De Onnes-Nijenrode-affaire Het getuigenverhoor de zaak Koning begonnen p J va? in Goudclausule en dollarbonds Medeplichtigen Beambte als ongeschikt ontslagen Gelieve aan brenger dezes mede te geven, zoo en zooveel miniaturen en denk vooral aan den negerjongen!" c. thans in beroep VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 BAYSWATER HOTEL - LONDON W. 2 99 Het vrygeleide thans onder eede Rapport werd i zou ONZE HANDELSPOLITIEK De Driekoningen F rite Bleaing vóór I. WAAROM DE HEER NIVARD NIET BENOEMD WERD Geachorat Minister Kalff legt het uit Ik wilde, dat O. er in liep Berouw kwam te laat Wanneer ontalaan? I Het mysterie der 46 halve varkens Gedachtenwiaaeling in den Indite hen Volktraad De rechtbank tijden» de verhoeren in de N ijenrode-zaak. link» de pretident Mr. de Vrie» DE „SNIP” NAAR INDIË VERTROKKEN Kou op de Borst Toen hü geen wachtgeld kreeg DE ONTBINDING VAN „ST. CHRISTOPHORUS” „Van Dooren wilde de verklaring onderteekenen, toen hy merkte dat het er nat werd en omdat hy geen wachtgeld kreeg” Het exportatempel wil niet altyd zeggen, dat de varken» voor uitvoer beatemd zyn Voor zoover niet te New-York be taalbaar, moet op goudbatia betaald worden Ik vond het gek, dat Koning niets krijgen Van Dooren begreep het wel Het strafproces in de O nnes-Nijenrode-affaire Donderdag voor de Amsterda msche rechtbank voortgezet. De belangstelling op de geres erveerde tribune zoowel als op de publieke tribune was weer groot. Dinsdag, den eersten dag van het proces, zijn Kon ing, Witbraad en de drie ver huizers Maag, van Binsberge n en Grootjohan gehoord. Thans werd aangevangen met het getuigenverhoor in «»de zaak Koning. De verzekeringen HHeen als later nieuwe feiten M omstandig- aan de verzekeringen GEOPEND^ lOurtrS^EN WIN SnTV-IOmA. SLUITING ZONDAG 18 FEBR 5 UMM r BAY8WATRR i o Ier n niitiHiiiHmiimiiii beurt aan van ben twee a aan d. Dussen. maar voor 4 en I» o a 1 fee d*> V 4 Toen hü bemerkte, dat het ernst werd U hij pas met sün venoek gekomen. op eigenschappen Daar komt nog bü. dat hü in de veronder stelling verkeerde dat hü bü een eventueel ont slag wachtgeld sou krügen maar toen hü ont slagen was Bonder wachtgeld, diende hü een venoek in om dg verklaring alsnog te mogen onderteek enen Nadat mr. Waslander gerepliceert had, werd de uitspraak bepaald op Maart. Wrijf tegen bedtijd Vicks VapoRub op keel en borst. Deze zalf werkt op twee manieren tegelijk (door inademing en huidsprikkel). worden gehaald?’ tn, daar hebben we niet over De bevoegdheid om sün Inzichten ten opzichte van belangrijke aangelegenheden van bet be drijf kenbaar te maken, ontleent de Minister van Waterstaat aan het feit, dat de helft van de jaarlüksche tekorten ten laste van *s Rüks schatkist komt en de Staat dus thans meer dan ooit belang heeft bü aanwüzlng van de personen, aan wie de leiding of Invloed op de leiding wordt toevertrouwd. uls il»i Onbekwaamheid kan niet na vele jaren blij ken. maar wel onges-hlktheid. En van Dooren bleek ongeschikt te sün, doordat hü de verkla ring niet wilde onderteekenen. elkaar wel sn verseks- Op Donderdag 21 Februari aal de R. K. Ver- eenlglng van Marinepersoneel jBt. Christooho- rus" haar laatste vergadering houden te Den Helder Tüdens deze bijeenkomst aal de ver- eenlging worden ontbonden. Mr Loeb vraagt wederom het woord om voe ging van de zaken te