Prikkeldraad I 4 Felle brand te Utrecht u 1 Les der ervaring Voorspellingen Een weerlegging? Pi Een zonderlinge beschouwing R.K KERK BEDREIGD li Nog meer suggestie I DINSDAG 6 FEBRUARI FELLE BRAND TE UTRECHT I In Eerste Kamer-stuk r«- Snel personenvervoer Japan en Nederland i-d RECLAME VOOR ONS LAND IN DEN VREEMDE Beiden werden ernstig gewond Huldiging burgemeester Ter Laan Het Varken «contract het kerkgebouw CR1SIS-RUNDVEECENTRALE N Aansprakelijkheid met premie 4 De dienstregeling der. Diesel- electrische treinen Broeder redt zieke vrouw uit de vlammen N.S.B.-vergaderingen te Berlijn Door geheime staatspolitie verboden Een felle brand woedde *in een huis aan de Mariaplaats te Utrecht. De kamerwaar de brand uitbrak TWEE JONGENS AANGEREDEN Voorstellen tot loonsverlaging door vermindering van vacantie Zieke vrouw kon met moeite uit haar huis gered worden Arbitrage-verdrag komt thans in behandeling Uit het loodgieters- bedrijf V7ug geholpen i» DUBBEL r, Dappere broedershulp De verhouding tusschen Centrale en slachterijen geholpen! Help U zelf vlug! Als u zich niet heeletnaal ^^M|MB|goed, wat onbehaaglijk voelt, neem dan met een wat Aspirin I Zorg, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king! Zorg voor Goed werk der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer i „Welke De auto Haag— ongedaan het toch P. 8. het geen per 2 tab IO<ts Ji •til ten te naar Vlisslngen. Na het défilé der vereenigingen van Zater dagavond, heeft Maandagmiddag te Zaandam een receptie plaats gehad, waarbij de gelegen heid werd geboden om Burgemeester ter Laan het wet de, voor persoonlijk Utrecht,” j É- f ■b Even voordat de vlammen uitsloegen een zieke vroir door het Afraai der-Overste gea En volgens art. 10 zal de Centrale „o.a. In ver band met de bovenbedoelde aansprakelijkheid’’ boven de vutgestelde vergoeding nog een premie betalen van 2 cent per K.G. over het aandeel In den totalen uitvoer. Daartegen verplicht de Centrale zich er naar te streven de slachterijen opdracht te geven tot het slachten van een zoodanig aantal varkens, dat hun aantal In den totalen uitvoer van var kens en varkensvleesch, ongeveer gelijk zal zjjn aan het aandeel, dat zij hadden In de gemid delden uitvoer van versch varkensvleesch in de periode looper.de van 1 Juli 1928 tot en met 30 Juni 1932. het toegestaan klasseloon van de van werd daarop last gegeven dadelijk groot alarm te ma ken. Een tweetal stralen op de waterleiding wer den aangesloten, waarmee het blusschlngswerk werd begonnen. Na aankomst van den spultkring werd aantal stralen nog met één uitgebreid. Het mocht de brandweer gelukken het vuur tot de bovenverdieping van het perceel te be perken. Het perceel is eigendom van de R. K. Armen kamer en werd bewoond door twee gezinnen en vier dames. met zijn 20-jarig ambtsjubileum te compllmen- teeren. Hiervan hebben zeer velen, zoowel besturen van vereenigingen als officieele personen in de gemeente als particulieren, gebruik gemaakt, om den magistraat geluk te wenschen. Verscheidenen van hen hebben daarbij hun felicitaties vergezeld doen gaan van keurige bloemstukken en geschenken. Onder degenen, die hun opwachting kwamen maken, behoorden ook de Burgemeesters der Zaansche gemeenten, als wier woordvoerders de heer D. J. J. Hellema, burgemeester van Zaan dijk optrad. Verder werden opgemerkt het bureau van dén Kamer van Koophandel en tal van bestu ren van vereenigingen. die op allerlei gebied de belangen der burgerij behartigen. Ook was aanwezig de Groninger vereenlglng. die hun gewestgenoot in de taal van het land complimenteerde, welke toespraak door burge meester ter Laan op dezelfde wijze werd be antwoord. Aan het slot hebben de leden van den ge meenteraad hun voorzitter geluk gewenscht, waarbij toespraken werden gehouden door de heeren O. Emmer namens de soc.