Tege het verkeersfonds Auto brand n RADIOPROGRAMMA in ERNSTIGE BEZWAREN A DINSDAG 6 FEBRUARI Woensdag 7 Febr. 1934 Ongelyk bekennen geacht Motie Onthullingen over zyn ex-vrienden De gemeente Veen in W.A.-organisatie* verzet Regeeringaonderzoek gevraagd Felle brand te Oss Uitvoer van vleesch naar België ERNSTIGE AANRIJDING LONDEN—MELBOURNE ONDERWIJS EN POLITIEK Radio-rede van minister Marchant DE DOLLARKOERS Café en woonhuis uitgebrand MET HAAR KINDJE VAN DE TRAP GEVALLEN A 1 Drang op wachtgelders bij het onderwijs Boshart c.s. in hooger beroep De „kip met de gouden Een Regeeringaonderzoek naar de fraude OOK IN ALPHEN DE ROODE HAAN 7 VEILINGMOEILIJKHEDEN TE BEVERWIJK RUILVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN ARGENTINIË BEVORDERING VAN EXPORT EN VERWEER BEDRIJFSAUTOHOUDERS TEGEN HET VERKEERSFONDS I Inschryving door twee Nederland- ache aportvliegera voor de luchtrace Rede Edo Bergama Aanneming van het wetsontwerp wordt door belanghebbenden niet in ’s Lande belang Om dienst te doen op een open bare school Twee huizen en een landbouw- schuur een prooi der vlammen baar. Het komt zoo uiterst zelden voor. En toch. u>elk een bewijt van karakter en ziele-grootheid, wanneer men den moed heeft het te doen! „Het gaat om 16 maanden of 16 jaar” Gemeente-ontvanger niet meer alleen „voor spek en boonen” Engelsche dokter komi het te j -Xaist halen De eenige inzittende om het leven gekomen Commissie moet kwesties van handelsbetrekkingen con creet behandelen Fietsende dame en heer zwaar gewond „Bekeerde” communist aan het woord Gedachtenwisseling Serum tegen kanke/ Speciale autowegen Boahart legt verklaringen a. 3 30 Omroeporkest PARIJS. EIFFEL. 1446 M. 8 38 Concert. lut een WIJ Maandagmiddag om vier uur heeft te Oss i Da b aSn Plan van 1922, tot den aanleg Het verkeer langs de Oostzijde van den Ouden Rijn was gedurende eenlge uren gestremd De schade wordt door verzekering gedekt. VERWIJZEN DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS In de ROME. 421 M. 6.08 Gramofoonmuzlek. 7.80 Idem. -8 uur Gramofoonmuzlek 8 10 Opera-ulteendlng. De Minister van Onderwijl, Kunsten an We tenschappen aal hedenavond om 8.06 uur over den 1875 M golf zender een radlo-rede uitspre ken over het onderwerp „Onderwijs en poHtlek". BATAVIA. 5 Febr. lAneta). Tijdens het ver hoor van korporaal-machinlst Boshart door het Hoog Militair Gerechtshof hield beklaagde vol. dat hl) steeds had voorkomen dat er zou worden geschoten. Hy zou daarbij om. hebben gezegd: Niemand weet wat er moet worden gedaan maar een ding U zeker: het eerste fatale schot sou rassenhaat opwekken en tot een bloedbad leiden”. Het Kamerlid van der Sluis heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of hl) bekend is met de financieels moeilijkheden van de coöperatieve groenteveilingen „Kenne- merland” en „Vrije Veiling'*, die 800 tuinders uit Kennemerland met den ondergang bedrei gen? Kan de Minister mededeelen, wordt verder gevraagd, mede In verband met deze dreigende catastrophe, wanneer het wetsontwerp inzake de executie zal worden Ingediend, dat In Sep tember 1933 werd toegezegd, welke toezegging de voorstellers van het wetsvoorstel-v. d. Bergh ervan deed afzien om op onmlddellfjke behan deling van dat voorstel aan te dringen? Rotterdam. 24 Jan 1934. In verband met de omstandigheden, dat uw naam voorkomt op de lijst van op wachtgeld gestelde onderwijzer*, verzoek Ik U beleefd. mU zoo spoedig mogelijk te willen meedeelen, of U een eventueels benoeming tot tljdel. onder wijzeres aan een openbare lagere school alhier kunt aanvaarden. Indien zulks niet het geval is, zal Ik het op prijs stellen bU uw antwoord „ook de redenen" der verhindering van U te mogen vernemen. MILAAN. 369 M. 4 30 Vocaal concert. 5 15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Idem. foonmuzlek. 13.38 Gold;-orkest ziek. 9.05 Symphonle-concert. BERLIJN. 