Het ultimatum van Habicht Heinz Liepmann veroordeeld I Doumergue dreigt EEN MAAND HECHTENIS 3 Een geheimzinnige moord „BEWIJS VAN DUITSCHE INMENGING” 35 GRADEN KOUDE TE NEW-YORK De Christelijk-socialen Verband met affaire- Sta visky Suvich te Boedapest Gpoe-Ieider met verlof Boecharin aan de Jtweitya" Cheque» van Staviaky Eigenaardig gedrag WAARSCHUWENDE STRAF W aar»c huwende atraf boter* Requisitoir r 4 21 slachtoffers van longgrlep Belasting goederen in de doode hand Cubaansche opstand onderdrukt Koning Albert’s tragisch einde De Kerkvervolging in Mexico Britsche troepen op vreemd gebied? Het ongeluk paychologiach gemak- kelyk te verklaren Het verslag der Kamercommissie nog niet gereed Knoeierijen bij de zuivelfabriek te Baambrugge Groote smokkelaffaire ontdekt De begrooting moet voor 28 Febr. zyn af gehandeld Regeering van plan alle kerkelyke bezittingen in bealag te nemen New-York had in de tweede Februari-week onder ongewone koude te lijden. Een koude van 35 gr. werd geregistreerd. In lange rijen wachtten de menschen voor de lokalen van den geneeskundigen dienst, om hun bevroren oor en te laten behandelen POLITIEKE GEZINDHEID VAN OVERHEIDSPERSONEEL DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELBEDRIJF Overeenkomst mot da katholieke werkgever» Het lyk van een raadaheer van het Hof van Appel te Parys by Dyon gevonden Te late „onthullingen” Fey onderhandelt gaarne met Hitler al» hy Oostenryks on afhankelijkheid erkent President Hindenburg beleedigd Het 'Middelpunt der dagelijks teelchtigd. Van het complex waait thans de Bondsvlag Ook een onderhoud met Kardinaal Seredi Het standrecht Leider» van een textielfabriek gearresteerd en ik lag De mededeelingen van Roeloften De houding der mogendheden Verd*» houding, aldu» het O. M. en zyn beachryving van Duit- eche toeatanden zyn uiteret onbetrouw baar DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 NA DE ONLUSTEN BOEDAPEST, 21 F*br. i het on- Juiste opvatting te grenzen over «l)n X 4 a 3 3 .8 3 3 3 3 1 3 3 Karl-lfarz-Hof te Weenen, het oproerige beweging, door nieuwsgierigen Het woord la hierop aan den verdediger mr Franpote Pauwels Politierechter; Het pad van den verdediger ia Verdachte en officier houden Mch het recht tot appèl voor. BOEDAPEST. 21 Febr. (V.D.). De avondbla den commentarieeren een bericht van de _Neue Freie Preaae". volgens hetwelk de Hongaar- ache weennacht van 35 000 man tot 70 000 man wordt vergroot en de Oostenrijksche van 30.000 tot 60.000 man. Wanneer de begrooting op 38 Februari niet 1b aangenomen, dan kan ik niet voor mijn ver antwoording nemen, wat er den dag daarop gebeurt. Hierop sprak de Kamer met 440 tegen 150 stemmen haar vertrouwen In de regeering uit. 3 TOKIO. 20 Febr. (VB.) Volgens betrouw bare berichten, welke hier uit Yoennan zün ontvangen, rijn 2000 man Britsche troepen de grens van Burma en Yoennan overgetrokken en Kiang Hoeng binnengetrokken in het Mekong- district. Deze actie vond plaats op 10 December van verleden jaar. In het district wordt goud en zilver gevonden. De regeering van Yoennan heeft bij den Britschen consul geprotesteerd. WUERZBURG, 21 Febr. In het dorpje Marjoss woedt, naar het „Fraenklsche Volksblatt” meldt, sedert eenlge weken een gevaarlijke longgriep. waardqpr reeds 21 personen het leven hebben verloren. Qp één dag zijn 5 personen gestorven. Wegens besmettingsgevaar is leder verkeer met bet dorp verbroken. Alleen artsen mogen zich er heen begeven. kan aandoen. Art. 117 W. bewezen. Dit la een eerste geval van een scherpere toe passing van bet artikel. Een waarschuwende straf la daarom op haar plaats. Van een geld boete of voorwaardeliilre straf kan echter met het oog op de a.gemeene preventie geen sprake zijn. MEXICO-8TAD, 21 Febr. (Eig. tel.) De pro- cureur-generaal Portes GH heeft een verklaring afgelegd, welke wordt beschouwd als de voor bode van