-democrati sche leden en P F. Ranshuysen uit naam van van zg. burgerlijke leden. Zondagmorgen te ongeveer 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een perceel gelegen in een hofje op de Mariaplaats. naast de St. Dominlcuskerk. Het aan de wacht zijnde personeel rukte da delijk met één der motorspuiten uit. Bij aankomst van de brandweer sloegen vlammen reeds fel uit de bovenverdieping het oude huis. Aan het Centraal Bureau De nieuwe overeenkomst zal loopen tot Oc tober 1934. tenzij overeenstemming wordt ver kregen over een clausule, waardoor. Indien net loon in de bouwvakken in den loop van het tijdvak van Maart 1934 tot October 1935 ver andering ondergaat, het loon in de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst overeenkomstig wordt gewijzigd, In welk geval de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons de overeen komst voor anderhalf jaar zou willen verlen gen, dus wil laten loopen van 31 Maart 1934 tot 1 October 1935. Onlangs hebben wij er in een artikeltje de aandacht op gevestigd, dat volgens een uitla ting van den N B.B-propagandist Vlekke in een -vergadering een katholieke vereenlglng als De Graal niet meer geduld zal kunnen worden. De heer Vlekke is van de uitwerking zijner woorden nu blijkbaar zoo zeer geschrokken, dat hij het noodig geoordeeld heeft ten gerieve van de NSB. in „Volk en Vaderland" een soort weerlegging van den hem aangedanen laster” te construeerenhij liet aan de redactie van genoemd blad een briefje toekomen, waarin hij ca. schrijft: Naar de Berlljnsche correspondent van de „Telegraaf’’ verneemt, heeft de geheime staats politie tot nader order de wekellJksche vergade ringen van de Berlljnsche groep der Neder iandsche NaionaalijSoelalistlsche beweging (Mussert-beweging) verboden. Dit besluit is zon der motiveering aan de groepsleiding medege deeld. Maandagmiddag is een auto op de tramrails in de Leidschestr. te Hillegom geslipt. Twee ter plaatse fietsende jongens, genaamd Opstal en Roozen. uit Hillegom. werden door den auto aan gereden en ernstig gewond. Opstal kreeg een ernstige schedelbreuk terwijl Roozen beide bee- nen brak. Nadat geneeskundige hulp was ver leend zjjn de beide jongens naar een zieken huis te Haarlem overgebracht. De toestand van Opstal is zeer ernstig. De beide fietsen werden vernield, werd licht beschadigd. De politie, die de zaak onderzoekt, heeft den auto in beslag genomen. i Art 8 bepaalt, hetgeen overigens reeds uit de algemeene regelen van het contractrecht zou volgen, dat de slachterijen aansprakelijk zijn voor alle schade, welke de Centrale zal lijden tengevolge van het ondoelmatig of op verkeerde wijze verwerken, bewaren, verpakken of vereen den der goederen. Te ongeveer 1.55 uur was het materieel en het personeel weer in de garage aan de Anna- straat teruggekeerd. „Volk en Vaderland” merkt hierbij op: .Met andere woorden: de slachterijen ontvangen een vergoeding voor hun aansprakelijkheid uit eigen wanprestatie)" Aan de samenwerkende metaalbewerkers- bonden zijn door den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland de volgende wijzigingsvoorstellen gedaan Inzake de lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst: De klasseloonen worden met vier cent uur verminderd. Het loon in de afdeellngen, waarvoor vorijge jaar een afwijking werd wordt thans met het betreffende gelijk gemaakt, met Inachtneming tevens de vermindering met vorenbedoelde vier cent. De vacantie wordt