Schip op de kust Een auto-circuit te Heerlen Rond de staking te Dordrecht RADIO-PR OGRA MM A ONTSLAG AAN MUSSERT MINISTER COLIJN TOCH NAAR INDIE MAANDAG 12 FEBRUARI De bemanning buiten gevaar De burgemeester al te actief? De K. N. A. C. heeft de plannen goedgekeurd Nieuwe C. A. O. per 1 Maart INVOER UIT DUITSCHLAND Extra-ver gunningen geld i DE FRAUDE TE TEGELEN Zyn verblyf te Londen Vierhonderd arbeiders getroffen Nationaal Luchtvaart- fonds ERNSTIGE BEDRIJFSSLAPTE Staking te Bladel rei* Luit.-kol. J. Mioulet begraven De „Oena Oena” terecht FRIESCHE HEERENBAAI10,13 en 15 ct. Tijdelijk vervoerverbod voor aardappelen De salarisdebatten in den Volksraad Waarvoor de gelden zullen worden besteed Nieuwe ontslagen bij de mijnen Handelsbe trekkingen met Frankrijk Om de groote wintervoorraden te spuien Tenzij hy vóór 20 Febr. bedankt voor de N.S.B. Zelfs de arbeiders fungeeren als geldschieters De delegatie in Den Haag teruggekeerd Het Eerste Kamerlid Polak legt hem het vuur na aan de schenen N.S.B.-arbeiders zouden een nieuw collectief contract willen afsluiten 3 innen zeer korten tyd zal met de werkzaamheden worden begonnen 250 arbeider* te Rjj**en zonder werk CONFLICT IN DE SIGAREN INDUSTRIE Penningmeester van het B. A. bekent volledig LIJK AAN HET STRAND GEVONDEN In het land der blinden Is één-oog Koning. In het land der zienden heerscht ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZWEEFVLIEGEN Persoonlijk contact met gouver- neur-generaal en departe- mentsdirecteuren noodig geacht De uitlatingen van ir. Mussert Het conflict bij „De Sphinx” „De Tribune” zonder Dinsdag 13 Febr. 1934 De „Trito” op weg naar Belfast op een klip geloopen Onderzeebooten op ”7* de orge»i 4 55 stal 5 beteeke- toestanden deelde nog irlem. tndustrleele of commercieele belangen val- IntuMchen bergt deze regeling een onver- BATAVIA, 10 Febr. (Aneta) De Volksraad zette de debatten over t Herziene Bezoldigings besluit voor Burgerlijke Landsdienaren voort. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS te In Inmiddels wordt, naar wij vernemen, langs organlsatorischen wig getracht op dit terrein een meer algemeene regeling te treffen, waar mede alle belanghebbenden gebaat zijn. dat de land. Thans Is, naar „De Volkskrant” meldt, aan ongeveer 350 personen, waaronder meest ge huwden, by de fa. Ter Horst en Co. te Rysaen, met ingang van Maandag 3* Februari as. ont slag aangezegd. GORONTALO, 10 Febr. (Aneta) Het mo- x^rschlp „Oena Oena”. waarover eenige onge rustheid heerschtte, is terecht. 1 1 i 1 i 1 t i t t s c 1 a 1 I <1 s s V <1 k d rgew. door mydelyke onbillijkheid in zich ten opzichte van de gr<x>siers uit de omgeving der genoemde steden, die daar thans tydelyk geen afzetgebied meer hebben, hetgeen in andere jaren, wanneer na een vorstperiode de stedelyke grossiers met hun wlnteropslag in dezelfde positie verkeerden, natuurlijk wel het geval was. I» aansluiting hiigpp vestigt men de aan dacht er op, dat wn. de verwerkende Indus trieën. zooals de confectle-industrie in verband met haar behoeften aan wollen stoffen en kunst zijden weefsels betreft, reeds destijds is mede gedeeld, dat aan de meest dringende moeliyk- heden, waar mogeljk. zal worden tegemoet ge komen. Bovendien kunnen belanghebbenden zich in verbinding stellen met het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg. Groote ontevredenheid onder de ambtenaren Moet, naar het oordeel van den Minister, uit dezen oproep niet worden afgeleid, dat de heer Mussert bekend is, dat hier te lande zwendel-praktljken worden bedreven, als in de zaak-Stavlsky zijn bekend gewor- NabU Tegelen heeft Zondagmiddag één der deelnemers aan een startoefening voor zweef vliegen, tengevolge van het breken van den kabel, waarmee het vliegtuig werd voortgetrok ken, een gumml-knots met groote kracht tegen het hoofd gekregen. Het slachtoffer, de 36-jarige A. van