Prikkeldraad 1 r Het nieuwe Middenstandsprogram I lii Buitengewoon Congres te Den Haag Moord te Haelen De zesde Katholiekendag te Den Bosch Bescherming^ griep, keelontsteking en verkoudheden MASSALE OPKOMST SOBER EN STIJL VOL t J Schandalen, s.v.p.l i :i WOENSDAG 7 FEBRUARI Rede mr. F. A. Bach Sluiting Het beste antwoord EEN LASTIGE ZWERVER Het standbeeld van LANDBOUWCRISISWET Kard. Van Rossum Arbeider op slag gedood GEVAARLIJK KARWEI De vallende boom Stormschade valt mee WRAK VAN DE „OAKFORD** De organisatie Sprekers en onderwerpen n Straperlo-proces te Den Haag De nooden van dezen Tijd De dader tot twaalf en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld De studenten vrij gesproken Afloop van het ontgroenings- schandaal te Utrecht Inbrekersbende gedeeltelijk achter slot; op zoek naar de rest f 2000 boete subs. 100 dagen hechtenis geëischt De politie maakte hem onschadelijk ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT EX-SECRETARIS OP VRIJE VOETEN Toespraak rector Bots 0’ If S.S. „VAN RENSSELAER” Het onderwerp: oorsprong, be voegdheid en uitoefening van het gezag RIJNSTREEK ONVEILIG GEMAAKT Ds. van Lingbeek met weinig woorden op zyn plaats gezet 'H Verkocht voor. 25 gulden ,Jn de branding” Een resolutie Centrale Commissie van Advies Inleidingen over de sociale en de economische beteekenis van het O.S.B.-program 6E0PENDwinI0km.-5nm.en ftnrt-IOttM. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5unm. 1 t I het gaan naar congres vrijspraak van veelomvattende en ultgebrelde onderwerp t, van roept den katholieken middenstand op, om in volledig besef van zijn maatschappelijke ver- Slechts een der drie verdachten was bij de uitspraak tegenwoordig. De middenstand heeft er geen enkel be swaar tegen, dat voor andere groepen of ■•«nden de noodsakeiijke crisismaatregelen worden genomen. Integendeel. Maar hij heeft er wel beswaar tegen de •enige groep te moeten blijven, die niet wordt geordend en gesaneerd, en als asyl te moeten dienen voor alles wat elders uit gestoten wordt of niet terecht kan. stelt vast, dat de huidige crisis ook op het middenstandsbedrljfsleven In buitengewone ma te haar ontwrichtenden invloed uitoefent, en dat door de ontwikkeling der economische en maatschappelijke verhoudingen de ordening en saneering in de diverse takken van rnidden- standsbedrfjf, meer nog dan vroeger en min stens even sterk als In andere bedrijfstakken, tot een dringende noodzakelijkheid is geworden in het belang der bedrjjfsgenooten en in het al gemeen economisch belang; Gistermorgen beeft de rechtbank te Roer mond uitspraak gedaan in de zaak tegen P. G v. R., die H. Puts te Haelen van het leven be roofde. Op Dinsdag 23 Januari eischte het O. M tegen den verdachte vijftien jaar gevangenis straf wegens doodslag en drie jaar gevange nisstraf wegens rijwieldiefstal. de aan de aldus te behandelen vraag alle belangstelling te verzekeren die tornt, Is besloten de congresdagen op :-elnd te stellen en sectie- en neven- ngen geheel achterwege te laten. De Katholiekendagen zullen op vrijdagavond worden Ingeluid door een ontvangst van het hoofdbestuur en andere offldeele personen op het Stadhuis te *s Hertogenbosch. Op Zaterdagmorgen zal dan te 11 uur in het Concertgebouw de openingsvergadering plaats Mr. Bach deed tot slot een beroep op de Re- geering en op de R. K. Staatspartij om den middenstand te steunen in de verwezenlijking van zijn program, zooals in bet manifest van de Staatspartij ook beloofd is. Ten slotte moe digde hjj de middenstanders zelf aan en gaf als het voornaamste middel om het behoud der middenstandsbedrljven te verzekeren aan: vak organisatie en nog een vakorganisatie I Gelijk men weet, was het niet de bedoeling, op de redevoeringen welke Dinsdagmiddag op het Buitengewoon Congres van