Onze bevolking RADIOPROGRAMMA Radio-contróle De Nijenrode-zaak De werkloosheid HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIE KWATTA’s SOLDAATJES blijven hun waarde altijd houden WOENSDAG 7 FEBRUARI Donderdag 8 Febr. 1934 Maak het kort! RIJKS VELDW ACHT Voerman doodgereden Betere salarieering gewenscht De monteur S. AUTO DOOR DE SCHIPBRUG Weer in dienst Werkloosheidsverzekering Een ernstige aanrijding Beide beenen gebroken In booger beroep BILJARTEN Een goed voorbeeld Kerkelijke leeningen FRANS LOURIJSEN Heraldiek-kleurwedstryd EERSTE KAMER SPOORWEGONTV ANGSTEN LOOPEN TERUG Het stilleggen van fabrieken Overeenkomst inzake contingen- teering gesloten Eenzelfde ongeval als enkele weken geleden VLIEGENDE POLITIE TE HILVERSUM ZIJN GROOTOUDERS MISHANDELD TRAMWEGEN GELDERSCHE ACHTERHOEK KNAAPJE VAN AUTO GE- STOOTEN WERKZOEKENDEN MET M.O.-BEVOEGDHEID CABARETIER-BELASTING- ONTDUIKER Meisjes te vervangen door jongens AUTO SLINGERT OVER DEN WEG VAN BELLE BELGISCH KAM PIOEN GROOT BILJART Geen reden tot ongerustheid Meer echtscheidingen MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN” Kampioenschap van Nederland groot biljart Ook B. en G. gedagvaard Sociale Zaken over de plan nen van Philips Door een auto gegrepen Aanvulling van het reglement Beroepsinbrekers gedood. Het oordeel van den Minister van Fraaie moyenne van Gabriels Als gevolg van de beperking van de pluimveeteelt Een jaarlijksche toeneming met ongeveer 100.000 zielen --- 8 35 357 te zeggen I 7 50 Oramo- van Oramo- WIJ (Ingezonden Mededeelingen) :zs!8 Artikel 14. voor een Aldus artikel 14. V l muziek ziek. 7 20 Ommofoon- mu. Te Den Haag Is Dinsdag overleden architect Frans Lourijsen. De overledene was ridder In de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Vrijdag zal de uitvaart plaats hebben In de kerk van St. Paschalls Baylon aan den Wasse- fenls op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhof- laan. Het Koninklijk besluit bepaalt voorts, dat net In werking treedt op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin bet Is geplaatst. 2. De schorsing stuit onmlddellljk de werking der geschorste beslissing. ZIJ kan niet langer duren dan 3 maanden. Deze feiten noodzaken tot stillegging der fa briek en ontslag van het volledig personeel. In dit verband wordt in het telegram aan gedrongen op zoodanige maatregelen dat het 37-jarig gespecialiseerd bedrijf in stand zal kun nen worden gehouden. Waarschijnlijk zal In Maart de zaak tegen den detective J. worden behandeld, zoodat de afwikkeling van deze omvangrijke zaak min stens een maand zal duren. «hen 0 SO I onder 6.35 Dezer dagen is verschenen de zesde serie van i^ultgave der N.V. Koffie Hag over Nederland- [eraldlek. einde nog meer bekendheid aan het ver wen en de belangstelling voor bnst en Vaderlandsche geschie- kftren. heeft de MJja Hag be- eugd een kleurwedstrljd uit te dezeh^ wedstrijd kan Iedereen zijn wlnkeliejuif door bij de NJi-4 De minister van Sociale Zaken heeft, krach tens het Werkloosheidsbesluit 1917, goedgekeurd het reglement van de werkloozenkas van den Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden .J3t. Cosmas”. te Utrecht, terwijl is bepaald, dat het subsidie van deze kas zal ingaan op 1 Jan. 1934. 1. Een besluit van onzen Munster lot schor sing bepaalt tevens den duur daarvan. 3. Voor de toepassing van het radio-reglement en het radlo-controle-reglement. worden de be sluiten van onzen Minister en de voorzienin gen der radlo-omroep-controle-commissie, be doeld in het eerste en tweede lid van dit arti kel, gelijk gesteld met de overige in deze regle menten bedoelde voorschriften, opdrachten of beslissingen van die commtss’e Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 31, be vattende een Koninklijk besluit van 26 Januari, tot aanvulling van het radlo-controle-regle ment 1930. Krachtens dit besluit worden aan het Reglement een nieuw artikel 13 en een nieuw artikel 14 toegevoegd, luidende als volgt. BATAVIA, Febr. (ANETA). Het Hoog Mili tair Gerechtshof zette de behandeling voort van de berechting in hooger beroep van de tweede groep muiters