De deugd het midden I De man p;| met de „geheimen” Medische Kroniek m MEN KWEEKT ONRUST ZATERDAG 3 FEBRUARI LEEKEPREEKEN Steun voor, gewassen GOUD NAAR AMERIKA Gunstige^uitkomsten Bankiersfirma in het gelijk gesteld I VEETEELTREGELING Een onjuiste meening DE VORST EN HET 1JSELMEER ehad. GELDLEENING AAN NED.-INDIË OP VRIJE VOETEN GESTELD PASTOOR G. RENTINCK Rijke fantasie bij N.S.B. Nieuwe geruchten Niet toepasselijk op fabrieks aardappelen BISSCHOPSWIJDING MGR. COBBEN TEELTREGELING AARDAPPELEN Man met „geheimen” bleef zoek EELT IN HET AND EFFECTENONDERPAND VERKOCHT DE bloem: W1 Bezyden de waarheid Communistische complotten, waar van by een nauwkeurig onder zoek niets waar' blijkt te zijn Mededeelingen van minister Verschuur Een interessante patiënt HOMO SAPIENS. de TH. H. 8CHLIOHTIMO Het Is te wenschen, dat aan deze ongeronde berichtenverspreldlng ten spoedigste sen einde komt. ■tten; toch meende >nder gal. we! onge- verteerd werden door Irmsappen Hier blijkt De toestand van Pastoor O. Rentlnck te Ach- teveld Is niet achteruitgaande en de bloedver giftiging zelf heeft een niet ongunstig verloop. Op het oogenbllk bestaat een gegronde hoop, dat ook de hartzwakte, die reeds gerulmen tijd groot gevaar oplevert, zal worden overwonnen Echter blijft de toestand gevaarlijk en de pa tient moet nog absolute rust houden. vijandige politieke partij, die steeds tegen de N. 8. B. ageert. Dit speet het» zeer, omdat de man hem nieu we mededeellngen had te doen en wel. dat <*e plannen van sabotage te Rotterdam niet zou den doorgaan, doch dat er een aanslag be raamd was te Amsterdam. Ook de revolvers zouden van het leege huls te Rotterdam met 2 luxe auto’s worden overgebracht naar de hoofd stad. In dit onderhond had dese man hem mede gedeeld. dat er een plan bestond om een aan slag te plegen op den Telegraafdienst te Rot terdam. De bedoeling was om de hoofdleidingen door te sagen, zoodat de Maasstad geheel te lefonisch geïsoleerd son zijn. Op dien zelfden avond zonden in verschillende deeien var die stad op een afgesproken aar relletjes worden veroorzaakt. Naar aanleiding van het bovenstaande heb ben wij een persoonlijk onderzoek naar de juistheid Ingesteld. Er was ons ter oore geko men, dat de heer R. ook in Dordrecht op een vergadering deze zelfde feiten zou hebben me degedeeld. Zooals de heer R. ae In de vergadering van de N. 8. B. had voorgedragen, was dit meeren- deete bezjjden de waarheid, De heer R. was op het hoofdbureau gekomen met de tijding, dat er een man bü hem was geweest, dien hi) van uit zijn schooljaren ken de. z()n naam wist hij niet meer te herinneren hi) meende, dat diens naapi met 8 begon, doch zeker kon hij alt niet offer zeggen De afspraak, dat een rechercheur dien avond b(j hem sou komen, was juist en dat de rechercheur ver hinderd was, was ook waar Toen echter de rechercheur zloh den volgenden dag naar den heer R. begaf, liet hij den politieman weten, dat het heelemaal niet erg was. want de man. die de „geheimen” zou mededeelen. was bij hem voor de tweede maal nift teruggekomen. De heer R. heeft ep het Hoofdbareaa van Po litie alleen gesproken over aanslagen, die men van plan was te doen op den Telegraafdienst ie Rotterdam; over een leegstaand hals, 886 re volvers en het Vervoer van dese wapens naar Amsterdam, daarover la deer hem geen woord gerept. Over een vergoeding van 40 gulden is door den heer R. totaal niet gesproken. „Hiervan." aldus Mr. Enthoven. .gijn officieels rapporten opgemaakt. Toen ik kennis kreeg van netgeen brak ten eenenmale. Hoe men aan de praatjes komt, is een raadsel. Gisteren liep te Rotter dam het nieuws dat een bekend vieeschexnor- teur eveneens in arrest is genomen. Wü wer den hiervoor zelfr herhaalde malen opgebeld Ook dit bleek weer van A tot Z verzonnen. Voorts deelde dese man hem mede, dat hij wist, dat in een leegstaand huis te Rotterdam een 800 gesmokkelde revolvers zouden zijn op geslagen. HU deelde dit den heer Roelof «en mede, omdat hü wist, dat deze N. 8. B.