I Het beleid der Regeering L Krachtige gezagshandhaving Onder den trein Samenwerking van de jeugd RADIO-PROGRAMMA DE MUSSERT-BEWEGING WAARDEERING VOOR HET KABINET PROMPT werkend bij testing, m schede voor DONDERDAG 8 FEBRUARI EERSTE KAMER Te uitbundige lof? Mr. W. M. van Lanschot Voor alle diocesen FAILLISSEMENT SCHEURLEER De belastingdruk DE GELDSCHIETERSWET De gouden standaard INBRAAK IN EEN VILLA 3l/t )»st gevangenisstraf da telefooncentrale Noord weer Md her> Sterk verlangen naar ordening VERKOOP VAN CONSUMPTIE- MELK Jeugdige wielrijder op onbewaak- ten overweg overreden en kort daarop overleden DE OVEREENKOMST MET -BELGIË MONTEUR S. WEER AAN HET WERK Oplossing vinden in den geest van welwillend heid De wolf in schaapsvacht Mr. van Lanschot slaat de kansen van de N. S. B., om ooit tot een legale meerderheid te ko men, niet hoog aan Richtlynen voor de mannelyke organisaties boven de 17 jaar Verschillende plaatsen in Twente moeten vergunning hebben van den minister i )e heer De Bruyn wil, zoo noodig, verhooging der directe belas tingen om steunverlaging te voorkomen Saamhoorigheidsgevoel Vrijdag 9 Febr. 1934 rgdi- 11.30 ZOO van en WIJ de de bevordering Embden. A. C. DE BRUUN ontspannlngsciubs ZOO 34-Jarige zeeman Tubbergen, aan .3 Udeeren, zou er. nu we zoo snel leven, een taak voor de regeering zijn weggelegd. „Hat Volk'’ verneemt in aansluiting op het bericht van gisteren dat de monteur 8. Don- Verschenen is het rapport der commissie tot bespreking der samenwerking van de manne lijke jeugdorganisaties boven de 17 jaar. de zijn. Orkest van P. 5 20 Karei Het kabinet als een combinatie van krach tige figuren prijzend, sprak de Katholieke fractievoorzitter ook een woord van lof aan het adres van de Nederlandsche Staten- Oeneraal, die de teekenen van den tijd ver staan en by het noodzakelijke saneerlngs- werk allerminst een rem zijn: Mr. VAN LANSCHOT. die het niet zoo kwaad achtte, dat er een extra-parlementalr kabinet aan het bewind is, cmdat in deze tijden een sterk extra-parlementalr kabinet te prefereeren is boven een zwak parlementair, maakte de politieke inleiding van zjjn rede zeer kort, om dat thans samenwerkng en een partijpolitieke vStillhalte” geboden zijn. R”ME. 421 M.: 5 20 Gramofoonmuzlek. 8 00 Symphonle-concert onder leiding van Natali. 9 05 Populair concert. Als naam zou kunnen genomen worden: Ka tholieke Jonge Mannen Centrale K. 3. M. C. De kansen van de N.S.B., om ooit tot een legale meerderheid te ko men, slaat hü niet hoog aan, mede óm den buitenlandschen invloed, waaronder deze beweging stamt. Over het fascisme en nationaal-socialisme heeft Mr. van Lanschot omdat wegens ont stentenis van deze stroomlngen In het parle ment tóch geen debat kon volgen alleen ge zegd, dat men hier niet onderschatten moet, maar ook niet overschatten. Zijn er Kamerleden die zich niet houden aan hun eed op de Grondwet, dan wijst spr. op de nota-Knottenbelt in de Tweede Kamer. Tot spr.'s verwondering heeft spr. in het V.V. gele zen, dat er leden dezer Kamer zijn, die de be- dryfsradenwet verouderd vinden; en dat, ter wijl ze nog niet eens is uitgevoerd. Is de bedrjjfsradenwet eigenlijk al niet ver ouderd? De Mem. van Antwoord bevredigt spr. ten deze niet. De regeering kan wel degelijk re gelend en stlmuleerend optreden. Het verlan gen is er wel; de Regeering doe de rest. Laat zij zich nog ens doen voorlichten door werkgevers en werknemers over de beteekenis van bedril fs- raden voor het heden en de toekomst. Er is in den lande een sterk verlangen naar ordening. Gisteren hebben duizenden middenstanders uit heel ons land daartoe in Den Haag vergaderd. De heer van Lanschot heeft zich verder be perkt tot het aanstippen van eenlge punten van het regeerbeleid. De heer Lohman was overigens in zijn hul digende woorden naar onzen smaak wel eens wat te uitbundig. Dat Minister Oud een uit nemend minister van financiën is. wie