Een grootsche missiereis Prikkeldraad De Koning „De Zeven Provinciën INTERVIEW met pater CAMINADA ^9° Over arbeidsloon I DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 DE ROW PLECHTIGHEID TE WEENEN c, N.S.B. en weerbaarheid J. TH. VERHEGGEN NEDERLAND—BELGIË Postzak ontvreemd De Belgische neutraliteit ZIJ MOGEN BLIJVEN Pensioenfonds voor het Boekbinder sbedrij f Het Proces-Eikeboom Albert Verschuuren UITVAART J. M. STEGER ACTIE STUCADOORSBEDRIJF DE K.E.M.A. Stuurlieden-examen Overeenstemming met den R. K. Stucadoorspatroonsbond verkregen Besprekingen over nieuwe arbeidsovereenkomst Een naklank van zijn zilveren jubileum Inhoud met aangeteekende stukken ontvreemd Commissie moet de Regeering ad viseer en DE NIEUWE VLOOT- AALMOEZENIER WATERONTTREKKING AAN DEN BODEM AARTSBISSCHOPPELIJK MUSEUM toe* Jod Mo Van China naar Java, wat de ontwikkeling betreft een sprong van' minstens duizend jaar" Het Franciscaansche retraitehuis Vandaag staat de commandant der ,^Zeven Provinciën” voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht SPOORWEGEN PERSONEELRAAD BIJ DE Geen beroep mogelyk Van militaire organisatie is vol gens ir. Mussert geen sprake Z.Em. Kardinaal-Aartsbisschop dr. Innitzer verricht de absoute. Naast het altaar van links naar rechts: Minister Schuschnigg, de nieuwe stedelijke commandant van Weenen, Schmitz, Bondskanselier dr. Dóllfuss en Bondspresident Miklas (beeldtelegram) Schilderij van >e procedure Vtaacf httaAdxel van Uur doktob! I VERWAARLOOSDE 1 VERKOUDHEDEN h dat de V OOK IN KLEINE FLACONS a fl IJS b P. 8. vestigd in het organisatleleven. Buitenlandsche L te r. EIKEBOOM ORIGINEELE FLACON THANS een de huiselijkheid, die de Hol- voorstelling tot wijziging der C. A. O., die' 'op 31 Maart as. afloopt. Fesloten werd bespreking te voeren, om op nieuw tot een nieuwe arbeids-overeenkomst te komen en voorstellen tot wijziging werden ge formuleerd. het Hoofdbestuur - verleend om Bij Koninklijk besluit is thans en wel met ingang van 1 Maart 1034. benoemd tot vloot- aalmoezenler in vasten dienst de weleerw. heer H.'-J, Bangert, kapelaan te Amsterdam. De Personeelraad bij de Nederlandse he Spoor wegen heeft op 27 Februari een bijeenkomst met de Directie, waarbij o. m. aan de orde zal ko men de voorbereiding van de algemeene her ziening op 1 Januari 1935 van de loonregeling en zoo noodig van het R. D. V. zelf. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is uit het postkantoor te Enkhulzen een postzak met aangeteekende stukken ontvreemd. De ambtenaren kwamen Woensdagmorgen tot de ontdekking, dat van den post, die per auto uit Amsterdam was aangekomen, een zak ont brak. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde er toe. dat de zak in een steegje in de nabij heid van het postkantoor leeggeschud werd teruggevonden. Het was een zending, bestemd voor Hoogkarspel. De brieven en drukwerken bleken nog aanwezig, maar de aangeteekende stukken waren verdwenen. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gehad tijdens het lossen van de auto. Het Is nog niet bekend, welke waarde de ge stolen stukken vertegenwoordigen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Past op voor ernstige gevolgen. - Siroop Famel zuivert Uw luchtwegen, doet hoest bedaren en maalü het slijm los. In de Dinsdag gehouden aandeelhoudersver gadering der K. E. M. A. te Arnhem zijn de eischen door de Regeering gesteld voor verlee- nlng van RUkssubsldie aan de N. V. en het toe treden der Regeering als aandeelhoudster be sproken. Tot een definitieve beslissing Inzake het al of niet voortzetten der werken op de Brink te Arn hem is het niet gekomen. Er zal getracht wor den een commissie te formeeren die over een en ander zal adresseeren. Aan verschillende Commissarissen der Konin gin zal verzocht worden deel van deze commis sie uit te maken. De afdeellng der S. D. A. P heeft, naar het Volk meldt met zeer groote meerderheid van stemmen besloten tot handhaving van de soci- aal-democratlsche wethouders te Zaandam. Een verdere bijzonderheid is, dat bij deze rechtspleging In eersten aanleg door het H. M. Gerechtshof geen hooger beroep op cassatie