ONS BLAD Hoe Belg Koning Albert I ten grave LUISTERRIJK EN VOL WIJDING J Beëediging Koning Leopold III 1 «nr droeg <*3 lh IJzer-leger scheen her-opgestaan i .y Ml I f van Ook de natuur in rouw INDE VEREEN. KAMERS DE BAROMETER KANONNEN DONDERDEN KLOKKEN LUIDDEN Rumoerige kamer zitting VEREENIGDE katholieke pers Streng door haar eenvoud en diepe grootheid, werd de Pontificale Rouw-Mis het meest grootsche gebeuren van den dag n trant D i ham AR Ontslag der Ministers De nieuwe Koning en Koningin J Z. Em, Kardinaal van Roey in den rouwstoet (Vervolg op blds. S) V 9 X Koningin Elisabeth woonde de plechtigheid in de St. Gudule by Vandaag en morgen is de Natio nale Rouw in België tydelijk opgeheven DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR Scheerspiegel* en Scheerdoozen MG ipt. OT au Vlaamse h nationalist en commu nist wekken verontwaardiging ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 I Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— I Voor buiten Alkmaar f 2 85 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 t i not (Van onzen eigen redacteur) BRUSSEL, 22 Februari vroeg- ver- O O rtU I bl. ri 4 lem. 3M «M. «de. 1545 lere- s Ttr- SUnd op Vrijdag aar m Vsrlgs stand: 7U Ka len. >em Jad P» an inv. oon I axr- ider Led. Een eeresaluut van honderd en één kanon schot kondigde het vertrek van HH. MM. uit het Paleis der Natie aan. De schoolkinderen en de oud-strijders stonden opgesteld langs het parcours van den stoet. i en Te men M Si. dat ngwet, meet laglng reMen. 2—1 2—0 2—1 2—5 6-0 hester L 1—0 ituur- n U en. irt. en. het eerste dstrjj- roor urt. 1706 JL ft. ad. seu- >lad. Ut. ee- tot ett. Streng door zijn eenvoud en diepe grootheid werd de pontificale rouwmls het meest grootsche gebeuren van den dag. Slechts kaarsen «aren ontstoken, een dikke walm van de honderden dikke kaarsen, die een stemmig licht verspreid den, kwam mij tegen. Men heeft het vertoon en de plechtigheden In de St. Gudule niet alleen grootach en majesteltelijk, maar ook aeer stemmig en wijdingsvol weten te krijgen. Het koor der Mechelsche kathedraal en de Schola Cantorum der Mechelsche seminaristen hebben er het hunne toe bijgedragen, de sfeer van wijding te verhoogen. Achter de HJpbaar schreed de troonopvol ger, prins Leopold, met zijn broer, prins Karei, en zijn schoonbroer, prins Umberto van Italië. Onmiddellijk op hen volgde de Fransche president Lebrun (generaal Wey- gand voerde de Fransche troepen aan) met koning Boris van Bulgarije. Met den Prins van Wales schreed Z. K. H. Prins Hendrik In admlraalsunlform. Voorts prins Felix van Luxemburg, Prins Gustaaf Adolf en Prins Karei van Zweden, Prins Olaf van Noor wegen, Prins Axel van Denemarken, Prins Nicolaas van Roemenië, Prins Cyrlel van Bulgarije. Prins Paul van Joego-Slavlë en de Prins van Siam. En dit défilé van de oud-strijders langs de baar voor het Koninklijk Paleis is, met de plechtigheden In de St. Gudule, een der hoog tepunten van den begrafenls-dag geweest. De nu gesloten kist, bedekt met de Belgische driekleur, was In den vroegen morgen naar bulten gebracht en onder het balkon op de affuit van een kanon geplaatst. Op het gazon voor het paleis had men dé tallooze bloem kransen en andere bloemstukken tot een tuin gerangschikt. Er was er, behalve die van onze Koningin, ook een van den Nederlandschen Tuinbouw, welke de heer Thin uit Amsterdam had gebracht. iituiltllllllllllllll|lllllllliillllillHllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||||l|ll|||l||||||)||||,,|| reeds vele op De klokken luidden..,, de kanonschoten donderden...