De Onnes Nijenrode-affaire Prikkeldraad De Koning der Belgen herdacht de vierde zitting B DE K.E.M.A.-QUAESTIE ,Straperlo”-spel gevonnist Paar citaatjes 'n - WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 DE SMID VAN GRETNA GREEN OVERLEDEN ftAl Capone” verhoord De verduistering Een kunstje Mr. Kokosky vraagt acte i RS NED. SCHOENINDUSTRIE Kunstkennis Unie van Werkgevers opgericht Blesing in verhoor Waar is Wit braad? „DE SPAARNESTROOM” TWEEDE KAMER Meerderheid achter de regeering Een speciale N.V. opgericht Interpellatie-Schoaten - DEFILE VAN CADETTEN Beide exploitanten veroordeeld wegens opzettelijk gelegen heid geven tot hazardspel De behandeling van de rechtzaak tegen den •commandant Hr. Kokosky is van oordeel, dat de behandeling niet in het openbaar geschiedt De Regeering heeft zich bereid verklaard verder te onderhandelen Reeds bij den verkoopprijs verrekend Vleesch in blik en omzetbelasting HULPDIENST LANGS DEN WEG VEILINGKWESTIE TE BEVERWIJK IG L S SU ker len. „DE ZEVEN PROVINCIËN» Beslissing over faillissements aanvrage weer uitgesteld Het algemeen belang De agenda Niet geteekend de l alles aan de verzekeringen terug te brengen. i een I 1 Mees Gerritsen het deel 8 Mr. C. GOSELING I J. SCHOUTEN Precies heelt verklaard, zooals In de ■i i Zooals gemeld, Is op S5-jarigen leeftijd overleden Hugh Mackie, de beroemde smid van Gretna Green, die de bevoegdheid had in zijn smederij huwelijken te sluiten. Hierboven de bekende smederij In de sitting van 8 Februari antwoordde heer P. Moltmaker: J de Co. AAR 1. Dat de deuren, toegang gevende tot de Zittingszaal. gesloten zijn en daarop het bord .gesloten is bevestigd; 1 dat den leden van de balie de vrije toe gang tot de zittingzaal wordt geweigerd; 8. dat de persvertegenwoordigers de zitting zaal niet mogen verlaten op straffe gedurende die verdere zitting niet meer te mogen blj- vonen. De president wijdde den overleden monarch van het nabuurland de volgende woorden: De Haarlemsche rechtbank stelde Dinsdag op verzoek van den verdediger, mr. Kokosky, den kapitein van de „Spaarnestroom” in vrijheid. „Onder i ver- heeft vast- B(j den aanvang der vergadering is Woensdag aan de orde het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Ned.-Indische conversie-leening- wet 19JL Ir. Bongaerts was eenlgszins geprikkeld door de schildering, die minister Marchant gaf van de geweldige macht, waarover de K.EM.A. is komen te beschikken. Stel u voor, aldus de bewindsman, zij zou een vol strekt monopolie voor de levering van be paald materiaal kunnen verleenen, zelfs aan een bultenlandsche fabriek I In een rondschrijven aan de Gemeentebestu ren heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken er de aandacht op gevestigd, dat in den verkoopprijs van het rundvleesch in blik de omzetbelasting begrepen is, zoodat die belasting niet meen extra berekend mag worden boven den verkoopprijs van 35 cent. Uk n! He! m! Gerritsen, het De heer Bongaerts trok uit de drastische be woordingen, waarin minister Marchant ook dit deel van zijn betoog kleedde, blijkbaar de con clusie, dat de minister aan mogelijke corruptie in de toekomst dacht. Daartoe had het in alle opzichten correcte verleden van de K.E.M.A. allerminst aanleiding gegeven, zoo reageerde hjj. Doch ook hier was naar onzen Indruk weder- zjjdsch misverstand. bijge- bankje DEN HAAG. 20 Februari 1934 Voorzitter RUTS DE BEERENBROUCK en namens de Regeering de minister-president DR. COLIJN, hebben bjj den aanvang van de vergadering van heden, den zoo tragisch om het leven gekomen Koning der Belgen her dacht. De Rechtbank heeft de verdachten schuldig verklaard aan het opzettelijk geven van ge legenheid tot hardspel en ieder van hen ver oordeeld tot een boete van #.50 subs, één dag hechtenis. Er was nog een tweede doode te herdenken, één, die