Omhetwereldkampioenschap schaken DIAMANT W er kloozens teun N.S.B.-secretaris voor de keuze Bak< Chamberlain waarschuwt Duitschland BOTER EN KAAS NAAR DUITSCHLAND Braadvet en EEN WEDSTRIJD EUWE- ALJECHIN WERKLOOSHEID TIJDENS DE VORST „ALS WIJ CONCESSIES DOEN...” DONDERDAG 8 FEBRUARI De kosten onevenredig gestegen Verruwing van zeden worden ontslagen? Steun uit gemeentekas In- en uitvoer over Januari Bacon naar Engeland Centraal Bureau in het leven geroepen vang nemen Dr. Max Euwe Dr. Aljechin DE DOLLARLEENINGEN Gelegenheid tot omruiling TEGEN PUBLICATIE Ontslagen notaris dient aanklacht in Eden over den toestand in Oostenrijk Duitschland moet bewijzen, dat het geen agressieve plannen heeft tegen een of andere natie Een verklaring van den titelhouder Tegemoetkomende houding De Miniet er van Sociale Zaken geeft nog eenige aanvullen de cijfers VISSCHERIJ-TENTOON- STELLING STRIJD TUSSCHEN TREIN EN AUTO Voor rekening van het Rijk? HANDELSVERKEER MET RUSLAND De kassen der bouwvakarbeiders hebben er groote tekorten door gekregen In de eerste plaats moeten de gemeentebesturen voor zieningen treffen Wijziging van het Februari- contingent Een algeheels herziening van het contract is dringend noodig Zal de ambtenaar van Geelkerken Geen bezwaar om raadslid te zijn in October 1935 zou deze twee kamp, die uit dertig wedstrij den bestaat, een aan- By herstel van vroegere onjuiste belastingaangiften de met 1831 1933 Chamberlain door te 45 cis p. pond - 22) ets p. halt pond ver- voor (stelling lux van Blükens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de vaarde van den Nederlandschen invoer (Bonder goud en zilver over Januari 100 mlllloen (vm 108 mlllloen) De waarde van den uitvoer beliep over Jar. f SS mlllloen (vjn. f S"1 mlllloen). Het percentage van den Invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over Januari 564 (va, 48.6) De Invoer van goud en zilver over Januari beliep 3.730 475 en de uitvoer 34 733371. zich te voldoende daadwerkelljke *an Nederlandsche züde. aal net Het is vaak zee erg. dat een uur ep den weg gestept wordt om den chauffeur even een dutje te laten doen, omdat hü achter het steur ia slaap valt. Wel deelde hg mede, dat het comité onlangs In Amsterdam een Centraal Bureau voor den handel met Rusland in het leven heeft geroe pen. waarvan de heer W. H. Rothmeier aio di recteur is verbonden. procent procent procent Het resultaat van deze gedachtenwtaseling kan als volgt worden samengevat; de Ned Vereenlging voor Tentoonstelllngsbe- langen. teneinde er voor zorg te dragen, dat de belangen van de Nederlandache deelnemers zoo goed mogelük worden behartigd en de kosten zoo laag mogelijk worden gehouden, de leiding van de collectieve Nederlandsche Inzending op zich nemen. Belangstellenden wordt verzocht zich nader In verbinding te stellen met het Bestuur van de Nederlandsche Vereenlging voor Tentoon- steUlngsbelangen, Badhuisweg 145, Den Haag De ambtenaar die onverhoopt niet bereid of in staat mocht zijn een zoodanige verklaring af te leggen, wordt ultgenoodlgd dit eveneens voor 20 Februari SA aan Ged Staten mee te deelen onder opgave van de verboden vereenlging waar van hü lid is. Als de chauffeur dan even een dutje doet, moet de ander zorgen om wakker te blijven, om het gevaar te ontloopen. dat ze beiden uren achtereen in den stilstee nden wagen blij ven slapen! En dat alles voor een loontje van 13 gulden per week, terwijl ze in iedere week een ar beidstijd van twee weken moeten maken Zóó kunnen de vrachtauto’s wel concurree- ren, concludeert het blad. De heer W H. D„ lid van den raad der ge meente Didam. was bü besluit van dien raad ge schorst In zijn functie uit hoofde van het feit, dat hu steun genoot uit de gemeentekas, het geen de raad op grond van artikel 26 der ge meentewet niet vereenlgbaar achtte met de uit oefening van functie van raadsild. 