ONS BLAD Rumoerige avond Daladier handhaaft zich van vertrouwen Politie schiet op betoogers 1 Relletjes op straat. Helsch kabaal de Kamer. Een motie I I g Is If 1 I Het nieuws van he<l«n in 360 TEGEN 220 I# DOODEN EN GEWONDEN Daladier De verlieslijst DE BAROMETER Het tweede vijf jarenplan gr r VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS i i Triest schouwspyel o o DIT NUMMER BESTAAT UIT Daladier Infanterie voor het parlement verwon- STRALEN VAN DEN DOOD Molotof Censuur ingesteld (United Pnm) Molotof zet uitvoerig uiteen wat in deze periode moet bereikt worden „Een gewapende aanslag op da veiligheid van den Staat is af geslagen” Stond op Woensdag nar vjn.: 761 Vorigs stand: 7S2 Terwijl de Kamer vergaderde en haar vertrouwen in Daladier uitsprak, vochten duizen den demonstranten met de politie P3 „Regeering bewust van haar plicht” De lector voor electriciteit aan de Tech nische Hoogeschool van Leicester in Enge land. dr. Chadfield. heeft een nieuw soort van electrische stralen ontdekt, waardoor fcV vliegen en zelf» muizen direct kan dooden. Hierboven de ontdekker met zijn dooiende ztralenapparaat in zijn laboratorium „Succes verzekerd” Parijs was het tooneel van een ge- regelden veldslag tusschen politie en demonstranten JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Kompassen en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regal 20 c., ingez. m«d. 40c. p. regel; idem op pag- één 55c.p. regel Bij contract stark verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Bij 1*1 Een kijkje op de Fransche boulevards waar zich gisteravond wilde tooneelen afspeelden, toen een menigte demonstranten dreigde het parlementsgebouw te bestormen, waar Daladier zijn regeerings verklaring af legde en de Kamer haar vertrouwen in zijn kabinet uitsprak WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 Tardieu, die niet aan het woord kwam 9 I L in Spanje' Naar een regeeringacrii het over 4 Radio-rede van minister Marchant. De Njjenrode-zaak; eek B. en G. gedagvaard. Straperlo-saak dan thans officieel een een voorstel Microscopen 3 I V Er heerschte een nerveuze spanning toen de regeering-Daladier zich aan het parlement voor stelde. Toen de regeering de zittingszaal bin nenkwam werd zij door de afgevaardigden der linkerzijde toegejuicht, terwijl afgevaardigden der rechterzijde opmerkingen maakten. Minister-president Daladier betrad direct het spreekgestoelte en las de regeeringsverklanng ▼oor. Hierbij werd h(i herhaaldelijk van rechts geïnterrumpeerd, terwijl de linkerzijde dan met bijval antwoordde. Enkele malen moest Daladier zijn redevoering onderbreken, éénmaal was het rumoer zelfs zoc groot, dat de president der Kamer zich genood zaakt zag de zitting te schorsen, nog voordat de premier zijn verklaring had afgelegd. Na de hervatting der zitting kon de minister president zijn voorlezing beëindigen. k geveer drie kwartier. Den uitslag hebben wij hierboven reeds meegedeeld. Op de Champs Elysées hebben .eden van den Bond der Oudstrijders barricaden opgericht van banken en roosters. Met speciaal meegeorachte gereedschappen vernielen zij het asphalt De stations van den ondergrondschen spool weg bij het stadhuis en het parlement zijn gesoten. De metro rijdt echter. De politie wordt over het °P dat Hervatting der dlpl—satirir» betrekkingen tns- schen Hongarije en Sovjet-Rosland. Inbrekenbende in de Rijnstreek op het spoor gekomen. De Limburg-express rijdt voor de tweede maal door de schipbrug. Eden's Europeesche rondreis uitgesteld. Sir John Simon in het Lagerhuis Brltsche ontwapenlngsmemorandum. I De Eerste Kamer keurde z. h. st. goed het wets ontwerp inzake samenwerking tramwegen in den Gelderschen Achterhoek. voor bet- Het lawaai dat In de Kamer heerschte. heeft zijn weerga nog niet