bepleiten hü wüst erop, dat de verdedigers zich seer gefnuikt gevoelen. We hebben hier steeds gehad, aldus pleiter, dat de Officier get. vraagt, alsof die getuigen aAs verdachten terecht staan. Formeel gevoel Ik mü gedwongen nogmaals met klem op voeging aan te dringen. Zonder In Raadkamer te sün geweest, wordt het venoek afgewezen. In de tweeds aaak werd de eiscb van de Vereeniging^ voor den Effectenhandel toe- gewesen op grond van de omstandigheid, dat dollarobligaties van de Koninklijke zoo wel in New-York als te Amsterdam betaal baar z|jn gesteld. Hier werd de Koninklijke veroordeeld in de kosten. Op grond van de verschillende verklaringen van Onnes had getuige een rapport opgesteld aan de verzekeringen Er werd In geconcludeerd, dat er goederen waren gestolen tot een totale waarde van M.300. Onder het gestolene zou den, volgens het rapport zeven schilderijen sün weggenomen. voeteuvel maakt het hem moeilijk lang te staan. De bode brengt een stoel. „Witbraad." zoo begint hij zijn verklaringen, kwam op zekeren dag bü hem en vertelde, dat hü „een groote meneer" aan de hand had. die een aantal miniaturen wilde weggehaald heb ben uit zün kasteel. Oorspronkelük was bepaald, dat Witbraad het zelf zou doen, in samenwerking met Meee Ger ritsen. Getuige Bleslng had het aan Mees afge raden. Bü het tweede gesprek had Witbraad gevraagd, of zü Mees Gerritsen en Bleslng geen menschen wisten om het gevalletje op te knappen Pres.: „Wist u toen al, welke „groote meneer" het was?" .Ja, we wisten toen al, dat het Onnes van Nljenrode betrof. Er was In verschillende gesprekken verteld door Koning. welke kost baarheden moesten worden meegenomen. heden bekend sün geworden sou men wegens ongeschiktheid kunnen ontslaan. Later heeft van Dooren n.l. verzocht de ver klaring alsnog te mogen onderteekenen maar dat la hem geweigerd. Een dag later had men hem echter nog wel de gelegenheid willen schenken maar van Doo ren verzocht pas veel later om te mogen tee- kenen. Frits Bleslng komt dan voor het hekje, hü Is nog niet in de zaal geweest. Hü is voor een ander feit gedetacheerd In het Huls van Be waring. Hü vraagt ook hier te mogen zitten, een redes te tien uur komt de rechtbank, ge presideerd door Mr. de Vries, binnen. Ko ning sit thans in het verdachtenbankje. Eerste getuige van den ochtend is Witbraad. Evenals bü sün inleidend verhoor vertelt hü weer uitvoerig, hoe hü In contact met Koning is gekomen. Verdachte Koning had er wel op ge zinspeeld. dat Onnes in moellükheden verkeerde. Getuige had Koning In den waan gelaten dat hü self de Inbraak op zou knappen, aanvankelük bad hü tegenover hem niet gesproken over Mees Gerritsen en Bleslng. Later had getuige zich in verbinding met Mees Gerritsen gesteld, die hem had verwezen naar Bleslng. In korte trekken had hü echter aan Mees ver teld. wat er moest gebeuren. Getuige was toen al op de hoogte van wat er weggenomen moest worden. Getuige Witbraad had van Koning de bewuste schetsteekening gekregen; de weg naar bet kasteel was er duidelijk op aangegeven. Pree.: „Waar is die schetsteekening heen ge gaan?" Getuige: „Naar Bleslng." Pres.: „Was er nogal haast bü het werk." Getuige: „Ja, bet was een spoedgeval, maar een bepaalde tennün is, voorsoover ik weet niet genoemd; *t schoot niet zoo erg op aanvankelük, want Bleslng zat dik In het went. Pres.: „Dik