van de „De Zeven Provinciën", bestaande uit den korporaal-machinist Boshart m 7 andere beklaagden. De korporaal-machlnist B. van Leeuwen, een Maandagavond is te Leeuwarden een ernstig ongeluk gebeurd. De 6-Jarige SJouke, zoontje van den heer G. Talman, was op een auto, waarmede zand wordt aangevoerd voor de bouwwerken aan de W. Bprengerstraat. geklom men. Een van zijn makkers heeft hem van den auto gestooten, met het gevolg, dat de achter wielen van den auto het knaapje over beide beenen gingen. Een dokter Het het kind, dat zijn beenen op verschillende plaatsen gebroken had. naar het Stadsziekenhuis overbrengen. Zyn toe stand is hans redelijk. Men heeft de hoop, dat het knaapje zijn beenen kan behouden, nog niet opgegeven. Zooals men zich herinnert, werd de confe rencier C. P. onlangs door de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank bij verstek ver oordeeld wegens het ontduiken van belasting, tot een gevangenisstraf van drie maanden. P. ging van dit vonnis in verzet en gisteren stond hij opnieuw terecht. Als zijn verdediger trad op prof. mr. G. Russell en als getuigen a décharge waren gedagvaard de heeren A. Wunnink mr. Is. Koopman. Meyer Hamel en de deskundige Th. W. Reynders. Gezien het omvangrijke décharge materiaal, stelde de President de zaak direct, nadat deze was uitgeroepen, voor onbepaalden tijd uit. het lel. Viool on- Nleuwe kleine omroep Groot- den Westdult- Breuer 3. Is de beslissing binnen den voor de schor sing bepaalden tijd door onzen Minister niet vernietigd, dan wordt deze geacht te zijn ge handhaafd. 4. Een beslissing, die geschorst is geweest, kan niet opnieuw worden geschorst. Er zijn velen die door deze rubriek worden aangetrokken. Ook al om er „aan mee te doen”. We krijgen zoo nu en dan probeer sels- Maar het eigenaardige daarbij is dat nagenoeg alle inzenders een ge- sChëN Ten zamelwerk de heraldische k denis aan te wa sloten voor de j schrijven. Aan mededoen, die zich dook rechtstreeksche aanvrage Maatschappij, Postbox 889, Aa^terdam bezit stelt van een wedstrijdformuHer, de te kleuren wapens zlin afxebeeld.z Artikel 13. 1. Onze Minister is bevoegd, beslissingen van de radio-omroep-controle-commlssle, ter uit voering harer controle genomen, te schorsen ot te vernietigen, indien en voor zoover hij die beslissingen, met Inachtneming van het bepaal de In artikel 5 van dit reglement. In strijd acht met de wet of het algemeen belang. De parafeering geschiedde op het Ministerie van Economische Zaken te ’sGravenhage door de voorzitters van de belde delegaties, te weten van Nederlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van den Economlschen Voor lichtingsdienst, van Belgische zijde door den heer Suetens, directeur van de Handelsverdra- gen aan het Ministerie van Bultenlandsche Za ken te Brussel. In afwachting van de definitieve regeling van enkele punten, welke, mede om redenen van technischen aard, nog niet definitief konden wor den vastgelegd, draagt het arrangement een voorloopig karakter. Wanneer ook deze kwesties definitief zullen zijn geregeld, zal het arrange ment een algemeene regeling vastleggen voor de wijze, waarop beide landen elkander gedu rende het jaar 1934 op het gebied der contln- genteerlng zullen behandelen en - zullen tevens verschillende, den laatsten tijd door den handel in elk van belde landen In het andere ondervon den moeilijkheden, tot een oplossing zijn - bracht. De tekst wordt aan de betrokken regeeringen ter definitieve goedkeuring voorgetegd; de on- derteekening mag binnen korten tijd worden te gemoet gezien. 