Prikkeldraad Een grootsche missiereis Nakaarten I „Bloedige handen INTERVIEW MET PATER CAMINADA Offer arbeidsloon ea AS WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 BIJ DEN DOOD VAN KONING ALBERT De «ociaal-democratie NEDERLAND—BELGIË De Belgische neutraliteit Rapport Senator Segers Opnieuw gearresteerd Moord te Woensel J. TH. VERHEGGEN Pensioenfonds voor het Boekbinder sbedrij f OPTREDEN VERBODEN Belg mag hier niet spreken ZIJ MOGEN BLIJVEN DE K.E.M.A. N.S.B. en weerbaarheid ACTIE STUCADOORSBEDRIJE UK Het Franciscaansche retraitehuis 50 t I Commissie moet de Regeering adviseeren Besprekingen over nieuwe arbeidsovereenkomst 1 J WATERONTTREKKING AAN DEN BODEM Overeenstemming met den R. K. Stucadoorspatroonsbond verkregen Van militaire organisatie is vol gens ir. Mussert geen sprake AARTSBISSCHOPPELIJK MUSEUM DE NIEUWE VLÖOT- AALMOEZENIER I 3 T 7 NR bfli „Van China naar Java, wat de ontwikkeling betreft een sprong van minstens duizend jaar” PERSONEELRAAD BIJ DE SPOORWEGEN De beulen van het Oostenrijkse he prole tariaat, die de verachting van alle be schaafde menschen verdienen, hebben er gens anders gezeten eer zij thans tusschen de hecatomben, die zij hebben aangericht, hun misdaad op Dollfuss afkloppen. In het ochtendblad van „De Telegraaf” verhaalt rijn correspondent te Weenen: Een naklank van zijn zilveren jubileum Duitscher schiet zijn vroegere verloofde neer Schipper en machinist van de „Spaarnestroom” Langs bet prachtige wegennet kon hU in Schilderü van Albert Verschuuren 5 ervrijl „Volk” en „Tribune" elkaar als domooren uitschelden op de ruïnen J- van den verloren opstand in Wee nen, publiceert het hoofdorgaan der 8X).AJ’. een manifest van de Socialistische Arbeiders Internationale, wier geweten niet tot rust kan komen onder haar bloedschuld. In het tooneelachtig manifest spelen de gevluchte aanvoerders, die de arbeiders in den stryd hadden gehltst, de tweede akte van hun stuk. Nadat ze de democratie lieten slachten houden ze thans een lijk rede tot hun eigen verheerlijking. Ziehier een passus uit het nieuwe volksbedrog van deze rethorische effect-jagers: Ook de reeder? woord voerende En ten slotte: met overge- achtte en lukken (Van onzen Romeinschen correspondent) een van I i i i i noodzakeiyk. Bij aankomst het slachtoffer reeds te zijn De schipper H. D. en de machinist K, ver dachten in de Spaamestroom-zaak, die door de Haarlemsche rechtbank op vrije voete waren gesteld, zjjn opnieuw gearresteerd en naar Am sterdam gebracht, beschuldigd van meineed. Zij worden verdacht een valsche schippersverkla ring voor den raad van scheepvaart te hebben af gelegd. De Brusselsche bevolking teekent algemeen in het rouwboek, dat in het Koninklijk Paleis ter teekening is nedergelegd welke vóór het marl golden. belde eerste alinea’s be ft heeft de Minister van Economische Zaken, on der dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden en bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ingestelde Commissie Inzake waceront- trekklng aan de Veluwe ten behoeve van de drinkwatervoorziening der gemeente Amster dam. Het Lengte donker grijze hoed en lichte handschoenen. Nader wordt gemeld: pr. van Alphen heeft de eerste hulp Verleend. - --J onmiddellijke overbrenging naar ziekenhuis bleek De afdeeling der S. D. A. P. heeft, naar het Volk meldt met zeer groote meerderheid van stemmen besloten tot handhaving van de socl- aal-democratische wethouders te Zaandam. De Personeelraad by de Nederlandsche Spoor wegen heeft op 27 Februari een bijeenkomst met de Directie, waarbij o m. aan de orde zal ko men de voorbereiding van de algemeene her ziening op 1 Januari 1935 van de loonregeling en zoo noodlg van het R. D. V. zelf. hunne bitterheid zingt mijnen geest uit, en de verschrikkingen des Heeren vallen mij vijandig aan”. Op 'n andere plaats zegt Job <VII - 5) „mijn lichaam is bekleed met etter en slordig stof, mijn huid is opgedroogd en Ingekrom pen", enz. Bij Koninklijk besluit is thans en wel ingang van 1 Maart 1934, benoemd tot vloot- aalmoezenier in vasten dienst de weleerw. heer H. J. Bangert, kapelaan