Prikkeldraad O Metalen Fokker-vliegtuigen I Misleidend Staking dreigt Krukkig BOUW VOLGENS DOUGLAS SYSTEEM MAANDAG 12 FEBRUARI NED.-INDISCHE POLITIEK DE AUTO-TENTOONSTELLING TE BERLIJN ROTTERDAM—DEN HAAG Niets van bekend 4 De roofoverval te Tegelen STUKGOEDERENVERVOER DE ZUIVERING TE OSS E Een dure staking Geen reflector aan den wagen r i Rijp overwogen stap DE HEER R. J. M. STUMPEL Anthony Fokker F VOOR ORDE EN GEZAG MILL1OEN MEER VOOR DEN TUINBOUW? S.D.A.P. EN GEMEENTE POLITIEK JEUGDIGE DIEVENBENDE OP HET SPOOR WAARSCHUWING VOOR FRUITKWEEKERS F. M Voorlichting door de N.S.B. DE „ONREGELMATIGHEDEN” JE ZANDVOORT by verstek werd veroordeeld. Weer vier arrestaties lerlsl ander ongedierte te vernietigen. Ook de gemengde constructie staal-hout-linnen) wordt verder gevolgd Tien jongens van omstreeks dertien jaar Verandering by de Nederl. Spoorwegen Dr. Colyn zou zich in Indie per soonlijk op de hoogte gaan stellen COMMUNISTISCHE ARTS AANGEHOUDEN De dader had zich tevoren laten insluiten De polltie, die onder leiding van inspecteur Van Vuren, een zeer actief onderzoek instelde, kwam al spoedig te weten, dat de bewuste Ch. V. zich thuis aan 't omkleeden was. omdat de kleeren, die hij aan had, verschillende bloedspo ren vertoonden. den de Zaterdagavond laat heeft nabij de Lichtmis, gemeente Dedemsvaart, op den straatweg Zwolle Meppel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard Ernstig verkeersongeluk het gevolg Dienstregeling der Diesel- electrische treinen Bij informatie naar bovenstaande mededee ling vernemen wij uit welingelichte kringen, dat van een bezoek van dr. Colijn aan Indlë en dan nog wel per vliegmachine noch aan het Departement van Koloniën noch aan de K.L.M. iets bekend Is. Het Douglas-systeem, dat door Fokker is ge- kooen, is gebaseerd op bet gebruik van duralu- wonlng van mej. 8. verborgen had. Als buur was hij met de inrichting van het huls uitste kend op de hoogte. HU heeft toen zUn slacht offer afgewacht en toen hy de kans schoon sag. heeft hU haar met een hamer op het achter hoofd geslagen met het bekende gevolg. Tusschen beide bogen zal de nieuwe tentoonstellingshal voor de BerHJnschs autoshow worden ingericht om- van in- Gebleken is, dat alleen de georga niseerde kleermakers voor de maatzaken zyn uitgesloten Als vervolg op onze vorige mededeeling, zyn we thans in de gelegenheid nog op te geven de ontwonden vertrektyden van Rotterdam en Den Haag. Rotterdam: Vertrek 7.11, 8.11 en zoo ver volgens elk uur tot 20.11, daarna 2135 en 22.51. Den Haag: Vertrek 7.15, 8.15 en zoo ver volgens elk uur tot 21.15, daarna 2139 en 2235. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in plaats van den heer J. van Hellen- berg Hubar, lid der Tweede Kamer, die als zoo danig ontslag heeft genomen, den heer R. J. M. Stumpel te Hoorn, tot Ud van de Tweede Ka mer benoemd verklaard. Dinsdag 13 dezer zal de S. D. A. P. te Zaan dam een vergadering beleggen, om een uit spraak der afdeellng te verkrijgen over de ge- wUzigde omstandigheden in de gemeentepoli tiek. Fokker acht thans den tyd rijp voor den bouw van geheel metalen (duraluminium) vliegtuigen. Zooals gesegd, biyft ook de gemengde construc tie gehandhaafd, omdat deze het mogeiyk maakt zeer groote machines, waarvan vermoedeiyk geen belangrijke series opgezet worden, snel te ontwerpen en te bouwen, terwUl ook nieuwe types van kleinere toestellen in een kort tUds- bestek geconstrueerd en afgewerkt kunnen wor den. Voorbeelden hiervan zyn de viermotorige machines F. XXXVI en F. XXII, die thans in Amsterdam op stapel