Communistische onlusten DOUMERGUE HEEFT EEN NIEUW Het de Parijsche straten KABINET GEVORMD Socialisten willen revolutie s ONS BLAD A 1111 t s m RADIO RECORD 1 heden nieuws van VOOR HET MEERENDEEL BRANDSTICHTING IN DE RAD.-SOCLALISTEN ST. JOSEPHKERK Het Balkanpact CABALLERO’S TRIOMF Drama op zee DE BAROMETER tz— I "AS VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS Het Weer ONTVANG LAM PW VANAF F 2.50 Mevrouw De rechterzijde in het gelid f 2 85 VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ S. KROM N.V. TELEF. 1523 (3 lijm) DjjF NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Profiteert nu nog van onze sterk VERLAAGDE PRIJZEN. Deze enorme reductie duurt nog korten tijd JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Breukbanden, enkele en Fentener van Vlissingen in de Ver. Staten Oproep aan bevolking van Parijs Plundering in het Gare de l’Est N.V. Gloeilaapeafabriek „Radja»’’ ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Winkel: LANGESTRAAT, k»ek Schoutenstriet - Telefoon 794 ZATERDAG 1O FEBRUARI 1934 In- s de cht- van MIe GASTON DOUMERGL’E GESLAAGD. tanc vooruitzichten Weinig »er- Uil Met salvo’s werden de roode be- Hel Balkanpact gisteren te Athene onderteekend. en. Jee. I Weer vrede by „De Sphinx" te Maastricht? tan «e- Vonnissen Minieter-Preeident en Telegram van de N.S.B. aan dr. Coljjn. I O O Sectie op 11 slachtoffers rk boulevard 4* dubbele 127 menschen in gevaar van de Mllllllf/M die m- Tan r de Wetsontwerp inzake credietverieening aan den Middenstand heeft het departement verlaten. Stand ep Zaterdag 1 nr max.: 7*1 Vort* stand 763 Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defenxiebegrootlng. „Voor het proletariaat ia er geen andere weg over om de macht in handen te krijgen, dan die van ’t geweld” Tardieu, minister zonder uortefeuille Doumergue, de nieuwe Minister- President In den avond van Jrydag begat zich minister president Doumergue met zijn nieuwe kabinet naar het „Elysée” om de ministers aan den president der republiek. Lebrun, voor te stel len. Doumergue verklaarde aan de pers dat de ministers nog denzellden avond bezit zouden nemen van hun departementen. Doumergue zelf die minister Is zonder portefeuille, neemt zijn Intrek In het ministerie van Bultenlandsche Zaken. Bk- den i uur i de wen Kerk in brand gestoken PARIJS, 9 Febr Op verschillende plaatsen der stad zjjn hedenavond weer vrij hevige botsingen ontstaan De communistische betoogers verzet ten zich tegen de ontbinding hunner optochten Conflict in het maatkleedingbedrUf neemt ern stige vormen aan. Mededeellngen van den minister van Financiën over den verhoogden tabaksaccijns. Commissie van advies inzake het destructie- vraagstuk ingesteld. De autoritaire koers in Oostenrijk. Star hemberg en Steidle bjj Dollfuss. tag r Tb da üs- Lof Mts dag Ut, da ■an in la in n. De Grleksche regeering heeft ter gedachte nis aan de vier ministers de waardevolle pen houders ten geschenke gegeven, waarmede zij het document hebben onderteekend. PARIJS, 9 Febr. CV. D.) De voorzitter van den gemeenteraad heeft bij den minister van Binnenlandsche Zaken den elach uitgesproken, dat de regeering den vroegeren prefect van po litie, Chlappe en den uit solidariteit met hem tegelijkertijd afgetreden prefect van de Seine, Reynard, in hun functie zal herstellen De mi nister wees er op. dat niet hij, maar de regee ring hierover beslissen kan. De ..Matin" heeft vernomen, dat Chlappe een in die richting gaand voorstel van de regeering in het belang van kalmeering van de openbare stemming, in dank heeft afgewezen. Volgens dit blad zou Chlappe benoemd