In t werk?” Getuige: „Ja, met z’n haarden en kachelhan- fcl." Getuige gaat voort met z’n verhaal. Volgens hem vond Bleslng het een erg gemakkelük werkje Over de verdere afwikkeling van de zaak kon getuige weinig Inlichtingen geven. Er sou dat wist hü nog wel naar sün Idee f 12.000 worden uitbetaald, ƒ4000 voor Koning. ƒ4000 voor Bleslng ca. en 4000 voor get. self. Tot de ongeschiktheid Is geconcludeerd grond van omstandigheden en die al twintig jaren aanweslg sün geweest. Wat beteekende verder de uitdrukking: jt» regeering?” Was daar Iedere opvolgende regeering onder begrepen of niet? Van Dooren wist wel dat het mogelük was dat de regeering pogingen zou doen om bepaal de menschen te weren van de departementen. HU wist toen nog niet of hü ook onder die bepaalde Individuen sou vallen. De heer Voor dewind heeft de eerste verklaring onderteekend maar dit voor de tweede verklaring geweigerd De regeering heeft toegegeven, dat de eerste verklaring onduldelük was door Voordewind een tweede verklaring voor te leggen. Van Dooren heeft geweigerd direct te onder- eekenen. ons wel gemakkelük gemaakt, want alle vi trines stonden open. Aanvankelük was «fgesproken, dat de ver huizers direct 4 A 500 zouden krügen. Dat geld bleef echter uit en teen hadden de heeren ge dreigd het goud te zuilen versmelten. Toen was de boodschap gekomen om dat niet te doen, omdat het goud terog moest. „Jullie moenten hft goud toch hou- Pres „Hebt u aan van Blnsbergen niet een soort vrijgeleide meegegeven?" Bleslng: „Ja. ik wilde niet, dat se moeüük- heden kregen en dat ze meer mee zouden ne men dan afgesproken was." Pres.: „Wat stond er op?” Getuige: „Gelieve mee te geven aan brenger dezes zoo en zooveel miniaturen, en denk voor al aan den negerjongen" (vroolükbeid). Pres.: „En hoe onderteekende u dat biljet?" Getuige: „Ik had er onder gezet „per order Onnes, geteekend: Bleslng” (groote vroolük heid). De financleele kant van de zaak komt nu weer op het tapüt. Een paar dagen na het ge beurde had getuige 500 gekregen. Over de kwestie van het onderling verkoopen van het goud «rilde getuige zich niet uitlaten, voor hü zelf als verdachte werd gehoord. Na het verhoor Bleslng Is de Maag, een der drie verhuizers. In Maag’s verklaringen zün weinig verande ringen gekomen. Toen hü Dinsdag als ver dachte werd gehoord, was hü tamelük uitvoe rig In zün antwoorden, en veranderingen ko men er met in. ten aan lak ver- iwoordigw wet van den Staat New-York, volgens welk» aldaar geen betalingen op goudbasis mogen ge schieden. Eischeres werd veroordeeld In de koe ten van het proces. De Vierde Kamer van de Haagsche Recht bank heeft Donderdag uitspraak gedaan In de zaken van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam contra de Bataafsche Petroleum Mü- De Vereenlglng voor den Effectenhandel had gevorderd, dat de betaling van dollar-obli- gatlën van beide genoemde maatschappüen zou geschieden op goudbasis. De rechtbank heeft deze vorder! zien van de Bataafsche niet ontvi klaard en zulks op grond van de U Aangezien het een beginsel geldt, dat ook el ders toepassing vindt, moet niet in de eerste plaats gevraagd worden, of de aanvankelijk aangewesen commissaris .wellicht de eigen schappen bezit, die voor behoorlüke uitoefening van de functie noodlg sün. De mogelükheld, dat dit wel het geval Is. wordt niet betwist. Be