staan. zy zyn resp. be stemd voor het vervoer van 36 en 22 passagiers en krijgen een totaal gewicht van 163 en 13 ton. Ook de laatste Jagers en verkenners, die bU Fokker worden gebouwd, zyn volgens het ge mengde systeem geconstrueerd en bezitten eigenschappen, welke voor die van de meest moderne buitenlandsche machines niet behoe ven onder te doen. Indien Fokker thans zyn arbeidsveld ultbreldt en ook de geheel metalen constructie gaat toe passen, wil dit dan ook geenszins zeggen, dat hU van zyn oude systeem afstapt. De arrestaties te Oss biyven aanhouden. Zoo heeft de politie Vrijdag weer vier verdachten in arrest gesteld en voor den Officier van Justitie te Den Bosch geleid. De zuivering blUkt gron dig te geschieden. en van dit systeem geheel Europa, met van Rusland. Hieruit kwam vast te staan, dat Ch. V. zich Donderdagavond reeds om half negen in de Nader ondervraagd, hoe hjj mej. 8. gevonden had, verklaarde hij aanvankelijk bij haar op bezoek te zijn geweest voor een boodschap, toen zij plotseling bloed opgaf. Onmiddellijk daarop had hij zijn familie gewaarschuwd Het politioneel onderzoek wees ondertusschen uit, dat *t geval zich geheel anders moest heb ben toegedragen. Mej. 8. had nJ. drie diepe bloe dende wonden op *t hoofd. De bloedsporen wezen er verder op, dat mej 8. van het achterhuis door de gang naar de voorkamer was geloopen Uit de tegenstrijdige niet met de feiten overeen stemmende verklaringen van den jongen, trok de politie de conclusie, dat deze meer van de zaak afwist dan hij vertelde en stelde hem in voorloopig arrest. Vrijdagmorgen was het parket uit Roermond aanwezig voor het instellen van een onderzoek. Ch. V. kwam opnieuw In verhoor, doch bleef alle schuld ontkennen. Het onderzoek had ondertusschen ook reeds uitgewezen, dat een beurs met geld verdwenen was. 's Middags vroeg de arrestant echter om den inspecteur van politie te spreken, aan wien hjj toen een volledige bekentenis heeft afgelegd. Staande de vergadering kwamen uit eenige afdeellngen rapporten binnen, waaruit bleek, dat bjj verschillende belangrijke maatzaken de personeelen bereid zijn in antwoord op de uit sluiting der georganiseerde kleermakers met ingang van 17 Februari in staking te gaan. Heden komen de hoofdbesturen in vergadering bijeen. Dientengevolge zullen ook de ambtenarenre glementen van omstreeks drieduizend water schappen. veenschappen en veenpolders moeten Het ontwerp is up-to-date zoowel wat den aerodynamischen vorm als de fabricatie zelf betreft en deze bij uitstek goede combinatie van practische en aërodynamische constructie heeft een vliegtuigtype doen ontstaan, dat schitterende prestaties paart aan gemakkelijk onderhoud en dat gebouwd kan worden zon der eerst honderdduizenden guldens in spe ciale outlllages te steken voordat met de pro ductie begonnen kan worden. De heer Fokker, die zelf een uitmuntend vlieger is. heeft de Douglas-machine aan zeer uitvoerige vlieg- proeven onderworpen en geconstateerd, dat dit toestel, ook wat vllegelgenschappen betreft, in alle opzichten aan de hoogste elschen voldoet. Daaraan is het dan ook te danken, dat de Nederlandsche Vliegtulgenfabriek zulk een groot aantal verschillende types, van de klein ste les- en militaire vliegtuigen tot de groot ste verkeersmachines toe heeft kunnen uit brengen. Vele van deze toestellen werden voor een enkelen klant ontworpen en in zeer kleine series vervaardigd, soms zelfs alleen voor 11- centle-bouw in het buitenland. Bezien van het standpunt van den gebruiker zijn de geringe reparatie- en onderhoudskosten van