worden tot ge zant te Brussel en zou Reynard weer in zijn oude functie terugkeeren. hangers opgeroepen deel te nemen aan de com munistische betoogingen. In gesloten optocht trokken 8Ó0 leden naar de Place de la Répu blique, doch onderweg reeds werden zij uiteen gejaagd. Hierbij zjjn vele deelnemers gewond. De heer Wiebe van Slootcn gaat heen als bur gemeester van Heer-Hugowaard. De dader van den roofoverval te Tegelen bekent volledig. Willy den Ouden zwemt te Kopenhagen de 1M yards in wereldrecord-tijd. Het motorschip „Oena-Oena” met 127 mannen aan boord in gevaar. Fentener van Vlisslngen houdt In de Ver. bu ten een pleidooi voor de landen met den goe den standaard. De Provinciaal der Paters Franciscanen is te Rome aangekomen. L h 1- Verdere andering. Zon op 7.29 - onder 5.01 - Licht op UI 14 Febr. 1.03 vm. N.M. Hedenmiddag komt de Fransche ministerraad bijeen. De nieuwe Fransche regeering zal zich Donder dag m. aan het parlement voorstellen. Communistische onlusten in Parijs. Met salvo’s werden de communisten geweerd van de Place de la République. Poging tot brandstichting In een kerk. Treffen tuaechen stroapen en veldwachters on der Bergen (N.-H.). n 10 H. llng ider arte «X ie al )T fct en h- e- ng id- de >on ich in nd rt; ■an ra ®- in •en in tar ra ka an nd en •te en MA de 41 ar r- ne toogert geweerd van de Place de la République Vier der nieuwe ministers zjjn geen leden van het parlement en wel Doumergue, maarschalk Pétain, generaal Denaln en de vertegenwoor diger der oud-stryders. Rlvollet. Het nieuwe kabinet bestaat uit vier sena toren. namelijk twee llnksch-democraten. een der democratische unie en een onafhankelijke en uit twaalf Kamerleden: vijf radicaal-socia listen. een neo-soclalist, twee links-radicalen, twee links-republlkelnen, een van het republl- kelnsehe centrum en een van de republlkelnsche federatie. Om ongeveer vier uur In den middag van Vrijdag hadden er samenscholingen plaats op de Place de la République. De menigte werd steeds grooter en de groote magazijnen haastten zich de ijzeren rolluiken voor hun ramen neer te laten. Een driehonderd-tal arrestaties wegens ..niet doorloopen" had plaats. De arrestanten zullen echter wel spoedig los gelaten worden. Omtrent de relletjes op de Place de la Répu blique meldt „Reuter" verder dat de commu nisten zich op het plein wilden verzamelen voor een betooglng. De politie heeft de Place de la République schoon geveegd en zet ook de aan grenzende straten en boulevards af. PARIJS, 9 Febr. (V.D.) Gerechteiyke me dici hebben heden de sectie verricht op 11 In den loop van de straatbetoogingen gedoode de monstranten. In één geval werd schedelbreuk geconstateerd, waarschijnlijk tengevolge van een slag met een gummistok. In alle overige geval len is de dood ingetreden tengevolge van ko gels uit dienstrevolvers, kaliber 7 55 In vier ge vallen waren de slachtoffers In het hoofd, in 3 gevallen In de borst en in 3 gevallen In den rug getroffen. GORONTALO, 9 Febr. (Aneta) Het mo torschip „Oena Oena". metende 75 registertons, dat op 30 Januari JJ. met eene bemanning van 20 koppen en 107 passagiers naar Dolong Is ver trokken, blijkt sinds 1 l^bruari jJ. motorpech te hebben. Om vijf uur In den middag van Zaterdag zal de ministerraad voor het eerst bijeen komen. De nieuwe regeering zal zich Donder dag aan het parlement voorstellen. In den avond richtte Doumergue een manifest aan de bevolking van Parijs waarin hij zegt: BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem De installatie in hun nieuwe ambten van den door de regeering Daladler-afgezetten procu- reur-generaal Pressard en