Heinz Liepmann veroordeeld r Begrafenis van koning Albert Doffe kanonschoten en over België’s hoofdstad klokgebeier LAATSTE DÉFILÉ VAN OUDSTRIJDERS WENDING IN DE ZAAK STA VISKY? EEN MAAND HECHTENIS MARKTEN DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 35 GRADEN KOUDE TE NEW-YORK De mededeelingen van Roeloften In de St. Gudule De lykstoet Groote smokkelaffaire ontdekt te *>an spionnage doode WAARSCHUWENDE STRAF En de gemeentelijke autonomie Eigenaardig gedrag er het W eerberich t Requisitoir zetten. Haag van militairen langs den weg Veiligheidspolitie stelt onderzoek in Begrafenismorgen Vreemde troepen der vroegere geallieerden in den indruk- wekkenden lykstoet Belasting goederen in de doode hand President Hindenburg beleedigd Het verslag der Kamercommissie og niet gereed Knoeierijen bij de zuivelfabriek ‘e Baambrugge Starhemberg antwoordt Habicht Overeenkomst met de katholieke werkgevers „Het land zal vechten tegen het Nazi-gevaar” POLITIEKE GEZINDHEIP VAN OVERHEIDSPERSONEEL DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELBEDRIJF Verdachte en officier houden zich bet recht tot appèl voor. I I Het woord ie hierop aan den verdediger mr. Francois Pauwels Politierechter: Het pad van den verdediger la Voor ’t laatst by den Te late „onthullingen” De Kerkvervolging in Mexico Regeering van plan alle kerkelyke bezittingen in beslag te nemen Tarwe naar Hongarye; zevenhon derd personen gearresteerd De oplichter zou zyn goede relaties met de autoriteiten ook gebruikt hebben voor het uitoefenen Waarschuwende straf Verd.’s houding, aldus het O.M. en zyn beschryving van Duit- sche toestanden zyn uiterst onbetrouw baar de (United Prees) gemeentelijke der en i 1 1 on- te over grenzen L Heden Is Koning Albert I begraven ,Je rol Nev>-York had in de tweede Februari-week onder ongewone koude te lijden. Ken koude van 35 gr. werd geregistreerd. In lange rijen wachtten de menschen voor de lokalen van den geneeskundigen dienst, om hun bevroren ooren te laten behandelen Yoot den Politierechter Mr. L. Muller te Am sterdam werd onder groote belangstelling de strafzaak tegen den schrijver Heinz Liepmann behandeld, die in zyn boek „Vaterland" den President van de Duitache republiek Hinden burg, zou hebben beleedigd. Liepmann werd eenlge dagen geleden gear resteerd en tn het Huls van Bewaring ingeslo ten. Met het oog op zyn gezondheidstoestand werd besloten hem op korten termijn te dag vaarden. De beleedlging van het bevriende staatshoofd meent de justitie te slen in den zin: „Doch Hindenburg is de man, die, toen de natlonaal- sodallsten reeds twee mlllioen stemmen had den verloren, Hitler op den 30en Januari 1933 tot Kanselier maakte, omdat de onderaoeklngs- cotnmissie uit den Rijksdag vastgesteld bad, dat het goed van Hindenburg „Neudeck” in bet kader van de Osthllfe gelden gekregen had. Toen werd Hitler Rykskanseller en verdween de onderzoeklngscommissle”. hun welke dert onze rijk. i MEXICO-8TAD, 21 Febr. (Elg. tel.) De pro- cureur-generaal Portes Oil heeft een verklaring afgelegd, welke wordt beschouwd als de voor bode van een spoedige nationalisatie van alle kerken en de In beslagname van alle kerkeltfke bezittingen Portes OU aelde van meening te zijn, dat vele kerken hun bezittingen overdragen aan groepen en personen, die ze echter slechts in schijn koopen. vandaar het plan der regeering om deze bezittingen, waaronder kerken, scholen, kloosters enz. in beslag te nemen. te beleedigen; gaarne is hy bereid, de passage te schrappen 1 uit Wes- •wolkt, wei- Er zUn zekere aanwijzingen, dat de ma nipulaties van Stavlsky zich niet alleen