s lit Het is niet waar Jacht op inbreker De zaak Nijenrode OBERAMMERGAU 1934 De Oberammergauer passiespelen f‘1; M :ren GEZELSCHAPSREIZEM Vier communisten doodgeschoten Tl 1 m 1 r ZATERDAG 3 FEBRUARI Bedrog-affaire te Lyon OBERAMMERGAU IN WINTERSLAAP v. i Mgr. H. Leven S.V.D. Vertrek naar de Flores-missie Het stratosfeerongeluk in Rusland V O. komt 22 Februari voor tgen Tabaksinschrijving NOG DRIE SLACHTOFFERS R. K. MIDDENSTANDSBOND ENTREEKAART EN Priqges Juliana 25 jaar UIT DE SIGARENINDUSTRIE Gebedsformulieren Uniforme tekst vastgesteld D Parijs zorider taxi’s Een merkwaardig jubileum OBERAMMERGAU RETRAITEN In het Cenakel DE STILLE OMGANG Academische Examens Groote deelname uit Zuid-Limburg tt Geen audiëntie In de meeuw Betooging tegen Mgr Hugo te Mainz Noch schriftelijk, noch mondeling Twee hoofdpersonen gearresteerd politici die hun naam gaven De collectieve arbeidsovereen komst opgezegd Straks zullen de beroemde passiespelen duizenden naar dit vriendelijke Beiersehe dorp trekken Voor grootsche plannen veler medewerking gevraagd Het vlot niet „Brusselsche Standaard" maakt Gevlucht op weg naar het politiebureau Utrecht op klaarlichten dag op geschrikt door het knallen van revolverschoten ARRANGEMENTEN INH. VERBLIJFKOSTEN SANEERING BAKKERS BEDRIJF AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN WERKGELEGENHEID TOEGENOMEN OORLOGSSCHULDEN OMLAAG f A te ists aar en- fut De bevindingen van de commissie van onderzoek De onderhandelingen met België m PER AUTO OF TREIN S Inlichtingen bij de officleele vertegenwoordigers LISSOME NV. LINDEMAN N V. Politie ontving geen enkele waar schuwing van ir. Mussert Het buitengewoon congres De postvluchten Nog een schandaal 11 Door de waardevermindering van den dollar Getroffen vluchteling gearresteerd WJ t'-;? f S een afgestaan, zoo levendig en zoo duidelijk erkeert nieuwe HAARLEM I par- I tn- - ■Tz Onze gezant te Praag van we- tiand- Jand- «ege- Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, schrijft in „Sancta Maria’’: er van wzasxt r werd Naar wij nader vernemen blijf de dagvaar ding tegen O. van N. «elf gehandhaafd op 22 Februari. Zooals wy reeds meldden djn de an dere verdachten allen tegen 13 Februari gedag vaard. de ballonvaarders en de den barometer Intact ge- familie idamp- nen, te rd ook ians ting een uit net ar iz en de hij daai Naar wy vernemen is in het St. EUsabetlude- kenhuls te Alkmaar ten gevolge van bloedver giftiging overleden de heer C. de Groot, oud- burgemeester van Zuid- en Noordschermsr. De overledene wiens opvolger gisteren benoemd is geworden bereikte den leeftijd van O jaar. rlen kers verd >•1 i den ge- de Jad- recht- n 8e- I her- rd bet w ge- nleuw zaak ver goed elde- ediet Men niet el in ’nui- cre- i. en idtet een Be- sma, af rond er- len tan lat, let ein idt hl- 0U1- oenle ribon- e een iltrien 1 wer- autot m de halen, rsteld. loom- Over- en La- rgen zoo- ons niet loed noe- ver- liet- idde *rd. ma- igen m- eerd ge- De patroonsorganisaties in de sigarenindustrie hebben dezer dagen aan de slgarenmakersbon- den schriftelijk medegedeeld, dat zU de thans geldende Collectieve Arbeidsovereenkomst tegen 1 Februari opzeggen, zoodat deze per 1 April as. zal zijn afgeloopen De patroons zijn echter voornemens om de thans geldende loon- en arbeidsvoorwaarden ook na 1 April te handhaven, totdat wijziging daarin naar hun meenlng noodzakelijk wordt eenheid In gebedsformulieren zullen geraken. AMSTERDAM DEN HAAflÓ ROTTERDAM - HAARLEM - UTRECHT ARNHEM - LnEU WARDEN PARIJS. 