2 15 Louis Omroepsvmoho. van Hans Wels- 3. De commissie zorgt, ingeval van schorsing of vernietiging van haar beslissing, dat in de bij de geschorste of vernietigde beslissing be handelde zaak, voor zooveel noodig en voor zoover haar betreft, met Inachtneming van het door den Minister genomen besluit, wordt voorzien. In de Dinsdagavond gehouden vergadering was aan de orde het wetsontwerp ter bevorde ring van de samenwerking van tramwegen In den Achterhoek van Gelderland. Het werd zonder debat en s. h. st. aangeno men. De vergadering werd verdaagd tot hedenoch tend elf uur. Het aantal meerling geboorten blijft in tand vrijwel constant, d wz. dat jaarlijks ruim 2300 tweelingen geboren worden veer 20 drielingen; vierlingen komen De reeds eenlge maanden bestaande vereenl glng van werklooze leerkrachten, bekend als „WeMO.”, heeft zich te Amsterdam definitief geconstitueerd onder den naam van „Vereenl glng van Werkzoekenden met volledige M. On bevoegdheid’. Het bestuur bestaat uit: C. W. Dornseiffen. voorzitter; P. Coenraad, secretaris Harenma - kersstraat 15, Zaandam)W. A. Hartstra, vlce- voorzitter; mej. T. Spoek, 2e secretaresse - pen ning mee.s te resse; mej. J. I. H. Mendels, be stuurslid, speciaal belast met de leiding van het Arbeidsbureau der vereenlglng Mozart - kade 8, Amsterdam-Zuid); C. W. Verptanke. De vereenlglng zal In overweging nemen een eigen orgaan uit te geven. Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft op der Putschenweg te Bergen op Zoom een aan rijding met doodeltjken afloop plaats gehad. Pp genoemden weg reed een paard en wagen, welke uit Putte kwam, in de richting van Ber gen op Zoom, met er naast den voerman Oos- terboch uit Ossendrecht De wagen werd aeh- tcropgereden door een personenauto, bestuurd door den békenden wielrenner Jan van Hout uit Eindhoven. Tengevolge van den dichten mist heeft de heer van Hout waarschijnlijk den wagen niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij van achteren den wagen aanreed, en vervol gens den voerman Ooaterboch greep, waardoor deze tegen den grond werd geslingerd. In be- wusteloozen toestand heeft de heer Van Hout hem een in de nabijheid zijnd café binnenge dragen. Een ontboden geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten, het slachtoffer overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De auto werd aan de voorzijde gedeeltelijk vernield, terwijl de wagen van ach teren Ucht beschadigd werd. Door de Marechaussee is proces-verbaal op gemaakt en een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de schuldvraag. Het lijkvan het slachtoffer werd naar het politiebureau te Bergen op Zoom overgebracht. Ik vraag my af, of een opschrift „Philips be strijdt de werkloosheid" In zijn algemeenheid misschien niet iets te ver gaat. Doch wat Phi lips In elk geval wel doet, het is: medewerken om het leed der werkloosheid te verzachten. Bij een streven in deze richting zal men zich uiter aard voor eenzijdigheid moeten hoeden en al ler belangen in het oog moeten houden. Maar in het algemeen zal het voor tegenspraak nau welijks vatbaar zijn, dat het sociaal en veelal ook individueel een grooter ramp is wan neer de mannelijke jeugd in ledigheid rond loopt dan wanneer jonge meisjes zonder werk zijn. Reeds met een dergelijke verzachting van het leed der werkloosheid wordt iets goeds bereikt; nog afgezien daarvan, dat hier tevens zich perspectieven openen voor het vinden van an- <tareB arbeid> hetgeen ritnmers met bet oog OP meisjes minder be waarlijk is. Ik hoop dan ook van harte, dat de proef, die bij Philips genomen gaat worden, spoedig moge blijken te zijn een maatregel, die den ondernemer eert en die de maatschappij tot heil strekt. Eenigen tijd geleden publiceerde „De Volks krant" enkele plannen der N.V. Philips direc tie betreffende de vervanging van meisjes door mannelijk personeel ter bestrijding van de werkloosheid. De minister van Sociale Zaken, prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, naar zijn meenlng omtrent deze plannen gevraagd, verklaarde aan het blad het volgende: De bestrijding van de werkloosheid is mijn dagelljksche zorg en het ligt dus voor de band, dat ik met levendige belangstelling kennis neem van alles wat van particuliere zijde tegen dit vreeselijk euvel ondernomen wordt; zulks te meer, wanneer het een breed opgezet en wel doordacht plan betreft. Dergelijke strevingen van werkgeverszijde hebben mijn volle sympathie. Ik heb dat reeds vroeger operAlJk uitgesproken; o.a. naar aan leiding van de proef, door de Kwattafabrieken terzake genomen. Wanneer ik het thans opnieuw doe, is dat mede in de verwachting, dat ook andere werk gevers de enkele reeds op dit gebied gegeven voorbeelden zullen trachten na te volgen. Al thans zoo dit mogelijk is; want ik ontveins mij niet, dat het vraagstuk voor een eenvoudige oplossing zich niet leent. Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duide.ijkste blijkt hierbij de onmacht van lox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren Dit ondervond o.a de Heer Jellesma te St Nicoiaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht Koop nog heden een doos van 50 ct of een dubbele doos 90 ct en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp.; F*. B. Meindersma Den Haag. B53 HILVERSUM, 1«75 M.: AVRO: 8.00 Oramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 1015 Oramofoonmuziek. 10 30 KamermuJ ziek door het Aeollan-kwartet. 11.00 Knip cursus klnderkleedlng door mevr. I. de Leeuw van Rees. 11.45 A eollan -kwartet. 12.15 Omroeporkest onder leiding van Ni co Treep. Af gewisseld door gramofoonmu- ziek. 2.30 Vioolconcert door Egbert Veen Jr. Aan den vleugel Egbert Veen Sr.. 3 00 Knipcursus door Ida de Leeuw van Rees 3 45 Overschakeling naar Kootwijk 4 00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Oramofoonmu ziek. 5.00 Voor grootere kinderen: Hoe het Tlfernand verder ging. 5.30 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 7.00 Cembalo- Recital door Alice Ehlers. 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8.00 Vaz Dias 8.05 Aansluiting met het Theater Carré te Amsterdam. Uitzending van een gedeelte van de operette Gr£fln Mariza. Muziek van Emmerich Kalman. Regie: Joh. Boskamp. Kapelmeester Henk Neef. Met medewerking van de Tslganekapel La katos. 9.30 Aansluiting met het concert gebouw te Amsterdam. Concertgebouwor kest onder leiding van Bruno Walter. 10.30 Oramofoonmuziek 11.00 Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met cabaret danclne La Gaité van het theater Tuschinsky. The red- white-blue aces, onder leiding van Melle Weersma. 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Kleine orkest van het N. I. R. onder leiding Leemans. 1.30 Oramofoonmuziek. Omroepsymphonie-orkest van Arthur Meulemans. foon muziek. 6 50 Kleine orkest N. I. R. onder leiding 8 20 Oramofoonmuziek 935 Oramofoonmuziek. 1 Dansmuziek. Thans zijn ook B. en M. G. in verband met de Nijenrode-zaak gedagvaard en wel tegen 20 Februari. B. Is 44 jaar en rijwielhandelaar van beroep. Hij wordt verdedigd door mr. F. A. Kokosky. M. G. Is 42 jaar oud en. zal verdedigd worden door mr. Th. Eskens. Beide verdachten zijn reeds veroordeeld voor andere feiten en ver blijven in het Huls van Bewaring en in de Strafgevangenis te Amsterdam. Die toeneming is in hoofdzaak het gevolg van meer geboorte dan sterfte (131 pCt de vestiging overtrof het vertrek met slechts 0.20 pCt. Dit geboorte-cijfer is Intusschen relatief sterk verminderd. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal levend geborenen voor de perioden 1840/49 1880/89 en 1910/19 resp. 33.54. 34.68 en 26.79: in 1931 was dit verhoudingscljfer 22.18 in 1932: 21.98 (volgens het Maandschrift gaf November 1933 zelfs het cijfer 19 te zien: het laagste geboortecijfer, dat ooit in ons tand be reikt is). Verblijdend is daarbij het verschijnsel, dat zoowel het aantal doodgeborenen als het aantal onwettig geborenen per 100 geborenen zich in het algemeen in afnemende richting beweegt. Naar aanleiding van de door de regeering genomen maatregelen inzake de beperking van de pluimveeteelt hebben de Ajam- fabrieken te Noordwjjkerhout aan minister Verschuur een telegram gezonden, waarin Zijne Excellentie er op gewezen wordt, dat door deze maatregelen de afzet van broedmachines in het binnenand is uitgeschakeld, terwijl de export door de va luta en de hooge Invoerrechten naar Amerika. België, Frankrijk, Duitschland. Engeland en Palestina niet meer mogelijk is. Het Bossche Hof bevestigde in hooger beroep het vonnis, waarbij H. O. G„ wever te Zeelst veroordeeld werd tot een Jaar en zes maanden gevangenisstraf, die op 9 September JJ. zijn beide grootouders met een knuppel mishandeld had. waardoor vooral de grootmoeder ernstig werd