groot belang gebleken en vooral de kleinere In den laatsten tjjd zijn te Naaldwijk en te Honselrcsdyk herhaalde malen kleine diefstal len gepleegd. Het begon met inbraken en diefstallen in voetbaltenten, diefstallen van rljwielonderdee- len, enz. Daarna ging men brutaler te werk en volgden diefstallen in winkels en ladelichtingen. Thans is het aan de politie gelukt om de da ders van al die gebeurtenissen op te sporen. Het zyn tien jongens, allen van omstreeks 13 jaar, die afzonderlijk of gezamenlijk de diefstallen op hun geweten hebben. Zelfs hadden vier van deze knapen een dief stal met inbraak op hun geweten. Er was van alles buit gemaakt: drop pepermunt, cigaretten, druiven, pruimen, perziken, eieren en natuur lijk ook geld. Het uitzoeken van ieders aandeel in dit uit gebreide complot heeft de politie heel wat werk gegeven. Naar de IJmuider Federatie mededeelt, heeft de staking in het vlsscherybedryf het vorige Jaar den modernen bond ruim f 750.000 gekost. Er is over de „onregelmatigheden" te Zand poort veel gepubliceerd, verondersteld en ge zegd. Het eenige nieuwe in de zaak is thans dat de Haariemsche justitie opdracht heeft ge geven, om een nader onderzoek in te stellen naar de Juistheid van eventueels corruptleve De raadscommissie, waarvan de heer Padt voorzitter is, beeft daar part noch deel asm. Men heeft eenvoudig het rapport af te wachten, dat aan de justitie zal worden uitgebracht. Ofschoon Fokker nooit een tegenstander was van het bouwen van geheel metalen vliegtui gen, heeft hij om verschillende redenen, welke in het onderstaande uiteengezet worden, tot dusver aan zijn oorspronkelijke en beproefde methode vastgehouden en heeft hU den bouw van geheel metalen vliegtuigen niet op een vroeger tijdstip ter hand genomen. De voornaamste reden, waarom hy aan dit beproefde systeem vasthield en dit ook in de toekomst zal blijven doen, is gelegen in het feit, dat deze constructiemethode het ontwik kelen van nieuwe vliegtuigtypes en het aan brengen van wijzigingen in bestaande types in zeer korten tijd en met minimum kostsn mo gelijk maakt. Met algemeene stemmen werd besloten hoofdbesturen der andere vakbonden in kledingindustrie voor te stellen de uitsluiting der georganiseerde kleermakers met een staking der geheele personeelen te beantwoorden, nu gebleken is, dat de firma's alleen de georgani seerde kleermakers uitsluiten. Thans heeft ook, naar de „Telegraaf” be richt, de Minister van Waterstaat, Ir. Kalff, de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der pro vinciën ingeroepen, ten einde te bewerkstelligen, dat de besturen, onder zijn departement res- sorteerende, bepalingen in de ambtenarenre glementen opnemen, gelijkluidend aan die. welke de Minister van Blnnenlandsche Zaken verlangt ten opzichte van de provinciale ambtenaren en de gemeenteambtenaren. Vrijdagmorgen, terwijl een groote menigte geschaard stond van het politiebureau tot het station, werden wederom een viertal verdachten van de talrijke inbraken zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ergerlijk was, dat een der verdachten. v. B._ een bekend Inbreker en vechtersbaas, die voor niets terug deinst en reeds vele maJen met de Justitie heeft kennis gemaakt, den moed had luid zin gend naar het station te gaan. