Prikkeldraad Sovjet-Rusland contra Japan e il d Mussert spreekt Staking dreigt Getob in deS.D.A.P. INBREKERS OP PAD FELLE BESCHULDIGING OP PARTIJCONGRES 1 MAANDAG 12 FEBRUARI DOMINEE BEDREIGD UIT DE R.K. STAATSPARTIJ genomen Recherche had succes Zilveren bestaanafeest st Chauffeur handelde in opdracht Geen reflector aan den wagen WEER TERUG NAAR INDIË Actie van het I. E. V. Uit de bouwvakken TEGEN SOVJET-RUSSISC HEN INVLOED Drie geschilpunt tn 1 Machiniaten-examen Rede van generaal Blucher Verplichte aangifte van r adio-T oes tellen Minister Colijn te Londen Ernstig verkeersongeluk het gevolg Zyn de dossiers van haar hande lingen paticulier bezit? Gebleken is, dat alleen de georga niseerde kleermakers voor de maatzaken zyn uitgesloten Een antwoord, dat weinig houvast geeft Ds. van Hoog er huy zen bepleit opheffing der C. P. H. WAARSCHUWING VOOR FRUITKWEEKERS DE KAZERNES KRIJGEN NAMEN ST. MARTHA-PAROCHIE TE DEN HAAG SAMENWERK1NG TUSSCHEN SCHEEPSREPARATEURS SCHANDALEN OOK IN ONS LAND? ttDe overwinning aan de partij van het fatsoen” f - In de gevangenis van Bayonne GaratKrijg je hier ook presentiegeld? (Marianne) BERUCHT SMOKKELAAR IN ARREST Geen overeenstemming over een C.A.O. in het Stucadoors- bedryf „Japan bereidt zich energiek voor op een sprong naar Oost Rusland” Besprekingen over de vloot in Indië? Internationale besprekingen worden gevoerd Twee vrienden te Den Bosch, die samen tien „zaakjes” voor hun rekening hadden Wil Wit- 12.000 tenlandsche Zaken verklaard: De leidende Sovjet-organen it aan- A I l i? Zaterdagavond laat heeft nabij de Lichtmis, gemeente Dedemsvaart, op den straatweg Zwolle Meppel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen alle kazernes, ressorteerende onder het Depar tement van Defensie, een naam te geven. Naar de Matin" uit Londen verneemt, wordt het bezoek van minister-president Coiyn aldaar in verband gebracht met besprekingen inzake de vorming van een vloot-defensie-linie In Neder- landsch-Indië en de vlootbaste Singapore. i, waartegen frult- ls wel de bloed- 4 gevers noemd. In hun toelichting schrijven B. en W., dat het reeds langen tijd de aandacht getrokken heeft, da* tusschen de in Veteen veelvuldig ko mende Sovjet-Russteche booten en den wal een zeer verdacht en ongewenscht verkeer plaats vindt. Het komt voorts nogal eens voor, dat speciaal vanaf de binnenvallende groote toerte- tenbootje van een bepaald land drukwerk en propaganda-materlaal voor een bepaalde bewe ging aan den wal wordt gebracht. Aan een en ander behoort een einde te worden gemaakt Naar aanleiding van de vragen, die door het Eerste Kamerlid, den heer Polak, aan de Re- geering gesteld zijn, in verband met een uitla ting van den heer Mussert in zijn blad „Volk en Vaderland", waaruit de conclusie te trekken zou zijn, dat hier te lande kunnen worden ver wacht Stavlsky- en Dreyfus-processen, heeft het „U. D.” zich tot den heer Mussert gewend met de vraag of hij daar nadere Inlichting over kon verstrekken. De heer Mussert zeide: „Denkt u ook niet, dat de manier, waarop onze leden uit de burgerwachten en uit de benzonder vrijwil lige landstorm gezet worden, denkt u ook niet, dat de wijze, waarop aan N.S.B.