Nog Indische begrooting Bescherming openbare orde Onrust in Indië Economisch accoord met België RADIO-PROGRAMMA =1 VAN ALLES WAT PARTIJEN VOLDAAN c ONTWERP IS DEEL DER HERZIENINGEN Ir. MUSSERT EERVOL ONTSLAGEN I HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL DOBBELEN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 Donderdag 1 Maart 1934 Ontwaken wel we Koppensnellers-straf Uitat el van competitiewedstrijden De overeenkomst met Pastoor J. D. M. Meijer Verbouw peulvruchten Italië Rustend herder, van West woud DOKTER J. GRIBLING t 63.000 VERDUISTERD MAAT-CONFECT1EBEDRIJF o Het bloembollenbedrijf Persvrijheid misbruikt POKKENEPIDEMIE CONFECTIEFABRIKANTEN De heer Stumpel Kamerlid 4 '7 De missie-wedstrijd Breda-Haarlem De schietpartij te Muiden Verdienstelijk geneesheer heengegaan DE ONNES-NIJENRODE- AFFAIRE >rge.. algeheel? Zien TWEEDE KAMER De argumenten van „ordever storing” door het brengen van het Christendom door dr. Rutgers weerlegd Het volksgericht te Zoutkamp De Nederlandsche zuivere palm-en I5cts. olijfolie zeep van „Groepen van bevolking” zyn alle categorieën van personen met gemeenschappelijk kenmerk JA Nog een hoofdbestuurslid der P. N. Igearresteerd Regeling over den invoer in België van aardappelen, groenten, varkens- en schapen- vleesch 3 Kamermuziek 10.10 haar werd met nadruk verklaard. en men worden den 1st. Katce" 4 WIJ Maandag ia In Huize ,J3t. Bavo” te Heem stede In den leeftijd van 70 jaar overleden de zeereerw. heer J. D. M. Meyer, rustend pas toor van de 8t. Martinuskerk te Westwoud. zijn eens heeft de te Naar wy vernemen, zal de strandfotograaf, die eenlge maanden geleden een schietpartij heeft gehouden in den Muldenschen gemeente raad, niet voor de rechtbank terecht staan. De zaak zal niet naar de zitting worden ver wezen, doch de dader zal in een rijkskrank- zlnnigengesticht worden geplaatst. Dit laatste gebeurt op advies van de psy chiaters, die in deze zaak rapport hebben uit gebracht. 1 1 1 I I i 1 1 l l l 1 1 1 1 1 onge- der over- VAN kort Indien de correspondent van eenlg dagblad strafbare gedeelten van een redevoering In de Tweede Kamer toch in zijn courant doet opne men, al dan niet in verkorten vorm. Is toepas- ring van art. UI zeker niet onder alle omstan digheden uitgesloten. PABUS (Eifel). 1448 M. 7 50 Gramo- foonmuziek; symphonie-orkest 8.60 Gra- mofoonmuzlek. WEENEN. 507 M. 6.15 Omroeporkest o. 1. v. Max Schönherr 8.05 Weerusche symphonie-orkest 9.40 Gramofoonmu zlek. WARSCHAU. 1411 M. 7.22 Wagnercon- cert door het omroep-symphonle-orkest 8.35 Italiaansche muziek door het omroep orkest o. 1. St. Nawrot 9.50 Dansmu ziek. 1 1 1 1 1 a i i l 1 1 l I 1 1 i i nog ge- i •ij «poth.k.r. en drogisten verfcrijgbeer. De Rjjksbemiddelaar prof. mr. Aalberse «al Donderdagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer een bespreking houden met de partijen, betrokken by het dreigend conflict in het maat-confectlebedrijf. e< ei I De woorden .groep van de bevolking" in art. 137c omvatten alle categorieën van personen, die, op welke wijze ook, een gemeenschappe lijk kenmerk hebben en daardoor, vanuit zeker gezichtsveld, in bepaalden zin een eenheid vor men. Het betreft dus uitlatingen over de Joden, de predikanten, de geestelijkheid, „de drankbe strijders”, enz. Zulke uitlatingen, beleedigend, hebben de strekking, groepen van de bevolking tegen elkaar op te zetten. Dit argument Is door de Jarenlange practyk volstrekt weerlegt. Bovendien, aldus dr. Rot vragen, wel De zevende dag van het proces inzake de NUenrode-affalre heeft niet veel nieuws ge bracht. Het getuigenverhoor werd voortgezet en vooral Wltbraad aan den tand gevoeld, waar na de zitting tot Donderdag werd geschorst. Wijlen pastoor Meyer werd priester gewijd 1890, was daarna kapelaan te Hellevoetsluis, Leimuiden, Westwoud en Leidschendam, S Maart 1907 werd hij benoemd tot pastoor te Noord-Zijpe en 1 Januari 1916 tot pastoor te Westwoud. 