47 600 58.007 48 046 Den Nederlandschen exporteurs wordt daarom in overweging gegeven om een gedeelte van bet Februari-contingent zoo mogelijk eerst in Maart te leveren. Gelet op den huldigen toestand van de Dult- ache botermarkt, wordt voor Nederlandsch* boter thans een prijs van 112 per 100 KG wenachelUk geacht. Deae prijs heeft betrekking op levering aan den groothandel, franco Dult- ache grens. De huidige voorziening der Dulteche boter markt maakt het in het belang van beide lan den wenachelUk. dat de uitvoer van boter uil Nederland naar Duitschland in de maand Febr geringer is, dan de hoeveelheid, die overeen zou komen met het voor deze maand beschikbare aandeel In het totale jaarcontlngenU De daarop betrekking hebbende verklaring, die niet alleen aan den heer Van Geelkerken is toegezonden, maar tot alle ambtenaren en be ambten In de provincie Utrecht werd gericht, luidt als volgt: Winnaar van den wedstrüd is degene, die 18H punt van de 30 te spelen wedstrUden heeft behaald, waaronder minstens 6 winstpunten. Indien geen der belde spelers 8 winstpunten heeft behaald, dan wordt de match voortgezet sün^trüd tegén Bogoljubow HU ..De ondergeteekende verklaart geen lid zün. noch te zullen worden van een der ver- eenlglngen genoemd In den brief van Oed. Sta ten van 6 Februari 1934, eerste afd. no 306 354 en belooft tevens aan geen der bedoelde ver- eenlglngen of aan een van haar uitgaande actie op eenlgerlel wüze medewerking of steun te ver- leenen.” De huidige voorziening van de Duitache kaasmarkt maakt het mogelük om in Februari meer kaas uit Nederland naar Duitschland uit te voeren, dan overeen zou komen met het voor de maand Februari beschikbare aandeel in bet totale jaarcontlngenU Het allereerste doel van dit bureau te omtrent het handelsverkeer met Rusland orlënteeren en de bestaande statistieken met de Russische gegevens te vergelUken. Het is op vallend. welke groote verschillen er in de sta tistieken van Rusland en Nederland bestaan En voegde de heer Van Wslrée er aan toe u zult gevoelen hoe belangrijk het Is, dat wU precies weten wat er door Rusland hier te lande wordt gekocht en wat wü daarheen ex- porteeren. derlandzch-Indische bedrijfsgroepen U. d. 8. 8. R. worden gevoerd. Van dit comité is de heer ir. M. H. Damme voorzitter en mr. A. N. Molenaar secretaris. De heer E. D. van Walree, die de bespre kingen voert, deelde mede, dat het doel is het wederzUdsch handelsverkeer meer evenwichtig te doen zUn en voor den Nederlandschen export gunstiger betalingsvoorwaarden te verkrijgen. Hoe de ..rusttijd" geregeld la. moge blijken hier uit, dat de menschen na een diensttijd van büna 18 uren 's morgens cm 5 uur op hun standplaats aankwamen en om 6 uur. zonder zelfs gelegenheid te krijgen zich eerst thuis even te kunnen .opfrlsschen”, weer maar op nieuw ,jup stap” moesten. Uitgaande van dezen gedachtengang verzoe ken wü uwe Excellentie dan ook dringend onze opvatting ernstig te willen overwegen, lerwUl. naar wU vertrouwen, het resultaat van die overweging zal zUn. dat metterdaad het boven gesignaleerde tekort wordt overgenomen Tn verband hiermede rullen in de maand Febr Voor een beperkt gedeelte der voor Maan be schikbare hoeveelheid „Uebernahmeschelne” voor Nederlandsche kaas worden afgegeven en zal den Nederlandschen exporteurs In over weging worden gegeven om van de hiermede geboden gelegenheid tot verhooglng van den invoer In Februari gebruik te maken. De op grond van deze regeling vroeger af te geven .Uebernahmeschelne" zullen ook in Maart ge bruikt kunnen worden Woensdagmiddag la te Amsterdam