gewond. Reeds de technische mogelijkheid om meisjes door Jongens te vervangen is lang niet altijd aanwezig; de Arbeidsinspectie stelt, gelijk be kend, terzake onderzoekingen in. Een juist in zicht technisch en economisch is noo dig. wil men In deze tot gunstige resultaten komen Vooral is een warm sociaal gevoel noo dig, dat den ondernemer aanspoort tot het aan vatten van pogingen in deze, wélke tot verbe tering van den toestand zouden kunnen leiden. Maandag is te ’s Gravenhage wederom een vergadering gehouden van houders der 4 obllgatleleening, groot f 550.000, gesloten 1 Juli 1931. ten laste van de Vereenlglng Instituut van den H. Carolus Borromaeus, Paters Obla ten van de Onbevlekte Maagd Maria, gevestigd te Houthem (L). Met algemeene stemmen besloot de vergade ring niet tot gerechtelifke maatregelen over te gaan. Het voorstel tot goedkeuring van de uitbeta ling der coupons, vervallende 2 Januari 1934, ------- op een basis van 4 pCt. per Jaar werd met al- ’^arschenweg te Den Haag, waarna de begra- gemeene stemmen aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van een door de directrice gedaan verzoek voor lijdelijke rente verlaging tot 4 pCt. van 1 Juli 1933 tot 1 Juli 1938 en afstand van waarborging van het meer dere werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Voorts hechtte de vergadering goedkeuring, aan een wijziging in het aflosslngsplan derMe^ nlng. De voorgestelde wijziging luidt: «Instel van aflossing gedurende 5 jaren, dus geen aflos sing door ultloUng in 1934. 1935, 1936, 1937 en 1938. Op 1 Juli 1939 heeft dan de eerste aflos sing plaats .van f 4000.en zoo vervolgens als vermeld in het amortlsatieptan op de obligatie. De niet gedurende die 5 jaren afgeloste bedra gen In totaal f 17.000.moeten uiterHJk in 1960 afgelost zijn. Tenslotte werd de trustee gemachtigd tot het treffen van die maatregelen, welke in verband met de te nemen besluiten noodig mochten zijn. KALUNDBOR6. 1261 PrelI’s ensemble. 7 SO nle-orkest onder leiding bach. 9 50 Dansorkeet. Eenigen Hld geleden hebben twee hoofdagen ten van politie te Hilversum het Initiatief ge nomen om naast de vele andere takken van sport, die aldaar door het politiecorps worden beoefend, de vliegsport te propageeren. Er zijn reeds besprekingen gaande om te ko men tot de stichting van een fonds, hetwelk eenige leden van het politiecorps in de gelegen heid zal stellen, vlieglessen te nemen bij de Na tionale Luchtvaartschool. Het Hgt in de bedoe ling om te zijner tijd een eigen toestel aan te schaffen. Voorloopig zal men het vliegen sulver als sport beschouwen, echter zal men te zijner tijd onderzoeken of het vliegen voor de politie ook andere mogelijkheden biedt. Verder heeft men den heer H. Hakkenberg van Gaasbeek, vlieger bij de - Nationale Lucht vaart School, verzocht om einde van deze maand een lezing voor leden van het corps te houden over het onderwerp: „Vliegen leeren". Deze le zing zal worden gevolgd door een excursie naar de Nationale Luchtvaart School op Schiphol. De definitieve ontvangsten van de Neder- tandsche Spoorwegen bedroegen over de maand October van het vorige jaar f 10.119.961, tegen f 11302 188 over dezelfde maand van 1932. De definitieve ontvangsten over de eerste tien maandep van 1933 beliepen f 102.512.601, vergeleken met f 118.228 268 over dezelfde pe riode van 1932. Dit beteekent dus een vermindering over de eerste tien maanden van 1933 van f 15.7 milHoen. In de te ’s-Hertogenbosch gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Politieband „St. Mict^^ü,’. werd besloten ten op zichte der RijksveldwigMters een degelijk gear gumenteerd adres te zenden aan den Minister van Justitie en de R» K. Kamerfractie, om tot betere salarieering te geraken voor de Rijks- veldwacht. De nadruk wordt er vooral op gelegd, dat de geldeljjke waardeering voor den polltiearbekl onvoldoende is en de minimale salarieering, waardoor de bestaansmogelijkheid in het ge drang komt, spoedig en afdoende, herziening behoeft. De sedert enkele weken tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie afwisselend te Brussel en te *s Gravenhage gevoerde bespre kingen, hebben Maandag geleid tot een overeenkomst ter regeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. ÏL. 484 M.: N. I. R. 1.30 HUIZEN. 