11 Augustus 1928 werd hem eervol ontslag uit zijn pastoraat verleend en nam hij als rustend geestelijke zijn Intrek in Huize ,J3t. Bavo” te Heemstede. De Metten zullen gezongen worden tn de St. Bavokerk te Heemstede, Woensdagavond half acht; de Lauden Donderdagmorgen om half tien, waarna om tien uur de plechtige uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive van den voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, houden de mededeellng dat de heer E. J. M. Stumpel, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft bericht, dat hij zijn benoeming Bij de beoordeellng van de wetteiyke voorzie ningen, welke hier te lande noodzakelijk zijn, moet met de geestesstroomlngen in andere Euro- peesche landen ten zeerste rekening worden ge houden. Het ontwerp moet worden gezien als herzie ning van een deel van de bepalingen betieffen de de openbare orde. In aansluiting aan een eerste wet op dit gebied, het z. g. unlformver- bod, herziet het ontwerp een aantal bepalingen betreffende de openbare orde uit het Wetboek van Strafrecht. Verdere voorzieningen worden overwogen. Het is zoer wel mogeiyk, dat daarbij ook een wijziging van de regeling van het veree- nigingsrecht aan de orde zal komen. Dit hangt mede van de ontwikkeling van de gebeurtenis sen af. De minister kan niet Instemmen met de la den, die meenen, dat de waarschuwing gepast is, dat niet te spoedig moet worden toegegeven aan de stemming van het oogenblik. werd aangeboden, zaten o.m. aan graaf de Bro- queville, minister Cauwelaert, de Nederlandsche gezant te Brussel Jhr. mr. Tjarda van Starken- borg Steehouwer, minister Verschuur en de heer Bonthuis van net ministerie van Landbouw te ’s Gravenhage. MILAAN. 369 M. 4 30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuzlek 7.10 Gramofoon muzlek 8.10 Opera-ultzendlng. ROME, 4Z1 M. 4.30 Vocaal en instru mentaal concert 5 15 Gramofoonmuzlek 8.30 ,.L'Arléslenne". drama in 3 bedrij ven In een te Amsterdam gehouden vergadering is besloten tot de stichting van de. Federatie van Vereeniglngen van Nederlandsche Confec- tiefabrikanten. Tot deze Federatie zijn toegetreden de vol gende organisaties: de Vereenlglng voor Neder landsche Confectiefabrikanten te Amsterdam, de Landelijke Bond van Confectiefabrikanten te Rotterdam; de Oostelijke Bond van Confec tiefabrikanten te Enschede; de Bond van Kle dingfabrikanten te Groningen en de Vereenl glng van Confectiefabrikanten in en bulten Twente. Het bestuur zal bestaan uit tien leden. Als voorzitter werd gekozen de heer M. Susan, lid der tinna De Vries en Susan te Amsterdam. Tot secretaris mr. W. A. Moerel te Amsterdam. Dinsdagmiddag om twee uur werd de buiten gewone zitting der Provinciale Staten van Utrecht door den Commissaris der Koningin dr. H. Th. s’ Jacob, heropend. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht, inzake de verbetering van de afwate ring van de Geldersche Vallei, werd, nadat over dit onderwerp algemeene beraadslagingen wa ren gehouden, z. h. a aangenomen. Aan de orde kwam hierna het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van eer vol ontslag aan ir. A. A. Mussert, hoofdinge- nleur van den Provincialen Waterstaat. De heer Lith de Jeude deelde mede, dat over dit onderwerp in de afdeelingen geen opmer kingen waren gemaakt. Het voorstel werd sender hoofdeiyke «temmlns goedgekeurd. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer in zake het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde wordt het volgende ontleend: Opruiing door middel van gramofoonplaten wordt inderdaad ook door de nieuwe artikelen niet in alle gevallen getroffen. In verband met de opmerking op dit punt in het Verslag wordt in een Nota van Wijzigingen een aanvulling, in den vorm van een nieuw tweede Ud. voorge steld voor alle verspreidlngsmisdrljven. Door deze aanvulling zal hij, die een opruiende, gods lasterlijke, beleedigende, aanstootelijke gramo- foonplaat in het openbaar ten gehoore brengt, onder de strafwet vallen, voor zoover hij den Inhoud kende of ernstige reden had om aard van de plaat te vermoeden. De R. K. voetbalverenigingen, die door een competltie-wedstrljd verhinderd zijn den grooten Missie-wedstrijd Breda—Haarlem, welke op 4 Maart aj. te Dongen gespeeld zal worden, bjj te wonen, kunnen, mits zij dit terstond doelk aan het bestuur van hun bond uitstel vaat dezen competltle-wedstrljd vragen, welk uitstel in leder geval wordt verleend. BEROMTNSTER. 540 M. 7.00 Piano recital 7.36 Omroeporkest. De vjjf personen, die In verband met be* volksgericht te Zoutkamp waren gearresteerd zijn thans op vrije voeten gesteld. gers, zijn er op Ball ook al niet duizenden Mohammedanen De sociaal-democraat Ir. Cramer wil het oordeel over deze netelige aangelegenheid la ten aan Indië zelf, aan den Volksraad, aan de deskundigen. Hoe dit oordeel falen kan, zie Solo! Men brenge het Christendom niet met geweld, aldus deze afgevaardigde. Alsof niet veeleer het Christendom thans met geweld ge weerd wordt! Trouwens, even tevoren had de heer Cramer in verband met de tuchtiging der koppensnellers op Nleuw-Guinea zijn waardee- ring uitgesproken voor het beschavingswerk van missie en zending. Is het dan niet een zeer vreemde figuur, dat deze afgevaardigde, die als interpellant onmlddeliyk op de bres staat, als in het belang van volk en rust b.v. aan een radicalen nationalist ot communist, de mond gesnoerd wordt, zich by voorbaat ge heel bU het oordeel van den Gouverneur-Ge- neraal neerlegt, als het de beperking van de vrijheid van prediking van de Christelijke leer betreft? Ook baron van Boetzelaer nam een vrij zonderling standpunt in. Algeheele intrekking van art. 177 wenscht hij niet, omdat men dan b.v. de Amerikaansche zending, die nogal eens tot eigenaardige situaties aanleiding geeft, niet zou kunnen weren. Wèl zou deze afgevaardigde een andere regeling dan die in art. 177 is neer gelegd, wenschen. PARIJS (Radio), 1796 M. 8.20 Gramo foonmuzlek 12.20 Gewijde muziek 8.20 Opera. Men bedenke, dat opneming van de opruien de woorden in een groot dagblad aan die woor den in het algemeen grootere bekendheid geeft, dan vermelding In het stenografisch verslag Uiteraard zal by de beoordeellng, of art 131 toepasselijk is, op de wijze van weergeven van het opruiend gedeelte van de rede en op een Te dezen aanzien brengt hU onder de aan dacht, dat in den laatsten HJd »p eea grove PADANG SIDEMPOEAN, 37 Febr. (Aneta). In zes kampongs nabij Padang Bldempoean heerschen pokken. Zestig van de 700 ingezete nen zijn besmet Dr. Colyn, volkomen toegevend, dat zending en onderwijs betere middelen, om dergelljke stammen tot ander inzicht te brengen, dan militair optreden, legde er echter nog den nadruk op, dat het hier gegolden 1 eene expeditie, welke ten doel had, door koppensnellers geroofde kinderen terug halen. BU de onderhandellngen, welke de Belgische minister Sap onlangs te Den Haag heeft ge voerd met den Nederlandschen minister van Economische Zaken, mr. Verschuur, werd, zoo- als bekend Is, een voorloopig accoord bereikt. Dinsdag lUn te Brussel tusschen beide minis ters de modaliteiten der toepassing van dit ac coord geregeld. Er werd voor beide partyen een bevredigende oplossing bereikt inzake den in voer in België van aardappelen, groenten, var kens- en schapenvleesch. De Belgische minister van Landbouw behoudt de controle over den prijs en de hoeveelheid der in te voeren pro ducten. Met 1 Maart zal in verband hiermede ook het accoord, wat den invoer in Nederland betreft, van Belgische nyverhelds-producten, in werking treden. Mr. Verschuur is te Brussel in gezelschap van minister Sap