-er te en hU zelf ook wel voor deze richting gevoelde, doch gezien de slechte tijden, moest hü voor deze .tip” ook een geldelijk voordeel hebben en vroeg hiervoor 40 gulden. Zouden deze hem worden uitbetaald, dan sou hü nadere aanwij zingen geven. De heer Roelofsen vertelde ver der. dat hü tegen, den man had gezegd den vol genden dag terug te komen, en dat hü zich naar het Hoofdbureau van Politie had begeven om deze mededeellngen, die hU van den man ontvangen had. ook de politie te verstrekken. Met de politie maakte hü een afspraak, dat er den volgenden dag op het tijdstip, dat de num bü hem zou komen, een rechercheur In zijn wo ning aanwezig zou zün, dien hü in de gelegen heid sou stellen om het gesprek, dat tusschen hem en den man gevoerd werd, af te luisteren. Van de 40 gulden vergoeding sprak hU politie toen nog niet. Den volgenden dag kwam de man van de „Geheimen” op den afgesproken tijd, doch, soo deelde de heer Roelofsen mee, de politie «wam niet. Op het Hoofdbureau van Politie in Dordrecht kon men ons de verzekering gevea. dat van het bovenstaande bü de Dordtoche Politie niets be kend was. Ik vraag mü self af. aldus besloot de heer Enthoven. wie de verspreiders zijn van derge iüke onwaarheden en wat men er mee beeft. Er wordt een nerveuze stemming de heer R. in de vergadering had medegedeeld 'dit werd mij gerapporteerd door rechercheurs, die de vergadering hadden bUgewoond) heb ik alle pogingen in het werk laten stellen om den man. die al deze „geheimen” wist, te doen op sporen. De vorst der laatste paar dagen doet haar invloed reeds weer gelden op het scheepvaart verkeer over het IJselmeer. Ofschoon zich op het oogenbllk nog geen ernstige belemmeringen voordoen, wordt gevreesd, dat. als er geen spoe dige wending tn de vorstperiode intrriedt, de Ijsmassa's in het IJselmeer weer spoedig aan een gevroren zullen zUn. Volgens de Vrüdag bij den gemeentelUken havendienst Ingekomen berichten, te de zeil vaart om Schokland reeds niet meer mogelük H. H. K. te Dordrecht, wiens aanhouding wü gemeld hebben, te thans weer op vrUe voeten gesteld, tegelijk met de belde andere Dordtena- ren S en v. D. Tegen deze laatste twee heeft, volgens het „Volk”, K. een aanklacht Ingediend wegens valsche beschuldigingen in verband met de beweringen in zake K.’s „onthullingen” over beraamde spoorweg aansla gen in Nederland. hoop en vermetel vertrouwen; de matigheid door gierigheid en gulzigheid. Wanneer wij dit van alle deugden aannemen, laten wü het ook van de kulschheid doen; naast de onkulschheld kent men ook haar andere schaduwzijde: de preutschheld. Ook hier ligt de ware deugd in het midden. De Rechtbank wees elschers vordering af uit oeverweging. dat eischer door zijne gedra gingen. zoo niet uitdrukkelijk, dan toch feitelijk den gedanen verkoop had goedgekeurd, voorts ook, omdat eischer door de thans gevolgde wüze van verkoop geen schade had geleden, immers eischer niet gesteld had. dat verkoop door ma kelaars ter beurze voordeellger voor hem zou zijn geweest. Verder overwoog de Rechtbank nog. dat den eischer zUn vordering niet kon volgen, nu hU in gebreke was gebleven het bedrag van zijn debetsaldo aan te bieden. Voorts achtte de Rechtbank eene vordering tot afreke ning volgens óen koers der dagvaarding ge heel willekeurg en ongegrond. Naar wij vernemen, zal, in verband met het advies door de Centrale Commissie inge volge art. m dér Landbouwcrisiswet uitgebracht, door de Regeering een teeltregeling voor aard appelen worden uitgevaardigd, waardoor uit breiding van deze cultuur in 1934 zal worden voorkomen Escher gng van dt vonns n hooger beroep en het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft ttans met verwerpng van elscers aangevoerde grie ven, het vonnis der Rechtbank bevestigd, daar- bU nog overwegende, dat het surplus inder daad onvoldoende was. alsook dat eischer tot teruglevering yan de verkochte waarden en fondsen niet de onrechtmatigheid, doch de nietigheid van den verkoop had beooren In te roepen. a de afgeloopen week heeft de Duitsche minister voor propaganda, de heer Goeb bels, een rede gehouden, welke overal sterk de aandacht heeft getrokken. Het is ons er niet om te doen op de details van deze veel bespro ken redevoering in te gaan; dat laten wij gaar ne aan anderen over. Alleen de aanleiding, welke den Duitschen minister tot zjjn felle rede bracht, heeft ons getroffen en bracht ons tot ie behandeling van dit onderwerp. De nieuwe natlonaal-socialistische beweging aldus was ongeveer de gedachtengang van den bedoelden minister heeft, als elke nieu we. geestelUke stroomlng, haar belagers van twee kanten: ten eerste de verklaarde vijan den, de erkende tegenstanders en ten tweede de zoogenaamde vrienden en medestanders, die door dik en dun voor hun beginselen opkomen, heel het leven in één dag willen veranderen, in alles gevaar zien en van alles een princiep willen maken. En hü wendde zich meer In het bijzonder tot de puriteinen, die per rüksver- ordenlng alle bioscopen zouden willen sluiten en wegens de „zedelijkheid” al het vrouwelijke