den N.R.K.M. z}jn gehouden, een gedachten wisseling te laten volgen. Niettemin stond de gelegenheid open, vragen te stellen, en door eenige aanwezigen is daarvan gebruik gemaakt. Ter motlveering van deze aanspraak op wer kelijke begunstiging van den middenstand wees spr. er aan de hand van een citaat uit „Qua- dragesimo Anno” op, dat de katholieke maat schappijleer een voorkeur heeft voor het zelf standig kleinbedrijf, omdat deze aan het indi vidu de gunstigste alzijdige ontplooiingsmoge lijkheid geeft. antwoordelljkheid, bij voortduring te streven naar de meest volmaakte vervulling zijner eco nomische taak, en ook zijnerzijds door princl- pieele vakorganisatie de ordening der bedrijfs takken zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Besluit deze Resolutie ter kennis te brengen, overal waar het behoort, en gaat over tot de orde van den dag. er niet van rechtersambt Met een dankwoord aan alle aanwezigen voor hun belangstelling beëindigde spr. zijn ope ningsrede. Het liep reeds tegen zessen, en de geestelijk adviseur begon dan ook met te zeggen dat hij niet veel meer zou vergen van het geduld zijner toehoorders voor zijn woord tot opwekking en bezinning. itie, mr. Blok, eischte, mverhoor wegens het wie ex- te X waarin storm- Dit jaar evenwel hebben de bis hoppen zelf aangegeven, op welke jze bet te behandelen onderwerp: Iet Gezag”, ontwikkeld zal wor- n. Deze uitwerking is zeer sober houden en beperkt tot de behan- het Gezag in een viertal ippen: Kerk, Staat huis- ■n en onderneming. Op een persconferentie, dezer dagen gehou den onder voorzitterschap van mr. A. Baron van Wijnbergen heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Katholiekendag eenige in lichtingen verstrekt omtrent de organisatie van deze massale demonstratie, die op Zaterdag en Zondag 23 en 24 Juni as. te ’s Hertogenbosch houden worden. reerst werd de nadruk er op gelegd, dat Katholiekendagen de Katholieken wor- pgeroepen uitsluitend en alleen als kin der H. Kerk. Daarom staan ze ook direct leiding van het Hoogwaardig Episcopaat, elt altijd zelf het te behandelen onder vast, terwtf als regel de uitvoering daar- an het hoofdbestuur werd overgelaten. Twee weken geleden stonden drie studenten terecht voor de rechtbank te Utrecht, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het betrof hier het bekende ont ren Tijdens de slotvergadering, die daarna te half twee zal aanvangen zal prof. Kaag dan de laatste congresrede houden. Terwijl deze ver gadering wordt gehouden zullen degenen die daarbij niet aanwezig zijn, reeds gedirigeerd worden naar het Ideale meetlngtejreln dat Den Bosch thans rijk is: de nieuwe veehallen. Daar zal de optocht geformeerd worden en zoodra de vergadering is afgeloopen zal men trekken naar het Kardinaal van Roasum-pleln. Maandagmiddag vervoegde zich in logement de Ster” te Purmerend een ipan, die zich erg lastig gedroeg. De logementhouder waarschuwde de politie en deze verwijderde den lastigen klant. De man nam echter pen dreigende houding aan tegen over de politie en toen hij deze te lijf wilde, gaf de betrokken agent hem een kaakslag, die zoo goed aankwam dat de man bewusteloos op den grond viel. De man is toen naar het ziekenhuis vervoerd waar hij weer tot bewustzijn kwam. Schadelijke gevolgen heeft fh) rijn optreden niet gehad, anders dan dat hl) een proces-ver baal wegens huisvredebreuk enz. zal krijgen. GMermorgen had de uitspraak plaats; alle verdachten werden vrijgesproken, omdat naar het oordeel der rechtbank, geen schuld aan wezig was. De Ned. RK. Middenstandsbond, op Dinsdag 6 Februari 1934 te Den Haag In Buitengewoon Congres bijeen ter behandeling van zijn program tot Ordening. Saneering en Bescherming van het Mlddenstandsbedrijf, gehoord de sprekers: groeningsschandaal. waarbij een