-leden, die In overheidsdienst zijn, ontslag wordt verleend, er ger te dan het Dreyfusproces? En wat de 8ta- visky-affaire betreft, verwacht u ook niet, dat dergelijke opzienbarende dingen, gelijk nu In Frankrijk, ook wel In ons land aan den dag zouden kunnen treden?" len en tetrof- anten. Een van de grootste p|pgen, kweekers te strijden hebben, luteplaag. Reeds vele zwaar door bloedlute aangetaste boomen werden met een middel, dat onder den naam „Poli flor” In den handel is gebracht, behandeld en met afdoend resultaat. Ook op bekende Nederlandsche vruchtboomkweekerljen werden proeven met „Pollflor” genomen; over den uitslag was men ten volle tevreden. De vruchtboomen kunnen het geheele jaar door met het middel worden bespoten, zelfs al staan de boomen met vruchten, of beeft men a. De werkgevers wenschten voor een nei tal gemeenten niet te bestendigen de verpl ting. om in woning- en scholenbouw In ti te laten werken. In een zestal van deze meenten hadden de werkgevers slechts le terwijl ze voor twee gemeenten feitelijk bezwaren hadden, deze verplichting te i vaarden. b. Zij wenschten de bestaande vacantle teling slechts tot einde Juni; daarna zou slechts één vacantlefonds mogen zijn. c. Zij wenschten voor Groningen een grootere. loonsverlaging van 3 cent per uur en voor Njhr Een personenauto, bestuurd door den heer 8. uit Bussum. komende uit de richting Zwolle, reed met een hevigen schok op eenige aan el kaar gekoppelde boerenwagens, bestuurd door den voerman Marinus uit de Lichtmis. De auto sloeg over den kop en werd geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. De voerman M. werd zeer ernstig gewond en In hopeloozen toe stand naar het R K. Ziekenhuis te Zwolle ver voerd. waar hij Zondagmiddag om vijf uur nog niet tot bewustzijn was teruggekeerd. Naar wij vernemen, waren de boerenwagens, die eveneens geheel vernield werden, niet van reflectoren voorzien. Het onderzoek wordt ge leid door de Koninklijke Marechaussée van de T.ichtmii* Op Donderdag 15 Februari as., des middags te twee uur, zal h« Indo-Europeesch Verbond in „De Galerij", Laan van Meerdervoort te Den Haag, een openbare bijeenkomst houden voor leden en genoodlgden, waar het onder werp: „Passage naar Indië” ter sprake zal worden gebracht, zulks in verband met het feit, dat het voor het Ministerie van Koloniën, de Pensioenfondsen en de Scheepvaart-Maat- schappijen van groot belang te, te weten van welken omvang de behoefte te om naar Indlé terug te keeren, teneinde te kunnen berekenen in hoeverre faciliteiten eventueel kunnen wor den verleend aan het aantal personen, dat hiervoor in aanmerking kan worden gebracht. Na afloop dezer bespreking zal het lid van het I.E.V., de heer Sleeboom, een causerie houden over de opderwijsinstelllngen en Inter naten van het I.E.V. te Bandoeng. MOSKOU, 12 Febr. In de slotzitting van het 17e communistische partijcongres heeft de com mandant der Sovjet-strydkrachten in het Verre Oosten, generaal Blucher, een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Imperialistische politiek van Japan geen enkele waarborg geeft, dat Rusland niet tegen zijn zin in militaire complicaties betrokken wordt. Niettegenstaande de vredelievende woorden, bereidt Japan zich energiek voor tot e^n sprong naar Oost-Ruslaqd, hetgeen o.a. bleek uit de spoorwegen in Mandsjoerlje, welke naar de Russische grens voeren, en de straatwegen, wel ke de afgeloopen twee jaren zijn aangelegd. Ook zijn meer dan 50 vliegvelden aangelegd binnen den driehoek Moekden-Charbln-Tsitsl- har. Ten aanzien van de verklaringen van den Japanschen minister van oorlog Hayashi, dat het Japansche troepental In Mandsjoerjje was verminderd, terwijl een geweldige Russische troepenmacht aan de grens bijeen was getrok ken, zeide Blucher, dat t Japansche leger In Mandsjoerlje meer dan een derde van de Ja pansche strijdmacht, n.l. 130.000 man. bedraagt. Hierbij moeten dan nog gevoegd worden 110 4 Ten slotte verklaarde Blucher nog, dat tij dens de uitvoering van t eerste