der Munckhof uit Blerick, werd in zorg- wekkenden toestand met een schedelfraetuur naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. de van on- Het Crisis In- en U.tvoer Bureau deelt mede, dat in den aanvang van de volgende week voor den invoer van goederen, welke per 1 Februari JX op lage percentages zyn gecontingenteerd, zal worden begonnen met het uitgeven van extra-vergunnlngen voor den invoer uit Duitsch- land. De „Trito" is een vaartuig van de fa. Hudig en Veder uit Rotterdam. Het schip, dat 1157 bruto ton meet. Is in 1931 gebouwd. Het was Vrydag uit Rotterdam met een flinke lading vertrokken op weg naar Belfast als eerste aar- loophaven. Zaterdagmorgen is te Zandvoort aan t strand voor de Zeestraat het lyk gevonden van een naar schatting vjjf-en-vyfUgjarigen man, die vochtige kleeren aan had, maar niet verdron ken was. Op het lyk werden geen papieren ge vonden. De man droeg een zwarte jas, had grijs haar en een gryze snor. In zyn overhemd stond de naam Hendrik of Hendriks. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een zeeman uit Amsterdam. De politie stelt een onderzoek in. Naar aanleiding van berichten, waarin mel ding wordt gemaakt van een S4. reis van dr. Coiyn naar Indië, kunnen wy mededeelen, dat ons van betrouwbare zijde wordt bevestigd, dat de Minister-President inderdaad het voornemen heeft in April aa. naar Indië te vliegen. Naar de meening van dr. Coljjn is het noodzakelijk, dat hjj persoonlijk contact zoekt met den Gouverneur-Generaal, den Raad van Indië en de verschillende directeuren der Departementen. Zijn verblijf zal niet van langen duur zijn. Nog kan worden medegedeeld, dat de Fran sche delegatie bestaat uit de volgende heeren: BonnefonCraponne, directeur van de han- delsaccoorden, de Louyriac, onderdirecteur van de handelsaccoorden, Lesage, staatsraad-direc teur van den landbouw, de Charmasse. ambas- sade-secretarls, Slrven, adjunct-consul, Joffet. ambtenaar van het ministerie van landbouw, en Dupln, handelsattaché by de Fransche le- '■otle In Den Haag. 0 gramofoonmuzlek 20 gevarieerd pro- den, en dat ten Departemente van De fensie falsificaties worden gereed gemaakt, bestemd om een officier wegens landsver- raad In staat van beschuldiging te stellen, geiyk in de zaak-Dreyfus is geschied? Een der deelnemers kreeg een sched elf r act uur In een 'Zaterdagochtend gehouden vergade ring van de contact-commissie voor het mijn bedrijf hebben de myndlrecties medegedeeld, dat zy door de heerschende malaise In het bedrijf binnenkort er toe zullen moeten over gaan in totaal ongeveer vierhonderd arbeiders •e ontslaan. Zaterdagavond is in werking getreden een tydelyk vervoerverbod voor consumptli appelen naar de volgende steden: Delft, Groningen, ’s Gravenhage, Lelden, Rotterdam en Utrecht. Te Bladel zyn by de N.V. Tabakshandel v.h. Derk de Vries moeliykheden gerezen over de uitvoering van de C. A. O. en de sociale wet ten. Tegen Maandag 19 Februari is door de be trokken bonden staking aangezegd, waarby on geveer 100 personen betrokken sullen zyn. Tijdens de tot nu toe gevoerde onderhande- llngen hebben de beide delegaties getracht, een oplossing te zoeken om prindpieele overstem ming te bereiken over een basis, waarop on- derhandellngen zouden moeten worden gevoerd in overeenstemming met de in belde landen ge volgde handelspolitiek. De Nederlandsche dele gatie zal thans aan de regeering verslag uitbren gen van het verloop der besprekingen en na dere instructies ontvangen. Naar aanleiding der door de Sphinx-directie te Maastricht voorgestelde loonsverlagingen, hadden Vrijdagavond besprekingen plaats tus- schen de hoofdbestuuren en arbeiders, om te komen tot een beslissing over dit voorstel. Men zou dit, zonder nader geïnformeerd »e zyn, byna niet gelooven, zegt „Het Volk”, Indien men althans afgaat op den branietoon, waarin avond aan avond over het