zijn opvolger Pallke. is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Pressard Is tot raadsheer benoemd by het Hof van Cassatie. Pleidooi voor den gouden standaard Op de Place de la République, waar de pre fect van politie, Bonnefoy-Slbour zijn hoofd kwartier heeft opgeslagen, hebben zich een groot aantal journalisten opgesteld. De prefect van politie bevestigde tegenover hen, dat hij en leden der mobiele garde brieven ontvangen heb ben. waarin wordt gedreigd, dat men zich op hunne vrouwen zou wreken. Men heeft in het openbaar den mobielen gardisten, aldus voegde de prefect hieraan toe, onrecht aangedaan. Zij heuben hun koelbloedigheid bewaard. Men dien de ook eens te bedenken, dat Dinsdag de af zetting op de brug by de Place de la Concorde doorbroken is. Wat zou er gebeurd zijn, wan neer de politie er niet in geslaagd was de me nigte terug te dringen? Meent men, dat de menachen zouden zijn blijven staan voor de hekken van het Kamergebouw? Zeker, de tegenstand is duur te staan gekomen, maar wat zou er wel gebeurd zijn, wanneer de politie geen tegenstand had geboden? Dan had men toen geen 12. maar misschien 1200 dooden te betreu ren gehad. Het geheele parlement werd be dreigd. Mislukte poging om een tweede kerk in brand te steken „Burgers! Ik werd geroepen om een regee ring te vormen van Godsvrede en gerechtig heid tot kalmeering .'.cr gemoederen. Die regee ring is gevormd. Uit haar naam vraag ik u op uw beurt uw taak te vervullen door af te zien van elke agitatie en boven alles te stellen het belang van Frankrijk en van de republiek." WASHINGTON. 9 Febr. (V. D.) De Nederland- sche voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, de heer Fentener van Vlissingen, die momenteel In de Ver. Staten vertoeft, ver klaarde in een interview, dat het in het belang der Ver. Staten zelf was Frankrijk en de wei nige andere landen, waaronder Nederland, die den gouden standaard hadden gehandhaafd, daarbij te steunen Hij verklaarde o.a.: ,J3e Ineenstorting van het laatste blok van landen met gouden standaard onder leiding van Frankrijk zou een débacle tengevolge hebben en de internationale geld- depreclatle zou spoedig de voordeelen doen ver dwijnen, die de Ver. Staten zich door hun dollar- politiek hebben verworven." De heer Fentener van Vlissingen had gisteren een conferentie met staatssecretaris Cordell Hull en Roper. Parijs was Vrijdag weer het tooneel van ernstige onlusten, dit maal voornamelijk door de commu nisten veroorzaakt. Bü de Place de la République werden salvo’s lost. De St. Joseph-kerk beeft men in brand pogen te steken. Overigens zou het aantal betoogers de 10.000 niet hebben overschreden. Her riot, die sinds 15 December 1931 geen minister meer was Twintig Ministers met klinkende namen, waarvan ongeveer de helft al eens* premier was 1 Engeland contra Frankrijk. Aantal Fransche waren worden met een extra-invoerreeht belast. In de straten van de Oostelyke Ban- lieue, vooral op de boulevard Belleville, wis ten de communisten zich te handhaven. Vit de vensters werd de politie hevig met bloempotten bekogeld. Volgens schatting bedraagt het aantal betoogers niet meer dan 10.000. In den loop van den avond drongen de demonstranten ook door In den hall van de Gare de l’Est, waar zy begonnen te plunderen. Politie en brandweer snelden derwaarts en het kwam tot heftige botsin gen. in den loop waarvan een politieagent door een revolverschot In het hoofd zwaar gewond werd. De In de buurt van het sta tion gelegen 8t. Josephkerk trachtten de betoogers in brand te steken. i PARIJS. 