STADSNIEUWS Alkmaar 7 Febr. Agenda VERZOEK Adverteerder» Een R.K. Vereeniging voor Bloembollencultuur? WOENSDAG 7 FEBRUARI OFFICIEELE - MEDEDEEUNGEN B Drankwet HET ZWEMBADVRAAGSTUK Woensdag 7 Februari WAAR IS DE BRAND? Donderdag 8 Februari Vrijdag 9 Februari GRAALNIEUWS Afdeeling Sport Apothekersnachtd ienst EEN VROOLIJKE AVOND 30 JanuariS Februari 1934 De Alkmaarsche Kegelbond POLITIE VOETBAL R.K. Volksbond AlkmaarDen Haag 36 VO Wit-Gele Kruis R.K. VROUWENBOND „Het interview” ppreekuur Kamerlid Van de Bilt c. O. St. Josephsgezellen „Amor in de Pastorie” Programma Gemeentelijk Radiobedryf INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Tegpn een auto Zorg voor de leerlingen en oud- leerlingen van de School voor buitengewoon L.O. „De Kruistocht” Het Comité van Actie vraagt aan houding van het voorstel tot den bouw van een open inrichting 1 JTrs Diavolo”. Aanvang volgende te kennen Vlce-praeses C. P. G. PERSOON, pr. het andere eind van den „De veren Wa- Donderdag t Welk doende, enz. ib Viseer). Alkmaar. i DK DHUCTHK. 4 Zooals wü elders In dit nummer melden ia een bestuursvoorstel In den geest van dat van de afdeellngen Obdam, Langendük en West- Friesland, met veel instemming aangenomen. Harmonie: Concert door het Fransche Cal- vet-Kwartet. onder auspiciën van de Alkmaar sche Kamermuziek Vereeniging. Aanv. 8 uur. „Nlcolaas Bedrijf ven, om zich met den meesten plaats des onheils te begeven, tem (Staatsblad 1931. nr. 476). Ingekomen Is een verzoek van J. Schermer horn, alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In het perceel Voormeer 33. Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een leder schrlftelljk bezwaren tegen het verlee- nen van dit verlof indienen. Alkmaar. 7 Februari 1934. Burgemeesters en Wethouders van Alkmaar, F. H VAN KINSCHOT. Burgemeester. E. VEENDORP, Loco-Secretaris. Nieuwe zaken: Burgermaatschap Bruin en Wester, Wijk 128, Heerhugowaard. Timmerlieden. D. Schenk Ja, Kennemerstraatweg 135, Alk maar. Detailhandel in kaas. Fabriek van melkproducten ..De Hoop" (eir O. Visser Jr), Kerkelaan, Akersloot. Fabric-'- van annex handel in melkproducten. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 4 tot en met 10 Februari waargenomen door de apotheek van dr. Hartong van Art. Langestraat 1. Victoria-Theater: „Fra Diavolo”. Aanvang 730 uur. Wegens de jaarvergadering op Donderdag 8 Februari as. is er geen cursus in de Nederland sche taal. Victoria-Theater 730 uur. Gulden Vlies: „Amor in de Pastorie", door Ver. Rotterdamsch Hofstan Tboneel. Abonne- mentsuitvoerlng. Aanvang 8 uur. (elg. D. N. loger ZUP< vracl Held 1 W m< tei do da str •ijl he vai ka; dlr let sat me we tie sla vet boe eer me 45 eer doe boe sch VOO nie refl L op ven ven me< heli bij D avo von weg Kes gesl hen teer gen bjja niet D Stel verc prol T ger C. i in d ger Voo van geh< 4 d< D OP8« baai de klas heet gesc het niet verd Offl, M een bU 1 Ml plaat Va pair» lo. beta! on til uit C denl gooit tenls Zij verdi talin mini men opzit guldi dan uit 1 De Vo inter den In maki guldi keur uit 1 De voor kunr t 15 De sing men. 5 gu Vo torpe Hi) I van Mi Den nisse voer houd nomi 25 d uit c De uit laar steld een brem hem Te een Hij stapj Wan Hoor oppe Anm gron ringt W. vlach maai Gisterenmiddag te omstreeks 430 uur kwam een 6-jarig jongetje hardloopend uit een steeg aan de Wognumschebuurt. Hij had daarbij het ongeluk, om, op den rijweg komend, tegen een passerenden brandstoffenauto aan te loopen met het gevolg dat hjj een been kneusdp en een neusbloeding kreeg, it een Ingesteld onderzoek bleek, dat de bestuurder van den vrachtauto onmlddellijk krachtig had geremd, waardoor het knaapje niet onder den‘ auto was geraakt. Het Kamerlid Ch. van de Bilt is voor belang hebbenden te spreken op Vrijdag 9 Februari aa. te Hoorn in hotel „Bellevue", rechtover het Station, van 1 tot half 3, te Alkmaar in hotel Proot, Langestraat. van 4 tot half 6. Nog even wil het bestuur van C. O. zijn le den aansporen om gebruik te maken van de reductie, die zij kunnen verkrijgen voor de uitvoering van „Amor in de Pastorie het met zoo groot succes gespeelde stuk van N.V. Rot terdamsch HofstadtooneeL f A. s. Zondag 11 Februari ’s avonds 8 uur, vergadering voor de eden van de Hockeyclub, Oude Gracht 283. vroolljken avond op touw zet, dan zal de zaal, die nu reeds stampvol was. zeker te klein zjjn. Laten we eindigen