Het Balkan-blok met een gaatje H Simon over I D de ontwapening Slappe lendenen 20 ets. voor Regeeringscrisis in Spanje? Schip in de lucht gevlogen HONIG'S GROENTESOEP 6 borden I I HET WACHTEN IS OP BULGARIJE V 1 DE ARIËR PARAGRAAF HONGARIJE EN RUSLAND BRITSCH MEMORANDUM UITEENGEZET CORRUPTIE IN ESTLAND Germania docet? F Koning Boris ACTIVITEIT IN BERLIJN meer Felle rede van Prieto I ,1 1 I Sir John Simon Drie meter meeuw in Boven-I talie, De debatten I 1 Danzigs gemeenteraad onder curateele Spoedig accoord echter noodig Onderhandelingen te Weenen Doll fust noodigt do politieke leiders in Tirol uit Hervatting der diplomatieke betrekkingen heftige agitatie tegen het burgerlijk bewind Voor uitwisseling van gevangenen in den Chaco-oorlog Het lot van Dimitrof, Tanef en Popof Bemiddeling van den H. Stoel Echec der Italiaansche politiek De politieke buitenlandse he orga nisaties mogen geen openbare bijeenkomsten houden Woedende menigte verset zich tegen de autoriteiten Eden’s Europeesche reis uitgesteld i De schoolstrijd in Mexico Aardschokken in Albanië Prins George’s bezoek aan Zuid-Afrika I i 1 WOENSDAG 7 FEBRUARI Wegens de moeilijkheden der Fransche regeering en het be sluit van Oostenrijks kabinet De bemanning van de Storm vogel" om het leven gekomen De Duitsche katholieke studenten- - organisaties laten zich weer eens geheel en absoluut gelijkschakelen Socialisten voeren Een conventie moet voorzien in eenige herbewapening van Duitschland —3 w Vy. i (United Press) MADRID, 6 Febr. Prieto ■I Speciale Umtata, verschillende steden feestelijk te verslesen. e Balkanconferentle, waaraan de mlnU- ters van bultenlandsche zaken van Grie kenland, Turkse, Roemenië en Joego- De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken, Goering, heeft den aan hem onderge schikten autoriteiten aangeraden, dit standpunt van den Ryksmlnlster nauwkeurig na te leven. BERLIJN, C Febr. (V. D.) Gisteren hebben Dimltrof’s moeder en zuster en de verloofde van Tanef een onderhoud gehad met een noofd- ambtenaar der geheime dat de drie vrljg< -■ ROME, 6 Febr. (Reuter) Bolivia en Paraguay hebben de door den H. Stoel aangeboden be middeling aangenomen ten behoeve van een uitwisseling der wedereydsebe gewonde of in valide gevangenen, die In den Chaco-ooriog gemaakt zijn. De Pauseiyke nuntius te Buenos Aires, Mgr. Cortes!, is belast met de leiding der onderhandelingen. schandaal, van den generaal BV de debatten verklaarde de Labourafgev Attlee dat volgens het Brttache plan geen toe nadering en werkelUke ontwapening aou oiaata vinden dan na een periode van 10 jaren. Namens de liberale oppositie verklaarde Sir Herbert Samuel, dat de Britscbe voorstellen geen enkel enthousiasme geven Doch een overeenkomst In den zin van het Britscbe me morandum aou beter zijn dan geen overeen komst. BERLIJN, 6 Febr. De Ryksmlnlster van Bin nenlandsche Zaken, Dr. Frick, heeft tot de hoogste ryksautoritelten, de ryksstadhouders en de landsregeertngen een schrijven gezonden, waarin hy constateert dat de rijksregeering bij de Arier-wetgevlng, welke uit volks- en staat kundige overwegingen noodzakeiyk is, zichzelf zekere grenzen heeft gesteld. Deze wetgeving zou In binnen- en buitenland juister worden beoordeeld, wanneer deze grenzen overal In acht aouden worden genomen. In het blzonder Is het ongewenscht, ja zelfs bedenkelyk. wan neer de principes der zg. Ariër-paragraaf in de RUkswet tot herstel van het Beroepsambte narencorps, welke paragraaf het voorbeeld is geworden