Prikkeldraad H Geestelijke strijd Straatrevolutie Samenwerking in de textiel Vergelijking Ir. MUSSERT ONTKENT f DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 MGR. W. PAN IS M.S.C. EEN VROEGTIJDIG BERICHT Een open brief Gewapende democratie Dr. Colijn te Londen PASTOOR C. FLOOR Veertigjarig priesterfeest De gehuwde ambtenares De uien-export in Januari PASTOOR L. J. DE WIT PASSIESPEL TEGELEN om Vestiging in Indië De Studie-Landdag te Utrecht Opheffing van een openhare lo R.K. VROUWENBONDEN IN NEDERLAND Hardwerkende missionaris beloond En het vraagstuk der rubber restrictie GELIJKE MONNIKEN, GELIJKE KAPPEN Schrijver H. Liepmann in arrest Roofoverval op een ouden man de 5 jaar opvoeringen voorbereidt DE TEELTBEPERKING VOOR DEN TUINBOUW De dieven kregen slechts twee gulden te deelen r - SNEL WERKEND en onschadelük f. De uitlatingen van minister Coign in de Eerste Kamer over de N. S. B. Komt het eerst voor ontslag in aanmerking Zuster Maria Irene j- De dagvaarding aan Ir. Mussert bekend, voor se was uitgebracht Vervolging wegens beleediging van bevriend staatshoofd Voorbereidingen voor de oprich ting van een Nederlandsche conventie nog niet gereed Tegen een opko mende ongesteld heid en tegen hoofd- piin helpt As pirin afdoen de. Let erop, dat U ae echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis en den oranje band. Die alleen helpt snel, zonder schadelijl te zijn. Teren aantasting van het gesag ge- de besprekingen bywonen. H. Exc. Mgr. Pania. de nleuw-benoemde >g Floor. pastoor te Jubilaris ..De Lof Plotseling onwel geworden Jaren 4 Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-bu 20 tabi. 70 ets. en oranjeaakiee van 2 tobl. 10 ets. „Het schijnt, dat de Oostenrij kache re- geerlng niet heeft gerekend op de strijd vaardigheid van de uitnemend gewapende, vele duizenden leden van den Socialisti- achen Schutzbund." berichten, die tot nu toe gepubliceerd zijn over het tot stand komen van een over eenkomst Inzake rubberrestrictie, zijn onnauw keurig en berusten niet op offlcleele mededee- Ungen. Deze verklaring wordt in overleg met de Nederlandsche regeering gedaan.” Er wordt getracht om ta komen tot de op richting eener Nederlandsche Textiel-Conventie, welke uniforme en rationeels verkoopswaarden zal vaststellen, doch het is uiteraard moeilijk om de W S 10 ondernemingen, die hiervoor in Naar verluidt is tr. A. Mussert van plan zich met een open brief tot Minister Colijn te wen den ter weerlegging van het ten aanzien van de NSB. In de Eerste Kamer medegedeelde. OnmlddellUk valt het op. merkt het „Han- delsbladhierbij op, dat in het communiqué wordt gezegd, dat de berichten over de rubber restrictie onnauwkeurig en dus niet onge grond zjjn. Onder deze omstandigheden is de toestand weer wat onzekerder geworden en men houdt het toch voor mogertjk. dat het bezoek van dr. Colijn verband houdt met het vraag stuk der rubber-restrictle. aanmerking komen, tesamen te brengen en de voorbereidingen hebben dan ook reeds gerulmen tijd (het rapport dateert reeds van Maart 1932) In beslag genomen. Nu Vastenavont hem noch gunt zijn volle weien. Als brast en zwelgt de buick; vergeef het hem dees reis: Want veertigh dagen visch valt lastig voor zün vletsch. VONDEL s Pastoor L. J. de Wit van de 8t Joeeph-paro- chie te Hilversum ia Zondag plotseling onwel geworden Hy is ter observatie opgenomen in de R. K. Ziekenverpleging. In de wollndustrie hebben daarmede parallel- loopende stappen plaats gehad. In het begin had men nog gehoopt, dat dese conventie reeds in de laatste dagen van Decem ber van het afgeloopen jaar zou kunnen wor den opgericht. Hoewel meer dan 95 pCt. der nijverheid zich bereid verklaard heeft om toe te treden, blijken de laatste nog te overwinnen moeilijkheden niet gering te zijn. De plannen, waarvan zoowel voor de Industrie alsmede