student een ladder viel en ernstig gewond werd. De officier van justitie eischte voor alle drie de verdachten. verlangt van de Regeering in nauwe samen werking met het georganiseerde bedrijfsleven een doelbewuste en positieve mlddenstandspo- litiek, in den zin van het Ordenings-, Sanee- rings- en Beschermingsprogram van den N. R K. M mede door tijdelijk vestigingsverbod, vaststelling van vestiglngseischen en afdoend optreden tegen de concurrentie-excessen, en verlangt daarnaast rechtstreeksche maat regelen om het gezonde kleinbedrijf, speciaal in den détallhandel, te behoeden tegen onnoo- dige verdere verdringing door grootbedrijf en coöperatie, in het algemeen belang der maat schappij; De oud-gemeente-secretarls J. K. van Wychen (van uit Arnhem heeft hij telegra fisch zijn ontslag aangevraagd, dat, zooals ge meld, eervol verleend is> is thans weer op vrije voeten gesteld. De Officier van Justitie te Arnhem vond geen aanleiding hem in arrest te houden. Door een en ander is thans ook eenlg licht gekomen in de Inbraak in de Geref. kerk te Zwammerdam, waar men tn April van het vo rige jaar zijn slag sloeg en een brandkast, wel ke men ter plaatse niet open kon krijgen, een voudig op een schuit werd geladen om op deze wijze naar de woning van v. E te worden over gebracht. Daar is de brandkast geopend om vervolgens in den Ouden Rijn te worden ge deponeerd. Een aantal kerkelijke papieren, wel ke voor de Inbrekers geen waarde hadden, was er nog in aanwezig. Naar is komen vast te staan, moeten ook ver schillende Inbraken te Ter Aar, w.o. die In het gebouw van de Centrale Veiling en In de Chr. Nat. School door de thans gearresteerden zijn gepleegd. In den Mlddenstandsraad toch heeft men een orgaan, dat kant en klaar is, om met ver ordenende bevoegdheid te worden uitgerust en wanneer de middenstand dit inzag kan 1934 voor hem een belangrijk jaar worden. Het alarmeerende Reuter-telegram, gewag werd gemaakt van aanzienlijke schade, welke het sa. „Van Rensselaer” op zijn laatste reis zou hebben opgeloopen, had velen nieuwsgierig doen ultzlen naar de aankomst van den West-Indlë-vaarder In IJmulden. BU aankomst aldaar bleek, dat de berichten schromelijk waren overdreven en dat de beman ning verbaasd was over de drukte, welke men over het geval had gemaakt. Er was wel storm geweest en die was vrij stevig ook, maar van weggeslagen wikken of kromgewrongen spanten was geen sprake. Een sloepje slechts Is weggeslagen, terwijl verder eenige lulkwervels door den storm van bet dek verdwenen. Na de openingsrede van den heer Meyring voerde allereerst de heer A. baron van Wijn bergen het roorc, die als voorzitter van den Mlddenstandsraad e op wees, dat zeker in dezen tjjd de midcenstand weliswaar het recht en den plicht heeft zich tot de regeéring te wenden, doch op de allereerste plaats In zich zelf de kracht moet zoeken om de bestaande moeilijkheden te overwinnen. Spr. wees op hetgeen de regeering reeds ten behoeve van den middenstand had tot stand gebracht: de verbeterde outillage van het departement, het Economisch instituut voor den Middenstand en last not least den Mlddenstandsraad. Spr. hoopte, dat bij toekenning van de publiek rechtelijke bevoegoheid aan een standsorgani- satie van den Middenstand, dit instituut ze ker niet zou worden uitgeschakeld. Het wrak van het In den nacht van 17 Jan, gestrande sa. „Oakford” te bij openbare In schrijving verkocht aan den heer Jb. v. H Kooi) te de Cocksdorp voor de som ren ƒ25. hebben, waar Pater Vroom zijn inleiding zal houden. In de namiddagvergadering te 230 uur nm. zullen deken Van Noort en prof. Kamphuisen spreken, terwijl ’s avonds te 8 uur de heer De Bruyn het woord zal voeren. Na deze vergadering zullen de congresleden zich kunnen verpoozen bij een concert, dat de gemeente Den