Nog Indische begrooting Bescherming openbare orde 1 L' Onrust in Indië 1 Economisch accoord met België i RADIOPROGRAMMA VAN ALLES WAT PARTIJEN VOLDAAN ONTWERP IS DEEL DER HERZIENINGEN Ir. MUSSERT EERVOL ONTSLAGEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL DOBBELEN TWEEDE KAMER Donderdag 1 Maart 1934 Koppensnellers-straf Nog De overeenkomst met Pastoor J. D. M. Meijer *f* Verbouw peulvruchten Italië DOKTER J. GR1BLING t 63.000 verduisterd! MAATCONFECTIEBEDRIJF Het bloembollenbedrijf Persvrijheid misbruikt CONFECTIEFABRIKANTEN De heer Stumpel Kamerlid Het volksgericht te Zoutkamp I De missie-wedstrijd Breda-Haarlem DE ONNES-NIJENRODE- AFFAIRE De schietpartij te Muiden De Nederlandsche zuivere palm-en 15cts. olijfolie zeep van POKKENEPIDEMIE WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 Ir Kamermuziek 10.10 Ontwaken DEN HAAG, 27 Februari 1934. orkest o. 1. werd en WIJ goedgekeurd. Rattend herder van Westwoud van worden ut. Rutgers DR argument ia door de jarenlange practük Volstrekt weerlegt. Sovcpdleih aldus dr. Rut- Verdienstelijk geneesheer heengegaan onge- der VAN kort Daarnaast verwijst hij naar het boven aan gevoerde betreffende den Internationalen aard van het vraagstuk. Het is daarbl stelling te bei de O. 8. P. relaties onderhield, voorkwam. De papieren van Sjahrlr welke te Bandoeng wa^en achtergelaten, zijn in beslag genomen. Sjahrlr PARUS (Eifel). 1 foonmuziek; symphc mof oon muziek. PARUS (Radio). 1798 M. 8 20 Gramo foonmuziek 12.20 Gewijde muziek 8.20 Opera. MILAAN, 3t>» ïvi. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuziek 7.10 Gramofoon muziek 8.10 Opera-uitzendlng. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.20 JL’ Arléslenne", drama in 3 bedre ven doline-orkest o. 1. Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. r— 7.22 Wagnercon- cert door het omroep-eymphonle-orkest 8.35 Italiaahsche muziek door het omroep orkest o. 1. v. St. Nawrot 9.50 Dansmu ziek. BEROWVNMTER. 540 M. 7 00 Piano recital 7.35 Omroeporkest. De vijf personen, die in verband met bet volksgericht te Zoutkamp waren gearresteerd ■Un thana op vrije voeten gesteld. Men bedenke, dat opneming van de opruien de woorden in een groot dagblad aan die woor den In het algemeen grootere bekendheid geeft dan vermelding in het stenografisch t Uiteraard aal bjj de beoordeellng. of art 131 toepasselijk is, op de wijze van weergeven van •ij apotheker» an droguran yarkrqgbaar. Dr. COLIJN heeft in zijn antwoord opnieuw met nadruk verklaard, dat de Overheid een recht als dat van art 177 der Indische Staats regeling eigenlijk niet moet hebben. Onder de huidige politieke omstandigheden ziet hij ech ter geen aanleiding, om deze zaak aan de orde te stellen. De aiirorltelt, die omtrent de toe passing van art. 177 de beslissing heeft, Is de Gouverneur -Generaal. En als deze hier naderde de Minister al weder dichter bl) het standpunt van Ir. Feber terzake van die hem aueen competeerenae beslissing eene uitspraak van den Volksraad uitlokt, dreigt gevaar, dat de grens rosse hen uitvoerend gezag en adviseerend college ver vaagt. Ook sprak Dr. Colün nog eens uit, dat het Intact houden van een cultuurcomplez geen argument is om een bepaald gebiedsdeel voor het Christendom gesloten te houden. Terzake 'van de onderwijspolitiek der Indi sche regeering heeft de Minister zich beperkt tot eenige zeer algemeene bespiegelingen en tot de uitspraak, dat bjj de bezuiniging het „gelijke monniken, gelijke kappen” voorop moet staan. Mochten er bij den spoed, waarmede het be- zulnlglngswerk moest worden verricht, fouten gemaakt zijn, dan zal MJ de Indische regee ring ongetwijfeld de ernstige wil voorritten, om die fouten te herstellen. De Kamer is thans gevorderd tot aan de be- begrootlng van den Dienst der Volksgezondheid. werd aangeboden, zaten ojn. aan graaf de