301 M.: K.R.O.: 8.00 Morren concert. 10.00 N.C.R.V.: Gramofoonmu- ziek. 10.15 Morgendienst door Db. J. L. de Vries. 10.45 Leger des Hells-kwartlertje. 11.00 KRO: Oramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks 12 00 Politieberichten. 12 15 KRO-orkest onder leiding van Marlnus van t Woud 2 00 NCRV.: Fraaie hand werken door mej. O. AblU. 3.00 Vrouwen halfuurtje. 8.30 Rustpoos 4.00 Bijbelle zing door Ds W J. J. Velders. 5 00 Han denarbeid voor onze Jeugd. H. J. Steln. voort. 5 30 Concert. 6.45 C N V._kwartler- tje Spr. A. Stapelkamp. 7 00 Politiebe richten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 730 Wat er op de wereld gebeurt, door V. A. Crayé. 8.00 Christ. Radlo-koor o. 1. v. J. Couveé. afgewisseld door orgelspel van Marc. E. Bouwmeester. 9.00 A. van Geelen ,.De werkverschaffing In Nederland.” 9.30 Marc. E Bouwmeester, orgel. 10 00 Vaz Dlas. 10.10 Oramofoonmuziek. 11.30 Slui ting. BERLIJN, dansavond. HAMBURG. 332 M.: 10 50 Concert. 11.40 Vervolg. 1.35 Oramofoonmuziek. 5 20 idem. 6.20 Programma van Langen- berg. LANGEXBERG. foonmuziek. 12.20 Westdultsche ding van en alt-vlool. der leiding dansmuziek orkest onder te 1 uit te drukken hebben. „Maak het kort” moet ons parool blijven in 't leven. Wees kort; anders luistert men niet meer naar u in de zen haastigen tijd. Wat hebt ge er aan of ge uw meening nog zoo klem mend en juist uiteenzet, wanneer ge intusschen hoorders of lezers verliest die *t slot niet meer meenemen? Daarom: wilt ge gelezen, wilt ge verstaan worden, wil uw woord kracht behouden: maak het kort- Dan hebt ge kans op succes in dezen misschien al te haastigen tijd, dien wij nu een maal accepteeren moeten omdat we er in leven. dachte veel te lang uitwerken. Minstens een halve kolom hebben ze noodig- Hoe weinigen weten zich beperken, weten kort en bondig wat ze De Amhemsche Schipbrug blijft een gevaar lijk terrein voor groote vrachtwagens. Reeds herhaaldeltyk is het de laatste maanden ge beurd, dat aanhangwagens van de tractor los schoten en een onzachte buiteling maakten op een der pontons. Dtnsdagnach was het weer een vrachtauto van den IJlgoederen- dienst AmsterdamMaastricht. Bij het optrek ken tegen de helling aan den Eldenschen kant knapte de koppeling af en met donderend ge raas stortte de zware aanhangwagen, met stuk goederen geladen, van de brug. De wagen kwam in het water terecht en bleef rusten tegen een der pontons. De brugraillng alsmede het achter gedeelte van den wagen werden zwaar be schadigd. Getracht zou worden den wagen in den loop an den dag weer op het droge te brengen. Na deze tweede buiteling een dag of veer tien geleden viel dezen wagen eenzelfde lot ten deel aan den Amhemschen oever zal de chauffeur wel voorzichtiger geworden zijn. Vrydag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Febr. ai vinden te Amsterdam de kampioenschappen van Nederland plaats groot biljart, welke wed strijden worden georganiseerd door de blljart- vereeniglng „Victoria” ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Het programma voor deze wedstrijden, welke In de biljartzaal van café Dubois, Ceintuur baan, worden verspeeld, Is als volgt samenge steld: Vrijdag 9 Febr.: 19.30 uur: Offlcleele opening door Jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van den Nedertandschen Biljart Bond; 19.45 uur: Geh- relsDe Leeuw; 21.30 uur: DommeringVan Vliet en SweetingWlemers. Zaterdag 10 Febr.14 uur: Van VlietWle mers; 16 uur: DommeringDe Leeuw en Oeh- relsSweeting; 19.30 uur: De Leeuw—Van Vliet en GehrelsWiemen2130 uur: Dommering— Sweering. Zondag 11 Febr.: 14 uur: DommeringGeh rels; 16 uur: SweeringVan Vliet en De Leeuw Wiemen; 19 uur: GehrelsVan Vliet; 31 uur: Dommering—Wiemen en Sweering—De Leeuw. 1411 M.: 905 Dansmuziek. 540 M.: 5.20 Oramo foonmuziek. 6 45 Omroeporkest onder leiding van Neppach 8.30 Kamermuziek. 