Bosch zal aanbieden en dat zal eindigen met den echte Bossche Taptoe. De ongehuwde arbeider H. Meulenbelt te Vrie- zenveen, die achter zijn huls met zijn broer bezig was een boom om te hakken, te. toén de boom werd omgetrokken, gestruikeld. De boom viel op hem. Zijn hersenpan werd verbrijzeld, terwijl hij Inwendige kneuzingen opliep. Dr. Versteeg kon slechts den dood constateeren. Maar daarmede te onze actie niet afge- loopen. Daarmede begint zij pas. Wjj vragen van n, leden der katholieke middenstandsbeweging, dat o die etechen straks gaat uitdragen door het heele land, in bedrjjf en organisatie, in vergaderingen en daarbuiten en dat u met ons niet zult rusten, voor dit program van ordening en bescherming van het mlddenstandsbedrijf tot werkelijkheid is gemaakt. Tengevolge van de arrestatie van zekeren van E. uit Alphen aan den Rijn, die verdacht werd van een dezer dagen in de St. Gerardus- kerk te Ter Aar gepleegde Inbraak, is de politie een inbrekersbende op het spoor gekomen, die reeds sinds eenige jaren de Rijnstreek onveilig hoeft gemaakt en die tal van Inbraken, waar onder ook in verschillende kerken, op haar ge weten heeft. Drie leden van deze bende, allen uit Alphen aan den Rijn afkomstig, zjjn reeds in het huls van bewaring te 's-Gravenhage opgesloten. Er bestaan echter ernstige vermoedens, dat men hiermee nog niet alle leden in handen heeft, weshalve het onderzoek met kracht wordt voortgezet. Bij KB. zijn tot en met 31 December 1934 benoemd tot leden van de Centrale Commissie van Advies, bedoeld in artikel 27 der Land- bouw-Crteiswet de heeren G. J. Blink te Noord- wijk; dr. E. Heldring te Amsterdam; mr. G. W. J. van Hellenberg Hubar te Rijswijk; Chr. v. d. Heuvel te Haarlem; P. Hlemstra te Bllthoven; dr. H. M. Hirschfeld te 's-Gravenhage; ir. W. H. van Leeuwen te Delft; J. L. Njjsingh te de Wijk; mr. dr. A. A. van Rhjjn te 's-Gravennage; Th. Verbeggen te Buggenum en mr. J. J. Win termans te 's-Gravenhage. De minister van Economische Zaken heeft tot voorzitter van deze commissie benoemd mr. dr. A. A. van Rhjjn en tot onder-voorzitter mr. J. J. Wintermans. en het nieuwe program in het licht der alge meene beginselen tot onderwerp had, ontlee- nen wjj het volgende: Zooals spr. het O. S. B. program zag, ging dit uit van de overtuiging, dat op dit oogenblik de staatsoverheid door velerlei maatregelen dient in te grijpen om den middenstand van een dreigenden ondergang te redden. Hier doet zich de beginselvraag voor: welke is de verhouding tusschen Staat en Individu; in hoeverre mag het laatste aanspraak maken op Staatszorg? Aan de hand van de leer van St. Thomas toonde spr. in dit verband de onhoudbaarheid van de leer van het Staatsabeolutteme aan. De Staat heeft tot taak de verzorging van bet algemeen tijdelijk welzijn. En het eerste en voornaamste middel dat hij daartoe aanwendt, is de wetgeving. De wezenlijke taak van de staatsoverheid te dus, door middel barer wetgevende macht, zulk een toestand zulke verhoudingen tusschen de Daar zal het standbeeld onthuld worden wan den Nederlandschen Kerkvorst. Het zal een korte plech tigheid zijn: men hoopt dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop dan eenige woorden zal willen spreken, terwjjl tevens de voorzitter van het comité „Nederlandsche Katholiekendag”, en ook Praeses van Galen, de Ne derlandsche Gezellenv-.der hier een woord zullen spreken. Dinsdag heeft de Haagsche rechtbank behan deld de zaak tegen D. 8. en J. P., tegen proces-verbaal opgemaakt is wegens het ploiteeren van het z.g. Straperlo-spei Schevenlngen in den zomer van 1933. De officier van ju^titli na een uitvoerig getuige: aan het publiek opzettelijk gelegenheid geven, hazardspel te beoefenen, een boete van 2000 voor leder der verdachten, subs. 100 