be perkt hebben tot de in de mil boenen loo- pende oplichtingen, doch dat hij zijn goede betrekkingen met de hoogste autoriteiten ook gebruikt heeft voor het uitoefenen van splonnage. De Minister heeft er zelfs bijgeschreven, dat het parket zich bij dergeiyke vervolgingen niet moet laten afschrikken door juridische moei lijkheden. De vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer kon binnen den bij art. 54 juncto 32 van het reglement van orde bepaal den termijn, welke tot 20 dezer werd verlengd, niet gereed zijn met haar verslag omtrent het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van Instellingen van de doode hand. Besloten is, bedoelden termijn nader te ver lengen tot 1 April aa. het paleis neergezet. Regelmatig marcheerden de oud-strljders langs hun vroegeren veldheer, zooals ze eens In strijd en glorie langs hem trokkennu voor het laatst hem een eer biedigen groet brengend. Dat was een vrijwillige dienstplicht van de duizenden thans, die er een eer In gesteld had den hem, die hen ter overwinning had geleid, uitgeleide te doen. Inmiddels hadden zich later in den morgen de Ministerraad, de ministers van Staat, de wet gevende Kamers, de leden van het corps di plomatique. de speciale vertegenwoordigers van staatshoofden uit den vreemde met de leden van de hofhouding ten Paleize vereenlgd. Alle andere autoriteiten namen inmiddels de toegewezen plaatsen in den lijkstoet in. zich opstelde en te kwart over tien (Belgische tijd) moest vertrekken. Voorts zeide spr., dat indien vrijspraak mocht volgen hjj verd. toch niet vrij kou laten, daar de regeering ongetwijfeld zou besluiten Liepmann over de ast mort!” en morgen legt Leopold III voor de Senaat en „vive le In de Raadsvergadering van Den Helder werd "Dinsdagavond ter vaststelling aangeboden een gewijzigd ambtenaren- en werkliedenreglement, waarin de rjjksbepalingen inzake politieke ge zindheid zijn opgenomen. Hoewel B. en W. had den te kennen gegeven, dat een nieuw regle ment In bewerking is. hebben Oed Staten me degedeeld. dat in ieder geval deze wijzigingen moeten zijn aangebracht binnen een termijn van drie maanden. B. en W. gaven den raad in overweging de door de regeering verlangde aanvullingen en wijzigingen van dit reglement aan te nemen, onder het uitspreken Van teleurstelling voor de manier, waarop de regeering deze aangele genheid meent te moeten bevorderen, omdat die manier sterk afwijkt van Sen tot heden toe algemeen als juist erkenden weg. met afwijking van een juiste opvatting autonomie Desgevraagd lichtte de persoonlijk standpunt voor kenlng van een in deaen geest door het col lege ingediende motie nader toe. Na nogal heftige gedachtenwlaeeltng werd de motte met 6 stemmen tegen aangenomen. De besturen der werknemersvakbonden be trokken by het meubileerlngsbedrljf hebben dezer dagen vergaderd. Bfj het secretariaat van deze drie samen werkende bonden was het besluit Ingekomen van den Bond van Meubelfabrikanten, dat het voorstel van den Katholieken Patroonsbond .Sint Reinoldus". zijnde continueerlng van de overeenkomst gedurende een jaar minus de halve ziektepremie. niet was aanvaard. Deze werkgeversorganisatie handhaaft hier mee haar voorstel, zynde verlaging van alle loonen met 3 cent per uur met bovendien be taling der halte ziektepremie. De besturen der werknemersorganisaties hebben zich op bet standpunt geplaatst, aldus bericht de „Volkskr.”