Uit het maatschappelijk leven zouden willen verbannen, door de mode af te schaffen, een unifortndracht lp te voeren, het gebruik ook van de meest onschuldige schoonheidsmiddelen te verbieden enz. Wjj laten de waarde van deze rede nu voor Wat ze te en onderzoeken niet, of deze mlnte- terieele propagandist de normen al of niet juist getrokken heeft. Wat ons Interesseert te het verschijnsel van het optreden van puriteinen nu reeds bü het nationaal-socialisme. Zoo herhaalt ook hier de geschiedenis zich weer. In heel de wereldhistorie te het nooit anders gegaan iedere nieuwe beweging had, wanneer zij nog nauwelijks de overheerscbende was ge worden, van fanatieke elementen In eigen ge lederen evenveel of meer last dan van vroegere vüanden. De oorzaak van dit puritanisme te meestal tot geestelijken hoogmoed terug te bren gen: men wordt aanhanger van een bepaalde godsdienstige of staatkundige richting; met enthousiasme wordt een program aanvaard. De uitvoering echter stuit in de practUk altijd op moeilijkheden, omdat men met bestaande toe standen en levende menschen te doen heeft. Het bereiken van het gestelde ideaal gaat dan ook gewoonlijk niet zoo licht en niet zoo snel als wel in eerste geestdrift was verwacht. De leiders gebruiken, wanneer sü werkelüke lei ders zijn, stuurmanskunst door de grondbe ginselen ongerept te houden, maar in de toe passing der principes zooveel mogelijk aan het bestaande aan te passen. Dan komen de bet weters. de fanatieke naturen, die geen bijkom stigheden van hoofdzaken weten te onderschei den: zU etochen het volle pond. Zü weten het beter dan de leiden; iedere, ook maar de min ste afwijking van wat als de zuivere leer werd aangezien, li hun een gruwel en een aanleiding tot verkettering van bet gezag der beweging. Zü kunnen hun eigen bekrompen geest niet aan hoogere leiding onderwerpen en om een onbeteekenend meeningsverschll breken zü met al hun eens hoog gevierde idealen. Hoogmoed, betweterü is de ziel van alle puritanisme en fanatisme, en van iedere ketterij De kerk heeft er van de catacomben af mee te kampen ge had. Onder de eerste christenen waren er al die het beter meenden te weten dan de apostelen; het „Roomscher dan de Paus” bestond al in de jeugd van de kerk. Die eigenzinnigheid heeft geniale, maar trotsche figuren aan de kerk den rug doen toekeeren en zü sleepten dlkwüte duizenden met zich. Tot de allereerste der chrte- telüke deugden behoort de nederigheid. Een puritein nu te iemand, die zün eigen InzicAt boven dat van het verantwoordelijke geeste lijke gezag stelt, dus de nederigheid mist, der halve geen ware christen kan zün. Er te nog een andere, minder schuldige maar practise!) evep erge oorzaak van puritanisme, njn. domheid en bekrompenheid; en domheid voert gemakkelük tot eigenzinnigheid met alle gevaren van dien. Wjj zouden in dit verband wel eens willen wüzen op een in onze eigen kringen veelvuldig voorkomend kwaad, waarover cm begrüpelüke en respectabele redenen maar zelden gesproken wordt, omdat men op dit ge bied zoo licht wordt misverstaan. Wü bedoelen bet puritanisme, of wel de preutschheld ten opzichte van alle zaken, die met de moraliteit in engeren zin in verband staan. Nederland te wellicht het eenlge land in de wereld, waar het zin heeft over zulke dingen te spreken en te schrijven. En toch komt men er niet gemak kelük toe. Immers er te aanleiding te over om tegen zedenontaarding. ook in eigen kring, te strijden en te waarschuwen. Van ons geslacht kan waarlük niet gezegd worden, dat het over matig zedig te; integendeel! Eerder zou men van een betreurenswaardig afnemen van het schaamtegevoel en zelfs van schaamteloosheid kunnen spreken. In zulk een tüd lükt er dan ook weinig aanleiding te bestaan om tegen preutschheld te waarschuwen. Wie dat doet, loopt zoo gemakkelük kans om de lichtzinnlgen op zün hand te krijgen; om verkeerd begrepen te worden en een applaus uit te lokken, wat hü geenszins bedoelt. Toch mag dit geen reden zün om er van af te zien. Juist in een tijd perk als het onze, waarin een zware strijd voor goede zeden gestreden moet worden, moeten de gevaren van het andere uiterste zooveel mo ge! Uk worden afgewend. Voor het doorwerken van den waren godsdienst bestaan deze twee hinderpalen; het slechte voorbeeld der lauwe christenen, die het geloof wel hebben, maar het niet beleven; en het gedrag der kwezels, die het ware geloof in de oogen van anders denkenden bespottelük maken. En wat voor het geloof geldt, te even waar voor de aedelükheld. In onzen tüd