357 M. O.I.V. Heinrich Steiner. PARUS. RADIO. 1725 M. 7 30 Gramo- 8 30 Gramofoonmuzlek. 7.05 Gramofoonmu- Naar wjj vernemen zal de Vereenlglng voor van werd WEENEN. 507 M. 4.38 Heller-concert. 6.85 Populair concert. 10 36 Dansmu ziek. (Dr Bendien Is de bekende arts, wiens ont dekking van een middel tegen kanker Indertijd zooveel gerucht verwekt heeft.) C 1 LANGENBURG 45S M. 11.30 Populair concert. 13 30 Westdultache kamerkwln- tet o.l.v. Kelper. 1.30 Kamermuziek. 3 30 Gramofoonmuzlek. 4.30 Volksmu ziek. 7 35 Groot orkest van Westdultschen Omroep o.l.v, Buschkotter. 9.40 Gramo foonmuzlek. 10 30 Dansmuziek o.l v Eysoldt. phonle-concert Band. den Effectenhandel den omrekeningskoers den dollar. welke tot heden nog op 330 genoteerd, brengen op 1.50. Oeljjk men weet bestaat er een conflict tus schen de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën ©enerzijds en anderzijds het gemeentebestuur van het Brabantsche dorpje Veen. De ministers eischen, dat de gemeente ontvanger. de heer Schouten, zal worden ont slagen, terwijl de gemeenteraad hem juist In plaats van tijdelijk een vaste aanstelling gaf. Toen de raad weigerde op het ultimatum van Den Haag In te gaan, beeft de regeering de uit betaling van alle rjjkssubsidies stopgezet. De heer Schouten was tot nu toe echter slechts ontvanger „voor spek en boonen”. Hij teekénde nJ. alleen de stukken, die B. en W hem voorlegden, en het eigenlijke beheer over de geldmiddelen werd hem onthouden. B en W. hebben nn, zoo weet „De Volks krant” mee te deelen. uit het raadsbesluit waar zij zelf zich tegen hadden verzet de consequentie getrokken. Op 1 Februari j.L zijn den heer Schouten alle bescheiden, die tot het ontvangersambt be hooren, overhandigd, terwijl hij ook In bet bezit van den sleutel der kluis is gesteld. Men wacht thans met groote belangstelling af, hoe de regeering hierop zal reageeren LUXEMBURG. 1304 M. 7 uur Luxem burgsen© avond: gevarieerd concert. 7 48 Zangrecltal. 33.30 Dansmuziek. De door de besturen voorgestelde motie werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. In deze motie spreekt de vergadering „als haar vaste overtuiging uit, dat de voorgestelde maat regelen niet bevorderlijk zullen zijn aan de In de considerans van de wet gestelde doelstelling: het onderling verband tusschen de vervoers middelen te land, te water en In de lucht te versterken en dat aanneming van dit wetsont werp niet zal zijn in 's Lands welbegrepen be lang.” Werk-objecten van grooten omvang liggen voor ons. de wegen roepen om aanvulling, ver betering. Wegen bouwen, bruggen bouwen kan tienmaal, neen honderdmaal meer werkloozen opslokken dan er bij de Spoorwegen zouden kun nen komen. Daarentegen zal bet verkeersfonds de werk loosheid in het autobedrijf en bet transport wezen aanmerkelijk vergrooten. In volle overtuiging roept spr.: maakt het motorisch en het rijwiel verkeer niet ziek, -trukt het niet dood, laat af van het wegenfonds, bouwt wegen en bruggen over do groote rivieren, houdt die tolvrij; kV zult er ons volk mee samen smeden, gij kunt er volkswelvaart mee voor- bereiden voor later en gl) zult ons volk er mee redden voor thans. (Applaus). Naar wij omtrent de arrestatie van een kas sier der N V. Coöperatieve Leenbank te Eind hoven nader vernemen, was deze kassier der Boerenleenbank te Beugen. De man, de 32-Jarige E. G. H., heeft de ver duisteringen gepleegd in de laatste drie jaar. Hfj Is op last van den officier van justitie te *s Hertogenboach naar Boxmeer overgebracht en ter beschikking gesteld van den brigade commandant der marechaussee, die een onder zoek in deze zaak Instelt. De fraude is ontdekt door den Inspecteur der Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De adm. ad. Afd. Onderwijs en Volksontwikkeling. Spr. behandelde achtereenvolgens: le. de ge volgen van de voorgestelde instelling van een verkeersfonds en in verband daarmee de Lislel- ling van