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. minium en niet van edelstaal, omdat de duralu- mlnlumconstructie in de eerste plaats veel ver der gevorderd is en de staalconstructie, zooals die b.v. In Engeland wordt toegepast, het ge bruik van hoogst kostbare walsmachlnes, pro- flelvormmachines en speciaal edelstaal. dat een Ingewikkelde warmtebehandeling moet onder gaan, Impliceert. Met het oog op het feit, dat geen andere constructeur ter wereld zoo veel licenties voor den bouw van zijn ontwerpen in het buiten land verkocht als Fokker, terwijl zijn machi nes ook zonder licentie veelvuldig gecopleerd worden, meent hjj terecht dat aan zijn naam en reputatie niets wordt afgedaan, wanneer hij de ervaring koopt, welke tot op den huldigen dag met het ontwerpen en bouwen van geheel metalen vliegtuigen door anderen is opgedaan en daarop voortbouwende zijn eigen ontwerpen verder ontwikkelt. Trouwens is hjj zelf op het gebied van metaalbouw geen vreemde. De fa briek in Amsterdam heeft reeds een groot aan tal duraluminium rompen voor vllegbooten, drijvers voor watervliegtuigen, staartvlakken enz. gebouwd en heeft verder belangrijk ex perimenteel werk met constructies van lichte metalen verricht. Zijn staf van ingenieurs en arbeiders heeft een uitgebreide ervaring in het ontwerpen en fabriceeren van de meest ult- eenloopende vliegtuigtypes en zal worden uit gebreid met enkele specialisten op het gebied van geheel metalen vliegtuigen, zoodat alle waarborgen aanwezig zijn, dat de Fokker vlieg tuigen, welke volgens het nieuwe constructie- systeem worden gebouwd, evenals zijn machi nes van gemengde constructie de eerste plaats In de wereldluchtvaart sullen innemen. Naar „Het Vaderland” meldt, zal de regee- ringssteun aan den tuinbouw over 1933 met t 1300.000 worden verhoogd. Een van de grootste plagen, waartegen frult- kweekers te strijden hebben, is wel de bloed- lulsplaag. Reeds vele zwaar door bloedluis aangetaste boomen werden met een middel, dat onder den naam „Pollflor" in den handel is gebracht, behandeld en met afdoend resultaat. Ook op bekende Nederlandsche vruchtboomkweekertfen werden proeven met „Pollflor" genomen; over den uitslag was men ten volle tevreden. De vrucht boomen kunnen het geheele jaar door met het middel worden bespoten, zelfs al staan de boomen met vruchten, of heeft men grondgewassen onder de boomen verbouwd, zooals op kweekerUen doorgaans het geval is, of wanneer korven met bijen tijdens den bloeitijd in den boomgaard zijn gebracht. Men heeft niets anders te doen, dan 3 A 5 pct. deelen ..Pollflor" in 100 deelen water op te lossen en hiermede de boomen te bespuiten. Behalve tegen bloedluis is „Pollflor" een middel om daarmede ook de kankerplekken op vruchtboomen te behandelen. Evenzoo kan het gebruikt worden om bladluizen, rupsen en al- De beruchte dr. K. had „nog iet*” te goed Na een studie van verscheidene jaren kwam Fokker tot de conclusie, dat het Douglas systeem, waarop hij tenslotte zyn keuze liet vallen, het beste is. Fokker heeft thans de bouw- verkoopsr echten verworven voor uitzondering De bekende vliegtuigbouwer Fok ker, die gedurende 23 jaar de ge mengde constructie (staal-hout-lin- nen) met groot succes heeft toege past en wiens methode meer en meer navolging vond, heeft thans besloten, naast de gemengde bouw wijze ook de geheel metalen con structie te gaan toepassen. Een personenauto, bestuurd door den heer 8. uit Bussum. komende uit de richting Zwolle, reed met een hevigen schok op eenige aan el kaar gekoppelde boerenwagens, bestuurd door den voerman Marinus uit de Lichtmis. De auto sloeg over den kop en werd geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. De voerman M. werd zeer ernstig gewond en in hopeloozen toe stand naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle ves- voerd, waar hjj Zondagmiddag