ONS BLAD Rondom ’t Stavisky-schandaal Onderhoud met Dr. G nr M Het nieuws van heden DE KERK IN HET DERDE RIJK Na de aardbeving Indië NOG MEER ARRESTATIES ALGEMEEN NUT VOOR EIGENBAAT WATERSNOOD IN CHINA De Rijksdag bijeen in PROCES VAN MÜNCHEN DE BAROMETER Scheepsramp in China VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS nergena mee Twee schoten in villa Nat.-Soc. export-artikel? Op Dinsdag 30 Januari Minstens 175 slachtoffers Een taxateur gearreateerd RIDDERS DER ORDE „PO UR LE MERITE” TE BERLIJN Pekingache dagbladen bedreigd Explosie te Voelklingen Predikant mishandeld Godsdienstonderricht in den Elzas Microscopen Het aantal dooden minder groot dan aanuankelyk geraamd werd: rond 2500 Verwoestingen in stad en platteland Vergeef ach proteat tegen inge voerde wijzigingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Poe-ji*s keizerkroning uitgesteld Kan na de verdwijning der docu menten het proces wel ge voerd worden? B IM buiten'nH te zijn, en »- 20 Ut. Redevoeringen van miniater Frank en van den Aartsbisschop van Bamberg „Vieux Logi®”? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Kompacten en Duitschland stelt belang in Ooaten rijk, maar bemoeit zich verder ggB A tn- lipt, op uw- aan ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzeru- Voor de kleine annonces.Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 VRIJDAG 26 JANUARI 1934 F’ F 3 i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 92 Geen Inkrimping van den suikerbietenatennT het Anoatolant der O O EN 1 5 Minister Frank besloot: V r Stand Visdag aar v*t 7M Variga Maad; 7M. Thans blijken echter de twee eerste dee len van het dossier verdwenen te zyn. Men vreest dat t op die manier «eer bezwaarlijk in ongelukkig onbekenden binnen PEKING. 25 Jan. (Reuter). De troonsbestij ging van Poe-jl, den regent van Mandsjoekwo, die zooals men weet tot keizer zal worden ge kroond is van 1 Maart tot IS Maart uitgesteld. VOELKLINGEN. 25 Jan. (DNB). Hedenoch tend te 10 uur heeft in de edelstaalfabriek al hier een ontploffing plaats gehad, waardoor het gebouw geheel werd vernield. Een deel van de werklieden werd onder de pulnhoopen begraven. Een arbeider werd dood geborgen, acht werk lieden werden zwaar gewond. Een opzichter ligt nog onder het puin. De oorzaak van de ontploffing Is niet be kend. Studiebijeenkomsten van Hereeniging te Nijmegen. De kerkstrijd in Duitschland gemeenschappelijk optreden van katholieken en protestanten T Minstens 175 dooden bjj een scheepsramp in China. Duizenden menschen zouden zjjn omgekomen bij de overstrooming In China. Rijksdag tegen 30 Jan. bijeengeroepen. Rondom het schandaal Stavisky. te te n t e t De .JJberté” stelt vandaag de vraag of in de villa te Chamonix, waar Stavisky het le ven liet, niet twee schoten zijn gelost, vanwelke het tweede het signaal zou zijn geweest voor de voor de villa wachtende medewerkers van den commissaris van politie, die als eerste de sterf kamer binnentrad. De ..Liberté" beweert voorts dat de gearresteerde medewerker van Stavisky. Voif, zfjn heer en meester by de politie heeft aangeklaagd. Voorlooplg wordt door een aantal juristen onderzocht of het mogeiyk is het proces te voeren, terwijl twee-derde van het dossier ont breekt. Achten de juristen zulks mogeiyk dan is een uitspraak van de rechtbank noodlg om dit besluit te bekrachtigen. Het is niet Buiten gesloten dat hier tenslotte het Hof van Cassa tie beslissen moet. De steden, waar de grootste