een centrale commissie van advies; 3e. de opheffing van het wegenfonds en In verband daarmede de temporlseering van de wegen verbetering 3e. de voorgestelde verhooglng van de wegen belasting en rijwielstalling. Dit wetsontwerp, zoo concludeerde spr., brengt geen oplossing, het ziet de oplossing van het vraagstuk voorlooplg uitsluitend in h-C „In één potje doen” van alle Inkomsten uit het verkeer, het geeft alleen iets negatiefs, bet geeft tn de plaats van het oude, dat goed la, niet alleen iets betere, maar iets dat minder juist, m.nder doelmatig, minder rechtvaardig ia, dat onzer zijds gevoeld wordt als onrecht Ook aan een onderwijzeres in Den Haag is eenzelfde schrijven gezonden. Officieel is thans de tekst gepubliceerd van het tusschen Nederland en Argentinië gesloten verdrag Inzake handel en ruilverkeer. Wat het ruilverkeer betreft, de Invoeren in Argentinië uit Nederland en de In Argentinië aan te knoo- pen financleele relaties zullen groote faciliteiten verkrijgen. Dr. Garden uit Manchester Is, naar telegra fisch bericht wordt, per vliegmachine naar dr Bendlen te Zeist vertrokken, om een serum te halen, ter behandeling van een patiënt, lijdende aan kanker, te Malvern BATAVIA. 5 Febr. (Aneta). Het Hoog Mili tair Gerechtshof ving aan met de behande ling in hooger beroep van de zaak der tweede groep muiters van „De Zeven Provinciën”, be staande uit den korporaal-machinlst Boshart en zeven anderen. Nasu wij vernemen zijn twee bekende Neder- (tandsche sportvliegers in onderhandellng met een Nederlandzche firma over den bouw van een sportvllegtulg, waarmede zjj willen deel nemen aan de In October van dit jaar te hou den luchtrace Londen—Melbourne. Deze race, welke als een nog ongekend feit in de inter nationale aviatiek kan worden gekwalificeerd, aal heetaan uit een snelheidsrace en een han dicaprace. Het ligt in de bedoeling dat beide Nederlandzche sportvliegers voor laatstgenoem de race sullen Inschrijven. De groote moeilijk heid vormt echter de kwestie der financiën, aangeslen met deze aangelegenheid zekei een bedrag van 40X00 gemoeid aal zijn. Spreker constateerde, dat de openbare mea ning niet meer behoefde te worden wakker ge schud, want zij is wakker. En hoewel uit het onlangs uitgebrachte voorlooplg verslag van de commissie uit de Tweede Kamer blijkt, dar van deze commissie uit de volksvertegenwoordiging niet één lid bet voor ce In het wetsontwerp ont wikkelde denkbeelden heeft opgenomen, hebben de verkeersvereenlgingen toch gemeend dat het haar plicht Is. niet alleen om te getuigen, maar ook om aan te toonen, dat het doel dat de regeering zich voor oogen stelt, op deze wijze niet kan, maar zeker niet mag worden be naderd. Terwijl bij vrijwel alle pqgten van de Rijks- mlddelen een voortdurende teruggang in de laatste jaren merkbaar was. maakten de inkom sten van het Wegenfonds daarop steeds een uitzondering; zij bleven ondanks de crisis vrij wel regelmatig stijgen, zij klommen van 12.8 mlllloen In 1927 tot niet minder dan 20 7 In 1933, een stijging dus In de 8 jaren van rond 8 mlllloen. waarvan *7 mlllloen alleen voor reke ning komt van het motorverkeer. Juist de crisis noodzaakt tot rationalisme In alle richtingen en als gevolg waarvan tot toe passing van het middel van vervoer, dat het meest economisch, het meest doelmatig en doel treffend is. ro» -v -. In 1933, toen de opbrengst der wegenbelasting 13.428.900 bedroeg, ontvingen de overheids kassen bovendien nog: aan Invoerrechten op auto's en banden 4.000.000; aan invoerrechten op benzine /28.000.0CO; aan personeele belas ting 7X00.000 en aan andere belastingen, zoo- als opbrengst tollen, veergelden, parkeergelden 4.500.000, In totaal 43X00.000, waarbij in bet vervolg nog het aandeel in de omzetbelasting komt. Rond 34 mlllloen komt van die 43 mll lloen direct ten voordeel© van 's rijks kas. BRUSSEL. 