Onze bevolking De werkloosheid Radio-contróle De Nijenrode-zaak RADIO-PROGRAMMA HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIE KWATTA’s SOLDAATJES - WOENSDAG 7 FEBRUARI Donderdag 8 Febr. 1934 Meer echtscheidingen de Aanvulling van het reglement (Ingezonden Jtededeelingen) RIJKS VELDW ACHT Voerman doodgereden Betere salarieering gewenscht Door een auto gegrepen De monteur S. AUTO DOOR DE SCHIPBRUG Weer in dienet Werkloosheidsverzekering Een ernstige aanrijding Beide beenen gebroken BILJARTEN Fraaie moyenne van Gabriels Een goed voorbeeld Kerkelijke leeningen FRANS LOURIJSEN t Heraldiek-kleurwedstrijd EERSTE KAMER r t blijven hun waarde altijd houden SPOORWEGONTV ANGSTEN LOOPEN TERUG Overeenkomst inzake contingen- teering gesloten VLIEGENDE POLITIE TE HILVERSUM ZIJN GROOTOUDERS MISHANDELD TRAMWEGEN GELDERSCHE ACHTERHOEK KNAAPJE VAN AUTO GE- STOOTEN WERKZOEKENDEN MET M.O.-BEVOEGDHEID CABARETIER-BELASTING- ONTDUIKER Meisjes te vervangen door jongens AUTO SLINGERT OVER DEN WEG VAN BELLE BELGISCH KAM PIOEN GROOT BILJART Kampioenschap van Nederland groot biljart Eenzelfde ongeval als enkele weken geleden De korporaal-machinlst B. van Leeuwen, een Geen reden tot ongerustheid MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN" Als gevolg van de beperking van de pluimveeteelt Beroepsinbrekers gedood. In hooger beroep Het oordeel van den Minister van Sociale Zaken over de plan nen van Philips Ook B. en G. gedagvaard Het stilleggen van fabrieken Een jaarlyksche toeneming met ongeveer 100.000 zielen Maak het kort! Fe- 7.30 Omroeporkest- 7.50 Gramo- van Gramo- WIJ Artikel 14. rt herziening een Aldus artikel 14. 4 ons nog Waarschijnlijk zal in Maart de zaak tegen den detective J. worden behandeld, zoodat de afwikkeling van deze omvangrijke zaak min stens een maand zal duren. Oramo- onder t onder Gramo. Gramo- het lei- Ik hoop dan ook van harte, dat de proef, die bij Philips genomen gaat worden, spoedig moge blijken te zjjn een maatregel, die den De minister van Sociale Zaken heeft, krach tens het Werkloosheidsbesluit 1917, goedgekeurd het reglement van de werkloozenkas van den Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden JSt. Cosmas”, te Utrecht, terwijl is bepaald, dat het subsidie van deze kas zal Ingaan op 1 Jan. 1934. Het Koninklijk besluit bepaalt voort», dat bet in werking treedt op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het ia geplaatst. 3. Is de beslissing binnen den voor de schor sing bepaalden tijd door onzen Minister niet vernietigd, dan wordt deze geacht te zijn ge- handhaaf d. X 4. Een beslissing, die geschorst is geweest, kan niet opnieuw worden geschorst. 1. Een besluit van onzen Minister tot schor sing bepaalt tevens den duur daarvan. Deze feiten noodzaken tot stillegging der fa briek en ontslag van het volledig personeel. In dit verband wordt in het telegram aan gedrongen op zoodanige maatregelen dat het 37-jarig gespecialiseerd bedrijf 1° stand zal kun nen worden gehouden. Te Den Haag is Dinsdag overleden architect Frans LourUsen. De overledene was ridder in de Orde van den H. Gregorius den Qrooten. Vrijdag zal de uitvaart plaats hebben in de kerk van St. Paschalls Baylon aan den Wasse- naarscbenweg te Den Haag, waarna de begra fenis op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhof- laan. 2. De schorsing stuit onmiddellijk de werking der geschorste beslissing. Zij kan niet langer duren dan 3 maanden. 3. Voor de toepassing van het radlo-reglement en het radlo-controle-reglement, worden de be sluiten van onsen Minister en de voorzienin gen der radlo-omroep-controle-commlssie, be doeld in het eerste en tweede lid van dit arti kel, gelijk gesteld met de overige In deze regle menten bedoelde voorschriften, opdrachten of beslissingen van die commissie. BATAVIA, 6 Febr. (ANETA). Het Hoog Mili tair Gerechtshof zette de behandeling voort van de berechting In hooger beroep van de tweede groep muiters van de „De Zeven Provinciën". bestaande uit den korporaal-machinlst Boshart en 7 andere beklaagden. 