met „Vondel” een pluim te geven voor het vlotte en vroolijke spel, dat het vertoonde. We kunnen niet beter doen dan zeg gen, dat het hartelijke dankwoord van pater Teppema ten vole verdiend was. even later kreeg Alkmaar opnieuw de leiding toen de keeper met bal en al in het doel ver dween. Uit een corner kwam den gelijkmaker. Ondertusschen was de Haagsche rechtsback, die uitgespeeld raakte, vervangen door een be teren. frisschen kracht. Wel een beetje vreem de taktlek. Na de thee kwamen de capaciteiten der Ha genaren beter naar voren. Achtereenvolgens scoorden zij viermaal het derde was een schitterend doelpunt waarte gen Alkmaar slechts één goal wist te stellen. Het spel van onze mannen was nu stukken minder behalve de verdediging dcordat de halfs te veel achter moesten blijven en open spel en positie kiezen in t gedrang kwamen. Alkmaar heeft als geheel verdienstelijk ge speeld. zonder bepaalde uitblinkers. Den Haag mag trotsch zijn op zijn linkervleugel en rechtsback. Er werd, als van ouds. tamelijk forsch ge speeld en even forsch in het veld geroepen en geschreeuwd. Soms leek het net een bijenkorf of een ge zellig naaikransje. Enfin, dat schijnt bij poütie-voetbal nu een maal zoo te hooren. BHsifd verzoeken wfl da medewerking van onae HJL Adverteerders Inzake het vroegtijdig toeaenden van de voor de Zaterdag-nummera beetemds ad- vertentttn. Wij zullen bet zeer op prtjz «tellen indien wij de annooea, be stemd voor Zaterdag, reedt Donder dags at ulterlijk Vrijdagmorgens ont vangen. Door het vroegtijdig inaandan van advartenMn kunnen wü eek aan do zitioealng. dus aan bat zetten van da advertentie, moer zandteht tchenken, hetgeen vanzelfsprekend do reclame- waarde van da annonce ten goede komt. Mede in Uw algen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor MJ voorbaat onzen dank 8 Februari as. geeft het Ver, Rotterdamsch Hofstad Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert te Alkmaar in den Schouw burg t Gulden Vlies een eerste vertoonlng van „Amor tn de Pastorie”, een blijspel van Jac. Ballings. „Heeroom” (Anton Roemer) is een Joviale dorpspastoor, die zijn schaapkes uitstekend ver mag te leiden en. als ze eens even mochten zijn afgedwaald, ze met zachte hand weer terug voert naar het rechte pad. Naast dezen voortreffelüken leidsman staat Scheidsgerecht willen, of künnen ontzeggen? Het dreigement van den heer Krelage lijkt ons 81 te boud. Veeleer denken wij aan de mogelijk heid om een overeenkomst te treffen met de opgerichte organisatie, teneinde tegenover te verkrijgen rechten en voordeelen een redelijke verdeellng der lasten en kosten te verkrijgen. Dit zou in het belang van de katholieke en van de algemeene organisaties zijn en ook on miskenbaar in het belang van bet vak. De heer Krelage verbrande dus zijn schepen niet, waar over hij straks eventueel een eervollen terug tocht zal kunnen volbrengen. houden van actie op sociaal gebied, wetend dat prjjs werd gesteld op behandeling van deze aangelegenheid in den eigen kring van gelijk gezinden op godsdienstig gebied. Wjj gelooven, dat de heer Krelage zich hier verylst, dat hij het ten onrechte voor mogelijk houdt, een vereeniging als de Alg. Ver voor Bloembollencultuur te leiden zonder dat zij zich op sociaal gebied beweegt. Herhaaldeljjk in den loop der Jaren is b.v. onze aandacht ge vestigd op de liberale economische beginselen, die In de Algemeene hoogtij vieren. En toen onlangs de saneeting van het bloembollenvak aan de orde was, werd daar op krachtige en suggestieve manier het „ultzieksysteem” aan bevolen, het aan hun lot overlaten van kwij nende bedrijven, het overbljjven van den sterk ste, de vernietiging van den zwakke. Wij treden niet in een beoordeellng van de verschillende saneeringssystemen, maar Iedereen zal moeten toegeven, dat tegenover dit oer-llberale begin sel van „the survival of the fittest" een andere, christelijker opvatting mogelijk la Wij stippen dit maar even aan. om te toonen hoe moeilijk het is de sociale zijde van het vak milten een vereeniging als de Algemeene te houden. „Als het hoofdbestuur van den L. T. B. meent,” zoo schrijft voorts de heer Krelage, „dat „technische aangelegenheden, als scheids gerecht, toegang beurs enz., zeker in dien bond op dezelfde wijze zullen kunnen worden bevor derd als dit in de den laatsten tijd opgerichte neutrale kweekersbonden het geval