Bro- quevllle, minister Cauwelaert, de Nederlandsche gezant te Brussel Jhr. mr. Tjarda van Starker borg Steehouwer, minister Verschuur en de heer Bonthuis van net ministerie van Landbouw te ’s Gravenhage. De woorden „groep van de bevolking" In art. 137c omvatten alle categorieën van personen, die, op welke wijze ook, een gemeenschappe lijk kenmerk hebben en daardoor, vanuit zeker gezichtsveld, in bepaalden zin een eenheid vor men. Het betreft dus uitlatingen over de Joden, de predikanten, de geestelijkheid, „de drankbe strijders”, enz. Zulke uitlatingen, beleedlgend, hebben de strekking, groepen van de bevolking tegen elkaar op te zetten. Naar wjj vernemen, zal de strandfotograaf. die eenige maanden geleden een schietpartij heeft gehouden in den Muldenschen gemeente raad, niet voor de rechtbank terecht staan. De zaak zal niet naar de zitting worden ver wezen, doch de dader zal In een rfjkskrank- zlnnlgengestlcht worden geplaatst. Dit laatste gebeurt op advies van de psy chiaters, die In deze zaak rapport hebben uit gebracht. Maandag is in Huize ,JBt. Bavo” te Heem stede In den leeftijd van 70 jaar overleden de zeereerw. heer J. D. M. Meyer, rustend pas toor van de St, Martlnuskerk te Westwoud. vragen, wel wijze misbruik Is gemaakt van de vrijheid van drukpers, zoodat de ingetreden reactie niet uit sluitend aan de groote gevoeligheid mag wor den geweten. De zevende dag van het proces Inzake de verslag. NUenrode-affaine heeft niet veel nieuws ge bracht. Het getuigenverhoor werd voortgezet en vooral Wltbraad aan den tand gevoeld, waar- het opruiend gedeelte van de rede en op een na de zitting tot Donderdag werd geschorst. De Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberae sul Donderdagmiddag in het gebouw van do Tweede Kamer een bespreking houden met de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het maat-confectiebedrijf. Indien de correspondent van eenlg dagblad strafbare gedeelten van een redevoering In de Tweede Kamer toch in sjjn courant doet opne men, al dan niet in verkorten vorm, te toepas sing van art. 131 seker niet onder alle omstan digheden uitgesloten. z' z"")//S" Wijlen pastoor Meyer werd priester gewijd 1890, was daarna kapelaan te HellevoeUfluls, Leünulden, Westwoud en Leldschendam, 5 Maart 1907 werd hjj benoemd tot pastoor te Noord-Zijpe en 1 Januari 1918 tot pastoor te Westwoud. 11 Augustus 1928 werd hem eervol ontslag uit zijn pastoraat verleend en nam hü als rustend geestelijke zün intrek in Huize ,j8t. Bavo" te Heemstede. De Metten zullen gezongen worden tn de St. Bavokerk te Heemstede, Woensdagavond half acht; de Lauden Donderdagmorgen om half tien, waarna om tien uur de plechtige uitvaart en begrafenis sullen plaats hebben. een hoofd bestuurslid der P. N. I. gearresteerd DJOCJA. 27 Febr. (Aneta) De door H. J. de Br. gepleegde verduisteringen beloopen f 63.080.waarvan slechts f 1300.aan In- De B- toekende destijds, met het diplom* eindexamen H. B. S. op zak, voor het Indische leger. Hij verliet den dienst als sergeant-majoor met f 80.pensioen per maand 10 jaar ge leden pleegde hü als penningmeester van den Katholiek-Socialen Bond fraude, die echter me* den mantel der liefde werd bedekt. De laat ste Jaren stopte hij het eene gat met het an dere. Hij keerde zijn geldschieters 10 tot IS procent .rente uit, waarop deae steeds bereid bleken hem nieuw geld te leenen. Ir. FEBER, die zich, wat de zaak zelf be treft, nog eens bij dr. Rutgers aansloot, merkte terecht op, dat het van een afgevaardigde der rechterzijde toch een eenlgszlns vreemde hou ding is, wanneer hij een toestand, waarin deze regeering beslissen kan over de al of niet toe lating van missie en zending In een bepaald gebiedsdeel, prefereert boven een regeling, waaronder dat gebiedsdeel dan toch in ieder geval gechristlaniseerd kan