. dat het aanbod van .Sl. Reinoldus” aanvaardbaar is en als gevolg daarvan zullen deze besturen in bet nader over leg met hun leden er op aansturen, dat desa hen machtigen met .Sint Reinoldus" een over eenkomst op bovengemelde voorwaarde te slui ten en aan den Bond van Meubelfabrikanten te berichten, dat by niet-aanvaarding hunner- zyds moeilijkheden niet uitgesloten zijn te ach ten. Aan den Bond van Behangerspatroons. die voorheen vla zyn afdeelingen eenzelfde over eenkomst afsloot en die by de thans gevoerde onderhandelingen niet aanwezig was, zal van een en ander kennis worden gegeven. Verwachting: Meest matige w teiyke richtingen, half tot zwaa: nlg of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichtenweinig verandering. Zon op 7 05 ond 5 24 Licht op 524 1 Maart V. M. Z.K.H. Prins Hendrik droeg de admlraals- uniform. De Engelsche Kroonprins was per vliegtuig naar hier gekomen en schreed mede De NB.B.-er Roelofsen. te Rotterdam, heeft, zooals bekend, erpstige beschuldigingen geult tegen den keuringsdienst te Delft en tegen de fa. Zwanenberg te Oss, in verband met vleesch, dat, van valsche goedkeuringsstempels voorzien, aan de conservenfabriek te Oss zou zyn af ge legerd „De heer Zwanenberg is gaan praten ■met Ox,. Berger, het hoofd van den keurings dienst, 'en daarna ging het geval den doofpot in." Wat van deze beschuldiging waar is? Het gevalvond plaats vyf jaar geleden, al dus vertelt „Het Volk”. Het vleesch. afgeleverd door de firma P. van den A. te Delft, werd te Oss in beslag genomen door den directeur van den Delftschen veekeuringsdienst en het hoofd van de Deutsche recherche. Het is daarop te Oss afgekeurd en vernietigd. Maar het was niet van een koe afkomstig, doch van kalveren. En van den A. te Delft kreeg proces-verbaaL Dat het geval in den doofpot zou zyn ge gaan is volkomen onwaar. De politierechter veroordeelde Liepmann tot een gevangenisstraf van één maand met aftrek van voorarrest; benevens gaf spr. last tot onmiddellijka gevangenneming van verd. De politierechter mr. Muller weer onmlddel- lyk vonnis. Ter inleiding van zyn motiveering wees hy er op, dat ook hy bureau Singel had bezocht en daar alles in orde had bevonden. Ook had Liepmann zelf gezegd, dat hy door het personeel uitstekend was behandeld. Mr Pauwels: „Dat heeft hy ook nooit ge zegd De politierechter zegt dan, voortgaande met zyn motiveering. dat deze tyden een strengeren maatstaf vorderen dan in rustige dagen. Orde en vryheld dienen gelyktydig gehandhaafd te worden. De tenlaste gelegde uiting staat vrijwel los van het boek, ofschoon spr.. het heele boek beschouwende, wel den opzet heeft gehad om te beleedigen, al was dit dan ook niet het oog merk. Het beleedigende ligt niet in de passage- Neudeck, doch wel in den zin, dat de aanwij zing van een rykskauselter niet uit zuivere staatkundige redenen gebeurde. Dit is de ern stigste t>eachuldlging. die men een staatshoofd kan aandoen. Art. 117 W. v. Sti Rerh: acht spr. bewezen. Dit is een eerste geval van een scherpere toe passing van het artikel. E”n waarschuwende straf is daarom op haar plaats. Van een geld boete of voorwaardeltlke straf kan echter met het oog op de a gemeene preventie geen sprake zyn. Hedenmorgen te circa half acht werd het Stoffelyk overschot, omringd door een eere- wacht, uit de chapelle ardente naar bulten ge bracht. Het was een grootscho gedachte om «Un vroegere medestryders nog eens, voor het laatst, voor hem te doen deflleeren. Naar schatting waren er 20.000 oud-stryders opgekomen, die zich In de nabyheld van het Paleis opstelden. De groepen verzamelden zich op de Place du Tfrone by de Porte de Hal. De kist met het stoffelijk overschot was vóór Als tolk trad op de heer A. Verd. verklaart rechter, dat^hy sterdam woont. Als eerste getuige wordt de uitgever