bijna veertig Jaar geleefd heeft In het parlementair milieu, de heer Steger, die direc teur was van den stenograflschen dienst der Staten Generaal. Reeds vele maanden had hl) ontbroken in het vierkantje, waar de redevoe ringen en de interrupties woordelijk worden geboekstaafd. Na langdurig lijden is hij thans bezweken. En woorden van sympathie heeft President Ruys de Beerenbrouck ook aan zijne nagedachtenis gewijd. De Haagsche Rechtbank heeft Dinsdag von nis gewezen in het proefproces tegëh de koop lieden D. S. en P. P., exploitanten van net Straperlospel in het Kurhaus te Schevenln- gen en elders, tegen wie het O. M. een geld boete van 2000 subs. 100 dagen hechtenis had geélscht. De rest van den middag is heengegaan aan de Interpellatie van den antl-revolutionnalren fractieleider SCHOUTEN, over het conflict tusschen de Regeering en de N.V. K.E.M.A. te Arnhem. De Interpellatie verliep zonder indiening eener motie. De regeering heeft gezegd, dat zij bereid is verder te onderhandelen, al hebben volgens minister Marchant sommige gedragingen bij de tot nog toe gevoerde onderhandelingen, de noo- dlge reserve noodzakelijk gemaakt. Misschien, dat de interpellatie dit nut kan hebben, dat thans van belde zijden wat soepeler gemanoeu vreerd wordt. De KEMA. kan uit dit debat in ieder geval de conclusie trekken, dat de Kamer, wat de zaak zelf betreft, wel in meer derheid achter de regeering staat. En de regee ring, althans de minister van Onderwijs, die via Delft in deze kwestie Is beland, kan er de les uit putten, dat niet Al te zeer de allures van den sterken man dienen te worden aange nomen. Over de verdiensten van de K.E.M.A. zijn ook degenen, die thans regeeringsbemoellng voor staan, overigens best te spreken. Zij erkennen ten volle het zeer te waardeeren initiatief en het bewonderenswaardlge werk, dat deze juri disch merkwaardige N.V. verricht heeft. Maar zij zijn van meening, dat de regeering gelijk tijden een noode te missen beleidvol Staats hoofd; een vorst die zoowel in dagen van het hoogste gevaar, als In tijd van vrede, heeft uitgeblonken door trouw en toewijding bij het dienen* van de belangen van zijn volk. Zijn trouw aan de Internationale verdragen bij het uitbreken van den wereldoorlog In 1914, zijne volharding, vier jaren lang, in het stand houden op het laatste plekje grond, waar de vaderlandsche vlag nog wapperde, roepen de herinnering wakker aan de schoonste voor beelden van hooge opvattingen en plichtsbe trachting uit vroeger en later tijd. Ook de Nederlandsche Regeering wenscht bij deze doodsbaar, naast het uitspreken van haar waardeering voor alles waardoor dit leven ge sierd werd, ook getuigenis af te leggen van haar hartelijke deelneming in het verlies, dat het Belgische Koningshuis en de Belgische natie heeft getroffen.” terdg komt." Ik kon me niet begrijpen, dat daar buit terug naar Mees Gerritsen, met het doel voor meer dan een ton Inzat. Pres.: „Dus u hebt de planken met de mlnla- Mees Gerritsen blijft cm thans terecht te staan wegens verduistering van veertig miniaturen. De President begint met hem uitvoerig te hooren. Mees Gerritsen vertelt, dat de „jongens” hem twee planken hadden gebracht, waarin de mi niaturen zich, bevonden. Zij hadden tegen Mees gezegd: „Zorg, dat die boel bU de verzekering heeft, als zij thans in het algemeen belang In grijpt, waarborgen scheppen wil en efficiency bevorderen. De sociaal-democraat Ir. van der Waerden, de katholieke afgevaardigde dr. Kor tenhorst, de afgevaardigde van Nationaal Her stel en de vrijzlnnig-democraat Ebels stonden op dat standpunt. Gelijk de K.E.M.A., aldus dr. Kortenhorst, Indertijd meer en meer de parti culiere Industrie uitbande met het algemeen belang als argument, heeft ook de regeering alle recht, op grond van datzelfde algemeen be lang