voor talrijke andere wetten en ver ordeningen, zouden worden uitgebreid tot ge bieden. waarvoor zy geenszins zijn bestemd. Dit geldt In het blzonder. zooals de regeering steeds weer heeft verklaard, voor het vrije bedrijf. Minister Frick verzoekt overtredingen op dit gebied met alle beslistheid tegen te gaan en de lagere autoriteiten er op te wijzen, dat zij hun maatregelen en beslissingen slechts mogen baseeren op de geldende wetten, ook wanneer deze Alet geheel aan nat. soc. opvattingen zou den schijnen, te beantwoorden. ter verbetering van den polltleken toestand, den nationaal-socialist Hans Eggert tot staats- commlssaris voor den gemeenteraad benoemd. Hij heeft tot taak In plaats van den gemeente raad de noodlge beslissingen te nemen. Hier door wordt aldus het offlcleele Dultsche nieuwsbureau een snel en ongestoord func- tlonneeren van het bestuur der stad Danzig, vrij van parlementaire excessen, gewaarborgd en wel in nationaal-soclallstiscben geest, waaraan bet tot dusver vaak heeft ontbroken. BOEDAPEST, 6 FeLr. (V.D.) Naar aan hm Hongaarsche correspondentlebureau uit Rome wordt gemeld, Is daar Dinsdagochtend een over eenkomst geteekend, waardoor de diplomatieke betrekkingen tusschen Hongarije en de Sovjet unie worden hersteld. Je overeenkomst Is getee kend door den Hongaarschen gezant Jungerth en den ambassadeur der Bovjet-Unle te Rome. Potemkin, Het Engelsche Witboek is niet Ingediend als Ideaal plan, zonder rekening te houden met de behoeften. de aanspraken of de bezorgdheid van anderen. Het Is in overeenstemming met den geest van realiteit. De tijd werkt tegen de vrienden der ontwapening. Het Briteche plan is een poging, om een basis te bieden voor een prompte overeenkomst. Bir John deelde vervolgens mede, dat ds Lord Privy Seal, Eden, zoo spoedig mogelyk bezoe ken aal brengen aan Parijs, Rome en Berlijn, ten einde het Briteche standpunt uiteen te set- De leiders der Katholieke studentenorga nisaties hebben thans verklaard, dat zij „het beginsel van het Katholicisme afleg gen, dat in de plaats van het religieuze beginsel thans treedt het beginsel der na tionale revolutie en dat zij in de toekomst ook nlet-Katholleken zullen opnemen." WEENEN, 6 Febr. (ReuteH. Na een telefoni sche bespreking met de voornaamste politieke leiders in Innsbrilck, on. op de hoogte te komen van den toestand aldaar, heeft bondskanselier Dollfuss den gouverneur van Tirol en vertegen woordigers van alle partijen ultgenoodigd voor onderhandelingen te Weenen. Bondskanselier Dollfuss keert Vrijdag as. uit Boedapest hier terug. In verband met de mobilisatie van de leden van den Vaderlandschen Bond In Tirol als ge volg van de jongste spanning wordt er op ge wezen, dat deze manschappen onder leiding staan van den directeur van den Veiligheids dienst In Tirol en dat deze tot een dergelijken maatregel kan overgaan. Thans is bepaald, dat deze organisaties geen openbare vergaderingen meer mogen houden. Het bericht dat de wekeiyksche bijeenkomsten van de NBB. in „Berliner Klndl"|jn de Lelpzl- ger Strasse door de geheime staatspolitie verbo den zou zijn, Is echter onjuist; deze vergaderin gen zullen echter voortaan alleen voor de leden toegankelijk zijn. Men kan en mag zich niet verzetten tegen de Dultsche aanspraken op rechtsgelijk heid op bet gebied der bewapening, omdat het weinig waarschijnlijk la, dat er vrede op do wereld aou bestaan, wanneer men Ook in andere deelen van de AppenUnen ligt de sneeuw buitengewoon hoog. In Umbrië zijn de