^ de lijkkist, doof stevige riemen op de affuit gebonden, reed door den hoofd ingang van de St. Oudule, waar de geestelijk heid het stoffelijk overschot Inhaalde en naar Het priesterkoor geleidde. De hooge katafalk was hier opgesteld, waarop de helm, de sabel en de uniformjas des konlpgs waren bevestigd. niet. Zoo kwam bijv, onmiddellijk achter het peleton gendarmes, dat den stoet opende, de muziekkapel van het bereden Gldsen-regiment. Achter lult.-generaal van Emelen, den aanvoer der der troepen, met. zjjn staf trokken de Italianen, maar vooral de Britsche troepen honderd dragonders, die met ontblooten sabel liepen, en honderd matrozen de volle aan dacht van de duizenden rondom. De afdeeling Fransche troepen marcheerde na de Engelschen- aan. Het Belgische leger zelf was vertegenwoor digd door afgevaardigden van elke eenheid van eiken rang, met den algemeenen legerstaf. Wij lezen In de „Standaard” van Brussel: Woensdagavond werd een vergadering van den kabinetsraad gehouden, onder voorzitter, schap van Minister-Premier de Broqueville. De leden der regeering deelden ons mede dat de raad zich uitsluitend heeft bezig ge houden met maatregelen In verband met de organisatie der verschillende plechtigheden. „Zal de regeering aftreden?" vragen we een der ministers. „Het Is gebruikelijk," luidt het antwoord, „dat de regeering na de troonsbestijging den jongen koning haar ontslag aanbiedt. De koning ver zoekt den ministers dan hun ambt voorlooptg nog waar te nemen en na enkele dagen stelt hij de regeering al of niet gewijzigd terug aan." Volgens de traditie dus sal de regeering hedenavond of morgen aan koning Leopold IIJ hitr ontalag eanhlwfan eenigde Kamers den grondwette- Ijjken eed afgelegd. Wat mij wel het meest op dezen dag heeft getroffen, Is de eenheid van dit volk Met zijn Vorst. Denkt u ook eens In: Daar *M een gebieder, die neen durfde zéggen •sn de overweldigers. „Geen doorgang tenzij over ons lichaam.” Daar was een vorst, die in de allerdroevigste uren volop het leed met hen wilde deelen, die de eer van zijn volk en het heil van zijn land hoven alles stelde en aldus de toekomst van ▼rede en glorie wist te heropenen. Geen wonder, dat het volk toestroomde, dat zij, Onder de personen, die In den rouwstoet mee liepen viel voorts bijzonder nog op de grijze oud-presldent van Polen, Paderewski, een per soonlijk vriend van wijlen Koning Albert. Vreemd stond hem de hooge hoed op zijn grijzen haardos. Een kleurigen noot in den stoet vorm den de roode toga's der gerechtsheeren en de zwarte der professoren. In rijen van acht volgden de vaandeldragers met wimpels, standaarden en vaandels, zoo wel van de bestaande als van de reeds ontbon den regimenten. Een geheel ander karakter bood de stoet alsdan. Geen wapengeweld, maar symbool van waarheid en vrede: de geestelijkheid In bonte schakeering. het kruis voorop, schreden de ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders, de veertien pastoors van Brussel voorop, dan de Belgische bisschoppende kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Roey In koorkap met witten mijter, omringd door assistenten. Ook de Pauselijke nuntius, Z. H. E. Mgr. Micara trok de aandacht. Als ik vanmorgen om 5 uur uit mijn hotelraam tegenover de Noor- der Statie kijk, zie ik duizenden menschen krioelen over het plein en stroomen in de richting links om van het Koninklijk Paleis. Het zjjn de oud-strijders met hun familieleden, het zjjn ontelbare belangstellenden uit heel het land, dié de treinen aanvoeren. Te 8 uur van morgen werd deze plechtigheid door klokkengelui en een eeresaluut van hon derd en één kanonschot aangekondlgd. Te 9.15 uur stipt, bevonden de Generale Sta ven van het leger zich te paard vóór den hoofd ingang van het kasteel te Laeken. Bij het verlaten van het kasteel werd Z. M. de Koning door den burgemeester der hoofd stad aan het hoofd van den gemeenteraad, ge luk gewenscht. Vanaf het kasteel te Laeken werd Z. M. de Koning door een cavaleriekorps begeleid. Het vertrek van Z. M. den Koning