Pr ikkeldraad N. S. B S. D. A. P en Sociale verzekeringswetten Indrukken Waarom de eene wel, de andere niet verboden? Niet politiek! REORGANISATIE VAN DE UITVOERING DÖBBELM^N DONDERDAG 1 MAART 1934 DE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA Voornaamste bezwaren opgelost Duel zwart-wit De maquette gereed Lijk opgehaald In memoriam WAAR BLIJFT DE STEUN? Fluitseinen bij mist Nederlandsch elftal samengesteld Bakhuys op de middenvoor plaat» De Voorlichting publiek Wat toch ieder moet weten A eerste spade in den grond Handelsverdrag met Zuid-Af rika Voor de nieuwe St. Bonifaciut- kapel te Dokkum Nood voor verbouwer» van fruit en warmoezery-gewasten verscherpt SLIJTVERKOOP OP ZONb EN FEESTDAGEN ONTSLAGEN WEGENS OVERCOMPLEET TER HERINNERING AAN DR. ARIËNS BECROOTING ZUIDERZEE- FONDS Machinisten kunnen by onbe waakte overwegen de signalen geven Belangryke taak der Vereeniging van Raden van Arbeid jl De nieuwe schoon- heidszeep met haar 15 ets. heerlijk parfum. Onthulling van een gedenksteen voor Mgr. Nolens „De En verder: Anderdessen Meyndera Het Ambtenarengerecht heeft dezer dagen verklaard. 1 De geweldige sneeuwstormen in Amerika hadden zeer ernstige verkeersstagnaties tengevolge Voorts, of het den Minister bekend Is, dat deze ultkeering bij zeer vele tuinders tot zeer geringe, soms onbeduidende bedragen Is beperkt gebleven en daardoor In hun gezinnen de nood nog is verscherpt, maar dat zij op deze wijze óók in de onmogelijkheid verkeeren om hun bedrijf voort te zetten. Op verzoek van de Regeerlng wordt de be groeting van het Zuiderzeefonds van de agenda afgevoerd. De heer Groen heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of het Juist is. dat de gedeeltelijke steunuitkeering aan verbou wers van fruit- en warmoezerjjgewassen voor het Jaar 1933, welke in Januari IJ. heeft plaats ge vonden. is berekend op een betrekkelijk gering percentage van het voor ultkeering beschikbare bedrag. Naar de „Volkskr.” bericht, besloot het be stuur van den kring ’s-Gravenhage der R.K. Staatspartij op 25 Maart ax, den dag van de priesterwijding van mgr. W. H. Nolens, een gedenksteen te zijner nagedachtenis te onthullen in den gevel van perceel Prinsengracht 38 te Den Haag, waar hij tal van Jaren heeft ge arbeid. citeerde den Pastoor, als bewaarder dezer hei lige plaats, met bet feit, dat nu binnen enkele maanden hier een nieuwe kapel zal verrijzen, St. Bonifaclus en Gezellen ter eere. Spreker bedankt uit naam der Stichting den Pastoor voor de vele werkzaamheden in het be lang der St. Bonlfacius-devotle verricht, en hoopt, dat nu er een Godshuis komt, den H. Bo nifaclus en Gez. waardig, dit een aanleiding mag zijn, dat steeds meer pelgrims mogen op gaan naar de H. Stede Dokkum. De nieuwe kapel wordt gebouwd naast het bestaande park, volgens ontwerp van architect H. W. Valk te 's Hertogenbosch. De vorm is gekozen in half ronden vorm, met een straal van 31 Meter, gebouwd in oud-Frie- sche steen, gedeeltelijk gedekt door Friesche pannen. Totale frontbreedte 75 Meter. Rond gaande processiegang van vier Meter De kapel zal 1500 vaste zitplaatsen bevatten, terwijl het priesterkoor 10 Meter breed en 20 Meter lang wordt. Het zangkoor zal een plaats vinden in een halfronde nis achter het priester koor. Vóór de kapel komt een imposant Poortge bouw met drie ingangen met een gevelbreedte van twaalf Meter. De groote dr. Ariëns-maquette, te Roermond vervaardigd door den modelleur Hein Maessen, is gereed. De ontwerper, de heer A. Fallse te Wagenlngen, bracht Maandagmiddag een bezoek aan het voorloopige model van het standbeeld in tegenwoordigheid van jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck. voorzitter der Tweede Kamer en rector C. Terwisscha van Scheltinga, directeur van Sobriëtas te Utrecht. „Welk een Indrukmaakte hierna w oude film van het jeugdfeest! Spon tal klonk het applaus op, telkenmale als koppen van Bauer, Seitz, of Friedrii Adler op X doek verschenen.” Het