mogelijk is. Dit is een van de weinige gevallen In ons recht, dat In één keer In eerste en laatste Instantie wordt vonnis gewezen. Tegen deze regeling, waardoor hooge militairen feitelijk In het nadeel zijn bij alle andere burgers, is reeds meermalen verzet gerezen, doch het stelsel van uitsluiting van hooger beroep heeft ook zijn rechtsgeleerde verdedigers. Deze opmerkingen ter oriëntatie In dit proces, waarin voor het eerst een vonnis geveld zal worden over hetgeen aan de leiding ontbrak in het ongelukkige Zeven-Provlnciën-drama. Een kant van de zaak die zeker niet minder belangrijk is dan de berechting der muiters zelve. Bij Koninklijk besluit is Ingesteld een „Com missie Inzake wateronttrekklng aan den bo dem”, welke de regeering zal hebben te advi seeren omtrent aangelegenheden dit onderwerp betreffende. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter de heer E. D. van Dissel, directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht; tot leden de heeren: Ir. W. F. J. M Krult directeur van het Rljksbureau voor drinkwatervoorziening te Den Haag; jhr. Ir. C. E. W. van Panhuys, di recteur van het Rljksbureau voor ontwatering te Den Haag en dr. D. J. Hissink, directeur van het Bodemkundig Instituut te Groningen. In verband met de instelling dezer Commissie heeft de Minister van Economische Zaken, on der dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten ontbonden en bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ingestelde Commissie Inzake «ateront- trekking aan de Veluwe ten behoeve van de drinkwatervoorziening der gemeente Amster dam. Na een Inleiding van den voorzitter, den heer F. L. van der Bom. besloot de vergadering tot oprichting van een pensioenfonds voor het Boekbindersbedrijf, ten doel hebbende de ar beiders In het georganiseerde boekbindersbe drijf, en hunne gezinnen, alsmede, bij wijze van vrijwillige verzekering, de werkgevers in dat bedrijf en hunne gezinnen, te beschermen tegen flnancleele gevolgen van ouderdom en overlijden. De Nederlandsche Bond van Boekbinders patroons kwam Dinsdag In buitengewone alge meene vergadering bijeen, ter bespreking van Naar aanleiding van de vragen, die het Eer ste Kamer’id. de heer Polak, aan de* Minister van Justitie heeft gesteld Inzake de weerbaar heid van oe N. 8. B., waarin hij spreekt van een particuliere militaire organisatie, hebben wy ons tot den leider der N. 8. B., Ir. A. A. Mussert om inlichtingen gewend. rapport dat de Belgische neutraliteit, zooals ze in de Nederlandsch-Belgische verdragen van 1839 werd vastgesteld, definitief een einde heeft genomen. Hij dringt aan op herziening van deze verdragen en verwijt het departement van Buitenlandsche Zaken zijn passiviteit ten aan zien van het Nederlandsch-Belgische probleem. Segers herinnert er aan. dat de onderhande- lingen met Nederland omstreeks Paschen 1932 werden stopgezet en sedert dien niet hervat. Hij spreekt den wensch uit, dat zij spoedig zullen worden hervat In een geest van verzoening en goede verstandhouding. Het Nederlandsch-Bel gische probleem, schrijft hy. omvat het statuut van de Schelde, de kwestie van de wateren der Maas, den waterweg tusschen Antwerpen en den Rijn en de verbetering van de sluis te Ter- neuzen. Te Den Haag heeft Woensdagmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis paats gehad van den heer J. M. F. L. Steger, In leven direc teur der stenografische inrichting van de Staten-Generaal, waarin zeer velen aanwezig waren. Om 10 uur droeg pater A. Steger 8J. uit Nijmegen, in de kerk van OL. Vrouw Onbe- Hlerult blijkt derhalve, dat de Ned. Stuca- doorspatroonsbond geen partij by de overeen komst geworden Is. terwijl de arbeidersorga nisaties nu den plicht hebben, de overkomst bij de leden van den genoemden bond en andere stucadoorspatroons door te voeren. Voor het Hoog Militair Gerechtshof 's-Oravenhage staat heden terecht de kaplteln- lultenant ter zee P. Elkeboom. destijds gezag voerder op H. M.'s pantserschip „De Zeven Provinciën”. Dit zijn de feten, waarover het proces ge voerd zal worden. Nog enkele bijzonderheden willen wij geven aangaande de procedure, die