voor de distributie zeer veel afhangt, zijn hiermede in een beslissend stadium gekomen In verband hiermede is het niet mogeltjk dat de ontwerper van deze plannen, prof. Wlssellnk. die boven dien. in opdracht der samenwerkende besturen, gedeeltelijk de voorbereidende besprekingen voert, thans voor langeren tijd afwezig ia Afge zien van de momenteele moeilijkheden, etecht by een slagen der samenwerking de practlache organisatie van enkele uitvoerende lichamen, nog veel tijd. De SproKelmaent braveert, en schaft patrijs-pasteien, En lamsbout, en kalkoen, en rundervleesch, en speek Dees wapenen den buick met voorraat, voor gebreck. Prof. Wlssellnk was nJ. ook aangewezen als economisch-adviseur van dese commissie. Bo vendien maken eenlge leden der commissie te vens deel uit van den Raad van Beheer van het E. I. T. en la een langdurige afwezigheid van ettelijke leden der samenwerkende bestu ren onder de tegenwoordige omstandigheden niet gewenaebk Na indienlngt van het inleidend rationalise- tie-rapport vanprof. Wlssellnk. zijn onder lei ding van den mlsch Instltui van het besti Werkgevers in respectievelijk de heeren Joan Geidennen en mr. M. P. L. Btenberghe) pogingen aangewend om op de basis van dit rapport in de Neder landsche textiel-industrie tot samenwerking te geraken Zooals de lezers zich uit de betreffende dagbladberlchten zullen herinneren, noemde het rapport als eerste, zeer noodlge stap, een uniforme regeling der verkoopswaarden op ra tionesten grondslag (conditie-kartel). De bovengenoemde samenwerkende besturen heben eerst hun aandacht gewijd aan de katoen nijverheid en het daarmede bedrljfs-eoonomlsch en commercieel verwante deel der textiel industrie. fcad van Beheer van het Econo- I voor de Textlel-Industrie en gr der R.K. Vereenlglng van de Textielnijverheid (voorzitters et Vaticaan zal btj de onderhandelingen aandringen op het opbeffen van de nieu we wetten, waarbij aan leden van reli- gieuae orden verboden wordt onderwijs te geven, aldus een dagbladbericht. Dtt bericht slaat op Spanje, en de onderhan delingen van den H. Stoel met de regeering van dat land over het sluiten van een concordaat. Er zal ook zoo was in hetzelfde bericht te lezen volledige vrijheid voor de katho lieken worden geétecht. Er blijkt dus aan die vrijheid wel het een en ander te ontbreken. En wat te zeggen van de omstandigheid, dat het Vaticaan nog moet aandringen op de af schaffing van een voor leden van religieuze orden bestaand verbod, om onderwijs te geven? Kunnen wij ons in Nederland een dergelijk verbod denken? In Spanje vormt het een punt van bespreking bij de onderhandelingen over een Concordaat I En uit Frankrijk komt het bericht men heeft het dezer dagen in de bladen kunnen lezen dat sinds 1 Januari, d.wx. van het oogenbllk af, dat de Staat eigenaar van den zender Radio-Paris geworden is, geen godsdien stige conferenties door middel van dien aende' meer zijn toegestaan. Het een is al fraaier dan het ander! Zijn er nog katholieken In ons land, die mee nen, dat zU hun geloofzgenooten in Spanje en Frankrijk veel te benijden hebben?.... De gewraakte uitlating luidt: ..Doch Hin denburg is de man, die, toen de nationaal- soclallsten reeds twee mlllioen stemmen ver loren hadden. Hitler op den 30en Januari 1933 tot kanselier maakte, omdat de onderzoeklngs- commissie uit den Rijksdag vastgesteld had. dat het goed -van Hindenburg „Neudeck” in het kader van de Osthilfe gelden gekregen had. Toen werd Hitler rijkskanaelier en ver dween de ondenoeklngscommlssie.” T ir yat in 1918 de leider der 8. D. A. P. yV in ons land beproefde, ziet men thans In Oostenrijk, Frankrijk en Spanje gebeuren. De sociaal-democraten verbroederen met de communisten, ont wrichten in Frankrijk door het geweld der vakvereeniging en een algemeene staking het openbare leven, gooien in Spanje