Nederlandsche elftal, dat op Zondag 11 Maart as. in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen België zal spelen, is door de keuzecommissie van den K.N.VJB. als voljt sa mengesteld De aeereerw. heer Pastoor heet het bestuur der 8t. Bonifaclus Stichting welkom, alsook de heeren Due en van Es, van de NV. Bredasche Betonbouw, de aanneemster van de nieuwe ka pel. Pastoor Smit uitte er zijn vreugde over, deze geheiligde grond aan het profane gebruik te mogen onttrekken en terug te geven aan Hem, voor Wien de H.H. Bonifaclus en Gezellen hun bloed hebben gegeven. Hierbij sprak hjj grooten dank uit aan allen, die het mogelijk maakten dezen kapelbouw een feit te doen worden. Het was toch voor ons een onmogelijkheid deze kapel te bouwen op deze grootsche wijze, ware bet niet, dat hulp van bulten hiertoe in staat had gesteld. Met de beste wenachen voor den nieuwbouw, verrichtte pastoor Smit daarna de eerste werk zaamheden voor bet nieuwe heiligdom. Het oudste lid der Bonifaclus Stichting fell- Men bericht ons uit Kaapstad: Volgens „Die Burger” schijnt de totstand koming van een handelsverdrag tusschen Ne derland en de Zuld-Afrikaansche Unie thans spoedig verwacht te kunnen worden. De voornaamste bezwaren, os. de weigering van de regeerlng der Unie om den invoer van Nederlandsche producten, b.v. vee en zuivel producten, onbelast toe te laten, alsmede de weigering om de Aziatische onderdanen van Nederlandsch-Indië te bevoorrechten boven de overige Aziaten, schijnen door de bemiddeling van den Nederlandschen gezant in Zuid-Afrika Lorentz te zijn opgelost. Waarschijnlijk zal met belangrijke restricties een wederkeerig meest-begunstlgingsverdrag worden gesloten, zooals dit ook met Duitschland Is geschied. Gedeclameerd werd, vanwege de onpolltleke- righeld, een fragment uit„Opstandelingen”. De AJXJ. politiek? Hoe durft iemand het beweren! Aangevangen is met het aanbrengen van een inrichting op de locomotieven, waardoor het mogelijk wordt, door de machinisten bjj mist, bij nadering van onbewaakte overwegen, fluit seinen te doen geven. Het is de bedoeling, vóór het Intreden der volgende mistperiode, dus b.v. 1 October 1934. met het geven van fluitseinen voor onbewaakte overwegen bjj mist te doen beginnen. Waarom, zoo werd van verschillende kanten gevraagd, mag een ambtenaar geen lid zijn van de N. 8. B., maar wel van de 8. D. A. F.? Deze toch is minstens evenzeer een revolutionnaire partjj! Woensdagmorgen is in het Hollandsch Diep, nabij Moerdijk, het lijk gevonden van een tot nu toe onbekend gebleven persoon van ongeveer 50-jarigen leeftijd. Vermoedelijk lag het lijk reeds twee weken in bet water. Haagsche briefschrijver van J Tijd” behandelt in zijn jongste arti-' kei een hoogst actueele kwestie: Vooral voor deze laatste instantie is een be langrijke taak Weggelegd. De kennis van het publiek omtrent de werking der sociale wetten is nog verbijsterend gering. In breede kringen is men nog onwetend van de groote voordeelen, welke zij bieden. Hoeveel werkgevers b.v. zijn nog onbekend met het feit, dat, wanneer hun administratie aan bepaalde eischen voldoet, zij hun verplich tingen uiterst vereenvoudigd kunnen nakomen met verzamelloonlijsten, totaalcijfers van uit gekeerd loon, periodieke opgave van kleine on gevallen (afloop binnen zes weken) blokzegels. geldend voor 13 weken enz. Van den anderen kant geldt dit voor de werk nemers. Zeer velen komen in aanmerking voor invallditeitsrente, terwijl zijgeen aanvraag doen. Het is meermalen voorgekomen, dat door een gelukkig toeval personen tot de ontdekking kwamen, dat zij op belangrijke bedragen of jaarrenten recht hadden. Een weduwe vond, 4% jaar na het overlijden van haar man, diens oude rentekaart. Aan vankelijk wilde zij hem weggooien. Zjj leverde hem echter In en toen bleek, dat zij recht had op.... 850 in eens en verder 187.20 per jaar. Ook vergeten velen, dat wanneer b.v.'de man. dien ooit een rentekaart heeft gehad, overlijdt