2 Febr. (VB.) Van de 7500 Pary- sche taxi's zijn hedenmorgen slechts 800 uit gereden tengevolge van een besluit, om heden niet te rijden en overal stakingsposten te plaat sen. Reuter seint ons uit Praag d.d. 1 Febr- dat President Masaryk den nieuwen Nederlandschen gezant, ridder Huyaaen van Kattendyke. In au diëntie heeft ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Ds directie van ons blad heeft dit begrepen en zal binnenkort een aankondiging publieee- ren, waaruit blijkt, hoezeer de directie het op prijs stelt door middel van een premte-rete voor abonnenten ook katholiek Nederland van her Passiespel-spelend Oberammergau te laten ge nieten en.... stichtenI De mazelen-epidemle te Alem (N.-Br.) heeft nog drie slachtoffers geëischt. In het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch zijn gestorven drie Jonge kinderen uit bet gezin BrekeÜnans. Uit dit gezin zijn thans vijf kinderen aan deze be smette lijke ziekte overleden. Een zesde verkeert in levensgevaar. In Alem zelf wcrdbn gelukkig geen gevallen meer geconstateerd. Volgns de men zich In handels- en Industrieele kringen ongerust over de moeilijkheden, die zich bij de Belgisch-Nederlandsche economische onderhan delingen voordoen. Eerstdaags zullen verdere besprekingen plaats hebben. De Belgische metaal-, contractors- en ce ment producenten. automobielfabrikanten, glas producenten en de fabrikanten van chemische producten achten hun afzetgebied bedreigd. Na de herziening van de dageiyksche gebe den heeft t hoogwaardig Episcopaat besloten ook over te gaan tot de herziening van de overige gebeden, welke openlijk' in de kerken verricht worden. De tekst voor die gebeden Is thans vastges.eld en zal in alle bisdommen van Nederland gebruikt worden. Ook zal die vast gestelde tekst overgenomen worden In alle ge bedenboeken. zoodat we tenslotte tot groote De centrale bakkerij -commissie ontving d.d. 1 Februari een bericht van de meelfabrikanten, waarin werd medegedeeld, dat alle meelfabri kanten er zich mee accoord verklaaiden, bet landelijk saneerings-contract van 1 Februari 1933 onderling voorloopig tot nader order voort te zetten. Een paar agenten van politie gingen de steeg In om den man te arresteeren. doch bij hun binnentreden in de rijwielbewaarplaats richtte de man een revolver op zijn achtervolgers en loste een schot, dat echter zijn doei miste. Toen de zaak deze voor de politie minder prettige wending nam werd zy voorzichtiger. Enkele agenten gingen een huls aan de over zijde van de rijwielbewaarplaats in en beant woordden het schieten van den vluchteling met een tweetal revolverschoten. De man. die eerst nog' pogingen aanwendde om de wijk te nemen over de daken, werd daar, bij gewond. Intusschen arriveerde de politieauto voor hêt vervoeren van arrestanten, doch alvorens de vluchteling gevat kon worden, werd eerst diens vrouw met dezen auto weggebracht. De man. een ongeveer veertigjarig vlschhan- VrUdagmorgen is de 37-jarlge E. v. d. Meer Vrijdagmorgen kwam er plots beweging in de delaar. die ook in de Zakkendragerssteek woon achtig is, werd verdacht van medeplichtigheid aan een inbraak In den afgeloopen nacht ge pleegd in de Kon. Utr. Brood- en Meelfabriek aan den Wlttevrouwenslngel. WASHINGTON. 2 Febr. i Reuter! Ambtena ren van het departement van financiën ver klaren, dat de waardevermindering van den dollar de Europeesche oorlogsschuiden aan MAINZ. 