door den voorzitter van den Nederlandschen Schaakbond, den heer Van Troteenburg. een commissie ge ïnstalleerd. die zich tot taak heeft gesteld om In 1935 een schaakmatch te organlaeeren voor het wereldkampioenschap tusschen den titel houder Aljechin en den Nederlandschen kam pioen dr. Euwe. Deze commissie is als samengesteld: voorzitter mr. Leven bach; se- cretaris-pennlngmeester H van Dam en leden de heeren Llket. van Harten en Egglnk De voorzitter van deae commissie, mr. Leven- bach. gaf in een conferentie tegenover pers vertegenwoordigers een ulteensettlng. hoe men tot het plan, om een match om het wereldkam pioenschap te organiseeren. was gekomen. Bin nenkort vindt de tweekamp Aljechin -Bogol jubow plaats, voor welken wedstrijd everteens de titel op het spel staat. Mocht Aljechin den wedstrijd winnen, dan sou een ontmoeting tus schen Aljechin en Euwe plaats kunnen vinden. Het is bekend, dat dr. Euwe zich tn Juli 1933 uit de beslommeringen van het actieve schaakleven heeft teruggetrokken, voor twee jaar, naar hU toen selde HU had rust noodig. om zich te verdiepen In het schaakspel door studie; hU heeft dien tüd noodig om sUn groote gaven tot rUpheld te laten komen In 1935. wanneer de twee jaren om sün. voelt hü zich tn staat zich in een tweekamp met Aljechin te meten. En zoo la, aldus deelde mr leven bach mede, het plan opgekotnen voor den strijd tusschen Aljechin en Euwe. Waar dit nu het geval is en het tekoAter- halve aan omstandigheden moet wordei^Hb- geschreven, waarmede onze besturen red4^V- wüse niet in die mate behoefden te rekenen, daar achünt het ons alleszins verdedigbaar, wanneer het rijk dit tekort geheel voor zijn re kening neemt. De gemengde Duitech- Nederlandsche Commis sie ter bevordering van de wederzüdache be - jangen op zuivelgebied, genoemd in het Duitech- Nederlandsch handelsverdrag van 15 December 1933, kwam op 6 Feoruarl 1934 büeen ter be spreking van den boter- en kaasultvoer uit Nederland naar Duitschland. Door dr. Euwe zün teen een viertal vragen aan Aljechin gesteld, welke vragen elgenlUk de voorwaarden inhouden, voor den te spelen wed strijd Een en ander komt hierop neer, dat Al jechin zich in beginsel bereid heeft verklaard om. aanvangende 1 October 1938. met Euwe een wedstrijd om het wereldkampioenschap te spelen Over de flnancleele voorwaarden is men het eens geworden en deze komen in hoofdzaak neer op die. welke tusschen Aljechin en Bo goljubow gelden bU hun sa wedstrijd. Brltache randum trekking op het der veiligheid HU verklaarde dat de ze verplichtingen ongetwUteld zou den worden nagekomen, wanneer Oroot-Brittannlé worden aanvaard. Mün opvatting is, dat het land nooit bereid ut toch zeg- •ft? dat Enge- Dezer dagen vernam „Het Rechte Spoor" een staaltje van uitbuiting van personeel van een auto-vrachtdlenst, dat aan het ongelooflijke grenst. Op den wgrn zitten twee man, waarvan slechte één chauffeeren kan. Regeling van diensttijd is onbekend, evenmin van rusttUd. met het spel van Euwe kennis maakte Maar vooral wees hU °P den In 1926 plaats gehad heb benden tweekamp Nadat hü de voorwaarden van dezen wedstrüd nog eens had toegelicht, meende Aljechin. dat de wedatrUd Aljechin Euwe er een zou worden tusschen twee acimak- generatles. Dr. Euwe lichtte nog eens toe, hoe hü tot zün uitdaging was gekomen HU selde sterk de be hoefte te hebben gevoeld omdat hü nooit onder dezelfde omstandigheden als de beroeps- meesters had geschaakt door terugtrekking van twee jaar door studie zün spel te verdie pen. HU meende In 1936 sterk grnoeg te zijn een waardig tegenstander van Aljechin te zün Nog het Aljechin zich uit over de kansen in J was van mea ning, dat deae zich beter op den sa tweekamp sou hebben voorbereid dan