9 20 VrooHJk luisterspel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS Hun is ten taste gelegd, dat zij te samen en in vereenlglng medeplichtig zijn geweest aan oplichting. De dagvaarding komt lp zooverre overeen met de andere dagvaardingen, dat ook hier alle gebeurtenissen, die zich op en om Kasteel NUenrode hebben afgespeeld en die ten slotte leidden tot de uitbetaling van de ver zekeringspremies, worden gesteld. Doch aan M. G is bovendien ten laste ge legd, dat hij In het tijdvak van omstreeks April 1932 tot omstreeks het begin van Decem ber 1932 te Amsterdam opzettelijk ongeveer veertig kostbare miniaturen, welke aan O. N., althans aan een ander dan aan verdachte, toe behoorden en welke miniaturen hU in of om streeks April 1932 van M. en G„ althans van hunner had ontvangen, onder gebonden heid om deze af te dragen of te doen afdragen aan de verzekeringsmaatschappij, althans aan den door die maatschappij tot opsporing dier goederen aangewezen expert L. v. D. en welke miniaturen, hij, verdachte, alzoo uit dien hoof de en, in elk geval of anders dan door diefstal onder'zich had, wederrechtelijk zich had toe geëigend. van P 5.20 leiding Oramo- v»n het van P. Leemans. 8.35 Zang. 1005 idem. 10.30 De te Luik gespeelde wedstrijden om het Bel gisch kampioenschap groot biljart zijn Maan dagavond geëindigd, v. Belle, die in de slot- partfj van het toumool zijn voomaamsten con current, Gabriëls klopte, werd hierdoor naar de „Telegraaf’ bericht, kampioen van België. Gabriëls eindigde op de tweede plaats, doch niemand zijner tegenstanders benaderde zijn ongemeen fraai algemeen gemiddelde (36.76), terwijl hjj ook de In dit toumool gemaakte hoogste serie (290) op zijn naam heeft. 7.30 Omroeporkest LCXIMBUBG, 1304 M.. 7 00 Dultsche avond, gevarieerd concert. 7.50 Concert door het Luxemburftconcert onder lei ding van Henrl Peneis. 8 30 Vervolg concert. 9 00 Svmnhonleconcert. 9 50 Ge varieerd concert. 10.25 Dansmuziek. 456 M.: 11.20 Gramo- Kaïherkoor van omroeporkest onder Breuer en Husch. 1.20 4.20 Populair concert van Funke. 6 20 door het groote en van den Westdultschen leiding van Evsoldt. 7.30 orkest en Kamerkoor van 2___ i omroep onder leiding van Oramofoonmuziek. der beklaagden, verklaarde dat hij zich voortdu rend aan artikel 12 van het Reglement op de Krijgstucht had gehouden, waarbij hij zich be riep op het advies vün.den officier van den Ma- rine-stoomvaartdlenst der tweede klasse L. de Wilde, die de instructie had gegeven gewoon te blijven dienstdoen. Voorts werd gehoord de korporaal-machlnist W. Tichelaar, die verklaarde nooger beroep te hebben aangeteekend daar hij zich onschuldig voelde en die evenals vorige beklaagde mede deelde dat ook hij op het advies van den heer De Wilde was afgegaan. „Indien hij gezegd had de zaak in elkaar te draaien, zou Ik het gedaan hebben, al was ik er zelf aan gegaan.” SOERABAJA, 6 Febr. (ANETA). Op 27 Fe bruari a.s. zal de vijfde groep muiters van de „De Zeven Provinciën” voor den Zeekrljgsraad terechtstaan. Deze groep bestaat uit 23 Europee- sche schepelingen. MILAAN. 515 idem. Opera-uitzendlng. ROME, 421 M.: 4 20 Populair concert. 6 05 Gramofoohmuziek. 800 Concert. WBBNBN, !W7 M.» 410 Kamermuziek 6 00 Pianospel. 7.10 Omroeporkest onder leiding van Josef Holzer. 10.20 Oramo foonmuziek. WARSCHAU. foonmuziek. 9.50 BEROMRN8TER. 6 45 In de „Statistiek van den Loop der Bevol king” publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek wederom een aantal interessante ge gevens op demografisch gebied. Van 1830 af wijzen de ctyfers der jaarlijksche toeneming in het algemeen op een stijgend verloop, hoewel in de laatste jaren mogelijk eenige kentering is te bespeuren. Toch blijft onze bevolking nog steeds jaarlijks met on geveer 100.000 zielen toenemen. DA VENTRY 1500 M.: 1230 Rutland Sauare and New Victoria-orkest onder leiding van Norman Austin. 1.20 Nieu we gramofoonmuziek 3 20 Vespercon cert. 4 25 Concert. 8.20 B. B C.-orkest 11.00 B. B. C-dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS EIFEL. 1446 foonmuziek 8.50 idem. PARIJS R., 1725 M.: 8.20 idem. 12 20 Gewilde 8.20 Gevarieerd programma. 369 M.: 4 30 Dansmuziek 8 00 Gramofoonmuziek. 