om vjjf uur nog niet tot bewustzijn was teruggekeerd. Naar wy vernemen, waren de boerenwagens, die eveneens geheel vernield werden, niet van reflectoren voorzien Het onderzoek wordt ge leid door de Koninklijke Marechaussée van de Lichtmis. In het stukgoederenvervoer van de Neder landsche Spoorwegen zal binnenkort een groote verandering worden gebracht, bericht het Volk. Tot nog toe werden de stukgoederen vervoerd in zoogenaamde koerswagens, waarvan er in het land tusschen de 1500 en 2000 liepen. Met dit minder practische systeem van koerswagen wordt nu gebroken om te komen tot een vlugger vervoer en veel minder over laden dan voorheen het geval was. Men gaat nu een systeem invoeren waarbij de goederen, die b.v. vandaag in Zaandam aan de vrachtgoederenloods worden bezorgd, reeds morgen in den voormiddag te bestemder plaatse zijn, hoe ver de afstand ook zij. Dienzelfden dag worden de goederen nog door den besteldienst van de spoorwegen aan huis bezorgd. Met ingang van aanstaanden Maandag treedt voor wat de Zaanstreek betreft, deze groote ver andering in. die speciaal voor de Zaansche in dustrie en handel van veel beteekenls zal zjjn worden aangevuld met verbodsbepalingen trent revolutionnaire gezindheid, uitsteken andere dan nationale vlaggen, dragen van slgnes, ontslag bij lidmaatschap van verboden vereenlgingen, ontslag van de huwende vrouw en van de vrouw die gaat leven in concubinaat en genieten van burgerlijke bezoldiging tijdens militaire dienstvervulling, terwijl, bjj nlet-voldoe- nlng aan dezen elsch van de regeering. zijzelf met toepassing van de artikelen 125 en 126 der ambtenarenwet deze voorschriften ook aan de ambtenarenreglementen van waterschappen, veenschappen en veenpolders zal toevoegen. Zelfs voor de zeer vele waterschappen met bijvoor beeld één of twee ambtenaren, soms alleen een secretaris-pennlngmeester met een bezoldiging van één of tweehonderd gulden of nog minder, geldt dit nieuwe regeeringsvoorschrift. „Dit (bedoeld wordt bovenstaande uitla ting) is van A. tot Z. gelogen; ik verklaar dat geen enkel dezer woorden door mij is gebruikt. Mijn zoogenaamde uitlating is eerst tien dagen later verzonnen door een Gooische Courant, waar een kapelaan in schrijft, die zelf niet op de bewuste ver gadering aanwezig was.” Naar de „Telegraaf” uit betrouwbare bron verneemt, overweegt minister-president dr. Co lijn ernstig zich binnen niet te langen tijd per vliegmachine naar Nederlandsch-Indlë te be geven. teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de meest actueele problemen der Nederlandach-Indlsche politiek. De minister president heeft zich in dien sin tegenover ver scheidene personen uitgelaten. Op aanwijzing van den dader zjjn enkele voor werpen in beslag genomen, waaronder de ge noemde hamer en een gedeeltelijk verbrand handtaschje met een Inhoud van 1.60. Deze daad heeft groote consternatie verwekt, vooral ook omdat de jongeman van een zeer achtenswaardige familie is. Vrijdagmorgen was de toestand van het slacht offer, dat in het ziekenhuis is opge «omen, eenigszins beter. De kapelaan In kwestie, de Weleerwaarde heer Westerman, te Hilversum, die wel de bewuste vergadering heeft bijgewoond, houdt de door ons medegedeelde uitlating zonder eenige restrictie staande. Tweemaal, n.L in Maastricht en kort geleden ook in Deventer moest worden tegengesproken, dat de heer Vlekke leeraar zou zijn aan het R. K. Lyceum te Over- veen; hij is nX onderwijzer aan een open bare school te Amsterdam. Bekend is voorts, dat hij Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in