zal het tegenspreken? Maar waarom dient dan die lof gekleed in een vorm, die weinig waardeerend is voor diens voorganger? De huidige minister zal de eerste zijn, om te erkennen en hl) deed dit trouwens reeds eerder dat zijn taak nog veel zwaarder zijn zou, indien niet zjjn voorganger, partijgenoot van Prof. Lohman, zulk een uitnemend beheer gevoerd had. Hetzelfde geldt voor den lof. aan Dr. Colljn gebracht, voor het omgooien van het roer op het gebied der handelspolitiek. Want is het niet juist Dr. Colljn geweest gesecondeerd door Mr. Oud die door zijn te lang behouden ver trouwen op terugkeer van het internationale ge zande verstand, een vroegere koersverandering heeft tegengehouden? -r_ De minister-president, de heer COLIJN: Die feiten zijn posterieur. De heer FOCK is het eens met prof. Aalberse die voor de nat. socialisten bij ons geen toe komst ziet. BEROMüNSTER. MO M.: 6 45 Omroepor kest onder leiding van Gilbert. VERWIJZEN DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS De heer BRIET (a.r.) gelooft niet, dat de sociaal-democratie Nederland van het fascisme zal redden. Spr. waarschuwt tegen dëh wolf in een schaapsvacht. Den gouden standaard wil hij met Dr. Colljn. Mr Oud en Mr. Trip gehandhaafd zien. En evenzeer is hij afkeerig van een beperkte devaluatie met behoud van den Bpr. herinnert aan de toestanden in 1903 en 1904, en zegt, dat van een eereschuld van Ne derland aan Indlé niet mocht worden gespro ken; toch werd ook toen Indië geholpen Indië steunt evenals In 1903 op het crediet van Ne derland. Bpr vraagt den minister, zich nog eens ernstig In te denken tn de toestanden van 1903, en nu de toestand zooveel ernstiger is, te overwegen of ook nu niet reden te voor een bjjdrage van Nederland aan Indië Het Nederlandsche volk loope niet aan ach ter een man. die de toestanden onzer oosteljjke buren wil Imlteeren. H. M. de Koningin heen gesegd: wij willen onszelf zijn en blijven. Moge dit koninklijk woord door alle krmgen der Ne- derlandsche bevolking worden begrepen. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Eerste Kamer, werden de algemeene be schouwingen over de Rjjksbegrooting voor 1934 voortgezet. De heer FOCK (Lib.) zegt dat het optreden van dit ministerie door zjjn politieke vrienden met instemming te begroet. Spr. kan de hou ding der Katholieken bjj de kabinetsformatie niet bewonderen. Deze regeering weet het gezag hoog te hou den met handhaving eener gezonde vrijheid. Het unlformverbod heeft spr.'s instemming. De openbare straat te voor het verkeer, niet voor demonstraties. Ook al zou se siechtó meenen te kunnen conso- onze gewijzigde crisls-lnvoerwet in volle kracht op de Belgische artikelen toe te passen, zoodat bjj onze komende besprekingen reeds eenlge te gemoetkomingen gelden op het stuk der oontin- genteeringen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den minister van Landbouw van België, den heer Sap, binnenkort naar Den Haag te komen, teneinde persoonlijk met den minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, ver schillende kwesties nader onder de oogen te zien. 11AVENTRV, 1500 M.: 1220 Orgelrecltal. 12 50 B B C.-danaorkcst onder leiding v. Henry Hall. 135 Northern Studio-orkeet onder leiding van John Bridge. 3 20 Con cert 4.50 Metropole Hotel-orkest onder lei ding van Emilo Colombo. 11.15 Harrv Roy en zlln Band. parijs. EI FEL. 1446 M-: 7.50 Concert. 8.50 Vervolg. PAKIJS R.. 1725 M.: 12 20 Gewijde mu ziek. 12.50 Kerttlyorkeet. 9 05 Opera-coml- que. MILAAN. 369 M.: 5 20 Gramofoonmuzlek. 8 00 Gramofoonmuzlek. 