hebben wü boven alles noodlg: krachtige menschen; personen met een stevige overtuiging, een vasten wil. een diepe kennis **n de geloofswaarheden, menschen dus, die met belde beenen in het leven staan, die het •even aandurven, dl» niet voor de eerste de beste verleiding bezwüken of door wufte te- ’•nsultingen. welke in onzen tüd büna niemand •ntloopen kan, uit hun evenwicht worden ge- Ingedlend te een wetsontwerp tot wijziging en verhooglng van het zevende hoofdstuk A. der Rüksbegrooting voor het dienstjaar 1933. Ter toellchlng word o. m. medegedeeld: Krachtens de Derde Leeningwet 1932. is aan gegaan de 4pct. Staatsleening 1933. Uitgegeven tot den parikoers, met 40-jar. aflosslngstermün, heeft deze leening gediend tot conversie van voormelde 5 'pet. leening en om uit de overige door haar tegeldemaking verkregen gelden, onder voorbehoud der wettelüke machtiging, een bedrag van f 115 mlllioen op overeen komstige voorwaarden aan Ned.-Indië ter leen te verstrekken. Ter verkrijging van de verelschte machtiging ten einde de uit voormelde overeenkomst voortvloeiende betaling van f 115 mlllioen te kunnen regularlseeren ten laste van de Rljks- In het Westland worden momenteel enorm groote hoeveelheden tulpen aangevoerd, die in tegenstelling met zooveel tuinbouwproducten in het afgeloopen selzoem,vlot worden ver handeld. Zoo werd In de afgeloopen week aan de Cen trale” Westhndsche Bloemenve.llng te Honae- lersdUk ruim 51.000 dozün tulpen aangevoerd en zelfs nog 13.287 Am. anjers. De noteerlngen voor de tulpen zün dit Jaar zelfs nog hooger dan in 1933. Zoo werd toen b.v. voor de Copland, die een beteekenend deel van den aanvoer> dltmaakt, van 12 tot 18 cent per dozün besteed, terwü! nu prüzen van 25 cent gelden. Ook voor de andere tulpensoorten zün over het algemeen de prüzen hooger dan in 1 vorig Jaar. Een belangrük deel van dezen tulpenaanvoer vindt afzetgebied in het binnenland en de straathandelaren kopen beteekenende partijen aan de veillngRi. Maar ook worden flinke hoeveelheden dit Jaar naar Engeland verzonden, ten spüt van de hoo_ ge invoerrechten die betaald moeten worden. Er blijkt echter een goede vraag naar het Hollandsche product te bestaan. Deze gunstige uitkomst van de tulpenteelt maakt weliswaar 1 verlies dat de Westlandsche tuinder het afge loopen jaar heeft geleden, niet goed, doch komt hem wel goed te stade. Men wist ons hier echter mede te deeien, dat deze geheele geschiedenis zich te Rotter dam had afgespeeld. Wij begaven ons daarom Vrüdagavond naar Rotterdam, om soo mo- gelük een onderhoud te hebben met den hoofd commissaris Hoewel wü op een zeer ongeleden tüdstip kwamen, stond mr. Enthoven. de pas benoemde hoofdcommissaris van deze gemeen te, ons zeer welwillend te woord en was bereid ons alle mogelüke inlichtingen te verstrekken. Toen wü hem het bovenstaande mededeelden, antwoordde hü. dat deze zaken hem volkomen bekend waren. begrootlng voor het dienstjaar 1933, dient het zevende hoofdstuk A dier begrootlng te worden gewüzigd en aangevuld met artikel 30, waar op meergenoemd bedrag In uitgaaf kan wor den gebracht. voor mee beoogd en het geeft de politie een hoop last. De menschen. die tn openbare of gesleten ver- gfederingen dergeiüke sensationeels doch on ware mededeellngen doen, geven hiermede blük seer weinig verantwoordelükheldsgevoel te bezitten. hiervoor brechikbaar moesten blüven. Ook deelde spreker toen de politie mede, dat de man zün geheim voor 40 gulden wilde ver- koopen. De politie vond dit bedrag echter te hoog en schonk er verder geen aandacht aan. .Jk heb na dien tüd", aldus spreker, „niets meer van den man, die de mededeellngen deed gehoord en ook de politie scheen geen interesse meer voor de zaak te hebben." In een voor het bankiersbedrüf actueel geval te door de Rechtbank en het Gerechtshof te s-Gravenhage uitspraak gedaan. Een bankiersfirma had van een harer cliën ten. wiens rekening onvoldoende gedekt lag. het onderpand verkocht, zonder daarbü in acht te nmen het Voorschrift van art. 1201, 2e lid B. W. (verkoop door tusschenkomst van twee makelaars). Op dezen grond nam de cllént met de hem gezonden afrekening geen genoegen en dagvaardde dienvolgens den bankier tot terug levering van gelüksoorUge waarden als het verkochte onderpand, althans vergoeding van de geldswaarde dier stukken, berekend naar den koers op den dag (Ier dagvaarding tot een bedrag, nüder vast te stellen bü staat, hierbü tekening houdende met het op den dag van den verkoop nog bestaande saldo tegoed ten gunste van gedaagde. Voor