aan de K.E.M.A. beperkingen op te leggen. Ir. BONGAERTS en de sociaal-democraat VAN BRAAMBEEK namen een eenlgszins ander standpunt In. Zij betoogden vooral, dat er in den Raad van Toezicht op de K.EM.A., die uit tien leden bestaat, reeds twee regeeringsvertegen- woordigers zaten. MINISTER KALFT heeft daar later nog op geantwoord, dat dit naar de meening der re geering niet voldoende Is en dat zij haar con- tróle tot nog toe niet ultbrelden kon, omdat zij in de vennootschap niet participeerde. .Mijnheer de voorzitter! Ik stel er prijs op, naar aanleiding van hetgeen de heer Briët gisterenavond heeft meegedeeld in verband met het gebeurde, zooals hij dat heeft uit eengezet, met de delegatie, die naar Indië is getrokken, te zeggen, dat deze mededeellng van den heer Briët eenvoudig een fabeltje is te noemen." De rechtbank heeft overwogen, dat het be grip „spel" niet in abstracto gedacht, maar In concrete gespeeld is. Naar wij vernemen gaat mr. Blok, de ver tegenwoordiger van het O. M. in hooger be roep. nen. verschillende dingen verteld.” Mr. Kokosky: „In t eerste deel wordt heele- maal niet over Blesing gesproken, later in t tweede deel wél....” Get. Looman: „Och, dat is echt Mees, hij is Eenigen tijd geleden heeft de N. V. „De Spaar- nebank” te Haarlem bjj de Haarlemsche Recht bank het faillissement aangevraagd van de Groenten- en Fruitveilingen „Kennemerland” en „Vrije Veiling.” Het betrof een niet naar genoegen afgehan delde regeling der indertijd aan de Bloembollen veiling „Beverwijk" verleende credleten. De Rechtbank verieende Dinsdag uitstel op de faillissementsaanvrage, omdat de mogelijkheid bestaat, dat partijen tot overeenstemming ge raken. Reeds was de uitspraak vier weken uitgesteld, en Dinsdagmorgen zou dan de beslissing vallen. Daar de onderhandelingen tusschen partijen nog gaande zijn, verleende de Rechtbank op nieuw 14 dagen uitstel. Men kan Minister MARCHANT, die de in terpellatie beantwoordde, bezwaarlijk ongelijk geven, als hij op dit gebied, waarop monopolies zijn ontstaan, die niet zonder bedenking kun nen wezen, meerdere zeggenschap aan de cen trale regeering noodzakelijk acht. De zaak is echter door de eigenaardige wrijvingen tusschen K.EM.A. en Regeering netelig geworden en de weliswaar soms humoristische, maar toch ook vrjj irriteerende wijze, waarop de bewindsman haar behandelde, maakte het er niet beter op. Dit was trouwens wel het kenmerk van dit debat, dat men door het aansleepen van aller lei bijzaken voortdurend de hoofdzaak uit het oog verloor. Wat er ter gelegen heid van deze interpel latie gezegd moest wor den, werd eigenlijk het scherpst door Mr. GO SELING geformuleerd. Zich over de zeer tech nische kwestie zelf geen oordeel aanmatigend, stelde hij, dat naar zijn meening de regeering hier Inderdaad eene zij het niet primaire taak heeft. Hoe zij die taak zal opvatten, dient afgewacht en over 4e mérite’# van de door haar te ontwerpen oplossing kan later worden beraadslaagd bij den begrootingspost, waarin de deelneming in de N.V. K.EM.A. zal worden belichaamd, of bij net ontwerp tot instelling van het nieuwe lichaam. Maar thans reeds waarschuwde mr. Geseling, dat het feit, dat wij in een rechtsstaat leven, de regeering voor oogen zal moeten staan en dat zij zal hebben te be denken. dat al wat zij goed acht, nog maar niet ook automatisch rechtvaardig is. De vorige week is opgericht de N. V. Alge- meene Telefonische en Medische Hulpdienst in Nederland. De Vennootschap stelt zich ten doel het plaatsen van hulpposten langs Rijks-, Provin ciale- en Gemeentewegen. In deze hulpposten is aanwezig een telefoon voor het aanvragen van medische en technische hulp, een brancard en medische artikelen, die noodig zijn om een door een verkeersongeval getroffene medische hulp te verleenen. De Naamlooze