vanaf 1935 teruggebracht op vier dagen. kon bewoonster van het perceel, itdadig optreden van den Broe- asisteerd door enkele mede-broe- ders van het Ziekenhuis St Joan de Deo, uit het brandende huis gered worden. In de vertrekken van mejuffrouw 8., die Juist kort te voren met haar zieke zuster naar de bo venverdieping was verhuisd, is de brand uitge broken. De kamer binnen komende zag mej. 8. dat het behang rondom de kachelpijp, die door een houten schot was geleld, verschroeid was en begon te branden. Zij trachtte het vuur met een emmer water nog te blusschen, hetgeen haar echter niet mocht gelukken. Het Japansche kabinet zal 9 Februari het nieuwe arbitrageverdrag tusschen Nederland en Japan, dat 19 April 1933 te ’s-Gravenhage werd geteekend. behandelen, waarna het ter ratificatie zal worden doorgezonden aan den staatsraad. „Volk en Vaderland" publiceert den inhoud van het contract, dat de Nederiandsche Var- kenscentrale met de slachterijen afsluit. Het be staat uit veertien artikelen, waarvan het eerste op de slachterijen de verplichting legt, in op dracht van de Centrale een aantal werkzaamhe den te verrichten tegen een in het contract vastgestelden prijs. Deze bedraagt voor het slachten der varkens en voor het verrichten der nevenwerkzaamheden: voor ongekoeld vleesch ƒ1.50 tot 1.70 per 100 K.G. geslacht gewicht en voor gekoeld vleesch 1.75 tot /1.95 per 100 K G. geslacht gewicht, al naar gelang neven werkzaamheden als bovenbedoeld, worden ver richt. Uitgegaan wordt van het warmgewicht met 2 pet. korting. De Algemeene Nederiandsche Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer meldt, dat haar vertegenwoordiging te Parijs vanaf 1 Januari is gevestigd bij de Holland-Amerika Lijn, al daar, 4 Rue Scribe, waar In het bijzonder de directeur, de heer J. H. Reurs. haar belangen zal behartigen. De aankondiging van de ope ning van dit nieuwe agentschap verscheen in middels In een groot aantal Parljsche bladen. Voorts doet men mededeeling van de werk zaamheden van enkele barer vertegenwoordi gers in het buitenland. Zoo is die te Stock holm erin geslaagd van het Nordlsk Rese- bureau, aldaar, de toezegging te verkrijgen, dat dit bureau in de periode van 1014 Maart aa. een Nederiandsche étalage zal inrichten. De vertegenwoordiger te Kopenhagen heeft op 15 en 17 Januari lezingen over Nederland gehou den voor een vereenlglng van 1200 leden, met vertooning van den film der A.N.V.V. Bil die gelegenheid werd tevens een groot aantal boek jes over ons land onder het publiek verspreid. De vertegenwoordiger der A.N.V.V. te Genève heeft het plan, in het voorjaar in Zwitserland drie radiolezingen over Nederland te houden, waaronder één in het Italiaansch te Lugano. Voorts arrangeerde hij uitwisseling van affi ches met MUrren en Interlaken. De film van Nederland werd vertoond te Schaffhausen voor een gezelschap Zwitsers dat dit jaar Neder land zal bezoeken. Dezelfde film draaide voor een talrijk publiek op den Nederland-avond van het Séminaire te Collonge, bij een causerie van den vertegenwoordiger der A.N.V.V. Voorts verschafte hij een groot aantal foto’s en ander materiaal aan Frau Elchenberger, een Journa liste. die te Bern een lezing over Nederland zal houden. De Vereenlglng heeft zich voorts in een uit voerig request gewend tot den minister van Financiën, om bij het invoeren van fiscale maatregelen dan wel bij het nemen van be slissingen ten aanzien van de uitvoering der Omzetbelasting rekening te willen houden met de moeilijkheden, welke deze voor het hotel- bedrijf teweeg brengen. Bovendien heeft zij op verzoek van de ..Ho reca!" en de KLM. een adres