werd door een eeresaluut van honderd en één kanonschot aangekondlgd. De gamlzoentroepen stonden onder de wapens opgesteld In de straten waarlangs Z. M. de Koning voorbijtrok. Het 8ste Llnleregiment werd aan den In gang van het Paleis der Natie opgesteld. HH. MM. de Koninginnen, geëscorteerd door een oavalerlekorps. hadden zich rechtstreeks van het Paleis van Brussel langs de Konlnk- Hjkestraat en de Wetstraat naar bet Paleis der natie begeven. die onder hem gestreden hadden, eens hun veldheer wilden groeten. In een nieuwe Kamerzitting Is het adres van hulde aan den nieuwen Koning aangenomen. Zeven soc.-democraten, drie communisten en de Vlaamsch-natlonalisten stemden tegen. Na de eedaflegging In de Vereenigde Kamers begaven zch HH. MM. naar het Koninklijk Paleis langs de Wetstraat, de Koninklijke straat, Congresplaata, waar de Souverelnen stilstonden om hulde te bren gen aan den Onbekenden Soldaat. Schaarbeeksche Poort, de lanen tot aan de Loulza-poort, de Vier-Armenstraat, Poe- laertpleln, Regentlestraat, Koninklijke Plaats en Paleisenplaata Een ongekend schouwspel bood de lijkstoet bU de aankomst voor de Brusselsche hoofdkerk. Grootsch was het troepenvertoon der Belgen, toen 20 Jaren geleden onze Vorstin te Brussel officieel werd ingehaald. Majesteiteiyk was ook de begrafenis van Koning Leopold II In 1909. maar uniek was hier deze koninklijke rouw stoet door het militair vertoon van Itallaansche. Fransche en Engelsche militairen. Ja, ook de Amerikaansche vlag werd meegedragen. Mu ziekkorpsen trokken wel mede, doch speelden Z. M. den Koning honderd en Aan de andere zijde van den weg. tegmover het Koninklijk Paleis, waren plaatsen gereser veerd door verschillende bevoorrechten en ook voor de pers Helaas werden de persfotografen niet dicht bjj het paleis toegelaten, maar moes ten zjj op groeten afstand fotografeeren, wat hun werk zeer bemoeilijkte. Ontroerend is een al te veel gebruikt woord, dat soms helaas tot een gemeenplaats wordt In de krantenverslagen. Maar ontroerend was waarlijk het voorbijtrekken van meer dan twin tig duizend oud-strijders met hun vanen en standaarden. Wij zagen aan een der groepen een officier vooraf gaan, die moeizaam door twee personen moest worden ondersteund, doch even kaarsrecht voor de baar bleef staan. Hon derden vaandels werden meegevoerd. Uren duurde dit voorbijtrekken der duizenden in breede rijen. Officieel heette het 20 000 personen. Men sprak echter al reeds van 40.000. Heel bet oude IJzer-leger schijnt her-opgestaan. Daar waren ook honderden Fransche oud strijders met hun vanen meegekomen, om de laatste eer te bewijzen aan hem, voor wiens land en volk ook zij gestreden hadden In de dagen van 1914. Geheel den ochtend bleef het weer druilen, een echte begrafenisstemming. Het mocht geen motregen heeten, het was grauw, guur en een natte neerslag plakte tegen het gelaat. Toen de hoogwaardigheidsbekleeders. die in de stoet zouden medegaan, ten paleize waren aangekomen en de stoet zich formeerde, ben ik langs den weg, die de lijkbaar zou nemen, naar de St.‘Gudule gegaan. Op weg er heen, gaande tusschen de mili tairen. heb ik de enorme drukte In oogeny schouw kunnen nemen. Voor zoover Ik kon na' gaan, was alles ordelijk. Geen plaatsje op een balcon of voor een raam was onbezet. Toch moet er In de Rue Royal een doorbreking van de afsluiting hebben plaats gehad. In de Wet straat moeten enkele ongeregeldheden te be treuren zijn door het opdringen van het pu bliek en het optreden der gendarmes. Er zou den vrouwen door de paardenhoeven zjjn ge wond en naar de ziekenhuizen gebracht. Er zijn bovendien heel wat menschen In onmacht ge vallen te midden van de immense samentastlng van volk. Tot de 8t. Gudule werd het publiek niet toe gelaten. Toen ik er aankwam, was de kerk nog leeg. Alleen