ONS BLAD BELGIË BRENGT ZIJN KONING EEN LAATSTEN GROET ll I Het nieuws van heden DROEVE PLECHTIGHEID Een volk rouwt Rouwdiensten DUITSCHLANDS RECHTS- GELIJKHEID DE BAROMETER Doumergue in den Senaat oort den tad lief Voor Koning Albert Enquête-commiasiea DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Roosevelt onderteekent de perscode Thana 34 dood en Suvicti naar Boedapest Spanje en het Vaticaan Het incident gealoten 18 man verdronken in China Goering’s eischen NA DE EXPLOSIE Goering tegen Hitler e Rad. Socialisten tegen Kamerontbinding Een uniformverbod in Engeland? Dreigend conflict in Denemarken De treinramp bij Livorno JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR W arm waterzakken De gryze staatsman levendig toegejuicht. ,Jk vertrouw, dat ik zal slagen.” „Wy moeten een defenaieve lucht vloot hebben, als de andere landen hun bombarde mentsvliegtuigen niet af schaf f en” Gezicht op een door ontploffing Verwoeste woning te Hannover, waarbij twaalf personen gewond werden Kinderen onder 16 jaar mogen *s nachts geen kranten verkoopen Honderdduizenden defileerden van 's morgens tot a avonds langs de baar ADVERTENTIEPRIJZEN .- Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 VEREENIGDE katholieke pers begrafenis van Koning geslaagde raid te Een Koning Albert ia de Tweede Kamer herdacht. aan Kamer te Den Haaf officieel koersfluctuaties ter Ontroerd en toegejuicht O O de Wij aan in interview: een Automatenschandaal. New-York. Opgericht is een N.V. Algemeene telefonische en Medische Hulpdienst in Nederland. Invoer van «walhaver in Frankrijk. Overval naby Oss Het stoffelijk overschot van Koning Albert wordt op de affuit van een kanon het paleis te Laeken uitgedragen SJANGHAI. 30 Febr. (V. D.) Het Chlneesche sa. „Tsjolnsjen". dat van Tsji Poe naar Dairen onderweg was, is op een rif geloopen. Achttien leden der bemanning zyn verdronken. Een deel der opvarenden Is door een Japanschen mijnen legger gered. De keizer van Japan, de keizerin en de kei- zerin-weduwe hebben vanochtend hun vertegen woordigers gezonden naar de Belgische ambas- door hoogwaardigheidsbekleeders van het le gioen van eer. MADRID, 30 Febr. (Eig. tel.) Naar „United Press” verneemt, heeft de minister van Bul- tenlandsche Zaken In den kabinetsraad mede- deellng gedaan van de nota aan het Vaticaan, waarin de regeerlng protest aanteekende tegen de door den Pauselyken Nuntius Mgr. Tedeschlm In de kathedraal afgelegde verklaringen. De minister stelde de leden van het kabinet even eens In kennis met het reeds van het Vaticaan ontvangen antwoord. Hieromtrent wordt offi cieel het stilzwijgen bewaard, maar seml-offl- cleel is men van meening, dat het antwoord bevredigend wordt geacht. Radlo-ultzending der Albert. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer insake het wetsontwerp tot regeling van den arbeid in loondienst door vreemdelingen. Interpellatie-Schouten in de Tweede over het K.E.M.A.-conflict. Reorganisatie b(j de Spoorwegen. Het Zeim-planetartam geopend. Unie van Werkgevers in de Ned. Schoenindustrie opgericht. vloten dezer landen hebben. Dit Is de bescheiden defensieve luchtstrjjdmacht, de nationale veiligheid van Dultschland telijk telegram van dank van dezen legerautorl- telt ontvangen. Ook de commandant van het veldleger, lulte- nant-generaal jhr. Roëll, heeft aan generaal Nuyten een brief van rouwbeklag gezonden. BAYONNE. 30 Febr. (Reuter) De In 1830 ge- koaeu rad.-soc. wethouders en gemeenteraads leden hebben besloten, collectief af te treden. goed achter slot en elk geval voorioopig LONDEN. 