worden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer In zake het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde wordt het volgende ontleend: WEENEN, 507 M. 6.15 Omroeporkest o. 1. v. Max Schönherr 8 05 Weenache symphonle-orkest 9.40 Gramofoonmu- alek. Bij de Tweede Kamer te Ingekomen een Jive van den voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de loden der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal, houden de mededeellng dat de heer E. J. M. Stumpel. benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal, heeft bericht, dat hij zijn aanneemt. De R. K. voetbalverenigingen, die door een oom petit ie-wedstrijd verhinderd zijn den grooten Mlssle-wedstrüd Breda—Haarlem, welke op 4 Maart aj. te Dongen gespeeld zal worded, bij te wonen, kunnen, mits zij dit terstond doen, aan het bestuur van hun bond uitstel van dezen oompetltle-wedstrüd vragen, welk uitstel in ieder geval wordt verleend. De argumenten van „ordever storing” door het brengen van het Christendom door dr. Rutgers weerlegd Hij begreep, dat het geven van eene garan tie door den mi nister, zooals Ir. Feber oorspron kelijk gewenscht had, niet goed mogelijk was. maar anderzijds bestreed hü toch met klem de ar gumenten, die ook In den Volksraad tegen de toelating van missie en zen ding op Ball zijn aangevoerd. Hit argument bij uitstek, de ordeverstorin- 8«n. die van de toelating der christelijke pro paganda op Ball het gevolg soaden zijn, ontzenuwde hij volkomen door erop ie wijzen, dat precies hetzelfde argament aangeveerd la, toen beslist moest worden over de toelating in Bete. Bü de beoordeellng van de wettelijke voorzie ningen. welke hier te lande noodzakelijk zijn, moet met de geestesstroomingen in andere Euro peesche landen ten zeerste rekening worden ge houden. Het ontwerp moet worden gezien als herzie ning van een deel van de bepalingen betreffen de de openbare orde. In aansluiting aan een eerste wet op dit gebied, het s. g. unlfonnver- bod, herziet het ontwerp een aantal bepalingen betreffende de openbare orde uit het Wetboek van Strafrecht. Verdere voorzieningen worden overwogen. Het te zeerwel mogelijk, dat daarbij ook een wijziging van de regeling van het veree- nlglngsrecht aan de orde zal komen. Dit hangt mede van de ontwikkeling van de gebeurtenis sen af. De minister kan niet Instemmen met de le den, die meenen, dat de waarschuwing gepast te, dat niet te spoedig moet worden toegegeven aan de stemming van het oogenbllk. Dinsdagmiddag om twee uur werd de buiten gewone zitting der Provinciale Staten van Utrecht door den Commissaris der Koningin dr. H. Th. s’ Jacob, heropend. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht, Inzake de verbetering van de afwate ring van de Geldersche Vallei, werd, nadat over dit onderwerp algemeene beraadslagingen wa ren gehouden, z. h. aangenomen. Aan de orde kwam hierna het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van eer vol ontslag aan Ir. A. A. Mussert, hoofdlnge- nleur van den Provincialen Waterstaat. De heer Llth de Jeude deelde mede, dat over dit onderwerp In de afdeellngen geen opmer kingen waren gemaakt. Te dezen aanzien brengt hij onder de aan dacht, dat ia tat laatstea W4 ap eari grevs De leden van de drie landarbeidersbonden hebben naar „Het Volk” meldt, overeenkomstig het advies der hoofdbesturen de loonvoorstellen van de werkgeversbonden In het bloembollenbe drijf voor de afsluiting der collectieve arbeids overeenkomst voor 1934'35 bij meerderheid van stemmen aanvaard. De loonsverlaging be draagt 5 pCt. BIJ de onderhandellngen. welke de Belgische minister Sap onlangs te Den Haag heeft ge voerd met den Nederlandschen minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, werd, zoo- als bekend Is, een voorloopig accoord bereikt. Dinsdag zijn te Brussel tusschen beide minis ters de modaliteiten