Vljf-jaren-plan In de provinciën van het Russische Verre Oos ten meer gepresteerd te, dan onder het geheel Tsaristische regiem. Tijdens het uitvoeren van het tweede Vljf-jaren-plan zal hier een groot Industrlallsatle-plan worden doorgevoerd Ir. deze gebieden toch ligt een steenkoolvoorraad van 100 milliard ton en twee milliard ton ijzer en koper. Ook de landbouw zal sterk worden bevorderd, mede door het verleenen van faciliteiten aan degenen, die zich hier willen vestigen. Blucher sloot zijn rede met de verklaring, dat indien een oorlog mocht uitbreken, het Roode Leger In het Verre Oosten de bolwerken van het kapitalisme zal vernietigen. De rede van Blucher werd herhaaldelijk door luide goedkeuringen onderbroken. Aan het slot van deze zitting zette Molotoff nog enkele aanvullende punten op het Tweede Vijf-jaren-plan uiteen, die eenstemmig werden Staande de vergadering kwamen uit eenige afdeelingen rapporten binnen, waaruit bleek, dat bij verschillende belangrijke maatzaken de personeelen bereid zijn In antwoord op de uit sluiting der georganiseerde kleermakers met Ingang van 17 Februari In staking te gaan. Heden komen de Hoofdbesturen in vergadering bijeen. Tegenover de Japansche voorbereidingen kan Rusland niet onverschillig blijven en moet het zijn oostelijke provinciën op een verdediging voorbereiden. Hiertoe zijn langs de grens kazematten van gewapend beton gebouwd en te de legermacht versterkt met keurtroepen. Wjj zijn sterk, zoo verklaarde Blucher, door onze techniek, onze tanks en onze vliegtuigen. ZU zullen ons in staat stellen overal de overwinning te behalen. B en W. van Velsen hebben aan den raad dier gemeente een voorstel gedaan om de Al- gemeene Politieverordening aan te vullen om. met een bepaling, waarbij leder, die zonder schriftelijke toestemming van den burgemeester of van den commissaris van politie zich begeeft aan boord van In de gemeente verblijvende schepen van Sovjet-Russteche nationaliteit of met de bemanning of andere opvarenden van deze schepen gesprekken voert of briefwisseling houdt, gestraft wordt met een boete van ten hoogste 300 of hechtenis van ten hoogste twee maanden. Met dezelfde straf wordt bedreigd elk lid van de bemanning van schepen van Sovjet-Russl- sche schepen, dat zich zonder schriftelijke ver gunning van den burgemeester of den commis saris van politie binnen de gemeente aan den wal begeeft. Tenslotte wordt het verboden om binnen de gemeente vanaf schepen van vreemde nationa liteit boeken, drukwerken of geschriften aan land te brengen of te verspreiden. Heel radio-luisterend Nederland is plotseling opgeschrikt door een daad van P. T. T., waar toe men haar niet In staat achtte: door haar toedoen zijn n.l. (in Rotterdam) dezer dagen twee ontvangtoestellen in beslag genomen, om dat ze niet waren „aangegeven." Toevallig waren ambtenaren van P. T. T. er achter gekomen, dat er eenige bezitters van radlo-toestellen niet hadden voldaan aan de wettelijke verplichting tot het aangeven van hun ontvangers bij het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse. Ze werden gewaarschuwd, maar bij latere contrdle hadden ze nog niet aan hun verplichting voldaan, waarop inbeslagname en proces-verbaal volgden. Een feit te, aldus lezen we in de „Katholieke Radio Gids", dat vele bezitters van een ont vanger niet weten, dat ze voor hun toestel een soort machtiging, hun namens P. T. T. uitge reikt, moeten bezitten, weer anderen meenen, dat ze zonder dat bewijs juist zoo goed ont vangen; twee hebben er gemerkt, dat dit niet het geval te! Inderdaad leert het „Radio-Reglement 3109” In Art. 66 