Prikkeldraad I D De balans Onderwijsprogram Roode wapening Oneerlijke haat WOENSDAG 28 FEBRUARI 19; LIEF VOOR DEN MISS1E-ARBEID Actie R.K. Staatspartij Duitschers over de grens gezet Kerkelijke overheid En politiek Naar voor „DE ABDIJ VAN EGMOND” 9 BENOEMINGEN DE AMSTELKERK TERUG ONGELUK OF MISDAAD? Notaris verduistert f 91.000 Pleidooi INVOERBEPERKING I compromis schrijfwijze Voor vijfhonderd man werk BEZUIN1G1NG OP SALARISSEN TE ZAANDAM SLACHTPAARDEN EN LEVENDE SCHAPEN VERBOUW VAN AARD APPELEN 1934 GEEN SCHORSING VAN UITBETALINGEN O EERSTE KAMERVACATURE INVOER KATOENEN MANU FACTUREN ’Een mislukt verweer ver- Hierdoor heeft de gemeente geen bovental- Verkapte uitlevering of noodzaak? voorbereiding waar- Orkesten <fo mogen en moeten Groote besparing FTEA. Ordening schryfwyze •tart en Het Is den minister na voorlichting van des- Petten en baretten By „Kennemerland” verklaard. I :heweg ig zijn. Een „Vredestein”-fabriek te Doetinchem Gedurende vijftien jaar onregel matigheden gepleegd ge- ge- Thans kan binnen korten tyd een regeling op grond der Landbouw Crisiswet worden ver wacht, ten gevolge waarvan een heffing op het Ingevoerde vleesch zal geschieden, waai door een beter geheel wordt verkregen. B. af der Eerste 1934 Wordt IM- kM >nd te in wijten. Aan de „N. R. Crt.” heeft de hoofdcommissaris te Amsterdam hieromtrent meegedeeld, dat In het onderhavige geval de burgemeester van La- Zooals wy reeds Indertijd hebben medege deeld. zal Ir. 8. L. Louwes, regeerlngscommlssa- ris voor de uitvoering van de Tarwewet en de Cristevarkenswet, die thans tot lid der Eerste Kamer benoemd is verklaard, den door den dood van den vrjjz.-dem. senator Westerdljk opengekomen zetel niet innemen. Na het be danken van den heer Louwes komt de heer J. M. L. Otten, rykslandbouwconsulent, aan de beurt. Strijd met de wapenen.... wordt Im mers in de 8.DAP. alleen overwogen voor het geval dat het fascisme de dood-on- ■chuldlge en streng-ordelievende partij mocht aanvallen en zou wenschen te be itelen. Deze gedachte wordt dan verder Op dezelfde wijze als destijds de contingen- teerlng van den invoer van ongesmolten dier lijk vet moet de onderhavige contlngenteering gemotiveerd worden door de zekerheid, dat op een vrijwel nauwkeurig oogenbllk een over matige invoer zou hebben bestaan. In dit licht moet ook worden bezien de uitbreiding van deze contlngenteering met slachtpaaraen en levende schapen. konden worden, waar zjj niet thuis behooren. Iets anders is het wanneer een Duitscher „uit gewezen” wordt, die in een ander land dan Duitschland domicilie heeft, zooals het geval is Indien de minister zijn ambt had aanvaard met het voornemen om uitvoering te geven aan een Jaar geleden opgesteld program, zou hij voor zjjn taak ten eenenmale ongeschikt zijn gebleken, omdat hjj zijn energie zou hebben verspild aan het onmogelijke, In plaats van met zijn beperkte krachten te woekeren. De flnancieele noodtoestand van verschillen de orkesten baart den minister veel zorg. Hij zint op middelen om voor de instandhouding nieuwe bronnen te vinden. Ongelukkig moeten die worden aengeboord op terreinen, waar nlj geen rechtstreeksche zeggenschap heeft. het Oemeentegebouw In de Java- staat de Waarlijk, de halfjaarllj ksche balans is sterk actief. Zooals verwacht kon worden heeft de Coöpe ratieve Tulndersvereenlging „Kennemerland" te Beverwijk haar uitbetaling aan de leden tuinden Maandag hervat, daardoor in staat ge steld door het binnenkomen van de vorderingen op de koopers, die de in de vorige week ge kochte producten betaalden. Het bestuur van de Veilingvereenlging zal trachten door het nemen van bijzondere maat regelen een herhaling van de schorsing der uit betalingen te voorkomen. Verdediger was Mr. van Genechten. Als eerste getuige werd gehoord notaris