gevolgd zal worden. Deze Is vastgesteld bij een wet van eerbiedwaardige grijsheid. De „Provi sionele Instructie" van 1814, waaruit men kan zien dat weinig dingen op dit ondermaansche zoo bestendig zijn als wat van te voren als pro visioneel (d.L voorloopig) wordt betitelt. Intus- schen Is de Instructie meermalen gemoderni seerd en voldoet zjj In de practljk best. Het gerechtshof bestaat uit zes leden: twee daarvan zijn burger-rechtsgeleerden, met name de voorzitter Mr. Dr. C. J. H. Schepel en de raadsheer Mr. E. Jellinghaus. De vier andere leden van het gerechtshof zijn militairen: de vice-admlraal J. H. O. Graaf van den Bosch, de luit.-generaals M. Belzer en P. J. van Munnekrede en’den schout-bij-nacht E. G. de Wijs. Advocaat-fiscaal Is de advocaat- generaal bij het burgerlijk gerechtshof te 's Gravenhage. Als verdediger zal optreden mr. J. H. Rolan- dus Hagedoorn te 's Gravenhage. Anders nl. dan by den Zeekrljgsraad het ge val Is, mag de beklaagde hier worden bijge staan door een advocaat-nlet-milltalr. Alleen wanneer hij daar zelf bjjzopder prijs op stelt, wordt hem een officier als verdediger toege voegd. Een unicum Is, dat de toegevoegde ad vocaat hier zijn bemoeiingen filet pro deo hoeft te geven: van Staatswege wordt hem een ver goeding van 15 uitbetaald. DEN HAAG. Geslaagd voor 3e Stuurman Groote Stoomvaart de heeren: J. de Waard. J. W. Dtemerz, W. Otter, K. Houtman. W. Dar denne Aukringa. Voorlooplge Statuten werden behandeld en goedgekeurd. Het bestuur werd gemachtigd ver dere stappen, in samenwerking met de vier werknemersorganisaties, betrokken bjj de C. A O., te doen. Voor Rotterdam zal over de arbeldsvoorwaar den met de plaatselljke patroonsvereenlglng „Rotterdam en Omstreken” overleg gepleegd worden. Wordt geen overeenstemming in dezr plaatsen verkregen, dan, zullen de geschillen In deze plaatsen aan arbitrage worden onderwor pen De leden van St. Antonius sullen In Rot terdam tijdens dit overleg geen andere arbeids voorwaarden Invoeren dan die. welke vóór het compromis van 18 Januari golden. Het overleg, In de belde eerste alinea’s be- met assistentie van de paters G. Vogels 8J. sn J. Nijs S.J., terwijl de hoogeerw. pater H. Kejjsers S.J., provinciaal der Jesuleten. en pas toor Alph. Vermeulen 8.J., In het priesterkoor hadden plaats genomen. Op het kerkhof verrichtte Pater P. Theunis- sen SJ. de absoute en de beaarding. Om. werden ter begrafenis opgemerkt de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwyk met den griffier dier Kamer, jhr. mr. Beeiaerts van Blokland (de voorzitter der Tweede Kamer was verhinderd), voorts mr. Sllngenberg, voorzitter en de heeren Ketelaar en Snoeck Henkemans, leden der ge mengde commissie voor de stenografie, de heer Schnaar, vertegenwoordiger v. d. Stenografischm Dienst van den Volksraad van Ned. Indlë, mr. Kesper en mr. Schepel, reap, griffier en com- mles-griffler der Tweede Kamer, Goedhart, oud-directeur, Lampe, oud-onderdirecteur der Stenografische Inrichting, Kieviet, mr. dr. Boasson. gemeente-secretarls van *s Graven hage, Klewlt, referendaris ter griffie van de Eerste Kamer, mr. Wery, oud-commles-griffler der Tweede Kamer. Mede waren tegenwoordig de heer W. J. Bas tiaan, waarnemend onder-directeur der Steno grafische Inrichting, terwijl de waarnemend directeur, de heer C. v.d. Berg, met den stoet meekwam. Ook waren vele vrienden van den thans ontslapene aanwezig. De zoon van den overledene zei dank voor de bewezen eer. Het diep-traglscbe der omstandighe den, waaronder Koning Albert den dood vond, moge aan de tallooze uitingen van droefheid en ontroering over zijn heengaan een blzonder accent hebben gegeven, er valt niet aan te twijfelen, of ook zonder deze tragiek zou dit plotseling verscheiden als een groot verlies voor het land zijn gevoeld en betreurd. De rouw is In werkelijkheid algemeen, en zij wordt gedeeld door de partij, welke krachtens haar beginsel nog steeds op republlkelnschen grondslag staat, de sociaal-democratlsche. De hulde, door de kopstukken dezer partij aan de nagedachtenis van den souvereln ge bracht, blijft bl) die van anderen niet achter En dit Is