D Prikkeldraad I Geestesélite en democratie De groote sensatie op Highbury Ambtenaren in de politiek Naspel der „Zeven Provinciën” Bescherming^ griep, Komiek en nog iets ARSENAL 'S NEDERLAA G TEGEN EVERTON WOENSDAG 7 FEBRUARI T egenstellingen Roode mentaliteit P.E.N.-Zaanland I H RAAD VAN MAASTRICHT 3 BOYCOT DUITSCHE WAREN Consumptiemelk JAARBEURS TE WEENEN Reisreductie Belangen garnalenvisscherij R.K. Universiteit DE TRAM MOET WIJKEN N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN NEDERLAND—FRANKRIJK Directeur benoemd Zal Chelsea den dans ONGESCHIKTE AMBTENAREN nog ontspringen? DE MISLEIDENDE MIST u. w. POGING TOT BEROOVING De competitie-programma’e WILLY SLUITER i ff’ -1 Dienstvoorwaarden Spoorweg personeel Aan den commandant wordt grove nalatigheid ten latte gelegd Maar toch nog op tijd naar Amerika Autobusdienst in Maas gebied Maar de S.D.A.P. wil hen toch handhaven Delegatie naar Paryt voor het voeren van economitche ‘''•tprekingen Het geld terug, doch de dader ontkomen r 'i Ambtenarenreglement is goedgekeurd Raadt betluit der gemeente Zaandam vernietigd „GESTRAND” GOUD Engeland verrat Schotland Leening van een half millioen sa' i 1 GEOPENDvan K) wm.-5hm. EN M4N SnM-IOslM. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5u.Mx I Het nat pel van de vierde en het voort pel van de vijfde cup- ronde Interettante ont moetingen te wachten Fietser bij aanrijding zwaar gewond Ged. Staten verleenen op de juitte wijze vergunningen' Aan ir. Muteert kan nu ontelag Voorttel tot ontwerp van een ttandbeeld voor v. d. Lubbe! en Waal- .J^arce in the fog” verleend worden, waarover Prov. Staten moeten beelitten Bij apothakm drogist» t en vei- het antl-paplsme optrad In i Men 50 en 60 jaar getrouwd van 1 xm> I r i 7 7 9 4 8 4 7 8 6 2 7 9 8 8 6 4 7 6 11 7 6 S 37 35 35 32 32 30 29 28 28 28 27 26 26 26 24 24 23 22 21 21 20 17 I I l NIJMEGEN, 6 Febr. Geslaagd voor het candidaats-examen In de Nederlandsche Taai en Letterkunde de heer J. G. H. Tans uit Maas tricht. field day) Enkele der belangrijkste wedstrijden Divisie II zijn: Boltrfri WanderersBurnley Nottingham ForestGrimsby Town Hull City—Brentford 15 14 13 14 12 13 11 10 11 13 10 9 9 9 9 10 8 8 5 7 7 6 5 6 5 10 7 11 10 8 10 11 10 10 9 9 12 13 10 14 11 13 15 14 voorst opliep. HU is nog steeds buiten bewustzijn. vreest voor zijn leven. wel niet of 55—27 45—28 60 40 5133 42— 44 49—58 47— 43 33—30 43— 41 48— 50 53—39 53—51 43—42 52— 59 43—44 53— 56 35— 36 49— 61 28—31 31—53 37—73 36— 48 Voor au. Zaterdag zullen de teams In de vol gende kampea worden gewikkeld: Aston VillaPortsmouth Blackbum RoversManchester City Derby CountyWest Bromwich Albion EvertonLiverpool Leeds United—Birmingham Leicester City—Sunderland MiddlesbroughArsenal Newcastle UnitedSheffield Wednesday Sheffield UnitedHuddersfield Town Tottenham Hotspur—Chelsea Wolverhampton WanderersStoke City (Derby County), Beresfon sell (Middlesbrough), ted), Bastin (Arsenal) v. Door het bijzonder toeval, dat tijdens de lan ding een boot van de Dordsche rivierpolitie in de nabijheid op de rivier kruiste, kon het goud direct worden overgenomen en naar de over zijde worden vervoerd, waar een ontboden auto van de KLM. het naar de Holland-Amerika- Hin heeft gebracht, waar het op tijd aankwam ®m met de „Volendam" verder te worden ver voerd. in en democraten zijn geweest, baanbrekers voor de democra- Ten aanzien van een ontslag aan den heer van Geelkerken, waarvoor de bevoegdheid be rust bij Ged. Staten, vernemen wij, dat deze kwestie reeds gistermiddag in een vergadering van Ged. Staten is behandeld. Den uitslag kon men ons echter nog niet me- dedeelen daar van deze zaak