Vennootschap zal haar taak beginnen met de volledige medewerking van de autoriteiten en in samenwerking met de orga nisaties op het gebied van hulpverleening. Deze vennootschap, die een zeer eigenaardige figuur is. want haar aandeelhouders zijn alle maal publlekrechtelijke lichamen, houdt zich bezig met het keuren van apparaten en ma terialen op electrotech- nisch en aanverwant gebied en heeft gelei delijk niet slechts een geweldige vlucht geno men, doch ook een zeer groote macht verkregen, doordat de K.E.M.A. haar merk elscht niet slechts voor de mate rialen, door de electri- sche centrales zelf ge bruikt, maar ook voor de materialen, die in gebruik zijn bjj de afne- nemers van den electrischen stroom. .Mijnheer de Voorzitter I In aansluiting aan de treffende woorden door U gewijd aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze overleden Belgischen Koning. wenscht ook de Regeering haar diep gevoelde belangstelling te toonen bij het ern stig verlies, dat het naburige, bevriende en ten deele stamverwante volk getroffen heeft. HM Belgische volk verloor In deze moeilijke dit niet verschijnen een vreemden indruk, doch ik heb hem gisterenmiddag nog gesproken en ik verzoek u Wltbraad b.v. vanmiddag te hooren Mees Gerritsen moet dan nog op eenige vra gen van den Officier antwoorden. Hij vertelt dat hij samen met Blesing de situatie bU het kasteel is gaan opnemen. „We duizelden er van Edelachtbare, en ik had nog ruzie met Frits, want we hadden eerst het verkeerde huis op t oog, nou.... U begrijpt, dat zou complicaties hebben gegeven....” De President begrijpt het en schudt lachend het hoofd. ,Jk zei nog tegen Frits, dat groote kasteel kan het niet zijn, want daar ligt me „effe” een gracht om, met een brug.... En zoon gracht is er toch niet voor niets. De President onderbreekt zijn woordenvloed en vroeg hem welke flnancleele beloften hem ge daan zijn. t Kwam er op neer, dat er f 20.000 te ver- deelen zou zijn. Het goud mochten de .Jon gens" aanvankelijk houden. De rest moest terug. Later moest alles ook het goud terug.” Mees Gerrjtsen praat maar door, tot de Pre sident zegt, dat het genoeg is.... De gecom bineerde zaak tegen Mees Gerritsen en Blesing wordt thans voor onbepaalden tijd geschorst. Blesing verlaat de verdachtenbank en wordt weer naar beneden gebracht. Getuige Wltbraad moet dan voorkomen, zijn naam wordt afgeroepen, doch tot aller verba zing komt de deurwaarder terug met de mede deellng, dat.... hij niet verschenen is. Mr. Loeb (Wltbraad’# verdediger), springt op en zegt, dat dit op een misverstand moet be rusten. Inderdaad, meneer de President, maakt Mees Gerritsen doet dan nog een verhaal over de schilderijen, waarmee hij in de zaal veel suc ces oogst. Samen met zijn compagnon had hy de schilderijen bekeken en daarbij opgemerkt: „Is dat nou van Rembrandt. X is niet eens goed, kijk eens wat een dikke neus, dat is toch Rem brandt niet!" Mees kwam na deze kunstzinnige beschouwing weer terug op den detective. Johanknegt kon. aldus Mees, den boel zóö uit m’n handen krijgen, maar een detective maakt het je nu eenmaal niet zoo erg gemakkelijk, die is er voor om op te sporen. Later had Van der Dussen het schilderij van .Rembrandt” gezien en gezegd, dat het geen Rembrandt was. Mees had hieruit de conclusie getrokken: „zie je nu wel. ze knoeien allemaal”. De zitting is daarna geschorst tot 2 uur. Na de pauze wordt het getuigenverhoor in de zaak tegen Mees Gerritsen voortgezet. De Woensdag 7 Februari heeft Mr. Briët in de Eerste Kamer het volgende gezegd: „Toen drie sociaal-democratlsche „Toen drie sociaal-democratlsche heeren, onder wie de heer Moltmaker, terugreisden naar Holland na n studiereis naar Indië, hadden de heeren als voorwaarde gesteld, dat bij het afscheidsdiner het Wilhelmus niet ge zongen of gespeeld mocht