8.10 Dinsdagmiddag toen de landarbeider C. Bak- ker te Ureem van het land kwam is hij nabij het café van den heer J Kuyper gegrepen door den auto van den steenkolenhandelaar S. B., bestuurd door diens zoon Th. Vermoe delijk door te snel rijden was de auto eerst tegen een telefoonpaal gevlogen, vervolgens met een vaart over de daar aanwezig zijnde brug, waarnaast Bakker geheel van den weg af een veilig plaatsje meende gevonden te heb ben. De wagen slingerde hevig en greep den man. die zoodanig gewond werd, dat hij een gecompliceerde beenbreuk bekwam en zijn linker schouder oj^ twee plaatsen brak. Onmiddellijk werd naar alle kanten om doktershulp getelefoneerd maar het duurde nog drie kwartier eer de doktoren Lohman van Obdam en Berman van Avenhom aanwezig konden zijn om den man te verbinden. Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse, ook de burgemeester, de de zaak verder zullen onderzoeken. De ernstig gewonden man Is per ziekenauto naar het St. Ellsabethsgesticht te Alkmaar overgebracht. De monteur S., die eenige dagen In arrest is geweest in verband met den brand In de Telefooncentrale Noord en daarna eenigen tijd werd geschorst, zal, naar „Het Volk” weet mee te deelen, op een nader te bepalen datum weer in zijn oude funétie worden tewerkgesteld. ons nog en onge- niet elk Jaar voor, terwijl vijflingen zéér zeldzaam zijn; het laatst werd een vijfling aangetroffen in 1903. Het aantal tweelinggeboorten komt onder de tater geborenen meer voor dan onder de eerstgeborenen. Wat het geboortecijfer betreft kunnen we nog als bijzonderheid vermelden, dat het jongenaoverschot by de eerstgeborenen grooter is dan onder de later geborenen en dat over een reeks van jaren de daling van het ge boortecijfer duidelijker te zien is by de tater geborenen dan by de eerstgeborenen. Tenslotte is het biologisch opmerkelyk dat by belde groe pen de hoogste cyfers voorkomen In de maan den Februari en Maart. Het sterftecyfer is In den loop der jaren ster ker gedaald dan het geboortecyfervandaar het groqte bevolkingsaccres. In de drie bovengenoemde perioden stierven per 1000 Inwoners resp. 26.56. 21^7 en 13 40 per sonen; In 1931 is dit cyfer gedaald tot 9.63 en In 1932 tot 8.99. een der laagste sterftecyfers in de geheele wereld. Op den duur zal dit recordcyfer echter niet veel verder kunnen dalen en zal het eerder moeten stygen tenge volge van de toeneming van het aantal hoog bejaarden In verhouding tot de bezetting der andere leeftydsgroepen. Als Iets merkwaardigs is hierbij te vermelden, dat volgens de uitkom sten der laatste drie volkstellingen zelfs voor de groep personen boven de 80 jaar de levenskan sen nog zyn verbeterd. Stellen we de sterfte In 1909/10 van deze groep gelyk 100. dan was de sterfte In 1920/21 95 en In 1930/31 94. Alleen voor de oudste groepen, n.l. die boven de 89 jaar, is de omkeer reeds gekomen. Stellen we de sterfte In 1909/10 van de oudste groepen: de 89-91-jarigen en de personen van 92 jaar en ouder gelijk 100, dan was de sterfte in elk deaer groepen van hoogstbejaarden in 1930/31 Tesp. 101 en 103. De sterfte Is In het algemeen onder de man nen grooter dan onder de vrouwen, hoewel het verschil In sterfte tusschen de beide groepen kleiner wordt. Onder de rubriek ongehuwden Is de sterfte grooter dan onder de gehuwden: btf de mannen spreekt dit verschil sterker dan by de vrouwen. Hoewel nog steeds ongeveer 105 jongens te gen 100 meisjes geboren worden, zoo heeft de grootere sterfte onder de manneiyke bevolking ten gevolge, dat er per slot meer vrouwen over blijven. hoewel ook dit verschil geringer wordt. In 1830 kwamen op 1000 mannen nog 1045 vrouwen voor, heden is het aantal vrouwen slechts 1012! Het aantal huwelijken per 1000 der bevolking schommelt sedert 1840 nu en dan, zonder een duldeiyken voor- of achteruitgang te vprtoonen. De invloed van de crisis der latere jaren Is nauwelyks merkbaar. Het aantal echtscheidingen en scheidingen van tafel en bed nemen toe: in 1850/59 waren deze cyfers nog 0.15 en 0.04 per 1000 echtparen; thans bedragen deze aantallen resp. 1.84 en 033. ffie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16