een spoedige nationalisatie van alle kerken en de in beslagname van alle kerkelijke bezittingen Portes Gil zelde van meening te zijn, dat vele kerken hun bezittingen overdragen aan groepen en personen, die ze echter slechts in schijn koopen. vandaar het plan der regeering om deze bezittingen, waaronder kerken, scholen, kloosters enz. In beslag te nemen. (United Press) PARUS, 21 Febr. (Reuter). Op den spoor weg bi) DIJon is het verminkte lijk gevonden van Prince, raadsheer van het Hof van Appèl te Parijs. Prince was door een vervalscht tele gram naar zijn zieke moeder geroepen. De po litie gelooft dat hier een misdaad gepleegd la De .Uberté” wijst op het gerucht, dat Prince beden moest getuigen in verband met zekere politieberichten Inzake Stavlsky, die niet m behandeling kwamen. Door de getuige-verkla ring van Prince, die vroeger chef was van de financieele afdeeltng van het O.M. te Parijs zouden verscheidene ambtenaren belast zijn ge worden. rijk, rampspoedig zün voor trleèn, daar deze ten gericht en bovendien gevaar komen. REVAL, 21 Febr. (VB.) De hoofdredacteur van de .Jswestüa”. Polonski, is afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Nicolai Boecharin. Boecharin was vroeger voorzitter van de communistische internationale en stond in de jaren 1930/31 aan het hoofd van een opposltie- Voor den Politierechter Mr. L. Muller te Am sterdam werd onder groote belangstelling de strafzaak tegen den schrijver Heinz Liepmann behandeld, die in zijn boek „Vaterland” den President van de Dulteche republiek Hinden burg. zou hebben beleedigd. Liepmann werd eenlge dagen geleden gear resteerd en in het Huls van Bewaring ingeslo ten. Met het oog op.zijn gezondheidstoestand werd besloten hem op korten termijn te dag vaarden. De beleedlging van het bevriende staatshoofd meent de justitie te zien in den zin: „Doch Hindenburg is de man, die, toen de natlonaal- ■nrislisten reeds twee millloen stemmen had den verloren, Hitler op den 30en Januari 1333 tot Kanselier maakte, omdat de ondersoeklngs- commlssie uit den Rijksdag vastgesteld bad, dat bet goed van Hindenburg ,J*eudeck” in het kader van de Osthllfe gelden gekregen bad. Toen werd Hitler RljkakanseUer en verdween de onderzoeklngscommlssle”. (Voor het verslag der begrafenis plechtigheid zie men elders in dit blad) De Officier van Justitie, Mr. De Blécourt, is van meening, dat de tenlaste gelegde beleed! - ging van een bevriend staatshoofd is bewezen Het ten laste gelegde gesprek uit het boek is naar spr.’s meening zeer grievend voor den Rükspresldent. Verd. voert asm, dat bet slechts een weergave is van een gesprek tusachen twee personen, waarvan hü de consequenties niet op zich neemt. Maar, aldus de Officier, verd. heeft dit gesprek gepubliceerd. Waar zou bet heengaan, wanneer men een gesprek maar publiceerde en zich er dan ach ter verschool, dat men er niet verantwoorde lijk voor Is. Liepmann wist, dat deze woorden voor Hindenburg beleedigend waren. 3pr. her innert voort aan de onlangs rondgezonden cir culaire door den Minister, oa over beleedlging van overheidspersonen en staatshoofden. Ben beleedlging van een vreemd staatshoofd dienen wü niet minder streng te straffen dan beleedl ging van ons eigen staatshoofd. De Minister heeft er zelfs bijgeschreven, dat het parket zich bij dergelijke vervolgingen niet moet laten afschrikken door Juridische moei lijkheden. Tengevolge van knoeierijen met het merk aan een zuivelfabriek te Baambrugge, waardoor het mogelijk was de belasting te ont duiken, heeft de Crisis Zuivel Centrale aan die fabriek een boete van duizend gulden opgelegd, terwijl haar de bedril fsvergunnlng is ontnomen. De zaak ia uitgelekt tengevolge van de on- eenlgheld tusachen den directeur en den be drijfsleider der fabriek. Er bestaat kans, dat het bedrijf binnenkort wel weer zal kunnen worden uttgeoefend. doch onder