hü zelf. Bogoljubow heeft er rustig den tUd voor gehad. Ik niet. En daarom ben ik dan ook heelemaal niet zeker van een overwinning, aldus Aljechin. Omtrent de organisatie van den wedstrüd Aljechin—Euwe kan nog worden medegeceeid, dat het in de bedoeling ligt een eere-oomlté te vormen uit de Nederlandsche sportwereld. Be halve te Amsterdam sullen ook in andere plaatsen van Nederland, b.v. s Gravenhage. Rotterdam, Utrecht en wellicht nog in andere steden eenige partijen worden gespeeld Naar wü vernemen aal Aljechin vermoedelük Donderdag 18 Febr aA in het Oarltonhotel te Amsterdam oen lesing houden over; Euwe's achaakoarriére. In verband met de goedkeuring op de wijzi gingen in het ambtenarenreglement der pro- rincie -Utrecht, hebben Ged. Staten van Utrecht, onder dagteekenlng van 6 dezer, een brief ge schreven aan den heer C. van Geelkerken, com mies ter provinciale griffie en algemeen secre taris van den NBB. In desen brief deelen zü hem. aldus lezen we in „Het Handelsblad" mede, dat zü. met het oog op art 37 A lid 2 van het Ambtenarenreglement hebben besloten, amb- tenaren die van een verboden vereenlging lid zün en bü dit lidmaatschap volharden, uit den dienst der provincie te ontslaan. In verband daarmee verzoeken zü hem vóór 30 Februari mee te deelen of hü bü het lidmaatschap van den NSB volhardt Mocht dit niet t geval zün. dan verzoeken zü hem daarvan te doen blüken vóór genoemden datum en een daartoe strek kende verklaring te onderteekenen. In het tegenovergestelde geval achrüve4i Ged. Staten souden wü ons genoodzaakt zien u eervol ontslag uit den provincialen dienst te verleenen met ingang van 1 Mei 1934. totdat dit resultaat door een der spelen is be reikt. Aljechin heeft zich voorts bereid ver klaard tegen niemand enden vóór 1 October 1935 te spelen met uitzondering n.l. tegen Bo goljubow. Mocht Aljechtn den wedstrüd tegen Bogoljubow winnen, dan is do kamp Euwe— Aljechtn dus vrüwel aeker. Mocht Aljechin te gen Bogoljubow verliezen, dan krügt Aljechin oen jaar het recht voor een revanchewodstrüd Mocht hü dezen wederom verliezen dan krügt Euwe het recht Bogoljubow uit te dagen voor een wedstrüd om hot wereldkamptoenachsp Dr Aljechin heeft self nog een verklaring ter conferentie afgelegd, waarin hü selde aan genaam verrast te sün door de uitdaging van Euwe. Hü herinnerde aan bot tournom van Boedapest 1931. toen hü voor de eerste maal Bedoeld bureau Is gevestigd Keizersgracht 296, Amsterdam, en is belanghebbenden, waar mogelük, ten dienst. Gedurende December werden slechte 11.600 hacon-varkens naar Engeland uitgevoerd. Daar aan schrijft de „Vee- en Weeschhandel” het volgende: „Het quantum Is gering, maar loonend Is de export weL Bü een baconprtjs van thans (90 sh zou bü vrijen handel de marktprijs van 1( zouters kunnen zün 31 cent per pond. En dien Prijs krügen de leveranciers van de Centrale, voor zoover we weten, niet uitbetaald. Er wordt dus momenteel op den baconexport best verdiend, ware het niet dat een zeer kost- baar apparaat <de personeelkosten der Var- j kenacentrale zoekt men tevergeefs in de be- grootlng van het landbouwcrisisfonds) dezen export uitvoert. Dit apparaat vraagt bovendien van de btnnenlandsche consumptie 9 cent per Kg aan crislshefftng en betaalt toch nog den boeren de zouters beneden de waarde. Een dergelüke toestand, waarbü een twin tigtal bacon bed rijven ruim winstgevend drij vende wordt gehouden op een luttelen export, Is niet (blüvend) bestaanbaar. Er komt ook verandering, maar welke weten we niet. Alleen weten we dat. blükena bericht uit Den Haag, het voorlooplge baconcontiact, hetwelk tot stand kwam na de critiek in de Kamer geoefend, tegen 1 April wordt opgezegd. De gewüzigde omstandigheden in den