telefoonlijnen vernield. Aan de Oostkust heeft een groote lawine de spoorlijn naar Cam- podl love bedolven. Gemeld wordt, dat ten Oosten van Florence de sneeuw 3 M. hoog ligt. Verder in het Zuiden stormt en regent het voortdurend. In de buurt van Potensa zijn 3 huizen ingestart. Twee personen werden ge wond. Er is nog niet beslist, of ook bjj de Katho-’ lieke organisatie, die eenvoudige cellen worden In het algemeene studentenfront, de duel- en mensuurdwang zal worden ingevoerd. Wij wezen er reeds op, dat het episcopaat bevolen heeft, op den kansel het veroordeelend besluit der bisschopsconferentie te Fulda van 1936 voor te lezen ter waarschuwende herinne ring bjj deze algemeene „Ouflösung" en „Fah- nenflucht”. Het verlies Is voor het zwaarbe proefde Katholieke Dultschland niet licht te overschatten. Maar erger Is, dat het feit, dat de Intellectueele jeugd, de „bloem” der geloovige gemeenschap zoo lam van lendenen Is geworden. De voormalige Centrumspers oreert wel op bevel, dat nu het zuurdeesem dezer vereenlgln- gen pas goed kan gaan werken. Maar wie ge looft dit? Het glorierijke Germania (jdcet* krijgt nu een beteekenls van den meest af schrikwekkender! zin. De Oostenrijksche en Sudeten-Dulteche Tak- ken der Katholieke Dultsche studenten-orga nisaties hebben zich direct onafhankelijk ge maakt en besloten de oude beginselen onver- valscht te bewaren, om ze weer over te leiden in de Dulteche organisaties, wanneer er ook In Dultschland weer Katholieke Studenten zich mogen aaneensluiten tot vereenlglngen, die In dienst staan van de beginselen: religie, vaderland, wetenschap en vriendschap. Groot-Brtttannlë gaat geen nieuwe ver plichtingen aan in den zin van een repres sieve actie, doch het zal het uiterste doen om alle verplichtingen, welke bet beeft aan gegaan, getrouw na te komen De onder- teekenaars van bet Verdrag zouden den absoluten plicht hebben in zeer nauw con tact met elkander te treden en alles te doen, om iedere schending van een zoo be langrijk verdrag te verhinderen, of weer goed te maken. DANZIG. 6 Febr. (DNB.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Daar de gemeente raad van Danzig niet bestaat uit leden, die de uitvoering garandeeren van de maatregelen, noodig ter bestrijding van den nood van volk* en staat in de stad Danzig. heeft de Senaat, ders wordt de moeilijkheid der keus dus wel heel (root. De Berlynsche politie vindt deze al te groote activiteit onder de buitenlanders niet aange naam. Immers, niet alleen de Nederlanders, maar ook d» Denen, Zweden. Noren, Finnen. Russen, Hongaren en niet te vergeten Oosten - rijkers, hebben In Berlijn hun politieke, lees na tionaal -socialistische organisaties. De N. S. B. (Mussert-beweglng) in Berlijn telt thans 60 leden. Ook de NBHAP. (de orga nisatie van majoor Kruyt) moet er geregeld nieuwe leden bij krijgen. Er schijnen verder po gingen in het werk te worden gesteld, om in Berlijn ook een afdeellng van het Nationaal Jon geren Verbond op te richten, terwijl naar wij vernemen, eveneens aan de oprichting van een Berlijnsche afdeellng der Dlnaso wordt gedacht. Voor nationaal-socialistisch voelende Nederlan- Reuter seint ons uit Hamburg dd. 6 Febr.: Het NedÉPtendsche tank-motorschip „Storm vogel”, dat zich op reis van Amsterdam naar Stettin bevond en benzine aan boord had. is Maandag op 7 k 8 mijl ten Westen van Norder ney In de lucht gevlogen. De bemanning is osc het leven gekomen. Da' Nederlandsche zeilschepen „Gracia* en „Luxor”, die zich in de buurt