9 Febr. (Reuter). De oud-President der Fransche Repu bliek, Gaston Doumergue, is geslaagd een Kabinet te vormen. De Ijjst van Ministers bevat de vol gende namen: De stuurman en zeven matrozen zijn direct met een sloep naar Loewoek vertrokken om hulp te halen, alsmede extra-rantsoen voor de op varenden, aangezlen men slechts tien zakken rUst aan boord had. Dadelijk daarop Is het motorschip „Mastoer" te hulp gesneld. Dit schip heeft gedurende 36 uren vergeefs naar de „Oena Oena” gezocht en daartoe rond om de Tongean-ellanden gevaren. Toen dit alles vergeefsch bleek. Is de hulp van het bestuur ingeroepen, welke werd ver leend door het ultsenden van het gewestelijk gouvernementsvaartuig ..Fazant”. Inmiddels Is de „Oena Oena" waarschijnlijk reeds ver bulten de Totnlnl-bocht afgedreven. PARIJS. 9 Febr. Omstreeks middernacht scheen wel het einde te zjjn gekomen van de onlusten rondom de Place de la Répuolique en bij de Gare de l’Est. Slechts bjj de Porte St Martin, waar de communisten hun hoofdkwar tier hadden opgeslagen, naar het scheen, was het onmogelijk een lokaliteit te ontruimen, van waar uit zij voortdurend verzorgd werden met levensmiddelen en wapenen. Een poging om de St. Ambroisekerk in brand te steken is mislukt. Het beginnende vuur werd spoedig gebluscht. Polltie-patrouilles trekken door de ?tad om samenscholingen te verhinderen. Alle verdacht uitziende personen worden gefouilleerd naar wapenen. De autonome ambtenarenbond had zijn aan- door de politie. Eerrige personen werden bij plunderen gearresteerd. Ook de bereden mo biele garde werd verscheidene malen in den strijd geworpen. De vrachtauto's der politie brachten den geheelen avond versterkingen van het eene punt naar het andere. inds langen tijd reeds waren in de Spaan- sche socialistische party twee stroomin- gen te onderscheiden, een gematigde, die slechts langs wetteiyken weg naar de macht streefde, en waarvan de vroegere president van de Cortes, professor Bestetro. de leider was. en een revolutlonnaire. die er geen bezwaar in ziet den legalen weg te verlaten als dit tot verovering van het regeeringskastel lelden kan. Tot voor korten tyd hielden belde stroomlngen elkaar In evenwicht, maar sinds de nederlaag, by de laatste algemeene verkiezingen geleden, is dat evenwicht verbroken. De revolutlonnaire groep, die onder leiding van den voorzitter der party, den ex-minister van arbeid. Largo Caballero, staat, heeft met leede oogen gezien, dat een radicale door rechts gesteunde regeering in Spanje mogeiyk is. De aanhangen van Caballero zUn terecht van oor deel. dat de rijd voor de rechtsche groepen er in Men gelooft dat het nieuwe ministerie geen enkele onderstaatssecretaris tellen zal. Heden stond er weer een groep betsogers te recht. zy werden beschuldigd, in den nacht van 8 Februari verzet te hébben gepleegd tegen de politie Ook vernieling werd hun \ten laste gelegd. Onder de elf beklaagden waren twee vrouwen. De rechtbank veroordeelde de be toogers tot gevangenisstraffen van vier dagen tot drie maanden. In het paleis van Justitie werd Vrydagmor- gen op de plaats waar de advocaten dezer dagen de toga van den afgetreden Minister van Jus titie, Frot, verbrandden, een plakaat ontdekt, waarin de regeering er van beschuldigd werd zich met bloed van Fransche burgers bezoedeld te hebben. De Deken der advocaten verwyderde het plakaat en hield een korte toespraak, waarin hy de advocaten tot kalmte maande. Verscheidene deelnemers aan de demonstra ties van Woensdagavond zyn ter beschikking gesteld van de Justitie. Tegen zeven personen, die op agenten van politie hebben geschoten, is een aanklacht ingediend wegens poging tot moord. Onder deze zeven beklaagden bevindt zich een Arabier. Ook op den boulevard de la Porte Saint Dénis, welke op de Place de la République uitmondt, was de drukte veel grooter dan ge- woonlyk. De Prefect van politie heeft de om wonenden verzocht de deuren en de vensters van hun huizen en winkels gesloten te houden. PARIJS. 