ontvangen door den Belgischen minister-president graaf de Broqueville, met wien hy een harteiyk onderhoud heeft gehad. Aan het noenmaal, dat door minister Sap Hy begreep, dat het geven van eene garan tie door den mi nister zooals Ir. Feber oorspron kelijk gewenscht had, niet goed mogeiyk was, maar anderzijds bestreed hy toch met klem de ar gumenten, die ook in den Volksraad tegen de toelating van I missie en zen ding op Ball zyn aangevoerd. Hét argument by uitstek, de ordeverstoring gen, die van de toelating der christeiyke pro paganda op Boll het <evolg souden ontzenuwde h(j volkomen door erop te wj^en, dat proeies hetzelfde argon rit» zzzgif—ri Is, toen beslist moest worden over de toelating in Boln Het te daarby niet mogeiyk, de strafbaar stelling te beperken tot beleedigende uitlatin gen over groepen, die zich geheel in Nederland bevinden. Vele groepen zyn internationaal. De minister acht onder bepaalde omstandig heden zeker mogeiyk, dat beleediging van bui tenlanders hier te lande de openbare orde in gevaar brengt. De Indische .Jiaatzaaiartlkelen” zyn van veel wydere strekking dan de in het ontwerp voorgestelde bepalingen. De artt. 418 en 419 van het wetboek van strafrecht geven, naar uit strafvervolgingen te gebleken, voldoenden waarborg, dat by persde licten een verantwoordeiyke dader kan worden achterhaald. De strafwet biedt by stelselmati ge drukpersdelicten daarnevens mogeiykheden van zakelyke repressie. Telken morgen ontwaken we. Ont waken we klaar den nieuwen dag die voor ons ligt met eigen taak en eigen plich ten en eigen vreugde en leed? Ontwaken we wel tot het beset dat we niet moeten werken voor een oogenblik gewin, niet uit sleur maar voor een hoogere bedoeling. Eenmaal zullen we ontwaken tn het klare licht der waarheid, maar dan kunnen we niets meer doen.Thans ts nog ons de dag gegeven om te wer ken aan ons etgen geluk. Laat ons daarom lederen dag gebruiken en lederen dag opnieuw ontwaken tot het besef: „wat baat het zoo we de heele wereld winnen doch schade lijden aan de ziel". Wat baat het. Tot de klaarheid van het antwoord hierop moeten we lederen ochtend ontwaken. De excessen van het anti-semitisme gezien de ervaringen in het buitenland, zeer om strafrechteiyke bestrydlng. De minister sluit zich geheel aan by de le den, die van oordeel zyn. dat, zoo niet door maatregelen als de thans voorgestelde, de rechtsorde bewaard blyft, binnen niet langen tyd nog heel wat verder gaande maatregelen noodlg zullen biyken. Ir. FEBER, die zich, wat de zaak zelf be treft, nog eens by dr. Rutgers aansloot, merkte terecht op, dat het van een afgevaardigde der rechterzijde toch een eenigszins vreemde hou ding is, wanneer hy een toestand, waarin deze regeertng beslissen kan over de al of niet toe lating van missie en zending in een bepaald gebiedsdeel, prefereert boven een regeling, in leder Te Delft Is Maandag na een langdurige ziekte in het 8t. Hippplytusztekenhuis op den leeftyd van 57 Jaar overleden de R.K. arte J. L. B Gribllng Na ztfn practyk In Oudenboech ,Js hy byna 10 Jaar te Delft werkzaam geweest. Ekikele jaren geleden wend hy tot gemeenteiyk wyk- arts benoemd. De overledene was voorzitter van het Wtt- Gele Kruis in het diocees Haarlem; oud-voor- zltter van de R.K. rtsenvereenlglng, terwijl hy tot voor korten tijd geneeskundig leldar was van de plaatseiyke R.K vereenlglng voor eerste hulp by ongelukken en medisch adviseur van de RK Klndervacantlekolonies. Overigens matigde hy zich geen oordeel aan. Men kan op dergeiyke feiten nu eenmaal geen goeden kyk hebben, als men er niet persoon- lyk by geweest te. Dat de bestuurstaak in Indië zooveel moge- lyk op de inlanders zelf moet worden gedragen de heeren CRAMER en KEMPEN roerden dit vraagstuk in het aan Dr. Coiyn te nog altyd van die mee- ning. Hy wil op dit gebied zelfs zeer ver gaan. Maar geleldeiykheid