N. uit Utrecht. Deze legde een verklaring over een transactie uit het jaar 1926 waarbij notaris le J. betrokken was als notaris maar waarbij zich geen onregelmatigheid had voor gedaan. De minister waardeert het ongeduld, waar mede enkele leden zijn reorganteatie-ontwer- pen tegemoet zien. Reorganisatie-ontwerpen verkee- ren in een vergevorderd sta dium van voorbereiding Nader meldt men ons, dat de mededeellngen betreffende de plannen Voor de tentoonstelling .De Abdij van Egmond” een voorbarigheid be vatten, voor zoover zij betrekking hebben op de localltelten, waarin de expositie zal worden on- dergebrachc. Wel staat het vast, dat de ten toonstelling In Den Haag zal worden gehouden, doch dat straat haar huisvesting zal verleenen, nog niet vast. Een beslissing aangaande localltelt moet nog worden genomen. De onderhandelingen over den verkoop der voormalige electromotorenfabrlek ,De Vijf’ te Doetinchem aan de rubberfabriek „Vredestein" te Lcosduinen, hebben ‘.aar beslag gekregen. Het Is thans zeker, dat „Vredestein" te Doetin- chem een tweede fabriek cpent waar aanvanke,- HJk 250 personen te werk zullen worden gesteld, welk aantal geleidelijk tot 500 zal worden opge voerd. De in bedrjjfstelling kan half Juli wor den tegemoet gezien. Gelijk op velerlei ander gebied, is op dat van de schrijfwijze onzer taal ordening gebie dend noodzakelijk. De belangrijke beschouwin gen hieromtrent gegeven In het Voorlooplg Verslag doen reeds kennen, dat de oplossing van het viaagstuk moet worden gezocht In een compromis. Uitbreiding van bestaande contlngenteering De overleden Belgische Koning had een groote liefde voor den Missie-arbetd. Koning Albert en Koningin Elisabeth in de Missie-Kapel te Noord-Kalanga in den Belgischen Kongo Bü de Paters Capucynen Aan pater Valerianus Is op diens verzoek om gezondheidsredenen ontslag verleend als Gar diaan van het Capucljnenklooater te Tilburg, en in diens plaats tot Gardiaan te Tilburg benoemd Pater Aemilianus, die Vicarius was te IJmulden Oost. n het maandblad ter voorlichting van de leden, „De R. K. Staatspartij’*, worden eenige lessen getrokken uit t jongste Vastenmandement van E.E. de Nederlandsche Bisschoppen. Mede met de in het Voorlooplg Verslag aan het woord zijnde leden Is hij van oordeel, dat geen vreemde krachten aan orkesten dienen te worden verbonden, zoolang geschikte land- genooten aanwezig zijn. Bij gelijke begaafd heid dienen de laatsten zeker voor te gaan. Naar de meening van den minister zou alleen dan een buitenlander tot de leiding van een met Overheidssteun op de been gehouden or kest geroepen mogen worden, wanneer het voor de handhaving van een eenmaal verkregen exceptioneel hoog peil noodzakelijk zou zijn, te beschikken over de allerbeste kracht, en deze onder de Nederlandsche musici niet te vinden zou zijn. Opheffing van drie openbare scholen p den Kaderdag te Amersfoort zijn heel wat wenschen geuit voor meer activiteit in de RE. Staatspartij. Het Maandblad ter voorlichting van de partij leden maakt thans eens de balans op van hetgeen er in een half jaar tijds werd ge daan in het belang van het Nederlandsche e bloedige barricadenstrijd te Weenen heeft niet nagelaten enthousiasme te wekken in de veilige studeerka mers der roode edelproletariërs hier te lande. Dr. Henri Polak heeft in een onbe waakt oogenbllk krachtige taal gesproken over „het Oostenrijksche voorbeeld”. Dr. Kortenhorst heeft toen aan den mi nister-president gevraagd te onderzoeken „of de socialistische vakbeweging te on zent maatregelen heeft getroffen om zich met andere dan papieren verdedigings middelen te wapenen.” En nu merkt dr Polak dat hij zijn mond voorbij gepraat heeft. In het „Volk" van Zondag jj. poogt hij zich te rechtvaardi gen, en dit geschiedt met veel omhaal van Woorden, die