is of kan zijn”, dan plaatsen wij hier een groot vraag- teeken. De eenige bonden, die hiermede be doeld kunnen zijn, zjjn de Bond van Zuidhol- landsche kleine kweekers en de Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers te Venhuizen. Geen der leden van deze bonden heeft als zoodanig toegang tot de beurs te Haarlem of kan Iemand voor het Scheidsgerecht dagen. „Wat wil de L. T. B. thans? Wil hij aansturen op een afzonderlijk Scheidsgerecht voor bloem bollentransacties tusschen Katholieken en een beurs uitsluitend toegankelijk voor Katholie ken? Of meent hij, dat de Algemeene Veree niging geneigd zal zjjn, de eventueel uitgetreden Katholieke leden gelijk te stellen met hare eigene leden en hun dezelfde rechten te ver- leenen zonder de daaraan verbonden verplich tingen?" Wfj betreuren zeer den bitteren toon, dien de heer Krelage hier aanslaat. Wü willen hem als antwoord slechts deze vraag voorleggen zou „de heer Krelage, zou de Algemeene Ver eeniging, Indien alle katholieken uit de Alge meene Vereeniging traden en een eigen orga nisatie stichtten, zou de heer Krelage. zou de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur dan aan deze vier 8 vijf duizend bollenkweeker* den toegang maken van bet Men verzoekt ons opname van het volgende: De Josephsgezellen vereeniging is de stands- organisatie voor den jongeman, die zich zelf om zijn maatschappelijke positie niet tot den Jongen Middelstand wil rekenen. Verreweg het grootste deel van de jongemannen moet zich organlseeren tn deze katholieke sociale organi satie. Velen van deze jongemannen zien de Gezellen vereeniging nog te veel aan als een vereeniging. waarvan men. om lid te worden, liefhebberij moet hebben en anders wordt men daar geen lid van. Zij stellen deze vereeniging gelijk met een of andere kegelclub, sportclub enz. Heb Je geen zin voor kegelen of sport, dan ga je natuurlijk niet bü zoo’n club. Zoo ook: heb je geen zin om gezel te worden, wel dan wordt je geen gesel. Jongemannen hier Is •t geen kwestie van ’n liefhebberijtje, maar is het meer een beglnselkwestleHier moet meer het verstand dan *t hart uw houding bepalen Hoe dikwijls is in het verleden en wordt wellicht nog gezegd „wat heb ik voor mij toch aan die of die sociale vereeniging, hetzij stands- of vakorganisatie. Het kost me zooveel contri butie en ik steek er niets mee in mijn zak Dergelijke uitlatingen zijn zeer oppervlakkig, getuigen van liberalen geest en zijn materia listisch en dus ver buiten de waarheid Wan neer wU ernstig de beteekenls van de katho- '4 -’.3 De Alkmaarsche voetballende politiemannen hebben gistermiddag een lesje gehad van hun Haagsche collega's. Geen wonder, want deze kunnen hun spelers kiezen uit evenveel honder den als Alkmaar uit tientallen. Maar bovendien, de nederlaag is nog heel eervol, als men bedenkt, dat de Hagenaren Haarlem versloegen met 100 en Bloemendaal met 70. Voor de rust was zelfs van overwicht der Ha genaren geen sprake. Door goed open spel bracht de Alkmaarsche aanval de vijandelijke verde diging telkens uit haar verband, wat al heel spoedig beloond werd met een goed doelpunt. Wel Is waar maakte Den Haag gelijk, maar Nadat bij de rondvraag nog eenige punten betreffende de dagschool, de avond school en de nazorg-arbeidsinrichting ter sprake waren gebracht sloot de voorzitter deze mooie vergadering, die bijna geheel gewijd was aan het lichamelijk en geestelijk welzijn van hen, die daaraan het meeste behoefte hebben. Donderdag 8 Februari Lijn 1 Hilversum, lijn 2 Hulzen, UJn 3 Lond. Reg. van 1035 tot 1030. Daventry van 1030 tot 11.40, Lond. Reg van 12.20 tot 16.25. Scottish Nat. van 16.25 tot 17.Daventry van 17.tot 34 lijn 4 Langenberg van 1035 tot 19.10, Wee nen van 19.10 tot 24. Ueke sociale organisaties nagaan, dan behoeft men geen groot verstand te hebben, om dui delijk te zien, dat deze vereenigingen in de huidige constellatie van het maatschappe- leven van brood en geloof een onmisbaar mid del zijn geworden. Tienduizenden katholieken hebben in deze haar plicht begrepen en heb ben zich uitsluitend in eigen katholieke ver eenigingen georganiseerd om bescherming voor ziel en lichaam daarin voor zich en anderen te zoeken. Jongemannen, laat uw Katholieke overtuiging ook in uw maatschappelijk leven spreken en sluit u aan bij deze voor u be stemde standsorganlsatie. Uit de 8t. Josephs- gezellenvereenlging