ons, dat „het ten gebruike gereed aanwezig hebben of het gebruiken van een ont- vanginrichting verboden te, zonder in het bezit te zijn van een „ontvang-bewjjs”. Omdat elke radioluisteraar er nu eenmaal rekening mee heeft te houden nemen we uit dit arti kel het volgende over: Zonder ontvangbewijs is het ten gebruike ge reed hebben pf het gebruiken van een* ontvang inrichting verboden. Ter verkrijging van het bedoelde ontvangbe wijs is aangifte veretecht binnen 14 dagen, na dat de inrichting ten gebruike gereed is, bij den Directeur van het Rijkstelegraaf- of telefoon kantoor ter plaatse, waar de inrichting zich be vindt, of. Indien zich ter plaatse zulk een kan toor niet bevindt, bij dien van nabij gelegen Rijkstelegraaf- of telefoonkantoor. ZU geschiedt door middel van een formulier, hetwelk aan alle Rijkstelegraaf- en telefoonkantoren koste loos verkrijgbaar te. Dit ontvangbewijs moet te allen tijde ter plaatse, waar de Inrichting zich bevindt, kun nen worden vertoond. De houder is verplicht onverwijld aangifte te doen van elke verandering van woonplaats, adres of plaats, waar de inrichting zich bevindt of wanneer de inrichting wordt opgeruimd. Dan willen we er nog de aandacht op ves tigen. dat men ook verplicht te: „de door den Directeur Generaal (der P. T. T.) aan te wij zen- ambtenaren, voorzien van een legitimatie bewijs. in de gelegenheid te stellen de inrich ting te onderzoeken en kennis te nemen van alles wat daarmede verband, houdt. 118.000 Mandsjbekwotroepen en gardisten, gewapend door Japan. Verder telt de Sungarl-vloot 24 eenheden, terwijl de Japansche luchtvloot in Mandsjoerlje 500 toestellen telt. Over het aantal Russische toestellen aan de grens wenschte Blucher zich niet uit te laten, doch hy verzekerde, dat Indien noodig, het aan tal Russische vliegtuigen dat van Japan verre zal overtreffen. MOSKOU, 12 Febr. Het zeventiende congres van de communistische partij te vandaag ge sloten. Na de verkiezing van de leidende organen der partij kwam het nieuwe centrale comité bij een, dat de uitvoerende organen van het cen trale comité heeft benoemd. Het Politiek Bureau te aldus samengesteld: Stalin, Molotow, Kaganowltsj, Worosjllow, Ka linin, Orsjonlkidse, Koelblsjew, Klrow, Andrejew Kosslor. Stalin werd herkozen als secretaris generaal der partij. Van het secretariaat van het centrale bureau zijn o.a. lid Stalin en Kaganowltsj; van het organisatiebureau eveneens Stalin en Ka ganowltsj. Het nieuwe centrale comité telt 71 leden en 68 candidaten. Behalve de boven genoemde per sonen zijn om. ook Litwinoff en Blucher lid. De centrale commissie, die de politieke en ethische contrdle over de partij had, is ont bonden en vervangen door een „commissie voor partycontröle”. Tot voorzitter te Kaganowltsj benoemd. In de commissie zijn vooraanstaande communisten, o.w. de officier van het hoog gerechtshof, Akoelow, gekozen. Ok het regeeringsorgaan ter contrdle van het Sowjetapparaat te ontbonden en vervangen door de „commissie voor Bowjetcontrdle", onder voor zitterschap van Koelbtejew. in dien staat in een dergelijken toestand bracht worden, dat ze geen ondersteuning meer gebruiken kunnen? Nog interessanter was datgene, wat de heer Mussert zeide over terreur: megen van 3 cent per uur voor de stucadoors. Voor Leiden van 5 cent per uur voor de opper lieden. De besturen der arbeidersorganisaties hebbtn Vrijdag voorgesteld, voor den duur van 2 4 3 weken het meergenoemde compromis in te voe ren. In dezen tijd zouden dan, via de hoofdbe sturen der patroonsorganisaties, met de bestu ren der afdeelingen bovengenoemd, besprekin