bom men. en terroriseeren de bevolking, organi- seeren in Oostenrijk de straatrevolutie en vechten tegen de politie en het leger van den Staat. In den tegenwind bedwongen door het sterke gezag, geeft de 8. D. A. P. zich in ons binnenland een vredelievende houding. Maar in het buitenland laten deze impro visatoren van de revolutie, die op het gunstig oogenblik wachten, hun waren In het Liefdegesticht der Zusters van Lief de aan de Pelikaanstraat te Leiden, is in den ouderdom van 77 jaar overleden de zuster “■- ria Irene (in de wereld mej. Oirsouw). De thans overledene, die de laatste jaren rustend was. Is gedurende niet minder dan 25 jaar bjj het bewaarschoolonderwljs In de sleu telstad werkzaam geweest. Oed Staten van Zuid-Holland hebben goed gekeurd het raadsbesluit Inzake de opheffing der openbare school te De Uer. wordt behandeld door mej. dr. A. Kuyer, rectrix v. h. St. Gertrudis-Lyceum te Roosendaal; bet tweede staat onder leiding van Mgr. dr. J. H. E. Hoogveld, hoogleeraar aan de R.K. Unlver- sitelt te Nijmegen en geestelijk adviseur der Internationale Unie. Ook worden de voorstellen der bij de Unie aangesloten Bonden behandeld en hierover van gedachten gewisseld, opdat na den Landdag het bestuur van den Nederlandschen Vrouwen bond haar standpunt kan vaststellen en de mandaten meegeven aan haar afgevaardigden voor het Int. Congres. Belangstellenden kunnen Het Tweede Kamerlid Van Dis beeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat in de ge meente Hendrlk-Ido-Ambacht de werklooze arbeiders in land-, tuin- en vlasbouw «0 pet van hun loon uitgekeerd krijgen, terwijl in s-Gravendeel 80 pct. van het loon wordt uit gekeerd? Is de Minister bereid te bevorderen, dat de werklooze arbeiders in Hendrik-Ido-Ambacht op gelijken voet worden behandeld als die in ’s-Ora vendeel? Ten aanzten van het doel van het bezoek van minister Colijn aan Londen zijn geen ver dere gegevens bekend Belangwekkend is echter het communiqué, dat het Britsche ministerie van Koloniën Maandagavond publiceerde: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn een tweetal gemaskerde personen de woning binnengedrongen van den 80-Jarigen. alleenwo nenden P. de J. aan den Kleiweg te Anna Paulowna. De mannen, die de woning van achter wa ren binnengekomen, hadden reeds eenigen tijd in de kamer alles nagezocht, doch de buit be droeg slechts enkele sigaren. Toen hebben zy den rustig slapenden bewoner gewekt en hem gesommeerd zijn geld over te geven. De hevig ontstelde man gaf eerst taal noch teeken. waar op de bedreiging werd herhaald. De J ant woordde geen geld te bezitten, alleen zat er wat kleingeld in zijn portemonnale, die zich In zijn broek bevond, welke over een stoel hing. Een der mannen heeft dese gegrepen waarop ze verdwenen. De J. kon geen signalement opgeven, omdat men hem met een electrische lantaarn voort durend In de oogen had geschenen. In de portemonnale bevond zich een bedrag van slechts ƒ2. De politie, die een nauwkeurig onderzoek in stelde. heeft In het weiland van de J. een mas ker en en beitel gevonden, die blijkbaar van de Indringers afkomstig zijn. Men tast verder nog geheel in het duister. Volgens de gegevens van het C O. voor den Groentenhandel heeft de uienexport in de afgeloopen maand een zoodanlgen omvang gehad, dat zelfs de grootste uitvoer van het tijdperk der uiencontröle heeft plaats gehad. In totaal is niet minder dan 21.581 000 KG. uien uitgevoerd. tegenover 15 731.000 in dezelfde maand van verleden jaar. Hoewel de maand Januari altijd als een gunstige voor een grooten uitvoer bekend staat, heeft deze toename dus wel wat te beteekenen. De oorzaak zal hiervan wel het feit zijn, dat op het oogenbllk het meeat In consignatie wordt gezonden, waaraan ook de prijsdaling zal moe ten worden geweten, daar de markten door dit consigneeren