de zaak moeten bemantelen. „Navolging van het Oostenrij ksche voor beeld” kan natuurlijk niet anders betee- kenen dan „strijd met de wapenen", dat ziet hij self wel in, maar zoo vraagt dr. Polak het opnieuw verlagen van de loonen en sala- rissen. Naast het bedrag van f 37000 dat In Decem ber 1932 uit dien hoofde te bespaard, moet nog een bedrag van ongeveer ƒ70.000 worden be zuinigd. B. en zijn als men zich kon wapenen onder voorwendsel dat men door een ander be dreigd wordt. Wat het mooiste is: wanneer de natie zich beschermt tegen aanvallen van anderen, zijn de sociaal-democraten de eersten om te zeggen dat dit niet mag. O zelfs geen defensief leger eenzijdige j ontwapening: dat prediken de roode hee- ren waar het de heele natie betreft. Maar anders wordt het wanneer de eigen kliek in gevaar komt Het verweer van dr. Polak is er naast. Dr. Kortenhorst vraagt „hebt ge wapens?” En dan redt de SD.A.P. zich niet met een I eervol ontslag te verleenen. lang vertoog over zelfverweer en bedrei- 1 ging, maar kan ze alleen antwoorden Ja”« ge onderw«zers meer of „neen”. En als het Ja” blijkt te zijn, dan moet de regeerlng het gevaarlijk speel goed afnemen en de organisatie verbieden. Dat eischt de veiligheid van den staat. O. L. „Welke maatstaven legt men tegen woordig toch in Nederland aan? Is <nen zóó beneveld door den dans om het blikken kalf des gezags, zijn de zinnen zoo vertroebeld, dat men geen onderscheid meer kan zien tusschen bedreiging en verweer?” Bestrijding tewerkstelling vreemde ar beidskrachten: wetsontwerp tot wering van buitenlandsche arbeidskrachten. Bestrijding Touwenarbeid in overheids dienst: zie de door de Regeerlng geëischte aanvullingen van ambtenaren- en werk lieden-reglementen. Bestrijding noodtoestand onder de boe ren: volgens begrooting van het Landbouw crisisfonds wordt aan steun ongeveer 188.000.000 gulden uitgegeven. Bijna de ge- heele landbouw in al zijn onderdeelen is in de Landbouwcrisiswet gecoördineerd. Bescherming der industrie: zie onder Krachtiger Handelspolitiek. Middenstandsbelangen: wetsontwerp voor Credietverschaffing aan den middenstand heeft het ministerie verlaten. Wetsontwerp wijziging winkelsluiting. Voorontwerp wet De voorbereiding verkeert inderdaad in een vergevorderd stadium. Door de reeds getroffen maatregelen, die slechte een incidenteel en voorlooplg karakter konden dragen, sal, soo- dra zij zullen hebben doorgewerkt, een bespa ring van rond 11 milüoen zjjn verkregen. Bovendien te hierdoor een belangrijke be sparing op de gemeentelijke budgetten verkre gen. Verdere versobering blijft echter onaf wijsbare -isch, en deze versobering hoopt de minister 'angs den weg van reconstructie sn coördinatie te verkrijgen, al kan hij geenszins voorspellen, dat verdere incidenteele maatre gelen achterwege zullen kunnen blijven. w. stellen daarom voor de lijdelijke korting van 6 pct. met vrijstelling van een ge deelte van hun salarissen om te zetten in een vaste salarisverlaging. Voorts alle salarissen en loonen met onge veer ƒ180 te verlagen. De hoogere salarissen „alten hier bulten. Deze wofden verlaagd met Bezwarende verklaringen De tweede getuige, candldaat- notaris te Maarssen legde een bezwarende verklaring af betreffende valsche acten, opgemaakt door verd. Een andere getuige, boekdrukker te Amster dam, verklaarde 20 April 1927 aan verd. een bedrag van f 5000 te hebben overhandigd, welk bedrag de notaris voor zichzelf had aan gewend. Alles wat deze getuigen hadden werd door verdachte erkend. Hierna werd nog gehoord een beambte van de spoorwegen uit Weesperkarspel die verkla ringen aflegde omtrent het plegen van vatech- held in geschrifte door verdachte. Deze getuige dacht, dat hij de handteeke- nlng op het stuk dat de president hem loon de zelf had gezet maar