materieele schade is aangericht, zyn gelegen in Noord-Bihar, waar cp zijn minst de helft van bet aantal steenen hulzen is verwoest. In de stad Monghyr werd het ziekenhuis vernield en gingen honderden menschenlevens verloren, toen de bazar ineen stortte. In Moezaffarpoer zijn omstreeks drte- „Vijandlgheid tegenover het vaderland Is iets dat onder de geestelijkheid niet kan en niet mag voorkomen. De nieuwe staatsvorm is een feit, nadat het volk er zich voor beeft uitgesproken. Ook de Kerk heeft den nieu wen staatsvorm in Duitschland erkend. De Katholieke Geestelijkheid zal niet alleen uit verstandelijke overwegingen haar krachten en haar wil om n.ee te werken aan den opbouw van het nieuwe Rijk wijden, zij doet dit op de eerste plaats omdat de leer der Kerk haar daartoe verplicht.* Mussolini aldus de journalist heeft eens gezegd: „Fascisme is geen exportartikel” (geldt dit ook voor het nat.-soc?) S(^| De nieuwe fabriek van betonnen heipalen zal te Zwfjndrecht worden gebouwd. ara» rordt t op- aan ezet. laad ider- ipjes het itikt. t I r SJANGHAI, 25 Jan. (Reuter). De overstroo ming in de provincies Honan en Tsjili neemt steeds grooter vormen aan. Volgens nog niet bevestigde berichten moeten duizenden men schen om het leven rijn gekomen en gebeele dorpen zjjn weggespoeld. ir j. Li n te als n n at et d- !n •n Ut a. in Het Is bekend hoe het in de afgeloopen we ken niet voor het eerst was dat de Fransche politie zich met Stavisky bemoeide. Zijn dos sier dat in het Parysch paleis van justitie by- gehouden en bewaard wordt althans diende bewaard te worden loopt vanaf 1928. Dit dossier bestaat uit drie deelen waarvan alleen het laatste betrekking heeft op ae re cente geschiedenis van den avonturier en zyn practyken. LONDEN, 25 Jan. Volgens de thans ter beschikking staande gegevens omtrent de aardbeving in Brltsch-Indlë op 18 Januari, zijn de verliezen aan menschenlevens, of schoon toch nog groot, veel kleiner dan gevreesd werd, n.l. niet veel meer dan 2500. Dit in verhouding tot de buitengewoon groote schade, die aan huizen, eigendommen en oogsten is aangericht, lage cUfer, wordt verklaard door de omstandigheid, fat de aardbeving plaats had, toen het meeiendeel der bevolking buitenshuis was. Een schandaal in een schandaal. Het is moei lijk een andere benaming te geven aan het feit dat een goed deel der documenten van het dos- sler-Stavisky verdwenen is. Weliswaar heeft men aanvankeiyk beweerd dat er slechts hoog stens vyftig stukken zoek waren en dat die waarschijnlijk verzonden waren naar politie bureaus tn mlnisterieele departementen waar van ze, na onderzoek, automatisch zouden te- rugkeeren, doch thans bestaat er absolute ze kerheid dat een twaalf honderd en misschien zelfs wel vyftien-honderd documenten verdwe nen zjjn. Aangezien niemand in staat is ook maar te vermoeden waar ae gebleven zijn, wordt er weer een keer te meer een schril licht ge worpen op toestanden welke er by de Fransche Justitie schijnen te heerschen. PARIJS, 25 Jan. (Reuter). Hedenochtend te half tien hebben Hease en Beineux in het Pare de Prince op het pistool geduelleerd. Zonder resultaat werden vier schoten gelost. De tegenstanders hebben zich niet verzoend. Chautemps heeft voor de agendacommissie der Kamer opnieuw met nadruk verklaaru. dat hy tegen het voorstel van Ybamegamay tot *t benoemen van een parlementaire enquéte-com- mlssle is, want het aannemen van het voorstel zou een demonstratie van wantrouwen in de regeering