eischer trad als advocaat op mr. Dek ker. terwül mr. Hombroek als advocaat voor den gedaagden bankier occupeerde In twee extra vliegtuigen van de KX.M arriveerde vandaag op Croydon büna 1 mll lioen pond sterling aan goud uit Amsterdam, dat terstond per trein naar Southampton werd vervoerd, ter verscheping naar Amerika. De heer R. meende, dat hü op de Kruiskade woonde en een nauwkeurig onderzoek op deze kade ingesteld bleef zonder resultaat. Ook op het Bevolkingsregister konden wü geen nadere aanwüzingen van den man met de .geheimen” vinden. Wü hadden ondertusschen den Hoofd commissaris van Amsterdam van een en ander in kennis gesteld, zoodat men met eventueels voorvallen rekening kon houden. Wat nu den heer R aangaat, is het mi|n meening. dat deze heer over zeer rüke fantasieën beschikt De kringleider van de N. 8. B. te Rotterdam, de heer Overwün. met wlen ik naar aanleiding van een en ander een onderhoud had. scheen niet graag alles, waf de heer R. op de vergadering gezegd had, voor zün rekening te willen ne men Hü liet echter blüken. dat toch niet alles onjuist zou zün geweest. Na den brand tn de Amsterdamsche Telefoon centrale doken steeds geruchten op, die niet of heel jnoellük te controleeren waren, maar die tot ondergrond hadden, dat er in de hoofd steden van ons land door uiterst llnksche groe pen plannen zouden bestaan, om Gemeentelüke Overheidsbedrüven en ook Rükslnstelllngen te saboteeren. De telefoonbrand was nu ruim 5 weken ge leden en nog steeds houden deze geruchten aan; de laatste dagen zelfs hebben deze een sterker vorm aangenomen De politie kreeg herhaal- delük en van verschillende züden zoogenaamde aanwüzingen. doch hoewel de recherche tedere zaak nauwkeurig naging, was het resultaat van het onderzoek nihil, ja zelfs de meeste aan duidingen bleken geheel valsch te wezen ^po- als we reeds eerder mededeelden, heeft de hoofdstedelüke polltei nooit voor het uitbreken van den telefoonbrand - eenlge voorafgaande waarschuwingen dat dit zou gebeuren, ontvan gen. Er bere|kte ons echter een nieuw sensatio neel gerucht, dat wü de moeite waard vonden eens persoonlük te onderzoeken en dit onder zoek en besprekingen, die wü Vrijdagavond met enkele polltle-autoriteiten hebben gehad, heb ben onze meening versterkt, dat politiek gezinde personen van verschillende richtingen zich er de laatste maanden mee bezig houden, een onrust In ons land te kweeken. Het volgende geval kwam ons ter oore: In een openbare vergadering te Rotterdam, gehouden door de N. 8. B. in een café aan den Dlergaardesingel werden door den spreker op deze vergadering, den heer H. Roelofsen. eemge mededeellngen Inzake den Amsterdamschen te lefoonbrand gedaan, die groot opzien baar den. Spreker deelde mede, dat er eenlge weken voor den brand een persoon bü hem was ge komen. dien hü r*d kende Dese man deelde hem mede, dat hü „geheimen - wist van een De heer Roelofsen verzocht den man nog eens terug te komen. „Ik begaf mij.' aldus spreker, .opnieuw naar het hoofdbureau van politie om mün verbazing te kennen te geven, dat men z*ch niet aan de afspraak had ge houden. om op het afgesproken uur een rechercheur te sturen.” Hier deelde men hem echter mede dat dit onmogelük was, daar es dien avond juist een groote communistische vergadering werd gehouden en de rechercheurs Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Lovlnk heeft minister Verschuur het volgende geantwoord: Voor de tarweteelt zal weder 1/3 deel van het bouwland mogen worden benut, terwül de richt- prüs van f 12 zal worden verlaagd op een nader vast te stellen bedrag. De verbouw van rogge en gerst zal niet wor den gelimiteerd, terwül voor den te verleenen steun voor dese producten het bedrag nog na der zal worden vastgesteld. Er zal. om te voorkomen, dat het areaal de hoeveelheid van het vorige jaar zal overschrij den, voor aardappelen een teeltbeperking gel den van 100 pct. van 1933. terwül in den geest van de voor 1933 getroffen maatregelen steun zal worden verleend. Indien zulks noodlg mocht blüken. De regeling van vlas zal In hoofdzaak overeen komen met die van het jaar 1933. De beslissing ten aanzien van suikerbieten zal soo spoedig mogelük worden medegedeeld. Tta, ^yolkskrt.” heeft van de familie Cobben vernomen, Hat de plechtige blsschopsconsecra- tie van Z. H. Exc. Mgr. Guill. Cobben, apos tolisch vicaris van Finland op nader te be palen dag zal plaats hebben in het Juvenaat' van het H. Hart te Bergen op Zoom, waarvan hü de eerste student is, die tot de blsschoppe- lüke waardigheid