E De toepassing van artikel 177 Medische* Kroniek De groei der eugenische gedachte EN DE VOLKSRAAD leekepreeken HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 Het beleven der ziekte Nederlandsche films Ook in Engelsche veriit EERSTE KAMER De Indische conversie Foutieve belastingaangiften Varkens-raadselen Iets niet in den haak Uitvoer van machines Meer handel met Zwitserland Moord opgehelderd? 1 •n DE L1MBURGSCHE MIJNEN sr TWEEDE KAMER Benoemingen De Indische autonomie Audiëntie I u* Geen audiëntie J taver- rs re- Minister Coign is in het algemeen voorstander van kindertoeslag by de salarisregeling Aflossing der overblyvende dollar- obligaties tegen goudwaarde in d I 1 i .<31 f I i Arbeiders en werkdagen in Januari ")oor het slachtoffer beschuldigde na een jaar gearresteerd TH. H. BCJSUCKnNa IIIUIIM „Volk", een mare- van en Financiën van Het Dr. Colljn Den Haag. 31 Februari 1034. Kerlcconsecratie Ulli- i«- Ir. FEBEB Vlak achter de affuit met het stoffelijk overschot van België’s betreurden vorst, liep het lievelingspaard van den overleden Koning in den rouwstoet mee e 9 een raad geen A de de en roeren a met letten ren- m. van Poll kan bijvallen, onthield hu zich van een antwoord In tweeden termijn. Wat voor nieuws te puren uit wat de minister dan wèl behandelde 7 Niets heeft dr. Colljn den heer Feber toege zegd over de door hem geulte wenschen inzake détails der nieuwe salarisregeling. Ook hier hield de minister vast aan de stelling, dat hij zich wel met de algemeens richtlijnen der salariz- polltiek moet inlaten, maar zich moet ont houden van bemoeiing met de wjjse. waarop Indlë zelf deze zaak in onderdeden regelen wil. Intusschen sprak dr. Colljn toch nog eens uit, dat hfj in het algemeen voorstander is van kindertoelagen. Ir Feber was door dit toezegging blijkbaar bevredigd. We hadden wel gaarne den minister wat spoediger en guller bereid gezien. Over de rest van het besprokene kunnen wü zwijgen. En moeten wij ook wel zwijgen. Want president Ruys de Beerenbrouck rekt tegen woordig de vergaderingen tot een uur. dat het niet mogelijk voor ons is, aan een ministerieel betoog, dat aan het slot van den middag valt, hier ter plaatse de eer te geven, die het toe- knmt- Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen aal voorlooplg geen audiëntie verleenen. noter t De KM. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 36 Februari niet plaats hcbbwb een volle I. De l hij KW ande- han- zullen n ge- saken. Itgra- waar- udstl van □daew 1, die i ur- erden mo de De replieken over de Indische begroeting alle sprekers van den eersten termijn namen er aan deel en bij hen voegde zich nog de com munist DE VISSER hebben geen nieuws op geleverd. Het meerendeel van de zeer beknopte elf redevoeringen was welwillend en vol waar- deering en in zijn dupliek had dr. Colljn boven dien het voorstel, dat hij op de opmerkingen van sommigen niet in behoefde te gaan, omdat tusschen hem en de leden, die die opmerkingen nog eens herhaald hadden, iedere grond ont breekt. waarop men tot elkaar kon komen. Blijkens de „Vee- en Vleeschhandel” heeft de directeur van het Rotterdamsche abattoir, dr. Houthuis, verklaard, te hebben geweten, dat er in Rotterdam varkens te koop waren, af komstig uit Oas, die voor uitvoer waren be stemd en dus niet in het binnenland mogen worden verkocht. Dezen ambtenaar is het ech ter ónmogelijk, om daartegen op te treden, het welk teekenend wordt geïllustreerd door het volgende geval: HU ge in hij, dat ik daa rniets mee te maken had. maar dat ik zoo’n var ken goed moet keuren, als bet inderdaad goed is. In den nacht van 10 April van het vorig jaar is. sooals destijds uitvoerig werd medege deeld. te Echt een raadselachtige moord gepleegd, die thans door de arrestatie van den vermoede- Ijjken dader, den 34-jarigen arbeider C. K. uit Echt, opnieuw de aandacht trekt. In den bewusten nacht was