mede-onder- teekend, hetwelk tot den minister van Econo mische Zaken was gericht inzake de bekende kwestie, dat Dultschers die naar Nederland reizen slechts RM. 200 per maand mogen mee nemen. Heeft U het goed gelezen? „In de komende Nederiandsche Stavinaky- en Dreyfus-affalres." Voelt U alweer de suggestie? Nederland, en vooral Katholiek Nederland! zij op zijn post. Wanneer er tegen corruptie en politieke ter reur maatregelen genomen moeten worden, dan zal de wettig gekozen regeering haar pllcnt doen. I „De steeds driester vormen aannemende corruptie en politieke terreur, waartegen de Nationaal Socialistische Beweging ons Volk zal hebben te verdedigen, maakt het nood zakelijk, dat het Hoofdkwartier op den jurt- dischen bijstand kan rekenen van eenige Voor zoover den uitvoer naar België en Frankrijk betreft, zal worden uitgegaan van het aandeel, dat de slachterijen op het betreffende oogenbllk hebben krachtens de door het Vleesch- Exportbureau te Nijmegen vastgestelde regeling. Hierbij zullen de relaties, bestaande tusschen de slachterijen en derden inzake verkoop van versch varkensvleesch naar het buitenland aoo- veel mogelijk geëerbiedigd worden. „Ik antwoordde: ..Dat het Episcopaat het noodzakelijk vond, dat men RK. organiseer de. begrijp Ik ten volle in de huidige poli tieke partijconstellatie. De andere kant doet het en is zelfs voorgegaan. De R.K. konden niet achter blijven. Abyssus abyssum invocat. Net zoo goed als we weten, dat de R.K jeugdorganisatie als noodzakelijk werd aan gevoeld. De AJ.C. was er reeds, leek aan trekkelijk en R.K. jeugdorganisaties, ais de Oraal b.v. kwamen daarna. In den N.8.B.- staat zullen echter de politieke vakorgani saties (U ziet dat ik die noemde) niet kun nen bestaan, omdat wij slechts één organi satie zonder verdeeldheid zullen kennen n.l. de N.S.-organisatie. U ziet, dat ik de Graal als voorbeeld aan haalde van het feit, dat de R.K. de anderen volgden, doch mijn antwoord betrof de vak organisaties. Nog duidelijker werd het bij een andere vraag over Kerk en Staat, waar Ik verklaar- dat confessioneele organisaties, alleen Godsdienstige doeleinden, zeker in een N S B.-staat konden bestaan en dit b v in Dultschland ook bij ’t Concordaat is vastge legd.” juristen, die den sedeljjken moed hebben om het vaandel van het Recht hoog te houden in de komende Nederiandsche Stavinsky- en Dreyfus-affalres. Ik verzoek hen, die aan dezen oproep ge hoor willen geven, zich schriftelijk tot mij te wenden: adres Nassaulaan 4. In verband met het wetsontwerp ter bescherming der openbare orde herinnerde het Volk dezer dagen aan de indertijd tot stand gekomen Anti-revolutiew%t, met de bedoeling tegen het aanhangige ontwerp te waarschu wen. en te adviseeren het rustig te laten lig gen. „Men denke maar” aldus bet blad „aan de geweldige Antl-Revolutle-wet van de vorige crisis-periode, die in de sinds verloopen tien Jaren geen enkele toepassing vond. Men make zich niet voor de tweede maal zoo belachelijk. Of het woord „belachelijk” hier op zijn plaat; is, zullen wij bulten beschouwing laten. Het lijkt ons, zacht gesproken, twijfelachtig Maar wel moet er even aan worden herin nerd, dat tegen de Antl-revolutle-wet, ook en niet het minst van socialistische zijde hevig werd te keer gegaan en de voorstelling werd ge wekt, alsof er van de vrijheid in ons land wei nig of niets zou overblijven. De ervaring is dan toch wtel een geheel an dere geweest 1 De wet vond geen enkele toepassing, schrijft het Volk nu bij wijze van spot. Is dit soms te betreuren? En mag men daar uit afleiden, dat zij te eenenmale overbodig was en niet preventief heeft gewerkt? Het is