ONS BLAJ) Oostenrijk de branding I A I HET DUITSCHE ANTWOORD OP DOLLFUSS’ PROTEST 1H1 D dr. I I RADIO RECORD fa I Het nieuws van heden Wat doet Dollfuss? in ES 1ST NICHT WAHR! De drie Bulgaren naar Berlijn DRAMA IN EEN HOTEL DE BAROMETER I I L li VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 97 'RT que O DE EENHEID VAN HET DVITSCHE RIJK VIS Kwestie is van binnen- landschen aard o o tJ/etzcampagne" door de pert ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 Opleving in Amerika De Stavisky-affaire I BERLIJNS NIEUWE BISSCHOP De kracht der .partijen Een decreet van Goering Duitschland vindt het beter het conflict niet voor het forum van Genève te brengen Opmarsch van 100.000 boeren Uitzonderingstoestand verlengd Het dynamiet-proces te Hamburg Stratosfeervliegers bijgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Een optimistisch rapport over het jaar 1933 MONARCHISME IN PRUISEN VERBODEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Moderne wit doublé brillen Woensdagnacht heeft de Hitler jeugd de grens-steenen tusschen Liibeck en Oldenburg verwijderd Zending van dynamiet van Duitschland naar Oostenrijk Het Oostenryksche legioen i Verwacht wordt dat de bonds kanselier een beroep zal doen op den Volkenbond Onafhankelijk van elkaar onder handelden Dollfuss, Fey en Alberti met de nationaal» ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Reis van den erfprins van W aid eck-Pyrmont N.V. Gloeilampenfabriek „Radium*' NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD nog i als De drie Bulgaren naar Beriyn overgebracht. Potsdam op de vlacht te antwoord op de Ned.-Indiaehe A te n Radio-propaganda s l. I van van en een ver- Plechtig geïntroniseerd socialisten Q» - K. L In verband met de geruchten over de arrestatie van Prins Star hem berg en den beraamden moordaanslag op den Velllgheldsminlster, majoor Fey. vestigen wjj de bijzondere aandacht op dezen belangwekkender! brief van onzen Weenschen correspondent over den huldigen toestand In Oostenrijk. De reak-Voordewind voor den Centralen Raad van Beroep. Di- CftlI- nne- BIJ deze princlpieele zienswijze der Dult sche regeertng is het In tegenstelling met de uiteenzetting der Oostenryksche regee ring natuurlijk, dat de Dultsche regeerlng het slechts zou toejuichen, wanneer einde lijk overeenstemming zou kunnen worden bereikt tusschen de Oostenryksche regee rlng en de natlonaal-soclalistische party in Oostenrijk. MOSKOU, 2 Febr De drie verongelukte Rus sische stratosfeervliegers zijn Vrijdag bijgezet In een eefe-graf aan den muur van het Krem lin op het Roode Plein te Moskou. WEENEN, 2 Febr. De Oostenryksche re geerlng heeft Vrijdagavond de nota gepubli ceerd. welke z}j op 17 Januari door bemiddeling van haar gezant te Berlijn, Tauschnitz. aan de Rijksregeering bad laten overhandigen. r Nog steeds in „Schutzhaf t” De „Zeelandia" voor herstellingen in het dok te Southampton. Vier communisten doodgeschoten. Vragen aan den Minister van Justitie over den invoer van verboden wapens. van igen van tien rijk, idië, pan, sche iada zilië De Dultsche regeerlng heeft de door de Oos- tenryksche regeerlng opnieuw Ingebrachte be wering van plannen tot een geweldadlg optreden van het zg. Oostenryksch legioen tegen Oosten- ryksch gebied reeds vele malen als onwaar ver worpen. ZÜ refereert vooral aan haar vota Van 31 heeft dergelijke 1. dat de bandels-index, dustrie en transportwezen. Ruhe haben", werk, niet -ftFle veel, beschaafd bestaan. Tekort op de Ned.