sterke oontrtle. WEEN EN. 21 Febr. Onder de Woensdag af- gekondigde opheffing van het standrecht in Oostenrijk vallen niet slechts de verschillende beperkingen van het particuliere leven de be perkingen voor theaters, bioscopen, café's e.cL, maar ook de standenrechtspleging bij het mis drijf van oproer. Nog hangende procedures voor de standenrechtbank worden derhalve ge staakt en verwezen naar de gewone rechtban ken voor verdere behandetyng. Uit Stiermarken zttn reeds berichten ontvangen over dergelijke instructies. Er wordt evenwel met nadruk op gewezen, dat het bij vroegere verordening vastgestelde standrecht voor bijzondere misdrijven (moord, brandstichting en het plegen van gewelddaden) gebandhaaft blijft. Tegen de socialisten die zich in polltiearrest bevinden, wordt het onderzoek Voortgezet. Sta kingsleiders. die geen gewelddaden hebben be dreven. kunnen door de politie tot zes maan den gevangenisstraf worden veroordeeld. WEENEN, 21 Febr. (Reuter.) In verband met het ultimatum van de Oostenrijksche natlónaal- «odallsten, bij monde van den Nazl-leider Ha- Wcht, heeft prins Btarhemberg, de leider der Helmwehr. verklaard, dat zoolang Oostenrijk sm regeering heeft, aan welker hoofd bonds- Kardlnaal-aartsbisschop Seredi van Esster- gom Is in Boedapest aangekomen, om een be spreking met staatssecretaris Suvich te hebben. PARIJS, 21 Febr. (Reuten De rechter van Instructie in de Stavlsky-affaire heeft een lijd opgesteld van In beslag genomen Stavisky- De politierechter veroordeelde Liepmann tot aen gevangenisstraf van éin maand met aftrek van voorarrest; benevens gaf spr. last tot onmiddellüke gevangenneming van verd. BOEDAPEST, 21 Febr. De Itallaansche staatssecretaris Suvich heeft zich In den loop van den middag naar de kanselarij van den Rijksbestuurder begeven en daar zijn handtee- kenlng geplaatst in het register. HU heeft Goemboes en Kanya een kort bezoek gebracht, waarna tn het departement van den minister president een beraadslaging plaats vond. De politierechter mr. Muller wees onmlddel- lük vonnis. Ter inleiding van zün motlveerlng wees hU er op, dat ook hü bureau Singel had bezocht en daar alles in orde had bevonden. Ook had Liepmann zelf gezegd, dat h|j door bet personeel uitstekend was behandeld. Mr Pauwels: „Dat heeft hij ook nooit ge zegd.” De politierechter zegt dan. voortgaande met zijn motlveerlng. dat deze tijden een strengeren maatstaf vorderen dan In rustige dagen. Orde en vrUheid dienen gelijktijdig gehandhaafd te worden. De tenlaste gelegde uiting staat vrijwel los van het boek, ofschoon spr., het heele boek beschouwende, wel den opeet heeft gehad om te beleedlgen, al was dit dan ook niet het oog merk. Het beleedigende ligt niet In de passage- Neudeck, doch wel in den zin, dat de aanwij zing van een rükskauselter niet uit zuivere staatkundige redenen gebeurde. Dit Is de ern stigste beschuldiging, die men een staatshoofd kan aandoen. Art. 117 W. v. Stt Rerh; uct.t spr Vise-kanselier Fey heeft verklaard, dat het standpunt der regeering tegenover de nazi s on veranderd Is. Wanneer Hitler verklaart dat hU aovoorwaardelljk de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkent, zullen wij gaarne met hem onderhandelen en op deze basis kan ook over eenstemming tot stand komen. Belangrijk Is •venwel de houding der regeering Hitler tegen over de Heimatschutz. Fey verklaarde voorts, dat de regeering hoopt dat de Oostenrijksche nazi’s de tot nu toe gevolgde tactiek van orde verstoring zullen opgeven en zullen medewerken aan den opbouw van een onafhankelijk Oosten rijk. De Christelijke Sociale partij zal onderdeel van het Vaderlandsche front blijven'. Voorts zeide spr.. dat indien vrijspraak mocht volgen hü verd. toch niet vrij t°u laten, daar de regeering ongetwijfeld zou besluiten Liepmann over de zetten. WEENEN, 21 Febr. De bladen maken melding van de