nog geen mededee- ling gedaan aan het personeel. Naar we vernemen zal de kaplteln-lultenant ter zee P. E„ gewezen Commandant van H. Ms „De Zeven Provinciën”, op Donderdag 22 Februari voor het Hoog Militair Gerechtshof te 'sGravenhage terecht staan. De zitting zal aanvangen des morgens te tien uur. Verleden week Woensdag en Donderdag zijn de „Cup-fighters” elkanders opnieuw in de haren gevlogen, die den Zaterdag tevoren hun strijd niet beslecht zagen. Een na-spel dus, dat be grijpelijk een financieel buitenkansje is. doch daartegenover van de krachten der spelers het uiterste vergt. Ter wille van de volledigheid geven we hier alsnog de resultaten: Bolton Wanderers—Brighton H. Albion 61 Manchester CityHuil City 41 Sheffield WednesdayOldham Athletic 81 Swansea Town—Bury 30 Notts ForestChelsea 0—3 Is t niet typeerend. dat na de draws op den eersten dag al de „replays" zulke klinkende resultaten opleverdeni Tevens heeft men verleden week op Lancaster Gate weer met de bus gerammeld, en kwamen de teams in deze volgorde te voorschijn voor de 5e ronde op 17 Februari m.: Arsenal—Derby Country Sheffield Wednesday—Manchester City LiverpoolBolton Wanderers Stoke CityChelsea Tottenham HotspurAston Villa BirminghamLeicester City Preston North BidNorthampton Town Swansea TownPortsmouth Alzoo een serie aantrekkelijke wedstrijden, waarbij in het bijzonder de match tusschen Arsenal en Derby County uitmunt, en een pracht van een kasstuk belooft te worden. *n Pracht object is dit Cup-programma In- tusschen voor H.H. gokkers. Doet u in gedach ten ’ns mee, en dan zal ik u de teams ver klappen, die momenteel het hoogst genoteerd zijn: Derby County, Sheffield Wednesday. Li verpool. Chelsea, Tottenham Hotspur, Lei cester City, Preston North End en Portsmouth. In de raadsvergadering der gemeente Zaan dam is medegedeeld, dat bericht van de regee- ring is ingekomen, dat het raadsbesluit inzake boycot van Dultsche waren door haar is nietig d. 27 27 27 28 27 28 l 28 26 27 26 27 28 26 26 27 27 25 28 27 slotte voor veteranen e.a. te zwaar te zjjn over het hoofd tegen de Londe: spelen. Daarnevens wist men, dat belde ge noemde spelers de steunpunten In de Londen- sche voorhoede waren, dat zij door hun onna volgbaar repertoire van foefjes de wetenschap pelijke grondslagen voor de aanvallen legden, zoodat men zich als taak stelde juist die bel den speciaal te bewaken. Dientengevolge werd van beiden ’n dubbele Inspanning gevergd, wat tenslotte hun krachten te-boven ging. Tot dus ver wist de kranige defensie de situatie nog meestentijds te redden, en sleepte om een ge- ijkten, hoewel niet fraalen voetbalterm te ge bruiken, den strijd nog meestentijds uit het vuur. Doch „Insiders" voelden met schrik het moment naderen, dat ook deze achterhoede sou Overbelast worden, en moest capltuleeren. Betreffende de noodlanding van een vliegtuig der KX..M. op een eilandje nabij Dordrecht, Wordt nader gemeld, dat het vliegtuig om 2 uur 55 uit Parijs was vertrokken en 850 K.G. goud, bestemd voor Amerika, aan boord had. Gisteravond is een Nederlandsche delegatie naar Parijs vertrokken voor het voeren van be sprekingen betreffende de oeconomlsche betrek kingen tusschen Nederland en Frankrijk. A.S. Zaterdag sullen in het Ibrox Park te Glasgow de vertegenwoordigende teams van Schotland en Engeland elkander ontmoeten. Er is op het oogenbllk nogal heel wat te doen over de samenstelling van het Engelsche elf tal, dat nog niet is publiek gemaakt. Waar schijnlijk sal den navolgenden spelers de bui tengewone eer te beurt vallen om naar Glas gow te worden afgevaardigd; In het Reglement Dienstvoorwaarden 1926 voor het