-Indische begrooting 99 mill! oen. Het Dultsche antwoord op het protest van Dollfuss. BERLIJN, Febr. De Pruisische ministerpre sident heeft alle plaatselUke autoriteiten ver recht. terstond alle monarchistische organisaties te ontbinden en te verbieden, daar niet geduld kan worden dat .duistere elementen In de mo- narchistische beweging sluipen en pogen, haar uit te bouwen tot een oppositie tegen den nat. sec. staat". Wat is er waar van de onthullingen door lei ders van de N. S. B.? IHIg ‘ren- uten, «3.8 Frau 1 „ophitsings- tegen unm, ollcs- iser- sr. 4. Ook van de zijde der natlonaal-soclalistische kringen in Duitschland la nimmer iets geschied, dat een dergelijke overeenstemming zou in den weg kunnen staat September j.l. waarin zij de ingebrachte bezwa ren punt voor punt heeft weerlegd. Overigens is. zooals de OostenrlJksche regeerlng bekend Is, het kamp Lechfeld geheel ontruimd en zijn de OostenrlJksche vluchtelingen verdeeld over eenl- ge plaatsen, welke op aanzienlijken afstand der OostenrlJksche grens liggen. Daarom kan geen sprake zijn van een concentratie aan de grens. Dat de Dultsche regeerlng er steeds op be dacht is geweest een verscherping van den toe stand te vermijden, kan de OostenrlJksche re geerlng bjjv. zien uit de reserve, waarmede het incident Schumacher is behandeld. Hoewel het betrof het neerschieten van een RUksweersoldaat door offlcleele OostenrlJksche grensorganen op Duitsch gebied en hoea-el uit het gemeenschappelijk onderzoek bleek, dat de OostenrlJksche organen alleen schuld hadden VERWACHTING: In het Noorden zwakke tot matigen Noord-WesteUjke tot Noor delijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst. Later lichte dooi. In het Zuiden zwakke tot matigen, Noor- deljjke tot Noord Oosteljjken wind, ne- I velig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, .matige tot lichte vorst. S Verder vooruitzichtenf Aanvankelijk Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Memorie van begrooting. HAMBURG. 2 Febr. (D. N. B.) De Hamburg- sche rechtbank heeft heden vonnis geveld h' een proces tegen 31 personen, die beschuldigd waren van het plegen van aanslagen met ont plofbare middelen. Slechts twee der verdachten zijn vrijgesproken, de zaak tegen een der ove rige verdachten zal later afzonde-.jjk worden behandeld, terwijl 28 verdachten zijn veroor deeld tot In totaal 178 jaar tuchthuisstraf en 20 jaar gevangenisstraf. Het proces heeft veer tien dagen geduurd. BERLIJN, 2 Febr. (DN.B.l In de 8t. Hed- wigskathedraal werd hedenochtend de nieuwe blsschop van Berlijn. Mgr Bares plechtig ge- introniseerd. Vlce-kanselier von Papen verte genwoordigde de rUksrcgeering. verder waren Eltz von Ruebenach en enkele andere rijks- en landsministers aanwezig. In een medicatie wees Mgr Bares er op. dat aan de trouw in het geloof de trouw aan volk en vaderland moet worden toegevoegd. De blsschop Is gewijd als volksbisschop, daar hij uit bet volk is gekozen en voor het volk bestemd is. Met blijdschap verklaarde Mgr zijn plicht te aanvaarden voor staat en overheid; de geloovigen moesten hun blsschop volgen. By het verlaten der stampvolle kerk werd de blslschop door de tuiten wachtende menigte begroet. Wanneer de OostenrlJksche regeerlng daarenboven verklaart, dat zij ernstig moet overwegen zich tot den Volkenbond te wen den. dan moet haar de verantwoordelijk heid overblijven voor een dergelljken stap. De Oostenryksche regeerlng kan niet wachten, dat Duitschland onverschillig staat