bevonden, voeren terstond naar de plek des onheils, doch konden noch van het schip, noch van de bemanning eenlg spoor ontdekken. Het slechte enkele dui zenden tonnen metende scheepje Is 3 Februari onder Dulteche vlag van Amsterdam vertrokken met een lading benzine. In scheepvaartkringen te Amsterdam verluidt dat het geen Nederlandsch maar een Dultech schip betreft, genaamd „Sturmvögel”, met 4 man aan boord. De .Bturmvögel” was in de Amsterdamsche haven een bekend vaartuig. Verscheidene ma len heeft bet In de Petroleumhaven ligplaats gehad onder den naam .Marga”; niet lang geleden was deze naam In Bturmvögel" ver anderd. Naar men ons van de zijde van den haven dienst mededeelt bestond de equipage uit Ka pitein, een stuurman, een matroos en een mo- tordryver, allen Dultechers. MEXICO-8TAD, 6 Febr. (Elg. tel.) Een me nigte van tweeduizend menschenomringde een meisjesschool te Mlxcoac om de autoriteiten te verhinderen de school, die door nonnen be stuurd werd, In beslag te nemen en er een openbare school te vestigen. Vijfhonderd leer lingen weigerden het gebouw te verlaten en richtten barricaden op om de zusters te bescher men. Blavië hebben deelgenomen, heeft in haar slot zitting te Belgrado den deflnitleven tekst van bet sinds lang tn de maak zijnde Balkan pact geparafeerd. In den loop van deze week zal de onderteekenlng van dit pact te Athene plaats hebben, waarna de Inhoud zal worden gepubliceerd. Het tot standkomen van dit pact heeft heel wat voeten in de aarde gehad, want er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen Het Inzicht, dat onder de huidige omstandig heden een nauwe onderlinge samenwerking en wederkeerige eerbiediging van rechten en grond gebied gebiedend noodzakeiyk zijn, heeft echter den gunstigen doorslag gegeven. De Balkansta len zyn te lang de dupe geweest van de poli-1 tleke Intriges van verschillende Europeesche mogendheden, vooral Frankrijk en Italië, welke er Invloedssferen wilden vestigen, dan dat zij nu niet eens willen probeeren op eigen beenen te staan. Hoezeer zij ook In politiek opzicht mogen verschillen, economisch behooren zjj oy elkaar. Dit hebben Griekenland en Turkije, die sinds eenigen tijd de oude strijdbijl diep heb ben begraven, en ook Roemenië en Joego-Sla vië erkend. Om economisch te kunnen samen werken. was het echter eerst noodig, dat de vrede en rust bedreigende politieke invloeden werden uitgeschakeld en dit schijnt thans ge beurd. Volgens de bladen is het pact gebaseerd op een vergaande wederkeerige garantie van de grenzen. Joego-Slavië, Roemenië, Grieken land en Turkije zouden anderzijds borg blijven voor den polltleken en territorialen .status quo* en zich bovendien verplicht hebben tot een solidariteit in alle economische en handelspoli tieke belangen, welke voor deze vier landen van beteekenls zijn. Zjj behoeven zich niet meer beangst te maken over hun veiligheid, aange zien ztf met vereende krachten hun belangen verdedigen. Tegen elke aantasting van hun ge bied, door wie dan ook ondernomen, zullen zy rich gezamenlijk verzetten. LONDEN, 6 Febr. Omtrent de gisteren gehou den zitting van de ontwzipenlngzcommlasie /an het Engelsche Kablnét weet de parlemen taire medewerker van de „Times* mede te dea len, dat net Kabinet den dringenden wensch koesterde, dat de Lord Privy Beal Eden spoe dig na het debat van heden zal vertrekken om te Parijs, Berlijn en Rome besprekingen over het Brttache memorandum te voeren. Op bet oogenblik hangen de plannen echter nog in de