B. van Kampen geboord, by wien het boek is uitge geven. Mr. Pauwels vraagt, at de uitgever geneigd is, de geïncrimineerde passage uit te laten vallen in het boek, door overplaatsing of op een andere wyse, zoodat het boek toch verder kan worden uitgegeven. De Officier van Justitie. Mr. De Blécourt, is van meening. dat de tenlaste gelegde beleedl ging van een bevriend staatshoofd ia bewezen. Het ten laste gelegde gesprek uit het boek is naar spr.’s meening zeer grievend voor den Rykspresldent. Verd. voert aan, dat het slechts een weergave is van een gesprek tusschen twee personen, waarvan hy de consequenties niet op zich neemt. Maar, aldus de Officier, verd. heeft dit gesprek gepubliceerd. Waar zou bet heengaan, wanneer men een gesprek maar publiceerde en zich er dan ach ter verschool, dat men er niet verantwoorde- iyk voor is. Liepmann wist, dat deze woorden voor Hindenburg beleedlgend waren. Spr. her innert voort aan de onlangs rondgezonden cir culaire door den Minister, o.a. over beleedlging van overheidspersonen en staatshoofden. Een beleedlging van een vreemd staatshoofd dienen wy niet minder streng te straffen dan beleedl ging van ons eigen staatshoofd. PARIJS, 21 Febr. De Parysche ochtend bladen melden in verband met het Stavlsky- schandaal, dat volgens in Bayonne m omloop zynde geruchten deze geheele kwestie in de eerstvolgende dagen een geheel ander aanzien kan krygen. burgemeester zyn de mede-ondertee- A. Bachrach. op de vragen van den polltle- schryver is en thans te Am- vijand voor zyn v^Walandaliefde. (fleerde een gevangenis vee maanden, met bevel HOORN, 22 Febr. Kaasmarkt. Kleine fa brieksbaas 22.00. idem boerenkaas 22.00. Aan voer 4 stapels, wegende 3040 K.G. Handel matig. 8C7HAGEN, 22 Febr Elervelllng 8000 kipele- ren: 52-54 2.20—2.30, 55-57 220—230. 50-00 2.40 —2.00, 01-01 2.50-220, 64-07 2 70—320. 1000 eendeieren 2.703.00. NOORD-8CHARWOUDE, 22 Febr. 7000 K.G. Uien: Drielingen 120, Uien 1.20—1.00. Grove Uien 120—2.10. 1000 K.G. Kroten 0.00—220. 164300 KG. Roode kool 120—520, idem door schot 140 490 80800 K.G. D. Witte kool 320 180, idem doorschot 3.50420. 88000 K.G. Gele koot 2.804.40, idem doorschot 2.00320. 8CHAGEN, 22 Febr. Veemarkt. 70 paarden 150.00 - 350 00, 21 magere Geldekoeien 80 00— 140.00, 30 vette Geldekoeien 100.00—20000, 10 kalikoeien 17000 21000, 3 graskalveren 3000 —66.00, 328 nuchtere kalveren 4.0015.00. 133 overhouden 10.00—16.00, 6 magere varkens 15.00 18.00. per stuk. 37 vette varkens 3437 oent per K.G. 124 biggen 9.00—1120, 44 vette scha pen 20.00—34.00 per stuk. haag: niers. De stoet werd geopend door gendarmen paard. Dan volgde een militair muziekcorps te paard. Onmiddeliyk kwam nu lultenant-generaal van Emden, commandant der troepen en zyn état- majoor. Een herinnering aan den grooten oorlog wa ren de vreemde troepenafdeelingen van de vroegere geallieerden: een detachement Itali anen. een detachement Engelschen. met zeven officieren en honderd onderofficieren met sol daten van het 5e legerkorps, onder lultenant- kolonel Wlley. benevens 100 Engelsche matro zen. Een detachement Franschen sloot zich infanterie, fuseliers, marine en bezaaid met klippen. Ik vertrouw, dat u die zult weten te omzeilen. Mr. Pauwels: Ik zal het probeeren. De Neudeck-affalre wordt dan door pi. uit voerig besproken. PI. bestrijdt, dat Hindenburg hier door verd. Is beleedigd. Het gaat er maar om op welke wyze men de passage interpreteert. Verd geeft in zyn boek slechts weer zonder commen taar wat door honderden menschen in Dultschland is gezegd. Men moet het boek tn zyn geheel lezen en niet alleen de