de 46-Jarige F. Tonnaer uit Echt in een café aldaar lastig ge vallen door enkele mannen, onder wie K. Voort durend sarden dese mannen hem met alle mo gelijke hatelijkheden. Deze vijandige gezindheid ging echter niet tot handtastelijkheden over. Tonnaer was een gemoedelijk man. Om elf uur in den avond ging hij met een vriend huis waarts. Bij een smal wegje gekomen, dat naar zijn huis leidde, nam Tonnaer afscheid van zijn vriend. Later vond een wandelaar bet lichaam van Tonnaer op den weg. Tonnaer leefde nog; «ogenschijnlijk was hij er niet erg aan toe, docfl in zijn hals vertoonde zich een kleine snijwond. De armen van Tonnaer waren echter reeds ver- In een triptiek vroeg ir. Feber, dat de Minister garandeeren zou. dat de Gouvemeur-Generaal voortaan geen discussies en uitspraken over de hèm alleen competeerende toepas sing van art. 177 meer zou uitlok ken in den Volksraad. In dezen vorm gesteld, kon Dr. Coljjn de vraag niet bevestigend beantwoorden. Maar wèl was hq bereid, den wensch onder de aan dacht van den Gouvemeur-generaal te brengen. dat een lagere dollarwaarde zal moeten worden toegepast. ..Dr Houthuis verklaarde.” aldus het blad, „dat aan zijn slachthuis een versch varken ter keuring was aangeboden, dat voorzien was van een export-label uit Oss. meende toen, dat hij daarop niet de meentelijke keuren kon plaatsen Bij formatie te Den Haag, zoo vervolgde werd mU medegedeeld. Z. H. EXc. de Blsschop van *s-Hertogenboach zal Maandag 23 April de vergroote kerk van Beugen plechtig consacreeren en daags te voren aldaar het H. Vormsel toedienen voor de kinderen van Beugen. De totaal netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg In Decem ber 1.019.815.495 ton steenkolen. Het aantal ar beiders bedroeg 1 Januari ondergronds 33190, bovengronds 10736 (dit ter rectificatie van reeds eerder gedane mededeellngen)1 Februari be droeg het aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg ondergronds 22127, bovengronds 10757. De totale netto-productie gedurende maand Januari bedroeg 1.07.413.237 ton steenkolen. Dr. COLIJN. die voor de spoedbehandellng dank zegde want iedere week uitstel be- teekent een extra-uit- gave van 100.000.— antwoordde op de cri- tlsche klanken van het eindverslag, dat eene oplossing is gezocht, waardoor men de obli- tatiehouders niet te kort deed en tegelij kertijd niet Inging tegen de Amerikaan - sche wet. Volgens de Zwitsersche handelsstatistiek Is de uitvoer van machines uit Zwitserland naar Nederland In 1933 in vergelijking met het vorig jaar in waarde niets verminderd, doch in hoeveelheid gestegen. Hieruit blijkt, dat de Zwit sersche machlne-industrie ondanks het feit, dat geen vermindering van kwaliteit heeft plaats gehad, er in geslaagd is de prijzen te verlagen. In de eerste plaats is de uitvoer toegenomen van textlelmachines, hydraulische motoren en werktuigmachines. De uitvoer van stoommachi nes is echter sterk gedaald. Op het gebied van instrumenten en apparaten is de uitvoer uit Zwitserland naar Nederland In 1033 in vergelijking met 1932 verbeterd. Deze verbetering is In de eerste plaats te danken aan den grooteren uitvoer van electrlsche telmachi nes. Aan den anderen kant is de uitvoer van ma chines uit Nederland naar Zwitserland geduren de het Jaar 1933 in vergelijking met het vorige jaar zoowel in waarde als hoeveelheid zeer ver beterd. Deze gunstige ontwikkeling voor Neder land Is vooral te danken aan den vergrooten invoer in Zwitserland uit Nederland van dyna- mo-electrische machines en van machines voor de levensmiddelenbere>ding. Bü de eveneens zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurde begrootlng van het «jppartement van Financiën heeft minister OUD zijn partijgenoot mr. Slingenberg overweging toegezegd van het denkbeeld, om den termijn te verlengen, waarbinnen zich belastingschuldigen, die een foutieve aangifte deden, alsnog kunnen aanmelden, om den keizer te geven wat des keizers is. Het is merkwaardig, aldus dr. Colljn en hier toonde hij weer, hoe gaarne hij zijne ge dachten met cijfers toelicht dat de Voor loopse Verslagen van de Tweede Kamer steeds dikker werden naarmate de Indische autono mie zich ontwikkelde. In 1911, toen alle oon- tróle nog over het parlement te Den Haag liep, waren het 33 bladzijden en. toen de Volksraad zijn volle autonomie verkregen had, waren er verslagen van 40, 42. 