export maken een nieuwe regeling noodig. De bespre kingen zün nog gaande, aldus heet het. Merkwaardig doet aan. dat deze dingen nu worden gepubliceerd, nadat altüd door de Var- kenscentrale ten aanzien van de overeenkomst met de exportbedrijven de grootste geheimain- nlgheid is bewaard. Terecht wordt dan ook gesproken van het geheime baconcontract, hetwelk heeft gewerkt met groot verlies voor het fonds, toen de ba conexport tonnen gouds per week soms vroeg en dat nu voor de tweede maal wordt herzien (minder voordeellg voor de baconsouters) nu de export op zich zelf loonend is. Het wordt toch heuach tüd. dat een alge» heele herziening zóóver wordt doorgevoerd, dat we komen op het plan, door het Comité van Overleg Inzake de uitvoering der Crlslsvarkens- wet aangegeven In het request gericht aan de Kamers van Koophandel. Het wordt tüd. dat de Regeeringscommlssle aan het werk tügt. De Centrale is er nu nog.** Het Ned. Correspondentlebureau heeft zich op de hoogte gesteld omtrent den stand van de onderhandellngen. die namens een comité, om vattende de belangrijkste Nederlandsche en Ne- De rjt. Bouwvakarbeidersbond ..St Joseph” en de Alg Ned. Bouwvakarbeidersbond nebben den minister van sociale zaken in een adres op het volgende gewezen: zal zün, zich bepaald te binden aan büzondere acties In gevallen, welke niet in het 'alnst voorzien kunnen worden, en dat geen enkele Brltache regeMng dergelüke waarborgen zou kunnen aanbieden. Sir Austen verklaarde verder voldaan te zün over het Poolsch-Dultsche accoord, maar Duitschland heeft zich reeds verplicht niet zün toevlucht te nemen tot geweld door het Kel- loggpect en het verdrag van Locarno. Het is van het allergrootste belang, aldus Chamber- lain, dat Duitschland begrijpt, dat, indien wü trachten concessies te doen, deae de zaak van den vrede moeten dienen en dat op geen en kele andere voorwaarde concessies zullen wor den gedaan. Het oogenblik is gekomen, om Duitschland loyaal te waarschuwen, dat de eenige voorwaarde voor de aanvaarding van zün elach la. dat het bewüst. geen enkel agres sief plan te hebben tegen de onafhankelükheid van onverschillig welke natie, zü het met de macht van de wapens, of met de macht van de propaganda. (Applaus.) Chamberlain acht het van het allergrootste belang, dat het karakter van de gedemilitari seerde zóne gehandhaafd blüft. Hü verzoekt de regeerlng ten slotte nadrukkelük elke inter pretatie van de hand te wüzen. welke zou Im- pllceeren, dat Groot-Brittannlé vlootpariteit met Duitschland heeft aanvaard of zal aanvaarden Sir John Simon antwoordde, dat in de voor stellen. het witboek of de opvattingen van de regeerlng niet in het minst gedacht la aan de een of andere wüzlglng van de gedemilitari seerde zóne. Indien ik bü vergissing de uitdruk king gelükheld van bewapening heb gebruikt, wilde ik in werkelükheld zeggen gelükheld van rechten ten aanzien van de bewapening Wat de bewapening ter zee betreft, deze kwestie staat geheel op zichzelf en zal in afzonderlüke besprekingen worden behandeld. Over Oostenrijk selde de lord privy seal. Eden, dat er een wüzlglng In den toestand ia gekomen, sedert sir John Simon in December jj. zün verklaring beeft afgelegd. Oostenrük staat op bet punt zün geschil met Duitschland aan den Volkenbond voor te leggen. De Brlt- ache regeerlng zal die klacht tezamen met de andere Raadsleden moeten bestudeeren. Elk optreden zal gemeenachappelük moeten ge schieden. overeenkomstig de beslissing van den Volkenbondsraad en niet door de rederingen afzonderlük De houding van Engeland in den Raad zal geleld worden door het in de ver klaring van minister Simon uiteengezette be ginsel. Hoewel de Brltache regeerlng zich niet be hoort te mengen in de