gelncrimeer- de passage. Het word) hier eèn kwestie van lit teraire censuur. Wy zyn een zelfstandig en vry cultuurvolk. Reeds eeuwen geleden werden hier de werken van Descartes, Rousseau eA. uitge geven. waarin toch ook wel eens iets zal hebben gestaan, wat niet aangenaam was voor een of ander staatshoofd. Met klem dringt pl aan op vrjjspraas en op verd.’s onmlddeliyke invryheidstelllng. Zeer subsidiair dringt hy aan op een lage geldboete. BOEDAPEST, 21 Febr. De Oostenryksche grensautoriteiten hebben een groote georgani seerde smokkelaarsbende opgespoord, welke se dert maanden langs de Oostenryksch-Hon- gaarsche grens werkzaam was. Volgens de Oostenryksche rapporten zouden sedert den herfst van verleden jaar ongeveer 2500 wagons tarwe van Hongarye naar Oosten rijk zyn gesmokkeld, waardoor de Oostenryk sche staat 6x mlllioen schellingen schade heeft geleden. De bende zou uit ongeveer 2000 leden hebben bestaan, o.w. Oostenrykers, en Hongaren Tot nu toe zouden reeds 700 personen zyn gear resteerd. Tengevolge van knoeieryen met het boter- merk aan een zuivelfabriek te Baambrugge, waardoor het mogeiyk was de belastlQg te ont duiken. heeft de Crisis Zuivel Centrale aan die fabriek een boete van duizend guldHH opgelegd, terwyi haar de bedryfsvergunnlng is ontnomen. De zaak is uitgelekt tengevolge van de on- eenigheid tusschen den directeur en den be- dryfsleider der fabriek. Er bestaat kans, dat het bedrijf binnenkort wel weer zal kunnen worden uitgeoefend, doch onder sterke contróle. Getuige Is hier gaarne toe bereid; voorts deelt hy nog mede, dat hy niet den indruk had gekregen, dat Liepmann de bedoeling had Pre sident Hindenburg te beleedigen, hy wilde slechts zyn ervaringen in bet concentratiekamp te boek stellen. De tweede getuige is boekhandelaar van be roep. Hy heeft verschillende exemplaren ver kocht. Mr. Pauwels: „Hebt u t zelf gelezen?" Getuige: „Neen!” Mr Pauwels: ..Hebt u geen klanten gehad, die by u kwamen en zeiden: „Ach, ach, die arme- Hindenburg, wat wordt hy In dat boek af gemaakt?" Getuige: .Jfeen”. Liepmann wordt dan verhoord. Hy zegt, dat het boek geen roman Is, maar een verslag van werkeiyk plaats gehad hebbende gebeurtenis sen. Ook de gesprekken zyn nauwkeurig opge- teekend en hebben pilaats gehad. Ik heb dit boek niet geschreven, maar t is een .fotogra fie”. Verdachte Is van meening. dat zyn arres tatie een „vergissing der justitie” was. Hy heeft geen oogenblik de bedoeling gehad Hin denburg bedoeldè Mr. Pauwels: „Censuur!” De politierechter: „In de passage wordt Hin denburg ten laste gelegd, dat hy uit een be paalde overweging, gelegen in de kwestie van de Osthllfe. Hitler tot Rykskanaeller heeft aangesteld. Hy zou Hitler dus uit andere over wegingen dan die van een staatsman hebben aangesteld.” Uitvoerig bestrydt Liepmann deze meening, waarby hy er nogmaals op wijst, dat hy Hin denburg niet heeft willen beleedigen. Een hlerby aan vliegeniers. Deelen van het Belgische leger te voet en te pgard met omfloerst vaandel en muziekkorps volgden hen op. Een delegatie van 300 stryders uit de koloniën van politieke gevangenen uit de oorlogsjaren, van oud-stryders en oorlogsweduwen en wee- zen had zich hier in den stoet geschikt. Steeds indrukwekkender werd de stoet. Nu kwamen de deputaties van verschillende deelen van het leger, de volledige generale staf, vaandeldragers met de omfloerste vanen, 8 op elke ry. Daar nadert zyne Eminentie Kardinaal v. Roey, Aartsbisschop van Mechelen met de Belgische BisschoppenMgr. Heylen van Na men, Mgr. Coppleters van Gent, Mgr. Kerk hof» van Luik, Mgr. Lamiroy van Brugge en Mgr. Rasseur