33 bladzijden I Ir. FEBER heeft zich intusschen door de staats rechtelijke uiteen- en ook wel rechtzettingen van den minister niet laten weerhouden, om tot in derden termijn op de kwestie van art. 177 der Indische Staatsregeling terug te komen. Want dr. Coiqn was bü zijn dupliek hierover allerminst dui delijk geweest. De Regeering was evenwel alsnog bereid, om ook de tenslotte nog overblijvende dollarobligaties af te lossen tegen goudwaarde in cash, al zou er in verband met de extra kosten op moeten worden gerekend, Niet slechts voor de Unksche radicalen gold dit. Het gold b.v. ook voor een afgevaardigde als den heer VAN POLL, die opnieuw den mi nister bestookt had met argumenten voor ver mindering van den druk der Indische schuld langs krasser weg dan de regeering wenscht. Dr COLIJN stemde met den Katholieken af gevaardigde eigenlijk alléén In in diens uit spraak. dat men, om te kunnen dtocussieeren, het op bepaalde punten eens moet zün. En aan gezien hjj over het ongerept nakomen van schuld uit leenlng op geen enkel punt den heer DEN HAAG, 23 Febr. 1934 Het Woensdag j.l. door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nederlandsch-Indieche Conversie- Leeningwet 1931 is reeds heden ook door de Eerste Kamer zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd. De bekende Nederlandsche filmimporteur Loet C. BamstUn vertoeft op het oogenblik in Londen, tezamen met de boeren Jaap Speyer, filmregisseur, en Leo Meyer, productieleider. Laatstgenoemden hebben heden een contract gesloten met den heer Bamstijn voor de pro ductie van minstens vier groote Nederland sche films jaarlijks. Zij zijn thansin onder- handellng met Engelsche filmproducers ten einde een overeenkomst aan te gaan voor de gelijktijdige vervaardiging van Nederlandsche en Engelsche versies. De Katholieke afgevaardigde DE JONG, reeds door den minister van Bultenlandsche Zaken naar den minister van Financiën verwezen, heeft ook door dezen laatste zijn wensch, uit breiding van den consulalren dienst, niet be vredigd gezien. Volgens minister Oud is dit een zaak van het heele Kabinet en kan zij misschien m een volgend jaar opnieuw onder het oog worden gezien. Een zeker man van omstreeks 40 jaar wordt ziek. In gewone tijden is hij een eenigszins angstvallig mensch, zwaar op de hand, zooais men zegt, iemand die het leven moeilijk vinat. Hij ia vol consideratie, houdt in alles wat hij doet, rekening met zijn omgeving, vermijdt zoo zorgvuldig mogelijk iemand onaangenaam te zijn. Lastige beslissingen stelt hü liever eenl- gen tijd uit; in moeilijkheden is hij weifelend. Toch is hij zeer gevoelig voor verwijten, en verdedigt zich tegen alle beschuldigingen op de meest langdradige manier. Ondanks zijn inspanning, om zijn werk zoo goed mogelük te doen, leeft hü toch moeilijk. Door zijn hou ding niet alleen, maar ook door zijn woorden, vraagt hij steeds om steun, en hij zoekt er altijd naar, gerustgesteld te worden. In ’t kort, het overkomt hem uiterst zelden, dat hjj zich ter ruste legt met het bewustzijn, dien dag zijn plicht goed gedaan te hebben. Deze man wordt ziek, b.v. aan tuberculose van het voetgewricht. De omgeving, zijn vrouw en vrienden, verwachten dat hij lastig zal zijn, veel aal piekeren, en zich allerlei in t hoofd zal halen. En zie het tegenovergestelde is het ge val. Het is een ideale zieke, steeds geduldig, steeds dankbaar voor de zorgen, die aan hem gewijd worden, en