lucht en ziet men in, dat de moeilijkheden der Fransche regeering en het besluit van bet Oostenryksche Kabinet om zich tot den Vol kenbond te wenden een nieuwen toestand heb ben geschapen waardoor het noodzakelijk la, dat Eden's vertrek voorlooplg wordt uitgesteld. et is duidelijk, dat bet sluiten van dit Balkanpact van groot belang is voor de handhaving van den vrede in dit deel van Europa, dat vroeger terecht wegens de traditloneele onrust met een heksenketel werd vergeleken, maar ook dat de Balkan-polltiek van Mussolini daardoor een gevoelig échec UJdt. Italië, dat van de Adriatische Zee droom de als van de „mare nostrum”, dat Albanië tot voor kort aan den straffen leiband hield, tegen Joego-Slavië ageerde en tn Bulgarije de terrö- ristlsche comltadjl's steunde, ziet zich terug gedrongen. Alleen op Bulgarije, dat tot de overwonnen mogendheden behoorde en door de vredesverdragen van eenlge belangrijke lede maten werd ontdaan, beeft de Italiaansche Balkanpolltlek nog eenigen vat, omdat Italië een voorstander ie van een revisie der vredesver dragen. Bulgarije heeft zich dan ook nog niet aan gesloten by het thans tot stand gekomen Bal kanpact Het vormt een gat in bet blok, dat ge formeerd is. een gat, dat echter op den duur wel gevuld zal worden. In Bulgarije wint de overtuiging veld, dat het land meer gebaat is by bet bezit van goede naburen dan van een verren Italiaanschen vriend. De samenkomst van de koningen van Joego-Slavië en Roemenië met Boris van Bulgarije levert daarvan bet bewijs. Het Bulgaarache volk voelt zich inneriyk ver want aan de Roemenen en Joego-Blaven. zy allen zyn Zuld-81aveh. die een ethnologlsche eenheid vormen. Slechts de politiek beeft een wig in dit saamhoorlgheldsgevoel gedreven. Met epaet hebben de verdragsluitende Balkanstaten de gelegenheid opengelaten voor Bulgarije om alsnog tot den bond toe te treden, maar deze toetreding zal eerst mogeiyk worden, wanneer Bulgarije definitief afziet van het terugwinnen der landsdeelen, welke het by de vredesverdra gen ontnomen zyn. Dit zal Bulgarije een groote zelfoverwinning kosten, want onder die deelen zyn belangrijke gebieden als de Dobroedsja, dat by Roemenië werd gevoegd. Het nieuwe Bal kanpact is anti-revlslonlstlsch en valt daardoor geheel in de lijn van de beginselen, welke door de Kleine Entente worden gehuldigd. Bulgarije is er door in een geïsoleerde positie gekomen. Het wordt thans als het ware vreedzaam be legerd. In de hoop, dat het zich eenmaal zal overgeven Door Engeland en Frankrijk zal het nieuwe Balkanpact natuuriyk van harte wor den toegejuicht, maar voor Mussolini met zyn Balkan-asplraties b het een bittere pil. die hy het best doet met een vrooiyk gezicht te slik ken. Den laatsten Ud is er een aanzleniyke verbetering gekomen In de nog al gespannen betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië, ■ooda men mag verwachten, dat Italië aalJalre bonne mine au mauvals jeu.” ROME, 6 Febr. (Reuter) De Oostenrijksche gezant alhier heeft een bezoek gebracht aan Mussolini, om den steun van Italië te ver zoeken in verband met den stap by den Vol kenbond, welken Oostenrijk wil doen nopens .le Oostenrijksch-Duitsche kwestie. Intusschen wordt te Rome aangaande deze kwestie nog steeds de grootste terughoudend heid betracht. Simon wees er op, dat tusschen Dultschland en Polen een zeer effectief nlet-aanvalsveidrag Is tot stand gekomen. De Briteche voorstellen beteekenen een wer kelijker!, emstlgen stap voorwaarts. De volgen de stap