succes van com munistische acties geschreven wordt, maar ook over het „groot krantenbedryf”. waarvoor regelmatig geldinzamelingen plaats vinden. De werkeiyke feiten zyn echter Ietwat anders en heel wat minder gunstig. Nu al een lange reeks van maanden biykt de drukkery „Atlanta” aan haar flnancleele verplichtingen niet te kunnen voldoen. H«t is een niet te weerspreken feit, dat nu al sedert maanden aan tal van personeelleden, typografen, drukkers en ook administratief en expedtitie-personeel na het verstryken van de werkweek wordt meegedeeld, dat de beschikbare financiën niet toereikend zyn, om de overeen gekomen salarissen en loonen ten volle uit te betalen. Zoo zyn er arbeiders en employé’s, die aan niet uitbetaald loon bedragen te vorderen hebben van zeventig, tachtig, honderd gulden en zelfs meer. Ook met de betaling van de premies voor het pensioenfonds der typografen-organisatles zyn groote moeliykheden. Aan het pensioenfonds Is de drukkery „Atlanta”, naar verluidt, op het oogenbllk een bedrag van pl.m. vierhonderd gulden schuldig. Het is voor ingewyden geen geheim meer, dat deze flnancleele moeliykheden gepaard gaan met andere, van meer organlsatorischen aard. Ook het abonnementen- en lezerstal van „De Tribune” is aanmerkeiyk teruggeloopen en ook dit feit heeft mede geleid tot de flnancleele débdcle die de communistische party en haar dagblad-ondememlng thans voor zoo groote moeilijkheden plaatst. Het Pellkaan-Comlté deelt ons mede, dat nog steeds van verschllende zijden de vraag wordt gesteld, welke de bestemming zal zijn van bet byeen te brengen Luchtvaartfonds. De bedoeling van dese ingrijpenden maat regel Is, om de groote voorraden te spuien, welke de grossiers in genoemde plaatsen hadden opgeslagen, volgens contract met de Nederland sche Aardappelcentrale op verzoek der regee ring, zulks met het oog op het plotselinge Invallen van de vorst De grossiers krijgen nu de gelegenheid, deze voorraden zonder verlies van de hand te doen. Voor vrees, dat er nu te weinig goedkoopere soorten beschikbaar zullen komen, bestaat naar men aan de „Telegraaf” verzekerde, geen enkele reden. De regeering zal onmlddeliyk Ingrijpen als zulks het geval zou zijn. Eerder zullen na een dag of veertien de aard appelprijzen, die allengs te hoog waren ge worden. doch nu reeds dalende zyn, over het algemeen nog lager worden, hetgeen trouwens volkomen de bedoeling der regeering Is. Is den Minister gebleken, dat de heer Mussert de Justitie In kennis heeft gesteld van hetgeen hem biykbaar aangaande de gepleegd wordende en de in voorbereiding zynde misdaad bekend is? Zoo niet is de Minister dan bereid te doen onderzoeken, of de genoemde redacteur, de heer Mussert. als ambtenaar kennis heeft ge kregen van de vorenbedoelde feiten en dus in gevolge art. 163 van het Wetboek van Straf vordering verplicht ware geweest de Justitie daarvan In kennis te stellen? Indien de heer Mussert niet als ambtenaar van deze feiten kennis heeft gekregen, is de Minister dan bereid te doen onderzoeken, of er voor den heer Mussert voldoende reden is tot het uiten zyner bewering? Indien mocht biyken, dat deze niet aan wezig is. is de Minister dan niet van oordeel, dat het verzinnen en publiceeren van beschul digingen en aankondigingen, berekend op het verwekken van ongerustheid, strafbaar moet worden gesteld. Naar aanleiding van een bericht in de ,JI. R. Crt.”, waarin werd gezegd, dat de directie van de kalkfabriek Van Dyk Co. te Dordrecht, waarvan het personeel in staking is gegaan tegen een loonsverlaging van vyf tien pet. van de natlonaal-soclallstlsche werknemers organisatie het aanbod had ontvangen om een volledige bezetting te leveren van de fabriek, is „Het Volk" op onderzoek uitgegaan en heeft toen van dr. F. O. Brulning, leider van de af- deeling Dordrecht van de N.S.B., vernomen, dat het bericht onjuist was, althans