hij vraagt er In t geheel niet om, dat zijn huisgenooten zich steeds met hem zullen bemoeien. Hoe is dese verandering plotseling tot stand gekomen? Deze man. die steeds het leven moeilijk vond, en de verant woording voor zijn handeling met zulk een zwaar hart droeg, heeft nu hij riek is. voor zich zelf een gemakkelük leven. Wat zijn de plichten van een zieke? Geduldig en dankbaar zijn, en dat doet hij. Dat is zijn eenigste taak, die hij thans met gemak vervullen kan, en nu hij ziek is, voelt hij zich eerst tevreden, gelukkig en te gen zijn taak opgewassen. Een vrouw van vijftig Jaar wordt ziek. Zij Is door een ieder hooggeacht om haar royaliteit, haar vriendelijke en bescheiden manieren; zü spreekt nooit kwaad van anderen, is een uit muntende moeder en wordt door haar kinde ren buitengewoon bemind. Vriendinnen heeft zij zoo goed als niet, en die zij heeft, zijn een heel welnlgje beneden haar stand. Zij geeft rich eigenlijk met ongeveer niemand af. maar dit wordt niet opgemerkt, omdat zij door haar bezigheden weinig buitenshuis komt en zoo vriéndelijk is; maar wanneer men haar levens wijze met die van anderen zou vergelijken, sou het toch duidelijk zijn, dat zij rich met zeer weinig menschen ophield. In haar gedragingen is zij nobel, en hoogst fatsoenlijk; een onwaar- dig gedrag, een ruwheid of een grofheid is haar ten eenenmale vreemd. Deze vrouw wordt riek aan een maagzweer; daaraan heeft rjj reeds lang geleden, maar nu moet zij het bed houden. Deze vrouw is tegen aller verwachting in, lastig en prikkelbaar. De oorzaak is, dat deze patiënte hoogmoedig was, of liever aan hoogmoed leed: het bleven aanvechtingen, maar zij bestreed die aanvechtingen door zeer vriendelijk en bescheiden te zijn. Evenwel bleet zü steeds waardig en ook wel iets op een af stand van de menschen. Om dag in dag uit tegen dezen hoogmoed te vechten, kostte haar veel inspanning; nu is zü riek, zü voelt rich zwak en heeft pün. de kracht begeeft haar om deze inspanning vol te houden, en nu wordt zü lastig en prikkelbaar. Deze twee voorbeelden moet men niet zóó opvatten, alsof iedere lastige zieke eigenlük een kleine en verborgen hoogmoed heeft, en alsof leder, die in de riekte heel vriendelük en geduldig is, eigenlük in zün hart blij is riek te zün, en van de verantwoording van het gezonde leven ontslagen. Deze conclusie zou volkomen onjuist zün. Het zijn slechte voor beelden, het komt voor, bet weet te gebeuren, zooals de Noord-Hollanders zeggen. Hoe beleven nu de menschen hun riekte, hoe vatten zü op het feit dat zü riek zün? Men be grijpt natuurlük wel, dat deze geheele kwestie ten slotte uitloopt op de vraag, wat eigenlijk de zin en de beteekenls is van de riekte. Daar over denken de menschen zeer verschillend: er zün er velen, die elk lüden en vooral het Ucha- melük lüden als zoodanig verwerpen; en et zün ook de Christenen, die daarover heel an ders denken. Men kan een riekte van twee, drie maanden, soms zelfs van een half Jaar, nog kort noe men. Wanneer men er vóór staat, lükt dit een enorme lange tüd. maar wanneer er geduren de al dien tüd bü den patiënt het zekere uit richt bestaat, dat de riekte weer voorbü zal gaan, dan is het geen chronische ziekte te noe men. Belangrük en gewichtig wordt de kwestie, hoe de patiënt rijn riekte opneemt, eerst bij de chronische riekten. Wanneer de patiënt min of meer inziet, dat zün ziekte zal blüven duren of .n een volkomen of gedeeltelüke inva liditeit zal cvergaan, dan is het werkelük voor den redelüken mensch onontkoombaar, zich een oordeel te vormen over zün riekte, en na te gaan, hoe hü zich daaronder te gedragen heeft. Iedereen kent wel een geval, dat de zieke voor een duidelük inricht in zün riekte be vreesd is: zoo iemand probeert zich zelf te be driegen. Wanneer zulk een persoon b.v. lijdt aan aderverkalking in de hersenen en tenge volge daarvan <l.uizellg en zwak is, en niet meer