verdachte verklaarde uitdrukkelijk dat die handteekenlng door hem was nagemaakt. Nog vele andere getuigen werden gehoord. die bezwarende verklaringen aflegden, waar van de juistheid door verdachte werd erkend. De officier van Justitie, Mr. Camphuys, was van meening. dat door de verklaringen van ge tuigen de gestelde feiten waren bewezen. Verdachte heeft op schandelijke manier mis bruik gemaakt van het vertrouwen dat hij als notaris te Maarssen jarenlang heeft genoten. Als een ambtenaar, zooals een notaris, een verduistering pleegt, te dat dubbel zoo erg als wanneer een particulier persoon dat doet. De Officier elschte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De besturen der gewestelyke aardappelorgani- saties voor Noord-Holland en Zuid-Holland verzoeken ons, bekend te maken, dat aan de aardappeltelers in Noord-Holland en Zuld-Hol- land gelegenheid zal worden gegeven, door het Invullen van een daartoe te verstrekken formu lier een teeltvergunnlng aan te vragen voor het verbouwen van aardappelen In 1934. Alleen zij, die minder dan 5 Are verbouwen, uitsluitend voor eigen gezin bestemd, zijn hier van vrijgesteld. De dlstrictsbesturen der genoemde organisa ties zullen zooveel mogeliJk plaatselijk bekend maken, op welke uren, dagen en plaatsen de ge legenheid tot het invullen van genoemd for mulier zal worden gegeven. De aandacht van de aardappeltelers wordt erop gevestigd, dat zij deze gelegenheid niet dienen te verzuimen, daar na 15 Maart geen aanvragen meer in behandeling zullen worden genomen. Alleen zij. die ook in 1933 aardappelen ver bouwden, kunnen teeltvergunnlng voor 1934 verkrijgen. Nadere Inlichtingen kunnen de ver trouwensmannen der genoemde organisaties verstrekken. tt T»t politieke haat al niet vermag! Bestaat er ter wereld fellere' politieke v tegenstelling dan tusschen fascisme en nationaal-socialisme eener- en socialisme anderzijds? Hebben de Italiaansche fascisten het socia lisme niet uitgeroeid? Hebben de Duitsche nationaal-soclalteten de sociaal-demokratle niet neergeslagen en verwezen naar brandstapel, schavot, gevangenis en concentratiekamp? En hebben de socialisten hun vernietiging en uitroeiing niet overal te verwachten, waar de extreem-rechtsche leiders de teugels of liever de zweep in handen nemen? Dit alles te hoe onvredig ook verklaar baar en natuurlijk: hier voeren nu eenmaal twee machten, die uit wereldbeschouwing en politieke overtuiging niet anders handelen kunnen een strijd op leven en dood. Het te, om het zoo eens uit te drukken, tot op zekere hoogte een eerlijke doodslage rij, een eer lijke haat! Er blijkt echter ook een oneerlijke haat te gloeien in zekere fascistische en nationaal- socialistische bodies en wel zóó sterk, dat de eerlijke haat er voor wijken moet. Dollfuss en de zijnen, gesteund door de Oos- tenrijksch-nationalistische Heimwehren, heeft in zijn land het wereldbroeinest van het ge vaarlijkste socialisme zoowel communisme als sociaal-demokratie (In Oostenrijk overigens vrijwel hetzelfde) bedwongen en terneer gesla gen; X werd er dan ook werkelijk hoog tijd voor, niet alleen met 't oog op Oostenrijk, maar tot redding van een groot deel van Europa. Dollfuss verrichtte deze heldendaad een oneindig veel zwaardere en gevaarlijkere taak dan Hitler in Duitschland opgeknapt heeft. Men zou meenen, dat deze heldendaad be wondering zou afdwingen in heel het interna tionaal anti-socialisme, vooral onder fascisten en nationaal-soclalteten. Zoó zou 't zijn, als een eerlijke haat de heeren bezielde. Maar neen! Sterker en machtiger is hun oneerlijke haat: Om hun haat tegen Dollfuss te kunnen luch ten, scharen velen zich met'hun sympathie nu plotseling aan de zijde vande Weensche socialisten, om niet te zeggen: bolsjewisten! De Duitsche bladen gaven daartoe het