sta daarby op den vóór grond. En op het oogenblik kan Indië eene krachtige Europeesche leiding nog allerminst ontberen. By de begrooting van Onderwys en Eere- dienst is natuuriyk nog eens de toepassing van art. 177 der Indische Staatsregeling ter spra ke gekomen. De antl-revolutlonnalre deskundige dr. RUT GERS, met dr. Coiyn op hetzelfde prlncipieele standpunt staande als Ir. Feber, toonde zich over da wijze, waarop dit artikel in Indië ge hanteerd zal worden, minder gerust. De leden van de drie landarbeidersbonden hebben naar „Het Volk” meldt, overeenkomstig het advies der hoofdbesturen de loonvoorstellen van de werkgeversbonden in het bloembollenbe drijf voor de afsluiting der collectieve arbeids overeenkomst voor 1934’35 by meerderheid van stemmen aanvaard. De loonsverlaging be draagt 5 pCt. Penste 9.40 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 M. 5.20 Omroeporkeet o. 1. v. Karei Walpot 6.35 Gramofoon muzlek 8.30 Symphonie-orkest van het N I R. o. 1. v. Arthur Meulemana 3 85 Omroeporkest o. 1. V. Karei Walpot 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1MI M- H-*> Harald Andersen's ensemble 3.05 Carl Rydebis Instrumentaal ensemble 7.30 Omroep orkest o. 1. v. Malko 9.50 Otto Llngton s dsnsorkest. BERLIJN, 357 M. 3.30 Berliner Man- dollne-orkest o. 1. v. Bruno Hentze 730 Dansmuziek. HAMBURG, 333 M. 10 50 Kleine om roeporkest o. 1. v. WUcken 135 Gramo- foonmuzlek 7.50 Opera 10.20 Populair concert door het kleine omroeporkest o. 1. v. Gerhard Maasz. LANGENBERG. 456 M. 13.20 Strijkor kest 4.35 Kamermuziek 7.30 Opera- conoert 10.30 Pianorecital; Chopln-pro- gramma 10 50 West-Dultsche kamer orkest o. 1. v. Wilhelm Kelper. DAVENTRY, 1500 M. 13.30 Rutland Square en New Vlctorla-orkest o. I. v. Nor man Austin 4.35 Concert 535 Dans muziek o. 1. v. Henry Hall 6.50 Kamer muziek 11.05 B.B.C.-dansorkest. Dr. OOLIJN heeft in zyn antwoord opnieuw dat de Overheid een recht als dat van art. 177 der Indische Staats regeling eigenlijk niet moet hebben. Onder de huidige politieke omstandigheden ziet hy ech ter geen aanleiding, om deze zaak aan de orde te stellen. De ativoriteit, die omtrent de toe passing van art. 177 de beslissing heeft, is de Gouverneur-Generaal. En als deze hier naderde de Minister al weder dichter by het standpunt van Ir. Feber terzake van die hem alleen competeerenae beslissing eene uitspraak van den Volksraad uitlokt, dreigt gevaar, dat de grens russchen uitvoerend gezag en adviseerend college ver vaagt. Ook sprak Dr. Coiyn nog eens uit, dat het intact houden van een cultuurcomplex geen argument is om een bepaald gebiedsdeel voor het Christendom gesloten te houden. Terzake van de onderwijspolitiek der Indi sche regeering heeft de Minister zich bepeikt tot eenlge zeer algemeene bespiegelingen en tot de uitspraak, dat by de bezuiniging het .gelijks monniken, gelyke kappen" voorop moet staan. Mochten er bij den spoed, waarmede het be- zuinlgingswerk moest worden verricht, fouten gemaakt zyn, dan zal by de Indische regee ring ongetwijfeld de ernstige wil voorzitten, om die fouten te herstellen. De Kamer is thans gevorderd tot aan de be- begrooting van den Dienst der Volksgezondheid. een waaronder dat gebiedsdeel dan toch geval gechristlaniseerd kan worden. wijze misbruik te gemaakt van de vrijheid van drukpers, zoodat de ingetreden reactie niet uit sluitend aan de groote gevoeligheid mag wor den geweten. DEN HAAG, 27 Februari 1934. Nadat zy de vorige week met haar algemeene beschouwingen over het Indisch beleid klaarge komen was, heeft de Tweede Kamer heden haar budgetalre taak ten aanzien van Indië voortge zet met de behandeling der in verschillende wets-ontwerpen belichaamde onderdeden van de Indische begrooting. Erg belangryk is deze bezigheid doorgaans niet. De groote kwesties Immers zyn al by het algemeen debat grondig doorgenomen. En