noeming voor de eerste maal van Iemand, uit personeelkrlngen afkomstig, zou bovendien den onjuisten Indruk vestigen, dat deze commissa risplaats aan het personeel ook in het vervolg toekomt. Jhr dr. K r A m e r die optrad als vertegen woordiger van den minister van Defensie ver wees op de eerste plaats naar de argumenten van mr. Telders In de zaak Voordewind. Plei ter betwistte de onduldelükheid der verklaring en was van meening dat van Dooren heel goed begrepen had wat de verklaring beteekende. Er Is gebleken dat van Dooren niet veel sin had te bedanken voor de 8D A.P. Er Is hem Inderdaad geen bedenktüd gegeven want men moet een dergelüke verklaring san der aarzelen onderteekenen. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De vergadering van den Volksraad van heden behandelde de Interpellatie, welke werd ingediend nadat Prof. Van Gelderen zün uiteenzetting over de In dische en Nederlandsche handelspolitiek aan de Nederlandsche pers had gegeven. De Regeeringsgemachtlgde voor Economische Zaken, de heer Wellenstein, wees er op dat de Regeerlngsbeslissingen regelmatig worden be kend gesteld. Er moet nu eenmaal voorzichtig heid worden betracht. Aan samenwerking tus- schen het moederland en Indlë wordt steeds gedacht. Indlë en Nederland bewogen zich ech ter steeds op vrübandelsgebled, waaraan slechte zeer onlangs een einde kwam, toen een meer protectionistische richting werd ingeslagen. Overleg heeft geregeld plaats, doch tot dusver had dit op belangrijke punten nog niet tot re sultaat geleid. Als vrucht dezer samenwerking ontstond de maisregeling. waarmede men hier te lande tevreden kan zün. De contlngenteerlng van bier leerde dat voorzichtigheid moet worden, betracht. Bü het nemen van maatregelen voor de katoenmarkt moet rekening worden gehouden met Japan. Engeland en Britsch-Indië. Mr. Fruln vroeg of de regeering zich kon Indenken, welk een vreemden indruk de pers conferentie van Prof. Van Gelderen te ’sOrit- venhage hier te lande had gemaakt. „Men krügt den indruk dat maatregelen over ons heen wor den gedecreteerd". Mr. Fruln belichaamde dezen Indruk in een motie, welke zander debat en zonder hoofdel Uke stemming werd aangenomen. Het mag daarom voldoende worden geacht. Indien een der commissarisplaataen van ds nieuwe onderneming wordt bezet door Iemand, die geacht kan wordenJiet vertrouwen van het personeel te bezitten, doch wiens aandacht niet In het büzonder op de belangen van de werk nemers Is gericht. Hü was kort na de inbraak gewaarschuwd en verzocht als expert op te treden. Samen met Top was getuige deozelfden dag (1 Maart 32) naar het kasteel gegaan, waar hü zich aan On nes als verzekeringsagent voorstelde. Onnes had getuige de verschillende vermiste voorwerpen opgenoemd. Donderdagmorgen 35 U h^t K L M. vliegtuig 8nlp" naar Indlë vertrokken. Aan boord bevinden zich twee passagiers Amsterdam- Bagdad. 1 Amsterdam—Cairo. 