voor beeld en Rudolf Hess, Hitler’s plaatsvervanger, heeft er Zondag openlijk van getuigd. Fascistische blaadjes In Nederland doen na tuurlijk dapper mee en ln Aén dezer schoone persproducten vonden wij reeds de voorspelling gelanceerd, dat „de arme misleide arbeiders” natuurlijk Hitler profereeren zullen boven „de met het bloed hunner volksgenooten besmeurde fasclsten-moordenaars en hunne hoofdmannen.” Ziedaar een braaksel van oneerlijken haat. Respect voor zooveel anti-socialistisch prin ciep! met een Oosterschen woordenrijkdom uit eengezet. WH meenen er op te moeten wijzen dat dit verweer de kern der kwestie niet raakt. Dr. Kortenhorst heeft gevraagd „of de so cialistische vakbeweging te onzent maat regelen heeft getroffen", m.a.w. of de nooit-meer-ooriog apostelen zich niet stil letjes aan het bewapenen zijn. Of die wa pens worden aangeschaft met het oog op een offensieven of defensleven strijd doet De „Staatscourant” van Dinsdagavond bevat een K B., waarbij de Invoer van petten en ba retten wordt gecontingenteerd. Deze maatregel geldt van 31 Januari tot 1 Februari 1935. Het percentage van den toe- geetanen Invoer te bepaald op 45 pCt. van de waande van den gemiddelden Invoer in de Jaren 1931 en 1932, met dien verstande, dat rit leder land niet meer zal worden Ingevoerd dan 50 pCt. van de hoeveelheid, welke in genoem de jaren te Ingevoerd. Bestrijding werkloosheid: werkverschaf- fingsplan van 60.000.000 gulden. Bestrijding communisme: verdere door voering van de minlsterieele maatregelen tp.v. revolutionnaire ambtenaren; benoe ming staatscommissie tot onderzoek naar maatregelen t.o.v. het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, die revolutionnaire I althans illegale staatkundige doelstellingen I nastreven; wijziging Reglement van Orde I voor de Tweede Kamer. Bestrijding zedelljke ontaarding- de be- 1 langrijke circulaire van minister de Wilde i over het badleven en de toezeggingen van I dezen bewindsman en van minister van Schalk in de Kamers. Bestrijding cumulatie: aankondiging wetsontwerp ter verdere bestrijding van ongewenschte cumulatieverschijnselen. Bestrijding vrouwenarbeid: nu de wet op de huisindustrie is aangenomen kan deze bestrijding ter hand genomen worden i (verklaring van minister Slotemaker de 1 Bruine). Bestrijding geldverspilling parlement wie zou dit nu nog durven beweren? Bestrijding opruiing: wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde (237); nieuwe circulaire van minister van Schalk. Bestrijding tewerkstelling vreemde Villabrand te Apeldoorn In den afgeloopen nacht te te Apeldoorn de villa van den heer W. Lalmböck aan den Papegaaiweg 24, geheel afgebrand. De bewoners werden door het geknetter der vlammen gewekt en konden zich niet zonder moeite In veiligheid stellen. Vader én soon sprongen van een balcon In den tuin en haal den een ladder, langs welke twee dames de brandende villa konden verlaten. By dezen brand te met den inboedel een aan tal gouden voorwerpen verloren gegaan. Ver zekering dekt de schade. Propaganda in den winter: uitgebreide voorlichtingsactie. Populair propagandablad: uitwerken van(voorlooplg moeten wij nog even swijgen). Voorts massa verspreiding onzer brochure Houzee of Houvast. Inschakeling jeugd in het partij werk: (in de kernen welkom). Zoo kunnen wij doorgaan. Wij somden deze daden uit ons hoofd op en zijn over tuigd wel eens iets vergeten te hebben. Zonder ons ook maar een moment te laten bedwelmen (immers veel andere be langrijke dingen moeten ook nog geschie den) gelooven wij toch te mogen consta- teeren, dat men bij nalezing van al deze feiten, tot de overtuiging moet komen, dat critiek toch oh zoo gemakkelijk is. Doen, nadoen is dikwijls reeds veel moei lijken En dan vergeten wij nog maar in alle bescheidenheid al