te Amsterdam. Met een verwijzing naar Oostenrijk, waar de socialisten over wapenen bleken te beschikken, ontkende deze, dat de weerbaarheid van de N. 8. B. een particuliere militaire organisatie zou zijn. „Onze weerbaarheid,” aldus Ir. Mussert. „maakt jongelui recrutlef en betrouwbaar, om behoorlijk ons land te dienen niet als militair, maar in tucht, ter handhaving van de maat schappelijke orde. Ik weet wel, dat het in ons land zeer moeilijk is. om aan de jeugd tucht en discipline te leeren." De heer Mussert ontkende verder, dat de weerbaarheid der N. 8. B. over wapenen zou beschikken. In de Dinsdag gehouden aandeelhoudersver gadering der K. E. M. A. te Arnhem zijn de eischen door de Regeering gesteld voor verlee- ning van Rykssubsldie aan de N. V. en het toe treden der Regeering als aandeelhoudster be sproken. Tot een definitieve beslissing inzake het al of niet voortzetten der werken op de Brink te Arn hem is het niet gekomen. Er zal getracht wor den een commissie te formeeren die over een en ander zal adresseeren. Aan verschillende Commissarissen der Konin gin zal verzocht worden deel van deze commis sie uit te maken. korten tjjd heel Java doorreizen en de ver schillende missieposten op Java's westpunt, te Batavia en in het Bantamsche bezoeken. Het voornaamste doel was echter het groote retrai tehuis, dat de Franciscanen op ongeveer 30 K.M. van Buitenzorg in Tjl Toeroeg, in een omgeving van verrukkelijke schoonheid hebben gebouwd. In de nabijheid van dit retraitehuis heeft de Nederlandsche provinciaal Hen eersten steen gelegd voor een klooster der Clarissen, die de eerste contemplatieve kloosterlingen zullen zjjn, welke zich in Indlë vestigen. Reeds in den nazomer van dit jaar sullen de eerste Clarissen, een tiental zusters uit de kloosters van Megen en Ammerzoden. naar Tjl Toeroeg vertrekken. Pater Camlnada zag voor deze stichting een groote toekomst weg gelegd. De mystiek aangelegde Javaansche ziel moet bijzonder ontvankelijk zijn voor het ideaal van het contemplateve leven, zooals de Claris sen dat beoefenen”. In Britsch-Indlë weer een sprong ont moette pater Camlnada allereerst in Bangalore den Nederlandschen Passioaist Mgr Klerker, die sedert twee jaren apostolisch delegaat van dat onmetelljk gebied is. De missie van Karachi, die eerst onlangs door de Propaganda aan de Nederlandsche pro vincie der Franciscanen is overgedragen, ligt in de provincies Bind en Belouchistan. De hoofdstad Karachi telt onder haar 250.000 in woners tienduizend katholieken, die onder meer eenlge prachtige scholen hebben, stichtingen der Jezuïeten, welke ook door vele niet-katho- lieken worden bezocht. Over het wijde gebied verstrooid liggen tal rijke kleinere gemeenten, die ten deele reeds een oude traditie bezitten. Met bijzondere sym pathie vertelde pater Camlnada van een ouden Hindoe in de slechts honderd zielen groote ge meente van Halderabad, een eerbiedwaardige wijze, die een .apologeet van den eersten rang” Is en oa. een prachtige vertaling van de Na volging van Christus in het Hlndoestani heeft geschreven. De kloosterbel had intusschen reeds eenlge malen waarschuwend geklonken en pater Olav Timmers, dien tallooze Nederlandsche pelgrims in de Eeuwige Stad zich als hun onvermoelden gids herinneren, was al lang geleden komen zeggen, dat de avondmaaltijdverzuimd was. Bladerend in de dichtbeschreven bladzijden Voor de tweede maal het zelde deze spreker nog; Na een inleiding van den voorzitter, den heer F. L. van der Bom, besloot de vergadering tot oprichting van een pensioenfonds voor het Boekblndearsbedryf, ten doel hebbende de ar beiders in het georlganiseerde boekbindersbe drijf, en hunne gezinnen, alsmede, bij wijze van vrijwillige verzekering, de werkgevers in dat bedrijf en hunne gezinnen, te beschermen tegen flnancieele gevolgen van ouderdom en overlijden. rissen onder Franciscus’ eerste volgelingen, en vooral van Johannes van Montecorvlno, die al zes honderd jaar geleden in Peking een aarts bisdom met zes suffragaan-bisdommen had gesticht. De broeders van den onstulmlgen Po- verello, die in het toen