zoo vrü beschikt over zün krachten en verstandelüke vermogens, dan gebeurt het nog al eens, dat dat geweten wordt Zondags aan de drukte van de familieleden* Maandag» aan het woelige weer, Dinsdags aan iets, wat de maag niet goed verdraagt. Woensdag aan het feit, dat de patiënt niet goed geslapen heeft enz. enz. De taak, om zulk een patiënt te behandelen moge voor den arts dan moeilijk en onaangenaam zün, voor de omgeving is het dikwüls nog veel moeilüker. Prof. Kolle schreef nog enkele weken geleden, dat vooral de dok ters zelf hun eigen kwaal zelden durven In te zien; en dit zou. als het waar is, geen wonder genoemd kunnen worden. Immers de genees- heeren zelf weten, wat zij te verwachten heb ben, indlen zü eenmaal een chronisch lüden hebben. Voor de meeste, ja vrijwel alle leeken. zün de diagnoses van chronische nierziekte, aderverkalking, hartkwaal, ja zelfs kanker, al tijd slechte vage begrippen: zü weten wel dat het erg is, maar een nauwkeurige voorstelling van de riekte en de gevolgen hebben zü toch niet. Zoowel de arts als de omgeving schrikt er voor terug, om, ah het niet strikt noodig, de dingen bü hun naam te noemen. Is bet nood- sakelük, dat de patiënt den ernst van zfjn toestand inziet, dat hü orde op zün zaken ming zal geven voor een groote operatie, daa aarzelt niemand, om de waarheid te spreken Moeilüker wordt het al, wanneer de patiënt de waarheid moet kennen, omdat het voor zün familie noodig te .dat bü orde op zün zaken stelt. En hoelang wordt niet vaak het tijd stip verschoven, waarop men den zieke durft aan te manen, zün ziel gereed te maken voor de groote reis? Het te zonder eenlgen twijfel, dat bü katho lieken en geloovlge protestanten dit alles veel gemakkelüker wordt verdragen dan bij men- schen, die geen geloof in de eeuwigheid heb ben. Voor hen immers te dit leven alles voor ons is het wel veel, maar in zekeren sto toch slechts een strijd, en een voorbereiding. Dit maakt voor de artsen de practük onder de katholieken gemakkelüker. Toch mag de arta. Indien hem dit vertrouwen niet uitdrukkelijk of stilzwügend geschonken wordt, rich niet ge heel en al op den stoel van den priester zetten. Een zekere bescheidenheid te hier noodig Dit alles betreft nu «el het allergrootste probleem’ de zekerheid van een langdurig lüden en dn verwachting van den dood. Maar er zün nog veel meer werkingen van de ziekten op den geest. En hierover een andermaal. De heer Zwart, van de Volksgezondheid, die rechtstreeks staat onder dr. Berger, zoo zeide dr. Houthuis nog. gaf mjj deze opdracht. Er moet gekeurd worden op qualitelt, want, aldus had men in Den Haag gezegd tot dr. Houthuis, de toeslag, die moet worden betaald, te al in den verkoopprijs verdisconteerd. Op de vraag van den verslaggever, of dr. Houthuis niet meende, dat er iets niet in den haak was. antwoordde deze: dat bewüst toch wel het feit, dat ik met Den Haag telefo neerde!" De eenlge nieuwe klank, dien we ojjvln- gen, te deze, dat oe Staten-Generaal niet slechts met het woord, maar ook met de daad biük moesten geven te beseffen, dat Indlë autonoom te. Men vraagt maar aan den minister, of hü over allerlei zaken uit spraak doen wil en men vergeet voortdu rend, dat, zoolang over die zaak geen con tact geweest te tusschen Gouvemeur-Gene- raal en Volksraad, een uitspraak van den minister te Den Haag ongewenscht kan zijn. lamd. Voor hü stierf zei hü tot zün Wwth»«w •Jk ga gezond van hart dood, maar K. heeft mü gestoken.” Ook tegen een wachtmeester van de mare chaussee uitte hü zün bewering. De marechaus see haalde K. bü den stervende. Tonnaer richtte zich op zün sterfbed op en slingerde den ander de heftige beschuldiging tegemoet: Jü hebt het gedaan. K. ontkende echter en verklaarde niets met T. te maken te hebben. Tonnaer stierf. K. werd niet gearresteerd. Slechts werd hem een verhoor afgenomen. Het raadsel van dezen moord heeft büna een jaar