te merkwaardiger, omdat de con stitutioneels Monarchie in den ontslapen vorst, die zich bij allen eenvoud steeds een echte Koning toonde, zulk een waardigen en bekwa men vertegenwoordiger vond. De tijd, dat men een democratisch staatsbe stuur alleen mogelijk achtte onder den repu- blikelnschen regeeringsvorm, raakt steeds ver der achter ons. En de gebeurtenissen der laatste jaren hebben er ongetwijfeld het hare toe bijgedragen, om dezen waan op overtuigende wijze naar het verleden te verbannen. Men eert in den ontslapen Vorst den nobelen en rechtschapen rnensch. Terecht. Maar men eert niet minder en zelfs allereerst en allermeest In hem den Koning, die zich met volle toewijding gaf aan zijn verantwoordelijke taak en daarmede bewees, wat ook In dezen tijd van vele en zware zorgen het grond wette lijk Koningschap voor een volk beteekent en In werkelijkheid kan zijn. Terwijl alle andere personen die by het droevige geval--van de muiterij op het oorlogs schip betrokken waren, door den zeekrljgsraad te Soerabaja berecht konden worden, was deze rechtbank niet competent om vonnis te wijzen tegen den commandant van het schip. Ons militair recht nJ. bepaalt, dat in zaken tegen opper-, hoofd-, en vlagofficieren slechts het H. M. G. te Den Haag bevoegd is. Daarom was het noodig, dat de gezagvoerder, na van zijn commando ontheven te zijn, naar Neder land reisde, om zich hier te verantwoorden tegenover de beschuldiging van grove nalatig heid en onnadenkendheid In de uitoefening van zjjn bevel over het schip. Op de zaken zelf hoeven wij waarlijk niet terug te komen. Uit de processen, in Indlë gevoerd. Is reeds alles vast komen te staan, wat ook ten grond slag zal liggen aan dit proces. Slechts willen we nog even releveeren de mededeellngen. des tijds gedaan door de „Deli-courant”. Reeds te acht uur op dien noodlottigen Za terdagavond had de Inspecteur van Politie te Oleh-leh den heer Elkeboom, die zich aan den wal In de sociëteit van de Atjeh-club be vond, laten waar schuwen. Op deze waarschuwing had de Commandant slechts gereageerd met een glimlach hij sloeg geen ge loof aan de muite rij. Doch reeds op 30 Januari, toen het schip uit Soe rabaja vertrok, had de Commandant van de Zeemacht in Indlë aan den gezagvoerder van het pantserschip laten seinen: „Wees op uw hoede I” daar hem bekend was dat onder de schepelingen een opgewonden stemming heerschte, naar aanleiding van de salariskorting van 17 pCt., die Juist dien dag was bekend geworden. Daarom had schout-bjj- nacht Osten ook bevel gegeven, gedurende de reis de geladen pistolen gereed te houden. Eigenmachtig is de commandant van het schip van deze order afgeweken Met een verwijzing naar Oostenrijk, waar de socialisten over wapenen bleken te beschikken ontkende deze, dat de weerbaarheid van de N 8. B. een particuliere militaire organisatie zou zijn. „Onze weerbaarheid.” aldus ir. Mussert. ..maakt jongelui recrutlef en betrouwbaar, om behoorlijk ons land te dienen niet als militair maar in tucht, ter -handhaving van de maat schappelijke orde. Ik weet wel. dat het In ons land zeer moeilijk Is. om aan de Jeugd tucht en discipline te leeren.” De heer Mussert ontkende verder, weerbaarheid der N. S. B. over wapenen zou beschikken. Toen eenlge weken geleden de voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond, de heer J. Th. Verheggen. zijn zilveren feest als voor zitter van dezen Bond vierde, is deze viering vrijwel tot Limburg beperkt gebleven. Waar echter de heer Verheggen ook voorzitter Is van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tulndersbond. daar spreekt het vanzelf, dat het hoofdbestuur van dezen laatsten Bond de eerste de beste gelegenheid, om ook zijnerzijds den heer Verheggen te huldigen, heeft aangegrepen. De dezer dagen te Utrecht gehouden verga dering Bood hiertoe de gelegenheid. Zoowel de geestelijk adviseur, Rector J. P. J. Kok. als de onder-vcorzltter L. Baron van Voorst tot Voorst, hebben woorden van hooge waardeering en war me hulde tot den jubileerenden voorzitter ge sproken. In het bijzonder werd gememoreerd, dat H. M. de Koningin en met Haar de Regee ring de