worden. De muziek kapel de kapitein kan ik bijna niet veron derstellen schijnt hieraan gehoor te heb ben gegeven (nog wel op het schip „Marnlx van St. Aldegonde") Aan de lijst der aan de orde zijnde onder werpen zijn toegevoegd: de wetsontwerpen be treffende aankoop van een gezantschapsgebouw te Londen (wijziging hoofdstuk III Rijksbegroo- tlng 1933) en betreffende de begrooting van het Zulderzeefonds voor 1934; alsmede de motle- Van der Waerden betreffende voorbereiding der oprlchtlng^ van een van gemeentewege te be- heeren CentRUe Circulatiebank. Verdachte houdt zijn lezing vol, hij heeft *dfs geen aandeel in de belooning gehad. Pres.: jeu u was nog wel de baas van de Naar de „Telegraaf” uit Den Haag verneemt, sullen de cadetten ter gelegenheid van den 25- sten verjaardag van Prinses Juliana voor H.K.H. defileeren. Dr. Colün formuleerde daarop de deelneming van de Nederlandsche Regeering als volgt: Bij de behandeling van de zaak tegen kapi- tein-lultenant ter see P. E„ op Donderdag as„ zal ter vervanging van den raadsheer vice-ad- mlraal B. Schreuders, die als raad-commlssaria het vooronderzoek heeft geleid, de gepenslon- neerde schout bij nacht-titulalr E. Q. de Wijs zitting nemen. Verdediger van overste E. is mr. J. H. Rolan-* dus Hagedoom. advocaat te ’s Gravenhage. Er is één getuige gedagvaard. Men rekent er op. dat de behandeling behalve Donderdag ook Vrij dag kan duren. Pres.: „Dat aardigheidje over de „bonje” (ruzie) in de familie is noch voor de politie, ■och voor den rechter-commlssarls naar vo- ren gekomen, daar zijn Jullie pas op de zittng ®ee voor den dag gekomen.” MT. Kokosky vraagt het woord. .Deze zaak aldus pl. speelt zich af in een entourage, die wjj niet gewend zijn. Ik vraag mij af of de zaak wel Inderdaad openbaar wordt behan deld. Ik respecteer de motieven van meneer den president, doch ik vraag mij af, of hier geen precedent wordt geschapen. Op de deuren be vindt zich een bord met het woord .gesloten”, de leden der balie mogen slechts op een toe gangskaart binnen en moeten dan binnen blijven, wat velen onmogelijk is. Ook aan de persvertegenwoordigers is verboden weg te gaan tijdens de zitting en terug te komen, op straffe van te worden buitengesloten. Over bet precedent dat hierdoor geschapen wordt, zal later ons hoogste rechtscollege, de Hooge Raad, hebben te oordeelen. PL vraagt dan acte van hetgeen hij aanvoerde. President mr. de Vries: „Voor de getroffen maatregelen ben ik zelf verantwoordelijk en ik zal uw acte niet bestrijden.” Mr. Kokosky somt dan de feiten op, waar van hij acte verzoekt: Het is niet doenlijk, op al de détails van het vrij verwarde debat in te gaan. De hoofdzaak waaraan de interpellant zich tot op het laatste oogenblik niet gëheel ten onrechte bleef vast klampen, is, dat de Regeering. in contact ge komen met de K.EM.A.doordat deze ook den Staat als aandeelhouder, benevens een Ijjksch subsidie wenschte, voorwaardep opgelegd en, toen de onderhandelingen liepen, een fermen stok achter de deur heeft getoond. De voorwaarden waren verplaatsing van het bedrijf naar Delft, omdat daar een centrum is van electrotechnlsche deskundig heid, en aanwijzing van de helft der commis sarissen door de Regeering, omdat op die wijze beter dan tot nog toe zou kunnen worden ge waakt voor het algemeen belang. En de stok achter de deur bestond hierin, dat de Regee ring, toen haar door de KJE.MA was gevraagd, wat het gevolg zou zijn van afwijzing dier voorwaarden, geantwoord heeft, dat dan zij zelf het werk te Delft ter hand zou nemen en een monopolie verleenen zou aan de daarvoor in het leven te roepen instelling. „De majesteit van den dood overschaduwt de majesteit van den mensch. De waarheid van deze uitspraak komt al heel treffend tot uiting in hetgeen is geschied in de dagen, die dit oogenblik