lang de gemoe deren te Echt bezig gehoude.n Algemeen wees de volksmond K. als den dader aan. Zün ver bluft te Echt werd hem daardoor niet gemak- kelük gemaakt; Thans te K., zoo lezen we In het waaraan wü dese büsonderheden ontleenen, op last der Justitie te Roermond door chausse< van Echt aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Hü werd aan een streng verhoor onderworpen en te daarna opgesloten. Uiteraard won de eugenische beweging het meest veld in de landen, waar de materieele welvaart bet grootst en de levensomstandig heden van de massa het gunstigst waren. De Vropaganda voor rasverbetering, voor het af wenden van riekten en kwalen, het aankweeken »»n een gezond en het tegenhouden van een ziekelük nageslacht won in de Vereenlgde Blaten van Noord-Amerika, in Dultschland en Zwitserland de openbare meenlng en deed den drang naar het treffen van wettelüke maat regelen opkomen. Zoo hebben in Amerika reeds twintig staten wetted aangenomen op verplichte beperking van een overmatig kinder tal b(j slechte erfdragers. Deze wetten bepalen ttah voornamelijk tot het kunstmatig on vruchtbaar maken van geesteszwakken of «eestesrieken voordat dezen uit een staatsin richting voor de verpleging van zenuwzieken uit een gevangenis worden ontslagen. Der tien staten voeren deze maatregelen zonder dwang. dat te met volle instemming der pa tiënten of van hun voogden uit. In zes staten *ün de wetten van zuiver eugentechen aard, ta twee staten zün ze ten deele met straf- btaztregelen vermengd; zoo b.v. het voorkomen Wb zedenmisdrijven van psychopathen. die *0 voorwaardelüke straf hebben gekregen. Brttech Canada heeft sinds 1928 sterillsaUe- •etten. Het Zwitsersche kanton Waadt heeft •tads 1929 zulk een wet. Het was de eerste ®*ropeesche. zuiver eugenische sterllteatlewet- ttvtng. In andere kantons van Zwitserland •enten al sinds jaren zwakzinnige personen, ®e verpleegd werden, op voordracht en op tasten van de armbesturen onvruchtbaar ge- •taritt. in Denemarken werd In 1939 een wet tangenomen, volgens welke degenen, die een •driunlsdrüf plegen en zü. wier voortplanting •“•••enscht wordt geacht voor de maat- tebappi). onvruchtbaar kunnen worden dwang te hierbü niet vastgelegd. ta Dultschland eindelük werd in 1931 een Gisteravond was het in de afdeel!ngen onder zocht. vanmorgen was het Eindverslag van den Senaat klaar en mondeling heeft dr. COLIJN zün antwoord gegeven op de in dat verslag ingébrachte bezwaren. Men had bedenking ge opperd tegen de gedragslün, die de Regeering blükens haar antwoordnota aan de Tweede Kamer voornemens is te volgen tegenover de dollarobligaties. die zich nog niet ter conversie hebben aangemeld. Naar men rich wellicht her innert, zal de Regeering deze obligaties, die rich grootendeels in Amerika bevinden, alsnog inwisselbaar stellen tegen schuldbewüzen van de nieuwe 4 pet. guidensleening op de basis van 2.45 per dollar. Zouden er dan nóg obligaties van de dollarleenlng overblüven. dan zouden deze te züner tüd te New York betaalbaar worden gesteld met inachtneming van de Ame- rikaansche wet, die de goudclausule ophief. Men achtte dit voornemen niet in overeenstem ming met de standing van Nederland als debi teur, men was ook van oordeel, dat deze hou ding niet ztrookte met de houding, door de Regeering in het algemeen ten aanzien van het goudvraagstuk en het integraal voldoen aan aangegane verplichtingen ingenomen. De Katholieke afgevaardigde BLOMJOU8 verklaarde zich door 's Ministers antwoord be vredigd. En het ontwerp werd zonder hoofdelüke stemming aanvaard. de landbouw- waarvan de cüfers zoowel als de toelichting een gesloten boek vormen, dan is het de varkensafdeeüng. In de toelchting staat niets en de begrootlng van Inkomsten en uitgaven bestaat essentieel slechts uit sluit- en memorieposten die dus evenmin basis van verdeellng kunnen zün. Wü vermelden daarom slechts, dat de begrootlng