werkelijk vérre China gingen prediken, trokken te paard door Tar- tarije heen naar hun onbekende bestemming. En als er van twintig, die vertrokken, zes aan kwamen. was dat geen slecht percentage. Uit die vergelijking springt een gedachte op: als het vuur hetzelfde is, wat moet dan de missie, die over moderne hulpmiddelen pe- schikt, kunnen bereiken? Maar overigens geldt het verschil vooral voor de reizen langs de groote routes. Het eigenlijke missiewerk in het binnenland staat vaak nog voor dezelfde primitieve moeilijkheden als altijd. De sneltrein van den Oceaan bracht den pro vinciaal tot Shanghai en de spoorweg nog wat verder. Maar van Talen-Foe nw Loena-Foe, dat de hoofdstad van het vicariaat is. was er nog slechts een autobus, waar zes dagen op gewacht moest worden en die twee dagen over de reis deed. En daarna was het eenlge ver keersmiddel voor de twee maanden lange toch ten door het bergland het gebied Zuid Shansi is ongeveer zoo groot als Nederland de muilezel. De kennismaking met dit voortref felijk rijdier is minder aangenaam, als men er mee gewacht heeft tot men over de vijftig is. En pater Camlnada vertelde van het stuk China, dat hij op den rug van zjjn muildier had bezocht. Het is een hoog bergland; de stad Loean-Foe, die een van de laagst gelegen pun ten is, ligt nog een duizend meter boven de zee. Een arm land. De kleine rijst, ml-tang, die wij als vogelzaad kennen, is vrijwel de voornaamste teelt en het voornaamste voedsel. Een werkman verdient hoogstens drie mao. dat is 15 cent per dag. Het klimaat is erg heet in den zomer en erg koud in den winter, met sterke verschillen tusschen dag- en nachttem- peratuur. Armoede en watergebrek werken te zamen tot een sterke vervulling. Ook de mis sionarissen. die tusschen de bevolking moeten leven, ontkomen niet lang aan de plaag van het ongedierte, die voor een aan zindelijkheid gewende Europeaan, en meer nog voor een Europeesche missiezuster, een ware kwelling beteekent. Er zijn veel ziekten, vooral typhus; hun voortdurende bedreiging maakt, dat men ook in den heeten zomer nooit anders dan warm water te drinken krijgt. Erger is de moreele ellende van het helden dom. De Chineezen hebben sommige natuurlijke deugden, die hen van vele andere heidensche volken gunstig onderscheiden, met name bet sterke familieleven en de gezinstrouw, die de zedelijkheid op een zeker peil houden. Maar de wreedheid van het heldendom toont zich hier op verschrikkelijke wijze. Men ver geet niet gemakkelijk de schildering van die Toen eenlge weken geleden de voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond, de heer J. Th. Verheggen, zijn zilveren feest als voor zitter van dezen Bond vierde. Is deze viering vrijwel tot Limburg beperkt gebleven. Waar echter de heer Verheggen ook voorzitter is van den Katholieken Nederlandschen Boeren, en Tulndersbond, daar spreekt het vanzelf, dat het hoofdbestuur van dezen laatsten Bond de eerste de beste gelegenheid, om ook zijnerzijds den heer Verheggen te huldigen, heeft aangegrepen. De dezer dagen te Utrecht gehouden verga dering bood hiertoe de gelegenheid. Zoowel de geestelijk adviseur, Rector J. P. J. Kok, als de onder-vcorzitter L Baron van Voorst tot Voorst, hebben woorden van hooge waardeering en war me hulde tot den Jubileerenden voorzitter ge sproken. In het bijzonder werd gememoreerd, dat H. M. de Koningin en met Haar de Regee ring de buitengewone verdiensten van den heer Verheggen op ongewone wijze hebben willen er kennen door hem te begiftigen met het Com mandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding was naar de Secre taris-Generaal van het Departement van Eco nomische Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhljn. on langs op de vergadering van het Hoofdbestuur van den L. L. T. B. mededeelde verleend om den geweldigen door den heer Verheggen gepres- teerden arbeid ten behoeve zoowel van de Lim- burgsche boeren en tuinders als van den ge- heelen boeren- en tuindersstand in Nederland en vooral wegens den Chrlstelljken geest, die de heer Verheggen steeds had bevorderd en be vestigd in het