gevonden, ondanks dat het Fransche parlement vandaag niet voor het eerst rumoerig was. Nog nooit werd onder dergelijxe omstandigheden een i egeerlngsverklaring gelezen. Er was vrijwel geen woord van geen er gesproken werd, te verstaan. Nadat de voorlezing der regeeringsverklaring geëindigd was, overhandigde de voorzitter der Kamer aan Daladier de lijst der interpellaties. -—De interpellaties der socialisten waren alle teruggetrokken, daar de fractie besloten haa ▼oor de nieuwe regeering te stemmen. Ook de radicaal-socialisten hadden zich voor Dalaoier verklaard, nadat deze in een vergadering hunnei fractie een uiteenzetting van zijn regeerings- program gegeven had Benige afgevaardigden schreeuwden ..Leve Chiappe.” Daarentegen brulden socialisten en communisten dat de voormalige prefect der Parijsche politie gearresteerd moest wor den. Hier en daar klonk de kreet: Jeve Sovjet-Rusland!" En intusschen werd er geroepen, gesist, gefloten en met de klappen der lessenaars geslagen. PARIJS. 8 Febr. Om 23.15 u. (Franschen tijd) heeft de eerste minister Daladier de pers de volgende verklaring verstrekt: ..De oproep tot rust en koelbloedigheid, die de regeering he denmorgen In de pers heeft gepubliceerd, is door de oud-strijders opgevolgd, die geweigerd hebben zich aan te sluiten bij beroepsagitatoren. Daarentegen hebben sommige patriottenbon den steeds weer opgeruid tot opstand, en ge tracht een coup de force uit te yoeren tegen het republlkeinsche regiem en zijn met revol vers en messen gewapend tegen de politie op getreden. De Garde Républlcaine en de mobiele garde zijn overvallen. Aan den kant van de handhavers van de orde zijn talrijke ambte naren gekwetst. Door een ondersoek naar de persoonlijkheid der gearresteerde betoogers ia het bewijs geleverd, dat het hier *n gewapenden aanslag betrof op de veiligheid van den Staat. Regeeringsverklaring van Daladier. De premier met 360 tegen 220 stemmen in de meerderheid. Rumoerige arend in Parijs; politie schiet op I betoogers. Rede ran Molotof over het tweede vijfjaren plan. PARIJS, 6 Febr De demonstraties op de Place de la Concorde op de Champs Elysées en in de buurt van de Madeleine nemen een voort durend ernstiger karakter aan. Hoewel er zeer veel politie op do been is, wint de menigte meer en meer terrein. --éS De menigte dringt langzaam op naar den Seine-oever, om door te trekken naar het par lementsgebouw. Hier is de toegang krachtig af- gezet. Op verschillende plaatsen is het reeds tot hevige botsingen gekomen, waarbij verscheide ne personen, ook vrouwen, zijn gewond. Het ru moer is ontzettend. Ook bij het stadhuis staat een detachement politie. Er zijn 20 manschap penwagens, leder met 50 leden van de mobiele garde, die voorzien zijn van stalen helmen, bo vendien 1000 man politie, zoomede republikein- sche garde te paard. Meer dan twee-duizend demonstranten ston den er reeds om zes uur en dus voor het slui tingsuur van winkels en kantoren op de Place de la Concorde. De politie heeft alle toegangs wegen afgezet. Tegen middernacht werd officieel medegedeeld, dat 5 personen bjj de betoogingen van heden zjjn gedood. 200 betoogers werden gewond, 90 politiemannen bekwamen dingen. Men neemt aantal dooden hooger is, of zal blijken te zjjn, wordt opgegeven. Groepen aanhangers der Action Franqaise en een groote menschenmenigte demonstreeren. Politie te paard probeert de menschen uiteen te drijven. Een kloppartij vindt plaats. Eenige demonstranten worden gearresteerd. Om half 7 wordt de massa nog dreigender. Politie te paard voert eenige charges uit. Eenige gewonden wor den verpleegd aan den yoet van den Obelisk. niet alleen het technisch niveau moet worden opgevoerd doch ook de productle-quantlteit moet worden vergroot. Rusland zal alle Europeesche landen voorbij