den mond gelegd zou hebben, dat de N. 8. B. niet voor katholieken verboden is en dat de bisschep haar niet verbieden kan, omdat „Uwe fascistische leer niet in strijd is met de ka tholieke beginselen.” Deze bewering heeft de heer VL voor 50 pCt. wederom ingetrokken; ons is niet bekend of hij de overige 50 pCt. gehand haafd heeft. Slechts het hierboven gespa tieerde heeft hij ingetrokken. In Hilversum heeft de heer Vlekke ge argumenteerd met een uitlating van Alex ander van Nlcca, een Kerkvader.... die niet bestaat. Op 8 November verklaarde de heer Vlakke te Amsterdam, dat volgens Prof. Verhaar eenieder zondigde, die lid werd van de N. B. B. Want deze professor had zelfs dur ven schrijven: „Consequent is het derhalve om te zeggen, dat zij, die weigeren te ge hoorzamen aan de bisschoppen, zich schul dig maken aan ongehoorzaamheid ten op zichte van de door Ood gestelde overheid, dus zondigen tegen het vierde gebod!” Maar de heer Vlekke vergat daarbij, den hieraan direct aansluitenden zin te citeeren: „Zoo is het objectief, al is het natuurlijk heel goed mogelijk, dat iemand te goeder trouw een dwalend geweten heeft en dus subjec tief zich niet bezondigt, enz.” Het is noodlg, de even fanatieke als slordige propagandisten der N. 8. B. op de vingers te zien! Nieuwe bepalingen moeten voort aan ook gelden voor „Waterstaat” In het Huls van Bewaring te Amsterdam is ingesloten de vroeger In de hoofdstad geves tigde arts dr. K. Hij was destijds veroordeeld wegens een zedendelict, maar misbruik makend van vertrouwen wist hjj een tijdelijke invrij heidstelling op voorwaarden te benutten om het land uit te vluchten, men zeide naar Rus land. Want dr. K was een bekend communistisch agitator. Als leider van een Boerencomité trok hij in letterlijken zin „den boer op” om de landbouwers rot het communisme te bekeeren. Ook onder sim collega's medici maakte hjj pro paganda voor zijn denkbeelden met een blaadje „De Schildklier”, dat hjj persoonlijk rond bracht. Ook stond dr. K.’s huls aan de Raadhuisstraat officieel open voor communis ten, die bij relletjes werden gewond en zich liever niet m een ziekenhuis lieten verbinden, waar hun naam en adres natuurlijk bekend zouden worden. Voor zijn vlucht zag hij nog kans een Jong collega te bedotten, wien hij zijn vrijwel ver- loopen practyk voor een hoog bedrag overdeed. Dr. K. scnljnt echter noott naar Rusland te zjjn gegaan, mgar zich In België te hebben opgehouden. Hter werd hij ten slotte als onge- wenscht vreemdeling over de grens gezet. In Breda herkende bem de recherche, arresteerde hem en bracht hem over naar Amsterdam. Hjj heeft nog eenige Jaren gevangenisstraf te goed wegens abortus provocatus, waartoe hjj destijds et „Volk” noemt de verschijning van het „Roseboek", waarin de rol der 8. D. A. P. in het spel der Zeven Provinciën muiterij zoo meedoogenloos nauwkeurig gere gistreerd staat, ..krukkige sensatie". Dat er sensatie schuilt in deze, overigens streng zakelijke publicatie, zal niemand ontken nen, maar aan dit sensatie-element hebben de samenstellers part noch deel; voor die sensatie hebben de sociaal-democratische schrijvers en teekenaars, wier geestesproducten hier zoo oom- mentaarloos weergegeven zijn, gezorgd. En krukkig? Waarin bestaat volgens het „Volk” het kruk kige? DAArin, dat men „deze tachtig bladzijden voor een gulden koopend, een belacheljjk-knullige verzameling van te hooi en te gras zonder eenlg oordeel bijeengebrachte knipsels, die het aankijken nauwelijks waard zijn,” verkrijgt. DAArin ook, dat dit boekje