een vraag, die ernstige overweging ver dient, ernstiger, dan de wat al te haastige con clusie van het socialistische blad. Maar d 11 staat in elk geval vast, dat geweldige alarm, dat indertijd tegen de werd gemaakt, door de feiten is beschaamd en weersproken, en dat van de felle beschuldigin gen, als zou de toenmalige regeering de vrije meenings-uiting en bet recht der critlek onmo gelijk hebben willen maken, niets overblijft Het Volk zelf komt dit nog eens bevestigen P. 8. Door de Crisis Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: le. kennelijk drachtige runderen in alle soorten en kwaliteiten en versch afgekalfde vaarzen en koelen te Alkmaar Maandag 19 Februari, Bre da Maandag 19 Februari, Rljssen Maandag 19 Febr., Deventer Dinsdag 20 Febr, Doetlnchem Dinsdag 20 Febr., Purmerend Dinsdag 20 Febr., Rotterdam Dinsdag 20 Februari, Tilburg Dins dag 20 Februari. Borculo Woensdag 21 Februari, Groningen Woensdag 21 Februari, 's-Hertogen- bosch Woensdag 21 Februari, Gouda Donder dag 22 Februari. Leeuwarden Donderdag 22 Februari. Behagen Donderdag 22 Februari, Zut- phen Donderdag 22 Februari, Zwolle Donder dag 22 Februari, Hengelo (O) Vrijdag 23 Fe bruari, Lelden Vrijdag 23 Februari, Utrecht Vrijdag 23 Februari. (Waar niet vermeld, is de tijd van inlevering s morgens van 8 tot 10 uur). De kaarten voor aangifte tot levering moeten ulterlijk Maandagmiddag 12 Februari 1934 kantore van de Crisis Rundveecentrale 's-Gravenhage zijn ontvangen. Prijzen en verdere voorwaarden als de voor afgaande week. Aangezien de Crisis Rundveecentrale de die ren. alvorens ze verder te verzenden, laat uit melken, wordt niet meer als elsch gesteld, dat zij uitgemolken moeten worden aangeboden. Met dese wennisgeving zal thans reeds reke ning worden gehouden. In allerijl snelde zij vervolgens naar het Zie kenhuis „St. Joan de Deo” en vroeg daar de brandweer op te bellen. Er werd terstond aan dit verzoek voldaan. De Broeder-Overste snelde vervolgens met een brandbluschapparaat naar het brandende peiceel, maar zag wel dat daarmee toch niet meer te helpen viel en bracht toen met be hulp van enkele mede-Broeders die hem verge zelden de zieke vrouw in dekens gewikkeld naar het ziekenhuis over. •w-”^ en belangrijk onderdeel van bet parle- H mentalre werk vormt het onderzoek in de afdeellngen en de schrtftelijke voor- I bereiding van de wetsontwerpen en begroetin gen. Wie met aandacht kennis neemt voorloopige verslagen der Tweede en Eerste Kamer zal moeten toegeven, dat er nog wel eenig verschil bestaat tusschen beide catego rieën van verslagen en dat met name de ver slagen der Eerste Kamer niet uitmunten door groote nauwkeurigheid, terwijl daarin ook wel eens onderwerpen besproken worden, die er feitelijk niet in thuis behooren. ofmocht dat wel het geval zijn op een wijze oellcht worden, die niet in het parlement thuis be hoort. Zoo vinden we thans in het voorloopig ver slag over de begrootlng van het departement van Economische Zaken een beschouwing over de houtprfjzen, die men daar toch ’Werkelijk niet zou zoeken; zij kon zóó zjjn overgenomen Uit een financieel orgaan of weekbericht, ter aanbeveling van aandeelen of belegging. We kunnen ohs voorstellen, dat men in de Kamer aandringt op het gebruik van inlandsch bout, desnoods maatregelen vraagt tegen een te grooten invoer van buitenlandse!) hout en zelfs aandringt op bebossching van woeste gronden; maar dan moet dit anders geschie den dan nu het geval is. We lezen daar dat ettelijke landen hout ex- porteeren zonder rekening te houden met den kostenden prijs en dat ze soms leveren voor de oogstkosten of tegen nog geringer vergoe