30 Febr. (V. D.) In het Lagerhuis Is den minister van Blnnenlandsche Zagen, Sir John Gilmour gevraagd, of hij het dragon van uniformen door politieke partijen strafbaar zal stellen. Hij zelde, dat hem ter zake van ver schillende zijden desbetreffende verzoeker heb ben bereikt. Het aantal botsingen op straat als gevolg van het dragen van politieke uniformen, is van 11 In de eerste zes maanden van 1933 toegenomen tot 33 In het laatste half Jaar. De geheele kwestie heeft 'a ministers ernstige aan dacht. Plechtige rouwdienst ten Belgischen Koning. Goering over rechtsgelijkheid van Dultschland in de lucht. Tien vrouwen in Amerika levend verbrand. Rouwplech tigheidte Weened? Het standrecht heden in geheel Oostenrijk opgeheven. Het incident tusschen Spanje en het Vaticaan gesloten. Dreigend arbeidsconflict in Denemarken. Uit sluiting van 100.000 arbeiders? Hevige sneeuwval In Amerika. Uit Pennsylvanii 5 dooden gemeld. Enkele uitspraken insake de muiterij op .D« Zeven Provinciën.” De veilingskwestie te Beverwijk; uitspraak In faillissementsaanvrage weer uitgesteld. Stand op Woensdag 9 uur VJU.1 783 .Vurige stand: 7M d. die t was ge- I dan ndlge chter Plukt ft nu werd «ge ver hang pie- i ge- iton- rkel- aan tisch g te f van leid. Hoe >gen inen ner- kren ‘wee :ur- >ch ei- sn- 1933 ge ser- !er- den {ent te- xlat ar- eau ntie »er- rena ;nté sar- ■en- het ►aar H. um po- er- gen rtig er- erd ste 760 l De Itallaansche kroonprins zal als schoon zoon van koning Albert en als vertegenwoor diger van den Itallaanschen koning de begrafe nisplechtigheden te Brussel by wonen. De commissie welke belast Is met de redactie van een adres dat aaa den nieuwen koning zal worden overhandigd, nam heden kennis van een ontwerp-Carton de Wiart en wisselde daarover van gedachten. Alvorens dit ontwerp met even tueels amendementen eenstemmig kan worden goedgekeurd, moet oer eerst nog worden voor gelegd aan een geheim comité uit de Kamer Nog steeds blijven uit alle deelen der wereld de betuigingen van sympathie binnenstroomen. Die uit Eupen, Malmédy en St. Vith verdienen hier bijzondere vermelding. PARIJS, 20 Febr. (Reuter) De Kamerfracties hebben hun candidaten voor de twee enquête commissies, n.L die betreffende de gebeuiteuis- sen van 0 Februari en die betreffende de Sta- visky-affaire, aangewezen. Volgens deze aan wijzing sullen de commissies bestaan uit 26 vertegenwoordigers van links en 18 vertegen woordigers van bet centrum en rechts. De aanschuivende rijen, elk van tien perso nen. waren in den namiddag twee kilometer geworden De tragische gebeurtenis werd door de vele wachtenden besproken. .Hebt u er aan gedacht,” aldus sprak iemand, de broer des Konlngs, Prins Boudewjjn, in 1891 eveneens des nachts dood werd aange troffen? Ook hij overleed een Zaterdagnacht; het was een. Zondagochtend zooals nu, dat het hnd het schielijk overlijden vernam." .Weet u,” aldus sprak een ander, ./lat Ko lkt Albert door ’n Oosterschen diplomaat on langs werd genoemd de Wijze Man van Euro pa?" Naar Reuter bericht was de menigte die nog •en laatsten blik op deiv koning wilde werpen, ■oo groot, dat op het gestelde uur de deuren niet gesloten konden worden. De massa is zoo talrijk geworden, dat ae politie bijzondere maat regelen beeft moeten treffen. In het koninklijk paleis was het een voort durend komen en gaan van onafzienbare, zwij gende rijen menschen. Men zag vele oorlogsver minkten onder hen en zelfs blinden. Overal beerschte een groote ontroering. In het koninklijk paleis van Brussel staat het stoffelijk overschot opgebaard in de ..zaal van den denker”, die juist in het midden van het paleis is gelegen. Het hoofd is nog steeds om- zwachteld. De koning draagt op een khaki uni form bet grootlint van de orde van Leopold, zoomede het oorlogskruis en het Uzerkruis. De kist is voorzien van het monogram van den koning en het wapen van België. Er naast staat de bevelhebbersvlag van den koning, welke uit het legermuseum is gehaald. De eerewacht wordt gevormd door generaal- vleugeladjudanten en oud-stryders in burger, terwijl ook twee kolonel-corpscommandanten tot de eere-wacht beboeren. De socialistische linkerzijde van den senaat beeft Maandagavond eveneens vergaderd. De heer Rolin heeft een toesp-aak gehouden, waar in