8 20 Symphonic, concert onder leiding van Gul. De regeering erkent, zware offers te vra gen in den vorm van indirecte lasten, b.v. de omzetbelasting. Mocht de regeering wor den geplaatst voor de vraag: verlaging der steunbedragen of verhooging der lasten, dan hoopt spr.. dat zjj die uit Indirecte be lastingen zou weten te vinden. Blijkens de door curatoren in het faillissement van de firma Scheurleer en Zonen ter griffie van de Haagsche rechtbank neergelegde eerste ultdeelingsiyst bedraagt bet percentage van deze eerste uitkeering 19 pot. Wat prof. Lohman, die wederom voortreffelijk op dreef was, gezegd heeft over de politieke situatie van het oogenbllk. over den drang naar orde, tucht en saamhoorigheld, over de goede tendensen, die In de nieuwe stroomlngen on danks al hare fouten en demagogie te onder kennen zijn, over de noodzaak van zelfherzie- ning van alle politieke partijen, het was alles zeer raak. En In de „Handelingen" dient het nog eens te worden nagelezen. Van onze tegenstanders kunnen we nog altijd leeren. De fout van vorige jaren was gebrekkige handhaving van het gezag. Men hoede zich tegen valsche democratie, tegen ondermijning van christeljjken godsdienst en christelijke mo raal, tegen het gaan In de richting van een dictatuur. We willen een vrijheid, gebonden aan Gods wet. De vergadering wordt te 10.55 uur verdaagd tot hedenochtend elf uur. Op den onbewaakten overweg van den spoor weg Oldenzaal—Enschede te Woensdagavond de 16-jarige M., woonachtig te Oldenzaal, dooi den trein, die oirf 18.19 uur te Oldenzaal moest arriveeren, overreden. Zijn rijwiel werd later onbeschadigd langs de spoorlijn gevonden. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer met denzelfden trein naar Oldenzaal overge bracht, vanwaar hij per brancard naar het R. K. ziekenhuis is overgebracht. M. te Woens dagavond in het ziekenhuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Deze centrale zou dus in parochie, plaats en diocees kunnen verzorgen de algemeene godsdienstige vorming, de algemeene acties, en de ontspanning onder allerlei vorm en het or- ganiseeren der rijpere jeugd In de voor leder passende jeugdstandsorganlsatle. Het vorig jaar was Ingebroken in de villa ..Landkant” te Noordwyk De beide verdachten, de F. Ph. v. d. B.. en de 39-jarige koopman L. 8.. ztfn door de Haagsche Rechtbank ter sake ver oordeeld, ieder tot jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft, met verbetering van gronden, dit vonnis bevestigd. Alleen stipte hij even aan, dat het al of niet voortbestaan van de scheiding tns- zchen rechts en links later opnieuw zou moeten worden bezien. De heer SLINGENBERG (VX>.) kan zich vereenigen met veel, dat deze regeering heeft gepresteerd. De heer v. Lansclfot heeft ge vraagd of de regeering er toe zou overhellen, den gulden met één ruk te brengen op een be paald niveau. Spr. hoopt, dat de regeering deze vraag ook met een krachtig „neen" zal beant woorden. Het gelag zou worden betaald door de kleine spaarders, ambtenaren en dergeiy- ken. De bezitters hebben door verdeeling van hun bezit zich al wel reeds gedekt, opdat de verlaging van den gulden hun niet teveel scha de zou berokkenen. We behoeven een krach tige bezuiniging over de geheele lilde, zonder heilige huisjes en zonder aanzien des persoons. De nog benoodigde 20 millloen zullen in den loop van dit Jaar de Kamers in den vorm van wetsontwerpen bereiken. Spr. wijst er op, dat echter verschillende bezuinigingen niet anders zjjn dan bezuinigingen op crediet. Spr. acht een heffing in eens In dezen tijd volkomen verwerpelijk; de druk zou ondraag lijk worden. HAMBURG. 332 M-: 12 20 Gramofoon muzlek. 1.35 Idem. 3 20 Concert door het kleine omroeporkest onder leiding van Gerard Maasz. Den Haag, 7 Februari 1934. De Eerste Kamer, die heden aan haar alge- meene beschouwingen over het regeerbeleid be gon, zet er een modern tempo in. Voor het eerst in de historie van dit achtenswaardig col lege heeft men er den spreektijd gerantsoeneerd zoodat het politiek debat gegarandeerd in drie dagen afloopt, bovendien laschte voorzitter de Vos van Steenwijk dezen eersten dag reeds een In den senaat ongebruikelijke avondvergadering in. De president heeft blijkbaar uitgerekend, dat dan de regeering haar antwoord op de be schouwingen der Eerste Kamerleden ten beste geven kan midden op den dag, als de aandacht nog frisch gespannen is. Op grond van deze en andere gegevens vraagt spr., of het te vol te Jiouden dat uit directe belastingen niet meer te halen sou zijn, temeer nu de steunverleenlngen in gevaar zouden kunnen komen en ook de behoeftlgen den strijd tegen de stijging der prijzen van allerlei levensbehoeften heb ben te strijden. WARSCHAU. 