ding en dan volgt er: van de AJ.C. en van De Graal over te sprin gen op de politieke vakorganisaties die verboden zullen moeten worden. Daarnaar was den spreker toch niet vraagd? Men had hem de vraag gesteld, of De Graal al dan niet zou worden verboden. Daarop verwachtte men een antwoopl. dat indien het bovenstaande alleen maar op de politieke vakorganisaties slaat ook in dit citaat zelfs nog niet gegeven zou worden. Wij zouden durven wedden, dat de heer Vlekke met het oog op de contröle* zijner part ij genooten niet eens positief zou durven verklaren: Ja, De Graal zal blijven bestaan”. Maar zelfs indien de heer Vlekke zulk een moed had. dan zouden wij er slechts weinig waarde aan hechten; immers, wat zal het in een NB.-staat eenmaal te beteekenen hebben, wit de heer Vlekke in den vóórtijd eens ver klaarde?) De verwijzing naar het Concordaat met Dultschland had de heer Vlekke beter achter wege kunnen laten: Dultschland levert Juist het voorbeeld, dat in h NB.-staat zelfs on danks en met overtreding van Concordaatsbe- palingen! katholieke vereenigingen verboden worden. - e Nederiandsche fascisten zinnen maar I J steeds op méér suggestie. wij laten nu in het midden, of zij dat geleerd hebben van de Nederiandsche com munisten, of dat onze communisten, geprikkeld door fascistisch voorbeeld, er in hun suggestie- schepping nog een schepje óp gedaan hebben. Feit is en blijft, dat fascisten en communis ten den laateten tijd in dit schoone genre van demagogie met elkander wedijveren, en dat de fascisten we bedoelen hier de N.S.B.ers waarachtig aan het langste eind gaan trekken. Weet U nog? „Wat brandt er vandaag?” „Wat brandt er morgen?” „Wat derailleert er vandaag?” spoorwegrampen gebeuren er morgen?” Het blijkt niet zoo grif te bewijzen, dat da telephoon-centrale-brand te Amsterdam door communisten of derzelver handlangers is aan gestoken, noch ook, dat communistische mis dadigers een ongeluk met den Pullman-trem bij Dordrecht hebben willen forceeren, maar wat doet dat ertoe? De suggestie is gewekt, en de N. 8. B. wil er haar voordeel mee doen. Het resultaat van die suggestie smaakt, naar het schijnt, naar méér: Nederland moet in on rust komen. Nederland moet zijn vertrouwen u> alles, wat tot op'heden vertrouwen verdiende, verliezen! Dén zal de schoone dag der fascisten daar zijn; dAn zullen zjj hun slag kunnen slaan. Mooi is zulk een demagogie natuurlijk niet, maar wij kunnen het waardeeren in een partij, die van demagogie leven moet, dat zij alles, wat er gebeurt en nog méér alles, wat er niet gebeurt tot haar demagogische doeleinden weet uit te buiten. In het nieuwe nummer van „Volk en Vader land" wordt den Nederlander nota bene in Gothische letters kond gedaan, dat een nieuwe muiterij in voorbereiding is; de heeren redacteuren hebben dat uit Dultschland ver nomen; Colijn en Deckers wisten er natuurlijk weer niets van. Datzelfde nummer van „Volk en Vaderland” bevat nog meer demagogisch moois: de goed- geloovige N S B.er moet tot de conclusie komen, dat héél Nederland (zonder Mussert als dicta tor) één corruptie! zoodje is, en daarom plaat ste de heer Mussert in zijn jongste blad den volgenden sugges^even „Oproep aan onze Volks- genooten-juristen": Een en ander lijkt ons wel een zonderlinge „weerlegging”. Indien het waar is. dat de heer Vlekke pre cies zóó gesproken heeft en werkelijk het on derscheid tusschen politieke en nlet-potltleke vakorganisaties aldus heeft doen uitkomen (we moeten daar maar naar raden), dan nóg vormt het bovenstaande geen weerlegging, maat een •eer duidelijke bevestiging van den Vlekke aangedanen laster. Een leder moet uit het hierboven