hij hulde bracht aan den overleden Koning. die groote diensten heeft bewezen aan de de mocratie. Het verbond van Vlaamsche oudstrijders heeft een rouvrtiulde gezonden aan den Hertog van Brabant. Vim het hoofdgebouw waalt de vlag halfstok. i het i van vel- i het repel, r f 3 Naar een onzer redacteuren ons verder uit Brussel seint, zal het adres Leopold I hul digen als den grondlegger der Belgische dynastie en Leopold II als dengene, die het land deed stijgen in aanzien. Koning Albert heeft ’s lands onafhankelijkheid bewaard aan het hoofd van zijn soldaten. Geschetst wordt verder Alberts beteekenis voor den wapenstilstand, voor 's lands politiek en voor de naleving der grondwet, terwijl herin nerd wordt aan de groote sociale hervormin gen, die tot stand kwamen. Het tweede deel van het adres behandelt den lof van den toekomstigen koning, die wel is waar nog jong is, doch op wien land en volk ten volle kunnen vertrouwen. HU is geheel voorbereid om zfjn taak op te vatten als een staats hoofd, die de traditie zal voortzetten als Leopold Hl. Evenals koningin Elisabeth heeft koningin Astrid reeds het hart des volks gewonnen. Het adres sluit met hoop in de toekomst uit te spreken. PARUS, 20 Febr. (Reuter) De rad.-soc. Ka merfractie hield zich Dinsdag bezig met de kwestie eener mogelijke Kamerontbinding en uitschrijving van nieuwe verkiezingen Nadat de socialisten zich, zooals bekend, hiervoor heb ben uitgesproken, werd deze morelysigid door de rad.-socialisten scherp afgewezen. Bovendien besloten zij zich te zullen verzetten tegen ver daging van het parlement onmiddellijk ca af handeling der begrooting. Kalme dag met weinig New Yorksche bears. De socialistische Kamergroep heeft Maan dagavond vergaderd en besloten, dat zij zal deelnemen aan het opstellen van de boodschap, welke door het parlement tot den nieuwen Ko ning zal worden gericht. Toen Koning Albert lot koning werd uitgeroepen, hebben de socia listen zich daarvan onthouden. Ook zullen zij officieel deelnemen aan de begrafenis. Bij de begrafenis van Leopold II waren zij niet tegen woordig. Op den dag der begrafenis te Brussel van wijlen Z. M. Alben I zal het Belgische gezant schap te Den Haag een plechtigen rouwdienst laten opdragen in de kerk van de H.H. Anto- nlus en Lodewyk aan de Prinsengracht aldaar. Deze Requiemmis zal Donderdagochtend om elf uur worden gecelebreerd. H. M. de Koningin, H. M. de Konlngin-Moe- der en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zul len zich doen vertegenwoordigen. Het ligt in de bedoellng.dat de rouwdienst geleld zal worden door den Pauselijken In ternuntius, Z. Exc. Mgr. L. Schloppa. Wan neer de gezondheidstoestand van den Inter nuntius zulks echter niet toelaat, zal de dienst geleid worden door pastoor Buitere. Voor net altaar zal een zauuatz geplaatst worden, bedekt met de Belgische vlag, ter wijl de kerk met rouw gedrapeerd zal zijn Uitspraak in het „Straperlo”-proce*. Beide verdachten veroordeeld. ROME, 30 Febr. (Reuter.) De Itallaansche onderstaatssecretaris van Bultenl. Zazen Suvich is naar Boedapest vertrokken. De rouw in België duurt voort. Dinsdagmorgen hebben de wethouders van Namen zich naar Marche les Dames begeven. Zij hebben aldaar aan den voet van den nood- l°ttl8 geworden rots een krans neergelegd. WASHINGTON, 20 Febr. Roosevelt heeft do pers-code onderteekend. Naar verluidt wordt in deze code alleen de oneerlijke concurrentie be streden.’ Over twee maanden zullen de werktij den en salarissen geregeld worden. In de code wordt om. verboden des nachts kranten op den openbaren weg te doen verkoopen door kinderen beneden zestien jaar. Tevens Is In de code opge nomen een verklaring ten gunste van de vrijheid van drukpers, waarbij echter wordt aangetee- kend. dat deze vrijheid beperkt wordt door de bepalingen op onzedelijkheid e.d. Ter gelegenheid van het overlijden van koning Albert van België heeft de chef van den gene- ralen staf, luitenant-generaal Seyffardt, een brief van rouwbeklag gezonden aan den Belgi schen chef van den generalen staf, generaal Nuyten, te Brussel Hierop mocht bU een har- Op 28 dezer zal in de Blxtijnsche Kapel een plechtige rouwdienst opgedragen worden m verband met bet overlijden van zoning Albert. De dienst wordt gehouden volgens het ceremo nieel voor overleden Katholieke vorsten. De Paus beeft vanochtend den Zoning der Belgen een voorbeeld van Katholieke deugde lijkheid genoemd. sade om hun rouwbeklag over te brengen over den dood van koning Albert. De Landdag heeft met algemeene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin sympathie wordt betuigd met de Belgische regeerlng Deze resolutie is ter Belgslche ambassade aangeboden. Een voorioopig comité met den heer Huart, Kamerlid en burgemeester van Namen als voor zitter, is opgericht met het doel een monument op te richten op de plaats, waar men het Ujk van den koning heeft ontdekt. De Groot-Hertogin van Luxemburg bracht een bezoek aan de Belgische koninklijke familie. Ex-keizerin Zita knielde hedenmorgen eenige oogenblikken by de baar. Koning Boris van Bulgarije zal persoonlijk aanwezig zUn by de ter aardebestelllng van koning Albert. Een detachement van 7 officieren en 100 man schappen en het muziekkorps van het vyfde regiment „Innlskllllng Dragoon Guards", waar van koning Albert commandant was, zullen morgen van Londen naar Brussel gaan om deel te nemen aan de begrafenis. AWWWWv""' .LI r.r.JJ - - 1 - - De rapporteur inzake het voorstel tot be scherming der spaarders, wees op de groote fl- nancieele schandalen van de laatste jaren, welke den kleinen spaarders volgens zijn schatting een schade hebben berokkend van rond 7 mil liard francs, alsmede op het feit, dat een reeks personen, die reeds jaren geleden zyn veroor deeld. nog steeds niet gearresteerd zyn. De minister van justitie, Chéron, merkte in dit verband op. dat hy vastbesloten was een volslagen zuivering door te voeren. Zekere per sonen geven hun namen op onvoorzichtige wyze voor ondernemingen aldus verder de minister die zy slecht kennen of waarop zy geen in vloed hebben. Teneinde tegen dit euvel op te treden zal de minister het parlement een wets voorstel doen toekomen, waarin de privilegiën worden veranderd of opgeheven, waardoor de loop der gerechtigheid geremd wordt, wanneer het ondernemingen betreft, die geleid worden PARIJS, 30 Febr. (Reuter) De kabinetsraad behandelde vanmorgen byna uitsluitend be- grootlngsaangelegenheden. In den daarop vol genden ministerraad bracht Doumergue rap port uit over zijn reis naar Brussel met Har riot en Tardleu, waar zy het stoffeiyk over schot van Koning Albert hadden begroet. Hy sprak van de ontroerende verwelkoming, welke het Belgische volk den vertegenwoordigers der Fransche regeerlng had doen geworden. Minister Bart hou bracht den raad op hoogte van den toestand in Oostenryk «n van de ontwapenlngsbespreklngen tusschen net Quay d’Orsay en de Britsche gedelegeerden. Het fascisme in Spanje; samensmelting van verschillende organisaties onder José Primo de Rivera. In verband met den dood van koning Albert van België zyn in Argentinië drie dageft rouw afgekondigd. In beide Hulzen van het Engelsche parle ment is vandaag hulde gebracht aan de nage dachtenis van den koning der Belgen. Behalve Macdonald spraken in het Lager huis majoor Btlee. namens de oppositie en Sir Herbert Samuel, die in het begin van den Oor log als minister verantwoordeiyk was voor een kwart mllllo»n Belgische vluchtelingen en die na den wapenstilstand naar België is gegaan als speciale commissaris. In het Hoogerhuls werden toespraken gehou den door Lord Hallsham, namens de regeerlng. en de Lords Ponsonby en Reading. De Londensche graafschapsraad heeft een resolutie aangenomen waarin sympathie wordt betuigd met de Belgische koninkiyke familie en de Belgische natie. De volgende week Woensdag