en sociale Vraagstukken welke op het oogenbllk voor het Dultsche volk bet dringendst zün, volgens de Katholieke Leer belichtte. Wü zien thans dat de chef van het bureau voor de bultenlandsche politiek van de natlonaal-soclallstisehe partü. Alfred Ro senberg, deze protesten nog eens herhaalt. Wü meenen aan deze crltlek niet meer waarde Je moeten hechten dan de bekende en gestadige afkeer dier critici van de katholieke beginselen verdient: een bekende en gestadige afkeer, die ook door de politieke voorwend sels welke men tegi Kard. Faulhaber aa noch in aanzien veranderen kan. 'X’’ In 1928 leert hü Jeener kennen, president van ,ies Maroquiniers Réunls”. Deze maat, schappü heeft behoefte aan contanten en Alexandre geeft Jeener een millioen. HU eischt zestig procent commlssle-Toon Zün maatschap- PÜ staat op springen en Jeener betaalt den Shylock zün zestig procent. De „Banque des Functlonnalres” staat vervolgens aan .Xes Maroquiniers Rèunis” een leenlng van vüftlen mlllioen toe tegen vüf mlllioen commissie loon. En nog Is Alexandre niet tevreden. Hü wil ook de „Maroquiniers” hebben en raadt Jeener aan zün ontslag te nemen. Deze weigert Dan weet hü onder een voorwendsel Jeener's aan deelen in handen te krügen. Dat maakt de zaak een boel eenvoudiger. Hü geeft ze niet meer terug en is op slag de grootste aandeel houder en dus dictator in de maatschappü der ..Maroquiniers’’. Jeener sterft van wanhoop Georges Alexandre stapt over zün lük- Wel heeft zün slachtoffer voor zün dood de hulp der politie ingeroepen, maar de uitdragerij van Rouaan is multlmlillonnalr geworden; hü vreest de politie niet. <4®

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9