organlsatieleven. „Wij groeten de helden van het roode Weenen, wij groeten de onverschrokken strijders In geheel Oostenrijk. Eerbiedig buigen wij voor de mannen en vrouwen, die hun leven voor de vrijheid offerden. „De beulen van het Oostenrij ksche pro letariaat, Dollfuss en Fey, die In de ar beiderswijken erger hebben huisgehouden dan de vijand in den oorlog, die met kanonnen op vrouwen en kinderen hebben geschoten, wier van bloed druipende han den getuigen van hun ontzettende mis daad tegen het Oostenrij ksche proleta riaat, dat niet anders verlangde dan vrij heid en vrede zij kunnen verzekerd zijn van den haat en de verachting van alle beschaafde menschen. De dooden van he den zullen de wrekers van morgen zijn!” Zooals reeds ti den loop der vorige week werd medegedeeld, waren de onderhandellngen over de vernieuwing van het landelijk con tract voor het StucadoorsbedrUf mislukt. Er waren drie verschilpunten overgebleven, waar over overeenstemming niet mogelijk bleek. Door den R.K. Stucadoorspatroons was nu het initiatief voor een nieuwe bespreking met de besturen edr arbeidersorganisaties genomen, en in een op 20 Februari te Utrecht gehouden conferentie is volledige overeenstemming tus schen deze organisaties verkregen. Overeengekomen is, het compromis van 18 Januari 1934 te aanvaarden, met dien verstan de. dat in Haarlem terzake van artikel 30 over leg gepleegd wordt. Voor Rotterdam zal over de arbeidsvoorwaar den met de plaatselijke patroons vereent ging „Rotterdam en Omstreken” overleg gepleegd worden. Wordt geen overeenstemming in deze plaats enverkregen. dan zullep de geschillen in deze plaatsen aan arbitrage worden onderwor pen De leden van St. Antonlus zullen in Rot terdam tijdens dit overleg geen andere arbeids voorwaarden invoeren dan compromis van 18 Jan: Het overleg, |p de b_"_ doeld, zal vóór of op 15 Maart 1934 geëindigd moeten zijn. De overeenkomt gaat In op 19 Februari 1934 en eindigt 1 April 1935. Opzegging kan geschie den voor 31 December 1934. Hieruit blijkt derhalve, dat de Ned. Btuca- doorspatroonsbond geen partij bij de overeen komst geworden la, terwijl de arbeidersorga nisaties nu den plicht hebben, de overkomst bij de leden van den genoemden bond en andere stucadoorspatroons door te voeren. Naar aanleiding van de vragen, die het Eer ste Kamerlid, de heer Polak, aan den Minister van Justitie heeft gesteld inzake de weerbaar heid van de N. B. B„ waarin hy spreekt van een particuliere militaire organisatie, hebben wij ons tot den leider der N. 8. B„ Ir. A. A. Mussert o mlnllchtingen gewend. „Zou het politieke leven trouwens niet wat heel monotoon geworden zyn, ah het ondenk bare ware geschied en wy daar ook zaten ach ter de groene tafel? Dan zou er in ons land in het geheel geen parlementaire oppositie zijn van eenlge beteekenls. Het zou zijn: le combat flnl, faute de combattants. Dat is op politiek ge bied nu niet de meest opwekkende situatie.” Dit alles is typeerend voor de gezindheid en de houding der 8BAP. vóór en tijdens de ka- binets-formatie. Het is ook te duidelijk, dan dat men er lang over behoeft na te kaarten. Men kan volstaan met er, zoo noodlg, aan te herinneren. over de geweldige waterwerken van den Indus, die een vruchtbare provincie zullen scheppen, waar een zandwoestijn was; over Quetta aan den pasweg van Belouchistan naar Afghanis tan, waar 20.000 man troepen liggen en ook 1500 katholieken wonen; over de oeroude stad van Mohen Jo Daro dicht by Bukhur, die juist door de opgravingen aan het licht komt en van een hooge beschaving ten tijde van aarts vader Abraham getuigt. Toen werd het kostbare dagboek dichtgesla gen en de provinciaal hielp ons, met zjjn on feilbare deskundigheid, door den wirwar van duistere gangen den weg te vinden naar de poort, waar ik dankbaar afscheid nam. Was het nog de moeite waard zulk een reiziger „goede reis” te wenschen voor dit laatste kleine eindje? Maar In elk geval „behouden thuiskomst". signalement van den dader luidt: 1.70 M„ vol aangezicht gezet postuur, uiterlljk, grijze gabardine regenjas. De Nederlandsche Bond van Boekbinders