wordt verheven. Mgr. zal dezer dagen van Abo naar Neder land afreizen. Aangezien aan de Crisis Rundveecentrale is gebleken, dat in veehouderskringen de meening bestaat, dat bü de veeteeltaegeling zal worden bepaald dat ieder veehouder naar den grond slag van de rundveetelllng Januari 1934 een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren, wüst zü er ter voorkoming van misver stand op, dat deze meening ojulst is. Bü de uitvoering van de teeltregeling zal. zoo als reeds eerder Is bekend gemaakt, namehjk worden bepaald, hoeveel kalveren leder vee houder zal mogen aanhouden in 1934 op grond van het aantal, hetgeen hü in vorige Jaren als stand op, dat deze meening onjuist is. Indien de vrüwlllige levering van rundvee niet op 15 Mei as. het voor dien datum bepaal de aantal dieren zou hebben opgeoracht, zal nadien moeten worden vastgesteld hoeveel stuks volwassen rundvee vanaf de maand Juni zal mogen worden gehouden per bedrijf, welk aan tal op 1 December 1934 niet overschreden zal mogen zün. zoodat in dat geval de veehouders gelegenheid zullen verkrijgen hunne veestapels tusschen de maanden Juni en December in te krimpen tot zoodanig aantal als hun toegestaan zal zün. aan te houdpp. Qok bü deze toewuxlng. evenals bü de toewüzing van kalveren, zal de uitkomst van de telling van Januari niet de eenlg leidinggevende grondslag zün. Ten aanzien van de prüzen van de onder deze omstandigheden op te ruimen volwassen dieren en kalveren zal. voor zooveel thans kan worden gezien, geen enkele toezegging kunnen worden gedaan of waarborg worden gegeven. Het ligt tn de bedoeling het verbouwen van aardappelen slechts toe te staan tot een opper vlakte overeenkomende met die van het jaar 1933. De bü de Gewestelüke aardappelorganlsaties aangesloten telers zullen via deze organisaties In het bezit gesteld worden van een teeltver- gunnlng. Mocht blijken, dat t. z. t. de omstandigheden leiden tot een ontwrichting van de markt dan zal steun In den geest van de voor 1933 ge troffen maatregelen door de Regeering toege past worden. De verbouw van fabrieksaardappelen staat geheel bulten deze regeling. Er bereiken de politie de laatste weken her- haaldelük geruchten over sabotage-gevallen, welke in uitzicht gesteld worden: leder geval laten wü opnieuw onderzoeken, doch het loopt meest op loose geruchten uit; het veroorzaakt den rechercheurs zeer veel werk, doch al zou den wü op de honderd kennisgevingen slechts eenmaal succes hebben, dan sou ons dit .toch niet weerouden, de thans gevolgde taktlek te blüven dóórzetten. De meest dwaze geruchten doen de ronde, waarvan wü enkele dagen ge leden wederom ondervinding hebben opge daan. Wü werden herhaaldelük opgebeld, of het waar is. dat een- directeur van een bekend Theaterconcem gearresteerd zou zün. Alle grond tot de bevestiging van dese vraaq ont- ëlsgcu. Op het verkrügen van zulke karakt^r- vaste menschen moet de moderne opvoeding gericht zürj. Dit wil natuurlük allerminst zeg gen, dat men de kinderen van jongs af moet „harden” door ze naar lichtzinnige gelegenhe den te brengen, naar gemengde baden, biosco pen, danshuizen of ze wufte lectuur ot illustra ties in handen te geven. Deze hoe langer hoe meer veldwinnende methode te verderfelük. Het, te een heidensche opvatting, die rechtstreeks indrulscht tegen den chrlstelüken geest. Maar een gezonde opvoeding tot ware kulschheid elscht, vooral in onzen tüd, dat men niet pro beert het kind tot aan zün huwelüksdag on- noozel te houden als een baby. Er doen zich honderden gelegenhedenvoor om bü het rijpen van lichaam en geest den aankomenden mensch de waarde van de kulschheid, de beteekenis van de vleeschelüke zonde, de gevaren van de zlnnelükhetd te leeren. Wie daar tegenop ziet en meent, dat kinderen hieromtrent niets mo gen hooren, wil wüzer zün dan de Kerk zelf. Immers de priester leest van den kansel de epis tels en evangeliën voor, waar vrüelük over het levensbeginsel, over de gevgren van de on- kutechheid en over tal van zaken gesproken wordt, die volgens onze puriteinen ongeschikt zouden zün voor de ooren van jonge menschen. De kerk heeft er nooit over gedacht om de woorden van Christus te schrappen waar Hü voor een Züner pakkende vergelüklngen grüpt naar het beeld van de barende moeder, die haar smarten vergeet om de vreugde van het pas geboren kind; noch de geschiedenis van de overspelige vrouw; noch de strenge woorden van Paulus tegen vleeschelüke zonden of diens vermaningen tot de vrouwen om zich te sieren voor haar mannen. Waarom niet? Omdat