en de vrouw vroeger vóór haar huwelijk wel verzekerd was, zij uit dien hoofde recht heeft op Jaarrente voor haar kinderen. Dit zijn enkele sprekende staaltjes, boe nood- zakeljjk voorlichting in dezen is. Het uitstekend propaganda-materiaal, dat hiertoe in omloop wordt gebracht, kan sect yeei goeds uitrichten* Bjj deze nieuwe wet blijft het zelfbestuur der Raden van Arbeid met directe verantwoorde lijkheid tegenover den Minister bestaan. Het toezichthoudend lichaam, de Verzekeringsraad te 's-Gravenhage, een Instituut, dat zichzelf had overleefd, is echter opgeheven. Met het toezicht Is nu belast de Rljksverzekeringbank, welk tot dusver reeds het financleele gedeelte van de beslissingen der Raden van Arbeid ten uitvoer bracht. Hierdoor is meer eenheid bereikt. Bovendien wordt het toezicht verscherpt. Ra den van Arbeid zullen de aanwijzingen daarvan moeten volgen, niet alleen administratief, maar ook ten aanzien van de wetsinterpretatie, waar door een meer eenvormige rechtsbedoeling wordt verkregen. In de organisatie der Raden van Arbeid is verandering gekomen. Het bestuurscollege van eiken RAad, dat tot dusver het eigenlijke werk deed, is komen te vervallen. De voorzitter be handelt voortaan de zaken direct met den Raad, waarvan het ledental is beperkt tot vier. Bij de samenstelling zullen nu niet alleen werk gevers en werknemers, maar ook in beide groe pen eventueel verschillende richtingen in aan merking komen. Naast bet verscherpen van de centrale ia de Maandagmorgen was voor Dokkum een zeer gewichtig oogenblik aangebroken. Pastoor G. O. Smit, te Dokkum, en het bijna voltallige be stuur der 8t. Bonifaclus Stichting waren naar het St. Bonifaclus Heiligdom getogen, om mqfrz eenige plechtigheid de eerste spade in den grond te steken, en hierdoor de eerste werk zaamheden te verrichten voor de nieuwe Bt. Bonifaclus kapel. reserve-luitenant der infanterie te Heerlen, die na het einde van zijn dienstverbintenis ontsla- Ai ge" ,was. H«t beroep van klager werd gegrond - werkend parlementair stelsel zou er onge twijfeld door worden bevorderd, terwijl ge varen, die bij een revolutionnaire ontwik keling in de 8. D. A. P. ook ons land in de toekomst zouden bedreigen, zouden worden afgewend. Wie van dit breede standpunt uit deze zaak beziet, kan er niet aan twijfelen, of een terugduwen van de Sociaal-democratie naar revolutionnaire banen door de regee- ring zou niet zijn een daad van goede staatkunde. Nu weet ik wel, dat men mij tegenover deze beschouwing zal aanvoeren verschil lende uitlatingen vooral in de arbeiderspers Maar daartegenover zou ik willen waar schuwen, dat wij ons door dezen schijn niet moeten laten misleiden. De sociaal-demo cratie lijdt in ons land nog hevig onder de gevolgen van haar jeugdzonden. Bij het opkomen der beweging is het -revolution naire, anti-parlementaire en antl-mpnar- ehale sterk op den voorgrond getreden. Daardoor is bij een groot deel der arbeiders door een verkeerde opvoeding een bepaal de mentaliteit gekweekt. Slechts voorzich tig en geleidelijk zal men hier tot een om buiging naar de goede baan kunnen gera ken. Men kan echter, gezien uit het alge meen landsbelang, met vreugde constatee- ren, dat, en naar ik meen vooral als ge volg van de meer nuchtere vakbeweging bijvoorbeeld de concurrentie met de com munistische beweging zoo al niet geheel geliquideerd, dan toch in elk geval zeer sterk afgenomen is. Men krijgt den Indruk, dat de sociaal-democratle steeds verder uit de buurt van het communisme komt. Een klein feit uit de laatste dagen wijst hierop. Wanneer in de Tweede Kamer de sociaal democraten eenparig hebben gestemd voor bet voorstel tot verscherping van het regle ment van orde, dan ben ik overtuigd, dat zij dit zoo al niet uitsluitend dan toch wel voornamelijk gedaan hebben, omdat ze bij deze symptomatische stemming niet naast de communisten wenschten te staan. Overigens kan men allereerst in de vakbe weging, maar ook op politiek