is er voor te zorgen, dat het brttache Witboek In het buitenland geheel wordt begre pen en dat Groot-Brtttannlë de hoofdpunten der voor andere landen bestaande moeiiykhe- den volkomen begrypt. In verband hiermede ging Blmon nader In op het sa bezoek van Eden aan Parijs, Rome en Beriyn. Simon besloot zyn redevoering met er op te wyaen, dat het de plicht is van Groot-Brttian- nlë opnieuw den weg te wijzen. Engeland heeft reeds een bewijs gegeven voor zyn oprechtheid, door vrijwillig zyn wensch om te ontwapenen in daden om te zetten- Oroot-BriUannië Is vastbesloten alles te doen wat mogeiyk is om. ondanks alle moeilijkheden, een Internationale overeenkomst tot stand te brengen over 6e ontwapening en op Iedere wyae den vrede ter wereld te versterken. Aldus zullen wy acs zelf en anderen bevryden van de gevaren en de lasten, welke aouden ontstaan, wanneer wy niet tot ben onderling begrypen zouden geraken. ;ehelme poling, die verklaarde [esproken Bulgaren, nu zy uit Leipzig naar Beriyn waren overgebracht, daar In hechtenis werden gehouden, wat naar hij vermoedde nog wel „eenigen tyd” sou duren. De. verwanten der Bulgaarache gevangenen mogen hen voortaan tweemaal per week, op Dinsdag en Vrijdag bezoeken. Omtrent hun vrij lating kon niets worden medegedeeld. LONDEN, 0 Febr. (Reuter) Het Lagerhuis was Dinsdag tot de laatste plaats bezet. Ook de loge voor de diplomaten was geheel bezet De groote belangstelling gold de redevoering van Sir John Simon over de ontwapenings- kwestle. Blmon herinnerde eraan, dat hU by de debatten op 31 December geen verklaring had af kunnen leggen betreffende de ontwa- penlngspolltiek der Briteche regeering, wegens de toentertyd aan den gang zijnde onderhen- delingen met andere landen. De toestand had zich thans gewijzigd, aoodat een onderzoek van den toestand thans mogeiyk en dienstig was. Hoewel nog ernstige meenlngsverachillen be staan, heeft een groote toenadering plaats ge vonden tot een gemeenschappelijke basis, welke nieuwe bemoeiingen tot verzoening der partijen vanwege de Briteche regeering rechtvaardigt. Dit is de reden voor de publicatie van bet En gelsche Witboek. De besprekingen van den laatsten tyd heb ben ondubbelzinnig mar voren gebracht, dat de sleutel voor een ootwapenlngs-overeenkomst ten minste voor zoover West-Europa betreft gelegen is in een overeenstemming tusschen Dultschland en Frankrijk. Het zou evenwel een zeer groote fout zyn. In dien men uit dit feit sou ooncludeeren. dat ren overeenkomst tusschen Frankryk en Duitech- 'and waarachyniyk het meest in de hand sou worden gewerkt, wanneer men deze landen on derling. zonder eenigen steun, sou laten onder handelen. De welke Estland aan Peru verkocht en oorzaak waren van een groot waarin de chef generalen staf, Toerwand betrokken U ten en de meenlngen der regeeringen over het Briteche document te vernemen. Eden aou reeds eerder sljn vertrokken, doch de politieke toestand In Frankrijk heeft noodig gemaakt te overwegen, welk tijdstip de Pran- sche regeering het beste schikt. Een nieuwe overeenkomst moet gericht zyn op een zekere herbewajjenlng van Dultschland. doch de Brttache regeering sou met tegenzin een regeling overwegen, welke voorziet in rechtegeiykbeld zonder eenlge ontwapening in eenlg deel der wereld. INNSBRUCK, 6 Febr. (Reuter) De directeur voor de veiligheid In Tirol deelt mede, dat m de afgeloopen dagen meer dan 100 natlonaal- soclalisten zyn gearresteerd, o.w. professoren, gepenslonneerde hoofdofficieren en doctoren; 109 nat.