moet worden opgebouwd die machtige organisatie van Katholieken, die als Katholieke organisatie een woordje kan meespreken in de vergaderingen, waar de top leiding van al de organisaties te samen komt om de rechtvaardigheid in heel het maat schappelijk leven te helpen bewaren. Jongemannen, begrijpt uw tijd, uw leven, uw toekomst. H. A. B. O„ Noord-Scharwoude, Bestuurswijzi- ging. Opheffingen: Pension van Altenburg Boulevard 8. Egmond aan Zee. W. F. Slinger, Langestraat 101, Kleedermakerij naar maat. De Kruistocht, die Woensdag 31 Jan. JJ. door Alkmaar trok, is heerlijk geslaagd. Overal kon men ontdekken met welk een sympathie op deze actie van charitas gereageerd was. Aan elke woning, of althans aan verreweg het mee- rendeel, stonden de pakken klaar. Ook vele winkelzaken schonken hun bijdragen, bijdragen in natura, die zoo van harte welkom zjjn. Aan allen mag het comité uit de St. Vincen- tlus-Vereenlging. dat dezen Kruistocht organi seerde, langs dezen weg zijn welgemeenden dank betuigen. Namen noemen zou hier geheel en al misplaatst zijn. Laat t hierbij dan mogen blijven. In de komende weken zal er weer bij zeer vele gezinnen, dank zij aller liefdadigheid, die nu weer zoo heerlijk tot uiting kwam, veel goed gedaan en veel geluk gebracht kunnen worden. een niet minder schrandere gids in meer we- reldsche aangelegenheden en wel voornamelijk in de liefde, namelijk de oolilke herbergier, baas Blom (Johan Elsensohn). zonder wiens tactisch optreden twee gelukkige huwelijken nimmer tot stand zouden komen. Zoo neemt dit stuk, dat vol echten humor zit een bij einde. Het is een stuk, dat voor het publiek gesneden koek is. Prettig van inhoud, fleurig van kleur, aardig van typeering en sap pig van toon. Een voorstelling, die door de wel gekozen be zetting, vlot van spel en sterk van effect is. Het werd in een lange serie van vertoonlngen in het geheele land door dit gezelschap gespeeld en vond overal een zeer geamuseerd publiek. Het slot van het J. L gehouden'1 Nationaal Kegelconcours ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Kegelclub „De Unie” had gis terenavond plaats in de Harmonie. Na het welkom van den heer Joh. Diepen, voorzitter van den A K. B., had de prijsuit reiking plaats. Verschillende speeches werden gehouden, os. door den heer Gorter namens den Bandoeng- schen Kegelbond. Onder daverend applaus mocht de heer G. Oostlnga. secretaris van den A. K. B een zll- sigarettenkoker met inscriptie in ont vangst nemen voor het vele wat hij vooral bü dtl concours gedaan heeft. Mevr. Oostlnga werd een keurige bloemen mand aangeboden. Hierna bleef men nog lang gezellig bijeen. De Unie en de A. K. B. kunnen met veel ge noegen op dit gouden jubileum terugzien. Gisteravond hield de Meisjescongregatie der belde Dominicaner parochies haar Jaarlljksche feestavond in het Gulden Vlies. Mogen de feestavonden van deze congregatie steeds als zeer geslaagd worden beschouwd, de avond van gisteren slaagde buitengewoon; het was een avond waarop de lach niet van de lucht was. Voor een stampvolle zaal voerde de R. K. Tooneelvereeniging „Vondel”, nadat Pater E. Teppema. de directeur der Congregatie, een kort, maar hartelijk welkomstwoord had gespro ken, het vroolük verhaal van „Mijnheer Klap roos” ten tooneele. Mijnheer Klaproos was lid van een dorpssoclë- teit, waarin zwaar geboomd werd over alle moge- lüke onderwerpen en natuurlük werd er ook flink opgesneden. Óp deze sociëteit was ven lid, dat deze kunst van opsnüden buitengewoon goed verstond. Dat verdroot Mijnheer Klaproos. Dies toog hü gepakt en gezakt naar Amsterdam, om daar allerlei verschrikkelüke avonturen te bele ven. teneinde met de verhalen daarover de groote snoever te overtroeven. Hü kwam in een café terecht, waar hü tegen een hem zeer goed be kenden kellner opliep. Deze zou hem aan een avontuur helpen. Hü maakte Klaproos wüs, dat het hotel van zijn baas een gekkenhuis was. ge heel op Amerikaansche leest geschoeid. De pa tiënten mochten vrü in en uit loopen, zü waren net als gasten in een hotel. Onze vriend ge loofde dezen onzin; hü ftam zijn intrek in 1 be wuste hotel, om het leven van de vermeende gekken af te küken Men begrijpt, dat dit grapje van den kellner uitliep op een dolle geschieden s. waar vriend Klaproos geen ouw aan kon vast- koopen en die hem een massa moeilijkheden op leverde. Vooral als men bedenkt, dat