484 M. 13.30 Omroeporkest o.l.v Franz André 1.30 Max Alexys’ orkest 5.30 Dansmuziek 6 38 Altvloolaoll. 6 50 „Schola Cantorum” o.l v. Eugene v. d. Velde. 8.30 Euro pee sch concert door het groote syymphonle-orkest van het N T R. Depauw. 10.30 Dansmuziek Tengevolge van kolendamp In haar woning Is mevrouw W. Somsen geb De Liefde, echtge- noote van het hoofd der openbare echool te Klarenbeek (G), Zondagnacht bedwelmd en met haar kindje van twee Jaar, op een arm achterover van de trap gevallen. ZU kreeg daardoor een schedelbreuk, aan de gevolgen waarvan zij Maandagmiddag tn het R. K. Ziekenhuis te Zutfen is overleden. Het tweejarig kindje bleef ongedeerd, overige gezinsleden hadden allen min of meer te lijden van den kolendamp, doch ondervonden er geen ernstige gevolgen van. BEROMI NSTER. 840 M. 7.10 Omroep orkest o.l.v. voorh. Hofman. 8.30 Idm uut Orgelconcert. den als passeeren. De Minister van Koloniën, dr. H. Colijn, heef: gister geïnstalleerd de dezer dagen ingestelde commissie van contact voor economische aange legenheden met een rede, waarin hij den loop der gebeurtenissen op het gebied der handels politieke verhoudingen naging, daarbij er aan herinnerende, dat de mislukking van de Eco nomische vAereldconferentle van medio 1933 ons uit zelfbehoud gebood het nemen van maatre gelen van verweer eenerzijds en het doen van bepaalde stappen ter bevordering verf onzen export, aan den anderen kant. Volgens van gen waar een winkelruit van de comestlbleszaak van den heer Pijl al spoedig sprong. Onder leiding van den burgemeester, den heer P. A. Colijn, werden uitgebreide orde maatregelen genomen om de groote menigte nieuwsgierigen In deze drukke verkeersstraat op een afstand te houden. Toen de brandweer met zes stralen het vuur aantastte, bleek de brand Inmiddels reeds te zijn overgeslagen naar het aangrenzende café en het daarachter gelegen voorraadpakhuls voor spiritualiën, waar in herhaaldelijk explosies, plaats vonden. Hoewel aanvankelijk ernstig gevaar bestond voor de aangrenzende en gedeeltelijk Ingebouw de perceelen, de broodbakkerij De Zeeuw sn het woonhuis van den expediteur Bogaerdt. aan wlen ook het café met woonhuis In eigendom toebehoorde, slaagde de brandweer er tenslotte In. uitbreiding van den brand te voorkomen. Het café en het woonhuis van den heer Bos brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan het te hard sto ken van een haard In de woonkamer. In verband met de mededeelingen van de „Bredaache Courant” en het „Dagblad van N - Brabant” over knoeierij met consenten oy den uitvoer van varkensvleeach naar België heeft Ir. S. J. E. Rooda in opdracht van den regea- rlngscommissaris Ir. Louwes een onderzoek tn- gesteld. aldus bericht de „N. Rott. Ct." Over den uitslag daarvan kon nog geen medeaeeling gedaan wirden. maar naar alle waarschyniyk- held zal spoedig een communiqué verschijnen. Aanwezig waren o.a vele Kamerleden, ver tegenwoordigers van Kamers van Koophandel en gemeentebesturen, het Wegencongres, het Kon. Instituut van Ingenieurs, Nevas, werk gevers- en werknemersvereenlgingen op het ge bied van verkeer en transport, land- en tuin bouworganisaties, vellingvereenlgingen, water- staats-lngenleura. Nijverheid en Handel, de Cen- e trale Commissie voor de Rynvaart enz. De besturen van de drie groote verkeersorga- nisatles hadden op het tooneel plaats genomen, vanwagr de heer Edo J. Bergsma als voorzitter der vergadering een rede hield, waaraan het volgende is ontleend: bouw, die alleen by een economisch en doel treffend transport zich staande kan houden. Het verkeersfonds soa voor een groot deel van de 60.000 kweekers den ondergang betee- kenen. De heer J. Leonard Lang (voorzitter van de R. A. I.) wees op de nadeelen, welke een nieu we stijging van de autobelasting voor den auto mobielhandel tengevolge zal hebben. De heer Harms Tiepen („De Bedrijfsauto”) achtte verlaging van lasten voor het bedrijfs- conto noodlg In het