terrein, van de zijde der sociaal-democraten een toe nemende matiging in hun optreden waar nemen. Zoo bijv, tegenover de monarchie. Men begrijpe mij goed. Ik zeg niet, dat de 8. D. A P. reeds is aangekomen op het terrein, waarop ik haar in het belang van ons volk gaarne zou zien, maar wel ben ik 'zeer beslist van overtuiging, dat wanneer iri dezen tijd tegenover deze groote groep in onze bevolking niet onnoodig prikkelend wordt opgetreden, er alle kans is. dat de ontwikkeling, die onmiskenbaar in de goede richting gaande is, gestaag in kracht zal toenemen. Nu is mij volstrekt onbekend, of deze mijne overwegingen ook de beschouwings wijze van de regeerlng weergeven. Maar dit wil ik wel zeggen, dat wanneer de regee- ring door dezen gedachtengang haar hou ding tegenover de 8. D. A. P. liet bepalen, ik dit zou vinden een daad van goede, voor uitziende staatkunde. Indien men nu zou vragen: had dan een zelfde opvatting niet evenzeer tegenover de N. 8. B. kunnen gelden?, dan is mijn ant woord zeer beslist: neen. Het ligt in de ont wikkelingslijn van de N. 8. B., van het na- tlonaal-sociallsme in X algemeen, dat zij, in macht en omvang toenemende, steeds meer revolutionnalr zal worden. Bij de so ciaal-democratie gaat deze ontwikkeling juist in tegenovergestelde richting. Dit ver schil moet wel leiden jot verschil in de hou ding der regeerlng. oen indertijd het uniformverbod aan de orde was, heeft de 8DA.P. haar uiterste krachten beproefd aan de volvoering van het goochelwerk: te bewijzen, dat de AJ.C. geen politieke vereeniging zou zijn. Met afschuw wees men zelfs het gruwelijke denkbeeld van een verpolitiseering der Jeugd van zich af: hoe kon de booze wereld aldus ongeveer de heer A B. K. ook maar een enkel moment veronderstellen, dat de S.DAP. de teere kinderziel met politiek zou willen be smetten! En als de AJ.C. politiek moest heeten, dan gold dit minstens even sterk voor de katholieke Graalbeweging. X Is deze scheeve, om niet te zeggen: gelogen bewering van de 8 D.A.P. niet beter en niet ge lukkiger vergaan dan zoo menig ander SP A. P.-sch jokkentje om politiek beters wil: de waarheid heeft ook thans de leugen ach terhaald, en het merkwaardige is ook nu weer, dat het de leugenaar zelf is, die wellicht ondanks zichzelf de waarheid achter de leu gen nAstuurt. De AJ.C. was dus niet politiek Om dat te ervaren leze men maar even een verslagje in „Het Volk", waarin ons de sfeer van een AJ.C.-vergadering voelbaar gemaakt wordt we vragen ons af. wat in 's hemels naam de plan tage, van mijnheer Koning, zijn tabakstrans acties en zijn rubbersmokkel, alsmede de vele branden die in het leven van dezen meneer zijn voorgekomen, te maken hebben met het kas- teel, deszelfs schilderijen en derzelver myste rieuze verdwijning. „Tc Kan over dit alles wel een boekdeel ver tellen, zegt Koning. maar, roept hij er gelukkig aan toe. ik zal het niet doen.” Mr. Muller Massis, de al eendeerder met SS» brief geschermd heeft, forceert weer zulk een coup de theatrè, maar al evenmin als den eersten keer verwekt dit erg veel sensatie, zeker niet nu al blijkt, dat bet een anonieme brief Wltbraad, die intusschen is opgedoken, brengt wat variatie) en zijn smeuïg verhaal, hoewel In groote trekken bekend, is toch nog, door aller lei bijzonderheden en door den sapplgen ver teltrant val» den getuige, vol kleur. Hij speeli de rol van den bedrogen braven jongen niet on verdienstelijk en werkt nu en dan een lach los door de originaliteit van zijn opmerkingen. Of een brug open Is of dicht, valt zoo mak kelijk niet te beantwoorden. Hij herinnert zich een twistgeschrijf daarover In de Haagsche Post. Waar „de geleerde heeren" het toen niet eens konden worden, past het hem toch niet om daarover uitsluitsel te geven. Hij is echter niet onwillig om te vertellen hoe de situatie met de brug was: Dit was zoo. dat Je erover kon loopen zonder in het water te vallen. Dan weer verzoekt hij den president en om beurten den