buitengewone verdiensten van den heer Verheggen op ongewone wijze hebben willen er kennen dcor hem te begiftigen met het Com mandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding was naar de Secre- taris-Generaal van het Departement van Eco nomische Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhljn. on langs op de vergadering vag. hi van den L. 1,. T. B. mededeelde den geweldigen door den heer Verheggen gepres- teerden arbeid ten behoeve zoowel van de Llm- burgsche boeren en tuinders als van den ge- heelen boeren- en tuindersstand in Nederland en vooral wvegens den Christelljken geest, die de heer Verheggen steeds had bevorderd en be- Zooals reeds 1 den loop der vorige week werd medegedeeld, waren de onderhandeüngen over de vernieuwing van het landelijk con tract voor het Stucadoorsbedrtjf mislukt Er waren drie verschilpunten overgebleven, waar over overeenstemming niet mogelljk bleek Door den RK. Stucadoorspatroons was nu het Initiatief voor een nieuwe bespreking met de besturens der arbeidersorganisaties genomen, en In een op 30 Februari te Utrecht gehouden conferentie is volledige overeenstemming tus schen deze organisaties verkregen. Overeengekomen Is. het compromis van 18 Januari 1934 te aanvaarden, met dien verstan de dat In Haarlem terzake van artikel 20 over leg gepleegd wordt. doeld, zal vóór of op 15 Maart 1934 geëindigd moeten zijn. De overeenkom» gaat In op 19 Februari 1934 en eindigt 1 April 1935. Opzegging kan geschie den voor 31 December 1934. levend symbool van het Paulljnsche apostolaat. „Een van de mooiste dagen, die Ik ooit be leefd heb”, noemde pater Caminada dat pa troonsfeest. „Zelden heb Ik zooveel waaracn- tlge vroolUkheld gezien en ben Ik zoo gesticht door den moedigen en bljjmoedigen arbeid van priesters. Het nut van mijn reis ligt overigens vooral daarin, dat Ik de missiegebieden en den aard van het missiewerk op de verschillende Posten, en daardoor de eischen. die aan de missionarissen gesteld worden, heb leeren ken nen. beter dan dat uit schriftelljke rapporten, hoe uitvoerig ook. ooit mogelljk is. En die kennis Is van groot belang voor de keuze van de missionarissen, die naar de ver schillende missles worden uitgezonden. Van China ging het naar Java. Een sprong, meende pater Caminada, van minstens duizend jaar. wat de cultureele en technische ontwik keling van het land betreft. Langs het prachtige wegennet kon hij in korten tij- Loei Java doorreizen en de ver schillende missieposten op Java’s westpunt, te Batavia en in het Bantamsche bezoeken. Het voornaamste doel was echter het groote retrai tehuis, dat de Franciscanen op ongeveer 30 K.M. van Buitenzorg in Tjl Toeroeg, In een omgeving van verrukkelijke schoonheid hebben gebouwd. Io de nabijheid van dit retraitehuis heeft de Nederlandsche provinciaal den eersten steen gelegd voor een klooster der Clarissen, die de eerste contemplatieve kloosterlingen zullen zijn, welke zich In Indlë vestigen Reeds In den nazomer van dit jaar rullen de eerste Clarissen, een tiental zusters uit de kloosters van Megen en Ammerzoden. naar Tjl Toeroeg vertrekken. Pater Caminada zag voor deze stichting een groote toekomst weg gelegd. De mystiek aangelegde Javaansche ziel moet bijzonder ontvankelijk zijn voor het Ideaal van het contemplateve leven, zooals de Claris sen dat beoefenen". In Britsch-Indië j- weer een sprong ont moette pater Caminada allereerst in Bangalore den Nederlandschen Passloalst Mgr. Klerker, die sedert twee jaren apostolisch delegaat van dat onmeteljjk gebied is. De missie van Karachi, die eerst onlangs door de Propaganda aan de Nederlandsche pro vincie der Franciscanen Is overgedragen, ligt in de provincies Sind en Belouchlstan. De hoofdstad Karachi telt onder haar 250.000 in woners tienduizend katholieken, die onder meer eenlge prachtige scholen hebben, stichtingen der Jezuïeten, welke ook door vele nlet-katho- lleken worden bezocht. Over het wijde gebied verstrooid liggen tal rijke kleinere gemeenten, die ten deele reeds een oude traditie bezitten. Met bijzondere sym pathie vertelde pater Caminada var een ouden Hindoe In de slechts honderd