binnenlandache aange legenheden van andere leden, kan gen. dat Oostenrük bet recht hee: land ten volle erkent, te vragen, dat geen en kele andere regeerlng zich mengt In zün bin nenlandse he zaken. Het debat eindigde, zonder dat tot stemming werd overgegaan. „Nu de besturen van den Alg. Ned Bouwvak arbeidersbond en den rJc. Bouwvakarbeiders bond ,Bt Joseph” in staat zün de finsmcleele uitkomsten hunner werkloosenlussen over "33 te oversten, blükt hun. dat zü met een nadeellg saldo van ruim honderdduizend gulden ieder hun rekening sluiten. Ged. Staten van Gelderland hebben dit raads besluit opgeheven uit overweging, dat bier geen sprake is van het ..deelnemen asm pacJit van gemeentegoederen of inkomsten.” waarvan art. 26 spreekt BU KonlnklUk Besluit is thans het door den raad van Didam tegen voormeld besluit rui Oed. Staten ingestelde beroep, ongegrond ver klaard. Het is gebleken, dat de onlangs In de bladen' verschenen mededeel! ng aangaande de lot 1 Maart 1934 voor belastingplichtigen bestaande mogelükheld tot straffeloos herstel van vroegere onjuiste aangiften voor Inkomsten- en vermo gensbelasting. twüfel heeft doen rijzen, welke houding door de belastingadministratie zal worden Ingenomen. Indien bü een dergelük herstel aan het licht komt, dat In vroegere jaren een onjuiste aangifte voor het successle- of schenkingsrecht, of voor de dividend- en tantiéme-belastlng heeft plaats gehad, of wel indien blükt dat een dergelüke aangifte ten onrechte Is achterwege gebleven. Van offlcleele süde vernemen wü thans, dat ook ten aanzien van de evengemelde belastin gen. tndlen daarvan ontduiking aan de admini stratie blükt tengevolge van nadere aangifte van Inkomsten- en vermogensbelasting als hier boven sün bedoeld, door den minister van Fi nanciën een tegemoetkomende houding wordt ingenomen Het op de evenbedoelde wijze aan het licht komen van deze ontduiking toch aal slechte aanleiding geven tot heffing van de ten onrechte niet betaalde betasting. zonder boete of verhooglng. en zonder dat eenige straf maatregel aal worden toegepast: terwül zelfs de heffing van de belasting zelf achterwege zal blüven Indien het overlüden, de schenking of de ultdeellng van dividend of tantième, welke tot betastlngheffing aanleiding zou geven, is geschied vóór 1 Mei 1931. Ook te desen aanzien geldt dat. indien be taling Ineens van de te weinig betaalde belas ting bezwaarlük zou zün. In overleg met de belastingadministratie een regeling zal kunnen worden getroffen tot betaling vin het gehuldigde in termünen. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Justltiebegroo- ting: Ofschoon de tegenwoordige tüdsomstandlg- heden met haar veelsoortige en steeds wisse lende behoeften züne voornaamste zorg ver- elschen. hoopt de minister gelegenheid te vin den ook wetgevenden arbeid tot stand te bren gen. die geen crtslskarakter draagt Aangezien hier te lande aan politieke nieuw lichterij van vreemdelingen ten koste van de openbare orde en rust niet de minste behoefte bestaat, zal deze met kracht blüven gekeerd. De verschünselen, welke wüzen op een .yer- ruwlng van zeden, hebben de volle aandacht der regeerlng. Voor zoover hier voor overheids bemoeiing plaats Is. zullen in de eerste plaats door de gemeentebesturen voorzieningen dienen te worden getroffen. De systematische bestrijding van de porno grafie. onder leiding van het Rüksbureau. be treffende de bestrijding van den handel In vrouwen en kinderen en van den handel in ontuchtige uitgaven, heeft gunstig gewerkt. De minister heeft den Indruk, dat de door den rechter opgelegde straffen laag zün. Hü stelt zich voor in verbinding te treden met het bo vengenoemde rüksbureau. om te overleggen, of er mogelük aanleiding