der toepassing van dit ae- coord geregeld. Er werd voor beide partijen een bevredigende bplossing bereikt inzake den in voer in België van aardappelen, groenten, var kens- en schapenvleeseh. De Belgische minister van Landbouw behoudt de controle over den prijs en de hoeveelheid der in te voeren pro ducten. Met 1 Maart zal In verband hiermede ook het accoord, wat den Invoer In Nederland betreft, van Belgische njjverhelds-proekicten. In werking treden. Mr. Verschuur is te Brussel In gezelschap van minister Sap ontvangen door den Belgischen minister-president graaf de Broqueville, met wien hü een hartelijk onderhoud heeft gehad. Aan het noenmaal, dat door minister Sap „Groepen van bevolking” ayn alle categorieën van personen met gemeenschappelijk kenmerk Het is daarbij niet mogelük. de strafbaar- tpérken tot beleedlgende uitlatin gen over groepen, die zich geheel In Nederland bevinden. Vele groepen zün Internationaal. De minister acht onder bepaalde omstandig heden zeker mogelük, dat beleedlglng van bui tenlanders hier te lande de openbare orde in gevaar brengt. De Indische „haatzaalartlkelen" zün van veel wüdere strekking dan de In het ontwerp voorgestelde bepalingen. De artt. 418 en 419 van het wetboek van strafrecht geven, naar uit strafvervolgingen te gebleken, voldoenden waarborg, dat bü persde- Ucten een verantwoordelüke dader kan worden achterhaald. De strafwet biedt bü stelselmati ge drukpersdelicten daarnevens mogelijkheden van takelüke repressie. Ht’IZEN, SOI M. KRO 8.00 Morgen- eoncert NCRV 10.00 Gramofoonmuziek 10.15, Morgendienst door dz. H. C. v. d. Brink 10.45 Leger des Helto-kwartlertje (gr.pl.) KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Coded, halfuurtje door kap. J. H. A. Hendriks 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud NCRV 2.00 Fraaie handwerken door me). C. AbllJ 3.00 Gramofoonmuziek 3 30 Rustpooe 4.00 Bijbellezing door ds. C. C. C. Visser 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort 5.30 Concert door H. Herman, viool. Ferd Kloek, orgel 7.00 Politieberichten 7.10 Jetske van Oppen draagt enkele gedlcbtjee voor uit haar bundel „Van lief en leed” 7.30 Weekoverzicht door C. A. Cray* 8 00 Uitzending van het biduur voor den oogst uit de Kben Haëzerkerk te Den Haag 9.30 Gramofoonmuziek 9 45 Ouderuur- tje. A. J. Drewea: „Wat lezen wij?” 10.15 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. De excessen van het anti-semitlsme gezien de ervaringen tn het buitenland, zeer om strafrechtelüke bestrijding. De minister sluit zich geheel aan bü de le den, die van oordeel zijn, dat, zoo niet door maatregelen als de thans voorgestelda. de rechtsorde bewaard blüft, binnen niet langen tijd nog heel wat verder gaande maatregelen noodlg zullen blüken. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10 00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Zang door mevr. Bodl Kramer -l.ve Cursus klnderkleedlng door mevr. I. de Leeuw van Rees 11.30 Plano door ADton Klumper 12.00 Omroeporkest o. 1. V. Nico Treep. Afyew door gramofoonmuziek 3.15 Half uur voor de vrouw. Dr. W. H. Posthumus v. d Groot: „Huishoudboeken en hulshoudboeklngen” 2.45 Oramo- foonmuzlek 3.00 Verv. knipcursus door mevr. I. de Leeuwvan Rees 4.00 Mevr. Ant. v Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Radlo-Tooneel voor grootere kinderen: „Óp zoek naar de schatten ven Bldoux”. Hoorspel naar een boek van Pr. J. P. Val- kema Blouw door Cor Hermus. Leiding Kommer Kleyn 5.