algemeen belang. Maandagmiddag omstreeks drie uur had u Naarden op de brug van het Bosch van Bre- dius een ernstig verkeer*-ongeluk plaats. Uit de richting van Huizen kwam een zandauto, bestuurd door den heer Kippersluis Jr. uit Bus- sum. Voor den auto fietsten twee dames Ook van den anderen kant naderde een met zand geladen auto, bestuurd door den heer Nieu wenhulzen uit Hulzen. Voor dezen wagen reed op de fiets de heer De Haan, wonende aan den Driestweg te Buasum. Kippersluis kon met tij dig stoppen en reed een der dames, mevrouw Kreek, wonende aan de BUderdyklaan te Bus- sum. aan. Ook de beer De Haan, die evenals de dames rechts van den weg reden, werd aan gereden en viel tegen een boom. HU kreeg een hoofdwonde en een ernstige armfractuur en is bewusteloos naar de Majellastlchtlng vervoerd. Mevr. K. kreeg een armbreuk en Is eveneens naar genoemd ziekenhuis overgebracht. - - WO». ■wïJiOl Het Kamerlid van der Heide heeft aan den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen gesteld: Is de Regeering bereid een onderzoek In te stellen of de W. A. organisaties, die een onder deel schynen te zyn van de Nationaal Socialis tische Beweging, zich uitsluitend Biet sport bezighouden, dan wel zich op eenigerlel wyze militair oefenen, op militaire wyze zyn georga niseerd, zoodat zy rangen van wachtmeester luitenant, commandant enz. kennen, en dus veeleer te beschouwen zijn als particuliere corp sen van militair of seml-mllltalr karakter? Is de Regeering bereid mede In dit onderzoek te betrekken de vraag of deze organisaties over wapenen beschikken, waar het vermoeden wordt gekoesterd, dat het groote aantal revolvers, dat zeer onlangs ons land werd blnnengesmokkcld, bestemd zou zijn voor deze W.A.-organisaties? Is de Regeering van zins met de meeste ge strengheid op te treden tegen elke formatie, die buiten haar zeggingschap valt, als deze hoe onschuldig haar optreden ook moge schynen In wezen van militairen of semi-militairen aard Is? KALUNDBORG. 1261 M. 11.30 Bendlx' ensemble. 3 30 Gramofoonmuzlek. 3 50 Mogena Hansen's Instrumentaal ensemble 7.30 Omroeporkest o.l.v. Emll Reesen. 9 45 Lichte Engelsche muziek door het om roeporkest 0.1.v. Emll Reesen. Een felle uitslaande brand heeft Zondag ge woed In het café met aangrenzend woonhuis van den heer O. Bos aan de Hoofdstraat te Alphen aan den RUn. Omstreeks acht uur ontdekten eenlge voor bijgangers een rooden gloed in de naast het café gelegen woonkamer. Daar de bewoners afwezig waren het café is 's Zondags steeds gesloten en de heer Bos was met zyn gezin des avonds 7 uur naar kennissen gegaan werd onmlddeliyk de brandweer gewaarschuwd, die met twee motorepulten spoedig ter plaatse was. Op dat oogenbllk waren de vlammen echter reeds naar bulten gealagen en deze ont wikkelden in de slechts 4S4 M breeds straat zooveel hitte, dat er ernstig gevaar bestond voor de asui de overzijde gelegen perceelen. bedekte aan een zware brand gewoed In de woning van v. d. Helm op Ussen. De alleenwonende vrouw vuchtte zoodra zy den brand bemerkte, naar de buren om hulp te halen, doch het hui», dat door stroo gedekt was, stond binnen een omme zien In lichterlaaie. Door den feilen wind sloegen de vonken over naar de groote landbouwerswoning van v. d. Burg. Deze stond spoedig geheel In brand Het vuur deelde zich ook mede aan de schuur, waarin het vee gestald was. Met vereende krachten Is het echter gelukt het groote vee, twaalf koeien en acht varkens te redden On geveer honderd kippen kwamen in de vlammen om. Huis. Inboedel, alle landbouwgereedschap pen alsmede alle aanwezige producten gingen verloren. De brandweer uit Oss, dis met de motorspuit spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles was verzekerd. Het Wasaenaarscbe. geval van den wachtgel der onderwyzer aan een Roomsch Katho lieke school dien men van overheidswege naar het openbaar onderwijs zocht te lokken, staat