van onze vorige bijeenkomst scheiden. Door Gods beschikking werd een naburige en bevriende natie in zwaren rouw gedompeld. Met den eenvoud, die hem eigen was, schoon heid zoekend in de bergen van zijn land, 1# België’s Souvereln, Zijne Majesteit Koning Albert I, door een ongelukkigen val, aan zijn volk ontnomen, aan zijn volk, dat hij liefhad en dat wederkeerig hem Uefdevol eerde, ken nend zijn onverdroten wil om het ten goede te leiden. Diep getroffen door dit tragisch heengaan van den aan zijn land zoo nauw verbonden Vorst, deelt het Nederlandsche volk in België’s smart. Verdachte Mees: „We wisten geen van allen, dat t om een verzekeringskwestie was.” Get. Looman: „Hy heeft gezegd: „X Was kunstje voor de verzekering...." Mees: „X Is leugen, dat heb ik niet gezegd..” Mr. Eskens (tot get.): .Reeft hij niet gezegd, dat het verbaal van het verhoor niet Juist was.” Getujge: „Bjj mijn weten niet.” Verd. „Looman, dat moet je toch weten!” Get. haalt zijn schouders op. Verd.: „Looman is jouw woord dan óók al je woord niet meer.Ik heb toch tegen je ge zegd: „Zorg dat Koning en de anderen niet de gevangenis ingaan Get.: „Ik herinner X me niet.” Verd.: Jk heb je toch gezegd: „ik zal Je de boel teruggeven, doe er dan maar mee, wat Je „Erg waarschijnlijk lijkt het me 8#ak...." Verd.: Ja, Ik wordt in alles gedoodverfd als •hoofdman”, maar daarom la het nog niet 800.” Blering lacht en schudt het hoofd.... „X Eerste deel wel; toen hij niet wilde teekenen is hem het tweede deel niet voorgelezen. Dit tweede deel bestond uit verkla ringen, afgelegd na zijn weigering om te teeke- Toen hjj niet wilde teekenen. heeft hij nog Te ’s Hertogenbosch is de oprichtingsverga dering gehouden van de Vereeniging „Unie van Werkgevers in de Nederlandsche Schoen industrie”. De Vereeniging, waarbij zich reeds bij de op richting een dertigtal fabrikanten aansloten, stelt zich ten doel de belangen der Schoen industrie in het algemeen te behartigen en te waarborgen en in het bijzonder de belangen van die fabrikanten, welke in de latere jaren hun bedrijf hebben gesticht,- resp. hebben uit gebreid. Gestreefd zal worden, zooveel mogelijk sa menwerking te zoeken met de bestaande or ganisaties op dit gebied, mede om zoodoende een goede werking der Centrale HX.S. te be vorderen. In het voorloopig bestuur hebben zitting ge- Er ontstaat dan een debat tusschen Mees en De Weillé. Op een goeden dag was de Welllé in zijn cel gekomen en had X was na de uit voerige verklaring tegen hem gezegd: „Mees, ik moet nog enkele hlaatjes van Je hebben.” „Ik denk” aldus verd. „wat is dat nou. hlaatjes?" Mr. Eskens (tot den rechercheur): „C welke omstandigheden heeft GerriSferr zijn klaringen afgelegd." De Welllé: „Heel rustig en zonder dwang. Aanvankelijk heeft hij ontkend en gelogen, later wilde hij alles bekennen, bovendien hadden wij al veel materiaal.” Mees Gerritsen betoogt dan, dat de Weillé hem „bjj sjjn kind” heeft gezworen, geen gebruik van de verklaringen te sullen maken. De Weillé: „Och meneer, dat ia toch allemaal comedie la Mees Gerritsen.” Verd. Mees: Je hebt me gezworen Koning niet in de gevangenis te zullen brengen.” De Welllé vertelt dan, de eerste inlichtingen over den inbraak van een Jongen van de vlakte te hebben gekregen, die Van Binsbergen kende. Rechercheur J. C. Looman, die samen met De Welllé zoo succesvol in deze zaak hebben ge werkt, komt nu voor het hekje. Ook hier komt weer de verklaring, door Mees Gerritsen afgelegd voor de politie, ter sprake. Mees: „Looman, heb ik niet gezegd: „Dat klopt niet, dat teeken ik niet." Zeg maar ja of neen.” Get- Looman geeft hierop geen antwoord. Pres, (tot get.)