de militairen stonden er In dub bele rij In het middenschip geschaard, om dsn doode op te wachten. Maar spoedig zou zich de enorme kerkruimte tot in de uiterste hoeken vullen met al degenen, die den lijkstoet ge vormd hadden. I BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR I Telefoon Administratie 433, Redactie 633 I ABONNEMENTSPRIJS I geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger I Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Een imposant détail van den indruk wekkenden stoet, die, door duizenden -» en duizenden gadegeslagen, het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. Koning Albert van België naar de St. Gudule begeleidde, alvorens den beminden doode naar zijn laatste rustplaats over te brengen. Z. M. de Koning begaf zich naar het Paleis der Natie langs den volgenden weg: Koninklijke Parklaan; Palelzenstraat (over de brug); Jules de Trooz-pleln; Ka- naalbrug; Antwerpsche Steenweg; Laeken- strast; Augustijnenstraat; de Brouckére- pleln; Wol vengrachtMuntplein; Oude KleerkoopersstraatGrasmarkt; Kardinaal Mercierstraat; Ravenstelnstraat; Berg van •t Hof; Koninklijke Plaats; Koninklijke straat en Wetstraat. ▼oor het paleis waren geen tribunes ge bouwd, langs den weg waren alleen hekken ge plaatst, waarachter de menschenmenlgte zich kon verzamelen, met een haag militairen voor Neh. Daarom deden ramen en balcons opgeld. Sn het Is ook de moeite loonend geweest, dim (Tandlozen. Indrukwekkenden stoet gezien te hebben. Eerst zag ik hem bij 't Koninklijk Paleis later kwam hij op mij toe nabij de St. Gudule, kanende uit de richting van de Rue des Co lonies De duizendvoudige, krioelende men- acherunsssa, die ik In den nanacht uit mijn raam zag, was als het symbool voor dezen dag. Aio een wriemelend mierennest Is de vergan kelijke menschheid, waarop de Eeuwige neer liet. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Verleden week zou de nu ontslapene niet kunnen bevroeden, dat nog geen acht dagen later de tienduizenden zouden samenstroomen M) zijn lijk. Hooggeplaatsten en eenvoudigen. de dood kent geen onderscheid. Welk onder scheid In rang het protocol ook maakte, ten slotte werden allen hier één In eerbied voor dan ontslapene. Des avonds hadden zich reeds vele men- sehen. voorzien van klapstoelen, op enkele plaatsen verzameld, waarlangs de stoet zou voorbijtrekken. Den geheelen nacht door heeft da stroom van menschen, die aan het lijk voor bij trokken, aangehouden en de duizenden heb ban de duizenden als het ware aangetrokken. BRUSSEL. 22 Febr. (V. D.) De Kamer Is he denavond in geheime zitting bijeengekomen, om te beraadslagen over den tekst van een huldl- glngsadres aan den nieuwen Koning. Reeds on middellijk bij het begin van de zitting elschte de Vlaamsche nationalist Borginon openbaar heid der zitting, daar kwesties behandeld wer den. die voor de openbaarheid van belang wa ren. De persoon van den Koning zoo ver volgde hij is ons onverschillig, maar dit debat eischt openbaarheid. Toen hij betoogde, dat geen der Belgische koningen het Initiatief had genomen ten gunste van de rechten van het Vlaamsche volk, ontstond er een storm van verontwaardiging. Minister Van Cauwelaert bestreed de uiting van den afgevaardigde fel. Toen daarna de communistische afgevaar digde Motte een toespeling maakte op geruch ten, volgens welke Koning Albert de hand aan zichzelf zou hebben geslagen, kwam het tot heftige Incidenten. Een der communisten wilde zich op een aoc.-democraat storten. Slechts met moeite kon hij door de zaalknechts oedwongen worden. De voorzitter zag zich tenslotte genoodzaakt, de zitting op te heffen. Heden en morgen wordt in België de nationale rouw geschorst. Z. M. de Koning heeft heden 23 Februari, te I I uur, in de te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1