patroons kwam Dinsdag in buitengewone alge meene vergadering bijeen, ter bespreking van voorstelling tot wijziging der C. A. O., die op 31 Maart as. afloopt. Besloten werd bespreking te voeren, om op nieuw tot een nieuwe arbeids-overeenkomst te komen en voorstellen tot wijziging werden ge formuleerd. zonderlinge doodenhuizen, die de reiziger langs den weg of dichtbij de steden en dorpen zag liggen: een soort van lage koepels, grof ge vormd en met één enkele opening ter halver hoogte van den grond. Zij dienen voor het weg ruimen van ongewenschte nakomelingen. Pas geborenen van het vrouwelijk geslacht, wan neer het gezin al meerdere dochters telt, wor den vaak naar dien sterfkuil gebracht. Ook groo- tere kinderen, die misvormd of verongelukt rijn, deelen dat lot. De opening is zoo hoog boven den grond, dat er geen kans tot ontkomen is, maar laag genoeg, om voor de zwervende hon den den toegang mogelijk te maken. Mln of meer heimelijk en in den nacht, uit een rest van natuurlijke schaamte, brengen de ouders hun ongewenschte kroost daarheen; maar iedereen weet, waarvoor deze grijze bouwsels dienen. Een bergplaats voor levend afval. Er werken in het vicariaat van Zuid Shansi, waar Mgr. Spruyt vicaris is, 43 Nederlandsche en 7 Chineesche paters. De zusters van Heerlen hebben er op vier of vijf plaatsen een neder zetting met een klein ziekenhuis. Onder den Bokseropstand heeft de missie sterk geleden; duizenden geloovigen vonden toen den dood. Sedertdien groeit zij weer regelmatig aan en tegenwoordig mag men op een jaariykschen groei van ongeveer duizend zielen rekenen. De missionarissen wonen meestal elk voor zich op een post. Gedurende vier of vijf maan den van het jaar, als de oogst van het land is. trekken zy rond door hun gebied en bezoe ken de geloovigen, die verspreid op hun kleine landerijen wonen. Op het feest van Sint Franciscus zag de provinciaal in het klooster van Kao Kia Tsjoan zeven en dertig van de missionarissen bijeen. ZIJ houden daar n.l. elk jaar in den herfst een retraite, en wel in twee groepen, die elkan der zóó opvolgen, dat belde op het feest van den stichter vereenigd zijn. Tegelijk werd dien dag het 50-Jarlg mlsslonaiisschap van den vroe- geren apostolischen vicaris Mgr. Timmer ge vierd, een veteraan van de Chineesche missie, die ook na de beëindiging van zijn langen werkdag China niet heeft willen verlaten, maar in de missie sterven wil. De tachtigjarige, die Chinees met de Chineezen geworden is, is een levend symbool van het Pauiynsche apostolaat. „Een van de mooiste dagen, die ik ooit be- leefd heb”, noemde pater Camlnada dat pa- FSrjn zijn reisnotities vertelde de mlssle-reizlger troonsfeest. „Zelden heb ik zooveel waarach- - tlge vroolljkheid gezien en ben ik zoo gesticht door den moedigen en biymoedigen arbeid van priesters. Het nut van mijn reis ligt overigens vooral daarin, dat ik de missiegebieden en den aard van het missiewerk op de verschillende posten, en daardoor de eischen, die aan de missionarissen gesteld worden, heb leeren ken nen, beter dan dat uit schriftelijke rapporten, hoe uitvoerig ook, ooit mogelijk is. En die kennis Is van groot belang voor de keuze van de missionarissen, die naar de ver schillende missies worden uitgezonden. Van China ging het naar Java. Een sprong, meende pater Camlnada, van minstens duizend jaar. wat de cultureele en technische ontwik keling van het land betreft. Dinsdagavond is te Woensel (NB.) te onge veer 10 uur in de Keldermanstraat 104 de 23- jarige mejuffrouw Trachten, die voor eenlge Jaren omgang had met den Duitscher T. H. P„ woonachtig te Eindhoven, doch deze kennis making had verbroken, in haar woning door haar vroegeren minnaar met een revolverschot gedood. ZIJ kreeg een kogel in het hoofd en een in den voet. Het Hjk is naar het politiebureau bracht. De dader is voortvluchtig. Albert Verschuuren te Oosterhout heeft voor de afdeeling hedendaagsche kunst van het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, die binnenkort wordt geopend, een schilder!) ten geschenke gegeven, dat we hierbij afbeelden. Het doek stelt voor: Job met Ellphar, Baldad en Bophar. Job heeft zijn kleederen gescheurd en het hoofd geschoren; hij zit klagend en bid dend tusschen zijn vrienden. Hoofdstuk VI 4 is hier vooral toepasselijk: „Want de pijlen des Heeren steken in mij, en Het ministerie van Bultenlandsche Zaken maakt thans officieel bekend dat op 17 Fe bruari jj. te ’s-Gravenhage een overeenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburg- sche Economische Unie inzake regeling van den wederzijdschen Invoer is onderteekend. De katholieke senator Segers schrijft in zijn rapport dat de Belgische neutraliteit, zooals ze in de Nederlandsch-Belgische verdragen van 1839 werd vastgesteld, definitief een einde heeft genomen. Hij dringt aan op herziening van deze verdragen en verwijt het departement van Bultenlandsche Zaken zijn passiviteit ten aan zien van het Nederlandsch-Belgische probleem. Segers herinnert er aan, dat de onderhande- lingen met Nederland omstreeks Paschen 1932 werden stopgezet en sedert dien niet hervat. HIJ spreekt den wensch uit, dat zij spoedig sullen worden hervat In een geest van verzoening en goede verstandhouding. Het Nederlandsch-Bel gische probleem, schrijft hij, omvat het statuut van de Schelde, de kwestie van de wateren der Maas, den waterweg tusschen Antwerpen en den Rijn en de verbetering van de sluis te Ter- neuzen. De redacteur van „De Belg. Vakbeweging” Jef Rens, die hedenavond in den Dierentuin te Den Haag zou spreken, zal daar het woord niet voeren daar de regeering het optreden van Rens verboden heeft. Zijn rede mag ook niet door een ander worden voorgelezen, bericht het Volk. „Men brengt ons In den Goethe-hof: een mltrailleur-nest onder het dak, nuttelooze vensters, maar machinegeweren spoten van hieruit dood en verderf naar de troe pen op de Kaiserbrücke Men toont ons kogels uit geschut, die bleven steken in hechte betonnen muren. Men brengt ons In den Karl Marx-hof. Ziet ge, zegt mijn geleider, de sporen van den strijd, die hier gewoed heeft. „Hier heeft een bouwplan onze menschen als beesten geslacht. De opstandelingen schoten met mitrailleurs uit de vensters. Wij schoten terug. Een kwartier later, vijftig meter verder weer geweervuur uit een ander vensterpunt en nog een ander vensterpunt. Wij stonden voor een raadsel. Nu weten wij het: een geheime gang, die rond gansch het gebouw loopt en een verplaatsing der mitrailleurs mogelijk maakte. In het eerste bouwplan was de gang er niet, maar hij is toch aan gebracht. Die onbekende gang heeft ons offers gekost.” Men brengt ons naar den Reumann-hof, in verborgen kelders, bij geheime wapen- bergplaatsen, bij fundamenten waar ge weren en munitie rusten sedert den bouw van deze fundamenten, in nuttelooze ruimten naast danszalen. Uit het nutte- looae venster bestreek een mitrailleur het gansche voorplein. „Wij zullen jaren noo dlg hebben”, zegt een politie-off icier, „voor wij alles gezuiverd hebben, alles ont dekt. Wij vonden duizenden wapens, maar er liggen er nog duizenden verborgen.” In deze jarenlang voorbereide loop graven in woning-bouwcomplexen van de heeren Seitz, Bauer en Deutsch dwongen de leiders niet-soclalistische vrouwen met de revolver op de borst munitie aan te dragen. Hier hielden ze kinderen voor de vensters, om hun eigen lijf te beveiligen. De redenaars, die thans declameeren voor het volk, dat ze in het roode carnaval van Weenen dreven, kunnen de geschiedenis niet beliegen of het bloed afwasschen. dat op hun „druipende handen" getuigt van hun ontzettende misdaad tegen net Oostenrijksche proletariaat.” By Konlnkiyk besluit is ingesteld een „Com missie Inzake wateronttrekkmg aan den bo dem", welke de regeering zal hebben te advi- seeren omtrent aangelegenheden, dit onderwerp betreffende. In die commissie zyn benoemd: tot lid en voorzitter de heer E. D. van Dissel, directeur van het Stutsboschbeheer te Utrecht; tot leden de heeren: ir. W. F. J. M KruU. directeur van het Ryksbureau voor drinkwatervoorziening te Den Haag; jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, di recteur van het 'Ryksbureau voor ontwatering te Den Haag ed