worden overvoerd. Er kan aan De justitie heeft bjj de uitgevers P. N van Kampen en Zonen te Amsterdam in beslag ge nomen alle exemplaren van het boek „Das Vaterland” van den schrijver Heinz Liepmann, die uit een Dultsch Concentratiekamp naar ons land is gevlucht. Ook Liepmann zelf is te Amsterdam in arrest gesteld. HU zal vervolgd worden ter zake van overtreding van art. 117 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Opzettelijke beleediging een regeerend vorst of ander hoofd van eer. bevrienden staat aangedaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden". Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen bericht, dat Ir. Mussert naar aan leiding van een artikel in „Volk en Vaderland” op klachte van het Kamerlid Duymaer van Twist door den Officier van Justitie gedagvaard zou zijn ter terechtzitting van de Arrondisse ments-Recht bank te Utrecht van 27 Februari iz„ deelt de raadsman van Ir. Mussert. Mr. A. J. van Vessem te Utrecht, mede, dat bjj de pu blicatie van dit bericht nog geen dagvaarding aan Ir. Mussert beteekend was. Eerst op Maandag den twaalfden Februari is een dagvaarding beteekend. Daar blijkens In gewonnen inlichtingen dit bericht noch van de Griffie der Rechtbank, noch van het Parket afkomstig was en uiteraard niet van Ir Mus sert. die op den achtsten dezer van een toe komstige dagvaarding nog geen kennis droeg, kan men slechts gissen, aan welke zijde en met welk doel deze indiscretie begaan Is. Teneinde misverstand ten gevolge van de vermelde voorbarige publicatie te voorkomen zy hieraan toegevoegd, dat de zaak naar alle waarschijnlijkheid niet ter terechtzitting van 27 Februari behandeld zal worden. De klacht van den heer Duymaer van Twist heeft betrekking op een passage in een artikel verschenen in „Volk en Vaderland" van 25 No- 1 vember 1933. Zondag heeft pastoor O. Stompwyk, Zijn veertigjarig priesterfeest her dacht. Des morgens te tien uur droeg de een plechtige Hoogmis op met assistentie van kapelaan J. Verkley als diaken en kapelaan C. Klaver als sub-diaken. Na het Evangelie hield de weleerw. heer J. Verkley de feestpredlcatle. Des middags te 2 uur had in de jongens school een druk bezochte receptie plaats, waar de heer W. Keyser, burgemeester van Stomp wyk en Veur namens het feestcomité een hul- dlgingstoespraak hield, terwijl hy als huldeblijk een schilderij aanbood, voorstellend den voor gevel der kerk. Namens de besturen van verschillende veree- nlgingen werd vervolgens nog het woord ge voerd door den heer C. v. d. Zijden, waarna pastoor Floor met enkele welgekozen woorden dank zegde. De dag werd besloten met een plechtig des avonds te 7 uur in de parochiekerk. Naar we vernemen, zal als strafmaatregel by overtreding van de bepalingen inzake de teelt-beperklng voor den tuinbouw bevatten een maximum geldboete van 10.000 of een jaar gevangenisstraf. Voorts ligt het in de bedoeling om alvorens uitbetaling zal plaats vinden van den laatsten termijn van de tulnbouwsteungelden over 1933 eerst controle uit te oefenen, of de bedrijven naar voorschriften zijn ingekrompen. Indim blijkt, dat zulks niet het geval la. zal geen uit betaling van deze gelden plaats vinden. Voor het bepalen van de straffen enz. aal een spe ciale Tuchtcommissle voor den tuinbouw wor den Ingesteld. van de oogenbllk aard zien. De heer Jouhaux braveert in Frankrijk waar hij de Confédération door de straten liet paradeeren, dat men nu qjens de over- heerschende positie van de vakvereeniging heeft ervaren! Het Volk is er enthousiast over, want schrijft het „in de .betoe ging zelf verbroederen zich de socialistische en communistische arbeiders.” Net zooals het hier zou gaan in het rijpe revolutie- uur, waarin Volk en Tribune hun rancu nes zouden vergeten. Immers zooals Het Volk met dikke letters aankondigt „op de barricaden verdedigen