7.10 Josef seis- Maar het eigenaardige daarbij is dat nagenoeg alle inzender» een ge dachte veel Minstens De monteur 8., die eenige dagen In arrest is geweest in verband met den brand in de Telefooncentrale Noord en daarna eenlgen tijd werd geschorst, zal. naar „Het Volk" weet mee te deelen, op een nader te bepalen datum weer in z;jn oude functie worden tewerkgesteld. De parafeering geschiedde op het Ministerie van Economische Zaken te 'sGravenhage door Hun is ten laste gelegd, dat zij te zamen en in vereenlging medeplichtig zijn geweest aan oplichting. De dagvaarding k,omt in zooverre Artikel 13. 1. Onze Minister Is bevoegd, beslissingen van de radio-omroep-controle-commlssie, ter uit voering harer controle genomen, te schorsen of te vernietigen. Indien en voor zoover hy die beslissingen, met inachtneming van het bepaal de in artikel 5 van dit reglement, in strijd acht met de wet of het algemeen belang. Eenlgen tijd geleden hebben twee hoofdagen ten van politie te Hilversum het initiatief ge nomen om naast de vele andere takken van sport, die aldaar door het politiecorps worden beoefend, de vliegsport te propageeren. Er zijn reeds besprekingen gaande om te ko men tot de stichting van een fonds, hetwelk eenige leden van het politiecorps in de gelegen heid zal stellen, vlieglessen te nemen bij de Na tionale Luchtvaartschool. Het ligt In de bedoe ling om te zijner tijd een eigen toestel aan te schaffen. Voorloopig aal men het vliegen zuiver als sport .beschouwen, echter zal men te zijner tijd onderzoeken of het vliegen voor de politie ook andere mogelijkheden biedt. Verder heeft men den heer H. Hakkenberg van Gaasbeek, vlieger bij de Nationale Lucht vaart School, verzocht om einde van deze maand een lezing voor leden van het corps te houden over het onderwerp: „Vliegen leeren". Deze le zing zal worden gevolgd door een excursie naar de Nationale Luchtvaart School op Schiphol. 1411 M.: 906 Dansmuziek. en gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse, current. Gabriëls klopte, werd hierdoor ook de burgemeester, de de zaak verder zullen onderzoeken. De ernstig gewonden num is per ziekenauto naar het 8t. Ellsabethsgestlcht te Alkmaar overgebracht. Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 31, be vattende een Koninklijk besluit vanSg Januari, tot aanvulling van het radlo-controle-regle ment 1930. Krachtens dit besluit worden aan het Reglement een nieuw artikel 13 en een nieuw artikel 14 toegevoegd, luidende als volgt. 2. De commissie zorgt, ingeval van schorsing of vernietiging van haar beslissing, dat in de bij de geschorste of vernietigde beslissing be handelde zaak, voor zooveel noodig en voor zoover haar betreft, met inachtneming van het door den Minister genomen besluit, wordt voorzien. Die toeneming is In hoofdzaak het gevolg van meer geboorte dan sterfte (131 pCt de vestiging overtrof het vertrek met slechts 0.20 pCt. Dit geboorte-cijfer is Intusschen relatief sterk verminderd. Per 1000 Inwoners bedroeg het aantal levend geborenen voor de perioden 1840/49 1880/89 en 1910/19 resp. 33.54, 34.68 en 26.79: In 1931 was dit verhoudlngscüfer 22.18 in 1932 21.98 (volgens het Maandschrift gaf November 1933 zelfs het cijfer 19 te zien; het laagste geboortecijfer, dat ooit in ons land be reikt is). Verblijdend is daarbij het verschijnsel, dat zoowel het aantal doodgeborenen als het aantal onwettig geborenen per 100 geborenen zich in het algemeen in afnemende richting beweegt. de voorzitters van de belde delegaties, te weten van Nederlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van den Economlschen Voor lichtingsdienst, van Belgische zijde door den heer Suetens, directeur van de Handelsverdra- gen aan het Ministerie van Buitenlandsche Za ken te Brussel. In afwachting van de definitieve regeling van enkele punten, welke, mede om redenen van technischen aard, nog niet definitief konden wor den vastgelegd, draagt het arrangement een voorloopig karakter. Wanneer ook deze kwesties definitief zullen zijn geregeld, zal het arrange ment een algemeene regeling vastleggen voor de wtjze. waarop beide landen elkander gedu rende het jaar 1934 op het