tegenover een regeartngssysteem. dat alles on derdrukt, wat het Dultsche Volk met nieuwen moed en nieuw vertrouwen vervult. Het Is onve n.ydeUjk, dat bet ernstige bin- nenlandsch politieke conflict in Oostenrijk ook een terugslag heeft op de verhouding van het Rijk tot Oostenrijk. Niettemin beeft de Dult sche regeerlng het vermeden zich te mengen in de btnneóandsche politieke aangelegenhe den van Oostenrijk. Zy heeft herhaaldelijk tot uitdrukking gebracht, dat haar iedere gedachte aan een gewelddadige inmenging of eenige schending van verdragsbepalingen volkomen verre ligt. Verder vooruitzichtenAanvankelijk ne- velig, later opklarend met weer toene- mende vorst. ^tlllHlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIIHIIHHII^ Stand op Zaterdag 9 uur vun.: Hl Vorige stand: 7«3 Oostenrijk zijn weg van plicht in vertrouwen op zijn recht, zal verder gaan. Tegen den middag hebben afdeellngen Helm- wehr twee nieuwe kazernes in de binnenstad betrokken. Uit Graz wordt gemeld, dat ook daar ver sterking is ontvangen. De Helmwehren In Tirol treden steeds krach tiger op. Bondskanselier Dollfuss heeft hedenavond af zonderlijk de gezanten ontvangen- van Enge land, Frankrijk en Italië. Er wordt geen offlcleele mededeellng ver strekt over deze besprekingen, doch er ver luidt, dat de door het afwijzend antwoord van Duitschland ontstane toestand en de desbe treffende besluiten van den ministerraad van gisteren ter sprake zijn gebracht. Verwacht wordt, dat de buitengewone mi nisterraad. waarin het definitieve besluit over de Internationale actie der OostenrlJksche re geerlng genomen zal worden, reeds Zaterdag of Maandag - bijeen zal komen. De Dultsche regeerlng is In leder geval niet van meening. dat het onderhavige probleem, dat zijn wortels ten slotte heeft In een conflict in Oostenrijk van zuiver binnenlandsch poli- tleken aard, geschikt zou zijn voor een inter nationale behandeling en langs dien weg zou kunnen worden opgelost. De nota bevat een eenzijdige schildering van zekere gebeurtenissen in Oostenrijk en ver bindt daaraan het verwijt, dat deze gebeurte nissen het gevolg zijn van een ontoelaatbare door Duitschland ondernomen inmenging In OostenrlJksche binnenlandsche toestanden. Zij spreekt van een conflict tusschen de belde Dultsche staten en geeft het geheele complex kwesties een vorm, welke dit in een verkeerd licht plaatst. Voor ós Dultsche regeerlng Ingaat op de ver schillende gebeurtenissen, acht zy bet nood zakelijk dit verkeerde gezichtspunt vast te stellen. Het betreft niet een conflict tusschen de belde Dultsche staten als een dat in het bij zonder valt onder het door de Oostenryksche regeerlng naar voren gebrachte formeele begrip van Volkenrecht, doch een geschil der Oosten ryksche regeerlng met een historische bewe ging van het geheele Dultsche volk. Het natio naal-socialisme, dat de bevolking van het Rijk met elementaire kracht heeft aangevat en dat de Dultsche bevolking van Oostenrijk reeds sedert lang in zijn ban heeft betrokken, wordt door de Oostenryksclie regeerlng met alle mid delen der macht gehinderd in een legale ont wikkeling en vrije ontplooiing. Het Is natuurlijk, dat met de politieke grens tusschen het Rijk en Oostenrijk het gevoel van volks- en gees telijke verbondenheid niet kan* worden opge heven en dat het overslaan van Ideeën, welke het volk omvatten, niet kan worden tegenge houden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaer f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem De reis van den erfprins van Waldeck-Pyr mont naar Weenen wordt door de Oostenrijk- sche regeerlng beschouwd als bewijs voor een samenspanning tegen de Oostenryksche regee ring. Hierover is het volgende te zeggen: Legatleraad erfprins v. Waldeck-Pyrmont zou indertijd met medeweten en goedkeuring der OostenrlJksche regeerlng den beer Habicht naar Weenen begeleiden voor de samenkomst met den bondskanselier. Nadat deze bijeenkomst van OostenrlJksche zijde verrassend was afge zegd. heeft legatleraad erfprins v. Waldeck- Pyrmont zich in offlcleele opdracht naar Wee nen begeven om zich bij het Dultsche gezant schap op de hoogte te stellen van den toestand. BU deze gelegenheid heeft hij den heer Frauen feld, dien hy sedert Jaren kent, in diens woning opgezocht en daar heeft hy ook graaf Alberti aangetroffen. Hoe men uit dit bezoek een con spiratie tegen den Oostenrykschen staat zou kunnen aflelden, schijnt de Rjjksregeen.ig des te minder begrijpelijk, daar graaf Alberti lei der was der Helmwehren in Beneden Oosten- \ITlen heeft de regeerlng achter zich? yy Ik denk hier aan de offlcleele formatie van de regeerlng het „Vaterlftndische Front", aan de ..Heimwehr”. aan gendarmerie, politie en militair, aan de formatie der „Sturm- scharen” en aan het publiek. Het „Vaterlftndische Front” telt meer dan een millloen leden. Of die allen principieel anti- natlonaal-soclallstlsch denken? Daar Is geen sprake van. Het meest betrouwbaar zyn de Joden, zei me dezer dagen een chrlstelljk-soclale ex-mlnlster. Dat klopt. Die vreezen de natlonaal- sociallsten meer dan een faillissement, meer dan de duivel het wijwater. Veertig tot vijftig, mis schien zestig procent denkt rood of natlonaal- soclallstlsch en trad toe tot Dollfuss uit oppor tunisme. De „Heimwehr” Is vrU van Joden en officieel antl-natlonaal-soclallstlsch; feitelijk Is zU het voor, ik schat, 70 pet. Zoo staat het ook met gendarmerie, politie en militair. Natuurlijk is 1 uiterst moeilijk zich een juist oordeel te vormen. Wie verklaart nationaal-socialist te zijn ligt op straat. De formatie der Sturm scha ren. die vandaag circa 20.000 geüniformeerde leden telt, is, af gezien van een laag percen tage, geprononceerd katholiek en antl-natlonaal- sociallstisch. En het publiek? Gemengd zooals boven, doch de meerderheid, meen ik. voor den koers-Dollfuss. De groots massa wU liefst Jhre De bewering der OostenrlJksche regeerlng. dat door de Dultsche radio een ophitslngscam- pagne wordt gevoerd. Is niet juist. De radio voordrachten worden tot de Rljksduitsche luis teraars gericht en zy stellen dezen op de hoog te van de ontwikkeling In Oostenrijk. Hlerbü worden de bepalingen der internationale radio- overeenkomsten in ieder opzicht in acht ge nomen. Daarentegen heeft de Dultsche regeerlng on danks hemaalda démarches steeds weer moe ten vaststellen, dat van Oostenrijkeche zijde de radio wordt misbruikt voor een zeer inten sieve propaganda tegen het nieuwe Duitscn- land, waarbij de offlcleele berichtendienst zelfs niet terugschrikt voor de ernstigste verdacht makingen. In hetzelfde verband protesteert de Oosten- rljksche regeerlng tegen de oprichting en de propaganda voor den .strtjdriite der Dultsch- OostenrUkers in het Rijk”. Httrop merkt de Dultsche regeerlng op, dat het een vrije ver een 1 ging betreft van in het Dultsche Rijk ver blijvende Oostenrijkers, die den wensch hebben gehad zich op nationaal-socialistlachen grond slag aaneen te sluiten. Eenige propaganda of