recente radio-redevoering van het Dult- •cbe Rijksdaglld Habicht, waarin deze ver klaarde dat de nazi's In Oostenrijk bevei ont vingen tot 28 Februari een absoluten wapen stilstand in acht te nemen jegens het regiem in Oostenrijk. De Oostenrijksche regeeringspers constateert, dat de redevoering van Habicht de Inmenging bewijst van de Dultsche regeering in de Ooe- tenrijksche blnnenlandsche politiek. De NB.B -er Roelofsen, te Rotterdam, heeft, zooals bekend, ernstige beschuldigingen geult tegen den keuringsdienst te Delft en tegen de fa. Zwanenberg te Oes. in verband met vleesch, dat, van valsche goedkeuringsstempels voorzien, aan de conservenfabriek te Oss zou zijn afge leverd. ,JJe heer Zwanenberg is gaan praten met dr. Berger, het hoofd van den keurings dienst, en daarna ging het geval den doofpot In." Wat van deze beschuldiging waar is? Het gevalvond plaats vijf Jaar geleden, al dus vertelt „Het Volk". Het vleesch. afgeleverd door de firma P. van den A. te Delft, werd te Oss in beslag genomen door den directeur van den Delftschen veekeuringsdienst en het hoofd van de Delftsche recherche. Het is daarop te Oss afgekeurd en vernietigd. Maar het was niet van een koe afkomstig, doch van kalveren. En van den A. te Delft kreeg proces -verbaal. Dat het geval in den doofpot zou zijn ge gaan Is volkomen onwaar. De vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer kon binnen den bü art. 54 juncto 32 van het reglement van orde bepaal den termijn, welke tot 20 dezer werd verlengd, niet gereed zijn met haar verslag omtrent het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Besloten Is, bedoelden termün nader te ver lengen tot 1 April aa. De Belgische correspondent der „N. R. Crt.” deelt aan zijn blad mede: Graaf Xavier de Grilnne, secretarls-generaal van. de Club Alpin beige, die, met dr. Nolf en baron Jacques de Dixmude, te Marche-les-Ds- mes, het lijk van konlng Albert ontdekte, heeft ons het volgende verklaard: „Het ongeluk, koning Albert overkómen, is psychologisch makkelijk te verklaren. Bü iedere bergbekllmming doorloopt de alpinist verschei dene stadia. Eerst is hü zeer voorzichtig en blijven zijn zenuwen en zijn aandacht sterk gespannen. Maar naarmate hij dichter bij het doel komt verslapt zijn waakzstamhdld. Bereikt hU een „plat”, waar hü een oogenbllk kan rusten, dan treedt ook een lichamelijke ont spanning in. Hü heeft meer vertrouwen en stelt zich voor dat het doel bijna bereikt is. Zijn spieren gehoorzamen niet meer zoo goed als eerst en bü de minste onachtzaamheid over komt hem een fatale ramp. Koning Albert heeft veel aan alpinisme gedaan, eerst tn gezelschap van beroepsgidsen, daarna van goede nlet-pro- fessloneele beoefenaars van de bergsport. Hü heeft de natuurlüke evolutie van den alpinist doorgemaakt. Sedert ongeveer een Jaar deed hü aan solitair alpinisme, wat een buitengewone meesterschap op dit gebied vergt. De meeste eenzame alpinisten komen in de bergen om. Ik heb de noodlottige beklimming, door koning Al bert gedaan, op mijn beurt verricht. Het is mijn stellige overtuiging, dat de koning niet door een neerploffend rotsblok werd gedood, maar zich bü zijn val den schedel op een rots punt heeft gekloven. De ramp van Marche-!es- Dames is een klassiek alpinlstlsch ongeluk." groep. Op instigatie van Stalin werd hü inder tijd van al zün functies ontheven. Boecharin betoonde evenwel berouw, verbrak al zün be trekkingen met de oppositie en eischte zelfs op het laatste partücongre^ dat tegen zün vroe gere vrienden van de oppositie met de scherp ste maatregelen zou worden opgetreden. BOEDAPEST, 21 Fbbr. De Oostenrijksche grensautoriteiten hebben een groote georgani seerde smokkelaarsbende opgespoord, welke se dert maanden langs de Oostenrijksch-Han- gaarsche grens werkzaam was. Volgens de Oostenrijksche rapporten zouden sedert den herfst van verleden Jaar