in t hotel gasten verblüf hielden, die een tikje anders wa ren dan andere menschen. We zullen hier het laatste en dolste gedeelte van deze klucht niet navertellen; het zou al te ,veel plaatsruimte vergen; maar dit kunnen we wel zeggen, dat er gelacnen en geschaterd is om die müheer Klaproos, zooals cr weinig gelachen en geschaterd zal worden. Inderdaad, de groot ste pessimist zou daar Ónmogelijk ernstig bü hebben kunnen blüven. Waarlijk, het bestuur der congregatie kan op dezen avond, die zoo buitengewoon vroolük verliep en zoo zeer slaagde, trotsch zün. Als de congregatie den volgenden keer weer een w-w yü hebben reeds gemeld, dat op de agenda voor de algemeene vergadering T van den L.T3.. welke beden te Haar lem gehouden wordt, een voorstel van de afdee- llngen Obdam. Langendük en Westfriesland voorkomt om te bevorderen, dat de R. K. bloembollenkweekers de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur verlaten en worden opgenomen in een onderafdeellng van den L. T. B. In de toelichting wordt ojn. gezegd, dat vele bloembollenkweekers, speciaal de Kleine, geen voldoening meer vinden in de Algemeene Vereeniging en dat daarom velen hunner het lidmaatschap van laatstgenoemde vereeniging hebben opgezegd, mede om de hooge kosten, die aan dit lidmaatschap zün verbonden. Hiermede is de kwestie van de oprichting van een R. K. Vereeniging voor Bloembollen kweekers, waarover reeds vele jaren, maar vooral in del laatsten tüd met klem, is gespro ken in een acuut stadium gekomen. Onder het opschrift „Bezint eer gü begint” schrüft de heer E. H. Krelage. voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, in het orgaan van dezen bond een artikel, waarin hü op den vruchtbaren vüf-en-zeventlg- jarigen arbeid wüst van de groote vereeniging en met klem afraadt een R- K. Vereeniging te stichten. „Büna vüf-en-zeventlg Jaren,” zoo schrüft hü. „heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de algemeene belangen van bet bloembollenbedrüf behartigd. Zü heeft zich steeds weten te verjongen en aan te passen aan de steeds wisselende behoeften. Van een klein groepje van 200 leden in de eerste jaren van haar bestaan is zü gegroeid tot een krach tige vereeniging van duizenden leden. Zü is In het bezit van een eigen vereenlgingsgebouw met groote beurs- en tentoonstellingszalen, verga derzalen, restaurant, garage en proeftuin. Zü beeft de voor het geheele vak zoo belangrüke instellingen als beurs, scheidsgerecht en bloe- menkeurlngen in het leven geroepen. Zü heeft in 1910 en 1935 bloemententoonstellingen ge organiseerd, die in ons land niet overtroffen zün, en alles laat voorzien, dat deae door de tentoonstelling van 1935 in de schaduw zullen worden gesteld. Zü te steeds op de ores ge sprongen voor het algemeen belang en heeft herhaaldelük gevaren weten af te wenden, die het vak bedreigden of maatregelen ten bate van het vak weten te verkrügen. In één woord, de vereeniging heeft aan het bloembollenbedrüf onschatbare diensten be- krantenmenschen, begonnen de beetje verdacht te vinden, het geloofden er al Voor de lezing van Caty Verbeek, gisteravond voor de afd. Alkmaar van den RK. Vrouwen bond gehouden, bestend niet die belangstelling, welke de vrouwenbondavonden plegen te heb ben. Zü sprak over „het Interview”, dat zü noem de een onmisbaar element in de cultuur, voor wie begrüpt. hoe gecompliceerd, maar toch x»k hoe eenvoudig de volksziel is, gelük de ziel van een kind. Het interview bevredigt de eerzucht van de geïnterviewde en de nieuwsgierigheid van het bet publiek Aan Gordon Bennet, een Amérikaansch Jour nalist. bekend door zün journalistiek werk tn den oorlog, komt de eer toe het Interview „uitgevonden” te hebben. Spr. onderscheidde het interview in drie categorieën het onbelangrüke Interview, ge maakt door geestelük onvolwaardlgen en rec lame bureau’s, dan het interview van standing, dat tot de massaziel van het volk spreekt, om dat het büzonderheden over het doen en laten van beroemde personen weergeeft, tenslctte het interview van den enkeling voor den en keling; het Interview voor den Intellectueel; spr. wees in verband hiermede op het Interview door Defresne van Lunatcharsky, dat spr. veel hooger schat dan dat door Ludwig van Mus- flolinl. Na nog verder uitgeweld te hebben over het interview als geestelük verschünsel, vertelde spr. een en ander van haar ervaringen