In Inkomsten f 11.703.900 vermeldt en in uit gaven f 12.703 900, zoodat er een nadeelig slot geraamd is van f 1.000.000. Z. H. Exc. de Blsschop van ’s Hertogenbosch heeft benoemd tot Geestelüken Adviseur van de afdeellng Eindhoven van den Ned. R.K. Bond van Werkmeesters en ander toezichthoudend personeel, kapelaan P. Mutsaers ,JL Gerardus Majella”; van de afdeellng Eindhoven van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, ka pelaan A. Swagemakers. „H. Petrus”, van de afdeellng Zevenbergen van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond kapelaan H. A. G. Hens; tot Directeur-Voorritter van de plaatselüke afdeellng van „De Jonge Werkman” te Til burg, conrector G. van Hout; tot Kerkmeester te Empel en te "s-Bosch „H. Antonius” resp. de heeren Gerardus van den Berg en Joannes van der Sanden. De „Driehoek”, orgaan van den Ned. Indus trie- en Handelsraad, bespreekt het feit, dat bü de afdeellng Varkenswet der begrootlng van het Landbouwcrisisfonds niets te vinden is no pens de uitgaven der Varkenscentrale, óók niet wat betreft personeelsuitgaven. Het blad merkt op: ..Als er één afdeellng van crisisbegrooting is. ten aanzien half eugenische, half ztrafrochtelüke wet op de sterilisatie Ingediend. Het Centrum ver klaarde rich daar op zedelük-godsdienstlge 1 sronden tegen, terwül de communisten het wetsontwerp bestreden, omdat zü er een nieuwe soort klassenjustitie in zagen. Gelijk bekend heeft de nieuwe nationaal-«»rtau«tiwhe re_ Keeping een zuivere sterillsatiewet afgekon- dtatd. waardoor de overheid dwingend in de voortplanting kan ingrijpen. De vraag rijst onwillekeurig: waarom heeft deze Dultsche wet zooveel opschudding ver wekt, terwül dergelüke of soortgelijke wette lüke maatregelen toch al eerder in tal van andere landen getroffen waren? Het antwoord moet ongetwüfeld aldus luiden: omdat de Duitsche wet als belangrük onderdeel van een nieuw regeeringsprogram. als hoeksteen van een nieuwen staatsgodsdienst, met veel em- Phase werd aangekondlgd. Het Hitlerbewlnd greep terug naar den heidenschen tüd, toen het burgerschap van een staat als het hoogste menschelük goed werd beschouwd. De vrüe burger van den Romeinschen staat voelde zich een heel büzonder wezen in deze werela. Zoo heeft de nieuwe Duitsche regeering zich voor genomen het verhevenheldsgevoel van het Germaansche ras bü den Dultschen staats burger op te wekken en dit burgerschap door de bezitters als het hoogste geluk op aarde te doen beschouwen. Vanzelf gaat daarmee ge paard. dat de echte Dultscher zich met lijf en ziel aan zün land verknocht voelt en het heil van den Staat alz het ideaal van zün leven beschouwt. In dien gedachtengang paste de Jodenvervolging, het ultslulten uit alle openbare functies van menschen van een ander ras; in dienzelfden gedachtengang past ook de propaganda voor het aankweeken een sterk en raszuiver nageslacht Vandaar, dat het nieuwe Duitsche bewind in tegenstel ling met wat vroeger op dit gebied in andere landen gebeurde, haar sterillsatiewet niet enkel op misdadigers toepasselük verklaarde, maar een leger ambtenaren aanstelde, die allen tot onvruchtbaarmaklng kunnen dwingen die er van verdacht worden ongewenschte elementen te kunnen voortbrengen. Zoowel om het dwingend karakter als om de uitgebreid heid, alsook om de felle manier van aankondi ging heeft deze Duitsche wet groote beroering verwekt, vooral de gewetens der geloovlge christenen wakker geschud en protesten geestelüke overheden uitgelokt. In een volgende beschouwing hopen wü het katholieke standpunt tegenover dit soort deme wetgeving en ten oprichte van sterilisatie in bet algemeen uiteen te zetten. HOMO SAPIENS e voorstanders der eugenische beweging, de propagandisten van de idee der menschelüke rasverbetering, die wü ta (en vorige beschouwing introduceerden, lieten bet niet bü het uiten van mooie phrasen en bet verkondigen van schoone