spoorwegpersoneel werd bepaald, dat dit reglement na verloop van vijf jaren en mitsdien tegen 1 Januari 1931 moest worden herzien. Sindsdien is deze termijn van herziening reeds eenige malen verlengd, laatstelijk tot 1 Maart 1934 en thans is bij K. B. bepaald, dat genoemde termijn opnieuw wordt verlengd tot 1 Januari 1935. Onder Nieuwerbrug heeft op den Rjjksstraat- weg nabij de Schans Dinsdagavond een ernstige aanrijding plaats gehad. Een wielrijder, zekere H. uit Alphien reed in de richting Bodegraven. Vermoedelijk door den gjist heeft een achterop rijdende luxe-auto. waartn gezeten was de heer B. uit Bodegraven, hem aangereden. De wiel rijder kwam te vallen en bleef bewusteloos lig gen. Een medicus, die spoedig ter plaatse was. achtte overbrenging naar het Algemeen Zieken huis te Woerden noodzakelijk. De ongelukkige heeft het rechterbeen op twee plaatsen gebro ken, em is de borstkas Ingedrukt, terwijl hij ernstige verwondingen aan het hoofd I keelontsteking en verkoudheden door In een te Rotterdam gehouden vergadering van vertegenwoordigers van gemeenten waar de garnalenvisscherij wordt uitgeoefend, is een vereeniging opgericht die zich ten doel stelt de belangen van deze visscherij te behartigen, teneinde daardoor verbetering te brengen in den toestand, waarin nu de gamalenvisschers verkeeren. In het voorlooplg bestuur werden gekozen de heeren P. G. Laemoes te Vllsslngen (voor zitter), D. H. van Zuyen te Breskens (vice- voorz.) en M. Keizer te Stellendam (secr.- pennlngm.). Ziedaar, hoe vroeger jaren. Zjjn bekrompen en exclusivlstlsche geest werkt door tot op dezen tijd, al kunnen de gevolgen niet meer zoodanig zijn, als weleer, dank zj] de krachtsontplooiing onzer partij en de daarmee gepaard gaande versterking onzer positie In t algemeen. De verhoudingen hebben zich gewijzigd. Maar de antl-papistische gezindheid is gebleven. En zjj manifesteert zich ook thans nog bij velen op een manier, die aan duidelijkheid niet den minsten twijfel overlaat. Derby County Arsenal Huddersfield T Tottenham Hotspur Manchester City Black bum Rovers.. W. Bromw. Albion Portsmouth Sheffield W.day Middlesbrough Sunderland Newcastle Everton Wolverhampton Leeds United Aston Villa Leicester City Liverpool Birmingham Stoke City 27 Sheffield United -28 Chelsea 25 Het raadslid, de heer G. H. NUsten had aan het College van B. en W. eene ontslagname in- gedlend ate lid van den Raad, welke ontslag name genoemd lid kort nadien weer Introk. De Raad hield Maandagavond over deze kwestie eene gedachtenwisseling. Eensdeels was de ontslagname niet aan den Raad ge richt en had dus geen juridisch effect. An derdeels vond de Raad dat in de dlrectelijke aanleiding tot deze ontslagname, namelijk door het raadslid tegen Inwisseling van steenkolen bons der steunverleenlng en werkverschaffing verstrekte kolen, geen voldoende grond aan wezig was voor schorsing. Ingevolge het bepaal de In art. 26 al. 3 der gemeentewet, welk arti kel aan Raadsleden verbiedt aan de gemeente leveranties te doen. De heer G. H. Nijsten werd derhalve niet geschorst. De Raad besloot de leening van de Woning stichting ,Ons Huis”, gesloten bjj het Pensioen fonds van het personeel der N. V. Philips te Eindhoven, te garandeeren tot een verhoogd bedrag van 132.674.48. Eveneens werd besloten ten behoeve der ka- pltaalsultbreiding der bedrijven met de Pen sioenfondsen van de Kol. Landsdienaren en locale ambtenaren te 's Gravenhage een leening aan te gaan voor en bedrag van 500.000. Oor spronkelijk had de Raad deze leening willen sluiten ten behoeve van schoolbouw. Hiertoe was namelijk bij Raadsbesluit van 9 Januari 1934 besloten. Gedeputeerde