1 Amsterdam- Athene en 1 AmsterdamRome. Meegenomen Is 310.0M K O post, 88 450 K.O. pakketpost en 80580 K.O. vracht. Pres.; „En boe staat het met de eerste beta Ung? Toen werd er toch 1500 gegeven!" Getuige: „Jal Voor ieder 500 Ik heb duizend gehad, te verdeelen met Bleslng. en Ik mag dan wel veronderstellen dat Koning f 500 voor zich ■elf had gehouden." Pres.: „En wanneer sou de 12 mille komen?" Getuige: „Na een week of vjjf, see." Naar aanleiding van de Inbeslagneming door de Rotterdamache polltie van ses en veertig halve varkens, voorzien van het exportatempel der Crisis- Varkenscentrale. welke Woensdag geschied was op aanwüring van een NBB-pro- pagandist heeft de heer Zwanenberg aan „De Avondpost" eenlge Inllchtigen verstrekt. Het kan seer goed voorkómen, aldus de direc teur der Varkenscentrale. dat er geslachte var kens sün, voorzien van een ultvoerstempel. en die toch niet naar het buitenland worden ge ëxporteerd. Dit sün varkens, die goedgekeurd zün, doch waarvan de kwaliteit zoodanig is. dat de Crisis Varkenscentrale het beter oordeelt, se voor de binnenlandsche consumptie te be stemmen. Ook op uese varkens wordt heffing betaald. Naar aanleiding van de bovenstaande mede- deellng van bevoegde rijde vragen wü ons toch af. waarin dan elgenlük de garantie van den exportatempel ligt. Het getuigenverhoor wordt na de pauze voort gezet. Van Blnsbergen, „verhuizer" nummer twee komt voor 1 hekje. Ook hü vertelt onge veer hetzelfde als bü zün verhoor als verdachte. Van Blnsbergen heeft ook het ..vrijgeleide’ gelezen, dat Bleslng aan de nachtelüke bezoe kers had gegeven. Wat er precies in stond weet hü echter niet meer, en hoe de onderteekening luidde kan hü ook riet zeggen Maag en hü zouden 10.000 krügen.... v Pres.: „Is dat later niet veranderd?” Getuige: .Ja, later zouden we 12 mille met z’n vüven (de verhuizers plus Bleslng en Ger ritsen) moeten verdeelen." Van Binsbergen's verhaal komt overeen met dat van Maag Aanvankelük hadden de heeren „gewerkt bü het licht van een zaklantaarn. Later hadden ze een schemerlamp opgestoken en de zware gordünen dichtgeschoven. Pres.: .Maakte dat nogal lawaai?* Getuige: .Ja, dat wel. maar och, we behoef den toch nergens bang voor te zün, en t was Officier: „Getuige, heeft meneer Koning u niet Verteld, waarom de tweede betaling 12000) ••rat vüf A ass weken later sou komen?" Getuige: .Heen, Koning heeft gezegd, dat komt later In orde, bovendien hadden we ver trouwen. want de eerste 1M0 waren prompt ketaald. Toen Koning me zei. dat t in orde •sa, had ik geen recht om aan te nemen, dat I niet In orde sou komen." Officier: „Denkt u er om, dat u onder eede Staat? Heeft Koning niet over twee gebroken »asen gesproken en over de verzekering, die het rfwtolen" goed wel gauw sou vergoeden?” Getuige: „Neen" Mr. van Dullemen: „Voor den rechter-com- Wssarls hebt u erkend, te hebben geweten, dat de uitkeertng van het groote bedrag afhing van veraekering." Getuige: Ja! Voor den rechter-commlssarls **t> ik dat gezegd, maar toen was Ik kwaad wilde vooral, dat de kasteelheer er in liep ik dacht dat Kontng niets ten nadeele van Ona* sou aeggen." Mr. van Dullemen: „Koning bad toen al door- Ostulge. Jk wiet aanvankelük over verzeke- •tnten niets." takt den Officier niet den getuige een Van Dooren had bezwaar tegen de uitdruk king: onder alle omstandigheden en wellicht terecht. Donderdagmiddag werd voor den Centralen Raad «wn Beroep te Utrecht de zaak van Doo ren behandeld. De heer F. van Dooren. beambte op het departement van Defensie werd 15 April 1933 ontslagen wegens ongeschiktheid. Hü was nJ. lid van de 8 D.A.P. en had geweigerd de bekende verklaring te onderteekenen. HU was tn beroep gegaan bü het ambtenaren gerecht welk college het beroep ongegrond ver klaarde. Daarna was de saak