2 Febr. Voor het bisschoppelijk paleis te Malnz hebben luidruchtige betoogingen plaats gehad tegen de Instructie van Mgr. Hugo, om slechts dan de vlaggen van de kerk torens uit te steken, als de kerkelijke overheid hiertoe haar goedkeuring had gegeven. De po litie verdreef de menigte. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woens dag en Vrijdag geen audiëntie verleenen. Op het buitengewoon Congres van den Ned. R K Middenstandsbond op Dinsdag 8 Februari as. In den „Dierentuin’’ te Den Haag zullen, zooals reeds gemeld, als sprekers optreden de heeren M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en mr F. Bach. De heer Van Poll zal behandelen: „In de branding- practtecbe middenst andseischen en de katholieke maatschappelijke, beginselen 1Q dezen tijd.” Mr. Bach spreekt over „Ordening en Bescherming van het Mlddenstandsbedrijf. De economische en maatschappelijke urgentie van ons program." Beide sprekers zullen inleiden en belichten het, program van den Ned. R.K. Middenstands bond tot ordening, saneering en bescherming van het mlddenstandsbedrijf, waarvan de voor naamste eischen zijneen terstond ingaand ves'igings- en uitbreidlngsverbod. met name in den detailhandel, gedurende twee jaar; in voering voor de toekomst voor de diverse tak ken van mlddenstandsbedrijf van een stelsel van objectieve vestigingseischen op wettelfjken grondslag; diverse wettelijke maatregelen lot afdoende onderdrukking van de oneerlijke en onbehoorlijke concurrentie in haar verschillende vormen en maatregelen tegen onnoodlge ver dere verdringing van het zelfstandig kleinbe drijf In den vorm van invoering van en spe ciaal vergunningsstelsel voor het grootbedrijf In den detailhandel en voor de coöperatie. Z. H. Exc. de Biteschop van Haarlem ral de volgende week alléén Donderdag en Zaterdag audiëntie verleenen. De „Snip" op de thuisreis is van Athene te Marseille geland. Een Justitieel onderzoek is verder aanhangig gemaakt tegen een expedltleflnna te Angou lême, die de Chomlns de Fer de l Etat zou heb ben opgelicht en wel door bjj het aanbieden van vleeschtransporten aan de spoorwegen ver- valschte gewichtsopgaven te ddan. waardoor de spoorwegmaatschappij voor meer din een mil- lloen francs aan vrachtgelden zou zijn bena deeld. POTSDAM. 2 Febr. Volgens een bericht van het Deutsche Nachtrlchten-Buero zijn vier communisten tijdens bet overbrengen naar het politiebureau-Poisdam op de vlucht geslagen en door de hen achtervolgende agenten uit noodweer doodgeschoten. ‘l De vier communisten hadden getuigenis moe ten afleggen over een moord op een meubel maker. Welke het werk zou zijn geweest van een geheime communistische Instantie. De meu belmaker, een voormalig communistisch func tionaris. zou nJ. binnenkort als getuige optre den tegen Thaelmann. terwijl hj) ook tegen andere communisten verklaringen zou hebben willen afleggen. In het Retraitehuis ..Cenakel’’ te Tilburg zul len de volgende twtralten worden gegeven: 14—17 Febr. voor dames door pater Terstegen OJP.; 3fl Maart voor verloofden door pater Somers; 89 Maart voor meisjes, die neiging hebben voor het rellgleuse leven. Naar aanleiding van het bericht als zou Ir. Mussert. de leider der N S.B., de Amsterdam- sche politie hebben gewaarschuwd, dat de bran den in officleele gebouwen op til waren, hadden wij hedenochtend een onderhoud met den waamemenden hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, commissaris J. W. Haarman, die met de grootst mogelijke beslistheid ontkende, dat Ir. Mussert schriftelijk of mondeling van komende branden