zielen groote ge meente van Haiderabad, een eerbiedwaardige wijze, die een .apologeet van den eersten rang" is en oa. een prachtige vertaling van de Na volging van Christus in het Hlndoestani heeft geschreven. De kloosterbel had Intusschen reeds eenlge malen waarschuwend geklonken en pater Olav Timmers, dien tallooze Nederlandsche pelgrims In de Eeuwige Stad zich als hun onvermoeiden gids herinneren, was al lang geleden komen zeggen, dat de avondmaaltijdverzuimd was. Bladerend in de dichtbeschreven bladzijden van zijn reisnotities vertelde de mlssie-relziger over de geweldige waterwerken van den Indus, die een vruchtbare provincie zullen scheppen, waar een zandwoestijn was; over Quetta aan den pasweg van Belouchlstan naar Afghanis tan. waar 20.000 man troepen liggen en ook 1500 katholieken wonen; over de oeroude stad van Mohen Jo Daro dicht by Sukhur, die juist door de opgravingen aan het licht komt en van een hooge beschaving ten tijde van aarts vader Abraham getuigt. Toen werd het kostbare dagboek dichtgesla gen en de provinciaal hielp ons. met zyn on feilbare deskundigheid, door den wirwar van duistere gangen den weg te vinden naar de poort, waar Ik dankbaar afscheid nam. Was het nog de moeite waard zulk een reiziger „goede reis” te wenschen voor dit laatste kleine eindje? Maar In elk geval „behouden thuiskomst” y i y anneer het bericht van „Het Volk” dat \A/ wy overnamen omtrent het achter- stalllge salaris, dat de Communistische „Tribune” aan haar werklieden schuldig is. slechts de halve waarheid zou bevatten., wat men toch wel recht heeft te mogen gelooven, dan bewijst „De Tribune” daarmede slechts de „generale linie der Communistische Moeder- party in Rood-Rusland” blindelings te vol gen. Immers waren, volgens de ..Prawda” van 20 December J.l. door „de nieuwe ziekte van het niet op tyd betalen der werklieden, steeds meer Sovjet-ondememlngen aangetast”. Wy ontleenen aan het officieele orgaan der Russ. Commun. Party verder nog, dat ,4n het Midden-Wolgadlstrict de achterstand In loon een zeer gewoon verschynsel Is. Op 1 October J.L waren dóór alleen 11 mlllloen roebel (1 Rbl - f 1.30 k pari) nog niet ult- betaald, op 1 December reeds meer dan 14 mll lloen Rbl. In vele gevallen weten de onder nemingen zelfs niet hoeveel zy eigeniyk schul dig zyn. omdat zij geen juiste boekhouding voeren. In vele sowchozen is het geld, dat spe ciaal tot het dekken der achterstallige arbeids- loonen werd aangewezen, zelfs voor andere doeleinden gebruikt. In Noord-Caucoslë heerscht dezelfde ziekte. Alléén op de metallurgische fabriek In Ta- gansoq, is men reeds een half mlllloen roebel voor achterstallig arbeidsloon schuldig. Het Volkscommissariaat voor Landbouw heeft 3.315 duizend Roebel en het volkscommissariaat der sowchozen 5.944 Roebel loonschuld”. Op de onderneming Lesobiet (houthandel) In Nlsnjl-Novgarod. waren op 21 Dec. j.L nog niet de arbeidsloonen over September en Oc tober aan de werklieden betaald („Prawda” van 21 Dec. j.l.) en op de machinefabriek ..Lenin” In Odessa, waren 70 duizend Roebel arbeidsloon ever November op einde December nog niet voldaan (..Prawda” 21 Dec. JJ.). In de „Prawda” van 7 Februari j.l. wy houden ons slechts aan o fficleele commu nistische cyfers, de lezer kan zich dan gemak- kelijk de waarachtige grootte der cyfers voorstellen lezen zy„De onderwyzers wachten op hun salarissen geregeld twee drie maanden. Alleen In 56 rayons was op 1 Januari 1934 het cyfer van nog niet betaalde onderwijzerssalarlsser. tot 2 mlllloen 400.000 Roe bel gestegen. Met de verlate salarisbetaling der agronomen en medici is het eveneens zoo ge steld." Is het dan te verwonderen, dat de Mos- kousche correspondent der Engelsche .News Chronicle”, 23 Dec. j.L aan zyn blad seinde: Alleen van de nieuwe „reusachtige” Magnlto- gorsk-fabrteken, deze geheel door de Sovjets opgebouwde ..socialistische” Industriestad, zyn in twee Jaren tyds twee honderd duizend werk lieden weggeloopen. De nieuwe „socialistische” stad telt thans 230 duizend Inwoners met.... één enkele bioscoop en één circus, géén schouw burg en géén bibliotheek, terwyi de 70 gramo- phonen. die