steun van de zijde der Dultsche autoriteiten heeft nimmer plaats gehad. Aan de andere zijde heeft de werkzaamheid der vereenlging tot nu toe den Dultachen autoriteiten cok geen aanleiding gegeven In te grijpen. Ja. als het ging over een coalitie: chrlstelljk- sociale partij en socialistische partij. Liever paapsch dan Turksch! Doch daaraan denkt de regeerlng niet, óók niet, als zij den arbeider uitnoodigt. zooals zij dit >U monde van den premier onlangs gedaan heeft, zich by de vaderlandsche beweging aan te sluiten. Zoo u elkom de arbeider is, schreef dezer dagen de chrlstelljk-soclale „Reichspost", Marxisme èn als idee èn als party biyft by den opoouw van het komende Oostenryk uitgesloten. De stryd en de stryd-methode van Oosten- rijksche nationaal-socialisten zijn over-bekend. Ook In Holland. Wat willen ze? Einddoel Is: de „Anschluss” van Oostenryk. de geiykschakehng. geestelyk en politiek, met Duitschland. Dat hieraan momenteel niet te denken valt, is ook in München en Beriyn niet onbekend. Daarom naaste doel: medezeggenschap. De nationaal-socialisten bewereh, dat min stens 40 pct. van de OostenrlJksche bevolking nationaal-scclallstisch denkt, ’dat by momen- teele verkiezing zy als sterkste party uit de bus te voorschyn zouden komen, sterker dan de chrlsteiyk-soclalen. sterker ook dan de socia listen. Daarom ontkennen zy het bestaansrecht van de tegenwoordige regeerlng en verlangen ofwel nieuwe verkiezing, ofwel, wanneer deze om welke reden dan ook niet plaats kan vin den, zoo en zooveel zetels in de regeenng. Tydens een conferentie, welke de minister van Justitie. Penancler, heeft gehad met de procureurs-generaal van de Seine en te Pau. is besloten de affare-Slavlsky te onttrekken aan het parket te Bayonne en de behandeling er van in handen te stellen van het parket van de Seine. De modaliteiten voor de overdracht moeten nog worden vastgesteld. De boerenbond van Beneden-Oostenryk heeft vandaag een opmarsch gehouden, waar aan 1-0 000 boeren deel namen. Na den marsch door de straten begaven de demonstreerende boeren zich naar het N W - statlon. waar de „Landeshauptmann" van Be neden-Oostenryk een toespraak hield. Vervol gens hield Dollfuss een rede waarin hy de hou ding der natlonaal-soclalistische beweging en der ryksregeenng critlseerde. Dollfuss noemde bet Dultsche antwoord op de Oostenryksche nota onvoldoende en hy kondigde aan, dat BERLIJN, 2 Febr. Het Oozten- ijksche officieele communiqué over de zitting van den ministerraad te Weenen van 2 dezer verklaart, dat de antwoord-nota der Duitsche Rijksregeering op geen enkele wyze rekening houdt met de door de Oostenrij kache bondsregeering te berde gebrachte bezwaren en üch er toe bepaalt de verschillende pun ten eenvoudig te ontkennen. Uit dien hoofde heeft de ministerraad het Duitsche antwoord onbevredigend gevonden. Met het oog op deze houding der Oostenryksche regeering acht de Duitsche regeering het gewenscht het Duitsche antwoord hierbij be kend te maken. ZUERICH. 2 Febr. (Reuter). Volgens uit Oos tenryk ontvangen berichten zyn de Helmwehren te Innsbruck overgegaan tot naar schatting 400 politieke arrestaties, zy zouden voornemens zyn het bestuur over de provincie Tirol aan zich te trekken. BERLIJN, 2 Febr. (D. N. B.) De tot nu toe te Leipzig in ..Schutxhaft" verblyvende Bulga ren, Dimltrof, Popof en Tanef zyn naar Beriyn overgebracht. MADRID, 2 Febr. (VJ?.) Tydens een minis terraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het kabinet op de hoogte gesteld van den binnenlandschen toestand en er den na druk op gflegd, dat de openbare orde en rust In geheel Spanje op bevredigende wyze kan worden gehandhaafd, al is het ook In eenige gebieden tot onlusten gekomen. De ministerraad keurde hierop een decreet goed, waarbij de uitzonderingstoestand in het geheele land wordt verlengd. BERLIJN. 