411 M.: 5 40 Populair con cert 7 35 Symphonle-concert door het omroeporkest onder leiding van Georgescu. 10.00 Dansmuziek. Mr. MENDELS heeft zich vooral beziggehou den met de aantasting van de autonomie der gemeenten en de vrije volksrechten. Dat het thans andere tijden zijn dan toen mannen als Thorbecke. Buys en Oppenheimer daarover schreven en dat juist de opnieuw als democra tisch aangediende 8. D. A. P. oorzaak is, dat hier en daar het mes erin moet, wordt nog maar steeds voorbijgezien. Prof. VAN EMBDEN's betoog Uep grooten- deel parallel met dat van de heeren van Lan schot en de Savornin Lohman. En wat de ont wapening betreft, het vrljzlnnlg-democratlsch programpunt rust tijdelijk en de tendensen in Europa zijn op het oogenbllk weinig bevorder lijk voor de Idee der ontwapening. De richtlijnen, in dit rapport neergelegd, worden ter bespreking opgezonden aan de Dio cesane Jeugdcor missies, die na bespreking deze kunnen voorstellen aan de diverse dioc. organisaties. De moeilijkheid om in kleinere plaatsen voor iedere standsgroepeerlng te gorged voor de vorming en ontwikkeling, aangepast aan be roep of stand, en de ^enscheljjkheid in het algemeen, maar bijzonder In grootere plaat sen. om eenige samenwerking op een gemeen schappelijk werkterrein voor de jeugdstands- organlsaties wijzen op de noodzakelijkheid om tot eenlgen vorm van samenwerking te komen. Het voornaamste doel der organisaties on zer rijpere Jeugd is wel. aldus het rapport, naast vorming van eigen jeugdigen in katho lieken zin. de bevordering der Katholieke Actie: het deelnemen der leeken aan de uitbreiding vkn Christus’ Rijk onder leiding der Kerk. Daarvoor is noodig een diepe vorming onzer rijpere Jeugd. De werkzaamheid der Katholieke actie kan men gevoeglijk in 'drie onderdeden splitsen: De groep maakt zich schuldig aan weerzin wekkende demagogie; ze belooft van alles dat niet vervulbaar is. Geen verstandig mensch hecht waarde aan al die schoone beloften. Spr. noemt eenige voorbeelden van zonderlinge praatjes van die zijde. Ze komen er op neer, de regeering te beschuldigen van landverraad. Een dergeiyke beweging kan niet geduld wor den. Reeds voordat de regeering er toe over ging. was tn de Tweede Kamer op maatregelen daartegen aangedrongen. Had de regeering niet verstandiger gedaan, de nat. socialisten van den aanvang af te behandelen evenals de commu nisten. De verhouding tusschen directe en Indirecte belastingen doet vragen of we voor de directe gekomen zijn aan de grens van het mogelijke. Deze minister prefereert principieele directe hef fingen boven indirecte. Wordt er in dezen tijd reeds teveel direct geheven? De directe heffin gen zjjn niet gering; er zijn beswaren tegen verhooging. Zijn die bezwaren echter niet nog veel grooter voor de indirecte belastingen? De druk der directe lasten is voor verschillende gemeenten zeer verschillend. Te Middelburg betaalt men 40 provinciale en 100 gemeentelijke opcenten op de gemeentefondsbelasting, terwijl deze gemeente te gebracht In de derde klasse; te Wassenaar betaalt men 13 provinciale en geen gemeentelijke opcenten, terwijl Wassenaar tn de eerste klasse behoort. door het denkvermogen, hoofd gezond en helder. gouden standaard, omdat daartegen de zelfde argumenten gelden. Vooral de schade, die door den bij het beleggend publiek gerezen twijfel berokkend sou worden aan het staatscredlet (en dientengevolge ook aan het gemeentecrediet) weegt by Mr. van Lanschot