sou hebben gewaagd. Ware zulk een waarschuwing ontvangen, de politie zou. met Inachtneming van de gewone reserve welke zij tegenover onthullingen van deaen aard Inneemt, de zaak hebben onder- zocht en haar maatregelen hebben genomen. Wat de zoogenaamde „verzwegen" branden betreft, kon commissaris Haarman medecfrelen, dat van een tweeden brand in de teleR trale hoegenaamd niets is gebleken. Dat brandje geweest Is In het gebouw van i volklngsregister te Inderdaad waar, doch dat dit onbeteekenende begin van brand, ontstaan doordat iemand een brandend sigaretteneindje achteloos In een kattenmand bad geworpen, tets met brandstichting te doen sou hebben, moet ten stelligste worden tegengesproken. Het Comité tot deelname aan den jaarlijkachen Stillen Omgang te Amsterdam waarvan het secretariaat te geveetlgd aan de Prof. Pieter Willemstraat 5 tc Maastricht verwacht, naar we vernemen dat de deelname uit Zuid Limburg aan een der beide nachtelijke zwijgende Didws- gen. welke 11 en 18 Maart gehouden worden, aeer groot zal zijn. De Vereeniging De Princevlag denkt op den dag van huldiging van 11 tot 12 ure des voor- mlddags te 'sOravenhage de algemeene leden vergadering te houden, waarbij Z. E. Generaal ^eb^5’ ^djudant van H. M de Koningin In b.g. f van de voer PARIJS. 2 Febr. (Reuter) In Lyon te een groote bedriegersaffalre ontdekt, waarbij hoog geplaatste politici betrokken zouden zijn. Een zekere Blain had daar in 1932 met een dame een onderneming gestteht voor luchtvaart- In het bestuur werden twee bekende Fransche Industrieelen gekozen en tot eereraad behoor den Lyon s burgemeester Herriot. de vroegere minister van Luchtvaart, Laurent Eynac, en de bekende vl.egers Costes en Fonok. De onderneming organiseerde ook twee de monstratievluchten, maar daar de vliegtuigen ontbraken, werden hierbij slechts kunststukken vertoond door een motorrijder. Thans te ge bleken. dat de geheele affaire van bedrieglijken aard was. Twee weken geleden schreef de firma een loterij uit. De 25.000 loten tegen 2 francs per lot werden grif verkocht, daar de prijzen beston den uit een vliegtuig, een auto, motorrijwielen, enz. enz. Het bleek echter, dat er niets te winnen viel en ten slotte kwam de pdhtie er achter, die bel de hoofdpersonen arresteerde. Men gelooft, dat zi) zich nog aan andere bedriegerijen hebben schuldig gemaakt Donderdag werden bjj vervroegde Inschrij ving aangeboden 8752 pakken Vorstenlanden, zijnde het restant van den oogst 1932. De aan geboden partijen bestonden voc het grootste gedeelte uit omblad en binnengoedsoorten. De stemming, in dese eerste inschrijving van dit jaar was vast, desondanks kunnen Impor teurs niet tevreden zijn, daar deze prijzen nog immer niet winstgevend zijn. Aanvankelijk had de markt lagere prijzen verwacht, gezien den slechten gang van zaken. De prijzen bewogen zich 10 tot 50 pet. boven tax in verhouding tot soort en qualiteit. Eene onfrissche party van 185 pn. bleef slechte on verkocht De kooplust was vrij algemeen. Zoo kocht bijv, een Zuid-Dultsche fabrikantencom binatie een gesloten lading omblad, eveneens voor Duitsche rekening werd de goede lading 377 pn. N goepit opgenomen. NederL fabrikan ten kochten een lading van 466 pn. B/Djoe- wiring en een Belgische firma kocht 477 pn. C en D/Demsngan. De overige partijen werden door den Nederlandschen handel opgenomen. De om zet in tweede hand was bevredigend uit enkele partijen. Over het geheel genomen te deze inschrijving bevredigend geweest en wa