gebied der contin- genteering zullen behandelen en zullen tevens verschillende, den laatsten tijd door den handel in elk van beide landen tn het andere ondervon den moeilijkheden, tot een oplossing zijn ge bracht. De tekst wordt aan de betrokken regeeringen ter definitieve goedkeuring voorgelegd; de on- derteekening mag binnen korten tijd worden te gemoet gezien. Dezer dagen Is verschenen de zesde serie van de uitgave der N.V. Koffie Hag over Nederland sche Heraldiek. Ten einde nog meer bekendheid aan het ver zamelwerk te geven en de belangstelling voor de heraldische kunst en Vaderlandsche geschie denis aan te wakkeren, heeft de M(ja Hag be sloten voor de Jeugd een kleurwedstrUd uit te schrijven. Aan dezen wedstrijd kan iedereen mededoen, die zich door zijn winkelier of door rechtstreeksche aanvrage bij de N.V. Koffie Hag Maatschappij, Postbox 889. Amsterdam, in het bezit stelt van een wedstrljdformuller, waarop de te kleuren wapens zijn afgebeeld. De reeds eenige maanden bestaande vereenl ging van werklooze leerkrachten, bekend als „WeM.O.”, heeft zich te Amsterdam definitief geconstitueerd onder den naam van „Vereenl ging van Werkzoekenden met volledige M. O - bevoegdheid”. Het bestuur bestaat uit: C. W. Doraseiffen. voorzitter; P. Coenraad, secretaris Harenma - kersstraat 15, Zaandam)W. A. Hartstra, vlce- voorzltter; mej. T. Spoek, 2e secretaresse-pen- nlngmeesteresse; mej. J. I. H. Mendels, be stuurslid, speciaal belast met de leiding van het Arbeidsbureau der vereenlging (Mozart- kade 8. Amsterdam-Zuld)C. W. VerplAnke. De vereenlging zal In overweging nemen een eigen orgaan uit te geven. Opslagplaatsen van levensmiddelen rijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren Dit ondervond o.a de Heer Jellesma te St Nlcotaasga. die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht Koop nog heden een doos van 50 ct of een dubbele doos 90 ct en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp Fa. B. Meindersma - Den Haag. B53 Zooals men zich herinnert, werd de confe rencier C.J P. onlangs door de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank bij verstek ver oordeeld wegens het ontduiken van belasting, tot een gevangenisstraf van drie maanden. P. ging van dit vonnis In verzet en gisteren stond hij opnieuw terecht. Als zijn verdediger tred op prof. nu. G. Russell en als getuigen a décharge waren gedagvaard de heeren A. Wunnink mr. Is. Koopman. Meyer Hamel en de deskundige Th. W. Reynders. Gezien het omvangrijke décharge materiaal, stelde de President de zaak direct, nadat deze was uitgeroepen, voor onbepaalden tijd uit. In de „Statistiek van den Loop .der Bevol king" publiceert het Centreal Bureau voor de Statistiek wederom een aantal interessante ge gevens op demografisch gebied. Van 1830 af wijzen de cijfers der JaarllJksche toeneming In het algemeen op een stijgend *Refds de technische mogelijkheid om meisjes door jt^Iens te vervangen is lang niet altijd aanwezig; de Arbeidsinspectie stelt, gelijk be kend, terzake onderzoekingen tn. Een juist In zicht technisch en economisch is noo dig, wil men In deze tot gunstige resultaten komen Vooral is een warm sociaal gevoel noo dig, dat den ondernemer aanspoort tot bet aan vatten van pogingen tn deze, welke tot verbe tering van den toestand zouden kunnen lelden. 1304 M-: 700 Dultsche gevarieerd concert. 7 50 Concert Luxemburg-concert onder lel- Henrl Pensls 8 30 Vervolg Svmphonleconcert. 9 50 Oe- concert. 10 35 Dansmuziek. In de Dinsdagavond gehouden vergadering was aan de orde het wetsontwerp ter bevorde ring van de samenwerking van tramwegen In den Achterhoek van Gelderland. Het werd zonder debat en z. h. st. aangeno men. De vergadering werd verdaagd tot hedenoch tend elf uur. 4.20 Ponulalr concert on- van Funke 6.20 Nieuwe door het groote en kleine van den Westdultschen omroep leiding van Evsoldt. 