streven en slechts in enkele takken van indus trie bij Amerika ten achterstaan. Hierdoor zal de verhouding tot de kapitalis tische landen worden gewijzigd en een ernstige strjjd ontstaan tusschen het ^kapitalistische en socialistische systeem. Molotof verklaarde, dat Rusland dit alles uit eigen krachten moet volbrengen. In Sovjet-Rusland is geen plaats voor werk- looeneid: hoewel de productie vermeerdert wordt de werktijd zelfs verminderd en het loon verhoogd. Tot slot verklaarde Molotof. dat geen vijand het succes van het tweede vijfjarenplan kan te niet doen, onder de Marxistische vaan gaat de Bolsjewistische partij vooruit. geheele front teruggedrongen. Midden op de Selnebrug, die toegang geeft tot het Kamer gebouw, deed de gewapende macht een laatste wanhopige poging om de menigte terug te ja gen. Er werd daarbij gebruik gemaakt van schietwapenen. Kort voor achten ontaardde het kabaal in een waar vuurgevecht, waarbij enkele honderden schoten werden gelost. Kamerleden en demonstranten vluchtten achter de hekken van het parlementsgebouw, die oogenblikkeljjk gesloten werden. Een groot aantal nieuwsgierigen vluchtten In het ministerie van Buit. Zaken. De omgeving van het Kamergebouw lijkt een slagve.d. De demonstranten gaan de politie te lijf met scheermessen, steenen en knuppels. Het aantal gewonden is vooral aan den kant der politie zeer groot. Er is ook sprake van oooden. maar van deze geruchten was nog geen bevestiging te krijgen. De relletjes hebben reeds geleid tot protesten van Kamer- en Gemeenteraadsleden. De Ka merleden. die Parijs in het Parlement vertegen woordigen, verschenen in gezelschap van eeni ge gemeenteraadsleden bij den minister-presi dent, om inlichtingen te vragen. Tijdens de botsingen zijn n.L. twee gemeenteraadsleden gewond geworden en deze gewonden zijn, even als 6 andere gemeenteraadsleden, door de po litie weggeleid. Verschillende gemeenteraads leden hadden het afgezette stadhuis verlaten, om deel te nemen aan een betooglng der Jeunesse Patriottlque. Champs Elysées en op de Place de la Concorde wederom ernstige botsingen plaats. Aanhou dend chargeerde de Republlkeinsche Garde, die door de menigte met alle mogelijke projectielen werd bestookt. Op de groote boulevards kwam het tot een gevecht tusschen oud-strijders en communisten. Terwijl de communisten oprukten onder den strijdkreet: „Chiappe naar de gevan genis." riepen de anderen: ..Daladier moet ge fusilleerd worden." In verschillende wijken der stad hoorde men schieten. Tot degenen, die tij dens de demonstraties gewond werden, behoort de directeur der Stedelijke politie. Volgens een opgave der prefectuur van po litie staan 2000 ..Croix de feu,” 4000 oud-strij ders en leden van de patriottische vereenlging aan het hoofd der demonstranten. Volgens een ongecontroleerd gerucht, heeft de prefectuur van politie toegegeven, dat het aantal dooden 15 bedraagt. Bevestigd wordt dat 2 gewonden overleden zijn en dat van 7 ande ren de toestand zorgwekkend is. Na den Kabinetsraad, die in het parlements gebouw gehouden werd, verklaarde de minister van Justitie, dat hU een onderzoek zal openen „tegen X" wegens aanslag op de veiligheid van den Staat, opruiing tot moord, verzetpleglng en brandstichting. De onderstaatssecretaris van den minister president, Martinot-de Plat, is den demon stranten tegemoet getreden. Toen hem daar over opmerkingen werden gemaakt, verklaarde hij: In zulke gevallen moet men zijn plicht doen, ook al doet men het met bloedend hart. De nieuwe prefect der Parijsche politie, Bon- nefoy-Sibour. die de operaties persoonlijk leid de, verklaarde: ,Jk heb 10.000 man ter be schikking om. Parijs te verdedigen. Wanneer er nog meer noodlg zijn, dan zal ik die mobl- Useeren. De politie moet meester blijven van het