gen gevoerd worden, teneinde alsnog te probee- ren. in deze plaatsen het eens te worden. De werkgevers meenden in dat voorstel niet te kunnen treden. ZU konden, aldus deelden zij mede, van hun standpunt inzake het in tarief werken, geen afstand dcen. Terzake van de loonsverschillen waren zij bereid zich nog eens met hun afdeelingen in verbinding te stellen. Hun voorstel van de vacantieregeling gaven zijn nogmaals in ernstige overweging. Van arbelderszjjde werd deze houding be treurd, temeer, waar in de af te sluiten over eenkomst de bepaling blijft opgenomen, dat den werkgevers, via de arbltrage-commlssie, vrijstel ling van het in tarief werken voor woning- en scholenbouw kan worden gegeven, wanneer zou blijken, dat by ongeorganiseerde patroons deze bepaling niet zou kunnen worden doorgevoerd. Op deze bepaling te in het nu afgeloopen con tract door de werkgevers reeds met zeer veel suc ces een beroep gedaan. Uit bovenstaande biykt derhalve, dat de ver schillen gering zijn en 1 te jammer, dat deze niet overbrugd zijn geworden. Dit ware wellicht mo gelijk geweest, wanneer de besturen der Werk- het voorstel der arbeiders, bovenge- hadden aanvaard. Nu zyn conflicten niet uitgesloten. grondgewassen onder de boomen verbouwd, zooals op kweekeryen doorgaans het geval te. of wanneer korven met byen tydens den bloeityd in den boomgaard zyn gebracht. Men beeft niets anders te doen, dan 3 4 5 pet. deelen „Pollflor" in 100 deelen water op te lossen en hiermede de boomen te bespuiten. Behalve tegen bloedlute te „Pollflor" een middel om daarmede ook de kankerplekken op vruchtboomen te behandelen. Evenzoo kan het gebruikt worden om bladluizen, rupsen en al lerlei ander ongedierte te vernietigen. „Wat er afgeloopen jaar gebeurd te en wat er gebeuren gaat, te terreur. Voor alle maat regelen tegen N. 8. B. bestaat geen zede lijke grond, het zyn alleen angstuitingen. Daarentegen staat onze vaste wil om door te gaan en de vaste wil om fatsoenlyk te blyven, want de overwinning zal zyn aan de party van het fatsoen." TOKIO, 12 Febr. (V. D.) Naar aanleiding van de redevoering van generaal Blucher wordt van de zyde van het Japansche Ministerie van Bul- tenlandsche Zaken verklaard: „Elke militaire kaste, niet alleen in Rusland maar ook in an dere landen, denkt wanneer haar militaire uit rusting gereed te alleen aan oorlog, zy te nog bezeten door een psychologie uit de tyden van het feodalisme. In moderne oorlogen moeten echter heele volken worden gemobiliseerd en van belang te niet de militaire uitrusting, maar het moreel van de natie" De Japansche zegs man vroeg zich af, of de Russische moejiks Blucher zouden volgen op het oorlogspad. Aan de redactie van „Het Handelsblad" heeft ds. A. G. H. van Hoogenhuyzen dezer dagen meegedeeld een dreigbrief te hebben ontvangen van een geheim agitatie-comité. dat besloten zou hebben hem binnenkort voor eeuwig het zwygen op te leggen. De dominee heeft dit schryven in verband gebracht met het feit, dat verleden jaar zyn zoon bewusteloos te geslagen. Hy acht het dan ook niet onmogelyk. dat deze brief meer te dan een laffe bangmakery. Ik deel dit mede, aldus schryft hy, opdat als er eens iets mocht gebeuren, men zou weten, dat het reeds van te voren te aangekondigd. Dageiyks te de revolutionnaire communistische pers bezig de volksziel te vergiftigen en spoort zoo niet direct dan toch indirect tot daden van geweld aan. waardoor onevenwichtige na turen maar al te zeer zich laten beïnvloeden, terwijl de leiders en opruiers zelf achter de schermen blyven. Is het niet meer dan tyd dat de Communistische Party