als daar dan nog bykomt, dat de minister van Ko loniën zooals Dr. COLIJN niet ten onrech te doet met zekere consequentie allerlei aange roerde onderwerpen, waaromtrent men in Indië nog niet tot beslissingen gekomen is. buiten zyn antwoord houdt, blyft er niet veel over, dat boei end is. By de Justitie-begrootlng. waarbij, behalve eenlge revolutionnairen. mevr. BAKKER-NORT en de heeren v. BOETZELAER, VAN KEMPEN. CRAMER en FEBER beknopt het woord voer den, stond op den voorjrond de zeer drastische bezuiniging op het Kantoor van Arbeid, waar door vooral aan de arbeidsinspectie een zware slag wordt toegebracht. Ir. FEBER sprak van een zeer verregaande aftakeling en herinnerde nog eens aan het feit, dat de Volksraad terzake een amendement-Monod de Froldevllle aannam, hetwelk door de Regeering evenwel niet aan vaard te. Dr. COLIJN erkende gaarne, dat de uitvoering van de sociale wetgeving een zaak van groot gewicht te. Er moet echter in indië eene geweldige taak worden verricht op het ge bied der bezuiniging. En tndlen men dan aarze len gaat, «xxira men toe Is aan de concrete pun ten, loopt het onherroepelijk op mislukking uit. Intusschen zullen verschillende onderdeden van het werk, dan tot nog toe door de arbeidsin spectie werd verricht, misschien kunnen worden overgedragen aan de ambtenaren van het Bin- henlandsch Bestuur. Een oude zaak, die by deze afdeeling altyd ter sprake komt, is de rechtspositie van de Euro peesche vrouw, die met een Mohammedaan in het huweiyk treedt. Op verzoek van den vorlgen Minister is deze BATAVIA. 27 Febr. (Aneta) Boeten Bjahrir, het eenlge boofdbestuunlld van de P. N. I. dat dch nog op vrye voeten bevond, is, na knap speurderswerk In den kampong Ped- jambong gearresteerd, hetgeen zijn reeds voor genomen ultwyken naar Nederland, waarmede hy via de echtgenoote van een voorman van de O. 8. P. relaties onderhield, voorkwam. De papieren van Sjahrir welke te Bandoeng waren achtergelaten, zyn In beslag genomen. Sjahrir had geen vaste woonplaats en werd als zwer vend hoofdbestuurslld aangeduid. De drie Centrale Landbouworganisaties heb ben zich onlangs tot den Minister van Econo mische Zaken gewend met het verzoek wel te willen overwegen of aan den verbouw van peul vruchten steun zou kunnen worden verleend. Thans heeft de minister in antwoord op dit schrijven van de drie Centrale Landbouworga nisaties medegedeeld, dat hy reeds eenigen tyd geleden den Regeerlngscommteserte, belast met den steun aan den graanbouw, had verzocht deze aangelegenheid te bestudeeren en dat het door dezen onlangs uitgebrachte rapport hem, den Minister, heeft bevestigd in zyn meenlng, dat de verbouw van peulvruchten met name groene erwten, veldboonen, bruine en witte boo- nen zooveel mogeiyk behouden moet biyven. Voor veldboonen is zelfs zoo schryft de Minister letteriyk gezien de beperking van den verbouw van verschillende hakvruchten en zaderyen. eenlge uitbreiding niet ongewenscht. Over deze aangelegenheid zal nog het oordeel der Landbouw-crlsis-commlssle warden Inge wonnen. Eventueel te nemen maatregelen zullen, voor zoover zy een dlrecten steun inhouden, slechts gelden voor den oogst 1034 en niet voor daaraan voorafgaande. kwestie in Indië in studie genomen. Doch, naar Dr. COLIJN na nieuwe Informatie vernam, is deze studie te ruim opgevat en is men, in ver- ook met de huidige tijdsomstandigheden, 1 voor de conclusies, waartoe die DJOCJA, 27 Febr. (Aneta) De door H. J. de Br. gepleegde verduisteringen beloopen f 63 000.