van Doornik. (De Pauseiyke Nun tius zyne Excellentie Mgr. Mlcuras was by het diplomatieke corps). Uniek schouwspel! Voorafgegaan door een officier te paard die zyn eereteekenen draagt, volgt nu de lykwagen. bestaande uit een kanonaffuit getrokken door zes zwarte paarden. Ter weerszyden van de kist vormde een detachement grenadiers als t ware een haag rondom den doode. Als sllppendragers fungeer den de heeren Dlgnette en Poncelet, de voor zitters van Senaat en Kamer, de graaf de Broqueville, minister-president, de minister van Justitie Janson, de minister van Binnenland- sche Zaken Pierlot^ de lultenants-generaal Bie- buyck en De Ceunlnk. Achter den doode werd het rypaard van den Koning meegevoerd. Dan volgde Kroonprins Leopold en Prins Karei, de leden van het civiele Huls des Ko- nings, de staatshoofden en de vreemde prinsen. Welk een verschil: 1909 en 1934. Uit 1909 herinneren we ons onder veel meer een doodsartikel over Leopold II van de En gelsche .Daily Express" dier dagen, welke toen aldus schreef: .De droevigste figuur In de wereld Is mls- achien wel de man, die onbetreurd sterft, die geen vriendeUjke herinnering achterlaat om ben, die na hem komen, het leven te verzach ten en hen te sterken om hun lot gelaten ce dragen. Leopold II was zulk een man. Hy stierf na vyf-en-zeventig jaar geleefd en vler-en- veertlg jaai geweerd te hebben. Maar het zou niets dan MKchelary zyn te beweren, dat. hetzy In België, hetzy elders, de tyding van •yn dood werkeiyk met smart vernomen was. Dat kón In de Engelsche pers van December 1909 geschreven worden. En nul Welk een verschil. Heel een wereld éën In eerbied voor den tragisch omgekomene. En in België zelf een volk dat, In tegenstelling met 1909, werkeiyk treurt. Men moet het aan- grypend tafereel by de lykbaar zelf meege maakt hebben om dit ten volle te beseffen. Te ruim elf uur werd de lykstoet aan de Bt. Gudule verwacht, welke kerk met een rouw- tool was versierd. De lykklst, voor den hoofdingang aangekomen, werd op een draagabar geplaatst en vooraf gegaan door de geestelijkheid naar het midden schip gedragen. Een reusachtige katafalk was hier opgqricht. De militaire teekenen van den overledene waren op de katafalk neergelegd. De Belgische kleuren dekten de kist. De troon voor de Koninklijke Familie was aan de Evangel!ezjj de opgesteld. Nog eens zyn wy Woensdag naar het paleis getogen. Nog eens hebben we den doode aan schouwd. Ontzagwekkend was weer de lange ry der wachtenden die voetje voor voetje voort schuifelen om elndeiyk, na 3 i 4 uur wachten», het paleis en de chapelle ardente te kunnen bereiken. Ei waren aanvankelijk uren gesteld voor de toelating van het volk. Dinsdag zou het van s morgens tot ’s avonds 8 uur en ‘s Woensdags van 8 tot 12 uur ’s middags zyn Maar. Dinsdagavond laat werden de men- schen nog toegelaten en heel den nacht duur de de toeloop voort. Woensdagmiddag laat toen we het paleis ver lieten stroomden de menschen nog toe, défl- leerde nze nog steeds. Rond 000.000 men schen hadden hun handteekening gezet, maar séér vele bezoekers hebben niet geteekend. Men legde ten slotte maar kaartjes neer. Pb slle streken waren de vertegenwoordi gers van alle rangen en standen, waren de oudstryders en de jeugd naar het paleis ge komen. velen legden eerbiedig bloemen neer Velen, zéér velen stortten een stil gebed voor de zlelerust. De militairen brachten hun laatste militair saluut aan den ontzielden veldheer die eer en bestaan van zyn land redde. Een schouwspel als het schitterend Konlnk- Ujk Paleis te Brussel bood levert Europa zel den op. Statig verhief zich het