zal in de Kathe draal van Westminster een mis worden gece lebreerd. Gezant v. Keiler begeeft zich Dinsdagavond als ambassadeur met een buitengewone missie naar Brussel, om daar als vertegenwoordiger van den Rykspresldent en de Duitsche regee- rlng deel te nemen aan de byzettlngsplechtlg- heden van den overleden Belgischen koning. Voortdurend werden er bloemstukken aangedragen en neergelegd op de statietrap. De menigte vulde alle omliggende straten en wachtte uren lang in dichte drommen 'voor het konlnkiys paleis. Nog nooit heeft België een dergelyke demonstratie van trouw en aanhankelykheid aan bet konlnk- Ujk huls aanschouwd. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR fobfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar f Z Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem CAMPIGLIA, 20 Febr. (Eig. tel.) Naar vernemen zyn in den afgeloopen nacht ^og 28 personen overleden, die zwaar gewond werden by den treinramp, die Zondag naby Livorno plaats had. In totaal zyn nu 34 personen by de botsing om het leven gekomen. (United Press). levendig toegejuicht dankte Doumergue. Hy vroeg den senaat syn werk te vergemakkelyken. „Ik vertrouw, dat ik zal sla gen," zoo verklaarde hy onder een aanhoudend applaus van alle banken. PARIJS, 20 Febr. (Reuter) In den Senaat werd heden het voorstel besproken tot bescher ming van de spaarders. Voor de eerste maal nam minister-president Doumergue m de re- geerlngsbank van den Senaat plaats. Een lang durige ovatie viel hem ten deel. Voorzitter Jeanneney verklaarde: „Nu de president van den ministerraad heeft afgezien van syn wel verdiende rust, om de buitengewone autoriteit van zyn persoon (levendig applaus), zyn groote ervaring en zyn onoverwlniyke charme in dienst te stellen van bet land, kan de Senaat hem zyn medewerking niet onthouden. De ont vangst, welke den minister-president is ten deel gevallen, is een gelukkig voorteelten voor de toekomst." De droefheid van Koningin Elisabeth is haast onbeschryfeiyk. Op bet kasteel Laeken woon de de koninkiyke familie zoo harteiyk samen, als gelukkige burgermenschen. Volgens de verklaringen van een hofdlgnita- ris is de Koningin nog altyd in een pyniyke smart gedompeld. Zondag was bet hartverscheu rend haar aan te zien. Den ganschen dag beeft zy, onophoudeiyk weenend, doorgebracht by het stoffelyk overschot van den dierbaren doo- de. Eerst tegen den avond herwon zy eenlgs- zins haar kalmte, maar de terugkeer van baar kinderen gaf weer aanleiding tot hartverscheu rende tafereelen. LONDEN, 20 Febr. De „Daily Mail” publi ceert een uitvoerig onderhoud van zyn spedalen correspondent Ward Price met generaal Goering. In dit interview zelde de Pruisische minister president o. a.: „Dultschland moet een defensieve luchtvloot hebben. Indien de andere groote mogendheden niet bereid zyn hun bombardementsvlieg tuigen af te schaffen en ik geloof niet, dat zy daartoe bereid zyn. We hebben gemeenschappe- lyke grenzen met Frankryk, België. Polen en Tsjecho-Slowakye. Ik moet tusschen 30 en 40 pct. van de gezameniyke sterkte van de lucht- meest welke sou waarborgen, wy hebben geen militaire vlieg tuigen en ook geen afweergeschut. Dit feit maakt de Ryksweer en de kleine Duitsche vloot voor de kustverdediging zoo goed als doelloos Wanneer het een onzer naburen sou Invallen ons aan te vallen, dan zouden zyn vliegtuigen onze bevolking kunnen vernietigen en ons ge bied verwoesten, zonder dat hy een enkele sol daat over de grens stuurt. Op dezen grond ver lang ik een defensieve luchtstrydkracht, die uit gevechtsvliegtuigen bestaat en een daarby beboerende bewapening met afweergeschut voor vliegtuigen." Goering heeft verder in het onderhoud ge wezen op het defensieve karakter van deze wa- pensoorten. Op een vraag van den correspondent, ver klaarde hy, dat de bewering, dat in de Opel- fabrleken reeds in overwerk wordt gewerkt om vliegtuigmotoren te vervaardigen, onjuist