Holland worde opgeheven en revolutionnaire bladen worden verboden? Moeten er eerst slachtoffers vallen voordat de regeering ingrypt? In de pers circuleerde begin Februari een bericht, waarin van werkgeverszyde werd mede gedeeld, welke arbeidsvoorwaarden zy bereid waren in een landeiyk collectief contract op te nemen. Wat In dat bericht niet voorkwam was, dat de besturen van de patroons- en arbeiders organisaties het eens geworden waren over een aantal voorstellen, die zy voor hun organisaties «ouden verdedigen. Deze voorstellen nu waren door de leden van de patroonsbonden verworpen, maar zyn door de arbeiders-organisaties aanvaard. Naar aanleiding van de toen Ingetreden si tuatie hebben de besturen der arbeidersorga nisaties het initiatief genomen voor een nieuwe bespreking, die Vrydag in Den Haag is gehou- houden. iyk ge- Dezer dagen werden te Duisburg besprekin gen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche. Dultsche en Belgische Scheepsreparatle werven, vereenigd respectieve- lyk in Reparatle-afdeellng REPA van den Cen- tealen Bond van Scheepsbouwmeesters in Ne derland, Vereln der Fluss- und KUnstenschiffs- werften Deutschlands en de Vereenigde Belgi- goedgekeurd. Onder luide toejuichingen ver klaarde Molotoff, dat dit Tweede Vyfjaren-plan de totale onderdrukking van de kapitalistische klassen moet beteekenen. Japanach commentaar Wanneer er een party te. die tobt en worstelt met haar verleden, dan te het de S.D.A.P. zy wil het Marxisme niet over boord set- ten, maar tracht er een anderen zin aan te geven dan de party der communisten. zy durft niet openiyk afstand doen van het woord, het begrip, de strijdleus „revolutlonnair". maar verklaart terzelfder tyd afkeerig te zyn van alle Illegale middelen. zy dient zich nog steeds aan als „arbeiders- party", maar spant tntusschen alle krachten in. om den middenstand onder haar banier te krygen. Zelfs te men het in den boezem der party niet eens over de vraag, wat men onder „democratie” heeft te verstaan, getuige een dezer dagen gevoerde polemiek tusschen twee corypheeën der party, de heeren Kleerekoper en Boekman. Zoo zou men kunnen voortgaan. De 8.D.A P. hinkt op twee en meer gedachten. Het te een en al onzekerheid en twyfel in haar midden, zoodat de vaste koers ontbreekt. De stryd van en tegen de N.S.B. moge eeniger- mate de aandacht van hare inwendige geschil len en troebelen afleiden, verdwynen doen deze daarmee niet. De onderlinge tegenstellingen blyven. En daarby voegen zich twistpunten van meer zakeiyken aard, over medezeggenschap en der- geiyke ietwat teere aangelegenheden. De crisis van dezen tyd demonstreert zich wel sterk in de 8.DAJ». houden. Daar is overeenstemming niet mc bleken. De door de werkgevers gedane vooi het tusschen de gezamenlijke besturen ten compromis bevatten drie geschi Deze punten waren de volgende: sche Scheepsbouwmeesters. Doel van de besprekingen was een weg te vinden tot samenwerking, teneinde eikaars belangen te dienen, zonder echter de gezande internationale concurrentie in den weg te tre den, voorloopig alleen betreffende reparaties enz. aan internationaal varende binnenvaar tuigen. De besprekingen hadden een zeer aangenaam en vlot verloop, eenige punten omtrent samen werken werden aangenomen, die nader uitge werkt, aan de genoemde vereenigingen ter (ac ceptatie worden voorgelegd. Binnen eenige weken zullen de besprekingen vermoedeiyk te Rotterdam worden voortgezet. De vergadering stond onder leiding van den heer Bennlnghaus, terwyi de Nederlanders ver tegenwoordigd waren door de heeren P. Boot W., J. P. Boele, H. Schram