de belangrijke vraag stukken. welke thans binnen de Partij (Commissie Beginsel-program en Raad van Studie en Documentatie etc.) In behande ling zijn genomen. Als gevolg van nadere regeeringsmaatrege- len, waardoor B. en W. van Zaandam genood zaakt waren de voorloopige begrooting voor 1934 te wijzigen, hebben zij opnieuw de posi tie van het gemeentepersoneel herzien en zo men zij thans met voorstellen bij den raad tot Toen de boschwachter v. R. te Ulvenhout Zaterdagavond langer dan gewoonlljk van hute bleef, werd de politie gewaarschuwd, die, toen het veel later werd, Tnet dorpsbewoners een onderzoek In het Ulvenhoutsche bosch Instel den. Na lang zoeken, aldus de „N. Tllb. Crt", werd het Hjk van boschwachter v. R„ die lid te van den gemeenteraad te Ginneken (Vrljz- Dem. Partij) onder een heg gevonden. Het Hjk vertoonde een schotwonde, terwijl de dienstrevolver van v. R. op eenigen afstand lag. Het parket uit Breda werd gewaarschuwd en heeft Zondag een onderzoek ter plaatse in gesteld. Uitgemaakt moet worden of men hier te doen heeft met een ongeluk. kundigen gebleken, dat h(j aan het bereiken daarvan niet behoeft te wanhopen. HIJ vleit zich, dat ook hier de van beide zijden elschte offers blijmoedig zullen worden bracht. De minister acht voor hen. die het leeraars ambt begieren, een bijzondere daarvoor naast of na hun wetenschappelijke studiën volstrekt noodzakelijk. Hij hoopt in staat te zijn in deze richting het een en an der tot stand te brengen, ook zonder dat daar uit een verhooging van lasten voortvloeit. Een herziening van den algemeenen maat regel van bestuur, regelende de bevoegdheden tot het geven van nljverheids-onderwljs. de akte-examens enz., wordt voorbereid. Hierbij zal ook de regeling voor de leeraressen bij het landbouwhutehoudonderwlJs nader onder de oogen worden gezien. De minister heeft opnieuw in overweging genomen, of penslonneering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd mogelijk Is. Het ontwerp eener Monumentenwet, van ook vroeger reeds sprake was, te nog bij het Departement van Justitie in overweging. By Accra op een wrak gestooten Wederom te door de Noórderaluls te IJmul den, ditmaal met behulp van de sleepbooten „Ganges” en „Oostzee", gepasseerd het sa Am stelkerk van de Holl. West Afr. Lijn, na een sleepreis van een maand uit Dakar (West Afr De Amstelkerk. geladen met stukgoed, stootte nabjj Accra op een wrak, waarbij het roer ver loren ging. Met behulp van een noodroer van battings, verzwaard met stukken ijzer, oerelkte de Amstelkerk Dakar. Daar hier niet kon wor den gedokt, besloot de reederjj aan Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam op te dragen om de Amstelkerk naar nier te sleepen. Op 26 Januari vertrok de „Ganges” met de Amstelkerk uit Dakar. Nabij kaap Fl- ntetère kwam de sleepboot ..Oostzee” de ..Gan ges” helpen. De mist bracht een etmaal ver traging Zeer belangrijk bjj deze sleepreis was, dat de Amstelkerk geen schroefschade had be komen, zoodat de machine mede kon draaien, waardoor ongetwijfeld de sleepreis te verkort. Toen bet schip In de sluizen was vastgemaakt, vertrokken de sleepbooten „Oostzee" en „Gan ges” direct naar Rotterdam, terwijl een '.weetal sleepbooten van de firma Goedkoop met de Amstelkerk naar Amsterdam vertrokken. Een moeizaam en verantwoordelijk karwei was weer volbracht. De verdediger, Mr. van Genechten, bracht naar voren, dat de feiten, die gepleegd zijn, vast staan en de verdachte strafbaar te. Een notaris te de credietgever en bemiddelaar op het platteland en te vaak raadsman in faml- Ue-aangelegenheden. De notaris moet van de inkomsten van zijn notariaat leven. Daardoor komt hij In een tweeslachtige positie. Eener- zljds te de notaris ambtenaar, anderzijds moet hij zich In de sfeer van particuliere concur