—, waarvan slechts t 1300.aan in- cassogelden. De B. teekende destyds, met het diploma eindexamen H. B. 8. op zak, voor het Indische leger. Hy verliet den dienst als sergeant-majoor met f 60.pensioen per maand 10 Jaar ga-* leden pleegde hy als penningmeester van den Katholiek-Socialen Bond fraude, die echter met den mantel der liefde werd bedekt. De laat ste Jaren stopte hy het eene gat met bet an dere. Hy keerde zyn geldschieters 10 tot 15 procent rente uit, waarop deze steeds bereid bleken hem nieuw geld te leenen. LUXEMBURG, 1304 M. 7 00 Dultsche •vond; gevarieerd orgelconcert 730 Dultoch concert o. 1. V. Henrl Peneis 8 30 Gevarieerd concert, te geven door het Radlo-Luxemburg-orkest o. 1. v. Henri VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OOIDS Nederland welke 17 Februari te Rome aanvin gen en waaraan werd deelgenomen door den Nederlandschen Minister van Economische Za ken en den onderstaatssecretaris van het Mi nisterie der Corporaties, Asqulnl, hadden een gunstig verloop. Een nieuwe overeenkomst welke binnenkort door Mussolini onderteekend zal worden, stelt belde landen in staat om het we- derzydsch handelsverkeer tot grootere ontwik keling te brengen, terwyi aan de belangrykste voortbrengselen van de twee staten groote fa ciliteiten worden verzekerd. Aan Italiaansche syde verkreeg men vooral de eliminatie van eenlge moeilijkheden welke zich, ten gevolge van restrictieve maatregelen, voordeden by den Invoer van sommige indus- trieele voortbrengselen in Nederland, alsook een veel gunstiger regeling voor sommige landbouw producten als citroenen, rijst, perziken en bloemkool. Wat de Nederlandsche belangen betreft, ver zekert de nieuwe overeenkomst belangrijke fa ciliteiten voor den Invoer in Italië van karak teristieke voortbrengselen als fokvee, aardap pelmeel en enkele koloniale producten. Ook over den aankoop van steenkool onderhandeld. De twee delegaties zullen ook binnen af zien- baren tyd de mogelijkheid van andere overeen komsten betreffende de hervatting van het han delsverkeer tusschen Italië en Nederlandsch- Indlë in studie nemen. De nieuwe handelsovereenkomst versterkt de traditloneele betrekkingen van vriendschap samenwerking tusschen de beide landen." teruggedelnst studie voerde. Dr. COLIJN zal evenwel aandringen, dat men het speciale vraagstuk van de Europeesche, die met een Mohammedaan trouwt, uit het rui mere kader lichte, opdat althans op dit gebied eene oplossing verkregen worde. De algemeene klachten van den Indischen vertegenwoordiger van Moscou over den vrou wenhandel In Indië noemde Dr. Colyn waarde loos. De Volkenbondscommissie was over de hou ding, döof het Nederlandsche Gouvernement in het algemeen tegenover dit euvel aangeno men, vol lof. En als men concrete ergerlijke staaltjes noe men wilde, dan zou de Minister bereid zyn, stappen te doen. Maar zoo is het met klach ten uit den communlstlschen hoek gewoon- lyk. Exclamaties, waaraan men by nader on derzoek maar zeer weinig houvast heeft. By de begrooting van Financiën is door Ba ron VAN BOEUZELAek even het opiumvraag- ztuk ter sprake gebracht. Dr. Colyn verklaar de opnieuw, dat de Regeering haar doei: al geheele uitbanning van dit vergift, in het oog blyft houden, maar dat, om dit doel te be reiken, afschaffing van de opiumrégie schikt is. Intusschen loopen de omzetten opiumrégie zeer aanzleniyk terug. De begrooting van het Departement van Binnenlandse!) Bestuur deed sommige leden de heeren van Boetzelaer en Cramer eens terugkomen op de reeds schrifteiyk oefende critiek op het optreden eener tuchtl- glngsexpeditie tegen koppensnellers op Nieuw- Gulnea. Daarnaast verwyst hy naar het boven aan gevoerde betreffende den internationalen aard van het vraagstuk. 'v z HUIZEN, 301 M. KRO 8.Ö0 Morgen- oonoert NCRV 10.00 Gramofoonmuzlek 10.15 Morgendienst door ds. H. C. v. d. Brink 10.45 Leger dee Hells-kwartiertje (gr.pl.) KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Ooded. halfuurtje door kap. J. H. A. Hendriks 13.00 Polltlebeiicbten 13 16 Kro-orkeet o. 1. v. Mar. V. 