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7 00 Kamermuziek door het Guamerlkwartet 7 30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8 00 Vaz Dies 8.05 Jack Hylton en zijn band 8.45 Oyclua: Drie Franache chanaonnlëres. II. Charlotte Dauvla 9 30 Aanalultlng met het Concertgebouw te Amsterdam. Con certgebouworkest o. 1. v. Henri D. van Goudoever Ruth Poeaelt. viool 10.15 Gramofoonmuziek 10 30 Kovacs Lajos en Zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 11.15 Kovacs La joe en zün orkest 13.00 Sluiting. teruggedeinst Studie voerde. Dr COLIJN zal evenwel aartdringen, dat men het speciale vraagstuk van de Europeesche. die met een Mohammedaan trouwt, uit het rui mere kader lichte, opdat althans op dit gebied eene oplossing verkregen worde. De algemeene 'klachten van den Indlschen Vertegenwoordiger van Moscou over den vrou wenhandel In Indië noemde Dr. Colün waarde- •ta. De Vtttenbondscommlssle was over de hou ding, door het Nederlandsche Gouvernement ip het algemeen tegenover dit euvel aangeno men. vol lof. En als men concrete ergerlüke staaltjes noe men wilde, dan zou de Minister bereid zijn, stappen te doen. Maar zoo is het met klach ten uit den conununistlschen hoek gewoon- lijk. Exclamaties, waaraan men bü nader on derzoek maar zeer weinig houvast heeft. BU de begrooting van Financiën Is door Ba ron VAN BOETZELAER even het opiumvraag- stuk ter sprake gebracht. Dr. Colün verklaar de opnieuw, dat de Regeering haar doel: al- geheele uitbanning van dit vergift, In het oog blüft houden, maar dat, om dit doel te be reiken, afschaffing van de opiumrégle schikt is. Intusschen loopen de omzetten opiumrégle zeer aanzienUJk terug. De begrooting van het Departement Binnenlandsch Bestuur deed sommige leden de heeren van Boetzelaer en Cramer nog eens terugkomen op de reeds schriftelük ge oefende critlek op het optreden êener tuchtl- gingsexpeditle tegen koppensnellers op Nieuw- Gulnea. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta) Boeten Sjahrlr, het eenige hoofdbestuuralld van de P. N. I. dat sich nog op vrüe voeten bevond, is, na knap spéurderswerk in den kampong Ped- jambong gearresteerd, hetgeen zijn reeds voor genomen ultwüken naar Nederland, waarmede hü vla de echtgenoote van een voormap van In een te Amsterdam gehouden vergadering te besloten tot de stichting van de Federatie van Vereenlglngen van Nederlandsche Confec- tiefabrlkanten. Tot deze Federatie zijn toegetreden de vol gende organisaties: de Vereeniglng voor Neder landsche Confectlefabrikanten te Amsterdam, de Landelüke Bood van Confectlefabrikanten te Rotterdam; de Oostelüke Bond van Confec tlefabrikanten te Enschede; de Bond van Kle dingfabrikanten te Groningen en de Vereenl- ging van Confectlefabrikanten in en bulten Twente. Het bestuur zal bestaan uit tien leden. Als voorzitter werd gekozen de heer M. Busan, lid der firma De Vries en Susan te Amsterdam. Tot secretaris mr. W. Moerel te Amsterdam. Overigens matigde hü zich geen oordeel aan. Men kan op dergelüke feiten nu eenmaal geen goeden kük hebben, als men er niet persoon- Mjk bü geweest is. Dat de bestuurstaak in Indië zooveel moge lük op de inlanders zelf moet worden over gedragen de heeren CRAMER en KEMPEN roerden dit vraagstuk in het aan Dr. Colün is nog altijd van die mee- nlng. Hü wil op dit gebied zelfs zeer ver gaan. Maar geleidelükheid sta daarbü op den voor grond. En op het oogenbllk kan Indië eene krachtige Europeesche leiding nog allerminst ontberen. Bü de begrooting van Onderwüs en Eere- dienst Is natuurUjk nog eens de toepassing van art. 177 der Indische Staatsregeling ter spra ke gekomen. De antl-revolutlonnalre deskundige dr. RUT GERS. met dr. Coljjn op hetzelfde prindpleele standpunt staande als ir, Feber, toonde zich over de wüze, waarop dit artikel In Indië ge hanteerd zal worden, minder gerust. De drie Centrale Landbouworganisaties heb ben zich onlangs tot den Minister van Econo mische Zaken gewend met het verzoek wel te willen overwegen of aan den verbouw van peul vruchten steun zou kunnen worden verleend. Thans heeft de minister In antwoord op dit schrijven van de drie Centrale Landbouworga nisaties medegedeeld, dat hü reeds eenlgen tüd