zwaar. De consolidatie van de geweldig opgeloopen vlottende schuld sou zeer worden bemoeilijkt. Er zullen groote werken worden uitgevoerd, ter waarde van 60 millloen. als de sluiting van het budget verzekerd is. De groote moreele in zinking van dezen tijd is de werkloosheid. Door voorstellen te doen voor groote werken, doet de regeering meer dan met schoone wpoiden. Ze trede daarvoor in overleg met provinciën en gemeenten, die zich eveneens offers zullen wil len getroosten, om iets goeds en iets grootsch tot stand te brengen. De heer DE BRUIJN Met evenveel overtuiging prees PROF. DE SAVORNIN LOHMAN de huidige regeering. Ook hjj had aan allerlei theoretische politieke beschouwingen geen behoefte, omdat daarmede geen landsbelang gediend is en de veelkleurig heid van het kabinet de saamhoorigheidsge- dachte van het volk demonstreert. Heden hebben reeds vier fractievoorzitters, alsmede twee andere leden de Katholieke afgevaardigde BLOMJOUS en de sociaal-demo- crate Mevrouw POTHUIS—SMIT het woord gevoerd. De laatste, die ook het laatste woord had op dezen dag, besprak slechts een tweeta> punten. Zy stelde zich tegenover de houding, door de regeering aangenomen ten aanzien van de gehuwde ambtenares en wil de gevallen op een veel meer indlvldueele practlsch onuit voerbare wyze bezien. Zoo wil zy b.v ook den ambtenaar, wiens vrouw vermogen heeft een extra korting opleggen, om ook déAr het dubbel Inkomen te treffen. Voorts wydde mevr Pothuis aandacht aan den treurigen toestand van de werkloozen, van wier ellende de regee ring niet voldoende doordrongen zyn zou. Men vergeet in dezen hoek steeds maar weer, dat een behooriyk financieel beheer en dat be heer wordt niet verkregen, als t gevoel het verstand overheerscht het hoogste belang yan de werkloozen is. De heer BLOMJOUS heeft een rede, waar in evenmin trouwens als in de andere rede voeringen nieuwe klanken te beluisteren vielen, hek* kabinet-Coiyn geprezen, omdat het voor hem beteekent: eenerzyds eene reactie op al lerlei misstanden, die voortgevloeid zyn uit een op algemeen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging steunend stelsel, en anderzyds een hecht bolwerk tegen een dictatuur, die ook in ons land funest zou zyn, niet het minst voor dei» godsdienst. Ook het feit, dat de aanvulling van ons handelspolitiek arsenaal reeds resul taat héëft opgeleverd, stemt den heer Blomjous wat optimistischer. En voorts ziet hy een groot lichtpunt in de omstandigheid, dat in ons volk het besef te doorgebroken, dat men het van demagogen niet hebben moet. Wat overigens d*1 heer Blomjous zeide over „het fiasco van de helft plus één van de volksmassa" en over „de psychologische fout, dat vroeger aan duizenden de bevoegdheid gegeven te. om ten koste van honderden de budgetten op te voeren,” leek ons niet geheel vry van overdryvlng. Vergelykmg met andere landen brengt op dergeiyke al te «eer generalteeerende uitspraken onmlddeliyk correctie aan. Is elders, waar een ander régime heerschte. de toestand beter of slechter? De fractievoorzitters, die het woord voerden waren de heeren mr. van Lanschot, prof, de Savornin Lohman, mr. Mendels en prof, van Met alle waardeerlng voor de prestaties onzer huidige regeering, moet men toch biliyk biyven tegenover het vroeger be wind. Voor de werkverschaffing ontwaterlngswer- ken aanbevelend en nog eens de belangen van het groote gesin by de Regeering bepleitend, heeft >*- "en Lanschot zich met overtuiging achter het kablnet-Colljn gesteld. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben een beslissing genomen op het dato 25 Sep tember 1933 door de Nederlandsche Spaar- en Credletbank voor ambtenaren en beambten G. A. te Amsterdam by hen Ingediende be zwaarschrift, houdende beroep tegen de be schikking van B. en W. dier gemeente dato 30 Augustus 1933, waarby de door haar gevraag de toelating tot het houden van een particuliere geldschletbank in perceel Keizersgracht 534 te Amsterdam is geweigerd. Ged. Staten hebben met handhaving van de bestreden beschikking van B. en W. van Am- sterdam het daartegen Ingestelde beroep ver worpen. bezielende organisaties van Katholieke Actie, waarvan het doel is van den echt katholieken geest, die het geheele leven van den katho liek bezielen moet en die hy daadwerkeUJk in zyn geneele dageiyksche leven moet ton nen. Hiertoe kunnen gerekend worden: E. K. clubs, Mariacongregatie, H. Familie, Derife Orde, Plusbond, Altaarwacht, enz. b. de hulporganisaties van Katho lieke Actie zUn: groepeeringen. die zich een vermaak o! ontspanning of kunstuiting ten doel stellen in katholieken geestzang- en muziekclubs, voetbal- en sportclubs, tooneel- en natuurstudieclubs, enz. c. de hoofdorganisaties van ka tholieke actie: de vereenigtngen, die onder hunne leden vooral de apostolaatsgedachte willen bevorderen en als leekenapostelen daadwerkeiyk mede te werken onder de lei ding der Kerk aan de uitbreiding van Chris tus’ Rijk cp aarde, b.v. Jeugdstandsorgantea- tles. Tegenover éene structuurverandering In onze constitutloneele instellingen, waarvoor het thans de tyd niet is en die In leder geval aan een Initiatief der Regeering zal moeten ont spruiten, staat de Chrtsteiyk-Htetorische staatsrechthoogleeraar sceptisch, zoolang de klassenstrydldee een belangrijk volksdeel ge vangen houdt. De soc. dem. leiders mogen de revolution- naire opvatting verdoezelen, in tijden van gevaar komt ze toch weer naar voren; dit hebben de feiten trouwena wel bewezen. De soc. democraten zyn ook bereid, over de geheele wereld met Moskou samen tegen het fascisme te strijden, ook al houden ze steeds een slag om den arm. Ook thans te Parijs is getracht, tot gezamenlyke actie van alle socia listische partyen en communisten te komen. De soc. democraten zijn revolutlonnalr, van jongsaf trouwens opgevoed tot verzet tegen het gezag. De soc. democraten prediken de revolu- tionnaire gedachte ook in hun liederen; spr. citeert er eenlge. Het koningschap wordt door hen belacheiyk gemaakt. Onlangs heeft een soc. democratische spreekster te Amsterdam de Russische huweiykswetten verdedigd. Zonder de christeiyke arbeidersvereenigingen zouden opvattingen in ons volk nog heel anders Spr. herinnert aan een Vara-rede van den heer Wibaut over huwelijksverhoudingen. De ge schiedenis herhale zich liever niet, opdat niet een tweede Daendels met vreemde hulp ons volk zal gaan verraden. Het is noodig dat ieder die revolutionnair te uit openbare ambten worde verwijderd. Spr. zal nfet beweren dat eenig parlementair stelsel volmaakt te. Misstanden moeten mogeiyk worden weggenomen. Doch voor een Staatscommissie voor Grondwetsherziening te geen behoefte. LAN'GENBERG, 456 M.: 12 20 Kamermu ziek. 120 Gramofoonmuzlek. 3.20 Orkest van den Westdultschen omroep onder lei ding van Ktlhn 4 20 Svmphonle-orkest onder leiding van Art». 9 40 Gramofoon- muzlek. 10.20 Muziek op oude Instrumen ten. WEENEN, 507 M.: 3.10 Trio Schwarz speelt 4 30 Zang. 6 55 Opera 9 40 Ween- ache kamerorkest onder leiding van Pehm. Overigens mag er ook volgens Mr. van Lan- ■chot, met alle afwijzing van de fascistische eisch geen verstarring zyn en moet men zich niet vastklampen aan den huldigen vorm van t parlementair constitutloneele stelsel, al te ook een debat over organisch kiesrecht en corpo ratief stelsel praematuur, zoolang de katho lieke en de antl-revolutionnalre party haar studie over deze vraagstukken nog niet beëin digd hebben. Terwijl de hoofdorgantsaties van katholieke actie, dus de jeugdstandsorganisatles zelfstan dig hun eigen terrein biyven bewerken, nl vorming en opvoeding» der leden tot bovenge noemd doel, zou er echter een samenwerking kunnen zyn tusschen de leden der diverse standsorganteatles, waar het gaat over de be zielende en hulporganisaties. D wz. gemeen schappelijk zeker op kleinere plaatsen