officier, om bepaalde uitdruk kingen wat zachter te mogen zeggen, liefst fluis terend aan het oor van een dezer magistraten, want er zijn, zooals hij gemerkt heeft, ook dames In de zaal. Als het over de verdeellng yan den buit gaat, merkt de getuige, die vanochtend wel zeer door den dorst wordt gekweld en verschillende gla zen water gebruikt, op. dat die verdeellng strikt eerlijk was opgezet, want van oneerlijke zaken heb je niks dan beroerdigheid, nietwaar mijn heer de President. En de president lacht hartelijlc en smakelijk voor het eerst in het proces. bedoeling der nieuwe wet decentralisatie in de uitvoering. De Vereeniging van de Raden van Arbeid krjjgt daarbij een belangrijke taak ais adviseerend lichaam. Haar adviezen zijn van dwingend karakter. Om eenheid te brengen in de werkzaamheid der Raden van Arbeid, heeft de Vereeniging verschillende commissies In het leven geroepen. Een studle-commlssie behandelt alle vragen Inzake wetsinterpretatie, waardoor in beslissin gen één lijn kan worden getrokken. De examen commissie draagt zorg voor de vorming van een goed onderlegd ambtenarencorps, gewapend met deugdelijke kennis der sociale wetten, van het burgerlijk straf- en staatsrecht. Voor alle kwes ties op medisch gebied is een geneeskundige commissie in het leven geroepen. Verder wer ken een drukwerk-commissie en een algemeene voorlichtingscommissie mée. Wat is de reden, waarom de ultkeering van het nog beschikbare bedrag voor 1933, nog steeds achterwege blijft en Is de Minister bereid om te bevorderen dat waar hl) blijkens eerder gedane mededeellngen den overgang tot den volgenden oogst wil vergemakkelijken aan de tuinders hun nog voor 1933 toekomende steun, welke reeds nu hiervoor onontbeerlijk Is. ten spoedigste wordt uitgekeerd, zoo vraagt bet Tweede Kamerlid ten slotte. „Geen geest van neerslachtigheid, van drukkend pessimisme heerschte er Zon dagmorgen bij de zeer vele Jongeren en enkele ouderen, die aan den oproep van de afdeeling Amsterdam van de AJ.C. gehoor hadden gegeven om In Carré sa men te komen en daar te gedenken, wat thans door het kanonnenvuur der Oos- tenrijksche reactie vernietigd is. Integen deel! Allen doorgloeide de wil, om 1» de zen tijd verder te werken en verder te strijden, ondanks alles. Op het podium, voor een dichte rij bonte en roode vlaggen, stonden de meis jes en Jongens van 1929, velen nu vrou wen en mannen, die het Internationale Jeugdfeest te Weenen hebben bijgewoond.” De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters beeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin be zwaren worden ontwikkeld tegen het wetsont werp tot wijziging der Winkelsluitingswet. Niet alleen thans, maar ook in de toekomst wordt de slijtverkoop van allerlei dranken, sterke, zwak-alcoholische en alcoholvrije, op bedoelde dagen belet. Adressante dringt er bij de Kamer sterk op aan te willen bevorderen, dat deze slijtverkoop ook op Zon- en feestdagen moge- Uik wordt. En nog verder: „Een van degenen, die in 1929 in Weenen vertoefden. Gerrit Osnowicz, oud- afdeelingsbestuurder, vertelde van den feestroes, waarin de deelnemers van het jeugdfeest de Weensche bevolking aan troffen. van den kreet .JTeundschaft!" die hun allerwegen tegemoet klonk. „Wij hebben, mogen we Dollfuss gelooven, ge slapen In vestingen, in de nabijheid van bergplaatsen vol bommen en granaten.” Nu op 1 Maart de nieuwe wet op de organi satie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering, in wer king treedt, heeft de Algemeene Voorlichtings commissie van de VereerpgTng van Raden van Arbeid hierin aanleiding gevonden tot het ge ven van een uitéénzetting aan de pers. Voor de belanghebbenden Is het van beteekenls de veranderingen te kennen, welke de nieuwe wet off' het gebied der sociale verzekering brengt. De Haagsche briefschrijver gaat uitvoerig op de kwestie in en schrijft: ,Jk beken het eerlijk, dat het moeilijk is op deze vraag een bevredigend antwoord te geven, wanneer