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de be wijsstukken. Uitspraak over 14 dagen. f Sll Na aldus de gestelde vragen beantwoord te hebben, stelde spr. vervolgens namens hoofdbestuur de volgende resolutie voor. De vragen van den heer Lingbeek, of de Mi nister bereid te, mede te deelen of de jongste bezetting van een plaats in de arrondissements rechtbank te Haarlem (welke plaats was vacant geworden door het heengaan van een Protestant) met een Roomschen rechter uit een ander col lege een uiting te van een streven om de rech terlijke macht in Nederland stap voor stap te verroomschen en of de Minister overtuigd te, dat, aangezien het onafhankelijkheid onderstelt en verelscht, een Roomsch-Katholiek ongeschikt te om daartoe te worden benoemd, ’zijndf hjj niet onafhanke lijk van een Kerk, wier belangen en wier rechts beginselen hij moet stellen boven die van den Staat, zijn thans door minister van Schalk ont kennend beantwoord. In verband daarmede „behoeft de laatste vraag, of de Minister dan niet verplicht en dus bereid te, om in de plaats van den te Haarlem benoemden Roomschen rechter alsnog een Pro testant te benoemen, geen antwoord", aldus zeer terecht de minister. menschen in het leven te roepen, dat aan allen en aan leder het goed leven in dezen zin, de eigen natuurlijke vervolmaking, mogelijk wórdt gemaakt. Een noodzakelijk middel hiertoe zijn de uit wendige goederen, een zóó noodzakelijk middel, dat het zonder twijfel de allereerste taak der staatsgemeenschap, en dus van de overheid te te zorgen, dat alle tot de gemeenschap behoo renden genoeg hebben om van te leven. En hiermede zijn we nu gekomen aan het punt, waar de wenschen van uw ordenlngspro- gram zitten vastgeknoopt aan het algemeene positieve, katholieke beginsel ten aanzien van de staatstaak. Hierbij moet echter steeds in het oog gehou den worden, dat de Staatstaak te, te zorgen voor allen. De welvaart van het geheel is ook een noodzakelijke voorwaarde voor den bloei van welk onderdeel ook. De welvaart van allen, waardoor automatisch ook de Middenstand in betere positie zou geraken, te, van beglnseloog- punt uit gezien zeker de eerste taak der over heid en der wetgevende macht; en, in dezen tijd, nu alle internationale machten en verhou dingen dit tegenwerken, een uiterst moeilijke taak. Dit moet, wil men niet onbillijk worden in zijne beoordeeling van het werk der overheid en der wetgevende macht, nooit uit het oog worden verloren. Ten slotte zou ook de Invoering eener corpo ratieve ordening over de geheele lijn niet tot onmiddellijk gevolg hebben, dat die algemeene welvaart toenam. Zjj zou echter wel de orde en den vrede en de vriendschap onder de men schen en de toepassing der verdeelende recht vaardigheid bevorderen. Maatregelen direct slechts strekkende ten be hoeve van één stand, kunnen Indirect noodzake lijk zijn voor het behoud van het geheel. Dat is het geval met den steun dien de regeering geeft aan den Boerenstand, maar dat te ook het geval met den steun, dien de Middenstand vraagt. Als het waar te, dat de ondergang van zéér zéér velen als zelfstandige ondernemers dicht voor de deur staat en dat alleen spoedig getrof- ea wetgevende maatregelen dit kunnen belet ten, dan kan inderdaad uit de Katholieke be ginselen worden afgeleid, dat zulke maatregelen op korten termijn moeten worden getroffen. Met den wensch dat door wederzijdsch ver trouwen tusschen het volk en degenen die pu blieke verantwoordelijkheid dragen, de gemeen schap voor een wanhoopsdaad bewaard moge blijven, besloot de heer van Poll onder grooten bijval zijn rede. Het karakter onzer beweging, aldus rector Bots, te zoo, dat men in velen onzer leden de gezindheid aantreft dat de beweging zich con centreert op plannen, etechen en actie. Echter komt het neer op de grondgedachte die