al wat in grooten ernst en met het kennelük doel om te leeren en te vermanen gezegd wordt, nimmer ergernis kan verwekken bü geestelük gezonde schepselen. Dit voorbeeld van de kerk: vrijmoedig maar ernstig, ingetogen, leerend en onderwüzend. moet de richtsnoer voor een juiste opvoeding zün. De redactiebureaux van onze katholieke dag bladen zouden kunnen getuigen hoeveel er bü onze ouders en opvoeders nog aan gezonde pae- dagogische opvattingen ontbreekt; hoe dikwüls vaders en moeders meenen. dat kinderen, ook grooterë'. zich kunnen ergeren aan een woord of een beeld, dat met normale oogen gezien, in het geheel niets ergerniswekkends heeft. Ze ker, er kan niet genoeg worden gewaakt tegen het insluipen van lichtzinnige opvattingen op ons eigen erf. De besten zelfs loopen gevaar hier af te stompen en „van deze wereld” te worden. Maar omdat wü niet „van deze we reld” mogen zün en toch in deze wereld moe ten leven, moeten de grenzen scherp getrok ken worden en eerst dan een veroordeellng warden uitgesproken, wanneer er van wuftheid of lichtzinnigheid, dus van ongezonden prikkel sprake is. Dat schilderijen van de edelste mees ters in de reproducties bedorven zouden moeten worden, omdat de poezele armpjes en beentjes van een kerstkindje niet zouden mogen «orden vertoond; dat een ernstig instituut niet in een katholiek blad zou mogen advggteeren, omdat in de annonce een afbeelding van een krom- gegroeiden rug voorkomt, deze en dergeiüke op vattingen wüzen op een ongezonde mentaliteit waarvan een deel van ons Roomsche volk ver lost moet worden. Iedere deugd heeft haar twee verkeerde ui tersten: naast het geloof staat aan den eenen kant het ongeloof, aan den anderen kant het bügeloof; de hoop wordt geflankeerd door wan- ■a enige zieke zou schrikken, Indien hü V/l hoorde, dat hü een Interessante patiënt XVA was Htf bou vreezen, dat de dokters weliswaar zeer Vrlendelük en voorkomend zou den zün, maar hem zün ziekte zeker wel iets langer zouden laten behouden, dan strikt nood- zakelijk Vlas, alleen al om beter van het ressante te kunnen genieten. Hü zou natuurlük in dit opzicht de grootste vrees koesteren voor zeer geleerde dokters en professoren, want de gewone huisdokter wordt geacht de genezing op den voorgrond te plaatsen en het interes sante minder op prüs te stellen. Zulk een Interessante patiënt is kort geleden behandeld door drie Parüsche dokters, die van hun bevindingen verslag gegeven hebben in een der laatste afleveringen van de „Revue de Médlcine". «U was 68 jaar oud, toen hü onder behandeling kwam, maar vertelde, dat hü in de laatste Jaren zoo nu en dan last had van een soort galkolleken, die echter na drie dagen rust en gebruik van laxeermiddelen weer ver dwenen. Maar toen hü ook een lichte geelzucht kreeg, kwam hü in handen der geleerden. Het bleek, dat hü veel temperatuursverhooging had en dat de ontlasting ontkleurd was. De streek van de galblaas was gevoelig en de galblaas zelf voelbaar. Het was vrü duldelük. wat de oorzaak was van dit lüden. Immers, de ontlas ting is ontkleurd, en dus komt er geen gal in de Ingewanden; m.a.w. er is een verstopping van de galwegen; vandaar ook de geelzucht. Bovendien is er koorts, dus waarachünlük is er tevens een ontsteking aan de galwegen. De patiënt, die tevens een zwak hart had, wordt, zooals men dat noemt, conservatief be handeld. Hü krügt een leverextract voor de le ver en andere preparaten voor het hart. De toestand wordt beter, na 14 dagen is de tem peratuur normaal, doch de geelzucht blüft en er is geen sprake van dat de gal vrüen afvloed heeft naar de Ingewanden. Het moet dus wel een steen zün. die de galwegen verstopt. Na enkele dagen komt er weer koorts, met een koude rilling; en dit herhaalt zich verschil lende malen. De patiënt vermagert snel en men besluit, ondanks het feit, dat met een Röntgen foto niets te vinden was, den patiënt te ope- reeren, en de chirurg verschünt op het tapüt. De patiënt wordt geopereerd, maar men is nog geen kwartier bezig met de operatie, of „hü wordt slecht”, en men beëindigt de operatie zoo spoedig mogelük. De galblaas is geopend, maar daar werd niets gevonden; er bleef geen tüd over om de hoofdgalwegen na te gaan. De bouw van de galwegen is in 't kort als volgt. In de lever wordt de gal afgescheiden in duizenden füne kanaaltjes, die zich ver- eenlgen tot grootere gangen en ten slotte komt alle gal tezamen in één groote galgang, de levergang genaamd. Deze levergang verlaat de lever aan de onderzüde en splitst zich dan heel spoedig in