ren de prijzen hooger dan in de inschrijving in November van het vorige jaar De inschrij ving wordt Vrijdag voortgezet met een aanbod van 6117 pn Java en 300 balen Columbia Uit dit aanbod zijn ondershands reeds enkele tijen verkocht, dooreen tot circa 20'4 c. Hedenmorgen kwam er plots beweging in de talrijke menschen, die zich tegen elf uur op het Vredenburg te Utrecht bevonden. In volle vaart holde een man het Vredenburg over, achtervolgd door een viertal agenten van politie. De vluchteling rende zoo snel moge lijk de Zakkendragerssteeg in en verborg zich aldaar In een rijwiel bergplaats. Het aantal nieuwsgierigen groeide met het oogenblik. De politie, die met ongeveer twintig man schappen aanwezig was. zette spoedig de steeg af, terwijl aan beide uiteinden het publiek zien verdrong De oorzaak van het ongeluk Is de bovenmate groote snelheid tijdens de daling, welke geleide lijk nog toenam, waardoor bepaalde deeien braken, het evenwicht verloren ging, de gondel zich losmaakte van den ballon en tegen den grond te pletter sloeg. Op den feestdag van Onze Lieve Vrouw Licht mis heeft Z. H. Exc. Mgr. H. Leven 8.V.D.. de nieuwe apostolisch-vicaris van de Kleine Boen da Eilanden, de gemeente Udep verlaten. In October JJ. In de Udensche parochiekerk tot bisschop gewyd. nam Mgr. thans afscheid van de vriendelijke Oost-Brabantsche gemeente, de plaats, die, om het zeer groot aantal zonen en dochters door haar In het verleden en het heden aan het wereldomvattende mtesionneeringswerk afgestaan, zoo levendig en zoo duidelijk haar bevruchtende belangstelling toont voor de ver breiding des Oeloofs. Zooals reeds met een enkel woord In deze kolommen -werd medegedeeld, zal Mgr. zich op 9 Maart as. te Genua voor zijn missie insche pen. Tevoren blijft de Missiebisschop tot 8 Fe bruari alsnog in deze gewesten, om op dien datum vla Steyl naar de Heilige Stad te ver trekken. PARIJS, 3 Febr. (Reuter) De ..Matin’’ maakt melding van verduisteringen bij de land- bouw-crediet-vereen ging van Moyenne-ville nabij Abbe-vllle, waarbij de inmiddels gestor ven burgemeester van de plaats, Lecul, hoofdrol zou hebben gespeeld. In geldnood verkeerende lieden kregen dorpje Eschenlohe als arbeider In dienst; had daar pestzieken verpleegd, hij had pestdooden begraven en ten slotte had de pest hem ook zelf aangetast; de zieke wist, dat hij ten doode was opgeschreven, dat hij gevaarlijk was voor zijn omgeving, maar de liefde voor vrouw en kinderen drong hem onweerstaanbaar om nog éénmaal naar Oberammergau te gaan nog éénmaal vrouw en kinderen te omhelzen; en in zijn liefde zal Kaspar er weinig aan gedacht hebben, dat deze omhelzing een doo deljfke zou zijn voor vrouw en kinderen.... ei> voor vele anderen. Langs een onbekend en dus onbewaakt berg- weggetje kwam hij, zonder gezien te worden beschermd door den donkeren nacht, door de wachtposten héén in zijn dorp, in zijn huls. Niet gezien wus ook de pest, welke hij met zich mede bracht. En zie, daar stierven se weg, de Oberammer- gauers, van den herfst 1633 tot midzomer 1633. vier en tachtig In getal; In het doodenboek de: pastorie vinden wij de eterfgevallen zonde: eenige onderbreking correct vermeld: mannen, vrouwen, kinderen; menschen met namen van de oudste Oberammergausche geslachten; Rutz Zwink, Bauhofer, Faistenmantel. de pastoor *van het dorp Primus Chrtetelner, de nieuwe pastoor Marcellus Fatiga.... En aan het sterven kwam geen einde; meer ■dan de helft van de dorpebevolklng was reeds door de pest aangetast en sag den dood voor oogen, van dag tot dag werd de nood ontzet tender. Evenals het sterven. Toen, in dit gruwelijk tijdsgewricht, hielden „De Zee" en Twaalf" raad, vergaderde! de vroede vaderen om te beraadslagen, wat bun te doen stond, hoe zij het onheil uit het dorp zouden kunnen bannen. De Directeur van den RUksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 597.