overigens sterk herinnerend aan zekere uitgaven der „Arbei derspers" „flodderig zou zijn samengesteld, door de keuze van dik papier en koeien van letters met kunst en vliegwerk tot een „boek” uitgedijd.” Wat dit boek echter vóór alles tot een „kruk kige sensatie”, tot een „belachelljk-knulllge” verschijning, tot een „flodderige” publicatie maakt, dat Is bet feit, dat de daarin opgeno men artikelen en verslagen van redevoeringen niet werden ontleend aan het „Volk”, maar aan de Rotterdamsche „Voorwaarts" (I!) „ter wijl het toch vanzelf spreekt, dat. als men de houding van de soclaal-democratle voor het nageslacht wil vastleggen, men voornamelijk zal nagaan, wat het hoofdorgaan der beweging, „Het Volk", bevat heeft.” Nu moeten wij allereerst opmerken, dat wij dit afschulfgebaar van het „Volk” weinig eer lijk en weinig in overeenstemming met de fei ten achten. Tusschen „Volk” en „Voorwaarts" was er in de woelige multertjdagen hoegenaamd geen ver schil, wat te begrijpen is, daar belde onder één directie en onder de auspiciën van de ééne 8 D. A. P. verschijnen; bovendien bevat het „Roseboek" wel degelijk ook zeer vele over drukken uit „Het Volk" en uit de „Notenkra ker”. De publicatie „Roseboek” komt even zwaar ten laste van „Het Volk” als van de „Voor- waarts”. Maar nu de conclusie uit het laffe verdedl- glngsbetoog van „Het Volk": de officieele 8. D. A P., die speciaal in „Het Volk” naar het heet haar stem laat hoo- ren, moet met dit „Roseboek” toch wel gewel dig In de knoei zitten, als zij thans niet aar zelt haar eigen bloed de „Voorwaarts” te verloochenen, enkel en alleen om te pogen zich uit de situatie te redden; als zij thans niet aarzelt, de trouwe lezers van het parttj- orgaan de „Voorwaarts" te openbaren, dat zij toch eigenlijk maar tweede- of derde-rangs voorlichting en leiding genieten. Wat is er nu méér „krukkig": de sensatie van het „Roseboek” of het ver weer van ,JIet Volk”? In plaata van een geheel metalen machine van zijn eigen ontwerp te gaan ontwikkelen, meende Fokker, dat het uit 'n oogpunt van economie en vooral ook om tijdverlies te voor komen, rationeeler is de ervaring van anderen te koopen dan een reeds bestaand ontwerp na te bou wen zonder een volledige ervaring in het ontwerpen en fabriceeren van zulk een type. ken. die zich met dit systeem bezig hielden, zonder uitzondering negatief waren. Thans echter zijn er In dezen toestand be langrijke wijzigingen gekomen. Een grondige bestudeering doet zien, dat de door verschil lende ontwerpers, gevolgde zeer ulteenloopende constructlebeglnselen thans min of meer een definitief karakter hebben gekregen, zoodat de verdiensten van elk systeem nu naar de juiste waarde kunnen worden beoordeeld. v De fabricatlemethoden, zoowel als de mate rialen die daarbij worden verwerkt zjjn zoo danig ontwikkeld, dat de productiekosten be langrijk kunnen worden verminderd. Daarbij opent de gestadige verruiming van de markt voor verkeersvliegtuigen de mogelijk heid, .grootere series van geheel metalen vlieg tuigen op een commercleele basis te bouwen zonder hulp van regeeringswege. exploitanten hechten hieraan groote waarde. Bovendien is overtuigend gebleken, dat de ge mengde constructe zich het beste leent voor de productie in kleinere landen, waar regeerlngs- orders beperkt zijn en men zich de kosten, aan het Inrichten van de fabricatie van geheel me- talen vliegtuigen onafscheidelijk verbonden, niet kan veroorloven. 