en Th. d. Graaf»'" „Een werklooze in ons land krygt ten hoog ste 14 steun, omdat er niet meer geld be schikbaar te. Voor een krankzinnige betaalt men echter 20 per week en voor een krank zinnige met misdadige neigingen 50. Dit noemt men humanisme, terwijl het waanzin te." Het Amsterdamsch Kamerorkest, onder leiding van Jo Feltkamp, geeft in de hoofd stad uitstekende Bachconcerten. Hierboven ziet men 't ensemble bezig bij een repetitie DEN HAAG. Geslaagd voor Theoretisch ge deelte diploma B. de heeren: J. A. M. Nleland. Amsterdam, G. J. Nteslng, Amsterdam, G Key- zer, Rotterdam, J. K. Blom, Den Haag, 4 Bode. VIUsingen De heer Mussert heeft dezer dagen gesproken in Dinxperlo. waar de opening van een groepsgebouw plaats had. Hy sprak over .Marxisme en Nationaal-Socia- llsme" en heeft er weer van die merkwaardige dingen verkondigd, waarvan de fascisten het geheim schynen te bezitten. Zoo b.v.: Uit een artikel van mr. baron Van wynber- gen in de .Maasbode" krygt men den indruk, zoo schryft de „Volkskrant", dat het archief der R.K Staatsparty als particulier bezit van de opvolgende voorzitters moet worden be schouwd. De heer Van Wynbergen deelt daarin mee, dat hy dezer dagen „nog eens heeft opengesla gen het lyvlg dossier, bevattende de vele ook voor het heden nog zoo leerzame gegevens be treffende het voorgevallene in de RK. Staats party van 12 jaar geleden"; gedoeld wordt op de lotgevallen van de „Nieuw Katholieke Par ty", van notaris Van Cranenburgh. Dit „lyvig dossier" te klaarblykelyk in het bezit van den heer Van wynbergen. Moeten wy hieruit aflelden, dat zoo ook de eerste voorzitter, de heer Kooien, zyn dossier heeft, en ook de derde voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, terwyi dan ook de tegenwoor dige voorzitter, mr. Geseling, bezig zou zyn met het aanleggen van een collectie? Indim dit zoo ware, zou het toch heel vreemd zyn: fiet archief van de RK. Staatsparty ia bezit van de Staatsparty en niet van, na hun aftreden, particuliere personen. Zondag werd het 25-jarig bestaan der Martha-parochie te Den Haag herdacht. Des morgens droeg pastoor Q. te Mey in de kerk aan de Hoefkade een plechtige Hoogmis op, met assistentie van oud-kapelaans der pa rochie. Pastoor J. G. Jansen hield een feeste lijke toespraak tot de parochianen. Na den middag werd een drukbezochte re ceptie gehouden, waarby om. tegenwoordig wa ren kanunnik H. A. Th. van Dam, Deken van den Haag en vele geestelyken der stad. De pa rochianen boden de kerk een communiebank aan. Des avonds celebreerde Pastoor J. Vermeulen een plechtig Lof, waaronder pastoor J. Möller uit Voorburg de feestpredicatle hield. Aan den heer J. van Alphen, die 25 jaar kerkmeester was, te het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend. De vraag ryst: wat bedoelt, wat wil de heer Mussert toch met dergelyke tirades? Zal de werklooze in 's heeren Mussert’s heil staat méér steun ontvangen, b.v f 20of 50.—? Of zullen de krankzinnigen en psychopathen ge- Survellleerende kommlezen hebben te Baarle Nassau een vrachtauto aangehouden, die 3500 K.G. gesmokkelde suiker bleek te bevatten. De chauffeur ging er van door, doch kon worden gevat. De man zeide. dat de party naar den Bosch moest, in opdracht van zekeren de W. De Inspecteur in de inspectie Tilburg riep de medewerking in van de Bossche Marechaussee, die de W. vond in een café te Orthen. Hy te gearresteerd. De suiker werd in beslag genomen, terwyi een nader onderzoek wordt Ingesteld voor wie ze bestemd was. Met algemeene stemmen werd besloten den hoofdbesturen der andere vakbonden in de kleedlngindustrie