bü het afnemen van Interviews. Daarbü had zü gelegen heid het modem bekeerlngswerk en de persoon van Pater Hendrichs en vele büzonderheden van den Franschen Jezuïet Père L’Hande te schet sen, om vervolgens n. a. v. een Interview met de schrüfster Christine Doorman een en ander uit ’t leven en werken van Selma Lagerlöf te vertellen. Zoo behandelde zü na de pauze aan de hand van genomen inteviews nog verschillende be kende persoonlükheden. Van het tweede gedeelte zal haar auditorium ongetwüfeld meer genoten hebben dan van het eerste. De vereeniging hield gisteravond een druk be zochte ledenvergadering. In zün openingswoord zelde de voorzlter, dat deze büeenkomst wat laat uitgeschreven is, doordat het bestuur door druk ke werkzaamheden verhinderd was op een vroe ger datum te vergaderen. Na voorlezing der In gekomen stukken en van de notulen, die onver anderd werden goedgekeurd, werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid. Aan de beurt van aftreden was de secretaris, die met alge meene stemmen werd herkozen. Hierna deed de voorzitter uitvoerige mededeelingen over den uitmuntend geslaagden propaganda-avond in November van het vorige jaar. Door het batig saldo van dezen avond is de vereeniging tn staat gesteld een viertal kinderen uit te zenden naar het zeer mooie kolonlehuls te Ede. Jammer al leen, dat niet nog meer zwakke kindertjes daar heen gezonden kunnen worden, maar de geldmid delen zün helaas niet toereikend. En dit is zeer te betreuren. Het hoofddoel toch der vereeniging is de uitzending. Nog minstens vier kinderen zün dit jaar hoog- noodig aan de beurt. Maar de nazorg-arbeids inrichting vraagt groote flnantieele offers van onze kas. Vooral, omdat de subsidlën Ingekort zün. De voorzitter deed een dringend beroep op de leden om voor die hoognoodige uitzending te werken. Want alleen een gezond lichaam is waarborg voor vruchtdragend onderwüs Vele medeburgers in de stad zullen ons nog wel willen helpen, als zü weten, dat ons belangrijk maatschappelük werk gevaar loopt. Bü de behandeling van de begroeting werden door enkele leden plannen tot kasversterking aan de hand gedaan. Het bestuur zal door nog meerdere inspanning trachten alsnog gelden büeen te krijgen voor de verpleging van vier pa tiëntjes. Verschillende leden zegden kun volle medewerking toe. bü de betreffende 10 Minuten over zevenen gisteravond. Juist de tüd, dat de meeste menschen aan het laat ste beetje van hun avondmaal bezig zün. werd men plotseling zooals dat gewoonlük met dergelüke dingen gaat opgeschrikt door een geweldig kabaal, dat afkomstig bleek te zün van onze dappere, nimmer versagende stedelüke brandweer, die zich lings met groot materiaal over de Laat in de richting van den Llmmer- hoek spoedde. Het lag voor de hand, dat al spoedig een mas sa menschen, waaronder de halve redactie van deze krant, uit hun woningen naar buiten sto- spoed naar de lëinde zoo wei nig mogelük van den „brand” te missen. De brandweer was inmiddels om den Limmer- hoek verdwenen. De „menigte” haastte zich dat voorbeeld te volgen, doch toen men den be- wusten hoek gepasseerd was, zag men van de brandweer, noch van eenigen brand, ook maar een schim. „U het soms in de Schermer, of ergens an ders in den polder?” zoo werd er gevraagd, „anders zou je er toch iets van moeten zien”. Iedereen vroeg, iedereen Informeerde, ieder een giste. Maar wü zaak een beetje verdacht was al te geheimzinnig en we steeds minder van, toen Iemand met een zeer rijke fantasie een verhaal ophing van een ge weldigen brand, die in de noodwoningen bü het woonwagenkamp zou woeden. Een kleine kleu ter riep van „zeven hulzen die In vlam ston den”. Maar hoe onze, op dat gebied geoefende oogen, ook de lucht afzochten naar een glimp van een rosse wolk, het onfeilbare kentee- kén. dat ergens brand is we zagen niets dan een zwarte lucht. Bovendien, wat zou de brand weer hebben moeten bezielen, om voor een brand bü de spoorbrug den geweldigen omweg over den Llmmerhoek te maken? Enfin, we wilden zekerheid. De politie opbel len was een kleinigheid. „51 juffrouw." „Ja", werd aan draad gezegd. Er ontspon zich het volgende gesprek: .Ja met de redactie. aWt Is er in ’s hemelsnaam aan de hand, de brandweer rukt met groot ma teriaal uit, maakt een geweldig kabaal en wü loopen ons het vuur uit de sloffen, maar kun nen geen brand ontdekken.” ,Ja, dat kan Ik