geleden den Regeerlngscommlsserls. belast met den steun aan den graanbouw, had verzocht deze aangelegenheid te bestudeeren en dat het door dezen onlangs uitgebrachte rapport hem, den Minister, heeft bevestigd in zün meaning, dat de verbouw van peulvruchten met name groene erwten, veldboonen, bruine en witte boo- nen zooveel mogelük behouden moet blüven. Voor veldboonen Is zelfs zoo sghrüft de Minister letterlük gezien de beperking van den verbouw van verschillende hakvruchten en zaderüen, eenige uitbreiding niet ongewenacht. Over deze aangelegenheid zal nog het oordeel der Landbouw-crisls-commlssie warden Inge wonnen. Eventueel te nemen maatregelen zullen, voor zoover zü een dlrecten steun Inhouden, slechts gelden voor den oogst 1934 en niet voor daaraan voorafgaande. Telken morgen ontwaken we. Ont waken we algeheel? Zien we wel klaar den nieuwen dag die voor ons ligt met eigen taak en eigen plich ten en eigen vreugde en leed? Ontwaken we wel tot het besef dat we niet moeten werken voor een oogenbllk gewin, niet uit sleur maar voor een hoogere bedoeling. Eenmaal tullen we ontwaken tn het klare licht der waarheid, maar dan kunnen we niets meer doen.Thans te nog ons de dag gegeven om te wer ken aan ons eigen geluk. Laat ons daarom lederen dag gebruiken en lederen dag opnieuw ontwaken tot het besef: „wat baat het too we de heele wereld winnen docb schade lijden aan de tiel”. Wat baat het. Tot de klaarheid van het antwoord hierop moeten we lederen ochtend ontwaken. Onze Rotn. correspondent seint ons d.d. 27 Februari: De onderteekenlng der handelsovereenkomst tusschen Nederland en Italië zal In de eerstvol gende dagen plaats hebben en geschieden door den Nederlandschen gezant dr. J. A. N. Patün die de onderhandellngen welke van Nederland sche züde gevoerd werden door dr. Hlrschfeld en den heer Louwes, en waaraan ook minister Verschuur persoonlük heeft deelgenomen, voor het mserendeel heeft bügewoond. De gesloten overeenkomst brengt voor Neder land eenige douane-verbeterlngen ten aanzien van fokvee en Schiedammer en Goudsche kaas, terwül de bestaande bepalingen ten aanzien van aardappelmeel en dextrinen gehandhaafd kon den worden. Ook werd een regeling getroffen voor den In voer van taploca-wortelmeel uit Nederlandsch- Indlë. Aan Italië werden eenige verbeteringen aan geboden voor den Invoer In Nederland van citroenen, perziken en vroege bloemkool, terwijl voorts een regeling getroffen werd omtrent het Italiaanse!) aandeel in een aantal geconttngen- teerde artikelen, alsook in en omtrent den afzet van Itallaansche gepelde rüst In Nederland. Het accoord biedt mogelükheden voor de ver dere ontwikkeling van het wederzüdsch han delsverkeer. Bovendien zullen binnenkort besprekingen geopend worden over de ontwikkeling der han- delsbetrekkingen tusschen Italië en Neder- landsch-Indlë. Van het offlcleuse Itallaansche persbureau Stefanl ontvangen we over het accoord het vol gende communiqué: „De handelsbespreklngen tusschen Italië en I Nadat zü de vorige week met haar algemeene I beschouwingen over het Indisch beleid klaarge- I komen was. heeft de Tweede Kamer heden haar I budgetaire taak ten aanzien van Indië voortge- zet met de behandeling der in verschillende I wets-ontwerpen belichaamde onderdeelen van de I Indische begrooting. Erg belangrük is deze bezigheid doorgaans niet. De groote kwesties immers zün al bü het algemeen debat grondig doorgenomen. En als daar dan nog bükomt, dat de minister van Ko loniën zooals Dr. COLIJN niet ten onrech- te doet met zekere consequentie allerlei aange roerde onderwerpen, waaromtrent men In Indië nog niet tot beslissingen gekomen is, bulten zün antwoord houdt, blüft er niet veel over, dat boei- end is. Bü de Justltle-begrootlng, waarbü. behalve eenige revolutionnairen, mevr. BAKKER-NORT en de heeren v. BOETZELAER. VAN