2 Febr. (Reuter). De drie Bul- gaarsche beklaagden In het Ryksdagbrand- proce.x Dimltrof, Popof en Tanef zyn uit Leipzig overgebracht naar een andere gevan genis in Duitschland. Toen de moeder van Dimltrof zich heden aan de gevangenis vervoegde om haar zoon te bezoeken, werd haar medegedeeld, dat hy niet meer in Leipzig is. De autoriteiten zelden tevens haar niet te kunnen vertellen waar Dimltrof op het oogen- bllk verbiyft. WASHINGTON. 2 Febr (Reuter) De ..Federal Reserve Board" heeft een rapport ge publiceerd over 1933. waann bevonden wordt: Inclusief voor in- aan het eind van 1933 aanmerkelijk boven het laagtepunt de depressie was gelegen. Tt. Dat de loonen In het tweede semester 1933 aanzieniyk zyn gestegen. 3. Dat de inkomsten van de „farmers" sterk zyn toegenomen. 4. Dat de verkoop van automobielen over T geheele land, maar vooral in de Zuideiyke Sta ten Is gestegen. 5. Dat er meer particuliere huizen gebouwd werden, welke door de eigenaars worden be trokken. e arrestaties van den Heimwehrleidei en eersten vertegenwoordiger van Star hem berg, graaf Alberti, van diens adjuoant Flohr, van de nationaal-socialistische hoofdlelders Frauenfeld en Schattenfroh en de rol van den Duitschen legatleraad, graat Wal deck Pyrmont. beteekenen heel wat meer dan men wel uit de berichten en kommentaren der binnen- en buitenlandsche pers zou denken. Verplaatsen we ons toch nog eens In den f ettelijken toestand van het tegenwoordige Oostenrijk. De..,Oostenryksche regeerlng staat In het vuur van twee brutale tegenstanders, onderling welis waar doodsvyanden. maar In jden stryd tegen de regeerlng Dollfuss eensgezind: het austro- bolsje wisme en het nationaal-socialisme. Niettegenstaande, dat het austro-bolsjewisme al heel wat veeren heeft gelaten en sinds de troon best y ging van het nationaal-socialisme In Duitschland. naar verluidt, zachtaardig, vrede lievend. vroom, vaderlandschgezlnd is geworden, niettegenstaande, dat het vertrouwen der massa In de eens onschendbare leiders beden- keiyk geschokt ia, valt aan het verschieten van de hoog-roode kleur der massa vooralsnog niet te denken. Wel voelt een betrekkeiyk hoog per centage van de arbeiders wat voor den koers- Dollfuss, zoo hoog als de regeering schynt te meenen, I* dit percentage echter beslist niet. De Duitsche regeerlng heeft een byzonder nauwkeurig onderzoek doen instellen wegens den buitengewonen ernst van deze beschuldi ging. Dit onderzoek heeft geen aanra kingspunt gegeven, dat dergeiyke smokkel- affaires inderdaad hebben plaats gehad. Geheel uitgesloten is evenwel, dat offlcleele of party- officieele Duitsche instanties betrokken zouden zyn by een dergeiyke smokkelary of deze zelfs ook maar hebben begunstigd. erwyi nu deze verhoudingen hier heer- schen. terwyi de treurige broedertwist tusschen regeering en natlonaal-soclal.sten niet ophoudt te woeden, terwyi de regeering niet karig is met dreigementen en energieke maatr^elen en de nationaal-socialisten zich weren met „bommen en granaten", werd dagen lang in het hotel Hammerand In de Josefstadt, zooals het achtste distrikt van Weenen genoemd wordt, tusschen