-socialisten uit heel Tirol zyn naar een concentratiekamp overgebracht. Te Durazzo zyn opnieuw aardschokken ge voeld; 10 hulzen zyn Ingestort, waarby dale personen werden gewond. 130 hulzen zyn on bewoonbaar geworden. De geheele bevolking heeft den Maandagnacht In de open lucht doorgebracht. ROME, Febr. Twee reddlngscolonnes uit Camerino zyn te Bolognola aangekomen, na zich dagen lang te hebben moeten heenworsteien door 8 M. sneeuw. Bevestigd wordt, dat 19 vrou wen en kinderen om het leven zyn gekomen De bewoners van Bolognola zyn naar Flastrn gevlucht. De sneeuwval houdt aan. KAAPSTAD, Febr. (Reuter). Speciale maatregelen zyn getroffen om prins George, die zooals bekend, op het oogenblik in Zuld- Afrtka vertoeft, zooveel mogelyk te doen ken nismaken met de vertegenwoordigers der ver schillende Inboorlingen-stammen. De prtn. i achtereenvolgens een bezoek brengen aan King Wllleamstown, Umtata, Johannesburg en Bloemfontein. Hoewel de Zuld-Afrikaansche bevolking door de langdurige droogte en de daarop volgende overstroomingen zwaar geteisterd en zeer ver armd is, zyn door openbare inschrijvingen nog Ter gelegenheid van den verjaardag der Fascistische militie werden te Rome wed strijden voor officieren gehouden. Mussolini overhandigt aan een winnaar den eere-degen probeert een groot land en een groot ras te plaatsen in een minderwaardige rechts positie. Deze kwestie moet worden vervat In de nieuwe overeenkomst. Evenmin kan een oplossing worden ge vonden op een basis, waarby alle naties ter wereld direct alle wapenen zouden moeten prijs geven, welke aan Dultschland door het Verdrag van Versailles zyn verboden. Indien echter niet spoedig overeenkom sten tot stand zouden komen en Groot- Brittannlë zou moeten leven In een wereld van onbeperkte bewapeningen, dan zou Groot-Brtttannlë spoedig zyn wapenlngs- toestand onder bet oog moeten zien. De leider der „Natlonalsozialistlsche Stu dentenschaft”. dr. StAbel, heeft, zooals wy reeds in t kort meldden, in een proclamatie verklaard, dat thans de „confessloneele om heiningen tusschen de Dultsche studenten voor altyd zyn opgeruimd.” (Elg. tel.) Naar „United Press” verneemt, wordt algemeen verwacht, dat na de politieke debatten In de Cortes een re geeringscrisis zal uitbreken. Men gelooft, dat het buitengewoon moeilijk zal zyn een nieuw kabinet te vormen. Een vooraanstaand leider der radicale party verklaarde, dat de beste oplossing van de hui dige moeiiykheden sou zyn de Cortes te ont binden, daar zy niet de meenlng van het land vertegenwoordigt, en bewezen heeft geen ka binet te kunnen vormen of opbouwend werk te Kunnen verrichten. beide oorlogsschepen, Estland aan De leiders der «oclallsten zetten in talrijke betoo- glngen in het ge heele land hun ac tie tegen den bur gerlijken staat voort. Te Madrid ver klaarde oud-ml- nlster Prieto (soc.) dat, indien voor het tot stand bren gen yan den Mar- xistlschen staat de toepassing van ge weld en bloedver gieten noodig zou rijn, het pro letariaat zonder zich te bedenken naar de wapens moest grijpen en dit ook zou doen. Teekenend Is, dat dergelyke revolutlonnalre redevoeringen zonder verzet der regeering door de radio worden verspreid, terwyi dit met toe spraken van rechtsstaande politici tengevolge van sabotagedaden niet mogelyk Is. Vele bladen spreken van een voor de deur staande revolutie en van een dreigenden bur geroorlog, Indien de regeering niet spoedig in grijpt. k

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9