terrein. Voortgesette behandeling der door de Haagsche rechtbank. Terwijrop enkele honderden meters afstand een ware veldslag geleverd werd, hervatte de Kamer in' de grootste opwinding de zitting. Léon Blum verklaarde namens ziiu fractie, dat hij voor verdaging zou stemmen. De rechter zijde riep hjj toe, dat dit minder een vertrou wensvotum dan een strijd was. Ook Blum was in het rumoer practlsch niet te vers aan Ter wijl Franklin Bouillon op de tribune staat, breekt weer een oorverdoovend lawaai los Van rechts schreeuwt men: Daladier. is het waar, dat u bevel hebt gegeven om te schie'cn? Weer wordt dan in de grootste verwarring de zitting geschorst. Om half negen werd er gestemd over het voorstel, om de Interpellaties te ver dagen. De regeering stelde de kwestie van ver trouwen. Als gezegd zegevierde Daladier ook bij deze stemming en wel met 360 tegen 220 stemmen. Ij i I H PARIJS, 6 Febr. De regeering heeft op de berichten naar het buitenland een censuur in gesteld. Minstens drie menschen werden gedood, on bevestigde berichten spreken zelfs van tien dooden, toen de politie met automatische ge weren vuurde op de menigte op de Place de la Concorde. Drieduizend menschen bestormden de Selnebrug en poogde de agenten in de rivier te gooien. De aanval werd echter afge slagen, waarbij 50 personen gewqpd werden. Tot dusver werden 500 personen gearresteerd. Om 10.15 uur chargeerde de politie op de Place de la Concorde met de blanke sabel, terwijl honderden In onzachte aanraking kwamen met de politlepaarden. In de wandelgangen van de Kamer werd vanavond een duel met den wandelstok ge voerd tusschen twee afgevaardigden. De Kamerpresident kondigde hierop aan. dat een voorstel was Ingediend ter zake van hoof delijke stemming. Aangezien hij evenwel de door dit voórstel verelschte handteekenlngen niet kon lezen, moest de zitting even worden onder broken. Om vijf uur precies begon, nadat de zitting weer geopend was, de optocht der afgevaardig den naar de tribune waar de urn voor de stem briefjes geplaatst was De stemming duurde on- 1 i I Na beëindiging van de Kamerzitting was het Kamergebouw bijna aan alle kanten door be toogers omringd. Hierop werd bevel gegeven de wandelgangen en de zittingszaal te ontruimen. Alle lichten aan den voorkant van het gebouw werden gedoofd en de vooringangen naar de Kamer werden gesloten. De afgevaardigden, toeschouwers en journalisten moesten het ge bouw aan den achterkant verlaten. Voor de woning van den voorzitter van de Kamer wérd een afdeeltng brandweer geposteerd, om even tueel zoo spoedig mogelijk te kunnen ingrijpen. De leden der regeering zijn onmlddellijk na be ëindiging van de zitting in kabinetsraad bij eengekomen om den toestand te bespreken In de late avonduren hadden er op de Overeenkomst gesloten ter regeling van de Nederlandsch-Belgische bandelsbetrekkingen. Nat. Sodalis* tot commissaris in Dansig be noemd. Dank zij de kalmte en koelbloedigheid van de handhavers van de orde, zijn deze aanval len af geslagen en hebben de onruststokers nun doel niet bereikt. De noodige maatregelen, om iedere nieuwe poging te voorkomen, zijn geno men. De regeering is zich bewust van haar plicht jegens het land, de orde en de vrijheid. Z(j Is vastbesloten met alle middelen, die de wetten haar verleenen, de veiligheid van de bevolking en de onafhankelijkheid van het re publlkeinsche regiem veilig te stellen. Zij re kent ter ondersteuning van al deze de medewerking van het Fransche verre van zich te buigen voor de elschen van een minderheid, vast besloten is vast te houden aan zijn Instellingen van vrijheid.” echter aan, dat het Om 10 uur in den avond betrok, om op alles voorbereid te zijn, bataljon infanterie de wacht voor het parlementsgebouw. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Dultsch tankmotorschip „Stormvögel” b(j Norderney in de lucht gevlogen; bemanning omgekomen. PARIJS, 6 Febr. Hedenmiddag beeft Minister-President Daladier zijn nieuwe Kabinet aan de Fransche Kamer voorgesteld en zijn regee ringsverklaring afgelegd. Hierbij kwam het tot stormachtige toonee len. Op een gegeven oogenblik was het rumoer zoo groot, dat Daladier de voorlezing zijner regeeringsver- klaring onderbreken moest en dat de zitting werd geschorst. Een eerste stemming, waarbij Daladier de kwestie van vertrouwen bad gesteld, leverde 300 stemmen op voor de regeering en 21 7 er tegen. De slot stemming gaf Daladier een meerder heid van 302 tegen 204 stemmen. Nadat het resultaat der stemming over de kwestie van vertrouwen was bekend gemaakt, werd de zitting van de Kamer hervat. Na de redevoeringen van eenige afgevaardigden legde Daladier den nadruk op zijn vast besluit het regiem te beschermen tegen demonstraties. Hij twijfelt er aan of deze betoogingen van zekere oud-strijders werkelijk in overeenstemming zijn met den wensch van hen die den oorlog heb ben meegemaakt. Van de gearresteerden zijn de meesten geboren na 1900. ,Jk wil niet, al dus Daladier, dat in Frankrijk een vierde macht opkomt in den vorm van straatbetoo- glngen.” Toen vervolgens afgevaardigde Henri Haye persisteerde bij zijn voorstel hoofdelijk te stemmen over de toelating van zijn interpel latie, doch Daladier ter vermijding van over bodig tijdverlies voorstelde de behandeling van le interpellaties te verdagen, brak weer een itzettend rumoer uit Spreekkoren, gehuil, geschreeuw en een oorverdoovend concert van de deksels der lessenaars klonken door de zaal. Ondertus- schen beklom Tardieu, door links met een woedend gebrul begroet, het spreekge stoelte. Rechts bracht hem een ovatie. Tardieu slaagde er evenwel niet in aan het woord te komen. Een onbeschrijfelijk ka baal, zooals de Fransche Kamer dit nog niet gekend heeft, barstte los. Communisten hieven de Internationale aan, andere afge vaardigden zetten de Marseillaise in. Ten slotte bleef den voorzitter niet anders over dan de zitting weer te schorsen. MOSKOU. 6 Febr. (Reuter). Molotof heeft onder luide toejuichingen in het Congres een rede gehouden over het Tweede Vijfjaren Plan Onze eerste taak is de kapitalistische ele menten definitief te llkwldeeren en de oor zaken van het onderscheid tusschen de klassen volledig-uit den weg te ruimen. De tweede taak is het welzijn van de arbei ders op te voeren en de consumptie te ver drievoudigen. De derde taak is het technisch herstel van de nationale economie, industrie, verkeer en landbouw. Deze drie opgaven zijn vast met elkaar ver bonden en kunnen worden opgebouwd op de successen van het eerste vijfjarenplan Het uitroeien van de kapitalistische elemen ten is zeer moeilijk, doch nu 64.7 pct. van de met graan bebouwde oppervlakte in handen is van de kolchosen is ook hier de overwinning verzekerd. De tweede taak elscht een maximum van dic tatuur van het proletariaat, het materieel en cul tureel pell van de arbeiders moet worden opge voerd en het pauperisme onmogelijk worden ge maakt. v Aan de derde taak moeten alle takken *an Industrie en de geheele landbouw mede werken. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD- Na een korte pauze werd de zitting voortge zet. Tardieu protesteerde tegen de door den minister-president voorgestelde verdaging van alle Interpellaties. HU werd tijdens zijn toelich ting voortdurend geïnterrumpeerd. Hierop werd overgegaan tot stemming over het voorstel te verdagen. De minister-president had opnieuw de kwestie van vertrouwen gesteld. .'Ier duizend Chineesche soldaten vermoord door de muitende troepen van generaal Sun Tien Ylng.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1