de arbeiders de democratie.” Dit is in Weenen, Graz en Linz, waar „de sociaal-democraten de twee belangrijkste punten van de stad bezetten, terwijl zij zich op den Freienberg verschansten en loop graven aanlegden." Het Volk voelt zich solidair met deze straat-revolutionnairen en het is of de redactie met het water in den mond Jaloersch kijkt naar de prach tige bewapening van de Oostenrij ksche so cialisten, terwijl hier de 8. D. A. P. geen gedrilde troepen en geen leger-revolvers tegen de Burgerwachten heeft. Het roode hoofdorgaan schrijft: Ir. Mussert heeft het volgende telegram aan dr. Colijn verzonden: terugkomst kennis genomen, dat Uwe Excellentie my als leider der NJ3.B. ten laste legt den ambtenaren, leden der NB.B., te heb ben geschreven: ..Thans zjjt gij de slaaf van een regeering, die haar macht ontleent aan een cor rupt bonzenstelsel; gij hebt aan mij een gelofte gedaan; deze gelofte 'prevaleert boven de trouw aan een corrupte regeering," bericht Ik Uwe Excellentie eerbiedig, dat door mij of namens mij nimmer iets van dien aard is ge schreven of gezegd; dst ik integendeel In „Volk en Vaderland” de ambtenaren tot vol komen correcte plichtsbetrachting heb aange spoord, zoodat Uwe mededeellng daarmede In volstrekte tegenspraak is. Mede voor duizenden nationaal-voelende en loyale volksgenooten verzoek ik Uwe Excellen tie volledige bekendmaking der feiten, waarop die beschuldiging berust, dan wel openlijke In trekking dier beschuldiging.” Nu en dan wordt in Duitschland een heimelijk bestaand communistisch of ander yevolutionnalr centrum ontdekt, waarvan dan de leden, zooals pas weer te Neurenberg achiedde. in hechtenis worden genomen. Dergelijke berichten herinneren eraan, dat het Iets anders is een party te verbieden en haar organisatie te ontbinden, dan de richting te vernietigen, waarvan zy uitgaat. Een beginsel roeit men niet uit met den polltlestok. noch door wetteiyke of regeerings- maatregelen, hoe drastisch ook. Daartegen te geestelijk verweer geboden, een principieels strijd, welke leer tegen over leer, levensbeschouwing tegenover levens beschouwing plaatst en het kwade door het goede, het verkeerde door het ware overwint. Bismarck heeft het ondervonden, toen hy, ten onrechte, meende het socialisme door louter dwangmaatregelen ten onder te kunnen bren gen en tezelfder tyd oorlog voerde tegen de Katholieke Kerk. Naar beide kanten faalde hij. Het is een les voor alle tyden, niet in de laatste plaats voor dezen tijd met zyn veelvul dige verbodsbepalingen en verordeningen. Natuuriyk heeft de Overheid ervoor te zor gen. dat rust en veiligheid In den Blaat worden verzekerd. Revolutlonnair geweld en revolutlonnaire agitatie kan en mag zy niet dulden. Maar de revolutlonnaire idee doodt zy niet door ulteriyk krachtsbetoon, evenmin als men oen moreel euvel in den wortel aantast door mateiieele middelen. Het ethisch, of liever het godsdienstig element •verheerscht. En daarom te de eind-zegepraal tegenover re- rolutionnalre en andere gevaren niet aan bet geweld, maar aan de zedeiyke kracht, welke in bet positieve Christendom haar oorsprong en grondslag vindt. Op een vergadering van Voorbereidend Comi té en eventueele medewerkenden aan het Passie spel te Tegelen, is de inhoud bekend gemaakt van den stichtingsbrief en het hutehoudelyk re glement, welke een regeling bevatten, die het bestaan der Tegelache Passiespelen voor 1935 en ook voor de verdere toekomst verzekert. Volgens dit geheel nieuwe fundament is het de bedoeling de opvoering der Tegelache passie spelen te beginnen in 1935 en vervolgens gere geld om de 5 jaar. Zoo mogelyk zullen de spelen alleen door R. K. Inwoners van Tegelen worden uitgevoerd. Het bestuur der stichting bestaat uit 7 op richters: Jos. Teeuwen, voorz.; A. Thyssen, se cretaris; O. Lengs, penningmeester; P. Peelers. H. Velveaux, W Blebgens en P. van Gerven. Hetb estuur wordt bygestaan door een commis sie van advies bestaande uit twee leden: de seer- eerw. heer Grtspen. Pastoor, en mr. Peach, bur gemeester van Tegelen. De eventueele baten zullen na afloop van het speelseizoen als volgt verdeeld worden: 50 pet. reservefonds. 