9 Febr. De Parysche polltie had beden alle maatregelen genomen, om de aan- fckondlgde communistische protestbetoogingen in de kiem te smoren Op de Place de la Ré publique en de Place de la Bastille was al het materiaal opgeruimd, dat den betoogers als projectiel of als' bouwstof voor barricaden zou kunnen dienen. De overheid beschikt over 14 000 agenten en 23.000 soldaten. Naar de „Matin” meldt, worden er 18 eaca- drons cavalerie. 10 bataljons infanterie. 10 bat terijen artillerie en 8 compagnies dragonders gereed gehouden om de politie terzyde te staan in bet handhaven van de openbare orde, wanneer zulks noodzakeiyk zou blijken. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD- Op enkele plaatsen kwam het tot kleine bot singen. Daar de poitie zeer energiek optrad, sloegen de betoogers reeds spoedig op de vlucht. Voorzoover het verkeer niet versperd was, be woog zich een menigte kyklustigen door de stad. In de zijstraten scholen af en toe kleine groepen llnksche demonstranten samen, die echter uit elkander stoven, zoodra politiepa trouilles naderden. De autobussen maken een omweg om da tot het tooneel van den stryd behoorende straten en pleinen De métro rydt door de in deze buurt liggende stations heen. Chautemps Is benoemd tot voorzitter der radicaal-sociallstlsche party in de plaats van Herriot die van zyn voorzitterschap tydelyk af stand moest doen omdat hy minister Is gewor den. werkt en naar hunne meenlng moet een beslis sende slag geslagen worden vóór de rechtsche partijen gelegenheid hebben gehad haar plan nen te verwezeniyken. De ophitsende redevoeringen, die Caballero In de laatste weken uitgesproken beeft, hebben geen schyn van twyfel gelaten aan het feit, dat de leider der socialisten op een revolutie aanstuurt. In een zyner laatste toespraken zelde Caballero woordeiyk: „Het proletariaat staat om de macht in handen te krygen geen andere weg open dan die van het geweld en slechts door geweld zal het zich kunnen handhaven als het zyn wil aan het volk heeft opgelegd.” Het la niet by 'woorden gebleven. De aanhan gers van de geweldtheorie hebben, om de han den voor een actie In bet land vry te hebben, zich meester weten te maken én van de party- leidlng én van die van de vakvereenigingen. Het uitvoerend comité van de Madrlleensche Fe deratie van de socialistische party heeft zich genoodzaakt gezien zyn ontslag te nemen. De bestuursleden der federatie waren parlemen taire socialisten maar dezen hebben voor den re- volutionnalren druk het veld moeten ruimen. Ernstiger is. dat evenseer het uitvoerend comité van den bond der vakvereenigingen. van de Algemeene Arbeidsunie de U. G. T. heeft moeten wyken vqar de volgelingen van Largo Caballero. Als président is prof. Besteiro door Anastasio de Gracia vervangen en Trifon Go mez. eveneens een gematigd socialist, is het secretariaat ontnomen Largo Caballero triom feert dus over de geheele Unie en met hem de revolutlonnaire"tendenz. „De roode schyf Is ge- heschen." roept „El Debate" waarschuwend uit. Verdeeldheid heerscht nog wel In de besturen en onder de leden van de by de U. O. T. aan gesloten vakvereenigingen. maar het zal niet lang duren of ze zullen zich In overgroote meer derheid aanhangers van het stelsel der directe actie betoenen, omdat dit onmlddeliyke succes