KEMPEN. CRAMER en FEBER beknopt het woord voer den, stond op den vóórgrond de zeer drastische bezuiniging op het Kantoor van Arbeid, waar door vooral aan de arbeidsinspectie een zware slag wordt toegebracht. Ir. FebER sprak van een zeer verregaande aftakeling en herinnerde nog eens aan het feit, dat de Volksraad terzake een amendement-Monod de FroideviUe aannam hetwelk door de Regeering evenwel niet aan baard Is. Dr. COLIJN erkende gaarne, dat de uitvoering van de sociale wetgeving een zaak van groot gewicht is. Er moet echter In Indië eene geweldige taak worden verricht op het ge bied der bezuiniging En Indien men dan aarze len gaat, toodra men toe is aan de concrete pun ten. loapt het onherroepelük op mislukking uit. Intusschen zullen verschillende onderdeelen van het werk, dan tat nog toe door de arbeldsln- spectle werd verricht, misschien kunnen worden overgedragen aan de ambtenaren van het Bin nenlandsch Bestuur. Een oude zaak, die bü deze afdeeling altüd ter zprake komt, is de rechtspositie van de Euro peesche vrouw, die met een Mohammedaan in bet huwelijk treedt. Op verzoek van den vorigen Minister Is deze kwestie In Indië In studie genomen. Doch, naar Dr. COLIJN na nieuwe Informatie vernam, is deze studie te ruim opgevat en Is men, In ver band ook met de huidige tüdsomstandlgheden. teruggedeinst voor de conclusies, waartoe die HAMBUBG. 332 M. 10 50 Kleine om roeporkest o. 1. v. Wllcken 1.35 Gramo- foonmuslek 7.50 Opera 10S0 Populair concert door het kleine omroeporkest o. I. y. Gerhard Maaaz. LANGENBERG, 456 M. 12.30 Strijkor kest 4.35 Kamermuziek 730 Opera concert 10.20 Pianorecital: Chopln-pro- grarnma 1030 West-Dultsehe kamer- - Wilhelm Kelper. DAVENTRY. 1500 M. 13.30 Rutland Square en New Vtctoria-orkest o. 1. v. Nor man Austin 4 35 Concert 535 Dans muziek o 1. Henry Hall 6.50 Kamer muziek 11.05 B.B.C.-danaorkeet. 1448 M. 7 50 Oramo- lonle-orkest 830 Gra- Te Delft ia Maandag na een langdurig ziekte in het St. Hlppply'uszlekenhuls op den leeftüd van 57 Jaar overleden de R.K. arte J, L. B Gribllng. Na zün practük In Oudenbosch is 10 jaar te Delft werkzaam geweeet.^— jaren geleden werd hü tot gemeente^- arte benoemd. De overledene was voorzitter van Gele Kruis In het diocees Haarlem; «V zltter van de R.K. rtsenvereenlgin hü tot voor korten tüd geneeskunc1 was van de plaatselüke R.K. vereenii eerste hulp bü ongelukken en medisch van de R.K. Klndervacantlekolonles. Pensls 9.40 Dansmuziek.. BRUSSEL 484 M. 5.20 Omroeporkest o 1. v. Karei Walpot 6.35 Gramotoon- muzlek 8.30 Symphonle-orkest van het N. I R. o. 1. v. Arthur Meulemans 9 35 Omroeporkest o. 1. v. Karei Walpot 1030 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M- U-30 Harald Andersen's ensemble 3.05 Carl Rydah.s Instrumentaal ensemble 730 Omroep- orkeet o 1. V. Malko 9.50 Otto Llngton's dansorkeet. HERLIJN. 357 M. 3.30 Berliner Man- v. Bruno Hentze 730 PADAliÓ SIDEMPOEAN, 27 Febr. (Amta). In aes kampongs nabü Padang Stdempooan heerschen pokken. Zestig van de 700 ingezete nen zün besmet LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Dulteche avond: gevarieerd orgelconcert 730 Dultech concert o. 1. v. Henrl Pensls 8 30 Gevarieerd concert, te geven door het Radlo-Luxemburg-orkest o. 1. v. Henrl VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Opruiing door middel van gramofoonplaten wordt inderdaad ook door de nieuwe artikelen niet In alle gevallen getroffen. In verband met de opmerking op dit punt In het Verslag wordt In een Nota van Wüziglngen een aanvulling, in den vorm van een nieuw tweede lid. voorge steld voor alle verspreldlngamlsdrüven. Door deze aanvulling zal hü. die een opruiende, gods- lasterlüke, beleedlgende, aanstootelüke gramo- foonplaat In het openbaar ten gehoore brengt, onder de strafwet vallen, voor zoover hü den Inhoud kende of ernstige reden