40 pet. gratificatie voor de mede werkenden en 10 pet. voor liefdadige doeleinden Alle medewerkenden worden door het bestuur gekozen. Aan deze keuae mag alleen het belang der Passiespelen en geen ander motief ten grondslag liggen. De keuze zal plaats hebben op Witten Donderdag om 3 uur n m In het jaar dat aan de opvoering voorafgaat. Bovendien te er nog een contact-commissie uit de medewerkenden samengesteld. Het aantal medewerkenden bestaat momen teel uit 79 dames en heeren. Het hutehoudelyk reglement aal In druk ver- echynen, de stichtingsbrief wordt te Tegelen ten gemeentehulae gedeponeerd. worden getwyfeld. of een dergeiyke wyze van afzet zoowel den handelaar als den producent voordeel kan brengen. Onder de gespecificeerde cyfers wordt mede gedeeld. dat Noord-Holland een flink gedeelte tot deze verhooging heeft bygedragen. Het uitgevoerde kwantum uit Noord-Holland was ruim verdubbeld. Ook Schouwen en Duivelend met Thoten en 8t. Phillpsland gaven een der- geiyk resultaat. Zooals reeds gemeld, zal te Utrecht Zaterdag gehouden worden een studle-tenddag, ge organiseerd door de Federatie van R.K. Vrou wenbonden Op dezen studiedag zullen tn boofdzaak besproken worden de voorstellen en wenschen. welke de studiecommissies der In ternationale Unie hebben neergelegd in haar rzpporten, die behandeld sullen worden op het Congres der Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden, dat te Rome zal plaste hebben »»n 28 Maart tot 7 April Meer speciaal aal van gedachten gewisseld worden over de verslagen der 3e en 4e studie- wxnmissles, welke behandelende specifiek *rouweiyke opvoeding en de studie van het V**1*)» op de hoogeschool: het eerste onderwerp HoofdzakelUk om dese redenen te besloten het vertrek der commissie Menko, welke medio Februari scheep zou gaan naar Java voor het Instellen van een vestlglngaonderzoek onsake de textiel-industrie als mssaaal-aeriebedrUf eenigen tijd uit te stellen. Z. Apostolische Vicaris van Celebes, werd geboren te Dongen den 29 Juli 1882. Zyn vader werd kort daarop tot hoofd der school benoemd te Tilburg, zoodat Mgr. Panis aldaar zyn eerste opvoeding genoot. Vermel denswaard te wel het feit, dat uit het groote gezin Pante vyf kinderen zich aan den dienst van God toewydden: de benoemde Bisschep heeft een broer Missionaris in Brazilië, van de Congregatie der Redemptoristen, een andere broer is Pastoor te Budel. Bisdom Den Bosch, terwyi een zyner zusters in de Congregatie der Franciscanessen van Heythuizen trad en al daar overleed en een andere zuster by de Fran ciscanessen van Olrschot haar intrede deed Na zyn gymnasiale studies voltooid te hebben aan de Apostolische School van het Missiehuis te Tilburg, thad Z, H. Exc. In de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart en legde op 4 Oct. 1902 zyn geloften af. Op 21 Dec. 1909 priester gewijd te Leuven, vertrok hy het volgend jjaar naar de Missie van Surigao in de Phllippynen. De stille, maar harde werker legde er zich vooral op toe, om langs den weg der katholieke scholen de jeugd voor Christus te veroveren. Hoezeer deze ar beid door zyn Overheid werd gewaardeerd, biykt wel hieruit, dat hy reeds in 1917 tot pas toor benoemd werd van de groote parochie Cantllan, waar hy de katholieke school tot zoo grooten bloei bracht, dat ze weldra meer dan 700 kinderen telde. Toen in 1923 de Apostolische Prefect van Ce lebes, Mgr. Dr. G. Vesters door den H. Stoel benoemd werd tot Apostolisch Vicaris van Ra- bzul (Oceanlë), werd de yverige pastoor van