twee gangen; de buitenste gaat naar den darm, en voert dus de gal naar de Ingewanden, waar zü dienst doet om het voed sel. en speciaal het vet te helpen verteren; de rechtsche gang voert naar de galblaas. Wan neer men deze structuur der galwegen kent, worden meteen vele dingen begrijpelük. Men kan b.v. d. galblaas wegnemen en dan blüft toch de regelmatige alvloed van de gal door de levergang en de llnksche aftakking naar den twaalfvingerigen) darm gegarandeerd. Het is duldelük. dat wanneer een steen den galstroom totaal afsluit, deze steen zitten moet in de levergang of in de llnksche aftakking. Wanneer de steen in de rechtsche aftakking gelegen is, kan de galstrocm gewoon doorgaan, maar de galblaas zelf staat dan niet meer in verbinding met de andere galwegen. Indien er daar dan een ontsteking komt, hetgeen in die omstandig heden gemakkelük gebeurt, zwelt de galblaas op, 4 wordt pünlük. de patiënt blüft kolieken, en toch gaat de gal haar gewonen gang. Dit alles dient tot begrip van de verdere behandeling van den patiënt. De galblaas was geopend en de opening werd aan de operatle- wond (huid- en spier wond) vastgehecht, zoodat de inhoud van de galblaas naar buiten kan stroomen. Men maakt dit gaatje natuurlük zoo klein mogelük en brengt er een buis in. Na de operatie blükt, dat alle gal van den patiënt wegvloeit door de buis, dat de geelzucht verdwünt. dat de ontlasting ontkleurd blüft; en ook de koorts is weg. Nu is de zaak natuur lük geheel duldelük, patiënt heeft een verstop ping. waarschünlük door een steen, aan de llnksche aftakking. De gal kan dus' wel uit de levergang vrüelük naar rechts naar de galblaas gaan, maar niet naar links, niet naar den darm. Doordat de gal vrüen afvloed heeft door de galblaas naar buiten, verdwünt de geelzucht en verdwünt de koorts. Tot zooverre is er aan dezen patiënt eigenlük niets büzonders, alles Is heel gewoon. Het interessante is echter dit: in dezen toe stand is de patiënt meer dan een Jaar geble ven. In dat Jaar hadden de geneesheeren gelegen heid verschillende zaken te bestudeeren; som mige zün te technisch om hier te vermelden, maar enkele andere zün licht begrijpelük. Het is b.v. algemeen bekend, dat,Os. gal noodzake- lük is voor de vertering der, men, dat evengoed, ook yéó veer 60 van de vette: de werking van andere 1 nu want dit te een sprekend geval dat de gal zeer noodlg te, want er werden maar pl m. 30 en in den winter maar pijn. 13 van de vetten verteerd. Ook de hoeveelheid gal werd bestudeerd; deze hoeveelheid te zeer groot, één liter ongeveer per dag. Men zal zich na tuurlük afvragen waar deze gal blüft- Na in den darm gewerkt te hebben, gaan de zouten en kleurstoffen voor een groot deel met de ontlas ting mee, maar het vocht wordt weer door den darmwand opgenomen en in het bloed en de weefsels als vloeistof benuttigd. Ook kon men nu interessante waarnemingen doen met galdrüvende middelen. Vroeger wa- ren middelen hoog in e«re, maar in de laatste decenniën werd er weinig waarde aan gehecht. Toch kon men nu nauwkeurig nagaan, dat atophaan (het bekende middel tegen ischias en rheumatiek) een duldelüke werking had, want de hoeveelheid gal werd grooter, en de galkleurstoffen evepeens. Maar een veel sterker werking bereikte men met een in Nederland weinig gebruikt geneesmiddel, nX een extract van artisjokken. De hoeveelheid gal. die uitge scheiden werd, steeg dan tot 1200 A 1300 e.c. per dag. Zoo verbleef deae patiënt vreedzaam in het hospitaal gedurende meer dan een Jaar, met een buisje tn zün galblaas, zonder pün. met een smakelük dieet, en de dokters studeerden met zorg en met bescheidenheid, wat er aan hem te stpdeeren viel. Maar de oude heer wilde wel heelemaal genezen en op zün verzoek onder ging hü een nieuwe operatie. De steen werd gevonden, stuk gewreven, want het was een heel zachte, op de plaats van den steen weid een nieuwe bute ingevoerd, en in de volgende dagen bemerkte men, dat de gal nu voor het grootste gedeelte naar bulten stroomde door de nieuwe bute, büna niets meer door de gal blaas en een derde gedeelte stortte zich uit in den darm. Het was veelbelovend. Maar op den zeventienden dag begaf den sieke het hart en spoedig daarop stierf hü- De drie Fransche geneesheeren hebben hem zoo lang mogelük in leven gehouden, hebben het belang van den patiënt doen voorgaan bo ven het Intereeeante. maar de vraag dringt zich op, of de patiënt niet wüzer geweest ware de beslissing geheel aan de medici over te la- teil.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19