ongeveer 2500 wagons tarwe van Hongarije naar Oosten rijk zün gesmokkeld, waardoor de Oostenrük- sche staat millloen schellingen schade heeft geleden. De bende zou uit ongeveer 2000 leden hebben bestaan, o.w. Oostenrijken, en Hongaren. Tot nu toe zouden reeds 700 personen zün gear resteerd. In de Raadsvergadering van Den Helder werd Dinsdagavond ter vaststelling aangeboden een gewüsigd ambtenaren- en werkliedenreglement, waarin de rüksbepalingen Inzake politieke ge zindheid zün opgenomen. Hoewel B. en W. had den te kennen gegeven, dat een nieuw regle ment In bewerking Is, hebben Oed. Staten me degedeeld. dat in ieder geval deze wüzlgingen moeten zijn aangebracht binnen een termün van drie maanden. B. en W. gaven den raad in overweging de door de regeering verlangde aanvullingen en wüzlgingen van dit reglement aan te nemen, onder het uitspreken van teleurstelling voor de manier, waarop de regeering deae aangele- Nader wordt gemeld, dat het gerechtelük onderzoek heeft uitgewezen, dat het lük op de rails was gelegd lang nadat de dood was inge treden. De moeder van den vermoorde verze kert. dat haar zoon belangrijke papieren bü zich had gehad. In de naast het lük gevonden tasch zaten echter slechts onbelangrijke brie ven. Een stationschef uit de omgeving heeft op den landweg een auto met ronkenden motor zien staan, waarin het lük vermoedelük ver voerd Is. Prince had zün reis naar Dyon aanvaard op grond van een telefoongesprek, waarin een on bekende vrouwenstem hem. naar zü zelde. na mens den geneesheer, die Princé's moeder be handelde, verzocht terstond over te komen. Zün vrouw moest niet meekomen, daar dit de moeder te veel zou opwinden. Prince werd bü zü" aankomst op het station te Dyon afgehaald door personen, die het spoorwegpersoneel onbekend waren. Per auto had men hen zien wegrijden. Getuige is hier gaarne toe bereid; voorts deelt hü nog mede, dat hü niet den Indruk had gekregen, dat Liepmann de bedoeling had Pre sident Hindenburg te beleedlgen, hü wilde slechts zün ervaringen in het concentratiekamp te boek stellen. De tweede getuige Is boekhandelaar van be roep. Hü beeft verschillende exemplaren ver kocht. Mr. Pauwels: „Hebt u t zelf gelezen?" Getuige: „Neen!” Mr Pauwels: .Hebt u geen klanten gehad, die bü u kwamen en zeiden: .Ach, ach, die arme Hindenburg, wat wordt hü In dat boek af gemaakt?" Getuige: „Neen”. Liepmann wordt dan verhoord. Hü zegt, dat het boek geen roman is. maar een verslag van werkelük plaats gehad hebbende gebeurtenis sen. Ook de gesprekken zün nauwkeurig opge- teekend en hebben pllaats gehad. Ik heb dit boek niet geschreven, maar 1 is een fotogra fie”. Verdachte la van meening. dat zün arres tatie een „vergissing der Justitie” was. Hü heeft geen oogenbllk de bedoeling gehad Hin denburg te beleedlgen; gaarne is hü bereid, de bedoelde passage te schrappen.... Mr. Pauwels: „Censuur!” De politierechter: ,Jn de passage wordt Hin denburg ten laste gelegd, dat hü uit een be paalde overweging, gelegen in de kwestie van de Osthllfe. Hitler tot Rükakanseller heeft aangesteld. Hü zou Hitler dus uit andere over wegingen dan die van een staatsman hebben aangesteld." Uitvoerig bestrijdt Liepmann deze meening, waarbü hü er nogmaals op wijst, dat hü Hin denburg niet heeft «rillen beleedlgen. REVAL, 21 Febr. Naar uit Moskou gemeld wordt werden op last van den procureur-gene- raal der Sowjet-Unte, Akulow, die tegelükertüd plaatsvervangend president van de Gpoe is. de leiders van de grootste textielfabrieken te Omsk van hun functie ontheven en gearresteerd. De producten van de fabriek waren soo slecht, dat zü in beslag genomen en uit het handelsver keer genomen moesten worden. Aan den president der Opoe, Mensjinski, is wegens zün slechte gezondheid, verlof verleend. Hü wordt tüdelük vervangen door Akulow en Jageda. De besturen der werknemersvakbonden be trokken bü