de Sovjetregeerlng voor Magnito gorsk had besteld nog steeds niet zyn aange komen. Waarom „De Tribune” dus zoo boos op «Het Volk” Is geworden, over de mededeellng, dat zy met hare betalingen aan hare werklieden voor eenlge maanden achterstallig was, en zy thans .Het Volk” by de „verrotte bourgeols-klassejustltle” aanklaagt. blyft ons een raadsel. Alles Is Immers volgens „de com munistische gedragsiyn” geheel In orde, alleen feliclteeren wy persoonlyk onze Nederlandsche arbeiders, dat zy voorshands nog onder „het kapitalistische uitzuigerssysteem” zuchten en niet in ..het arbetdersparadys der bolsjewie ken” verzeild zyn geraakt. Albert Verschuuren te Oosterhout heeft voor de afdeellng hedendaagsche kunst van het Aartsbisschoppeiyk Museum te Utrecht, die binnenkort wordt geopend, een schildery ten geschenke gegeven. Het doek stelt voor: Job met Ellphar, Baldad en Sophar Job heeft zyn kleederen gescheurd en het hoofd geschoren; hy zit klagend en bid dend tusschen zyn vrienden. Hoofdstuk VI 4 Is hier vooral toepasseiyk: „Want de pyien des Heeren steken in my, en hunne bitterheid zingt mynen geest uit, en de verschrikkingen des Heeren vallen my vyandig aan". Op ’n andere plaats zegt Job (VII - 5) .jnyn lichaam is bekleed met etter en slordig stof, myn huid Is opgedroogd en Ingekrom- vlekt Ontvangen de plechtige Requiemmis op, pen enz. io Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt thans officieel bekend dat op 17 Fe bruari JJ. te 's-Gravenhage een overeenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburg- sche Economische Unie Inzake regeling van den wederzydschen Invoer is onderteekend De katholieke senator Segers schryft In zyn (Van onzen Romelnschen correspondent) Tn een kille cel van het Franciscaansche I college aan de Via Merulana, zonder x tintje van landsche aard zelfs aan een cel meedeelt, maar waar de zonnige zuideiyke landen blijkbaar niets voor voelen, zit de provinciaal der Ne derlandsche Franciscanen, zooeven van zyn reis terug, aan prof, van der Velden van zyn reis te vertellen. Hoog tegen den grysgekalkten muur gestapeld stonden de koffers, beplakt met verlangen wekkende tickets: Colombo, Shanghai. Batavia, Singapore, Karachi. De secretaris ruimde ons zyn plaats in deze cel Is drie stoelen ryk en pater Ca minada gaf ons te kiezen uit een handvol sigaren, die op het tafeltje verspreid lagen en een snel vervliegende reisherinnering vormden, een kleine staalkaart van wat er op het zul- deiyk halfrond gerookt wordt. Een indrukwek kende sgaar uit Birma trekt my aan; maar daar ik minstens één hand noodig heb om notities te maken, kies ik toch maar een si garet uit Haiderabad. In zeven maanden heeft pater Caminada een Inspectie-, of zooals de juiste term luidt een visitatierels gemaakt langs de missieposten der Nederlandsche Franciscanen In China. Ne- derlandsch en Britsch-Indië. Op 13 Juli van Venetië vertrokken met een boot van den Lloyd Triestlno de sneltreinen van den Oceaan, noemt hy ze bezocht hy via Shanghai eerst de missies van het vicariaat Shan-si. daarna die op Java en tenslotte de nieuwe, eerst sinds kort van de Spaansche Jezuïeten overgenomen missie In Britsch-Indië. Pater Caminada begon met zich byna te verontschuldigen over de snelheid en het ge mak van zoo’n moderne missiereis. Hy verge leek zyn reis met die van de groote mlssiona- zonderlinge doodenhulzen, die de reiziger langs rissen onder Franciscus’ eerste volgelingen, en vooral van Johannes van Montecorvlno, die al zes honderd jaar geleden In Peking een aarts bisdom met zes suffragaan-bisdommen had gesticht. De broeders van den onstulmlgen Po- verello, die in het toen werkeiyk vérre China gingen prediken, trokken te paard door Tar- tarije heen naar hun onbekende bestemming. En als er van twintig, die vertrokken, zes aan kwamen. was dat geen slecht percentage. Uit die vergeiyklng springt een gedachte op: als het vuur hetzelfde Is, wat moet dan de missie, die over moderne hulpmiddelen be schikt, kunnen bereiken? Maar overigens geldt het verschil vooral voor de reizen langs de groote routes. Het eigenlyke missiewerk in het binnenland staat