beteekenen en het aftreden van het kabinet ten gevolge hebben. Hoogstens wil hy accoord gaan met het socialistische voors'el tot instelling van een eeregerecht, dat als perma nent Instituut zich echter niet alleen met de Stavisky-affaire maar met alle gevallen, waar- by afgevaardigden betrokken zyn. zou hebben bezig te houden. Men verwacht, dat de bespreking in de Ka mer niet voor as. Dinsdag zullen plaats hebben. In de Kamer protesteerde de rechtsgeoriën teerde afgevaardigde Martn heden tegen mis bruiken by de verleenlng van het legioen van Eer. Deze onderscheiding mag de rechtspleging niet vertragen, zooals dat geschied is in een recente schandaal-affaire» aldus spreker. De minister van Justitie was het met Marin eens en deelde mede, dat de regeering een wets ontwerp heeft ingediend dat voorziet in een bekorting der buitengewone rechtspleging voor honderd menschenlevens verloren gegaan, ter wijl op twee na alle steenen huizen vernield zijn. Buiten de steden is de vernieling van hulzen veel geringer geweest. De meest zichtbare tee ltenen van de aardbeving zyn daar vernielde en verdwenen wegen, overstroomde velden en groote scheuren in den grond, waaruit modder, zand en water een siykachtig bezinksel over velden en oogsten hebben uitgespreid. Wegen, spoorwegen en bruggen zyn zoodanig getroffen, dat de gewone verbindingen over een groot ge deelte van de geteisterde streek onmogeiyk zijn geworden. De ernstigste bedreiging voor de lan delijke bevolking, die op sommige plaatsen de ongewone dichtheid van ruim 900 per vierkante myi bereikt, wordt gevormd door de aan den landbouw toegebrachte schade, inclusief de ver woesting der suikerfabrieken. Bovendien zyn tal van bronnen onbruikbaar geworden en is het probleem van de verzorging van zuiver drink water in steden en dorpen uiterst acuut. De ramp heeft alle standen getroffen. De stede lingen hebben hun hulzen en bezittingen ver loren, de landbouwende bevolking haar oogst en haar markten. Een zeer groot steunfonds zal daarom noodlg zyn.... Het nat.-soc. heeft een geheel nieuwen eco- nomischen vorm geschapen, waarop de tot dus verre bestaande maatstaven ..liberalistisch", „kapitalistisch” of hun tegendeel niet kun nen worden toegepast. De nat.-soc. economische hervorming wordt door tweeërlei gekenmerkt: door het Fuehrerprincipe, dat in zekeren zin de organisatorische zijde regelt, en door de grondstelling .Algemeen belang voor elgenbe. lang,* die het ideëele „Leitmotiv” bevat. Maar ook het Fuehrerprincipe is Ideëel verankerd, vooraoover n 1. een verantwoordeiykheid van de leiden tegenover de boven hen geplaatste In stances en ook een verantwoordelykheld van den boogsten „Fuehrer” tegenover het Duit- sche volk en de geschiedenis bestaat. Het aantal dooden In BritacluIndH officieel als niet veel meer dan 2500 opgegeven. De te Antwerpen vermiste Duitacbe matroos zou zich te Rotterdam bevinden- BAMBERG, 25 Jan. (DJi.B.) Mgr. dr. von Hauck hield voor de Dekenen en Pastoors van het Aartsbisdom Bamberg een rede waarin hij, volgens het „Bamberger Volksblatt,” onder meer het volgende ze 1de: Ook de katholieke priesters aldus minister Frank zyn vellicht om van 's morgens vrolg tot 's avonds laat uitsluitend de dienaren te zyn van deze nieuwe volksgemeenschap. Den leden der rechteriyke macht riep de minister toe dat de justitie zich niet mag laten afschrikken door het '"priesterkleed. Het gaat niet aan dat de Justitie zwicht omdat de een of ander een ultzonderiyk beroep heeft in het leven.