„Kreeg u den Indruk, dat Mees Gerritsen wist waar X om ging?” wlst,_dat X een .kunstje” was.” turen op uw zolder bewaard.” Verd.: .Reen President, den volgenden dag hebben yye de planken opengemaakt. Ik moest er niets van hebben om dien boel in huis te houden. Toen wist ik. dat X een verzekeringskwestie was. Ik heb X direct alles aan „iemand” mee gegeven.” Pres.: .Aan wien hebt u het meegegeVen?” „X Kan ook wel zijn, dat ik het zelf wegge bracht heb, of dat X gehaald is.... In ieder geval is X direct de deur uitgegaan, trouwens een safe heb ik niet en.... „een safe is bjj mij niet safe”. Pres.: „Wie heeft X dan voor u bewaard?" Verd.: .Dat zeg ik beslist niet, zoon zaak, waar de kranten vol van staan.... neen, ik wil dien man niet in moeilijkheden brengen.” Pres.: „U hebt X goed dus onttrokken aan de nasporingen van de politie Verd.: „Ik heb zoo gerekend: als de verzeke ring maar geen schade lijdt. Voor Johanknegt. u weet wel, die detective, was ik blij, dat hij opdracht had om den boel voor de verzkering cp te sporen. Hij zat een beetje aan den grond en kon weer eens wat verdienen. We weten nu voortaan, wat ’n 8. D. A. P.-er een fabeltje noemt. X Schijnt een internationale ziekte van de sociaal-demokratie te zijn, precies het tegen overgestelde te beweren van wat wéAr is. X Was toch immers ook een fabeltje, dat de Schutzbund in Oostenrijk over wapens beschik ken zou.... eerste getuige in deze middagzitting Is Maag, een der „verhuizers”, die Zaterdag uit de voor- loopige hechtenis is ontslagen. Zijn reeds at- gelegde verklaringen worden door den griffier voorgelezen. In deze verklaring wordt o. a. ge zegd. dat de goederen, toen de betaling uit bleef, bij Mees Gerritsen zijn gebracht. Ook nu weer blijft hij met klem ontkennen ook maar iets van het onderwerp „verzeke ring” te hebben geweten vóór de Inbraak plaats had. Officier (tot getuige): Dus U bracht den ijdel, hij is altijd graag een groote jongen." Mr. Eskens: .Dus X kan best zijn, dat hij het zelf niet gedaan heeft, doch maar wat heeft opgeschept. Getuige: niet,...” „BIJ X afscheidsdiner, dat de directie der Maatschappij den reizigers aanbiedt, sprak de eerste officier. Men had er prijs op gesteld, dat een van ons drieën namens de tweede klas passagiers zou antwoorden. Kupers nam dit op zich. We hadden echter vanzelfspre kend als voorwaarde gesteld, dat er op de speeches geen Wilhelmusgebrul zou volgen. En zoo geschiedde." nomen de heeren: H. van Wljck, directeur N.V. Schoenfabriek Wellen Co. te Nijmegen, voorzitter; G. van de Rhoer, directeur der Fa. v. d. Rhoer, Frank Co. te Rotterdam, onder voorzitter; H. Otten, directeur der N.V. Wo- tana Schoenfabriek te Nijmegen, secretaris; P. Prince, directeur der N.V. Schoenfabriek „X Zuiden” te Tilburg, penningmeester; C. de Rooy, directeur der N.V. Schoenfabriek „Sport” te Waalwijk, lid. Aan het bestuur werd als waarnemend se cretaris toegevoegd mr. W. H. Meuwlssen te Nijmegen. Het secretariaat is gevestigd te Nij megen, In de Betouwstraat 28 a. wilt en maak de zaak in orde.” Get. haalt zijn schouders op. Verd.: .Rn Looman, zei je toen niet: Ru word ik gauw brigadier” (gelach in de zaal). Getuige: „Wel neenl” Mr. Kokosky: „Is aan verbaal voorgelezen?" Getuige: Naar wij vernemen is de detective Johan knegt thans gedagvaard tegen 3 Maart. Zijn secretaresse zal waarschijnlijk buiten vervolging worden gesteld. - D» griffier leest dan duidelijk -verstaan- de verklaring van Mees Gerritsen voor, “ïriegd voor den rechter-commissarls. verklaarde toen o.m., dat hij de schilde- oten etc. zou weghalen of laten weghalen en dan later weer aan Onnes terugbrengen. «8»ou dan 20.000 belooonlng krijgen. P® verdachte maakt er den president op- “«rkzaam op, dat hij die verklaring nooit geteekend; hij heeft dit indertijd ge- •«terd. Mees vertelt dan, dat hij met Maag van Binsbergen nog ruzie had gehad om- y #*n derden man (Grotjohan) in het hadden betrokken. Jk zei nog, jongens, dat hadden jullie niet doen, X moet toch geheim blijven....” ••'Waarom moest het zoo geheim Wa» een familiekwestie en famllle- moeten geheim blijven. Al# je er zooveel •ri bijhalen." 