me heel goed indenken, het zal wel heel moeilük gaan om den brand te vin den.” „Zóó, is het zoo moeilük dien brand te vin den?” „Ja, heel moeilük „Ach, is het soms weer een loos alarm?” Ja, het is een loos alarm.” „Nue wel bedankt voor de mededeellng.” „Tot uw dienst.” En hiermede was dit brandavontuur ten einde. Ten slotte schrüft de beer Krelage het vol gende: „Ieder vakgenoot, die het wél meent met het algemeen vakbelang en zün eigen belang In ziet. moge front maken tegen deze onzalige po ging tot verzwakking en ondermüning van de waardevolle vakorganisatie die wü in de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bezitten." Wanneer de heer Krelage meent, dat het vakbelang staat of valt met de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur In haar hul digen organisatievorm, moeten wü den heer Krelage tegenspreken. Want wü herhalen wat wü hierboven schreven over de groote waar- deering, die iedereen, en ook wü. hebben voor den arbeid, dien de Algemeene Vereeniging in het belang van het vak beeft gedaan; wü waardeeren grootelüks instellingen als het Scheidsgerecht, de Beurs, de bloemenkeur to gen. tentoonstellingen enz., maar dat deze ar beid alleen door de Algemeene Vereeniging, zooals zü thans is samengesteld, zou kunnen worden verricht, is onjuist Al dit werk zou odk door de verschillende vereenigingen In féderatlef verband kunnen worden gedaan. In dien er een R. K„ een Chrtstelüke en een neu trale vereeniging zouden zün, zouden deze al de genoemde instellingen kunnen beheeren en behartigen. En in de plaats van de Algemeene Vereeniging zou dan de federatie komen met een bestuur, dat bestaat uit vertegenwoordi gers van de verschillende organisaties. WU hebben gemeend het bovenstaande ter kennis te moeten brengen van die lezers van het „Weekblad voor Bloembollencultuur”, die mogelük sterk onder den indruk zün gekomen van het tn overtuigenden toon gestelde artikel van den heer Krelage. Wü hebben groote ach ting voor de Algemeene Vereeniging en voor den heer Krelage, maar dat neemt niet weg, dat wü goed werk doen met alle dingen tot hun juiste proporties terug te brengen. Gedurende de maand Januari verpleegden de Wükverpleegsters 30 patiënten en legden 350 bezoeken af. waarvan 189 bezoeken ge schiedden bü leden van het A.A Z A. en 70 be zoeken voor stadspatiënten. De Wükkraamverpleegster verpleegde 13 pa tiënten en legde 200 bezoeken af, terwül 2 maal de dokter werd geassisteerd. zaam zün, ook persoonlük In hooge mate zün ten goede gekomen. Deze zegenrüke gevolgen van den arbeid der vereeniging zün verkregen door de samenwer king van allen, kweekers en exporteurs, kleinen en grooten, mannen van verschillende gezind ten en richtingen, die zich gaame beschikbaar stelden om te werken voor een gemeenschap- pelük doel, dat allen ter harte ging en allen ten goede kwam. Met de grootste zorg heeft de vereeniging ervoor gewaakt, dat voor niemand bet lidmaat schap een bezwaar of belemmering zou zün in verband met zün godsdienstige overtuiging. Steeds is alles, wat ook maar de geringste aanleiding tot aanstoot zou kunnen zün, zorg vuldig vermeden. Van den aanvang af hebben mannen van zeer uiteenloopende richtingen samengewerkt in de leiding der vereeniging en in hare com missies en afdeeltogsbesturen. Nooit is dit een beletsel gebleken voor vruchtbare samenwer king en juist door dit eendrachtig werken is het mogelük geweest groote dingen tot stand te brengen.” Iedereen, ook wie sterk aandnngt op de stichting van een R. K. organisatie, zal onge- twüfeld gaarne de groote verdiensten van de vereeniging, waarvan de heer Krelage voorzit ter is. erkennen. Zü heeft voor het bloembol lenvak voortreffelük werk gedaan en de namen van de knappe menschen, die aan den bloei van het vak hebben medegewerkt, zullen niet spoedig vergeten worden. Door niemand, die met het bollenvak te maken heeft. Maar dat zal den principieelen katholiek toch niet weer houden een bevestigend antwoord te geven op de vraag, die de heer Krelage op bovenstaande uiteenzetting laat volgen en als volgt luidt: zal met deze büna vüf-en-zeventig-Jarige traditie gebroken worden en moeten ook de beoefenaars van het bloembollenbedrüf worden Ingedeeld in verschillende vereenigingen naar hun gods dienstige gezindheid? Een bevestigend ant woord, want de katholiek kent nu eenmaal den wensch van de Nederlandsche