het meublleeringsbedrüf hebben dezer dagen vergaderd. Bü het secretariaat van deze drie samen werkende bonden was het besluit ingekomen van den Bond van Meubelfabrikanten, dat het voorstel van den Katholieken Patroonsbond .Bint Reinoldus”, zünde contlnueering van de overeenkomst gedurende een jaar minus de halve ziektepremie, niet was aanvaard. Deae werkgeversorganisatie handhaaft hier mee haar voorstel, zünde verlaging van alle loonen met 3 cent per uur met bovendien be taling der halve ziektepremie. De besturen der werknemersorganisaties hebben zich op het standpunt geplaatst, aldus bericht de „Volkskr.”. dat het aanbod van JBt. Reinoldus" aanvaardbaar Is en als gevolg daarvan zullen deze besturen In bet nader over leg met hun leden er op aansturen, dat deze hen machtigen met „Sint Reinoldus" een over eenkomst op bovengemelde voorwaarde te slui ten en aan den Bond van Meubelfabrikanten te berichten, dat bü nlet-aanvaardlng hunner- züds moeilükbeden niet uitgesloten zün te ach ten. Aan den Bond van Behangerspatroons, die voorheen vla zün afdeellngen eenzelfde over eenkomst afsloot en die bü de thans gevoerde onderhandellngen niet aanwezig was, aal van een en ander kennis worden gegeven. bezaaid met klippen, ik vertrouw, dat u die zult weten te omzeilen. Mr. Pauwels: Ik zal het probeeren. De Neudeck-affaire wordt dan door pl. uit voerig besproken. Pl. bestrüdt, dat Hindenburg hier door verd. is beleedigd. Het gaat er maar om op welke wüze men de passage Interpreteert. Verd geeft in zün boek slechts weer zonder commen taar wat door honderden menschen in Dultschland Is gezegd. Men moet het boek tn zün geheel lezen en niet alleen de gelncrlmeer- de passage. Het wordt hier een kwestie van lit teraire censuur. Wü zün een zelfstandig en vrü cultuurvolk. Reeds eeuwen geleden werden hier de werken van Descartes. Rousseau e.a. uitge geven. waarin toch ook wel eens Iets zal hebben gestaan, wat niet aangenaam was voor een of ander staatshoofd. Met klem dringt pl. aan op vrüspraax en op verd.’s onmiddellüke invrüheldstelllng. Zeer subsidiair dringt hü aan op een lage geldboete. kanselier Dollfuss staat, gesteund door de Helm wehr, het land zal vechten tegen het Nari- gevaar. Het groote verschilpunt tusachen ons en de Nazi’s, aldus Btarhemberg, dat ons verhin dert tot een overeenstemming te komen, Is onze wensch voor een onafhankelük Oosten- Een .Anschluss” met Dultschland zou onze nationale indus- gronde zouden worden sou de vrede hierdoor in cheques. Het zün er 864 voor een totaal bedrag van meer dan 157 millloen francs. Zü werden uitgegeven tusschen Augustus 1939 en Novem ber 1933. In cheques op eigen rekening be taalde Stavlsky bijna 86 millloen francs, waar uit valt af te leiden dat hü een groot gedeelte der door hem verdeelde sommen in baargeld uitbetaalde, om voor de ontvangers geen be lastende sporen achter te laten. Naar .Paris Midi” meedeelt, berusten de ge ruchten over een spionnage-affaire, die met het Stavissy-schandaal in verband zou staan, op een meoedeellng. welke de centrale recher che te Parijs aan den rechter van instructie te Bayonne heeft doen toekomen. De .Paris Midi” heeft zich telefonisch om inlichtingen gewend tot Rita Georg te Wee nen. De actrice verklaarde, dat de geruchten over spionnage. die zü zou hebben bedreven volkomen ongegrond zün. Ook de Weensche cabaret-artiste Marianne Kupfer heeft zich nooit aan een dergelük misdrijf schuldig ge maakt De actrice verklaarde zich bereid, zich naar Bayonne te begeven, ten einde er een verhoor te ondergaan, wanneer de rechter van instructie dit mocht wenschen. Als tolk trad op de heer A. A. Bachrach. Verd. verklaart op de vragen van den politie rechter, dat hü schrüver is en thans te Am sterdam woont. Als eerste getuige wordt de uitgever B. van Kampen geboord, bü wien het boek is uitge geven. Mr. Pauwels vraagt, of de uitgever geneigd is, de geïncrimineerde passage uit te laten vallen in het boek, door overplaatsing of op een andere w|jse. eoodat bet boek toch verder kan «orden uitgegeven. HAVANA, 31 Febr. (Reuter) De regeering heeft den nieuwen opstand onderdrukt. Zü heeft 52 officieren uit het leger verwüderd, omdat zü verdacht worden aan den opstand te hebben deelgenomen. LONDEN. 