zouden kunnen zijn godsdienstige clubjes of vereenl- gingen, sportclubs, tooneelclubs. enz Zoodoende zou er ook samenwerking ontstaan tusschen de sport- en ontspannlngsclubs en de jeugd- standsorganisaties, wat beiden ten goede zou komen. Vooral plaatsel.jK (parochieel) zal het zwaar tepunt van eenheid en samenwerking gelegen zijn. Vooral heeft prof, de Savornin Lohman we der gehamerd op de gezagshandhaving. Overi gens vol lof voor de getroffen maatregelen, had hy critiek ten aanzien van twee punten. Ten eerste achtte hy het niet tactisch, dat de Regeering het woord „actie” in de bekende aanschryvlng tot de ambtenaren veranderd heeft in „agitatie". Dit toegeven immers kan den indruk vestigen, dat op het gezag kan worden af gedongen. En op de tweede plaats achtte hy de motl- veering van het verbod van het lidmaatschap der N. S. B. voor de ambtenaren weinig geluk kig. Die te formeel-juridlsche motlveering schiep een ongewenschte tegenstelling tus schen de N. S. B., die ondanks de onverant- woordeiyke demagogie harer leiders tal van goedgezinde nationale leden heeft, en de S. D. A. P„ wier condUite-staat heel wat slechter te. Niet dat thans ook de S. D. A. P. verboden moet worden voor de ambtenaren. Maar men moest deze zaak individueel en In verband met de bezette posten bezien. En op strategische punten moest dan noch een N. S. B.er noeh een S.D.A.P.er staan. (R.K.) kan zeer wel vertrouwen in deze regeering stellen, ondanks enkele punten met verschil van Inzicht. Deze tyd eischt krachtige regeerders. De landsbelangen zyn by deze regee ring veilig. Er zyn verschillende maat regelen tA.v. contln- genteering genomen die hun uitwerking niet hebben gemist. De ondernemers zyn dienaangaande ver deeld. Spr. vraagt zich af, of de regee ring niet te inciden- tfeel handelt, niet te veel geval voor ge val behandelt. Blaast ze zoodoende geen wind In de zeilen van de vyanden van den Staat? Voor normale tijden moet gerekend worden op een teveel van 100.000 arbeiders. Ondanks lage loonen en daardoor moordende concurren tie staan verschillende industrieën er slecht voor. Ieder gaat elgeniyk zyn eigen weg, b.v. in de confectle-industrie. Met handelspolitieke maat regelen en contlngenteeringen is men er niet; ieder industrieel gaat zyn eigen weg; er is een chaos. Industrie en middenstand zyn vrywel aan zichzelven overgelaten. De regeering moet hier ordenend en regelend optreden. Politieke partijen hebben nut en reden van bestaan, als ze opkomen niet voor groeps-, doch voor algemeen belang. Waar komt de leider der nat. socialisten vandaan? Hy mag goed bruggen bouwen, maar is daarom nog geen leider. Het spreekt vanzelf dat een ambtenaar zich niet mag verzetten tegen de regeering, tegen het gezag. Hy mdfet telkens kunnen onder scheiden, wat hy wel en niet doen mag. Over de maatregelen tegen communisten- en fascis tenbonden zal spr. niet veel zeggen; spr. keurt die goed; men kan er niet streng genoeg tegen zyn. De nat.-socialistische beweging van den heer Mussert is een kind van de crisis en bovendien naaperig van Dultschland. De beweging zou. leefden we in normale omstandigheden, geen aanhanger hebbendoch velen, vooral onder de jeugd, zyn moedeloos, nu de toekomst haar zoo weinig belooft. De Minister van Economische Zaken heeft met Ingang van 1 April 1934 aangewezen als ge bied. waarin het verkoopen, vervoeren en af leveren van consumptlemelk te toegestaan, op voorwaarde, dat daartoe door de Crtete-Zulvel- Centrale vergunning 1» verleend, de gemeenten Almelo, Borne, Ambt-Delden. Stad-Delden, Ds- nekamp. Diepenhelm, Enschede. Goor, Haaks- bergen. Hellendoom, Holten, Lonneker, Losser, derdagochtend om acht uur zyn werkzaamheden M-.k.lo, Oldensaal, Ootmarsum, Tubbergsn, aan h*r' 1 Vriesenveen, Weenelo en Wlexden. vatten. kander noodig. Maar zonder de ge-i zonde functionneering van het hoofd loopt veel in de war. Hoofdpijn is een symbool voor het leven. We moe ten zorgen dat het hoofd gezond is en goed arbeiden kan. Armen en bee- nen worden geleid door het hoofd, arbeid en handeling worden geregeld door het denkvermogen. Houd het Nederland, zoo eindigde hij, moge met vertrouwen op God, met afwij zing van iedere dictatuur, met be- houd van ons nationale koning schap, zyn volksvrijheden en de historisch gegroeide medezeggen schap der bevolking dezen zwaren tijd doorkomen. HUIZEN. 