niet alleen. Het kwaad, dat dreigt, neemt veel grooter afmetingen aan dan wjj vermoed hadden, al dus lezen we In ,X>e Standaard”, welk blad nog het volgende voorbeeld releveert. In bet orgaan van de Vereenlgthg van Chris telijke onderwijzers en onderwyzeresaen In Ne derland wordt meegedeeld, dat een wacht- geldster van bet bijzonder Christelijk onderwijs een schryven kreeg van dezen Inhoud: Maandagmiddag is een luxe-aoto, welke te St. Oedenrode verhaard was. tegen een boom gereden. De auto vloog In brand en de eenlge inzittende, kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Het ityk ia geheel verkoold. Het slachtoffer, de ongeveer dertigjarige v. d. Vorstenboeeh, is chauffeur van de Meierfjache Tramweg-Maatschappij, die een vrijen dag had. De auto kwam omstreeks vijf uar vermoedelijk met groote snelheid uit de richting SchtjndeL raakte tosschen de tramrails en slipte, waar door v. d. V. bet staar niet meer meester bleef en tegen een boom reed. De auto werd geheel vernield en kwam omgekeerd in een sloot terecht, waarna de wagen In brand vloog. Door den hevigen schok moet de bestuurder reeds buiten bewustzijn zijn geweest en verbrandde dan ook levend. Het slachtoffer was gehuwd en ▼rouw en drie kinderen achter. Op die ,,kip met de gouden eieren wordt nu een openlijke en val gedaan: niet om de kip te slachten, maar om haar vruchtbaarheid te ver minderen en het kippetje althans gedeel telijk steriel te maken. Ook de B.BJJ. heeft verzet aangeteekend te gen het wetsontwerp betreffende de Instelling van een Verkeersfonds De Bond heeft daarom een vergadering belegd voor de Nederlandsche bedrljfsautohouders op 16 Februari om half twee in hot Concertgebouw te Amsterdam. De Rotterdamsche communist Frenay is N. 8. B.’er geworden. Deze heer Frenay heeft op een vergadering te Rotterdam van de Nationaal-Soclallatische Beweging, na den bekenden heer Swenunelaar 1 woord gevoerd. Hy zei. dal men (de com munisten) nu veel ophef maakt van het geval K te Dordrecht, maar volgens spreker zou het voor de communistische party gewenscht zyn een toontje lager te gaan zingen. Is er indertijd niet met den party-secretaris Bchalker uit Am sterdam gesproken over het plegen van aan slagen op consulaten; Is er tydens de seelle- denstaklng niet gezegd, dat schepen, die met ..onderkruipen" uitvoeren tot zinken moesten worden gebracht, en moesten communisten niet op het sa. „Waterland” voor dat doel monste ren? Sympathiek Is het niet, dat een „bekeerling” zijn gewezen partijgenooten aan de galg poogt te helpen; schrijft „De Volkskrant” maar de regeering mag de aanwijzingen, nu ze eenmaal ~’jn gedaan, niet In den wind slaan. Met de strafmaat kan beklaagde In het ge heel niet accoord gaan- het gaat voor my om zestien maanden of 16 jaar, een middenweg be staat er niet”. De zeer uitvoerige verhooren van deze groep muiters worden morgen voortgezet. WARSCHAU. 1411 M. 5 40 Gramofoon muzlek. 7 30 Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 10 38 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DA VENTRY. 1506 M. 12.30 Orgelcon cert. 105 Western Studio orkest o.l.v. Frank Thomas 3.45 Orkest o.l.v Dan lodfry. 4.25 GGramofoonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 8 35 Concert door het BBC. Bymphonie-orkest. o.l.v Boult. 8.40 Sym- 11 15 Roy Fox en zijn HAMBURG. 83? M. 10 50 Concert 12.20 Gramofoonmuzlek. 1.35 Oramofoonmu- *l«k. 5 20 Gezang van onbekende liede ren. 8.30 Omroepkoor 8 uur Omroep- symphonie-orkest o.l.v. Gerhard Maasz. 9 40 Populair concert. 