* „Iedere politicus moet er van doordron gen zijn dat de tijd die eenmaal in Beieren overheerachte, voorby is. De Christelijke Kerk geniet In de hoogste mate de bescher ming van den staat en van het Duitacbe recht, wy zufien er echter voor waken dat deze bescherming niet misbruikt wordt voor aanvallen op onze Kerk en op onzen Staat." Benoemingen by de Paters Augustijnen, den dartienden sterrit naar Minister Deckers over zjjn reis met de Hertog Hendrik.” SJANGHAI, 25 Jan. (Reuter) Op de Jang- tseklang heeft in den nacht van 20 op 21 Januari een scheepsramp plaats gehad. Door een ontploffing ontstemd op een klein passagiersschip een brand, welke zich snel ultbreidde; tenslotte zonk het schip. Min stens 175 passagiers hebben er het leven by ingeboet. PARIJS 25 Jan. (Reuter). Naar het „Jour nal” bericht, zijn de getuigen van André Hesse ell Beinelx niét tot overeenstemming gekomen. In den ochtend zullen belde tegenstanders elkaar derhalve op de pistool ontmoeten. Het duel zal piaate hebben op een particu lier terrein. PARIJS, 25 Jan. (Reuter). Als gevolg van een onderzoek, dat in verband met de Stavisky- affaire is Ingesteld op het ministerie van Han del zün de Inspecteur-generaal voor het cre- dietwezen op dit ministerie, de la Marche, en een waarnemend afdeelingschef voor den disci- plinalren raad gedaagd. Zy moeten hun functie terstond neerleggen. Het partybestuur der Radicale Party heeft besloten het royement van den radicalen afge vaardigde Bonna ure voor te stellen. Bonnaure is by het Stavisky-schandaal betrokken en de Kamer heeft zijn parlementaire immuniteit reeds opgeheven. PARIJS, 25 Jan. (Reuter). In de Kamer vorm de hedenmiddag de kwestie van het godsdienst onderwijs in den Elzas het onderwerp der de batten Afgev. Rossé oefende kritiek uit op het feit, dat de voorschriften over eventueel door de.ouders tegen het godsdienstonderricht af te leggen verklaringen in een rondschryven van Juni 1933 waren gewijzigd en wel onder druk van de Liga voor menschenrechten. Hierdoor was het recht van den Elzas geschonden en had Frankrijk zijn woord gebroken. Het volk van den Elzas zag in het rondschryven een eersten stap naar Invoering der leekenwetten en hier tegen verzette het zich met kracht. Spr. elschte intrekking van het rondschryven. Namens de regeering werd hierop verklaard, dat het rondschryven nochtans zou worden toe gepast. Afgev. Oberkirch ondersteunde bet betoog van Roaaé. Vier en dertig menschen, die op het achter dek waren gevlucht, werdeq dopr ego Chineezch schip gered. By hun aaiDtomst te Sjanghai ver telden zy. dat hun schip en een lichter, welke het op sleeptouw bond, beladen waren «net katoen en talk en bovendien veel passagiers aan boord hadden. De meeste passagiers en de bemanning sprongen in het yskoude water, waar zy weldra omkwamen. Met verwyzing naar de recente rede van minister ?Wagner, verzekerde de Aartsbisschop van Bamberg dat de Katholieke Geesteiyk- held eerllfk* en ernstig besloten is en gereed staat om haar krachten dienstbaar te maken aan den nieuwen staat. Tenslotte sprak Mgr dr. von Hauck de hoop uit dat de samenwerking tusachen Kerk en staat steeds vertrouweliiker en harmonischer en daardoor inniger en vruchtbaarder moge wor den. tot heU van het volk. BERLIJN, 25 Jan. (DJÏB.) Dinsdag, 30 Ja nuari as. des middags te 3 uur zal de Rijksdag byeenkomen. Als eenig punt op de agenda staat een verklaring van de Ryksregeering. De riddert