is. En hy voegde er aan toe, dat de Opel-fabtieken het vervaardigen van deze motoren gestaakt heb ben. De generaal gaf vervolgens een overzicht van den toestand, dien hy hy het ovememen van het ministerie voor de Luchtvaart beeft gevon den. Er bestonden geen zes moderne vliegtuigen van de eerste klasse in geheel Dultschland Ons personeel is van de beste kwaliteit, onze orga nisatie op den grond is waarschyniyk de beste in de wereld. Doch ons vliegtuigenmate riaal biyft in kwaliteit nog sterk by die van andere naties ten achter. Goering wees er op, dat hij maatregelen had genomen voor meer veiligheid der passagiersvliegtuigen. Op de vraag of niet de reserve van geoefende vllegtuigbestuurders zeer groot is, antwoordde generaal Goering: „wy hebben gedaan wat ons mogelyk was om de aandacht van de Duit sche jeugd op het belang van de luchtvaart te vestigen. Alle landen kunnen hun vliegers voor hun luchtstrydkrachten gebruiken. NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD De officieele rouw in Frankryk ter gelegen heid van den dood van koning Albert zal duren tot Dinsdag aa. De Parysche gemeenteraad, de raad van het Selne-departement, de oud-stry- ders en andere officieele lichamen en organi saties sullen zich door delegaties by de begrafe nis van den Belgischen koning laten vertegen woordigen. Naar uit Chamonix gemeld wordt, hebben eenige berggidsen den „plc Albert" beklommen en daar de met rouw omfloerste Fransche en Belgische vlaggen gepiant. KOPENHAGEN. 20 Febr. (V.D.) In ver band met de loonconfllcten in de Deensche in dustrie, dreigt het Deensche Werkgeversver bond op 27 Februari a s. een groot gedeelte der werkende arbeiders uit te sluiten. Komt het tot een uitsluiting, dan worden daardoor ongeveer 100.000 arbeiders getroffen. Er warden momenteel bemlddellngsonderhan- dellngen gevoerd. Tydens het intevlew vroeg Ward Price ook nog aan Ryksmtnister Goering of deze een nieuwen oorlog tusschen Dultschland en Enge land, byvoorbeeld om de koloniën, waarschyn- lyk acht. Goering lachte geringschattend en verklaar de: „Wie er aan denkt oorlog in Europa te ma ken om koloniën In Afrika te krygen, moet waanzinnig zyn. Ook koesteren wy geen gevoel van rancune tegen Engeland. De Engelschen zyn Angelsaksen en nauw verwant aan de Dultschers. iets waaraan wy Duitschers groote waarde hechten.” Goering voegde er aan toe, dat een man, die bereikt heeft wat Adolf Hlt!*r heeft bereikt, verdient, dat men hem vertrouwen schenkt, zyn politiek is vrede en geiykgerechtlgdheid. Over Dlmltrof ondervraagd, seide Goering: Dimitrof heeft misschien den Ryksdag niet in brand gestoken, maar hy heeft syn uiterste best gedaan, om het Duitsche volk in vlam te zetten. Hy was dé* bedryvlgste. bolsjewistische agent in Dultschland. Ik heb voor het gerecht gezegd, dat hy de galg verdiende wegens zyn oproerige en misdadige actie in Dultschland voor den Ryksdagsbrand. Dat is nog myn mee ning. Als zyn richting gewonnen had, zouden wy zonder genade zyn opgeknoopt. Ik zie geen reden, waarom wy toegeefiyker zouden zyn. Hy zit thans zeker en grendel. Hy zal daar in biyven. (Hitler zelde gisteren „Het gerecht sprak de Bulgaren vry, de vrij spraak zal worden uitgevoerd”) Daar is het t beste voor hem. Zulk een man is té gevaariyk, om hem weer los te laten op de maatschappy. zyn leven en zyn gezondheid zyn niet in gevaar en hy bevindt er zich zoo wel als maar In de gevangenis mogelyk U. HONDERDDUIZENDEN BRACHTEN EEN BEZOEK AAN DE BAAR VAN KONING ALBERT. Vaticane voer (Van een bizonderen verslaggever) BRUSSEL, 20 Februari Heden had de volkshulde plsmts aan den gestorven Koning. Vanaf acht aur vanmorgen tot zeven uur van avond defileerde de menigte langs de basu*. De volksmassa die deze huldebetuiging deelnam, was waarlijk indrukwekkend. Hon derdduizenden brachten een laatste hulde aan den overleden Vorst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1