10.20 Dansmuziek. Op da voordracht volgde een uitvoerige ge- dachten wisseling. Dr. Molhuysen (secr. Kon. Ned. Landbouw- comlte) zette de nadeelen uiteen, welke voor het geheele platteland uit dit wetsontwerp ■ouden voortvloeien. De Landbouw kon dit weteontwerp niet aanvaarden. De heer Bormanl (Centr. Bond van Trans portarbeiders en Ned. Unie van Chauffeurs en overig autosnobielpersoneeb betoogde, dat het weteontwerp een zaak |s. die ver bulten en boven haar financleele merites uitgaat; dat het hier betreft een vraagstuk van het hoogste volksbelang en dat hierbij het behoud van de moreele kracht van ons volk en vooral van onze jeugd, door de instandhoudng en uitbreiding van een werkgelegenheid als hot automobiel bedrijf Modt, een belangrijk gewicht in de échaal dient te werpen. De beer NtemöUer (Ned. Tuinbouwraadzette nlteen dat het wetsontwerp inzake het ver- keerafonds uiterst bedenkeüjk Is voor den tuin- HUIZEN. 301 M. N C R V 8 uur Schrlft- leelng en meditatie. 8 15 Gran»foonmuz. 1030 Morgendienst door De D Rlngnal- da Jr. 11 uur Cello recital door Louis 13 uur Politieberichten. 13.15 Gramofoonmuzlek. 1330 Ensemble v d Horst 3 uur L Blaauw. orgel. 3 uur Lezen van Chrlsteiyke lectuur 3 30 Gramofoonmuz. 3 45 Rustpoos. 4 uur Liederen reclta' door mevr. J Hendrlchs Zalsman. sopraan 5 uur Klnderuurtje. 6 uur Landbouwhalfuurtje. H Klpper- sluys „Narcotische planten". 6.30 Onder- vljifonds voor de binnenvaart. 7 uur Politieberichten 715 Ned Chr. Persbur. 730 Kristllk Frysk Selsklp Mevr. A Quar les van UffordBumma: ..Us StambroeTen". 8 uur NCRV Klein Orkest o.l.v. P v. d. Hurk m.m v. Ronald Parker, orgel. 10 »0 Gramofoonmuzlek 11.30 Slutting. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8 uur Ora- mcrfoonmuzlek. 9 30 Onze keuken door A J. Here Jr M uur De Not enBraBere o.l.v. Daaf wins. 3 uur Joh. Jong, orgel. 3 15 VARA Knipcursus. 5.30 VARA Orkest o.l.v. H' de Groot 8 16 VARA Or kest o.l.v. H de Groot. 7 uur De a s we reldkampioenschappen biljarten te Gronin gen Voorbeschouwing door H Keizer. 7 20 VARA Orkest o.l.v. Hugo de Groot 8 uur herhaling S.O.S-berlchten 8 30 Eu- ropeesch concert (Zie progr. van Brussel FransehV 9 05 Vaz D'as 9.15 Voort- ret*|n<r Furopeesch eonr-rt 10 v •!- bert de Booy, zang en CoT Stevn. orgel 10.30 Voetbal van den dag Beschouwing over den hedenmiddag gespeelden wedstryd. Roode DuivelsZwaluwen, door J Broeksz. 10.50 De Flierefluiters ol.v Jan v. d. Horst 11 30 Gramofoonmuzlek 13 uur Sluiting. De President stelde Boohart de vraag waarom hy hooger beroep had aangeteekend Boshart antwoordde dat hy daarvoor twee redenen bad gehad, -n.l. ten eerste de strafreden en ten tweede de strafmaat. Tegen de strafreden heeft beklaagde beswaar aangezien z.l. wel degelijk hulp in de buurt waar het voorgevallene plaats had. verkrijgbaar was Dat In het vonnis van mu'teril «esproken wordt, kan juist zijn, verklaarde Boahart. daar, hoewel de Inlanders van een demonstra tie spraken, het toch heel veel van muiterij weg had. De heer Ten Bokkel Hulnlng (Nevas) herin nert aan het plan van zijn vereenlglng tot aanleg van 1000 K.M. speciale autowegen en van een viaductbaan AmsterdamDen HaagRotter dam, waarby de inkomsten zouden worden ver kregen uit een dienst met autobussen. De aanleg van speciale autowegen is zeer urgent; het verkeersfonds zou daarop zeer be lemmerend werken. Ook de heer Van der Veen, burgemeester van Willemstad, acht den aanleg van speciale autowegen boven alles urgent. De heer Kraak Steemann (Bond van Auto- busdienstondernemersi heeft weinig sympathie voor de „coördinatie”. De Bond van Autobus diensten heeft nog nimmer een vertegenwoor diger kunnen krygen in de commlssle-Patyn. ,3Ue polemiek i» uit den booze", schreef Schaepman eens. Nu moet men deze generaliaeeren- de uitspraak niet dl te zeer naar de letter nemen- De groote doctor heeft zelf tal van malen polemisch de pen gevoerd en daarmee heel wat verheldering ge bracht m de ideeën en wanbegrip na wanbegrip uit den weg geruimd. Dat was zeker geen werk uit den booze! En ook al bereikt men tn de verste verte niet met de polemiek, hetgeen Schaepman ermede bereikte, en blij ven de resultaten gering of vrijwel nihil, dan kan zij toch nog goed zijn, indien de opzet zuiver is en de bedoe