Staten van Lim burg had echter, naar aanleiding der objec ten, waarvoor de betreffende leening bestemd was, het besluit niet goedgekeurd. Om nu niet van de beslissing van Ged. Staten In hooger beroep behoeven te gadh, werden in de be drijven de nieuwe objecten voor de leening ge zocht. Aan het slot der Raadsvergadering voerde de heer Ubaglis S.D.A.P. het woord over Nat. Soc. propaganda te Maastricht. Als zoodanig be schouwde spr. het plaats gehad hebbend be zoek der Solingerzangers en de aangekondigde voorstelling door de Akener Opera te Maas tricht met Half-Vasten. Ofschoon o.m. door den heer Boosten (Kath er op gewezen werd, dat èn het bezoek èn de voorstelling buiten elk politiek verband staan, terwijl men in plaats zooals voorheen de Lim burgers met extra-tretnen naar Aken te bren gen, hen 'nans in eigen provincie houdt, zeide de heer Ubaghs dat er geen „vrije kunstenaars” naar Nederland komen, doch slechts zij ce „Dultsche gevangenis verlaten, die een op dracht hebben.” Wij hebben geen cellen van Nat.-Soc. hier noodig. ging spr. verder, en zijn reeds meer dan bedeeld met het depót hier ter stede van de N. S. B. Hier geldt het ir. A. A. Mussert, hoofdinge nieur van den Utrechtechen Provincialen Wa terstaat, die algemeen leider van de N. S. B. is en den commies ter griffie, den heer C. van Geelkerken, algemeen secretaris en jeugdleider van de N. S. B.) Over het ontslag aan den hoofdingenieur hebben Provinciale Staten te beslissen, die daarvoor in een speciale zitting sullen bijeen komen) Maandagmiddag is te IJmuiden-Oost ge poogd den 47-Jarigen wlssellooper v. W„ welke ’n actetasch met ongeveer ƒ3000 aan bankpapier bij zich droeg, te berooven. Toen hij bij het aanbieden van een kwitantie even met een der paters Capucijnen aan de pastorie aldaar stond te praten, werd hem plotseling door een hem onbekend manspersoon de actetasch ont rukt. v. V. zette dien man achterna en slaagde er in hem de tasch met geld te ontnemen, doch de dader wist te ontvluchten. De politie stelt een onderzoek in. In een vergadering van den raad van com missarissen van de N.V. Haven van Vllsslngen is tot directeur benoemd de heer M. C. van Hall, vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. in Columbia, thans met verlof hier te lande. B(j Kon. Besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen van Wormerveer, Westzaan, Wormer en Koog Zaan van den polder Westzaan, te gen ^de besluiten van Ged. Staten, waarbij ten behoeve van het P.E.N. vergunning werd ver leend voor kabellegging in de openbare wegen. Al deze beroepen zijn nlet-ontvankelijk dan wel ongegrond verklaard. De „Telegraaf’ herinnert er aan, dat de ge meenten en de polder aan de aanvankelijk door haar verleende vergunningen de voorwaarden verbonden hadden,dat de P.E.N. de beschikking verkrijgt over het net van de „Zaanland” en dat het P.E.N. geen kabels zou leggen op an dere plaatsen en In andere sleuven dan het „Zaanland”-net. Bezwaar werd gemaakt tegen het bij de ver gunning van Ged. Staten gevolgd stelsel, krach tens hetwelk aan den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland in nagenoeg alle belangrijke gevallen de beslissing wordt opgedragen. De Kroon heeft overwogen, dat dit stelsel blijkens de ontvangen ambtsberichten welhaast onvermijdelijk moet worden gesteld voor een goede uitvoering der voorgenomen werkzaamhe den. De Kroon is van oordeel dat Ged. Staten ook overigens geacht moeten worden, de vergunnin gen terecht en op de juiste wijze te hebben ver leend. In de raadsvergadering der gemeente Gro ningen is met 2013 stemmen verworpen een soc.