1 De toepassing van stalen buizen, hout en linnen vergt belangrijk minder ontwerpkosten, minder teekenlngen, minder mallen of voor sommige gedeelten in het geheel geen mallen, geen speciale gereedschappen, terwijl 'standaard 1 maten van stalen buis, normaal .silver spruce” hout en triplex platen kunnen worden gebruikt. l De hier opgesomde voordeelen, waaraan nog vele andere kunnen worden toegevoegd, waren even zoovele aanleidingen voor Fokker om zijn beproefde systeem te handhaven. Hij Vaa er i zich wel van bewust, dat h}j aan de luchtvaart- ml)'en vliegtuigen moesten leveren, welker bedrlj fs- en onderhoudskosten zoo laag mogelijk moesten zijn, omdat het tenslotte toch de be doeling dezer maatschappijen was, een rendee- i rend bedrijf op te bouwen en ook de grootste maatschappijen met beperkte middelen zijn be gonnen. Dat hij dit goed heeft ingezien, blijkt in voldoende mate uit de bedrijfsresultaten der luchtvaartmaatschappijen, die hun diensten met Fokker-matertaal exploiteeren. Gedurende de laatste zes Jaren, toen men al lerwegen meer en meer aandacht begon te schenken aan het geheel metalen vliegtuig, heeft Fokker de ontwikkeling van deze con structiemethode nauwlettend gevolgd en ze niet alleen bestudeerd uit het oogpunt van de con structie zelf, maar ook wat de daarmee gepaard gaande kosten betreft. HU kwam daarbu steeds weer tot de conclu sie, dat er nog geen sprake was van een vaste lijn en dat de financleele resultaten van fabrie- In aansluiting op onze berichten omtrent den roofoverval te Tegelen, kunnen wy nog de vol gende byzonderheden melden. Donderdagavond om ongeveer 10 uur werd politiehulp ingeroepen voor mej. Siebgens, die in haar huls, gelegen aan het Wllhelminapleln, waar zy alleen woont, met bloedende hoofd wonden was aangetroffen. Aanvankeiyk .eek het een zeer mysterieus ge val. De getroffene was er dermate aan toe, dat zy volstrekt geen nadere inlichtingen kon geven. Een buurvrouw, mej. V.. was reeds by haar aanwezig toen de politie kwam. Op de vraag van de politie hoe ze eigenlyk was te weten gekomen, dat mej. Siebgens In zulk een toestand verkeerde, zei ze, door haar zoon, den 24-jarigen Ch. V. te zyn gewaarschuwd. Deze was n J. met demededeeling naar huls geko men. Zaterdagmiddag vergaderde het algemeen hoofdbestuur van den bond In de Kleding industrie. teneinde zijn standpunt te bepalen nopens de voorstellen der werkgevers en het door de maatpatroons aangekondigde ontslag der kleermakers tegen 17 Februari as. Het afwijzende standpunt vAn het dagelyksch bestuur van den bond tegenover de verlaging der loonen met 13% pct. by de maatzaken werd door het algemeene hoofdbestuur goedgekeurd. nder de volhardende voorlichting door den centralen propagandadlenst der R. K. Staatspartij begint de aan hang der N. 8. B. onder Katholieken sterk terrein te verliezen. De populaire en uitstekende brochure „Hou xee of Hou vast” werd in haar eersten druk van honderdduizend exemplaren al uitver kocht, een tweede is op de pers gelegd. Overal door het land zitten de katholieke propagandisten de nationaal-soclalistlsche misleiding achterna. Dat het noodlg is, bewijst de hardnek- kigheid, waarmee deze bedreven wordt Den 28en Jan. JX had de heer Vlekke, katholieke N. 8. B.-propagandist, te Hil versum gezegd, gelijk wij berichtten: Jh den totalen Staat zullen de Katholieke Jeugdvereenlgingen als de Graal, die een tegenhanger is van de A. J. ophouden te bestaan.” Thans lezen wij in „Volk en Vaderland” van den 3en Februari jX zijn tegenspraak, terwijl ons tevens bericht wordt, dat hij den 27en Januari in Valkenburg letterlijk gezegd heeft: y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9