had om den aard van de plaat te vermoeden. gers, zün er op Bah ook al niet duizenden Mohammedanen De sociaal-democraat Ir. Cramer wil het oordeel over deze netelige aangelegenheid la ten aan Indië zelf, aan den Volksraad, aan de deskundigen. Hoe dit oordeel falen kan. zie Solo! Men brenge het Christendom niet met geweld, aldus deze afgevaardigde. Alsof niet veeleer het Christendom thans met geweld ge weerd wordt! Trouwens, even tevoren had de heer Cramer In verband met de tuchtiging der koppensnellers op Nleuw-Quinea zün waardee- ring uitgesproken voor het beschavingswerk van missie en zending. Is het dan niet een zeer vreemde figuur, dat deze afgevaardigde, die als Interpellant onmlddellük op de bres staat, als In het belang van volk en rust b.v. aan een radicalen nationalist of communist de u.^ud gesnoerd wordt, zich bü voorbaat ge heel bü het oordeel van den Gouvemeur-Ge- neraal neerlegt, als het de beperking van de vrüheld van predlklag van de Christehjke leer betreft? Ook baron van Boetzelaer nam een vrü zonderling standpunt In. Algeheels intrekking van art. 177 wenscht hjj niet, omdat men dan b.v. de Amerikaansche zending, die nogal eens tot eigenaardige situaties aanleiding geeft, niet zou kunnen weren. Wél zou deze afgevaardigde een andere regeling dan die in art. 177 is neer gelegd, wenschen. Dr. Colün, volkomen toegevend, dat zending en onderwijs betere middelen, om dergelijke stammen tot ander inzicht te brengen, zfjn dan militair optreden, legde er echter nog eens den nadruk op, dat het hier gegolden heeft eene expeditie, welke ten doel had, door de koppensnellers geroofde kinderen terug te halen. Nederland welke 17 Februari te Rome aanvin gen en waaraan werd deelgenomen door den Nederlandschen Minister van Economische Za ken en den onderstaatssecretaris van het Mi nisterie der Corporaties, Asqulnl, hadden een gunstig verloop. Een nieuwe overeenkomst welke binnenkort door Mussolini onderteekend zal worden, stelt belde landen In staat om het we derzüdsch handelsverkeer tot grootere ontwik keling te brengen, terwül aan de belangrijkste voortbrengselen van de twee staten groote fa ciliteiten worden verzekerd. Aan Itallaansche züde verkreeg men vooral de eliminatie van eenige moeilükheden welke zich, ten gevolge van restrictieve maatregelen, voordeden bü den Invoer van sommige Indus- trieele voortbrengselen In Nederland, alsook een veel gunstiger regeling voor sommige landbouw producten als citroenen, rijst, perziken en bloemkool. Wat de Nedertandsche belangen betreft, ver zekert de nieuwe overeenkomst belangrijke fa ciliteiten voor den invoer In Italië van karak teristieke voortbrengselen als fokvee. aardap pelmeel en enkele koloniale producten. Ook over den aankoop van steenkool onderhandeld. De twee delegaties zullen ook binnen afzlen- baren tüd de mogelükheld van andere overeen komsten betreffende de hervatting van het han delsverkeer tusschen Italië en Nederlandsch- Indië In studie nemen. De nieuwe handelsovereenkomst versterkt de tradltloneele betrekkingen van vriendschap samenwerking tusschen de belde landen.” Regeling over den invoer in België van aardappelen, groenten, varkens- en schapen- vleesch Uitstel van competitiewedstrijden wellicht volgende bestrijding moeten gelet. Dat elgenlüke beleedlglng, In den zin van aanranding van eer of goeden naam, ten aan zien van het openbaar gezag, openbare lichamen of Instellingen niet mogelük zou zün, acht de minister niet juist. Dat men zakelüke kritiek, indien gegrond, ook In beleedlgenden vorm zou moeten kunnen uiten, bestrijdt de minister. Zulk een vorm Is altüd overbodig en vertroebelt een zakelük oor deel. De functie van bezoldigd bestuurder van een vereenlglng is een beroep In den zin van art. 28 van het wetboek van strafrecht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13