kan bestaan, aan het O M op te dragen, strengere straffen te elschen. Wat het verbod van zoogenaamde behendig heidsspelen betreft, ten tüde van de aanschrij ving aan den procureur-generaal, was een On derzoek naar het al of niet strafbaar karakter van het spel nog gaande. Strafrechtelijk in grijpen was dus toen niet verantwoord. Het ligt voor de hand, dat In deze moellüke tüden door koffiehuis- en restauranthouders wordt geklaagd over de op hun bedrüf rusten de tasten en dat daarbij doorgaans ook het auteursrecht wordt genoemd Het door het Bureau voor Muzlekauteurz- recht te hunnen aanzien toegepaste tarief kan ertoe leiden, dat een exploitant meer aan auteursrecht betaalt, dan vroeger. Doch daar tegenover staat, dat een anderen koffiehuis of restauranthouder weer minder in rekening wordt gebracht, dan hü voorheen moest vol doen Bü de beoordeellng van het tarief hoede men zich voor eenzüdlgheid. LONDEN. 7 Febr. (Reuter.) In het verder verloop van de gisteren gehouden debatten in het Lagerhuis heeft ook de ouo-minister van Bultenlandache Za ken, Str Austen Chamberlain, nog een verklaring af gelegd. waarin hü a. het volgende zeide: Ik neb nimmer bet recht van Duitschland op be wapen ingspariteit erkend en ik aan vaard geenerlel verantwoorde lü k - heid voor de con cessies. welke zün gedaan en waar van de aard en de omvang maar al te vaak worden ver geten. Chamberlain leg de vervolgens den nadruk op den ernst der ver plichtingen, welke zün neergelegd tn artikel 9 van het memo- en be- hebben probleem In den loop van desen zomer zal te Ancona, zen der belangrijkste havensteden aan de Adrtatlsche zee, de tweede Adriatlsche Vissche- rij-tentoonstelllng worden gehouden. Het doel lan deze tentoonstelling is niet uit sluitend op den voorgrond te plaatsen wat Ita lië In de laatste jaren op het gebied van vte- scherü heeft voortgebracht, maar tevens aan Italtaansch'i belangstel '.enden de mogelüklieid te openen zich op de hoogte te stellen van oe Outillage, welke te dien opzichte In het buiten land bestaat in landen, die op het onderha vige gebied ervaring hebben en voorts gelegen heid te bieden relaties aan te knoopen. De tentoonstelling biedt gelegenheid deelneming van firma’s gespecialiseerd op de levering van Bcheepvaartmotoren. koelmachines, groote en kleine mannen en kistjes, gesouten en gecon serveerde vlech. brandbluschtoestellen. ankers kettingen. kUnkhouten. spükers. schroef wer ken enz. schepen, kurk, blikken doezen, roei riemen en andere houten vnin-eipen bitu men. teer, pek. asphalt, stopverf, verven en vernissen voor scheepsbouw, minerale, ollén lünollén. glaswerk, linnen voor zeilen, canvas en linnen weefsels, vischnetten. metalen ka bels. electrtsche baklnstallatles voor het bak ken van visch. rubber voorwerpen, regenjas zen, hooge laarzen enz. Dit nadeellg saldo Is uitsluitend een gevolg van de buitengewoon ongunstige December maand. toen ten gevolge van de vorst de werk loosheid enorm toenam en dientengevolge de ultkeertngen belangrijk boven de gemaakte be- grootlng uitgingen Onze besturen souden hun begroeting op 200 pCt. subsidie gebaseerd hebbende, een sluitende rekening hebben verkregen. Indien niet boven genoemde oorzaak een spaak in het wiel had gestoken. Gaarne breng ik alsnog deze aanvulling aan. Rük en gemeenten samen hebben voor werk verschaffing en steunverleenlng uitgegeven in: rond 44 mlllloen 1932 rond 103 mlllloen rond 113 mlllloen „Weder vergelük Ik deze cüfers," zoo ver volgde de minister, .jnet het werkloocenperoent. Het beeld wordt dan aldus: 1931 44 mlllloen 15 1932 103 mlllloen 37 1933 113 mlllloen 38 Ook sides, gelük men ziet, «tjn de koeten ooevenreoig gestegen, vergeleken met de werkloosheid; de laatste