ling oprecht. Geheel anders echter is het ge steld met de zucht naar .Jlechtha- berei", die maar al te veel over- heerscht. óók tn de polemiek, met al de daarbij gebruikelijke handigheid jes, slimmigheidjes en onoprechtheid- jes. Er schijnt nu eenmaal niets moei- Ijjker in de wereld te zjjn. dan onge lijk te bekennen, vooral in ’t open- De door den A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland, den B.B.N. (Bond van Bedryfsauto- houders in Nederland) en de KNAC. (Kon Ned. Automobiel Club) georganiseerde open bare vergadering ter bespreking van het wets ontwerp tot instelling van een verkeersfonds is onder zéér groote belangstelling Maandagna- mlddag in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage gêhouden. Maandagmorgen is de kassier van de N V. Coöperatieve Boeren Leenbank te Eindhoven gearresteerd, die verdacht wordt van verduiste ring vAi 18.000. den minister zal het zwaartepunt den arbeid der Contactcommissie llg- nlet in het houden van beschouwingen over de te volgen handelspolitiek, doch in een concrete behandeling van alle kwesties, die van belang kunnen zijn voor de voorbereiding van onderhandelingen met andere regeeringen in zake de handelsbetrekkingen voornameiyk die gevallen, waarin door het overleg met overeeesche gewesten niet ten volle kan wor den voorzien in hetgeen op een gegeven oogen bllk als noodzakeiyk wordt gevoeld. 's Ministers installatie-rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie, prof. J. van Gelderen. Beklaagde verklaarde dat hij op verzoek van luitenant Dekker had gepoogd onderhandelin gen tot stand te brengen doch de muiters wil den eerst een deputatie naar de longroom len de officieren hun eerewoord zouden Luitenant Dekker had aan dezen eiach der muiters, aldus beklaagde, gevolg ge geven. Boshart verklaarde verder dat hU by den officier van den Marine-Stoomvaarldlenji der tweede klasse L de Wilde, was geweest om te vragen wat er moest gebeuren. Deze zou in bljzyn van dun, korporaal Eelman hierop hebben gantwoord. dat hl) zulks niet wist, en daarbU de woorden hebben gebruikt: We varen 1 nu eenmaal, houdt de zaak dus maar draaiende Ik vertrouw het Jullie wel toe". De President hield beklaagde Boahart voor. dat zoowel de heer De Wilde als de korporaal I Eelman ontkennen dat de heer De Wilde zich in dezen geest zou hebtfcn uitgelaten Boahart persisteerde echter by zijn verklaring. Gedurende het langdurige verdere verhoor d«t meerïndeels slechts reeds bekende feiten op leverde ontkende beklaagde Boshart ce hebben gezegd: „dat de officieren ook maar eens op hun bloot© poolen moesten loopen Voorts ont kende hjj dat hy luitenant Dekker zou hebben getutoyeerd. Beklaagde erkende echter dat hy te Oleb Leh toen het» bericht over de 400 dienstweige raars in Soerabaja doorkwam gezegd had: -De Zeven Provinciën heeft altijd zoon groote sm....l en nou doen wy niets.' De verdediger verzocht het Hoog Mil.tair Gerechtshof een groot aantal getuigen a décharge te hooren. speciaal teneinde w worden gehoord over de kwestie of Boshart reeds den eersten dag van de muiterij had aangedrongen den commandant weer aan boord te nemen Voort zouden deze getu1"”” «oclinrte kunnen worden gehoord «ver de vraag of door de Europeanen in Sabang was opgenild en over de opinie der officieren ten aanzien van be klaagde Boshart. Beklaagde Boshart zelf verzocht daarop enkele officieren als getuigen te hooren over de kwestie van den handdruk dien ny ueweerde te hebben gekregen en over de klachten die hij sou hebben tteult over harde capucUnerz. Hy riep daarbij uit: „Ik sta hier voor de beste Jaren van mijn leven te vechten, met.eer de president”, waarop deze antwoordde: _8tell!g daarom krijgt 8U ook de volle gelegenheid u uit te spreken.” Over het hooren der getuigen A décharge zal nader worden beslist. V b d V bi d tr di VI 8>

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14