aan het geheel ten grondslag ligt. Uit de geschiedenis weet men, dat het geestelijke element het nood zakelijke te dat de geheele beweging schraagt. Verder toonde rector Bots aan, hoe eerst door Christus’ komst het besef te doorgedrongen, dat de mensch het hoogste te in de natuurlijke orde, „een koningskind, dat gediend moet wor den.” In de middeleeuwsche maatschappij kwam deze gedachte tot uiting. Daar lag aan de sa menleving, ofschoon daarin veel onvolkomens lag, het Rijks Gods ten grondslag, en het diepe besef van de eeuwige bestemming van den mensch. De resolutie van de achttiende eeuw heeft dit alles verwoest, en gevolg daarvah te de klassenstrijd, dien de negentiende eeuw -te zien geeft. Dezen, die het gezin heeft ontredderd en de maatschappij verwoest, beschouwt spr. als de eigenlijke oorzaak der crisis, en wilt ge de maatschappij verbeteren, zoo riep hij zijn hoorders toe dan moet ge er van overtuigd zijn, dat uw actie gebaseerd moet zijn op den groei van nieuw innerlijk leven. Weliswaar is een zoo groote hervorming slechts mogelijk door het werken van God zelf en daardoor al leen. doch het is nu eenmaal Gods wil, dat wij zwakke menschen daar het onze toe bijdragen. De resolutie werd terstond bij acclamatie aan vaard. Het was jammer, dat reeds zeer velen de congreszaal verlaten hadden, toen de ZeerEerw. Rector J. F. A. Bots het woord verkreeg voor zijn korte, maar krachtige toespraak. Vervolgens was het woord aan den nieuwen directeur van het Nationaal Hanzebureau, mr. F. A Bach, die het program meer beschouwde in het licht der huidige economische en maat schappelijke positie van den Middenstand en het middenstandsbedrljfsleven. Vestiging, zoo zeide spr., moet in de toe komst alleen mogelijk zijn als onderneming en ondernemer aan bepaalde, branchegewiis ver schillende objectieve etechen van volwaardig heid voldoen, objectieve etechen, die waarbor gen. dat de nieuweling zijn vak verstaat en dat de nieuwe zaak levensvatbaarheid beeft, ten minste kan hebben. Daarom vragen wij en hier ligt onmidel lijk een groote taak voor onze landelijke vak bonden dat de georganiseerde bedrijfsge- nooten branchegewijs etechen zullen gaan ont werpen, waaraan nieuwe ondernemers en on dernemingen zullen moeten voldoen, als zij zich In de verschillende branches willen gaan ves tigen. En wij vragen dan, dat de wetgever aan den Minister van Economische Zaken de bevoegd heid zal geven om vestiging in een bedrijfstak aan die door hem goed te keuren etechen te binden, na advies van den Mlddenstandsraad of een andere instantie. De vestiglngseischen zullen door de landelijke vakbonden moeten worden voorgesteld, maar zij zullen natuurlijk zoo noodig verschillend kunnen zijn voor stad en platteland. van een speciaal vergunningsstelsel grootbedrijf in den detailhandel en coöperatie. Dit is ons program van crisispolltiek voor den middenstand. zal worden ingeleid door pater d r. F. Vroom 8. J„ professor aan het Collegium Berchmanianum te Nijmegen, die zal spreken over „Oorsprong en bevoegdheid van het Ge zag”. Hier zullen de wijsgeerige grondslagen worden uiteengezet waarop de Gezagsleer der Kerk is gebaseerd, doch tevens zullen aan de hand van enkele actueele voorbeelden de ver schillende leerpunten worden toegelicht. De uiteenzettingen over de uitoefening het gezag zullen beginnen met een rede van Mgr. dr. G. C. van Noort. deken van Am sterdam over „uitoefening van het Gezag in de Kerk”. Ook hier zullen oorsprong, grenzen en bevoegdheid ter sprake komen, de actieve en de passieve uitoefening, en tevens zal be handeld worden de vraag, in hoeverre het ker kelijk gezag bepaald bindend kan optreden, en in welke gevallen bet slechts richtinggevend kan zijn. Dan zal mr. P, W. Kamphuisen, de nieuwbenoemde hoogleeraar In het Staatsrecht