7 30 Oroot- en Kamerkoor van dsn Westdult- omroep onder leiding van Breuer. Gramofoonmuzlek. Eenlgen tijd geleden publiceerde ..De Volks krant" enkele plannen der KV. Philips direc tie betreffende de vervanging van meisjes door I mannelijk personeel ter bestrijding van de werkloosheid. De minister van Sociale Zaken, prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, naar zijn meenlng omtrent deze plannen gevraagd, verklaarde aan het blad het volgende: De bestrijding van de werkloosheid Is mijn dagelyksche zorg en het ligt dus voor de hand, dat ik met levendige belangstelling kennis neem van alles wat van particuliere zijde tegen dit vreeselijk euvel ondernomen wordt; zulks te meer, wanneer het een breed opgezet en wel doordacht plan betreft. Dergelijke strevingen van werkgeverszijde hebben mijn volle sympathie. Ik heb dat reeds vroeger openlijk uitgesproken; o.a. naar aan leiding van de proef, door de Kwattafabrieken terzake genomen. Wanneer Ik het thans apnleuw doe, Is dat mede in de verwachting, dat ook andere werk gevers de enkele reeds op dit gebied gegeven voorbeelden zullen trachten na te volgen. Al thans zoo dit mogelijk is; want ik ontveins mjj niet, dat het vraagstuk voor een eenvoudige oplossing zich niet leent. Het Bossche Hof bevestigde In hooger beroep het vonnis, waarbij H. O. G„ wever te Zeelst veroordeeld werd tot een Jaar en zes maanden gevangenisstraf, die op 9 September JX zijn beide grootouders met een knuppel mishandeld had, waardoor vooral de grootmoeder ernstig werd gewond. Thans zijn ook B. en M. G. in verband met de Nijenrode-zaak gedagvaard en wel tegen 20 Februari. B. is 44 Jaar en rijwielhandelaar van beroep. Hij wordt verdedigd door mr. F. A. Kokosky. M. G. Is 42 jaar oud en zal verdedigd worden door mr. Th. Eskens. Belde verdachten zijn reeds veroordeeld voor andere felte»r en ver blijven In het Huls van Bewaring en In de Strafgevangenis te Amsterdam. LUXEMBURG, avond, door het ding van concert. 9 00 varleerd Ik vraag mij af, of een opschrift „Philips be strijdt de werkloosheid** in zijn algemeenheid misschien niet Iets te ver gaat. Doch wat Phi lips in elk geval wel doet, het is: medewerken om bet leed der werkloosheid te verzachten. Bij een streven in deze richting zal men zich uiter aard voor eenzijdigheid moeten hoeden en al ler belangen In bet oog moeten houden. Maar in het algemeen zal het voor tegenspraak nau welijks vatbaar zijn, dat bet sociaal en veelal ook individueel een grooter ramp Is wan neer de mannelijke jeugd in ledigheid rond loopt dan wanneer jonge meisjes zonder werk zijn. Reeds met een dergelijke verzachting van het leed der werkloosheid wordt iets goeds bereikt; Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft op nog afgezien daarvan, dat hier tevens rich den Putschenweg te Bergen op Zoom een aan- I perspectieven openen voor het vinden van an- rtjdlng met doodelljken afloop plaats gehad. Op deren arbeid, hetgeen Immers met het oog op genoemden weg reed een paard en wagen, meisjes minder bewaariyk Is. welke uit Putte kwam, In de richting van Ber- gen op Zoom, met er naast den voerman Oos- terboch uit Ossendrecht. De wagen werd ach- tcropgereden door een personenauto, bestuurd I ondernemer eert en die de maatschappij tot door den bekenden wielrenner Jan van Hout heil strekt, uit Eindhoven. Tengevolge van den dichten mist heeft de heer van Hout waarschijnlijk den wagen niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij van achteren den wagen aanreed, en vervol gens den voerman Oosterboch greep, waardoor deze tegen den grond werd geslingerd. In be- wusteloozen toestand heeft de heer Van Hout hem een in de nabijheid zijnd café binnenge dragen. Een ontboden geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten, het slachtoffer overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De auto werd aan de voorzijde gedeeltelijk vernield, terwijl de wagen van ach teren licht beschadigd werd. Door de Marechaussee is proces-verbaal op gemaakt en een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de schuldvraag. Het lijk van het slachtoffer werd naar het politiebureau te Bergen op Zoom overgebracht. KALUNDBORG. 