is verdubbeld, de eersten zün verdrievoudigd.” In hetzelfde artikel c.rasta teerde de heer Van der Welle, dat de cüfers der tewerkgestel- den in den taatsten tüd niet meer zün gepu bliceerd. Het vermoeden werd uitgesproken, dat het aantal In den laatster) tüd met meer dan 16.000 zou zün teruggeloopen. Ook hiernaar vroegen wü den minister. Hü gaf ons daarop het vol gende staatje; Januari 1933 Maart 1933 December 1933 Er werd bügevoegd. dat het cüfer van Maart 1933 het hoogst bereikte cüfer ta. „Dat ik ook thans nog aan werkverschaffing verre de voorkeur geef boven steunverleenlng, daarvan kunt U overtuigd zün,” aldus eindigde de minister. De uit zün ambt ontslagen notaris M. ta Amsterdam, heeft bü den procureur-generaal bü den Hoogen Raad een klacht Ingediend. Wegens onwettige en onrechtmatige publi catie van zün afzetting als notaris, verzoekt hü tot vervolging te willen overgaan van ham of hen. die direct of Indirect daaraan schuldig zün. De verzwijging van zün neem nntneemt, aldus meent hü. niets aan duldelükheld, waar mee de persoon van den notaris ia aangeduld. Maar afgescheiden daarvan blüft die publicatie ambtsmisbruik of rehandinu van ambCtaehei- men. In het ook door ons gepubliceerd interview, dat de Minister van Sociale Zaken dezer dagen aan een redacteur van het Nederlandse!) Cor respondentlebureau toestond, heeft de bewinds man ook gewezen op de enorme stüging der RUksuitgaven. welke in twee jaren van 13 mll lloen tot 75 mlllloen zün opgeloopen. Hü ver wees |gr verklaring hiervan naar onderschei dene oorzaken, os. naar misstanden, die bü de toepassing der steunregeling voorkomen. In de Arbeiderspers heeft de heer v. d. Walle. die 's Ministers gegevens aan een nadere be schouwing onderwierp, niet ontkend, dat er misstanden voorkomen, doch hü beeft hel uit gesloten geacht, dat daaruit de stüglbg zou kunnen worden verklaard De heer v. d. Walle wees er bovendien op. dat in de bedoelde twee jaren het aantal Gemeenten, dat onder de Rükasteunregeling kwam te vallen, zeer sterk vermeerderd is. waaruit de bedoelde stügtng zich gereedelük laat verklaren. De redacteur van het Ned. Corr Bureau heeft zich in verband hiermee tot den Minister ge wend en hem gevraagd, of hü ter zake een op merking had te maken of een nadere verkla ring had te geven. De Minister was daartoe gaarne bereid. „De getallen, die ik genoemd heb.” aldus Minister Slotemaker de Bruine, „zijn juist en dat het voorkomen van misstanden een der oorzaken is van de stüglng. is zeker mün overtuiging. Maar ik erken, dat ik scherpe# den nadruk had kunnen en gelük nu blükt, had moeten leggen op het feit, dat ik slechts van de Rük s-uitgaven sprax. Had ik aanstonds tevens de uitgaven der Gemeenten vermeld, dan zou inderdaad het ontworpen beeld juister geweest zün. In verband met de vele bü het Departement Ingekomen aanvragen van houders van zchuld- bewüzen der Ned Indische dollar - leenlngen. die deze stukken veenachen te oonverteeren, doch door ziekte of uitatedlgbeld niet in de gelegen heid zün die zchuldbewüzen vóór 16 Februari bü de Nederlandache Handel Maatechappü N.V te Amsterdam in te leveren, wordt medegedeeld ast een regeling Is getroffen, waardoor ook die houders in de gelegenheid sullen zün hun stuk ken om te rullen op basis van f 3 50 per doliai, indien zü dese schuidbewUaen vóór 15 Februar. schrtftelük ter conversie aanmelden. De voorwaarden, waaronder een dergelüke aanmelding kan worden aanvaard, sün tor pu blicatie medegedeeld aan do Vereenlging voor den Effectenhandel te Amsterdam, den Bon o voor den Geld- en Effectenhandel in de pro vincie te *s-aravenhage en de Vereenlging van Effectenhandelaren te Botterdam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9