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlglngen in de week van 8 tot en met 13 Januari 1934 heeft bedra gen 34.5 pet. In vergelijking tot de vorige ver- slagweek (25 tot en met 30 December 1933! waarin de werkloosheid 37.4 pet. bedroeg, is zij dus met 2.9 pet. gedaald, hetgeen kan worden toegeschreven aan iet verminderen van de vorst. In het Jaar 1933 bedroeg het gemiddeld werk loosheidspercentage 28 (in 1932 27. in 1931: 15). Bjj 1064 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 Januari 1934 in totaal 411064 werkzoekenden Ingeschreven, waaronder 395.545 mannen. Hiervan waren werkloos 387 406 personen, waaronder 376.019 mannen. Op 30 December 1933 bedroeg het totaal aan tal Ingeschreven werkzoekenden bij een onge veer gelijk aantal organen 416.261. Hiervan wa ren werkloos 392.930 personen, waaronder 382.506 mannen. Het aantal Ingeschreven werk zoekenden is derhalve sedert 30 December 1933 gedaald met 4.297; het aantal werkloozen met 5.524. Ook uit deze cijfers blijkt dat met net verminderen van de vorst de werkgelegenheid weder te toegenomen. Dezelfde tekst te voor alle bisdommen vast gesteld van de volgende gebeden: Gebeden na de gelezen H. MIs. Gebed tot den H. Jozef. Litanie van het H. Hart van Jezus met de toewijding aan het Allerheiligst Hart van Jezus, en de oefening van eerherstel. Litanie van den Allerheillgsten Naam Jezus. Litanie van O. L. Vrouw met de gebeden na de Litanie. Litanie van den H. Josef. Litanie van Alle Heiligen met de gebeden, welke daarop volgen. Toewijding van de christelijke huisgezinnen aan de H. Familie op Zondag onder het octaaf van Driekoningen. Gebed onder het octaaf van H. Sacraments dag Gebeden van de internationale bidweek tot hereenlglng van de Kerk. Onder het ordenen van de bovengenoemde gebeden rezen twee twijfels over den tekst van twee gebeden. Eerst werd gevraagd, of in de toewijding aan het Allerheiligst Hart van Jezus (A. A. 8. 1925 p. 542) moest gebeden worden: Roep hen te rug tot de HAVEN der waarheid (in het Latijn staat: portum veritatls). Men vroeg zich af. of portum niet een drukfout was en of niet moest gelezen worden portam (poort der waarheid). Op de vraag daaromtrent door bemiddeling van Mgr. Eras te Rome gedaan, antwoordde de se cretaris der Ritenoongregatie beslist, dat In derdaad portum moet gelezen worden, zoodat onze lezing HAVEN der waarheid moet be houden blijven. Een tweede twijfel liep over het gebed op Zondag onder het octaaf van H. Sacraments dag. In dat gebed, dat in het Latijn begint: O dulcteslme Jesu (Litt. past. Buscoduc. 5 p. 153). lezen weTe suppllces deprecamur. ut su per eas sanctum tuum splritum effundas nJ. met kleine letter sanctum en splritum. Op de vraag, of wellicht de beide woorden sanctum en splritum met HÓÓFDLETTER moesten ge schreven worden, luidde het antwoord beves tlgend. Dienvolgens zal moeten gebeden wor den: Wjj smeeken U uw Heiligen Geest over haar urt te Morten. Bij hrt ultgcven van gebedenboeken aal nu zorg worden gedragen, dat voormelde vastge stelde tekst letterlijk wordt overgenomen. Het gebedenboek voor de Katholieke