sen In het vooruitzicht stelt. De actie In de Cortes alléén spreekt weinig tot de volksver beelding. En Largo Caballero en de zynen laten niet na er met klem op te wCzen. dat de resul taten van de revolutie In gevaar zyn. Misschien komt het tot een scheuring in de socialistische gelederen. Wat de party evenwel op haar rechtervleugel eventueel verliezen kan. wint zy zonder twyfel op haar linker. Largo Caballero toch ia een voorstander van het „een heidsfront der proletariërs". Hy zal gaarne zoo wel met de communisten als met de anarcho- syndlcalisten samen werken, als dat slechts tot het doel: verovering van de macht In den staat, lelden kan. In de provincies Zamora en Sala manca hebben socialistische, communistische en anarchistische vakvereenigingen reeds het een heidsfront tot stand gebracht en dat in het al gemeen over Spanje een krachtige revolutlon naire wind waalt, biykt wel uit net toenemend aantal stakingen en uit de aankondiging van nieuwe confUcten. die gemakkelyk tot agitatie op groote schaal kunnen leiden. Het spreekt vanzelf, dat aelfs voor de bur- geriyke llnksche partyen de schuld dezer ver ontrustende gebeurtenissen by de rechtsche partyen ligt. De „Heraldo de Madrid" b.v. schryft, dat de houding der arbeidersorganisa ties het logisch gevolg is van de agressieve po litiek der rechterzyde en het blad voegt er by. dat „als er zich In Spanje ernstige gebeurte nissen voordoen de verantwoordeiykheid uit sluitend ten laste komt van hen. die het pro letariaat in een wanhopige positie hebben ge bracht." De regeering wil op roerige gebeurtenissen voorbereid zyn. Het is daarom, dat In den laatstgehouden ministerraad besloten is den ..staat van preventie", die den slaat van alarm vooraf gaat, voor het geheele grondgebied der republiek te handhaven. Ook de rechtsche par tyen zyn voorbereid en gereed haar plicht te doAi. zy zullen niet aarzelen geweld tegenover geweld te stellen als het noodig mocht biyken De rechterzyde. die de meerderheid kleaer» achter zich heeft, is In staat en bereid haar positie met alle middelen te handhaven. Toen de eerste troepen communisten aanrukten ontstond er een woedend gevecht met de mobiele garde. De politie chargeert. Men hoort ook schieten. Hier en daar wor den reeds de eerste gewonden opgenomen. Het handgemeen gaat voort en er worden salvo’s gelost. DOUMERGUE, Minister zonder portefeuille. TARDIEU (republikeinach centrum). Minister zonder portefeuille. HERRIOT (radicaal-socialist). Minister zonder portefeuille. BARTHOU (democratische unie), Bui- tenlandsche Zaken. SARRAUT (radicaal-socialist), Binnen landsche Zaken. CHERON (partijloos). Justitie. MAARSCHALK PETAIN, Oorlog. PIETRI (linksch democraat), Marine. GENERAAL DENA1N, Luchtvaart. GERMAIN MARTIN (radicaal-socialist). Financiën. BERTHOD (radicaal-socialist), Onder- WÜ«- LAMOUREUX. Handel. LAVAL (pajtjjloos)Koloniën. QUE1LLE, Landbouw. FLAND1N (linksch democraat). Open bare Werken. MAR1N (democratische unie). Onder wijs. RIVOLLET, Pensioenen. MARQUET (neo-socialist)Arbeid. WILLIAM BERTRAND (radicaal-socia list), Koopvaardij. MALLARMÉ. P. T. T. ATHENE. 9 Febr. Het Balkanpact Is heden Juvr de ministers van Bultenlandsche Zaken van Roemenie, Griekenland, Turkye en Joeto- StavM onderteekend Het besteat uit eep prearn- buul en drie artikelen en heeft de strekking, dat de vier onderteekende mogendheden weder- zyds elkanders Balkangrenzen garandeeren. Verwachting: Matige tot krachtlgen wind alt Westelijke richtingen, half tot swaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatwnr. ■te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1