1261 M.: gig Louis Prell's ensemble 7 30 Omrocpsympho. nle-orkest onder leiding van Hans Wels- bach. 9.50 Dansorkest. der beklaagden, verklaarde dat hy zich voortdu rend aan artikel 12 van het Reglement op de Krijgstucht had gehouden, waarbij hy zich be riep op het advies van den officier van den Ma rine-stoomvaartdienst der tweede klasse L. de Wilde, die de instructie had gegeven gewoon te blijven dienstdoen. Voorts werd gehoord de korporaal-machinlst W. Tichelaar, die verklaarde nooger beroep te hebben aangeteekend daar hy zich onschuldig voelde en die evenals vorige beklaagde mede deelde dat ook hy op het advies van den heer De Wilde was afgegaan. „Indien hy gezegd had de zaak In elkaar te draaien, zou Ik het gedaan hebben, al was ik er zelf aan gegaan.” SOERABAJA, 6 Febr. (ANETA). Op 27 bruari as. zal de vyfde groep muiters van de ,45e Zeven Provinciën" voor den ZeekrUgsraad terechtstaan Deze groep bestaat uit 23 Europee- sche schepelingen. Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 Febr. as. vinden te Amsterdam de kampioenschappen van Nederland plaats groot biljart, welke wed strijden worden georganiseerd door de blljart- vereenlglng „Victoria” ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Het programma voor deze wedstrijden, welke tn de biljartzaal van colt Dubols, Ceintuur baan, worden verspeeld, to als volgt samenge steld: Vrydag 9 Febr.: 1930 uur: Offldeete opening door Jhr. dr. J. O. Mollerus, voorzitter van den Nedertondschen Biljart Bond; 19.45 uur: Qeh- reto—De Leeuw; 2130 uur: Dommering—Van Vliet en SweeringWiemen. Zaterdag 10 Febr.: 14 uur: Van Vliet—Wie men; 16 uur: Dommering—De Leeuw en Geb- reto—Sweering; 1930 uur: De Leeuw—Van Vlto4 en GehretoWiemen2130 uur: Dommering— prat Reel voor beginners door Fred Frv 8 00^ Dias 805 Aansluiting met het Carré te Amsterdam Uitzending gedeelte van de operette Grifin Muziek van Emmerich Kalman. Joh Boskamp Kapelmeester Henk Met medewerking van de Tsiganekapel La katos 9 30 Aansluiting met het concert gebouw te Amsterdam Concertgebouwor kest onder leiding van Bruno Walter. 1030 Gramofoonmuzlek. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met cabaret dancing L* Gaité van het theater Tuschlnskv. The red. whlte-blue aces, onder leiding van Melle Weersma. 12 00 Sluiting. M.: 1120 12.20 Kamerkoor van omroeporkest onder Breuer en Husch. 120 Viool Populair concert Funke. 6.20 het groote en Westduitschen van Evsoldt. 7.30 M.: 12.20 Rutland Vlctoria-orkest onder i Austin. 1.20 Nleu- 3 20 Vespercon- B C.-orkest, onder leiding Dinsdagmiddag toen de landarbeider C. Bak ker te Ureem van het land kwam is hij nabij het caf* vsn den heer J. Kuyper gegrepen door den auto van den steenkolenhandelaar 8. B., bestuurd door diens zoon Th. Vermoe- deiyk door te snel rijden was de auto eerst tegen een telefoonpaal gevlogen, vervolgen» met een vaart over de daar aanwezig zynde brug, waarnaast Bakker geheel van den weg af een veilig plaatsje meende gevonden te heb ben. De wagen slingerde hevig en greep den man, die zoodanig gewond werd, dat hy een gecompliceerde beenbreuk bekwam en zyn linker schouder op twee plaatsen brak. Onmlddeliyk werd naar alle kanten om doktershulp getelefoneerd maar het duurde nog drie kwartier eer de doktoren Lohman van Obdam en Berman van Avenhom aanwezig konden zyn om den man te verbinden. RJJks- Het aantel meerling geboorten biyft In land vrijwel constant, d.wz. dat Jaariyks ruim 2300 tweelingen geboren worden en onge veer 20 drielingen; vierlingen komen niet elk jaar voor, terwyl vyfllngen zéér zeldzaam zyn; het laatst werd een vyfling aangetroffen In 1903. Het aantel tweeilnggeboorten komt onder de later geborenen meer voor dan onder de eerstgeborenen. Wat het geboortecijfer betreft kunnen we nog als byzonderheid vermelden, dat het Jongensovezschot by de eerstgeborenen grooter Is dan onder de later geborenen en dat over een reeks van jaren de daling van het ge boortecijfer duidelijker te zien is by de later geborenen dan by de eerstgeborenen. Tenslotte is het biologisch opmerkeiyk dat by belde groe iden de hoogste cyfers voorkomen In de maan den Februari en Maart. Het sterftecyfer Is in den loop der Jaren ster ker gedaald dan het geboortecijfer: vandaar het