aanhangig gemaakt bü den Centralen Raad van Beroep. Als verdediger van F. van Dooren voerde mr Waslander het volgende aan. Van Dooren heeft voor het niet onderteekenen van de verklaring goede redenen gehad Als de overheid haar ambtenaren een verklaring voor legt, moet dat een duldelüke verklaring sün De voorgelegde verklaring voldeed niet aan de zen elsch Zü hield in dat de onderteekenaar ..onder alle omstandigheden" trouw beloofde ^an de regeering. Pita: JCan het niet zün. dat het bedrag later op ƒ8000 is gesteld met de voorwaarde, dat de „verhuizers" een deel van het goud mochten hebben?” Getuige: „IMAr weet Ik niets van, volgens mün gedachten is het 12.000, maar zooals ik hier nu onder eede sta. Is het ƒ8000." (Reeds geplaatst in een deel onser vorige oplage) De President deelt dan mede, dat de behan- derlüke belangen, büv. die van het personeel, deling van de zaken tegen Witbraad. Maag uit het oog te verliezen Blnsbergen en Grootjohan Zaterdag ax te 10 uur sal plaats hebben. 18-31 BAYSWATBK ROAD t/e HYDB PARK vlak bü Queens Road Underground Station «a enkele minuten van Olympia en White oisy. Voor Zakenmenschen, die de British Industries Fair beeoeken. een ideale gelegenheid. - Kamer met ontbüt vanaf 7 sh. d., volledig pension 11/- sh. per dag. Fransche keuken. Directie: Familie D’HONDT (vroeger te Blankenberghe. België) De heer Onnes had aan getuige verschillende sporen van de Inbraak aangewezen. Er was In een der zalen een Duitsch muntje gevonden, een zelfde muntstuk was ook eens bü een an deren diefstal gevonden. Naar aanleiding hier van had Onnes opgemerkt: ..Het zal de zelfde bende wel geweest zün". Ook had Onnes aan v d. Dussen een gebroken schaal aangewezen, die door de dieven zou zün stukgemaakt. Van een kistje was een poot afgehaald, dit zou vol gens Onnes door de nachtelüke bezoekers ge daan zün om te zien of het kistje van goud was. Pres.: „Had u den Indruk, dat er ingebroken was?” Getuige: „Ja, Onnes wekte den Indruk, dat er Inbraak was geweest." Op vragen van den heer Van Braambeek In verband met van Regeeringswege gemaakte be zwaren tegen de benoeming door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van een voorlooplg commissaris der op te richten N. V. Brabant- sche Buurtspoorwegen en Autobusdiensten, heeft minister Kalff geantwoord, dat hü be zwaar gemaakt heeft tegen de benoeming van den heer Nlvard. Het bezwaar tegen de aanwüzlng van een persoon, die. alhoewel geen deel meer uitma kend van het spoor- of tramwegpersoneel, daaruit Is voortgekomen. Is gelegen In de om standigheid. dat de leiding van een bedrijf in handen behoort te sün van personen, die de verzorging van de belangen van dat bedrijf als hun hoofdtaak opvatten, zonder daarbü afson- De bedoeling van de regeering was dat men zich zou gaan beraden of men het lidmaat schap der 8 DA P sou laten varen. Dus de regeering moest dan ook de gelegen heid geven daar over te beraden. Aan van Dooren Is die gelegenheid niet ge- geven. verklaring te doen afleggen, dat hü van het doel van de Inbraak op de hoogte was. Konlng's verdediger. Mr. Levenbach. verzoekt dan acte van de verklaringen van de getuige, volgens welke Koning gezegd zou hebben: ,Jk zal Onnes nooit verraden”. Getuige Witbraad: „Koning heeft het zelfs nog veel sterker gezegd: „Ik zal Onnes nooit verraden, want tk wil op mün