-dem. motie, waarin de burgemeester ultge- noodlgd werd, een ontslagen politieagent een gelijk-bezoldlgde beentebetrekking 'te geven. De man was als ongeschikt ontslagen, omdat hij beweerd had, dat de maatschappij maar eens grondig veranderd moest worden, omdat er niets van deugde. Hibbs (Birmingham) d.; Goodall (Hudders- Town), Blenklnsop (Sheffield Wednes- g.Smith (Leicester City), Allen (Ports mouth), Copping (Leeds United) m.; Crooks ^ord (Aston Villa), Cam- teaver (Newcaste Uni- „Wij, katholieken, hebben d 11 met de Is raëlieten gemeen, dat ons een onuitwisch- baar merk is Ingedrukt. Of wij het willen bedekken, bewimpelen, bepleisteren, niets baat. Het oog, het instinct onzer andersge- zlnde broeders is te sterk, te geoefend. De Grondwet zelve erkent het feit. Waarom anders van gelijke rechten der gezindten ge sproken? Doch o, zoolang vóór haar en niet het minst na haar bijkans vijf-en-twlntlg-jarig bestaan rees steeds de vraag en rijst zjj nog op de lippen van den overigens meest onverschillige in zake des geloofs: is die candidaat, de col lega. die belanghebbende, die sollicitant ka tholiek? Geen der onzen, ook niet de flauwste, de halfslachtigste ontkomt aan de vraag, of beter aan den toets.... Nog eens of men van deze zijde zijn overtuiging met moed en fierheid uitsprak; of men T’eh klein maakte tot het verloochenen zijner oplniën toe; at men mededeed met eenige bovendrijvende partij; of men den moed had pal te staan voor eigen geweten het kon niet baten; in ons allen, van welke nuance ook, zag en bejegende men steeds den katholiek.” Hem wordt ten laste gelegd, dat hij; als bevelvoerend militair, im mers als commandant van H. M.’s pantserschap „De Zeven Provinciën” en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dat schip, in het tijdvak van 2 Januari 1933 tot 5 Februari 1933, varende van Soe- rabaya naar Oleh-Leh, verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van het schip door opstan delingen, tengevolge van welke grove nalatigheid en grove onna denkendheid het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter reede van Oleh-Leh op Sumatra door opstandelingen, alzoo door den vjjand, is overvallen en Vermeesterd. In de laatste vergadering van de Arbeider Film Liga te Eindhoven is, naar „Het Volk” mededeelt een voorstel Ingediend om aan een architect opdracht te geven een ontwerp te ma ken voor een standbeeld van v. d. Lubbe. Commentaar overbodig. Op 8 Februari hopen de heer en mevrouw P. J. WalkerBtevense te Rotterdam den dag te herdenken, waarop sfj 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Op 8 Februari hoopt het echtpaar W. Prins Verhagen te Wormerveer zijn 80-jarige echt- vereeniglng te herdenken. omlnee Lingbeek vraagt aan den katho lieken minister van Justitie, of hij er niet van is overtuigd, zegge: over tuigd dat voor het rechtersambt, dat onaf hankelijkheid eischt, een katholiek onge schikt is! De vraag ia komisch. Zl) is ook nog iets anders; maar daar spre ken wij nu niet over. En het feit, dat zij gesteld werd het ant woord was kort en krachtig heeft alleen in zóóverre beteekenis, als zij voor de zooveelste maal uiting gaf aan een van ouds bekende even taaie als nare mentaliteit bij een deel van ons volk. WIJ zouden er dan ook het zwijgen toe heb ben gedaan ware het niet, dat die mentaliteit ook in het gewone, maatschappelijke leven en buiten de politieke sfeer, nog herhaaldelijk en op onverholen wijze zich demonstreerde. Frappante staaltjes werden ons daarvan juist dezer dagen verteld door iemand, die het we ten kan. Katholieke instellingen hoe nuttig en van welken aard ook kunnen bij vele andersden kende landgenooten nimmer op eenige be langstelling