rentie een practljk vormen. De standplaats van verdachte levert nog bij zondere moeilijkheden op. Ook in 1890 werd een notaris te Maarssen wegens verduistering veroordeeld. Ook die notaris gebruikte dat geld voor zijn huishouden omdat de practljk niet voldoende opleverde. Onder het notariaat van dezen verdachte te de practljk steeds achter uitgegaan tengevolge van de scherpe concur rentie. Het gemiddeld Inkomen uit het nota riaat van verdachte was f 2900. Hij bezat niet de kwaliteiten om door concurrentie zjjn eigen practljk te vergrooten. HU heeft zichzelf in den afgroiyl zien ver- dwjjnen. Met een angstwekkende regelmatig heid heeft hU de verduisteringen gepleegd. HU heeft geen pogingen gedaan om door speculee- ren de gaten te stoppen. Van die verduisterde gelden (f91.000 gedu rende 15 jaar) heeft hU een groot gedeelte ge bruikt voor het aflossen van rente. Met Inbe grip van het verduisterde had verdachte de laatste 15 Jaren een Inkomen van pl.m. f 5600 Deze verdachte behoort tot de weinigen voor wie een korte gevangenisstraf nuttig te. Uitspraak 13 Maart. Eer- handeld heeft, omdat de betrokken Duitschers Het rechtstreeks uit Duitschland over de grens wa ren gekomen en daar ook gedomiliciëerd wa- waar- I ren zoodat. nu er aanleiding was om hen als on gewenschte vreemdelingen over de grens te zet- Van de achttien te I.aren gearresteerde vreem delingen zijn Maandag vier Duitschers op trans port gesteld naar Zevenaar en over de Duitsche grens gezet. Zeven anderen zUn Maandag naar België uit gewezen. Ook de andere nog gearresteerde vreemdelingen zullen spoedig uit het land wor den gezet. In ,,Het Volk” noemt mr. Benno J. Stokvis, de uitwijzing van de vier Duitschers een verkapte uitlevering der Duitschers. HU vreest voor deze H.H.H.H. menschen bU hun terugkeer aan de andere zyde Zjj van de grens het ergste. verhieven hun stem, om leiding te geven te midden der verwarring. Maar: zelfs de schijn moet worden vermeden, dat het als ren moeilijk anders kon handelen dan hU ge- polltiek hulpmiddel wordt gebruikt, biedige terughoudendheid is plicht, gaat om een hoogst ernstige zaak, voor wij geen verantwoordelijkheid dragen kunnen en mogen. De Bisschoppen stellen ten, zij bezwaarlUk naar een ander land gebracht de Hun toe vertrouwde geloovigen tegen over God en het eigen geweten. Zij het in milden vorm prenten ZU hun, die ondanks hun waarschuwend woord meenen eigen I met den schrijver Heinrich Liepmann. De bU het inzichten te moeten doordrijven met den onderhavige geval betrokkenen hebben, als zij grootsten nadruk in, dat zU een zware ver- I ln moeU«kheden komen, deze aan zichzelf te antwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun geweten heb ben te verantwoorden over hun kortzich tige roekeloosheid. DaarbU past het ons terug te treden. Wij herhalen, wat wij reeds eerder, ook in den verkiezingsstrijd zeiden: wij binden geen gewetens, omdat wij ze niet ontbinden kunnen. Als Gods stem in het eigen geweten moet worden gehoord, zwijgen wij. Maar wat wij wel mogen en moeten I Tot regeling van den Invoer van vleesch en doen, dat is uit het feit van het verschU- van levende schapen en slachtpaarden te een nen en uit den Inhoud van den brief les-1 «etóontwerp Ingediend, sen trekken voor ons eigen werk. Want de Bisschoppen waarschuwen niet alleen tegen dreigende gevaren; zjj geven ook hét middel aan, waardoor die gevaren kunnen worden afgewend en kan worden behouden en versterkt, hetgeen door on- vermoeiden arbeid onder Gods zichtbaren zegen is bereikt. Daartoe herhalen zjj hun dringende aansporing om ook in het staat kundige één te bUJven. En dit alles wordt niet gezegd met het oog op hetgeen in een of ander land ter wereld nu of In de toe komst raadzaam of wenscheUjk zou zUn. maar als een dringende eisch voor