dr. D. J. Hlsslnk, directeur van bet Bodemkundig Instituut te Groningen. In verband met de instelling dezer Commissie wij houden ons slechts aan o fficleele commu nistische cyfers, de lezer karl zich dan gemak- keiyk de waarachtige grootte der cyfers voorstellen lezen zy„De onderwyzers wachten op hun salarissen geregeld twee a drie maanden. Alleen in 56 rayons was op 1 Januari 1934 het cyfer van nog niet betaalde onderwyzerssalarissen tot 2 millioen 400.000 Roe bel gestegen. Met de verlate salarisbetaling der agronomen en medici is het eveneens zoo ge steld." Is het dan te verwonderen, dat de Mos- kousche correspondent der Engelsche .News Chronicle”, 2B Dec. jj. aan zyn blad seinde: Alleen van de nieuwe „reusachtige” Magnito gorsk-fabrieken. deze geheel door de Sovjets opgebouwde „socialistische" industriestad, zyn in twee Jaren tyds twee honderd duizend werk lieden weggeloopen. De nieuwe „socialistische” stad telt thans 230 duizend inwoners met.... één enkele bioscoop en één circus, géén schouw burg en géén bibliotheek, terwyi de 70 gramo- phonen, die de Spvjetregeerlng voor Magnito gorsk had besteld nog steeds niet zijn aange komen. Waarom „De Tribune” dus zoo boos op „Het Volk” is geworden, over de mededeeling, dat zy met hare betalingen aan hare werklieden voor eenige maanden achterstallig was, en zy thans „Het Volk” by de „verrotte bourgeols-klassejustitle” aanklaagt, biyft ons een raadsel. Alles is Immers volgens „de com munistische gedragslyn" geheel in orde, alleen feliciteeren wy persooniyk onze Nederlandsche arbeiders, dat zy voorshands nog onder „het kapitalistische ultsulgerssysteem” zuchten en niet in „het arbeidersparadys der bolsjewie ken” verzeild zyn geraakt. >oa n een kille cel van het Franciscaansche college aan de Via Merulana, zonder een tintje van de hulseiykheid, die de Hol- landsche aard zelfs aan een oei meedeelt, maar waar de zonnige zuldelyke landen biykbaar niets voor voelen, zit de provinciaal der Ne derlandsche Franciscanen, zooeven van zyn reis terug, aan prof, van der Velden van zyn reis te vertellen. Hoog tegen den grijsgekalkten muur gestapeld stonden de koffers, beplakt met verlangen wekkende tickets: Colombo, Shanghai, Batavia, Singapore, Karachi. De secretaris ruimde ons zyn plaats in deze cel is drie stoelen ryk en pater Ca mlnada gaf ons te kiezen uit een handvol sigaren, die op het tafeltje verspreid lagen en een snel vervliegende reisherinnering vormden, een kleine staalkaart van wat er op het zul- deiyk halfrond gerookt wordt. Een indrukwek kende sgaar uit Birma trekt my aan; maar daar ik minstens één hand noodlg heb om notities te maken, kies ik toch maar een si garet uit Halderabad. In zeven maanden heeft pater Camlnada een inspectie-, of zooals de juiste term luidt een visltatierels gemaakt langs de missieposten der Nederlandsche Franciscanen in China. Ne- derlandsch en Britsch-Indlë. Op 12 Juli van Venetië vertrokken met een boot van den Lloyd Trlestlno de sneltreinen van den Oceaan, noemt hy se bezocht hy via Shanghai eerst de missles van het vicariaat Shan-sl, daarna die op Java en tenslotte de nieuwe, eerst sinds kort van de Spaansche Jezuïeten overgenomen missie in Britsch-Indlë. Pater Camlnada begon met zich byna te verontschuldigen over de snelheid en het ge mak van zoo’n moderne missiereis. Hy verge leek zijn reis met die van de groote mieriona- tl»Wy willen het „nationaal", dat wy uiteraard len van ons volk h**1 kunnen en wll- j-®ntkennen, vullen met ons socialistisch «ch» w.*n.lnet den lnhoud van onze soclalistl- “’••tregelen Daarom hebben wy aller- noodig, allerlei strykages te maken uit té worden.»nUnaUonaal anatlonaal genoemd kr-pcesident 1 misgeslagen •«gedaan. hidlen hierop kwam in hoofdzaak 's heeren kibarda’s napleiten neer de sociaal-democnt- fen in ons land geen regeerings-verantwoorde- •ükheid te dragen hebben gekregen, dan was dit ’Bon*|neiyk te wyten aan den onwil van de •“•fem Partyen. 