aan de R. K. Unlversiteit te Nijmegen, spreken over „de uitoefening van het Gezag in den Staat". De zeer actueele vraag zal behandeld worden: Kan dit gezag alles-omvattend zijn of zijn er dingen waar ook de Staat van moet afblijven? In hoeverre moet de Staat zich met de aangelegenheden der individuen bemoeien? De uitoefening van het gezag in de andere natuurlijke gemeenschap, het huisgezin, zal be sproken worden door den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, die, als huisvader, uit ondervinding kan spreken. Ten slotte zal prof. A. H. A. Kaag van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, een rede houden over de uitoefening van het gezag in bedrijf en onderneming. De vraag of het leidingsrecht van den ondernemer als werke lijke gezagsuitoefening kan worden aangemerkt, te voor twintig jaren een punt van veel dis cussie geweest, en het zal ook thans nog in teressant zijn, hieromtrent do uiteenzettingen van onzen bekenden econoom te hooren. Aan de wet-Aalberse tegen de oneerlijke con currentie al wordt die bepaling den laatsten tjjd wat krachtiger toegepast heeft het be drijf niet voldoende. Na en passant gewezen te hebben op bet gevaar, voor den middenstand gelegen In fas cisme en natlbnaal-sociallsme, kwam spr. tot het vierde programpunt, dat maatregelen voor ziet tegen onnoodlge verdere verdringing van het gezond^ kleinbedrijf door grootbedrijf en coöperatie. Vergunning voor vestiging en uit breiding van zulk een onderneming worde slechts verleend wanneer de wenschelUkheid daarvan in soclaal-economisch opricht positief te aangetoond. De zesde Katholiekendag ligt nog in de verre toekomst. Doch de voorbereidingen worden reeds getroffen: te Den Bosch en elders. Wij hopen dat de Nederlandsche Katholieken door een massale opkomst het Initiatief van het Episcopaat en de bemoeiingen van het uit voerend comité sullen weten te waardeeren, en dit congres zullen maken tot wat de Neder landsche Katholiekendagen behooren te zijn, een ultleving van het Katholieke geloof en de spreekt zich andermaal uit voor publiekrech- telijke organisatie van het bedrijfsleven op den grondslag van zelfbestuur en als Inzet tot een volledige corporatieve herordening der maatschappij, en verwerpt met de meeste beslistheid iede re poging tot fascistische of natlonaal-soclalls- tteche partijdictatuur in staat, maatschappij en levensbeschouwing Vervolgens hie’den de beide sprekers hun redevoeringen. Aan de rede van Max van Poll, die getiteld was: Onder enorme belangstelling uit het geheele land heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond Dinsdagmiddag In het Dierentuin-gebouw te •s-Gravenhage zijn demonstratief buitenge woon Congres gehouden ter bekrachtiging van het in November j.l. opgestelde ordenings-, sa- neerings- en beschermingsprogram. Te half twee nm. werd het Congres geopend met een openingsrede van den voorzitter van den N. R. K. M., den heer E. A. M. Meyring. Sprekende over de beteekente van het hui dige congres, zeide de voorzitter: Het gaat om de positieve katholieke orde- Dlngsgedachte in maatschappij en economie. Het gaat om ordening en saneering ook in het mlddenstandsbedrijf. Het gaat om maatregelen tegen onnoodlge verdere verdringing van het gezonde kleinbe drijf. Het gaat ons vandaag om het behoud van het gezonde mlddenstandsbedrijf in onze maatschappij WIJ vragen voor de toekomst invoering voor de diverse takken van mlddenstandsbedrijf van een stelsel van objectieve vestiglngseischen op wetteljjken grondslag. Wjj vragen een geheel van wettelijke maat regelen tot afdoende onderdrukking van de on eerlijke en onbehoorlijke concurrentie in haar verschillende vormen. En wij vragen tenslotte maatregelen tegen onnoodlge verdere verdringing van het zelf standig kleinbedrijf, in den