of steun rekenen. En bij aanbeveling, of benoeming voor be trekking. of emplooi komt het nog slag op slag voor, dat een katholiek verreweg de minste kans heeft, of in 't geheel geen kans. Wat men ons daaromtrent mededeelde, grenst aan het ongeloofelijke, om van het ergerlijke' maar te zwijgen. Beschouwt men ons dan altijd nog als bur gers en Nederlanders van den tweeden, of nog lageren rang?.... ’t Lijkt wel zoo. Al meer dan zestig jaren is het geleden, dat een katholiek politicus van dien tijd, mr. Hey- denrijek. het volgende schreef: De Crisis-Zulvel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 11 tot en met 17 Februari, de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk. gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk, te vastgesteld op 9%, 9% en 6% cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk te vastgesteld op 2 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt „af boerderij”. De delegatie staat onder leiding van den heer A. Th. Lamping, directeur van den oeconomi- schen voorlichtingsdienst en bestaat verder uit de heerenH. A. Hooft, referendarisaan bui- tenlandsche zaken; ir. R. P. Bonthuis, inspec teur van den landbouw en dr. A. Bevenster, rijkslandbouwconsulent en wnd. nandeteattaché aan H.M. gezantschap te Parijs. Als secretaris te aan de delegatie toegevoegd de heer E. Star Busman, gezantschapssecretaris 2e kl. Tevens zijn naar Parijs vertrokken de heeren mr. P. W. J. N. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche werkgevers en mr. H. van Haastert, secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersbond, als vertegenwoordiger der drie centrale landbouw organisaties, welke beide heeren aan de delgatie voorlichting zouden kunnen verschaffen inzake de belangen van de nijverheid, respectievelijk van den land- en tuinbouw. Met ingang van 1 Maart ax wordt op de oude Maas en Waateche Stoomtramlijn Nij megenDruten voor personenvervoer auto- tractle ingevoerd. Er komt een één-uursdlenst. De autolijn wordt geëxploiteerd door den M.BB. De voorjaarsbeurs te Weenen sal dit jaar plaats hebben van 1118 Maart. Om de reis naar Weenen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, zullen vele Spoorwegen een aanmerkelijke vrachtsverlaglng op de tarieven op vertoon van een „Messe-Auswete” toe staan. waaromtrent de voornaamste relsbureaux. alsmede de vertegenwoordiging van de Oosten rijksche Spoorwegen, Stationsplein 22 te Utrecht, gaarne inlichtingen verstrekken. En zulks te nu in één week tijd tweemaal ge schied. Eerst verleden week Woensdag in den achter- stalllgen wedstrijd tegen Tottenham Hotspur met 31, en nu Zaterdag herhaalde Everton dit kunststukje’ en won met 21. Weliswaar openden de gastheeren door Dunne de score, doch nadat Cunliffe voor half-time al den ge lijkmaker had gemaakt, voltrok White in hét tweede gedeelte het vonnis. Zooals gezegd beet Derby County geweldig van zich af, en moest Stoke City met 51 er aan gelooven. Huddersfield Town, dat met 31 van de Wolves won, is thans met Arse nal gelijk in punten gekomen, en men kan zich overtuigd houden, dat om op alle eventuali teiten voorbereid te zjjn alles gedaan wordt om in „the running” te blijven. Door den Be ker en nu den afgelasten wedstrijd te Chelsea drie wedstrijden achtergekomen. Sheffield United heeft zich thans weliswaar een plaatsje kunnen omhoog werken, doch dit zal wel uit stel blijken van executie. Want wij kunnen •hier verklaren, dat hét vertzouwen in de Chel- sea-ploeg geheel is teruggekeerd, en men ver meent stellig, dat Gallacher en zijn boys niet het slachtoffer van de automatische degra datie zuilen worden. Begrijpelijk ziet