800 hxsht men het eigen stoepje schoon te Heeft de 8DJU». echter wel reden tot be- •8? Hil het debat In de Eerste Kamer diende haar ^“wdvoerder. mr. Mendels, aan de. Vrijzinnig “•mwjatlsche Party een aantal speldeprikken ■e*. omdat zy bereid was gevonden in het ten J*” gevormde Kabinet zitting te nemen. houding zyner eigen party teekende hy o-m. als volgt: Naar wy nog vernemen, zou ook de reeder van de „Spaarnestroom”, de heer P., die Dins dag in vryheid werd gesteld, weer gearresteerd zyn. Bevestiging van dit bericht konden wy In tusschen nog niet verkrygen. .J3e Minister-President heeft In zyn bekenden suggestieven trant betoogd, dat de sociaal- democratie door niet mee te werken, althans zich niet bereid te verklaren aan het bewind deel te nemen, een groote verantwoordeiykheld op zich heeft geladen. Ik ontken dat niet. De 3 D A P. zou. wanneer zy wel aan het bewind zou hebben deelgenomen, evenzeer een groote verantwoordelykheid op zich hebben geladen en beide verantwoordelykheden tegenover elkaar afwegend, hebben de leidende personen, als ern stige mannen, gemeend, de eene verantwoorde lykheid veel zwaarder te moeten laten wegen dan de andere.” Hy het aldaar overleden. De dader, die uit Kevelaer afkomstig is timmerman van beroep, heeft na zyn laffe daad de vlucht genomen en niettegenstaande de uitgebreide maatregelen, die aanstonds wer den genomen, is het de politie niet mogen ge- hem te arresteeren. Er wordt in ons land wel nergens zoo- ”*1 aan kaarten gedaan zelfs niet aan de bhdge-tafel als in de politiek. Speciaal over kabinets-formaties raakt men Mat gemakkelyk uitgepraat. Daar zyn soms Jaren mee gemoeid! Dat by het begrootlngs-debat in de Eerste Kamer het optreden en de samenstelling van het tegenwoordig ministerie nog eens te berde *«rden gebracht, zal dan ook niemand hebben atrwonderd. Het sprak eigeniyk vanzelf. Maar de leider onzer soclaal-democraten In Sa Tweede Kamer achtte zulks nog niet vol- **®de en meende aan dit Eerste Kamer-debat “•E het een en ander te moeten toevoegen. «y deed dit in „Het Volk”, daarbij den minls- **r-presldent verwijtende, dat deze de plank had misgeslagen en de 8. D. A.P. onrecht had Voorloopige Statuten werden behandeld en goedgekeurd. Het bestuur werd gewachtigd ver dere stappen, in samenwerking met de vier werknemersorganisaties, betrokken by de C. A. O., te doen. Y t y anneer het bericht van „Het Volk” dat \A/ wy overnamen omtrent het achter- v stallige salaris, dat de Communistische - „Tribune" aan haar werklieden schuldig is. slechts de halve waarheid zou bevatten, wat men toch wel recht heeft te mogen gelooven, dan bewyst „De Tribune” daarmede slechts de .generale linie der Communistische Moeder- party in Rood-Rusland” blindelings te vol gen. Immers waren, volgens de „Prawda” van 20 December j.L door „de nieuwe ziekte van het niet op tyd betalen der werklieden, steeds meer Bovjet-ondernemlngen aangetast”. wy ontleenen aan het offlcleele orgaan der Russ. Commun. Party verder nog. dat Jn het Midden-Wolgadlstrict de achterstand in loon een zeer gewoon verschynsel is. Op 1 October j.l. waren dAAr alleen 11 millioen roebel (1 Rbl - f 130 A pari) nog niet uit betaald, op 1 December reeds meer dan 14 mil lioen Rbl. In vele gevallen weten de onder nemingen zelfs niet hoeveel zy eigeniyk schul dig zyn, omdat zij geen juiste boekhouding voeren. In vele sowchozen is het geld, dat spe ciaal tot het dekken der achterstallige arbelds- loonen werd aangewezen, zelfs voor andere doeleinden gebruikt. In Noord-Caucoslë heerscht dezelfde ziekte. Alléén op de metallurgische fabriek in Ta- gansoq, is men reeds een half millioen roebel voor achterstallig arbeidsloon schuldig. Het Volkscommissariaat voor Landbouw heeft 3.315 duizend Roebel en het volkscommissariaat der sowchozen 5.944 Roebel loonschuld". Op de onderneming Lesobiet (houthandel) in Nisnji-Novgarod. waren op 21 Dec. JX nog niet de arbeidsloonen over September en Oc tober aan de werklieden betaald („Prawda” van 21 Dec. JX) en op de machinefabriek „Lenin” in Odessa, waren 70 duizend Roebel arbeidsloon ever November op einde December nog niet voldaan („Prawda” 21 Dec. jX). In de „Prawda” van 7 Februari JX

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13