in den po sitieven vorm, waarin het werd gegeven. Enkele nationaal-socialistische arbeiders hebben de ar beidsvoorwaarden aangevraagd om na re gaan, of daarop gewerkt kan worden. Verder gebeurt er nog niets, aldus dr. Brui- ning. Op een vraag, of er eventueel iets kan gebeuren, gaf dr. B. te kennen, dat het niet onmogeiyk is, dat nationaal-sociallstische ar beiders aan het werk zullen gaan. Hy meende echter, dat het dan uitgesloten is, dat de tegen woordige werknemers der fabriek op die voor waarden weer aan het werk zullen gaan. Op de opmerking, dat dr. B. deze tegenwoor dige werknemers toch niet in de hand heeft en dat die arbeiders zich natuuriyk onder de lei ding hunner eigen organisaties zullen biyven scharen, antwoordde de „leider", dat indien die arbeiders zich werkeiyk niet onder de „leiding" van de NB.B. willen scharen, het niet onmo gelijk is, dat de fabriek in dat geval geheel door nationaal-socialistlsche arbeiders zal -wor den bezet, waarmee dr. Brulning ten slotte dus volmondig toegaf, dat het bericht wel degelyk juist is. BEROMI NSTF.R. MO M. 5 20 gramofoon muzlek; 9 06 populair concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ I De heer A. Th. Lamping, voorzitter van delegatie, aangewezen voor het voeren derhandelingen met Frankrijk, is Vrydagavond uit Parijs teruggekeerd. De heeren H. A. Hooft en R. P. Bonthuis werden Zaterdag terugver wacht. By K. B. is aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht machtiging ver leend tot het byeenroepen der Staten dier Provincie in een buitengewone zitting in deze maand of in Maart, teneinde alsdan aan de orde te stellen verschillende voorstellen van Ged. Staten van spoedeischenden aard. Op de agenda van deze vergadering zal voor komen een voorstel om eervol ontslag te ver- leenen aan ir. A. A. Mussert als hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, zoo hy vóór 20 Februari niet bedankt voor de NB.B. Deze ontslagverleening moet volgen in ver band met het door de Provinciale Staten van Utrecht tn de jongste vergadering genomen be sluit om de lijst van voor ryksambtenaren ver boden vereenlglngen ook van toepassing brengen op de ambtenaren en beambten dienst van de provincie Utrecht. Daar de hoofdingenieur van den Prov. Water staat door de Prov. Staten wordt benoemd, is de beslissing over het geven van eventueel ontslag aan dezen functionaris ook aan dit college. Uit vroeger afgelegde verklaringen van Ir. Mussert is bekend, dat hy zyn functie van hoofdingenieur zal opofferen, terwille van het partybelang van de NB.B. Ten overvloede heben wy ons hieromtrent Zater dagavond nog tot ir. Mussert gewend. HU was evenwel wegens het vervullen van een spreek beurt afwezig, doch mevr. Mussert bevestigde ons soo uitdrukkelijk mogeiyk, dat haar man er niet aan dacéit, zjjn functie bU de N.S.B. op te geven. De Tegelsche gemeente-ambtenaar W H„ die in zyn functie van penningmeester van het Burgeriyk Armbestuur fraude heeft gepleegd en in verband daarmee is gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De gearres teerde had 1 Febr. j.l. ontslag uit genoemde functie genomen. By de overdracht van de boe ken aan zyn opvolger kwam de door hem ge pleegde fraude aan het licht. De man bekende in de afgeloopen jaren voor het gemeenteiyk armbestuur te Tegelen op de gewone wyae voorschotten te hebben opgenomen by den ge- meente-ontvanger. Door de afrekening telkens te verschuiven wist hy te bereiken, dat de fraude by de gewone kascontrole niet aan het licht kwam. De gepleegde verduisteringen be- loopen een bedrag van eenige duizenden gul dens. De communistische party, en niet In de laatste plaats haar dagbladbedryf, bevinden zich, naar thans meer en meer biykt, al reeds geruimen tyd in ernstige flnancleele moeliyk- heden. Het door Reuter geseinde bericht dat minister Coiyn per vliegtuig een reis naar Indië zou maken, heeft te Batavia de grootste belang stelling. Het bericht vond ook daar zydeling- sche bevestiging. Met plechtlgen eenvoud is Zaterdagochtend op de begraafplaats Nieuw Elk-en-Dulnen te Den Haag het stoffeiyk overschot van den gep. lul- tenant-kolonel van het Ned. Ind. Leger. J. Mioulet, ter aarde besteld. HLIZEN, 301 M. 8.00 KRO Morgen- concert. 