21 Febr. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis heeft Sir John Simon gerefereerd aan de omstandig heden waaronder d>^gmeenschappelüke be kendmaking van Engeland, Frankrijk en Italië over hun houding t_a.v. Oostenrijk op 17 Febr Is gepubliceerd. De politiek der Britsche regeering ter van de onafhankelükheid van Oostenrijk op duldelüke PARIJS, 21 Febr. (Reuter). TUdens de ver dere debatten in de Fransche Kamer, greep minister-president Doumergue persoonlük in. Hü stelde de kwestie van vertrouwen tegen de verwüzlng van verschillende voorstellen inzake credleten voor de sociale verzekering naar de commissie. Doumergue verklaarde, dat de voor stellen onderdrukking van misbruiken en be zuiniging beoogden. „Wanneer gü vertrouwen wilt hebben in de regeering, dan moet gü dit vertrouwen hebben ten einde toe. Ik ben niet voornemens aan de macht te blüven door het doen van concessies, die indrulschen tegen de openbare orde en tegen een gezonde finan cieele politiek. zake was wüze uiteengezet in het alde- memotre. dat den Oostenrij kschen gezant was ter hand gesteld en waaraan in het Lagerhuis op 13 Februari is gerefereerd. Den volgenden dag stelde de Fransche ambassadeur voor, dat de regeeringen van Frankrük en Italië zich zouden aansluiten bü de regeering van Groot- Brittannlë door een verklaring af te leggen, welke denzelfden grondslag had. De zoo ontstane gemeenschappelüke verkla- dag was er een volgens principes en werd spe cifiek begrensd door de woorden: .In overeen stemming met de geldende verdragen Jn antwoord op verdere vragen ten aanzien van de houding der regeering nopens het be roep. dat de Oostenrijksche regeering had aan- gekondigd te zullen doen op den Volkenbond, szide Simon, dat de regeering niet op deze kwestie wenscht vooruit te loopen. Een der vragen luidde: Heeft Engeland de regeeringen van Frankrijk en Italië duidelük jemaakt. dat wü geen vinger uit zullen steken, «n de tegenwoordige regeering van Oostenrijk te beschermen? genheid meent te moeten bevorderen, omdat die manier sterk afwükt van den tot heden toe algemeen als Juist erkenden weg, met afwüking van een Juiste opvatting der gemeentelüke autonomie Desgevraagd lichtte de burgemeester zün persoonlük standpunt voor de mede-ondertee- kentng van een in deaen geest door het col lege Ingediende motie nader toe. Na nogal heftige gedachtenwiseellng werd de motie met Memmen tegen nytnnnw Spr. vond dat verd. een uiterst onbetrouwbaren indruk had ge maakt. Hü heeft hevig geklaagd over de door hem ondervonden behan deling op bureau Singel. Ik zelf heb hier een onderzoek naar ingesteld, de cel was zeer voldoende, al is het ook het Carlton-hotel niet. Zelf heb ik er op het bed gelegen er als een vorst Verd. is als een dolle op bureau tekeer gegaan. Hü comman deerde er maar op los, dat schünt hü in het concentratiekamp goed te hebben geleerd. Uitvoerig ging spr. op de houding van verd. in, waarna hü concludeert tot de onbetrouwbaarheid van verd.. ook wat betreft zün beschrüving van de concentratiekampen en de toe standen in Duitschland. Hindenburg is een man van besproken gedrag, algemeen ge- eerd en gezien. In den oorlog heeft hü zün jongens in de voorste linies toegesproken. Hü dwong eerbied af bü vriend en vüand voor zün onver- gelükelüke vaderlandsliefde. Spr. requireerde een gevangenis straf van twee maanden, met bevel tot onmiddellüke gevangenneming en vernietiging van de boeken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17