Verken ners van Nederland, waarvan de tweede druk ter perse is, zal wel het eerste boek zijn dat den nieuwen tekst der gebeden geeft. In het boekje .J’reces pro temporis oppor- tunltate dicendae sd usum cleri dioecesls Bre- danae" zijn zooveel wijzigingen noodzakelijk geworden, dat we niet langer mogen uitstellen om tot herdrukken over te gaan. We hopen vóór het einde van het loopende Jaar daarmee klaar te komen. in geianood verkeerende lieden kregen van hem geringe bedragen en moesten schuldbeken tenissen teekenen, waarop aanzienlijke sommen stonden vermeld. Ook hierbij werden nog ver- valschingen gepleegd en daar verluidt dat Lecul geen natuurlijken dood gestorven te, wordt zijn Hjk thans opgegraven. LEIDEN. Doctoraal examen rechten: mej. M. 8 Borel en de heer F. J. Gelderman, candl- daata-examen wte- en natuurkunde letter F, de heer A. Zandijk. -w y let uit weelde en behaaglijkheid, maar l^k] uit lijden en nood wordt de ware schoon- beid geboren. Hoe ontstonden de heerlijke kunstwerken, welke voor alle eeuwen geschapen werden? „De profundls clamavi ad te, Domlne," „Vanuit de diepten heb Ik geroepen tot u. o Heer," zoo klaagde eenmaal een menschen- kind. en de klacht werd een gedicht, dat door alle eeuwen heen de dagelijksche lectuur van millloenen menschen bleef. „De profundls clamavi ad te, Domlne”, dat mag de Oberammergauer van 1632—1633 den psalmist na-gezongen hebben: zijn zang te tot een onvergelijkelijke schoonheid geworden. Uit lijden en nood, om niet te zeggen: uit wanhoop, is in Oberammergau een wereld- schoonheidsschepplng voortgekomen. Het verhaal kjlnk welhaast bij be lach. eeu- JWen oud en toch altijd weer nieuw. Te dien tijde heerschte er rondom Oberam mergau een hevige pestziekte; In de omgeving stierven vele dorpen uit; er bleven hier en daar geen levenden over om de dooden te begraven Oberammergau echter dacht zich te bescher men: geen vreemdeling, die het dal dóórtrekken wëlde, mocht Oberammergau benaderendag en nacht bleven de wachters op hun post, maar hun waakzaamheid kon niet verhinderen, dat in dit ontoegankelijk, en daardoor ook moeilijk af te zetten berggebied een Oberammergauer ■elf de pestziekte naar lijn dorpje overbracht: naar sijn dorpje, in zijn hute. Het was Kaspar Schteler; het doodenboek der pastorie vermeldt deaen naam meermalen. Kaspar Schteler was in bet nabijgelegen En de geloovlge, eenvoudige dorpsmenschen kwamen tot het beeluit: menschelijke hulp kan hier niet baten. God moet helpen; Hij alleen vermag zulks. Ras besloten, begaven zich Zes" en ,J2e Twaalf" van het raadhuis naar de dorpskerk en legden zij daar vóór het altaar de handen ineen tot een heiligen eed en tot de gelofte „voortaan om de tien jaren de passie-tragedlc in spel uit te beelden En dat is het wonderbaarlijke in de histo rie van Oberammergau van dat oogenblik af is er aldaar geen mensch meer aan de pest ziekte gestorven. „Om de tien Jaren," zoo luidt de gelofte, en de Oberammergauers zijn hun gelofte goed nagekomen, zelfs in de moellljkste tijden. „Om de tien jaren,” zoo luidt de gelofte. Thans echter viert Oberammergau een merk waardig Jubileum: de driehonderdjarige opvoe ring van het passiespel. En wie zal dit merkMmrdig Jubileum met de eenvoudige maar fn hun eenvoud wereld-be- faamde dorpelingen van Oberammergau niet willen meevieren? BIJ gelegenheid van dit Jubileum voeren de Oberammergauers van einde Mei tot begin Sep tember 1934 wederom het nog steeds onovertrof fen, het wereldvermaarde passiespel