groote bevolklngsaccres. In de drie bovengenoemde perioden stierven per 1000 inwoners resp. 26.56, 2137 en 13.40 per sonen: In 1931 Is dit cyfer gedaald tot 9.63 en in 1932 tot 8.99. een der laagste sterftecijfers In de geheele wereld. Op den duur zal dit recordcyfer echter niet veel verder kunnen dalen en zal het eerder moeten stijgen tenge volge van de toeneming van het aantal hoog bejaarden In verhouding tot de bezetting der andere leeftydsgroepen. Als iets merkwaardigs is hierby te vermelden, dat volgens de uitkom sten der laatste drie volkstellingen zelfs voor de groep personen boven de 80 Jaar de levenskan sen nog zyn verbeterd. Stellen we de sterfte In 1909/10 van deze groep geiyk 100, dan was de sterfte in 1920/21 95 en in 1930/31 94. Alleen voor de oudste groepen. nJ. die boven de 89 jaar, is de omkeer reeds gekomen. Stellen we de sterfte in 1909/10 van de oudste groepen: de 89-91-jarigen en de personen van 92 Jaar en ouder geiyk 100, dan was de sterfte In elk dezer groepen van hoogstbejaarden In 1930/31 resp. 101 en 103. De sterfte Is in het algemeen onder de man nen grooter dan onder de vrouwen, hoewel het verschil In sterfte tusschen de beide groepen kleiner wordt. Onder de rubriek ongehuwden is de sterfte grooter dan onder de gehuwden; by de mannen spreekt dit verschil sterker dan by de vrouwen. Hoewel nog steeds ongeveer 105 jongens te gen 100 meisjes geboren worden, zoo heeft de grootere sterfte onder de manneiyke bevolking ten gevolge, dat er per slot meer vrouwen over- biyven, hoewel ook dit verschil geringer wordt. In 1830 kwamen op 1000 mannen nog 1045 vrouwen voor, heden Is het aantal vrouwen slechts 1012! Het aantal huwelijken per 1000 der bevolking schommelt sedert 1840 nu en dan, zonder een duldelijken voor- of achteruitgang te vertoonen. De invloed van de crisis der latere jaren Is nauwelyks merkbaar. Het aantal echtscheidingen en scheidingen van tafel en bed nemen toe: In 1850/59 waren deze cyfers nog 0.15 en 0.04 per 1000 echtparen; thans bedragen deze aantallen resp. 134 en 03X De te Luik gespeelde wedstrijden om het Bel gisch kampioenschap groot biljart zijn Maan dagavond geëindigd, v. Belle, die In de slot party van het tournool zyn voomaamsten cost- naar de „Telegraaf" bericht, kampioen van België. Gabriëls eindigde op de tweede plaats, doch niemand zyner tegenstanders benaderde zUn ongemeen fraai algemeen gemiddelde (36.76), terwyi hy ook de in dit tournool gemaakts hoogste serie (290) op zijn naam heeft. Maandag is te *s Gravenhage wederom een vergadering gehouden van houders der 4^ obligatieleentng, groot f 550.000, gesloten 1 Juli 1931, ten laste van de Vereenlging Instituut van den H Carolus Borromaeus, Paters Obla ten van de Onbevlekte Maagd Maria, gevestigd te Houthem (L.). Met algemeene stemmen besloot de vergade ring niet tot gerechteltfke maatregelen over te gaan. Het voorstel tot goedkeuring van de uitbeta ling der coupons, vervallende 2 Januari 1934, op een basis van 4 pCt. per jaar werd met al gemeene stemmen aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van een door de directrice gedaan verzoek voor tydelyke rente verlaging tot 4 pCt. van 1 Juli 1933 tot 1 Juli 1938 en afstand van waarborging van het meer dere werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Voorts hechtte de vergadering goedkeuring aan een wijziging In het aflossingsplan der lea ning De voorgestelde wyziglng luidt: uitstel van aflossing gedurende 5 jaren, dus geen aflos sing door uitlotlng in 1934, 1935, 1936, 1917 en 1938. Op 1 Juli 1939 heeft dan de eerste aflos sing plaats van f 4000.en zoo vervolgens als vermeld in het amortisatieplan op de obligatie. De niet gedurende die 5 jaren afgeloste bedra gen In totaal f 17.000.moeten uiteriyk In I960 afgelost zijn. Tenslotte werd de trustee gemachtigd tot het treffen van dis maatregelen, welke In verband met da te nemen besluiten noodig mochten vljn Maandagavond is te Leeuwarden een ernstig ongeluk gebeurd. De 6-jarige SJouke, zoontje van den heer G. Talman, was op een auto, waarmede zand wordt aangevoerd voor de bouwwerken