10.00 Gram, muziek. 11.30 Godsd. halfuurtje door Kap. J. H. A. Hendriks. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Rustpoos. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus door me vrouw H. Cuppens -Geurs. 4.00 Gram.muz. 4.30 KRO Orkest o 1 v. Joh. Gerritsen. Cath. Geysel-Gestman. sopraan. 5.15 Gram. muz. 5.30 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 6.05 Gram, muziek 6.15 Mevr. Cath. Geysel Oestman. Fred Boshard a. d. vleugel; 6-25 KRO Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 6.40 Es- perantocureus door P. Hellker. 7.00 Politle- ber. 7.15 Pater G. Lohuis O.F.M. „Asch- woensdag en de groote vasten.” 7.35 Gram, muziek 8 00 Bonte avond m.m.v. het gezel schap Jan van Riemsdijk. The two Hod]ars. Jura Jurln’s Russisch orkest. De KRO-Boys o.l.v. Plet Lustenhouwer. De Parodisten o.l.v. Henri Eerens en de Hoorspelers. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. 8 00 AVRO Gram, muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo- foonmuziek. 10.30 Ochtendconcert door 't Ensemble Otto Hendriks 11.00 R V U Mej. J. Boer ..Kinderverzorging en opvoeding ten plattelande” 11.30 AVRO Ensemble Ot to Hendriks. Afgew. door gramofoonmuzlek. 1.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Af| door gram.muziek 3.00 Knipcursus Mevr Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Over schakelen naar Kootwijk. 4.15 Gramofoon muzlek. 4.30 Radio kinderzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen d. mevr. Ant. v. Dijk. 6.00 Aansluiting m. The House of Lord’s te den Haag. Ensemble Hans Lennartz. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.30 Engelsch voor gevorderden door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Boris Lensky viool. 9.00 Fransche Chansons gram muziek. 9.40 Aan sluiting met grand Hotel Café Restaurant Central te den Haag. Rosé Perösy en zijn orkest 10.15 Radio Tooneel ..De jacht naar het goud”. van kapitein Kid VI. 11 00 Vaz Dl as. 11.00 Gram. muz. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7 00 Belgische avond; gevarieerd orgelspel; 7.50 concert o.l.v. Pensls; 8.30 vervolg concert; 9.00 ge- Het Nederlandsche schip „Trito” is Zondag avond half zes voor de verraderlijke kust van Devon, nabij Startpoint, op een rif geloopen. Boven het Kanaal hing een dichte mist. Red- dingbooten zijn uitgevaren om hulp te bieden. Tengevolge van den mist kon men vanaf de rotsen niets rien; visschers zbn hierop een eind door het water gewaad en hebben zich er van overtuigd, dat de bemanning niet in onmidttel- lijk gevaar verkeerde. De „Trito” beeft getracht op eigen kracht weer vlot te komen, doch dit is mislukt. Vanaf Dartmouth is ook een sleepboot te hulp ge zonden. Men hoopt vandaag bet schip weer vlot te krijgen. KALUNDBORG 1261 M. 11 20 Leonard Gyldmark’s ensemble: 2.20 Louis Brail's instrumentaal ensemble; 7.20 omroep orkest o.l.v. Fritz Mahler: Straussconcert; 8.35 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 9.35 gramofoonmuzlek; 10.20 dansorkest. BERLIJN, 357 M. 1.55 gramofoonmurf. 6.20 programma van Langenberg. HAMBURG, 332 M. 12.40 gramofoonmuz. 4.20 sopraan; 5.40 gramofoonmuzlek; 9.40; omroepkoor; LANGENBERG. 456 M. 12 20 Westduit- sche kamerorkest o.l.v. Wilhelm Kelpe;; 120 populair concert; 4.35 gramofoonmü- ziek; 6.20 Camavalsprogramma. DA VENTRY. 1500 M. 12.20 orgelconcert; 12.50 Commodore Grand orkest; 1.50 Mid land Studloorkest o.l.v. Frank Can teil; 4.50 strijkkwartet; 7.40 radio Militair orkest; 11.15 Lew Stone en zijn Band. PARIJS Elf fel 1446 M. 12.50 concert. 