op, en wi) moeten deze piëteit waardeeren. Duizenden tn ons land zullen, juist in dit Jaar, bet Jubileumjaar, het Oberammergauer passiespel willen bijwonen. zullen de piëteit der Oberammergauers willen mède-gevoelen en méde-uitleven. Tot voorzitter van het door het hoofdbestuur van de Vereeniging de Princevlag aangewezen Landelijk Uitvoerend Comité voor de huldiging van H. K. H. Prinses Juliana op 30 April 1934. ter gelegenheid van haar 25sten verjaardag te benoemd de heer J. H. van Hoboken, vioe-voor- zilter van de Vereen. De Princevlag. Binnen enkele dagen hoopt men dit Landelijk Comité uit te breiden met vertegenwoordigers uit de Graal, Oranje Garde, Algemeen NederK Verbond, enz. Reeds één Nationale Oranje- erganisatie nam zitting. WIJ vernemen, dat de Nederlandsche Spoor wegen alle medewerking tot bet slagen van de grootsche huldiging hebben toegezegd Uit alle deelen van het land lullen extra trei nen met sterk verlaagde prijzen en met ver sierde machines, naar ’s Gravenhage worden ingelegd, zoodat alle Oranjegezinden aan onze jongste Oranjetelg by Haar 25ste Jaarfeest hunne aanhankelykheid kunnen betuigen. Den Minister President zal worden verzocht alle openbare gebouwen op 30 April aa.. indien mogelijk, te sluiten, opdat het Overheidsperso neel in de gelegenheid worde gesteld deel te nemen aan de huldebetooging. Het Uitvoerend Comité zal aan den Minister van Justitie een verzoek richten om toe te staan en zoo mogelijk te bevorderen dat van alle po litiekorpsen een deputatie in uniform aan de huldiging deelneemt, zoo mogelyk met de po lltie-muziekkorpsen. Insgeiyks zal een verzoek worden gericht aan den Minister van Defensie, om alle militaire muziekkorpsen aan de huldiging te doen deel nemen, alsmede een deputatie van alle Leger- onderdeelen. Uit Deventer en andere groote plaatsen werd reeds de toezegging ontvangen, dat het groot ste gedeelte van het Politiekorps, in vereeniging met de plaatseiyke Oranjevereeniglng aan de huldiging zal deelnemen. dienst, lid van het afdeelingsbestuur va Vereen. De Princevlag te s Gravenhage. de vereeniging zal spreken. De A.VR.O. heeft reeds toegezegd deze rede en het optreden van de tamboer en puperkorp- sen en vlaggenvendels op een wasplaat vast te zullen leggtn of, indien mogelijk direct vanuit de zaal uit te zenden. rwiom». Het Uitvoerend Comité denkt het défilé des* namiddags te ongeveer 2 uur te kunnen doen aanvangen en des avonds te negen uur een taptoe met fakkeloptocht te organlseeren, Zooals reeds eerder gemeld, Zal een groep 25- Jarige dames in den stoet een afzonderiyke groep vormen. Verzoeken om deelname dienen spoedig ge richt te worden aan het Algemeen Secretariaat van de Vereeniging De Princevlag te Overschie. MOSKOU, 2 Februari (Reuter) De com missie van onderzoek naar bet ongeluk met de Russische stratosfeer-ballon heeft haar rapport gepubliceerd en komt daarin tot de bevinding, dat een gedaelte van de Instrumenten gebroken en het andere deel vernield is. Echter zyn de aanteekenlngen van aanduidingen van bleven. De commissie stelt vast, dat de ballon om 1233 uur een hoogte bereikt had van 22.000 meter en op deze hoogte is biyven dryven. tot 12.45 uur, waarna de daling te begonnen. De laatste aanteekenlng te van 16.10 uur. De commissie acht dit het oogenblik. waarop de ramp begon De barometer hield op te werken om 16.21 uur ei; het horloge is ten gevolge van den schok bUJ- ven stilstaan op 1623 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 7