aan de W. Bprengerstraat, geklom men. Een van zijn makkers heeft hem van den auto g^MOten, met het gevolg, dat de achter wielen den auto het knaapje over beide beenen gingen. Een dokter liet het kind, dat zyn beenen op verschillende plaatsen gebroken had. naar het Stadsziekenhuis overbrengen zyn toe stand Is hans redelijk. Men heeft de hoop, dat het knaapje zyn beenen kan behouden, nog niet opgegeven. Sweering. Zondag 11 Febr.: 14 uur: Dommering—Gsh- reto; 16 uur: Sweering—Van vliet en De Leeuw Wlemers; 19 uur: GehrelsVan Vliet; 21 uur; Dommering—Wlemers en Sweering—I* Leeuw. De sedert enkele weken tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie afwisselend te Brussel en te ’s Gravenhage gevoerde bespre kingen, hebben Maandag geleid tot een overeenkomst ter regeling van handelsbetrekkingen tusschen beide landen. toeneming In het algemeen c~ verloop, hoewel In de laatste jaren mogelijk eenige kentering is te bespeuren. Toch blijft onze bevolking nog steeds jaariyks met on geveer 100.000 zielen toenemen. HILVERSUM. 1875 M: AVRO: 8 00 Gramofoonmuzlek 10 00 Morgenwijding 10 15 Gramofoonmuzlek. 10 30 KamermuJ ziek door het Aeollan-kwartet. 1100 Knip cursus klnderkleedlng door mevr. I. de Leeuw van Rees. 1145 Aeollan-kwartet 13 15 Omroeporkest onder leiding van Ni co Treep. AfgeiAsseld door gramofoonmu- ziek 2 30 Vioolconcert door Egbert Veen Jr. Aan den vleugel Egbert Veen Sr.. 3 00 Knipcursus door Ida de Leeuw van Rees 3.45 Overschakeling naar Kootwijk. 4 00 Mevr Ant. van Di|k spreekt voor zieken en ouden van dagen 4 30 Oramofoonmu- zleg. 5 00 Voor grootere kinderen: Hoe het Tlfernand verder ging 5 30 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 6 30 Sport- -raatle door H Hollander. 7 00 Cembalo- .~cltal door Alice Ehlers 7 30 Engelsch - - - - vaz Theater van een Marlza. Regie: Neef. Naar aanleiding van de door de regeering genomen maatregelen Inzake de beperking van ds pluimveeteelt hebben de Ajam- fabrieken te Noordwykerhout aan minister Verschuur een telegram gezonden, waarin zyne Excellentie er op gewezen wordt, dat door deze maatregelen de afzet van broedmachines In het binnenand is uitgeschakeld, terwyl de export door de va luta en de hooge invoerrechten naar Amerika, België. Frankrijk, Dultschland, Engeland en Palestina niet meer mogeiyk is. DAVENTRY 1500 Souare and New leiding van Normen we gramofoonmuzlek. eert. 4.25 Concert. 8.20 1100 B B C-dansorkest van Henry Hall. PARIJS I foonmuzlek PARUS 1 muziek 8.30 ziek. 8.20 HUIZEN. 301 M.: KR.O 8 00 Morgen- ooncert 10 00 NCRV.: Gramofoonmu- zlek. 10.15 Morgendienst door Ds J. L. de 10.45 Leger des Hells-kwertlertle. 1100 KRO: Gramofoonmuzlek. 1130 Gods dienstig halfuurtje door kapelaan J. H. A. Hendriks 12 00 Politieberichten. 12 15 KRO-orkest onder leiding van Marlnus van *t Woud 2 00 N.C R V Fraaie hand werken door mej. G. Ablif 3.00 Vrouwen halfuurtje. 3.30 Rustpoos 4 00 Biibelle- zlng door Ds w J. J Velders 5 00 Han denarbeid voor onze Jeugd. H. J. Steln- voort 5 30 Concert 6 45 C N V.-kwartier tje. Spr. A Stapelkamp. 7 00 Politiebe richten. 7.15 Ned Chr Persbureau. 7.30 Wat er op de wereld gebeurt, door V A Crayé, 8.00 Christ Radlo-koor o. 1. y. J. Couveé. afgewisseld door orgelspel vsn Marc. E Bouwmeester. 9 00 A. van Geelen: ..De werkverschaffing In Nederland 30 Marc. E Bouwmeester, orgel 10 00 Vaz Dias. 10 10 TSramofoonmuzlek. 11.30 Slui ting. De Amhemsche Schipbrug blijft een gevaar lijk terrein voor groote vrachtwagens. Reeds herhaaldeiyk la het de laatste maanden ge beurd. dat aanhangwagens van de tractor los schoten en een onzachte buiteling maakten op een der pontons. Dinsdagnach was het weer een vrachtauto van den IJlgoederen- dianst AmsterdamMaastricht. By het optrek ken tegen de helling aan den Eldenschen kant knapte de koppeling af en met donderend ge raas stortte de zware aanhangwagen, met stuk goederen geladen, van de brug. De wagen kwam in het water terecht en bleef rusten tegen een der pontons. De brugralllng alsmede het achter gedeelte van den wagen werden zwaar be schadigd. Getracht zou worden den wagen in den loop van den dag weer op het droge te brengen. Na deze tweede buiteling een dag of veer tien geleden viel dezen wagen eenzelfde lot ten deel aan den Arnhemschen oever zal de chauffeur wel voorzichtiger geworden zyn. BRUSSEL. 