8A0 Camavalsprogramma. PARIJS R.. 1706 M. 7.20 12.0 populair concert; 8.t gramma. MH. A AN, 369 M. 4.30 gramofoonmuzlek; 5.15 gramofoonmuzlek; ROME 421 M. 4.30 omroepkwintet. WEENEN, 507 M. 4.40 gramofoonmuzlek; 6.50 Camavalsprogramma; 8.20 gevarieerd programma; 9.50 gevarieerd programma. WARSCHAU, 1411 4 55 gramofoon- 9.50 dansmuziek. de zullen loopen van 25 pCt. over linie, met dien verstand dat de 5 pCt. voorna namelijk worden gekort op die categorie van arbeiders, die destijds een verlaging van 015 pCt. moest krijgen, terwijl de overige arbeiders, die met een 8-urigen werkdag slechts ƒ2.80 verdienen, geen loonsverlaging zullen krijgen. Voorts zal er in het 1 Maart as. in werking te treden collectief contract een ontslagclau- sule worden Ingelascht, waarbij bepaald wordt, dat de eerst-ontslag^n arbeiders ook weer het eerst zullen worden aangenomen en de laatst- ontslagenen het ^aast. Hierop kan worden geantwoord, dat dit fonds zal moeten dienen om steun te kunnen geven aan de Nederlandsche luchtvaart in den mc^st ruimen zin des woords, in die gevallen waarin de Regeering niet, of nog niet, kan medehelpen en waarin het particulier initiatief te kort sou schieten uit gebrek aan geld. Alleen gevallen van algemeen, nationaal be lang komen voor die hulp in aanmerking, zui ver Industrieele of commercieele belangen val len daarbuiten. In de eerste plaats vallen er dus onder die gevallen, die kunnen helpen om Nederland de vooraanstaande plaats te doen behouden die plaats te doen behouden die bet tot nu toe in de wereldlucbtvaart inneemt Het aoc.-dem. Eerste Kamerlid Polak heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Heeft zyn Excellentie de Minister van Jus titie kennis genomen van de uitnoodiging in het Weekblad „Volk en Vaderland”, redacteur de heer Ir. A. A. Mussert, gericht tot „Volks- genooten-Juristen”, om te helpen „het vaandel van het recht hoog te houden in de komende Nederlandsche Stavisky- en Dreyfus-iaken?” ,JDit zal ik morgen doen!” Het zit velen in het bloed uit te stellen. Wij zien ergens tegen op. We moeten een naar zaakje opknappen, een lastig iets behandelen. Morgen! We leven in oneenigheidwe weten dat het voor een goed deel ook onze schuld is. We willen wel de hand ter verzoening uitsteken en het woord voor te herstellen vriendschap spre ken. Maar een kobold fluistert ons in ’t oor: Morgen. En ’s anderen aaags vindt onze uitgestoken hand, vindt ons verzoenend woord eendoode- Te laat. Zóóveel is te laat: morgen. De Engelschen hebben zoo’n patent spreekwoord, doe het nu! Alles wat ge heden kunt doen, doe het. Dat zal u heel wat gemak geven en heel wat narigheid besparen. Doe het nu! Deze extra-vergunningen worden verstrekt aan ben, die hun gewone aanvragen hebben ingediend en nadat de gewone toewyzing voor het betrokken artikel is uitgegeven. Waar de hierboven bedoelde extra bewyzen automatisch door bet Crisis In- en Uitvoer Bureau worden verleend, behoeft hiervoor geen afzonderiyke aanvrage te worden ingediend noch afzonderiyk te worden gecorrespondeerd Door de heerschende toestanden by de .Bphinx" is het noodig 38000 op de loonen te winnen. De directie had loonsverlagingen voor- gesteld van 015 pCt. voor de hoogst gesala rieerde arbeiders, zynde ongeveer 400 In ge tal. Slecht na langdurige besprekingen en noode hebben de arbeiders zich by het voorstel van het hoofdbestuur neergelegd, by welk advies in overleg met de directie de loonsverlagingen de geheele x Tydens zyn verblyf te Londen heeft dr. Coiyn een bezoek gebracht aan den Engelschen mi nister van Handel en Nyverheld, Runctman, welk bezoek In verband gebracht wordt met de rubberrestrictle, de maatregelen Inzake den dollar en de sulker-productle. Anderzyds wordt volgehouden, dat de reis een atrikt particulier karakter draagt en dat dr. Coiyn enkel een persoonlijk bezoek heeft