leuzen. Zü ytrten niet alleen, dat zü zeer invloedrijke en boogzt wetenschappelüke mannen iri hun midden hadden, zü verstonden ook de kunst mn in betrekkelük weinig jaren hun ideeën in <ljden kring te verbreiden en hun leer in toe passing te doen brengen, zoowel vrijwillig door bun talrijke aanhangers als door 'drang en dwang van overheidspersonen. De leer der menschelüke rasverbetering acbünt voor bet thans levende geslacht een groote aantrekkelükheid te bezitten. Dit feit behoeft niemand te verwonderen. De tech nische vooruitgang, welken wü de laatste halve eeuw hebben meegemaakt, mag ongehoord, nooit gedacht en wereldhervormend heeten; minder aansprekend maar niet minder belang rijk zün de veroveringen welke in denzelfden tüd de medische wetenschap heeft behaald. Die schitterende resultaten van heel- en ge neeskunde mogen minder tot de verbeelding ipreken dan b.v. het bouwen van een lucht schip en het construeeren van motoren, waar door de uiteinden der wereld over een afstand van enkele dagen met elkander verbonden worden toch trokken zü wel zoozeer de aan dacht, ook van de massa, dat er een totale omwenteling kwam in de waardeering van het menschelük leven. Ieder begon in zün omge ving op ziektegevallen te letten, welke nog voor kort als doodelük bekend stonden, of wel bet slachtoffer levenslang tot InvaUde maak ten. De nieuwste medische vindingen wendden in dergelüke gevallen den dood af en bouw den schünbaar verwoeste Uchaamsdeeien we derom op. De belangstelling in dit werk der medici groeide sterk, niet het minst door de kostbare verpleging in de tot het uiterste ge perfectioneerde ziekenhuizen en door het door brekende inzicht, dat de veel verbeterde hy giene en de afweennaatregelen van den open baren gezondheidsdienst, ondanks den snellen groei der bevolking, de verwoestende epide mieën van pest, cholera en dergelüke van de menschheid afwendden. De zucht naar levensbehoud is ieder mensch aangeborenin den eenen tüd echter is ze zoowel massaal als Individueel krachtiger dan in den anderen. Denken wü ons eenlge oogen- blikken het vreugdelooze van de laatste crisis jaren weg. dan was een sterke levenswil bü ons geslacht wel verklaarbaar; de materieele vooruitgang, gepaard aan allerlei uitvindingen ter vergemakkelüklng en veraangenaming des levens, samen met de büna almachtige me dische wetenschap, de zichtbare stüging van de gemiddelde leeftüdsgrens en het ópschie ten van een in sport getraind jong, krachtig geslacht; dat alles prikkelde de natuurlüke neiging oz» het leven zoo lang mogelük te Nkken-en de omstandigheden van de komende levens zoo gunstig mogelük te maken Zoo wmd de propaganda voor eugenese een vrucht baren bodem in dit geslacht. Het programma der rasverbeteraars was daarenboven zeer be grijpelijk en aantrekkelük. Op de eerste plaats etond volks- en jeugdvoorhchtingde Jeugd noest met het oog op goede nakomelingschap keren de erfelükheden van de eigene familie en die van de famiUe van de toekomstige levensgezel of -gezellin te bestudeeren. Zoo «natonden de fanuliestudie, de tabellen der voorouders, bet uitvorschen naar de ziektege- schiedenls van zü linies enzoovoort. Belang- rijker was het opwekken tot strüd tegen de gnlschtsziekten als gevaarlijke rasbedervers, BM minder tegen het alcoholisme en besmet- telijke ziekten. Het aantrekkelükste in de propaganda der rasverbeteraars was de strijd tegen bet twee-, één-, en géén-klnderen zysteem van de gezonde echtparen, van wie niet anders dan gezonde kinderen te verwach ten zouden zün. Consequent werd daaraan hst verlangen toegevoegd, om een overmatig kindertal van slechte erfdragers (zwakzinni gen. geesteskranken. lüders aan vallende Nekte, alcoholisten en dergelüke) in te per ken. waarbü zich tenslotte de eisch om wette lüke ondersteuning van kinderrijke, gezonde echtparen aansloot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5