vorm van Invoering voor het voor de e booze menschheld te altijd tuk op j J schandaaltjes geweest; niets, dat zekere menschelijke verlangens beter bevredigt en verzadigt dan een portie sterk gekrulde sensatie. Dat te altijd zoo geweest en In den laatsten tijd kunnen de liefhebbers Frankrijk!, Bel gië! hun hart ophalen. Ook de Nederlander houdt nu en dan wel eens van *n beetje schandalige sensatie of van wat sensationeel schandaal, en zoo nu en dan werd en wordt hij er ook wel op getracteerd. zij het dan ook niet zoo copieus als de Fransch- man of de Belg. Over het algemeen diende het schandaal, zoowel hier als elders, alleen maar tot bevredi ging en verzadiging van sensatie-honger, den laatsten tijd echter heeft het schandaal in Ne derland (tevens) een heel andere, een veel ver hevener taak gekregen, een politieke opdracht: Schandalen nX moeten den heer Mussert politieke fortuintjes bezorgen, schandalen moe ten de massa afkeerlg maken van de huidige, corrupte maatschappij en nieuwe leden bij duizendtallen dwingen in te gaan in de NBB. Nu te het natuurlijk een beroerd geval, alk er.... geen schandalen uit te buiten zijn voor het edele doel. Maar wat nood! ook in alle .geheimen" betreffende „corruptie, benoe mingen bij leger en vloot, rijk en gemeenten, e. d.” aan den „Leider der Propaganda-afdee- llng” te openbaren. Men kan ervan op aan, dat dit gezoek naar schandaaltjes veler phantaste sterk aan 't werk zal zetten, en dat we spoedig bedolven worden onder lawines van schandalen. Waarboven Mussert trlompheeren zal hjj hoopt. dit beroerde geval weet de hooge Leider, die gereed staat ons volk van alle beroerdigheid te verlossen, raad. Als er geen schandalen z ij n, dan moeten ze geméékt worden, en als ze niet uitgebuit kunnen worden, omdat ze geheim zijn, welnu, dan moet een leger van geheim-Inspecteurtjes over het land losgelaten worden om te speuren en te snuffelen. Een koninkrijk voor een schandaal I Nu met de fabricatie van schandalen zijn de heeren van Mussert al ver gevorderd; en men mag erop rekenen, dat er nog heel wat „ontdekt” zal worden! Het is al bekend, dat de heer Mussert alle mogelijke scherpzinnige juristen tot zickf ult- genoodlgd heeft om alle toekomstige^Neder landsche Stavlsky- en andere schandalen naar verdienste te behandelen; thans te ook een geheime circulaire aan het licht gekomen, waar in alle trouwe volgelingen ultgenoodlgd worden verwacht daartoe de medewerking van R.K. Staatspartij in den zin van haar Ma fest; Tengevolge van een ziekte onder de boornen op den Bosscheweg te Maastricht, te men al daar bezig de boornen om te hakken. Toen Maandagmiddag wederom een boom om viel, geraakte de oud-kantonnler bij den Rijkswaterstaat, de 81-Jarige M. eronder en werd vreeselijk verminkt er onder uit gehaald. De levensgeesten waren reeds geweken. Gistermorgen heeft de rechtbank R. tot twaalf jaar gevangenisstcaf wegene doodslag en twee jaar gevangenisstraf wegens rijwiel diefstal veroordeeld. Op Zondagmorgen zal in de monumentale St, Jan Mgr. A. F. Diepen, de bteschop van 's Hertogenbosch, een pontificale H. Mis op dragen, waaronder prof. dr. F. A. Weve, hoog leeraar aan de R. K. Handelshoogeschool een predikatie zal houden, die ook tot onderwerp zal hebben: het Gezag, thans meer van den religieuzen kant belicht. In aansluiting op de woorden van den gees telijken adviseur van den Haarlemschen dlocesanen middenstandsbond sloot vervolgens de heer Meyring de vergadering met den wensch, dat Gods zegen moge rusten op het werk waartoe dit congres georganiseerd en on der zooveel belangstelling gehouden te. Met het zingen van „Aan U o Korting der Eeuwen" werd daarna dit korte, maar indruk wekkende congres te ongeveer zes uur ge sloten. r R. F -4^;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5