ge bracht aan zyn ouden vriend Runciman. Naar ons ter oore komt, zou de heer Coiyn, die zooals men weet Zaterdag in Londen is aangekomen, in den loop van den dag een onderhoud hebben met minister Runciman, waarby verschillende handelspolitieke vraag stukken besproken zouden worden. Het vraagstuk betreffende den aanleg van een automobielrenbaan in ons land en de plaats waar deze zal verryzen is. zooals wy nog in een gedeelte van ons vorig nummer konden berich ten. thans beslist. Zaterdag was in het Amstel-hotel te Amsterdam een vergadering belegd door de Ko- nlnkiyke Nederlandsche Automoblelclub op deze conferentie, die o.m. ook werd bygewoond door den burgemeester van Heerlen, den heer M. F. G. M. van Grunsven, werd mededeellng gedaan, dat de K N.A.C., na bestudeerlng en beoordee- Ilng van de verschillende plannen, die by haar waren ingediend, haar keuze heeft laten vallen op het project van een auto-circuit. dat afkom stig is van het gemeentebestuur van Heerlen, dat zich ten aanzien van zyn plannen op het standpunt heeft gesteld, dat voor alles rekening diende te worden gehouden gpet de noodzake lijkheid van goede toeegangswegen, practische In- en uitritten, groote parkeerterreinen en dat een hotel-accomodatie, welke zal zyn Ingericht voor de ontvangst van vele duizenden toeschou wers uit alle deel*n dei lands moet syn verze kerd. By de beantwoording van de ongetwyfeld rij zende vraag of Heerlen wel voldoende gunstig is gelegen voor het wekken van een biyvende be langstelling. vooral ook uit de andere deelen van ons land, moge er op worden geKe*en, toenemende verkeersverbetering In ons vooral wat den aanleg betreft der verschillende bruggen welke Noord en Zuid verbinden, de be zwaren welke oogenschyniyk zouden kunnen worden aangevoerd volkomen zal opheffen. De overgroote belangstelling voor de T.T.-races In het Noorden van Drente heeft dit reeds bewe zen. Per auto, trein, electrische tram, autobus, enz. zuilen de toeschouwers uit alle deelen des lands in weinige uren ook Zuid-Limburg kun nen bereiken. En tevens is de mogeiykheid ge opend voor vele Belgische en Duitsche belang stellenden om den wedstryd te bezoeken. Overigens zal de aanleg van de baan zelf, wel ke feiteiyk aL wegcircult is gedacht, geheel in overleg met de K.N A C geschieden. Breedte, lengte, ophooging van de bochten exl. houden ten nauwste verband met de daaraan door de K.N.A.C. gestelde eiachen. Het wordt een gesloten circuit. De terreinen waarop de baan wordt aangelegd hebben een grootte van 350 H.A. en zyn gelegen in de Heer- lerhelde rond den Heksenberg, een sterk geac cidenteerd terrein met vry groote hoogteverschil len. waardoor het mogelyk is den weg zoodanig met styglngen en dalingen aan te leggen, dat aan de bestuurders en auto's hooge elschen van resp. rijvaardigheid en goede constructie wor den gesteld. Het ligt in de bedoeling om op dit terrein in de toekomst „de groote prtjs van Nederland" voor automobielen te laten verrtjden. De burgemeester van Heerlen mede, dat reeds binnen zeer korten tyd een aan vang zal worden gemaakt met de werkzaam heden. i varleerd concert door het Radio Luxemburg- orkest o.l.v. Henn Pensls; 9 20 pianorecital; 9.46 aymphonleconcert; 10.45 dansmuziek. BRVSSEI.. 4M M. 13.30 kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 gramofoon muzlek; 5 30 omroepsymphonleorkest o.l.v. Jean Kumpe; 8 20 gevarieerd concert; 10.30 dansmuziek. H. M. onderzeebooten K XIV en K XV onder bevel van J, L. K. Hoeke lult, ter zee 1ste klasse en luit ter zee Se klasse O. de Booy, zyn Vrijdagmiddag 3 uur Ouessant gepas seerd. De heer Soeroso meent, dat de salarispost onnoodig hoog is, doordat de dlfferentieering naar den landaard, hoewel schijnbaar afge schaft, in feite is biyven bestaan. Spreker acht opheffing van het schalenstelsel wenschelyk. Hy is echter niet blind voor de belangen der