Cantllan door Z. H. den Paus tot diens opvol ger uitgekozen. Voor den stillen eenvoudlgen werker was deze benoeming geheel onverwacht: hy vernam ze. toen hy in Juli 1923 naar Europa terugkeerde om zyn krachten te komen leerstel len na zyn dertien-Jarigen zwaren mtesie-ar- beid. zyn welverdiende vacantle besteedde hy toen om hulpmiddelen te verzamelen voor zyn nieu we. mooie maar zware Missie. In Maart 1924 vertrok hij naar zyn nieuw arbeidsveld om daar bet werk te gaan door zetten, dat Mgr. Vesters met zooveei idealisme had ingezet. Op deze reis naar zyn Missiegebied woonde hy te Batavia de wyding by van Mgr. van Velzen en de vergadering der Indische Mtesiehoofden, die toen aldaar gehouden werd Byna tien jaren bestuurt hy nu de uitge strekte Missie van Celebes. En dat hy het hem toevertrouwde ambt met wijs beleid en vurlgen yver vervuld heeft, biykt wel hieruit, dat er een verheugende vooruitgang in deze Missie te constateeren valt. Daarom ook beeft de Heilige Stoel nu dit schoone Missiegebied tot Vicariaat verheven en haar geesteiyken bestuurder tot de Bisschop pelijke waardigheid. Z. H. Exc. Mgr. W. Pante is de derde onder de studenten van Tllburgs Missiehuis, die deze hooge waardigheid ontvangt: Vóór hem wer den tot Blsschop gewijd Z. H. Exc Mgr. J. Arris MAC Apostolisch Vicaris van Nederi. Nieuw- Gulnea in 1921. en Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Ves ters MAC. in 1923 Den 21en December van dit jaar hoopt de nleuw-benoemde Missiebisschop zyn zilveren priester-jubilé te vieren. Dat het „verzet van de uitmuntend ge wapende arbeidersweer” behalve gedoode soldaten en politie-agenten ook arbeiders- bloed kost, interesseert Het Volk minder. Het revolutie-uur te rijp, en dan moet voor den waren socialist het machine-geweer de wettige discussie vervangen! Lang heeft Het Volk volgehouden, dat de OoBtenrjjksche broeders geen wapens had den, thana blijkt, wat wij steeds ver kondigd en ondanks de brutaalste tegen spraak van Het Volk steeds volgehouden hebben dat de Oostenrijksche sociaal- demokraten na Jarenlange illegale actie •en volledig uitgerust leger vormen. By de Voortzetting van het debat in den Haagschen Raad over het praeadvies van B. en W. op de motie-Moonen Inzake het ontslag van de gehuwde en huwende ambtenares, beert de liberaal Mr. Varenkamp, toegelicht, dat het standpunt zyner tractie veranderd te. Niet principieel staat men thans anders tegenover de zaak, doch men wenschte met het oog op de tegenwoordig omstandigheden niet star aan dit beginsel vast te houden Ook Jhr. van Bere- steyn betoogde dit. Van de vrijzlnnig-democraten heeft de heer Joëls zich gesteld tegenover zyn fractlegenoote Mevrouw RosVlyman, die des middags ver klaard had. niet van haar dertig jaar lang in genomen standpunt te zullen afstappen. De sociaal-democraat Lubertl bestreed het voorstel, al stond hy tegenover het doen voor gaan van de gehuwde ambtenares, als ontslag van ambtenaren noodzakelyk wordt, anders dan zyn fractlegenoote Mevrouw de Vries-Bruins. Met de oude argumenten zy het, dat de principieele goeddeels terzijde werden gelaten te het voorstel verdedigd door den katholie ken voorsteller der motie, den heer Moonen en wethouder de Vries. De wethouder van Onder was, Prof, van der Bilt, lichtte nog toe, waar om ook de onderwyzeressen in deze ontalag- regellng werden betrokken, hoewel door Minis ter Marchant een wetsontwerp terzake te aan- gekondlgd. Het praeadvies werd In zyn diverse onder deden aanvaard. BU bet bericht betreffende de nieuwe circu laire van den Minister van Justitie aan de procureurs generaal hy de Gerechtshoven, heb ben wy verzuimd te vermelden, dat we dit ont leenden aan ,J3s Tzlegraaf”, welk blad blijk baar alleen van dtt minteterieele schrijven ken nis heeft gekregen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15