der Orde ,J*tfur le Mérite" te Berlijn, hebben ter gelegenheid de herdenking van den geboortedag van Frederik den Oroote, op het gral van den etichter van deze hoogste Pruisische orde, een krans neergelegd Resultaten van Monte Carlo. De taxateur van de Crédit Municipal de Bayonne is gisteren gearresteerd, aangezien hy er van beschuldigd werd Juweelen. die e*n waarde hadden var hoogstens 39.500 francs en die ter beleenlng moesten worden aangeboden, te hebben getaxeerd op 1.800.000 francs. De arrestant verklaarde, dat de hem thans voor gelegde juweelen niet dezelfde waren als die hy indertijd ter schatting kreeg aangeboden. Batief Vsgg |Bk af- W-er een ’bezit, ook werkzaam zal biyken om het proces te voeren. In ieder geval is het onmogeiyk de verdwenen deelen van het dossier opnieuw samen te stellen. Deze reconstructie toch zou noodza- keiyk den datum 1934 moeten dragen met t gevolg dat ’n goed deel der ten laste gelegde misdryven verjaard zouden wezen. De thans verdwenen documenten had men voor ver jaring weten te bewaren door bevelschrif ten tot nader onderzoek, ordonnanties van den rechter van Instructie, besluiten tot opschorting van het geding en andere pro cedures. den )rdt ijez ant Bo- Verscheidene Chineesche bladen te Peking zyn met de ergste maatregelen bedreigd, wan neer zy hun kritiek op Poe-jt niet staken. De dagbladkantoren worden door politiemannen be waakt. AUGSBURG, 25 Jan. (D. N. B.) Donderdag bracht minister Frank zijn eerste offlcleele be zoek aan Augsburg. Voor den vertegenwoordiger der rechteriyke macht hield hy een rede, waar aan het volgende is ontleend: „Alleen de staat van Adolf Hitler kan het wagen op een onafhankelyken rechter te ver trouwen. Intusschen is het Jammer dat de Jus titie soms zoo hard optreden moet. In verband hiermee herinnerde de minister aan het vonnis dat een dag te voren uitgesproken was over drie katholieke geesteiyken door de byzoodere rechtbank van München. Vraag: Beschouwt U het complex Oostenryk als een partypolltiek verschijnsel? Antwoord: Het nat.-soc. In Oostenryk be. vindt zich In een periode van tegenstand, die ook het Dultsche volk heeft moeten overwinnen om het nat.-soc. tot ontplooiing te brengen. Er kan geen twijfel bestaan aan het feit Mat alleen deze gedachte in overeenstemming is met het Oostenryksche volksbewustzijn, gezien de i gemeenschappeiyke afstamming en de geeste- lyke en gemoeds-richtlng van het Duitsche en het Roeten rij ksche volk. Het is derhalve een dwaling, ten deele echter ook een moedwillig verkeerd begrypen. wanneer de begrypeiyke deelneming, waarmede het Duit- sche volk de symptomen volgt van een ont wikkeling. die het óók zelf heeft doorgemaakt, als een bewuste en gewilde inwerking op die ontwikkeling wordt aangerekend. Daar wy over den afloop van dit proces niet bezorgd behoeven te wezen, zou een dergeiyke inwerking niet al leen overbodig zyn, maar zy zou ook niet in het belang van het Oostenryksche volk zyn. Het is een byzondere eigenschap van het nat., soc., dat zyn kracht grooter wordt door den tegenstand, die tenslotte wordt overwonnen. Vraag: Wat denkt U van dé verzoening tus achen Polen en Duitschland? Antwoord: Een verzoening tusschen Polen en Duitschland Is de wensch van den Rykskan- seller, waarop hy bijzonderen nadruk heeft ge legd niet alleen in zijn redevoeringen, maar ook in twee besprekingen met den Poolschen ge gezant. De diplomatieke besprekingen, die op deze basis zyn Ingeleid, hebben tot taak, de