geciteerde begrepen hebben, dat de heer Vlekke JJe Oraal” met de AJ.C. op één lijn stelde. Daarbij schijnt de heer Vlekke wat betreft de organisatie der R.K. Jeugd niet goed op de hoogte te zijn. RK. Jeugdorganisaties beston den en bloeiden reeds lang voordat „de andere kant” ging organlseeren, zelfs voordat de heer Vlekke werd geboren. Wat voor dwaasheid Is het overigens, direct „Van overproductie van hout Is in het bui tenland geen sprake. Immers. ,Jn*vele bui ten- landsche bosschen wordt niet alleen de tente van het in de bosschen gestoken kapitaal ge oogst. maar wordt ook het boschkapltaal aan gesproken”. Er wordt dus ingeteerd. Die toestand kan niet duurzaam zijn, en te eenlger tijd mag aan gene zijde onzer grenzen houtschaarschte worden verwacht. Wanneer nu de economische omstandigheden verbeteren, zal zonder twijfel zoowel in de landen, die hout uitvoeren als in dezulke, die het ten verbruik aanvaarden, de vraag naar dat artikel toe nemen. vooral in de houtnijverheid. Dit en de vermindering van de beschikbare voorraden, gevolg van de eerstgenoemde schaarschte. zul len eene verhooging van de prijzen veroorza ken. hetgeen aan ons land ten goede moet ko men, reden waarom de leden, hiér aan het woord thans den boschbouw als een goed be leggingsobject beschouwden. Dit zijn ekonomlsche en finandeele beschou wingen. waar de Eerste Kamer, zelfs al be hooren de leden niet meer allen izooals voor de Grondwetsherziening) tot de hoogst aangesla- genen, zich in een voorloopig verslag verre van moet houden. Het is ons dan ook onbegrijpe lijk, dat dit geschied is in naam van .ver scheidene leden'het is immers niet aan te nemen, dat zoovelen op dit gebied competent zijn om een financieel advies te geven. We zien met belangstelling uit naar het ant woord van den minister, maar al zal deze het Uit reverentie voor het hooge college niet on omwonden zeggen, dat daarop niet te ant woorden valt, wü m e e n e n toch wel te mogen zeggen, dat dit verslag mis is. Toen de brand uitbrak was de Hoogmis in de St. Dominlcuskerk juist begonnen. Door de ven sters van het kerkgebouw konden de geloovlgen de hel oplaiaende vlammen, duidelijk waarne men, terwijl het knetteren van het brandende hout goed te hooren was. Men vreesde alzoo. dat de kerk gevaar liep. De brandweer, die gezien de lastige ge steldheid van het terrein op alles voorbereid was, hield de motorspuit op de Mariaplaats ge reed, voor de mogelijkheid, dat er ook voor het kerkgebouw gevaar te duchten zou zijn. De spuit is evenwel niet noodig geweest. Tot geruststelling van de talrijke kerkgan gers, werd er van den preekstoel afgekondigd, dat het kerkgebouw geen gevaar liep. De H. Mis werd ongestoord voortgezet. Van een paniek of iets dergelijks is sprake geweest. Het gerucht, dat er brand op de Mariaplaats was. verspreidde zich als „een loopend vuurtje" door de stad. En al spoedig kwam een groote menigte nieuwsgierigen aangeloopen. Men dacht, dat de kerk in brand stond. Maar de politie had haar maatregelen ge troffen en hield de Mariaplaats vanaf het ge bouw voor K. en W. tot den Springweg afge sloten. Het blusschlngswerk stond onder leiding van den hoofdcommandant, den heer D. Vlemlng, geassisteerd door ondercommandant de Rijk. Op het terrein van den brand zagen we nog: den heer A. H. Smulders, wethouder onzer ge meente. den hoofdcommissaris van politie, den heer D. Schultemaker en’den commissaris in de 2e afdeellng den heer Brandt en enkele leden van den gemeenteraad. Toen het vuur bestreden was, werden de brandweerlieden door de Eerw. Broeders van het Ziekenhuis St. Joan de Deo op heerlijke koffie onthaald. Naar