de Ka tholieken in Nederland, nu! Dinsdagmiddag stond voor de Utrechtsche Rechtbank terecht notaris G. A. le J., oud 60 Jaar, voorheen notaris te Maarssen, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht. Hem was ten laste gelegd ln zUn kwaliteit van notaris gepleegd te hebben vatechheid ln geschrifte en gebruikmaking daarvan, verduis tering en oplichting van gelden ten nadeele van diverse personen. Lijk van boschwachter gevonden Onderwysbezuiniginge Voorts stellen B. en W. voor drie openbare lagere scholen op te heffen en In verbana daarmede aan het overtollig geraakt personen het bedrag dat thans als tUdelUke korting van 6 pet. wordt geheven. De by betrekkingen boven ƒ50 worden laagd met 10 pet. De loonen van de werksters worden gebracht op 55 et. per uur, terwyi de leerllngverpleeg- sters 100 omlaag gaan. De geschorste vacantietoelagen worden uit de pensioengrondslagen genomen, zulks ter vermlnderir.g van de pensioenlasten. De vacantledagen worden van 16 op 14 te ruggebracht. In verband met de verhooging van de by- -i— -I dra««n voor eigen pensioen met 1H pet., wen- niete ter zake. Het zou al heel gemakkelljk schen B. cn w. die H/2 pet. reeds thans als een tljdelyke korting op de salarissen toe te passen om deze later in pensioenbydrage om te zetten. Op die wUze rekenen B. en W. ƒ109.000 te besparen. De loonen der werklieden stellen B. en W. voor te bepalen op 31.68 voor ongeschoolde krachten, f 33.60 Voor geschoolde, 35.52 vak lieden, 37.44 vaklieden met bUzondere be kwaamheid en 39.36 onderbazen. Ingediend te een wetsontwerp tot regeling van den Invoer van bedrukte, geverfde bont- geweven. gebleekte en ongebleekte katoenen manufacturen. De Minister zet ln de toelichting uiteen, dat de moeliyke positie der Ned. Katoenindustrie nog nader geaccentueerd werd door de sterk toenemende moeilijkheden, welke aan onzen export in den weg worden gelegd. Hierin werd aanleiding gevonden om tot een verlaging der percentages voor gebleekte en ongebleekte ma nufacturen over te gaan. en buitenlanders I regeling van uitverkoop en opruiming. I Gezagshandhaving in de gemeenten: I ambtenarenreglement. Beerta! Zomertijd en platteland: tusschenweg gekozen. Positieve bestrijding Fascisme: men leze wat hier boven staat en wat hieronder volgt! Uitvoering Bedrljfsradenwet: Instelling commissie van advies over Inwerkingstelling van bedrijfsraden. Gunstig advies dezer commissie voor de sigarenbranche en de typografische bedrijven. Krachtiger Handelspolitiek: gewijzigde crisisinvoerwet. Resultaten hiermede be haald met Duitschland, Argentinië; thans onderhandelingen met Frankrijk. België en Italië. Als wapen: mede retorsiewet en clearingwet; Deviezenprotocol met Duitsch- jand. Centrale invloed en leiding bij de propa ganda: instelling Centrale propaganda- dienst en Commiïsie van medewerkers voor de propaganda (Propagandaraad). Kern- Vorming. ggj j— Aan de Memorie van Antwoord Kamer op de Onderwysbegrooting het volgende ontleend: Voor het vertrouwen, door vele leden ge steld In zyn beleid, te de minister zeer erken- teiyk. HU spreekt de hoop uit, dat het hem gegeven .-noge zyn. dit vertrouwen ook ln de toekomst te rechtvaardigen. DaarbU zal onge twijfeld oUdragen de van een gezond staat kundig leven getuigende critiek, die sommige andere leden hebben geoefend. Deze toch stelt hem voor oogen. hoe noodzakeiyk het te, ook, ja vooral ln dezen moeilüken tyd. het onder- wys zoo goed mogeiyk te verzorgen. Deze cri tiek zal echter te heilzamer werken. Indien zy rekening houdt met de werkelykheid. Dit doet zy niet, wanneer zy het beleid van den minis ter veroordeelt op den enkelen grond, dat hy thans nalaat uitvoering te geven aan wen schen, welke hU te voren heeft bepleit.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5