8rootm“eder w"*d“reh'ui’ de Welllé komt dan als getuige Ty- heeft Mees gehoord en hl) verklaart, ^^rd f precie» heeft verklaard, zooals in de •n Fabeltje! Kort en goed Maar.... wat heeft dezelfde heer Moltmaker In zijn „Indische Reisbrieven” van 20 Mei 1931 (bladz. 16) geschreven? Ziehier: Dinsdag vervólgde de Amsterdamsche recht- taok de behandeling van de Onnes van Nljenrode-zaak. De belangstelling op de publieke tribune is wederom zeer groot, ook de gereserveerde tri bune is goed bezet. Frits Blesing en Mees naamd ,JU Capone”, zitten in der verdachten. Blesing wordt verdedigd door mr. Fr. A Kokosky. Mees Gerritsen door mr. Th. Eskens. Te ruim tien uur de rechtbank is nog niet binnen wordt de particuliere detective getuige Johanknegt, dien wij nog niet in de rechtszaal hebben gezien, door twee rljksveld- wachters binnengebracht. Ook zullen vandaag de drie „verhuizers”, die Zaterdag op vrije voeten werden gesteld, als getuigen worden ge boord in de zaak tegen Blesing en Mees Ger ritsen. Te kwart over tien komt de rechtbank bin nen en op de vragen van den president ant woordt Blesing, dat hl) „procuratiehouder" was b|j de N.V. Mees Gerritsen en Co. Brt verboor van Blesing neemt dan een aan vang. Van de woorden van den president dringt slechte weinig tot de perstafel door en van den weeromstuit begint ook Blesing zacht te praten. We verliezen echter weinig aan zijn verhaal, hy vertelt hetzelfde als toen hij voor het ge tuigenhekje stond. Pres: „Waar dacht u, dat dat weghalen om te doen was?" Blesing: Ua, dat weet ik niet, dat heeft Wltbraad me nooit verteld. Als ik hem er naar vroeg, antwoordde hij altijd op een norsche manier Pres.: „U hebt toch wel aan allerhande dln- goi gedacht?" Blesing: „Natuurlijk, in zulke gevallen denkt men aan allerlei dingen. Ik dacht b.v. aan een tamiUekwesUe.... Als er ooit over een ver- aekering was gesproken, sou ik er heelemaal ■iet aan begonnen zijn.” Pre»-: .U bent toch wel eens bemiddelend opgetreden om gestolen goed aan een verzeke ring terug te bezorgen.” Vwdachte: ^Ja, maar dit is heel wat anders, hi« kon je toch nóóit aan zoo iets denken." Ah er nu gezegd was: ..haal maar weg wat je kunt....», ja! dan....!" Maar van een man als Onnes er werd ttsegd. dat hij milllonnalr was kan men «ooiets met denken; ais ze tegen mij zouden bebben gezegd, dat het voor de verzekering •as, sou ik het niet eens hebben geloofd.” Mr. van Dulleman: „U hebt de zaak toch uitvoerig met Wltbraad besproken, die heeft toch alles verteld...." Mr. Kokosky: „Dat is een strikvraag, me- “#er de officier en wekt den Indruk, dat Wlt braad over verzekeringen zou hebben gespro ken!" Verdachte (haastig): „Neen.... over ver- •keringen is nooit gepraat door Wltbraad.* Verd. Mees Gerritsen Is het met hem eens, ook hjj wist van geen verzekering, maar hij bad aan „bonje" in de famjlie gedacht”. Get. H. Grotjohan, die aan het eind van de middagzitting van Dinsdag gehoord wordt, vraagt eerst een „verklaring" te mogen afleg gen. Hij deelt mee, dat Onnes in zijn cel regel matig een dagblad krijgt bezorgd en dus van alle verklaringen kennis kan nemen. Mr. Th. Muller Massis, de verdediger van Onnes, zegt dat dit niet van de minste betee- kenls is; indien O. de verklaringen niet uit een couran zou mogen lezen, zou hjj, als verdediger, zijn cliënt inlichten. Ook de rechtbank acht deze mededeellng niet voldoende van belang om er nader op in te gaan. Het woord is dan weer aan den griffier, om de eerder door getuige afglegde verklaringen voor te lezen. De zitting wordt geschorst tot Donderdag, dan zal Onnes zelf terecht saan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5