leeftüd den nor niet In.” Verdachte Koning geeft toe. dat het wel mo gelük Is. dat hü zich op deze wijze geuit zou hebben. Toen het geld ultbleef. had Witbraad n.l. te genover hem gedreigd, „zün maatregelen te zul len nemen." Koning geeft dan een uitleg van de verdee- Ung vas de 12.000. Volgens verdachte had Witbraad er zelf op gestaan dat hü. Koning. een deel van het geld sou krügen. Verdachte maakt dan getuige Witbraad een complimentje: „Ik heb Witbraad nog nooit op een leugen betrapt, maar ik vermoed, dat hü nu zoo zenuwachtig ia. dat hü niet precies meer weet wat hü zegt." Ik wekte zoo gaat Koning door bü Wit braad dan den indruk, dat Ik meedeelde om geen argwaan te wekken. Witbraad: .Ja. ik vond bet gek, dat Koning niets zou krügen.” Pres „Volgens de opgave van Onnes waren 7 schilderijen gestolen, doch u en uw mannen hebben er maar vüf meegenomen, nietwaar?" Getuige Maag: „Ja zeker!” Pres „Later hebt u toch In de Kalverstraat een biljet zien hangen, waarop een der ver miste schilderijen stond afgebeeld. Volgens uw verklaringen voor den rechter-commlssarls had u dat schilderij niet weggenomen en hing het dien besrusten nacht nog In het kasteel." Getuige: .Ja. dat schllderü van de drie Ko- ningen heb Ik nog zien hangen dien nacht en wü hebben t niet meegenomen „Hebben jullie vitrines overgesla- Na de pauze wordt het getuigenverhoor In de zaak Koning voortgezet. De mlddagzlttlng begint met een klein inci dent; een der dagbladen publiceerde onlangs een foto van de rechtszitting van Dinsdag. De president mr. de Vries deelde den overrichts- schrijver van dit blad mee. dat mochten er in zürf blad weer foto's verschünen, hü daarvoor verantwoordelük sou worden gesteld en zün toegangskaart voor de zitting sou worden In getrokken. De betrokken journalist zeide voor de foto In quaestle niet verantwoordelük te sün en protesteerde tegen de woorden van den presi dent. die zün waarschuwing echter ongewü- zlgd herhaalde. Betreffende de uitkeering Koning, was hjj niet absoluut zeker, het „hing" hem zoo in z’n hoofd. Pree.: „Wie heeft dat bedrag van 12 mille voor het eerst genoemd?" Koning 1" Maar zeker weet U niet. Pres.: „Was u overtuigd, dat er een diefstal had plaats gehad?" Getuige: .Aanvankelük was ik daar niet van overtuigd, maar toen ik mün rapport opmaakte wel." Officier: „Op 14 April kon Johanknegt een der gestolen voorwerpen toonen. Bent u daar door overtuigd dat er Ingebroken was?" Het antwoord gaat In de debatten tusschen Officier en getuigen verloren. Getuige J. Top, assurantlebezorger, wordt dan gehoord. Hü was met van der Dussen op het kasteel geweest en hü had het rapport bespro ken met van der D. Doorslaand voor het aangaan van een dading waarbü aan Onnes 72.000 was gegeven, zün geweest, aldus getuige J. Top: .Mün eigen waarnemingen, het rapport v. d. Dussen en be sprekingen met den advocaat van assuradeu ren." Verdediger mr Levenbach „Was Onnes niet steeds achterstallig met de betaling van de pre mies.” Getuige: ^Ja, t stagneerde nogal eens.’ Verdediger: u daardoor niet op de gedachte, dat er Iets niet In orde was?” Getuige Top „Och neen, we waren daar aan gewend In zün particuliere betalingen was hü altüd wat laksch." Officier: „Kort voor de inbraak heeft de heer Onnes toch uit eigen beweging de premie aan gezuiverd.” De verklaringen van J. Top worden bevestigd door Otto Top. De heer J Bartelings. afdeellngschef bü „The Ocean” heeft tot de dading besloten op grond van het expertise rapport van van der Dussep De assuradeur E. H. B. Orapperhaus legt tenslotte eveneens eenlge verklaringen af over de schaderegeling en de dading, ook hü had da ding goedgekeurd op grond van het rapport v De Pres, deelt dan mede, dat de behandeling van de zaak Koning voor onbepaalden tüd wordt geschorst. Er zal echter zoo spoedig mo gelük worden voortgegaan met de behandeling, dan zal het requisitoir en het pleidooi worden gehouden. Pres.: den.” Getuige: .Ja, dat was elgenlük afspraak.’ Later had getuige vast het Idee, dat alles weer naar den oorspronkelüken eigenaar terug zou gaan. „Hebt u dan niet aan een verzekering ge dacht." Getuige: „Geen moment!” Officier: „Maar vebt u dan niet met uw vrien den besproken, waarom die voorwerpen uit het kasteel moestei Getuige„N> nagedacht.” Mr. Levenbach oreUsteert en zegt, dat deze vraag met de zaak-Koning niets te maken beeft. President: .Maar getuige moet de heele waarheid zeggen." Mr. Levenbach handhaaft zün protest. Officier (tot get.)„Denkt u er om, dat u als getuige gehoord wordt, en dat u onder eede staat! Getuige: „Ik kon er niets aan doen, maar een bepaalde conclusie „ebben we niet aan het „verhuizen” vastgeknoopt. Later had getuige meegedeeld In de 10 000, die door de verzekeringsmaatschappüen aan de tective Johanknegt wu gegeven voor het terug brengen van een deel van den bult. Orootjohan, de assistent-verhulzer, was maar gedeeltelük In de geheimen van Maag en Van Blnsbergen Ingewijd. Zün verklaringen zün dan ook weinig belangwekkend. „U bent dus meegegaan onder leiding Van Blnsbergen." „Zoo is het precies. Edelachtbare, alles ging even geheimzinnig en Ik wist van niets.' Grootjohan heeft den buit mee naar zün huls genomen en de Officier veronderstelt, dat Groot johan dit gedaan heeft, om zeker te zün van betaling; aanvankelijk had Bleslng het nJ. af- gekeurd, dat Orootjohan riók meeging. Officier: „Nam u t góed mee. om waarborgen te hebben, dat u geio zou krügen Getuige: „Och meneer, 1 zat nu eenmaal op mün flets gebonden en daarc President: „En hebt u 6 over gesproken, dat er óm ringssom te Innen?” Getuige: „We voncen 1 een vreemd geval, vooral omdat de goederen weer terug moesten.’ Officier (met klem). „Dus aan een verzeke ring dacht u niet?" Oetuige: ,,’t Was gëén Inbraak en wat 1 wel was. Interesseerde ons niets. Ik heb meegedaan omdat Maag en van Blnsbergen het me vroe gen. Als iemand me opdraagt een schuit steenen te lagpen. doe ik t ook." Officier: „Als vreemden u dat vragen, doet u dat dan maar direct. Maag en van Blnsber gen zün toch uw bezen niet." Oetuige: „Neen dat niet....’ Oetuige mag gaan zitten: als volgende getuige wordt de verzekeringsagent van der Dussen ge hoord. 1 Alleen persoon!Uke opvattingen en eigen schappen mogen hier in het geding worden gebracht. Getuige: Pres.: dat Koning óók 4000 kreeg." Getuige: „Neen, maar ik zeg maar „niemand doet iets niets.*' Officier: gen?” Getuige Maag: „Dat Is onmogehjk. We heb- alles goed nagekeken, we werkten toch Immers in alle kalmte....” Officier: „Had Bleslng meer zaakjes?" Get Als Ik daar wat van wist, zou ik t Im mers toch niet vertellen. De terechtzitting wordt geschorst tot uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5