men met toenemende spanning het verdere programma tegemoet. Want blijkens onderstaande rang lijst te Chelsea’s positie thans verre van ho peloos geworden. Men oordeele zelf. Zaterdag regeerde bij wijze van afwisseling weer eens de „Fog”. Een dichte, koude, onge zonde en buitengewoon onaangename mist, die tot alles ultnoodigde. behalve een bezoek aan een voetbalmatch. Op sommige punten was dit nevelgordijn zoo ondoordringbaar, dat het kij ken van goal tot goal eenvoudig was uitge sloten, en men zelfs de helft van het speelveld niet kon zien. Dientengevolge oordeelden som mige arbiters t wenscheltjk die kampen te staken, waardoor bijvoorbeeld de bezoekers van Stamford Bridge na 78 minuten schimmen spel tusschen Chelsea en Leicester City bij een score van 11 onverrichter zake konden hute- toe gaan. Bovendien kregen we op dezen somberen dag enkele resultaten, die minstens even som ber waren als het weer. En de grootste sensatie van dezen compe- title-middag was bepaald Arsenals nederlaag op Highbury tegen Everton. Door deze neder laag te Derby County’s wensch die zelf met 51 van Stoke City won in vervulling ge gaan om de competitie eens aan te voeren. Onze getrouwe lezers zullen zich herinneren, dat wij destijds uitvoerig over de County heb ben bericht, en medegedeeld, dat deze club In haar langjarig bestaan nimmer het kampioen schap van de FA. heeft behaald, ondanks het feit, dat ze de bedenkelijke reputatie van „champion-killer” bezit. Maar thans zijn de rolletjes ga’isclelijk omgedraaid, en moet de County geweldig op haar qui-vlve zijn voor haar belagers. Doch als het team ooit fraaier kans heeft gekregen om haar historie met een kampioenschap te sieren, dan te het zonder twijfel thans. Op dit oogenbllk, nu meer en meer blijkt, dat de Arsenal-machine begint te haperen. Enkele wedstrijden daargelaten klopte ’t vrij wel dit geheele seizoen al niet, in vergelijk ten minste zooals. wij de werkelijke Arsenal-ploeg gekend hebben. De krachtproef schijnt ten- -l ate David Jack, James zijn geworden. U moet niet sn, dat elk tegenstander Juist Ears zjjn beste spel pleegt te In een tweetal „Maasbode”-artlkelen pleitte dezer dagen de heer Gerard Knuvel- der voor het deelhebben aan het staatsbe leid, naast monarchie en democratie, van de „Aristol”, die zich zeide hU „door hun geringer aantal langs democratischen weg niet geldend kunnen maken." „Dat het beginsel der aristocratie niet be rust op geldbezit behoeft nauwelijks te wor den aangestipt”, voegde de schrijver hier aan toe; „het betreft de geestesélite, die tot haar recht moet kunnen komen in het staatsbeleid en niet mag worden overstemd door de groote massa, die eerder aan andere zaken denkt, dan aan de typisch nattona- le cultuurbehoeften." Aristocratie is hier dus synoniem met geesteéllte afgescheiden van geldbezit, en voor de bedoeling van den schrijver ver moedelijk evenmin onverbrekelijk gebon den aan geboorte, welke Immers het be- hooren tot een dergelijke élite niet altijd waarborgt. Maaar waar ligt dan de grens? Welke omschrijving geeft hier de meeste zeker heid? Kort gezegd: wie zijn aristoi, en welke toetssteen moet voor hen worden aangelegd? Het bovenstaande geeft op deze vragen niet voldoende antwoord. En een duidelijk "bescheid is ook in dit geval toch noodig, om misverstand misvattingen te ontgaan. Bovendien en ook hierop mag even worden gewezen lijkt het juist, geesteselite en democratie, direct indirect, tegenover elkander te stellen. Bekend is, dat tal van aristocraten, zoo wel van geboorte als naar den geest, hun politieke en sociale gedragslijn opvattingen democraten zijn zelfs tie. Hielden zij