vaak nog voor dezelfde primitieve moeliykheden als altyd. De sneltrein van den Oceaan bracht den pro vinciaal tot Shanghai en de spoorweg nog wat veeder. Maar van Taien-Foe naar Loena-Poe. dat de hoofdstad van het vicariaat is. was er nog slechts een autobus, waar zes dagen op gewacht moest worden en die twee dagen over de reis deed. En daarna was het eenlge ver keersmiddel voor de twee maanden lange toch ten door het bergland het gebied Zuid Shansi Is ongeveer zoo groot als Nederland de muilezel. De kennismaking met dit voortref felijk rijdier is minder aangenaam, als men er mee gewacht heeft tot men over de vyftlg Is. En pater Caminada vertelde van het stuk China, dat hy op den rug van zyn muildier had bezocht. Het is een hoog bergland; de stad Loean-Foe, die een van de laagst gelegen pun ten is. ligt nog een duizend meter boven de zee. Een arm land. De kleine rijst, ml-tang, die wy als vogelzaad kennen, Is vrijwel de voornaamste teelt en het voornaamste voedsel. Een werkman verdient hoogstens drie mao. dat is 15 cent per dag. Het klimaat Is erg heet in den zomer en erg koud In den winter, met sterke verschillen tusschen dag- en nachttem- peratuur. Armoede en watergebrek werken te zamen tot een sterke vervuiling. Ook de mls- slonarlssen. die tusschen de bevolking moeten leven, ontkomen niet lang aan de plaag van het ongedierte, die voor een aan zindelijkheid gewende Europeaan, en meer nog voor een Europeesche missiezuster, een ware kwelling beteekent. Er zyn veel ziekten, vooral typhus; hun voortdurende bedreiging maakt, dat men ook In den heeten zomer nooit anders dan warm water te drinken krygt. Erger is de moreele ellende van het helden dom. De Chineezen hebben sommige natuuriyke deugden, die hen van vele andere heldensche volken gunstig onderscheiden, met name het sterke familieleven en de gezlnstrouw. die de kedelykheid op een zeker peil houden. Maar de wreedheid van het heldendom toont zich hier op verschrikkelyke wyze. Men ver geet niet gemakkeiyk de schildering van die den weg of dlchtby de steden en dorpen zag liggen: een soort van lage koepels, grof ge- vonnd en met één enkele opening ter halver hoogte van den grond, zy dienen voor het weg- ■ruimen van ongewenschte nakomelingen. Pas geborenen van het vrouweiyk geslacht, wan- het gezin al meerdere dochters telt, wor den vaak naar dien sterfkuil gebracht. Ook groo- tere kinderen, die misvormd of verongelukt zyn, deelen dat lot. De opening Is zoo hoog boven den grond, dat er geen kans tot ontkomen is, maar laag genoeg, om voor de zwervende hon den den toegang mogelyk te maken. Min of meer helmeiyk en In den nacht, uit een rest natuuriyke schaamte, brengen de ouder» hun ongewenschte kroost daarheen; maar “•dereen weet, waarvoor deze grijze bouwsels dienen. Een bergplaats voor levend afval. werken In het vicariaat van Zuid Shansl. Mgr. Spruyt vicaris Is. 43 Nederlandsche TChineesche paters. De zusters van Heerlen hebben er op vier of vyf plaatsen een neder- Jythng met een klein ziekenhuis. Onder den ®°hseropstand heeft de missie sterk geleden duizenden geloovigen vonden toen den dood. "Mertdien groeit zy wéér regelmatig aan en hfgenwoordlg mag men op een Jaariykschen E’hri van ongeveer duizend zielen rekenen. De missionarissen wonen meestal elk voor op een post. Gedurende vier of vyf maan- en van het jaar. als de oogst van het land trekken zy rond door hun gebied en bezoe- u'nJ<le Eelo°vtgen, die verspreid op hun kleine “hderijen wonen. het feest van Sint Franciscus zag de Provinciaal In het klooster van Kao Kla Tsjoan en dertig van de missionarissen by een. houden daar nJ. elk jaar in den herfst 7“ i^teite, en wel In twee groepen, die elkan- den °Pvol«en- dat belde op het feest van "vn stichter vereenlgd zyn. Tegeiyk werd dien het 50-jarig missionarisschap van den vroe- vierrt BPo»tollschen vicaris Mgr. Timmer ge- die veteraan van de Chlneesche missie, werk?* de beëindiging van zyn langen er*dag China niet heeft willen verlaten, maar rhi„t-m“g>e sterven wil De tachtigjarige, die “hees met de Chineezen geworden is, is een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5