301 M.: K.R.O.: 8.00 Morgen wijding. 1000 Gramofoonmuzlek. 11.™ Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen. 12.01 Politieberichten. 12.15 John. Brown's Ladles en Gents met medewer king van Emllo Lepore, zang. 2 00 Ruat- pooa. 2.15 Gramofoonmuzlek. 4.00 Madrl- gaalmuzlek. Voordracht door Amnv Pls- caer, met medewerking van 't Utrechtsch Vocaal Kwartet. 5.00 Land- en Tuinbouw- halfuurtje door Th. Arts. 5.30 KRO-Or- keet onder leiding van Joh Gerrltaen 6 00 L. Veranronck: Reisindrukken van Ober ammergau. 6.15 KRO-Orkest. 7.00 Politie berichten. 7.15 Jan G. Hazewlnkel ..De oorsprong van de almanak." 7 40 Gramo foonmuzlek. 7.45 P. T. T.-kwartlertje. 8 00 Gramofoonmuzlek. 8 15 Vaz Dlas. 8 20 Programma van Bcujsel (Vlaamschl. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Frank Fox en zijn Weensch Columbia Orkest. 12.00 Slui ting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8 00 Gra mofoonmuzlek. 10 15 idem 10.45 Orgel spel door Cor Steyn. 11.15 Gramofoon muzlek. 12.00 Sluiting. 12 01 AVRO: Otto Hendriks en zlln ensemble. Afgewisseld door Gramofoonmuzlek. 2 30 Causerie door J. K Budde: „Vaste overblljvende planten. zijn planten voor Iedereen I. 3.00 Gramofoonmuzlek 4 00 VARA: Over schakeling naar Kootwijk 4.05 Orgelspel door Joh. Jong 5.00 VARA-Klein-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6 00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 7.00 De Flierefluiters onder leiding van Jan v. d. Horst met medewerking van Leo Fuld. zang. 11.00 JGcamofoonmu- zlek. 12 00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M.: 7 00 Holland- sche avond, gevarieerd concert. 7.35 Con cert door het Radio-Luxemburgorkest on der leiding van Henrl Peneis 9.00 Sympho- nleconcert. 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 M.: 12.20 Kleine van het N. I. R. onder leiding Leemans. 130 Gramofoonmuzlek. Omroeporkest onder leiding van - Walpot, 7 20 Gramofoonmuzlek. 10.30 Gra mofoonmuzlek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR KALUNDBORG. 1261 M.: 2 20 Omroep orkest onder leiding van Emll Reesen 8 20 Gramofoonmuzlek. 9.30 Slavische muziek, door het omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 10.10 Erik Tuxen’s dans- orkest. Omtrent dé besprekingen tusschen Nederland en België, welke, zooals reeds gemeld werd, hebben ge>*(d tot. nnrafeertng van een overeen komst, vernemen wy uit goede bron, dat de ge troffen voorlooplge regeling enkele afwyklngen Inhoudt van den status quo. Van Nederlandsche zyde betroffen de verlangens voomameiyk aard appelen, vleeech, boter en steenkool, terwyi Bel gië meer belangstelling toonde voor den uit voer van Industrieele producten. De groote moel- lykheld Is echter, dat in België by de agrari sche maatregelen een geheel ander systeem ge volgd wordt dan hier te lande, waardoor de aan passing zeer bezwaariyk wordt. De overeenkomst houdt voorts in een verkla ring, dat men wederzijds in een geest van wel willendheid elkanders moeliykheden zou onder zoeken en een oplossing er voor trachten te vinden. Deze wederzydsche bereidheid maakte het echter dan ook niet mogeiyk het systeem van Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten wordt slecht gedisponeerd tot arbeid. Wordt het centrale denkvermogen aangetast dan is heel het lichaam ziek. Het hoofd moet ontzien: wan neer het hoofd niet werkt, geeft de spièrkracht van den arm weinig. Alle

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6