voor te stellen de uitsluiting der georganiseerde kleermakers met een staking der geheele personeelen te beantwoorden, nu gebleken te, dat de firma's alleen de georgani seerde kleermakers uitslulten. Wanneer het waar te, wat de heer Mussert hier verkondigt, dan moeten wy ernstig gaan twyfelen aan de overwinning der N. 8. B. Immers, als we zoo eens nagaan, wat de N. 8. B. in het algemeen en de heer Mussert in het byzonder zich den laatsten tyd aan gescheld, aan onruststokery. aan verdachtmaking veroor loofd hebben, dan vragen wy ons af: Is d4t nu de party van het fatsoen? Zaterdagmiddag vergaderde het algemeen, hoofdbestuur van den bond in de Kleeding- industrie, teneinde zyn standpunt te bepalen nopens de voorstellen der werkgevers en het door de maatpatroons aangekondigde ontslag der kleermakers tegen 17 Februari as. Het afwyzende standpunt van het dageiyksch bestuur van den bond tegenover de verlaging der loonen met 12‘4 pct. by de maatzaken werd door het algemeene hoofdbestuur goedgekeurd. Zaterdagavond heeft de heer 8-, wonende aan den Maastrichtschenweg te Den Bosch by de politie aangifte gedaan, dat tydens zyn af wezigheid inbrekers aan het werk waren ge weest en dat een geldkistje. Inhoudende 600 was gestolen. De recherche toog op onderzoek uit, doch kon geen spoor ontdekken. Tezelfder tyd lie pen twee andere rechercheurs door de Ver verstraat, waar zy een jongen man zagen, die bezig was te onderhandelen over den aankoop van een auto. De jongeman was de 18-jarige J. B„ schoenmaker, iemand, die normaal ge sproken niet in staat te een auto te koopen. Toen B. zich verwyderde, informeerde de rechercheurs by den verkooper, die mededeel de, dat hij met B. was overeengekomen, dat deze den auto zou koopen voor 250.B. was het geld halen. Toen kort daarop de jongeman terugkeerde vroegen de recheurcheurs hem, hoe hy aan 250 kwam. B. ken daarop geen antwoord ge ven, waarop de recherche hem mede namen naar het politiebureau. Daar kwam by fouil- leering behalve de 250 nog 140 voor den dag. B. wilde niet vertellen, hoe hy aan het geld kwam, maar eenlgen tyd later viel hy toch door de mand. Het geld was afkomstig van de Inbraak aan den Maastrichtschenweg De rest van het bedrag had hy gegeven aan zyn vriend J. v. d. B bakkersgezel, wonende aan de Bosschepas te ”s-Hertogenbosch. De rechercheurs gingen daar op af en vonden v. d. B. thuis. Tydens het verhoor er kende deze het bedrag Inderdaad in huis te hebben, maar niet te willen vertellen, waar 1 lag. Hy wilde het halen, maar de politie mocht niet zien, waar vandaan. De man ging daarop naar de voorkamer en kwam even later terug met het geld. De politie ging nu seif ook eens kyken in de voorkamer en na een minutieus onderzoek werd een «eer listig ver borgen geheime bergplaats ontdekt. In deze bergplaats ftond een kistje, waarin o a. gouden en zilveren voorwerpen lagen, die afkomstig bleken te zyn van inbraken aan de Henne- qulnstraat en Luypenstraat aldaar. Het lystje der inbraken werd te voorschyn gehaald en aan de hand hiervan werden de Jongemannen aan den tand gevoeld. Het re sultaat was, dat tien inbraken tot klaarheid kwamen. Enkele Inbraken werden ontkend, os. die by den polltie-agent de B. Er is echter reden om aan te nemen, dat zy toch aan meer inbraken schuldig zyn. By de inbraak aan den Maastrichtschenweg waren «y geholpen door een derde, den 33-ja- rigen P. v. d. H. Deze had als aandeel ƒ5.00 gehad. Het stat niet vast dat deze ook be trokken te geweest by de andere Inbraken, v. d. H. te ook gearresteerd en f drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23