gebouw, ma- jestateiyk en stil, terwyi de duizenden zich langzaam door de gangen en vertrekken voort bewogen. Grootsch en eenvoudig tevens. Waar- lyk ontroerend. Bleek lag de gestorven Ko ning In zyn kist. De dood had de trekken ver jongd: het was heel even of daar een jonkman neerlag. Nu la de kist voor goed gesloten. Ontroerend moet het afscheid van de kinderen, van de konlnkiyke weduwe vooral geweest zyn. nlngin Elisabeth is als een gebroken vrouwe, ofschoon zy zich beheerscht. Hlerby sloten zich aan de ministerraad, de leden van Senaat en Kamer, de leden van het Hof van Cassatie, het Hof van beroep enz. Een bonte ry van hoogwaardigheidsbeklee- ders volgden alsdan: lultenant-generaals, de gouverneurs der provincies alsmede de" secre tarissen-generaal der ministerie, de afge vaardigden van provinciën enz. enz. Na het provinciaal bestuur volgden de stedeiyke be sturen, de deputaties van de Konlnkiyke Aca demies en Universiteiten ex. De stoet werd gesloten door militairen te paard. De troepen droegen veldtenue, de vanen waren omfloerst, de trommen met zwart afge dekt. in vereenigde zitting vergaderde C™ Kamer den grondwetteiyken eed af rol.” Den geheelen Woensdagmiddag en avond was het een enorme drukte aan de stations ▼an Brussel geweest. Telkens kwamen prinsen en gezanten uit den vreemde aan. Zooals reeds gemeld kwam Z. K. H. Prins Hendrik (in civiel) te half twee als vertegen woordiger van H. M. de Koningin met zyn ge volg aan in de Zuidstatle, opgewacht door on zen nieuwen, jong ultzlenden gezant te Brus sel met den gezantschapsraad en onzen con- sul-generaal, alsmede generaal Dontrepont, adjudant des konlngs. Er waren honderden belangstellenden die door de politie op een af stand werden gehouden. Een statlelooper was over het perron uitgelegd. De Prins logeert op de legatie. Hedenmorgen vroeg moeten velen uit den slaap gewekt zyn door doffe kanonschoten en het gebeier der klokken. Heel, heel vroeg was er reeds een ongekende bedryvlgheid. De Bel gische organisatie der warenhuizen had be sloten de winkels te doen sluiten en de meeste groote magazynen waren dan ook ten teeken ▼an rouw gesloten. Toen we ons reeds in de schemering naar het Koninklijk Paleis begaven waren de straten vol leven Soldaten marcheerden aan. Extra-tzelnen deden Brussel volstroomen met vreemdelingen. Vit Nederland zou te 11 uur een extra-trein aankomen: een tydstlp waarop de bezoekers weinig meer kunnen zien. Er waren niet, als by de begrafenis van Leo pold tribunes langs den weg opgericht, welker planken duur opgeld deden. In de herinnering leeft nog voort de wanorde van destyds. De opstelling van den rouwstoet had toen een half uur vertraging raider stroomenden regen en b|j het uitgaan van de 8t. Gedule heerachte destyds groote wanorde, zoodat de parlements leden niet eens meer hun rytulgen konden be reiken en op eigen gelegenheid naar Laeken moesten rijden. De Chlneesche gezant uit Pary» was flauw gevallen in de kerk. Bulten was het destyds een gedrang van geweld. Thans had men geen tribunes doen opslaan. Er waren uitgebrelde ordemaatregelen geno men. De zijstraten waren door afsluitingen voor bet verkeer gesloten, zoodat men soms een «normen omweg moest afleggen ten einde een betrekkeiyk naby gelegen punt te bereiken. Hoewel deze geruchten op bet oogenblik nog geen vasten vorm hebben aangenomen, noemt men In verband hiermede toch reeds de namen van de Weensche kunstenares Rita Georg en de op het oogenblik te Londen vertoevende Weensche danseres Marianne Kupfer Men ver wondert zich erover dat deze belde dames on middeliyk na den dood van