oorzaken van de misverstanden, die hebben ge- heeracht uit den weg te ruimen, en met een atmosfeer van vertrouwen ook de basis voor een goede nabuurschap te leggen. Een gemeen schappeiyke wil tot het bereiken van dit doel moet, ondanks het gecompliceerde karakter van het probleem tot een goed resultaat voeren. Vraag: In verschillende landen bestaat In breede volkslagen het geloof aan een op komst zynden oorlog. Gelooft U aan oorlogsgevaar In Europa? Antwoord: Het is een zeer betreurenswaardig verschynsel. dat de beslissing over het lot van een volk, de beslissing over oorlog en vrede In de meeste landen berust by bepaalde groe pen of personen, die den oorlog niet of slechts gedeelteiyk uit eigen ervaring kennen. Daaruit vloeit voort, dat de perspectieven van een oor. log niet slechts overwogen worden met een lichtvaardigheid, die alleen zy kunnen toonen, die den oorlog niet practlsch hebben meege maakt, maar dat aan deze perspectieven op ooverantwoordeiyke wUze ook In de wereld opinie een zoo groote speelruimte wordt gela ten Wanneer de gedachte van den Rykskan- seller verwerkelijkt zou worden, volgens welke aan de oud-strjjders een bevoorrecht medebe- schlkkingsrecht over oorlog en vrede moet worden toegestaan, dan zou daarin de veilig ste garantie tegen lederen oorlog te zien zijn. Ik zie dan in het geheel geen gevaar meer voor het uitbreken van een nieuwen oorlog in Europa. j- f et D. N. B. publiceert een interview r*4 dat Minister Goebbels aan een speclalen -*• venflaggever van de „Krakauer Ulus. trierster Kurier” toestond en waarvan wy hier de voornaamste passages laten volgen. Ondervraagd naar de consequenties der na tionale revolutie in Duitschland In oeconoml- schen en socialen zin, aelde dr. Goebbels: BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Téhfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar f Z— Voor buiten Alkmaar 12.85 |Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaamostad - Haarlem In het a-s. voorjaar onthulling van het Dr. Ariéns-stand beeld te Enschedé. Volgens -en bericht van het „Journal” uit Bayonne, zou de gearresteerde directeur van de verre keiingsmaatschappy „Con- ftance", Guéptn niet slechts met Stavisky samen hebben gewerkt, doch zelfs een der elgeniyke initiatiefnemers by de opllch- tlngsaffalre zijn geweest. Guépln zou op dracht gegeven hebben te Bayonne voor •enige mlllioenen francs valsche bonds te laten vervaardigen, die hy by banken en verzekeringsmaatschappijen heeft onderge bracht Als directeur der verzekeringsmaat schappij verdiende Guépln 800.000 francs per Jaar. Joch maandelijks gaf hy onge veer 120.000 francs uit. BERLIJN. 25 Jan. (V. D.) Het conflict de Dultsche kerken heeft tot een incident te BerlUn geleld. Zes drongen de woning en de werkkamer van Dr. Jacobi, een der lelden van een groep van opposltloneele geesteiyken, die zich verzet ten tegen het gezag van den Rijksbisschop, Dr. Jacobi preekt in een der voornaamste Beriyn- sche kerken de Kalsei Wilhelm Gedéchtals- Klrche. Hy werd door de Indringers mishandeld en moet met lichte verwondingen het bed bou- Iden. In verband met het Staviskg-echandaal kwam het de laatste dagen herhaaldelijk tot ernstige onlusten te Parijs. Hekken, banken, struiken, alles werd uit den grond gerukt om het verkeen in de war te sturen De politie had lederen avond handen vol werk asn da bataaura mUm» ia drtivon en da belhameU te anaateeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1