't Woud NCRV 3.00 Fraaie handwerken door mej. C. Ably 3.00 Gramofoonmuzlek 330 Ruetpooe 4.00 Bijbellezing door de. C. C. G. Viseer 5.00 Handenarbeid voor onze Jeugd door H. J. Steinvoort 530 Concert door H Herman, viool. Ferd. Kloek, orgel 7.00 Politieberichten 7.10 Jetake van Oppen draagt enkele gedlchtjee voor uit haar bundel „Van Hef en leed” 730 Weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00 Uitzending van bet biduur voor den ooget uit de Eben HaSzerkerk te Den Haag 0 30 Gramofoonmuzlek B 45 Ouderuur- tje. A. J. Drewee: „Wat lezen wy?” 10.15 Gramofoonmuzlek 1130 Sluiting. Onze Rom. correspondent seint ons d.d. 27 Februari: De onderteekening der handelsovereenkomst tusschen Nederland en Italië sai in de eerstvol gende dagen plaats hebben en geschieden door den Nederlandschen gezant dr. J. A. N. Patyn die de onderhandellngen welke van Nederland sche zyde gevoerd werden door dr. Hirschfeld en den heer Louwes, en waaraan ook minister Verschuur persoonlijk heeft deelgenomen, voor het meerendeel heeft bjjgewoond. De gesloten overeenkomst brengt voor Neder land eenlge douane-verbeteringen ten aanzien van fokvee en Schiedammer en Goudschs kaas, terwijl de bestaande bepalingen ten aanzien van aardappelmeel en dextrinen gehandhaafd kon den worden. Ook werd een regeling getroffen voor den in- voqr van tapioca-wortelmeel uit Nederlsmdsch- Indlë. Aan Italië werden eenlge verbeteringen aan geboden voor den invoer in Nederland van citroenen, perziken en vroege bloemkool, terwijl voorts een regeling getroffen werd omtrent het Italiaansch aandeel in een aantal gecontingen- teerde artikelen, alsook in en omtrent den afzet van Italiaansche gepelde rijst in Nederland. Het accoord biedt mogeiykheden voor de ver dere ontwikkeling van het wederzydsch han delsverkeer. Bovendien zullen binnenkort besprekingen geopend worden over de ontwikkeling der han- delsbetrekklngen tusschen Italië en Neder- landsch-Indlë. Van het officieuze Italiaansche persbureau Stefani ontvangen we over het accoord het vol gende communiqué: „De handelsbespreklngen tusschen Italië en wellicht volgende bestrydlng moeten gelet. Dat eigeniyke beleediging, in den zin van aanranding van eer of goeden naam, ten aan zien van het openbaar gezag, openbare lichamen of instellingen niet mogeiyk zou zyn, acht de minister niet Juist. Dat men zakelyke kritiek, indien gegrond, ook In beleedigenden vorm zou moeten kunnen uiten, bestrijdt de minister. Zulk een vorm is altyd overbodig en vertroebelt een zakeiyx oor deel. De functie van bezoldigd bestuurder van een vereenlglng is een beroep in den zin van art. 28 van het wetboek van strafrecht. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.16 Gramofoonmuzlek 10.30 Zang door mevr. Bodl Kramer 11.00 Cursus klnderkleedlng door mevr. I. de Leeuw vsn Rees 11.30 Plano door Anton Klumper 13.00 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Afgew. door gramofoonmuzlek 3.15 Halt uur voor de vrouw. Dr. W. H. Poet humus v d Groot: „Huishoudboeken en hulahoudboeklngen" 3.45 Gramo foonmuzlek 3.00 Verv. knipcursus door mevr. I. de Leeuwvan Reee 4.00 Mevr. Ant. v. Dtlk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuzlek 6.00 Radio-Tooneel voor grootere kinderen: ..Op zoek naar de schatten van Bldoux". Hoorspel naar een boek van Fr. J. P Val- kema Blouw door Cor Hermus. Leiding Kommer Kleyn 530 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7 00 Kamermuziek door het Guarnerikwartet 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8.00 Vaz Dlas 8.05 Jack Hylton en zijn band 8 45 Cyclus: Drie Fransche chansonnitres II. Charlotte Dauvla 930 Aanelultlng met het Concertgebouw te Amsterdam Con- certgebouworkeet o. 1. v. Henrl D. van Goudoever Ruth Poeselt, vlooi 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Kovacs Lajos en Zijn orkeet 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 11.15 Kovacs Lajos en zUn orkeet 13.00 Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6