484 M.: 12.20 Kleine orkest van het N. I. R onder leiding van P Leemans. 1.30 Gramofoonmuzlek. 5.20 Omroepsymphonle-orkest onder leiding van Arthur Meulemans. 6.35 Gramo* foonmuzlek. 6.50 Kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 8.20 Gramofoonmuzlek. 8.35 Zang. 9 35 Gramofoonmuzlek. 10.05 idem. 10.30 Dansmuziek. BERLIJN. 357 dansavond- HAMBURG. 332 M.: 10.50 Concert. 11.40 Vervolg. 1.35 Gramofoonmuzlek. 5 20 idem. 6.20 Programma van Langen- berg. LANOENBERG. foonmuzlek. Westduitsche ding van en alt-vlool. der leiding dansmuziek orkest onder orkest schen 9 50 te uit te drukken hebben. .Maak het kort” moet ons parool blijven in ’t leven. Wees kort; anders luistert men niet meer naar u in de zen haastigen tijd. Wat hebt ge er aan of ge uw meening nog zoo klem mend en juist uiteenzet, wanneer ge intusschen hoorders of lezers verliest die 't slot niet meer meenemen? Daarom; wilt ge gelezen, wilt ge verstaan worden, wil uw woord kracht behouden: maak, het kort- Dan hebt ge kans op succes in dezen misschien al te haastigen tijd, dien wij nu een maal accepteeren moeten omdat we er in leven. te lang uitwerken. een halve kolom hebben ze noodig- Hoe weinigen weten zich beperken, weten kort en bondig wat ze te zeggen De definitieve ontvangsten van de Neder landsche Spoorwegen bedroegen over de maand October van het vorige jaar f 10.119.961, tegen f 11X02.188 over dezelfde maand van 1932. De definitieve ontvangsten over de eerste tien maanden van 1933 beliepen f 102.512.601, vergeleken met t 118X28 268 over dezelfde pe riode van 1932. Dit beteekent dus een vermindering over de eerste tien maanden van 1933 van f 15.7 millloen. overeen met de andere dagvaardingen, dat ook hier alle gebeurtenissen, die zich op en om Kasteel Nijenrode hebben afgespeeld en die ten slotte leidden tot de uitbetaling van de Ver zekeringspremies. worden gesteld. Doch aan M, G. is bovendien ten laste ge legd, dat hy In het tydvak van omstreeks April 1932 tot omstreeks het begin van Decem, ber 1932 te Amsterdam opzetteiyk ongeveer veertig kostbare miniaturen, welke aan O. v. N., althans aan een ander dan aan verdachte, toe behoorden en welke miniaturen hy in of om streeks April 1932 van M. en G.. althans van hunner had ontvangen, onder gehouden- held om deze af te dragen of te doen afdragen aan de verzekeringsmaatschappij, althans aan den door die maatschappij tot opsporing dier goederen aangewezen expert L. v D. en welke miniaturen, hy, verdachte, alzoo uit dien hoof de en In elk geval of anders dan door diefstal onder zich had. wederrechtelijk zich had toe geëigend. In de te ’s-Hertogenboech gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Politiebond „St. Mlchaël" werd besloten ten op- zlchte der RIJksveldwachters een degelijk gear gumenteerd adres te zenden aan den Minister van Justitie en de R. K. Kamerfractie, om tot betere salarieering te geraken voor de Ryks- veldwacht. De nadruk wordt er vooral op gelegd, dat de geldeiyke waardeering voor den polltiearbeld onvoldoende is en de minimale salarieering, waardoor de bestaansmogelijkheid In het ge drang komt, spoedig en afdoende behoeft. MILAAN, 5 15 idem Opera-ultzendlng. ROME. 4S1 M.: 4 20 Pot>ul»lr concert. 6 05 Gramofoonmuzlek. 8.00 Concert. WEENEN. 507 M.: 4 10 Kamermuziek 6 00 Pianospel 7 10 Omroeporkest leiding van Josef Holzer. 10.20 foonmuzlek. WARSCHAÜ, foonmuzlek. 9 50 BEROM6NSTER. 54» M.: 5 20 foonmuzlek6 45 Omroeporkest leiding van Neppach 8.30 Kamermuziek. 9 20 Vroollik luisterspel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OG1DS EIFEL. 1446 8 50 idem. R-. 1725 M.: 7 20 Gramofoon- 7? Idem 12 20 Gewilde mu- Oevarieerd programma. 369 M.: 4.30 Dansmuziek 8 00 Gramofoonmuzlek. 8.10 Er zijn velen die door deze rubriek worden aangetrokkén. Ook al om er „aan mee te doen".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6