Bisschoppen op het organisatiegebied. Zü willen, dat de katho lieken zich in katholieke organisaties aaneen sluiten en de Algemeene Vereeniging zou niet de eerste zün, die zich aan een pünlüke opera tie zou moeten onderwerpen, doordat de katho lieke leden haar verlaten en een eigen vereeni ging oprichten. Nog onlangs was het de Neder landsche Journalisten Kring, waar zich een dergelüke splitsing voltrok. En dat behoeft geenszins, zooals de beer Kre lage veronderstelt, „tot hun schade” te zün. aooals wü in hetgeen volgt hopen aan te too nen. De heer JCrels^e stelt vast, dat de Algemeene wezen, die aan allen, die in dit bedrUf werk- Vereeniging zich steeds zorgvuldig beeft ont- tot de Beurs, het gebruik Wüziglngen: Alkmaarsche Bpaarzegel Vereeniging Voorzorg”. Langestraat 47. Alkmaar. Bestuurs wijziging. Fa. J. Larsen en Co., Verdronkenoord 100. Alkmaar. Import en export van (groothandel) schoenwerk. Uittreding vennoot. ,De Bierbron" (eig. J. v. d. Vis), Langestraat 2. Alkmaar. Café. Eigenaar uitgetreden. N.V. Stoom wasscherü .Den Helder”. Wllhel- minastraat 6367, Den Helder. Bedrijf stop gezet. N. V. Alkmaarsche Motor Mü- Wltsen n”, Eilandswal 10. Alkmaar, stopgezet. Mooü en Siekman, Raadhuisplein C 82. Schoort. Timmerbedrijf. Uitgetreden mede-eige- naar; C. Mooü. Eerste Nederlandsche Dreggenfabriek. penhandel en Rüwielhsmdel, Züdam, Alkmaar. Bedrijf thans uitsluitend rijwiel-, wapen- en munitiehandel. Dreggenfabriek en wapenhandel overgegaan aan: L. A. de Graaf. N. V. HoUandeche Auto Bus Ooden*ning. Aan den raad der gemeente is het adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied de ondergeteekenden D. Saai, Wilhelmtoalaan 26 te Alkmaar; K. W. Carels, Kennemerstraatweg E 116 te Alkmaar, ta hunne hoedanigheid van respectieve- lük voorzitter en secretaris van het Comité van Actie tot stichting van een overdekte open bad- en zweminrichting te Alkmaar, een z g Sportfondsen bad; ten deze domicilie kiezende ten huize van den secretaris K. W. Carels, dat zü met belangstelling hebben kennis ge nomen van het Ingediende rapport, inzake het «wemvraagstuk in deze gemeente bülage no 4- dat dit rapport het Comité aanleiding geeft «ich met de navolgende opmerkingen tot u te wenden; le. dat het met genoegen kennis neemt van de strekking van het rapport, waaruit blükt. dat de grootste mogelüke meerderheid van de leden der Commissie van oordeel is. dat een overdekte zweminrichting met open bad de aangewezen inrichting Is. hetgeen het Comité in ieder opzicht onderschrüft; 2e. dat het Comité de reden, waarin de meerderheid van de Commlsie tot het voorstel komt, om een open inrichting te bouwen niet kan onderschrijven. Het Comité heeft de vaste overtuiging, dat de aard van de zweminrich ting, met de mogelijkheid van een goede ren tabiliteit. afgescheiden van het bedrag, alleen den doorslag bü Gedeputeerden zal geven; 3e. dat het Comité geheel medegast met het minderheidsrapport van de heeren Langeveld en Lind; 4e. dat het Comité meent te moeten opmer ken, dat de gevraagde garantie per zwemdag, bü een gesloten-open inrichting beduidend min der is dan bü een open inrichting; 5. dat de mogelükheid van de rentabiliteit bü een gesloten inrichting veel grooter is, dan bü een open inrichting, dus daardoor voor de gemeente goedkooper zal blüken te zün; 8e. dat het schoolzwemmen bü een open Inrichting büna niet tot uitvoering kan worden gebracht, daar de vacantie in het zwemselzoen valt; 7e. flat nu reeds meer dan 200 aandeelen (spaarders) van 300 tot 360 in Alkmaar en omgeving zün toegezegd, het Comité ver wacht, dat onder de burgerij van Alkmaar nog een veel grootere belangstelling voor een over- dekte-open inrichting zal blüken te bestaan, dan nu reeds uit de toezegging van de ruim 60.000.is gebleken; 8e. dat het Comité niet in de gelegenheid kon worden gesteld, om bü de Commissie, inzake de te voeren actie, voorstellen te doen, opdat de inrichting die zal worden gebouwd, een inrichting zal zün. waarmede de geheele Alkmaarsche burgerij instemt; 9e. dat het Comité gaarne met de verkregen resultaten hare diensten aan de gemeente aan biedt. om alsnog tot een overdekte-open zwem inrichting te komen. Reden, waarom het Comité u verzoekt, het voorstel van een open inrichting aan te houden, om alsnog de voorstellen van het Comité te overwegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 12