Stavlsky Frankrijk hebben verlaten en dat in het bijzonder Rlta Georg tot nu toe gesteigerd heeft naar Parys te komen om Inlichtingen over haar betrek kingen tot Stavlsky te géven. Het „Journal” heeft :lf een onderzoek Inge steld en volgens het blad heeft Stavlsky zich zeer bekommerd om de organisatie van de Fran- sche grens verdediging. I De Parysche veiligheidspolitie heeft zich eveneens met deze aaak beziggehouden en ver klaart, dat zy verscheidene sporen nagaat, die echter tot dusver nog geen der in omloop zyn de geruchten bevestigd heeft. De bladen geloo- ven echter toch, dat de rechter van Instructie te Bayonne zich binnenkort ook met deze zaak zal hebben bezig te houden. De in de Stavlsky-zaak betrokken vroegere hoofdredacteur Darius heeft Dinsdag by een verhoor ook den naam van den tegenwoordlgen minister van landbouw Queullle genoemd. Hy zou zich tot Queuille gewend hebben om bons te kunnen onderbrengen by de Credietbank voor den Landbouw. De minister van landbouw Queuille publiceert than$ een verklaring, waarin hy ernstig tegen de hem toegedachte rol protesteert. Hy heeft Darius nimmer gemachtigd hem tegenover de directie van de Credietbank als referentie op te geven. In tegendeel Is de directie door hem op den zeer ongunstlgen Indruk, dien hy van Darius had gekregen, opmerkzaam gemaakt WEeNEN. 21 Febr. (Reuter.) In verband met het ultimatum van de Oostenryksche natlonaal- soclalisten. by monde van den Nazi-lelder Ha bicht, heeft prins Starhemberg, de leider der Heimwehr, verklaard, dat zoolang Oostenryk een regeering heeft, aan yelker Jjpgfd bonds kanselier Dollfuss staat, gesteund door de Heim wehr, het land zal vechten tegen het Nazl- gevaar. Het groote verschilpunt tusschen ons en de Nazi's, aldus Starhemberg, dat ons verhin- tot een overeenstemming te komen, Is wensch voor een onafhankeiyk Oosten- Een ..Anschluss” met Dultschland zou rampspoedig zyn voor onze nationale indus trieën, daar deze ten gronde zouden worden gericht en bovendien zou de vrede hierdoor In gevaar komen. x Natuuriyk was voor de opstelling van een stoet als deze heel wat organisatietalent noo- dlg en men kon het niet „op een minuut" af mikken. Verre van daar. Honderd en één kanonschoten kondigden eln- deiyk aan, dat de stoet zich in beweging zette. De volgende weg werd genomen: Place des Palais, Rue Royale, Rue des Colonies, Rue de la Chancellerie en Place St. Gudule. Langs heel dien weg waren de troepen ge plaatst onder commando van generaal van Strydonck. De militairen vormden een enkele de Konlnkiyke grenadiers, de carabi- Spr. vond dat verd. een uiterst onbetrouwbaren indruk had ge maakt. Hij heeft hevig geklaagd over de door hem ondervonden behan deling op bureau Singel. Ik zelf heb hier een onderzoek naar ingesteld, de cel was zeer voldoende, al is het ook het Carlton-hotel niet. Zelf heb ik er op het bed gelegen en ik lag als een vorst Verd. is als een dolle op bureau tekeer gegaan. Hy comman deerde er maar op los. dat schijnt hij in het concentratiekamp goed te hebben geleerd. Uitvoerig ging spr. op de houding van verd. in, waarna hij concludeert 'tot de onbetrouwbaarheid van verd., ook wat betreft zjjn beschrijving van de concentratiekampen en de toe standen in Duitschland. Hindenburg is een man van besproken gedrag, algemeen eesd en gezien. In den oorlog heeft hy zyn jongens in de voorste linies toegesproken. Hij dwong eerbied af by vriend en vijand voor zijn on ver gelijkelijke Spr. req straf van t tot onmiddellijke gevangenneming en vernietiging van de boeken. in den stoet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 8