de strydende partijen onder handeld. De kanselier dr. Dollfuss onderhandelde met den vertegenwoordiger van den natlonaal- soclalistlschen Münchener radio-staf. Zeker niet zonder in den rug gedekt te biyven, maar toch hy onderhandelde. Graaf Alberti. de vertegenwoordiger der „Heimwehr'*. onderhandelde, onafhankeiyk van Dollfuss, met denzelfden en wel met weten van zijn chef. Starhemberg. aan wien hy omtrent ontwikkeling der onderhandellngen, omtrent plannen en mogeiykheden rapport uitbracht. En nummer drie: velllgheldsminlster majoor Fey onderhandelde eveneens met dezelfde natlo naal-soclalistische leiders en eveneens onafnan- keiyk van nummer een en nymmer twee. Dat ging zoo „hln und her” dagen lang en tegeiykertyd woedde de burgeroorlog Dultsch- landOostenryk onverminderd In het openbare en particuliere leven, in krant en radio. Dr. Dollfuss. de ervaren tacticus, begon zich terug te trekken. De onderhandellngen met minister Fey werden van den kant der natlo- naal-soclalisten slechts als schyn-manoeuvre gevoerd. De onderhandeüngen Alberti (Heim wehrStarnemberg) begonnen reeds tastbare vormen aan te nemen dermate, dat van Dult sche zyde legatleraad graaf Waldeck Pyrmont van het Dultsche gezantschap te Weenen en.... de befaamde Oostenryksche „verrader", de Münchener radio-krygsman Habicht. de nach- telijke. misschien beslissende beraadslagingen zouden bij wonen. Doch nu komt de dramatische ontwikkeling: Bespreking 's nachts om één uur op 13 Januari hotel Hammerand. De nationaal-socla- llstische gouwleider Frauenfeld had de heeren. onvoorzichtig genoeg, ultgenoodlgdper telefoon. De nlet-ultgenoodigde velllgheidsml- nlster, majoor Fey. die natuuriyk het telefoon net laat controleeren. zag zyn kansen verkeeren Zonder veel overleg, uit eigen machtsvolkomen- held, Uet hy eenvoudig de vergaderden over vallen en op heeterdaad betrappen. Habicht. die eerst later op het vliegveld van Aspem landde, ontging zyn greep. Frauenfeld gevangen genomen, Alberti, ge desavoueerd door zyn chef, prins Starhemberg, gevangen genomen, de adjudant van Alberti, dr. Flohr, In wiens geheime woning men een dagboek vond, gevangen genomen en graaf Waldeck Pyrmont, de Dultsche gezantschaps- attaché op last van den bondskanselier tn vry- held gesteld, maar over de grens gezet. Nopens de protesten over de campagne" der Rljksduitsche pers tegen de Oostenryksche regeering moet worden opge merkt, dat Inderdaad in enkele gevallen aan vallen op de Oostenryksche regeering hebben plaats gehad, welke evenwel slechts het ant- woord waren op een groot aantal hoogst ha- wUk, dus lid van een regeer!ngaparty teiyke uitvallen der Oostenryksche pers tegen het nieuwe Duitschland, Deze laatste zyn helaas door de Oosten ryksche autoriteiten noch bélemmerd, noch bestraft, noch worden ondanks de protesten der Dultsche legatie te Weenen In meer dan 200 gevallen blijkbaar met den steun en de actieve deelneming van officieele OostenrlJk sche kringen dagelyks in toenemende mate voortgezet WEENEN, 2 Febr. Volgens een half-officieele mededeellng zal zeer binnenkort een buiten gewone ministerraad worden gehouden om definitief besluit te nemen over de internatio- nftle actie van Oostenrijk tegen Duitschland. Men verwacht, dat de zitting nog plaats zal vinden voor 7 Februari, het vertrek van bonds kanselier Dollfuss naar Boedapest. Volgens de pers zou het vast staan, dat een beroep zal worden gedaan op den Volkenbond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1