daardoor op tot de geestelij ke elite te behooren? Niemand zal het kunnen of durven be weren. En ten slotte nog een algemeene opmer king, welke wij reeds eerder in een ander verband hebben gemaakt, maar die ook hier op haar plaats lijkt: de hooge waarde van de geestes-aristo cratie voor het staatsbeleid is boven eiken twijfel verheven; maar deze aristocra tie laat zich dan ook niet uitschakelen en doet zich naast het meest uitgebreide kiesrecht en de medezeggenschap der groo te massa wel ter dege gelden. De nlvelleerlng, waarover men tegen woordig weer klaagt en die men zoo dik wijls reeds toeschreef en ook steeds toe schrijft aan het algemeen kiesrecht, be staat méér In theorie en in de verbeelding, dan in werkelijkheid. Misschien kan men nog verder gaan en leggen, dat zij in t geheel niet bestaat. Of reikt de Invloed van den man, die spreken en schrijven en leiding geven kan, niet verre uit boven dien van den een- voudigen mede-burger, wien het aan deze gaven geheel of grootendeels ontbreekt? Men sprak en spreekt wel eens van groot- kiezers, waarmee men dan personen be doelt, door wier gezag en wier woord de gedragslijn en de stem van vele anderen worden bepaald. Wijst het bestaan van zulke kiezers op nivelleering? En vindt men hen niet bij alle partijen en in alle kringen en standen der MaaU schappij Als een van de ernstigste tekortkomin gen der democratie werd onlangs van haar geschreven en de heer K. verwijst naar die uitspraak dat zij het verlies der aris tocratie niet heeft weten te vergoeden Ook hier zou, dunkt ons, nadere motl- ▼eering en preciseering noodig zijn. Aangetoond moet worden, waarin dat verlies bestaat, en vervolgens, of men, in dien en voor zoover het bestaat, daarvoor de democratie verantwoordelijk kan stellen. Feit is en een waarneembaar feit dat de aristocratie, als geesteselite bedoeld, ook onder of liever naast de democratie haar zegenrijke werking in het staatsleven niet verloren heeft. Feit is evenzeer, dat aristocratie en de mocratie tot elkander zijn genaderd en niet meer als weleer scherpe en elkander uitsluitende tegenstellingen vormen. Feit is tenslotte, dat de democratie door de geestelijke elite kan worden geadeld niet alleen, maar ook is en wordt geadeld; en vervolgens, dat, wat men in vroeger tijden voor een aristocratisch bewind liet doorgaan, bij alle uiterlijke schittering meermalen een Innerlijke leegte aan beschaving en voornaamheid te aanschouwen gaf, welke een bespotting was voor de cultuur. Daartegen was verweer noodig. en een ac tie, die dieper ging, dan de oppervlakte. En dit beteekende geen verlies, maar Winst. H M. de Koningin heeft de zilveren medaille voor kunst en wetenschap van de huisorde van Oranje toegekend aan den kunstschilder Willy Sluiter, voorzitter van „Pulgri Studio", ter ge legenheid van de viering van zijn BOaten ver jaardag. De Kroon heeft thans haar goedkeuring ver leend aan de wijziging van het Ambtenarenregle ment voor de provincie Utrecht. Zooals men weet hebben Provinciale Staten in hun vergadering van 12 December j.l. het voorstel van Ged. Staten aangenomen om tot deze wijziging over te gaan, welke verband houdt met de politieke gezindheid van de ambtenaren. Een en ander te in overeenstemming met de rijksregellng. Nu het gewijzigde ambtenarenreglement te goedgekeurd, bestaat de mogelijkheid om eervol ontslag te verleenen aan ambtenaren op grond van hun politieke gezindheid, om hun lidmaat schap van of het verleenen van steun aan een vereeniging, die naar het bordeel van de over heid, gevaar opleVert voor een behoorlijke plichtsvervulling.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15