wij uit goede bron vernemen, is de dienstregeling der Diesel-electrische treinen thans vastgesteld. De treinen zullen om het uur uit Amster dam W.P., Rotterdam M. en Den Haag ver trekken. Van Amsterdam W.P. af zullen ze bestaan uit twee eenheden d.w.z. twee treinen van dne wagens aaneen, vanaf Rotterdam en Den Haag ieder uit een drie-wagentreln, die te Gouda combineeren. De treinen gaan te Utrecht om den anderen door naar Arnhem en Eindhoven b.v. de eer ste trein van Amsterdam gaat door naar Arn hem, de tweede van Amsterdam naar Eind hoven. de eerste trein van de richting Gouda naar Eindhoven, de tweede trein van de rich ting Gouda naar Arnhem en zoo vervolgens. In omgekeerde richting loopen de treinen even- zoo. Deze dienstregeling zal in elk geval worden uitgevoerd, ook als niet al het Diesel-electri- sche materiaal op tijd gereed mocht zijn. De dienstregeling zal dan op de wijze als boven bedoeld, ten deele worden uitgevoerd met ge woon materiaal (stoomtreinen). In elk geval zal dus Ingaande 15 Mei a.s. op de lijnen AmsterdamUtrechtArnhem, Den Haag, Rotterdam-Gouda-Utrecht-EIndhoven, de uursdienst worden ingevoerd, hetgeen, ook al is het materieel voor alle treinen niet klaar, reeds een groote verbetering is. De dienstregeling is voorloopig zoo ruim ge legd. dat deze ook kan worden uitgevoerd door stoomtreinen, hetgeen in het begin, vermoede- Hjk op de lijnen RotterdamDen UtrechtEindhoven noodig zal zijn. Natuurlijk blijven de D-treinen van en naar het buitenland en de treinen naar en van Groningen, Maastricht. Vlisslngen, Hengelo enz. tusschen de Diesel-electrische treinen door, loopen als gewoonlijk. n vroeger tijd waren het de liberalen, die voorspelden, dat zij Nederland geestelijk en stoffelijk tot bloei en voorspoed zouden brengen. Het zou in den vervolge uit zijn met achter stand en domperij. Zelfs noemden zij zich bescheidenlijk het denkend deel der Natie. Daarna kwam het socialisme en spiegelde ons, alweer bescheldenlijk, den heilstaat voor Niets minder. En thans zien wjj de N. 8. B. propaganda maken onder de leus, dat zjj het vaderland zal redden! Het lijkt wel, alsof er voor ons volk geen andere keus meer bestaat, dan die tusschen Marxisme en Nationaal-socialisme en dat tegen bet eerste alleen van bet laatste de redding te wachten is. Maar ook ten aanzien van deze profetie zal men gelet op de ervaring met liberalisme en socialisme opgedaan wijs doen het noodlgi voorbehoud te maken. En zelfs meer dan voorbehoud. Wij gelooven niet aan den triomf en zeker niet aan den etndtriomf van het Marxisme in ons vaderland. Het zal wtrrden overwonnen, maar daarvoot zjjn andere krachten noodig, dan die, waarover de N. 8. B. beschikt. Trouwens, bet Marxisme heeft in Nederland reeds zijn hoogtepunt bereikt, juister nog, het is er al overheen. En nu moge men van de zijde der N. 8. B. hevig afgeven op de rechtsche regeeringen in en na 1918, daarmee wordt niet gemaakt het feit, dat een Rechtsch Kabine in genoemd jaar de roode groep naar de macht wist te weerstaan en het volk redde van revolutionnalr gevaar. Hierop zjj eens even de nadruk gelegd. Het Is geen ongewoon verschijnsel in openbaar en speciaal in het politieke leven, dat men spoedig vergeet en zich liever ver meit in voorspellingen. Maar wat heeft een land aan toekomst-beel- den, waarvan de verwezenlijking men denke aan de profetieën bovenbedoeld zoo dikwijls uitblijft? En waaraan gaan zoo menigmaal in de her innering juist die daden verloren, welke het volk ten zegen zijn geweest? Erkenning en erkentelijkheid hebben ook nog bare rechten....

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5