importkrachten. doch meent dat met import- premies al veel kan worden gedaan. Spreker is tegen de Invoering van jeugdsalarissen, daar vele jeugdige personen hun ouders moeten on derhouden. De heer Van llelsdingen verklaart, dat zyn grootste bezwaar zich richt op de in het Her ziene Bezoldigingsbesluit verdisconteerde her- waardeering. De heer De Dreu meent, dat met verlenging van den diensttyd verhooging van pensioen gepaard dient te gaan. Doordat een pensioen regeling nog ontbreekt, wil spreker met het Herziene Bezoldigingsbesluit geen spnong in het duister doen. De heer Burger vraagt of de Regeering be reid is tot onmlddeliyk redres der salarisregeling indien tot waardevermindering van den gulden zou worden overgegaan. Spreker waarschuwt tegen overschatting van het arbeidsaanbod uit Holland. Het gaat niet om de quantltelt doth om de kwaliteit. Het is gebleken, dat vele Leidsche indologen de in het uitzicht gestelde Indische positie willen prysgeven, indien zy kosteloos van hun studiecontract kunnen af- kotnen. Als vertegenwoordiger van het Euro- peesche Binnenlandsch Bestuur in den Volks raad moet spreker vreezen, dat het Herziene Bezoldigingsbesluit voor Burgeriyke Landsdie naren een gevaar is voor den band tusschen Indië en Holland. De heer Soeangkoepon wyst er op, dat er groote ontevredenheid onder de ambtenaren heerscht. De plotselinge achteruitstellmg in in komsten is, volgens spreker, de oorzaak van vele fraudes. De heer Feullleteau de Bruyn verzoekt ern stige aandacht voor maatregelen, dia zouden moeten worden genomen, indien de gouden standaard zou worden verlaten, aangesien deze vraag vkn. meer dan theoretische nis is. en waarop het krachtens zyn verleden recht heeft. Die plaats wordt het door velen benyd en de concurrentiestryd is scherp, terwijl concurrenten machtig en ryk zyn. En in de tweede plaats zyn er tal van andere gevallen denkbaar, die niet rechtstreeks tot de staatsbemoeienis behooren en waarvoor parti culiere steun niet of zeer moeliyk te vinden is. Om de gedachten te bepalen, en zonder ook maar eenlgszins vooruit te willen loopen op de statuten van de stichting, waarin het fonds zal worden ingébracht, kunnen worden genoemd: de verspreiding van Juiste luchtvaartbegrippen onder de Jeugd, eventueel hulp by ondersteu ning van nagelaten betrekkingen van lucht- vaartpersoneel. steun by belangryke proefne mingen van algemeen nut, studiereizen, studie beurzen, enz., enz. Daarby moet dan elk geval op zich zelf worden beoordeeld door het bestuur der stichting, aan de hand van de statuten van het fonds. Het Pelikaan-Comlté hoopt dat door deze korte uiteenzetting de bedoeling van het fonds aan iedereen duldelyk zal zyn. Het blad vernam verder nog het volgende: De partyen, betrokken by het conflict aan de kalkfabriek van Dyk Co. hebben Donderdag een bespreking gehad met den ryksbemlddelaar mr. Josephus Jitta. In deze conferentie, die ongeveer twee uur duurde, is op venMek YmrJyet bestuur van de Alg. Werk- gevertf-organlsatie besloten, de besprekingen te schorsen voor nader beraad. Waarschyniyk zal mkort een nieuwe conferentie volgen. De 3g duurt intusschen voort. 1 eigenaardige rol speelt de burgemeester van Gravendeel in deze zaak. Uit zyn ge meente heeft hy zeventien personen uitgezocht. Een lijst met hun namen heeft hy ter hand gesteld aan den heer Oosterbeek, bedrijfsleider van de kalkfabriek, aldus meldt het blad. Daar na is een der zeventien arbeiders op het raad huis ontboden, waar hem de lijst Is overhan digd met de boodschap: dat hy deze arbeiders moest bewerken. De stakers kwamen er achter en stelden op hun beurt pogingen In het werk, de zeventien arbeiders te bewegen, zich niet voor dit werk te leenen. Deze pogingen hadden succes. wy laten deze mededeellngen natuuriyk ge heel voor rekening van „Het Volk".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20