men eraan vasthoudt, dat de regeerlng onpartijdig naar objec tieve maatstaven heeft te beoordeelen en te beslissen. Het revolutionnaire uitgangs punt van de 8. D. A P. valt nu eenmaal niet te ontkennen, en wordt ook door de aociaal-democraten allerminst ontkend. Zij doen ook hoegenaamd geen moeite om zich ten deze in een gunstiger daglicht te stel len. Het sterkst is dit in de laatste weken weer uitgekomen in de wijze, waarop aociaal-democratische voormannen en pers organen zich hebben uitgelaten over de gebeurtenissen in Oostenrijk. Daar zag men een geestverwante partij, die zich op lange hand tot de tanden gewapend had, hetzij tot den aanval, hetzij tot verdediging. Hui ken waren bij voorbaat als strategische punten en gewapende vestingen gebouwd; wapenen waren overal in grooten getale verborgen; mitrailleurs stonden sinds lang op gunstige punten verdekt opgesteld. Hier kwam het revolutionnaire karakter van de sociaal-democratie, die zelfs den strijd met de „wapenen der barbaren” stel selmatig had voorbereid, wel zeer duidelijk uit Het verwonderlijke was, dat deze so ciaal-democraten, die voorstanders zijn van internationale ontwapening, in goed ver trouwen dat een buitenlandsche vijand eerbied zal hebben voor het recht, toch meenen, dien eerbied voor bet recht bin nenslands niet te kumjpft.^éTWaö'fiten, maar veiliger zich op^éWSpend verzet voorberei den. En In geen enkel land is daartegen yan siciaal-democratische zijde ook maar één woord van afkeuring of protest ver nomen. Integendeel. Men verdedigt dit op treden door de op zich niet geheel onjuiste opmerking, dat ook andere groepert zich gewapend hadden en men daarom tegen deser optreden zich eenvoudig had voor te bereiden. Maar hoe valt daarmee nu te rijmen het standpunt van de sociaaldemo craten op het gebied der defensie, waar zij niet gelijk wij voorstanders zijn van ge lijktijdige internationale ontwa pening, maar van een eenzijdige na- tionale ontwapening, ook wanneer an dere naties tot aan de tanden gewapend tegenover, althans naast, ons blijven staan? Maar hoe dit alles ook zij, het revolution naire karakter van de 8. D. A P. staat wel onomstooteljjk vast. En waar de regeerlng nu eenmaal den gevaarlijken weg is opge- ga het lidmaatschap van bepaalde par ti aan ambtenaren te verbieden, is er -twijfeld althans een schijn van wille- - aanwezig, wanneer wèl de fascistische partijen, maar niet de 8. D. A P, op de zwarte lijst zijn geplaatst. Ik zeg met nadruk: een schijn van wille keur. Want ik geloof, dat men in een be wogen tijd als wij doormaken onmogelijk voort kan gaan met de onpartijdigheid van het Staatsgezag gelijk voorheen als een axioma te blijven aanvaarden. Het oude adagium: „regeeren is vooruitzien” wordt door velen al te zeer vergeten. De vraag is daarom niet alleen en zelfs niet allereerst, laadt de regeerlng door te handelen, gelijk zij thans doet, niet een schijn van partij dige willekeur op zich? Maar veeleer moet deze vraag op den voorgrond worden ge steld: wat eischt in het belang van ons volk thans een verstandig regeer be le ld? En dan qpu ik bij de beantwoording van deze vraag vooral op twee punten de aandacht wil len vestigen. Vooreerst dit: hoezeer men het ook be- treuren moge, het feit valt niet te ontken nen, dat ongeveer een vierde van het Ne derlandsche volk mln of meer bewust en consequent de beginselen van de sociaal- democratie heeft aanvaard. Het aantal per sonen in overheidsdienst, die deze beginse len zijn toegedaan, zal wel niet evenzeer 25 procent van het totaal uitmaken, maar toch in elk geval wel een zoodanig groot percentage, dat het op één dag ontslaan van deze landsdienaren tot een groote ont wrichting van het overheidsapparaat zou leiden. En vervolgens vooral dit: men moge over de sociaal-democratie in ons land zoo on gunstig denken als men wil, maar dit staat vast, dat er in deze beweging sinds jaren, maar met sterk toenemende kracht vooral in den laauten tijd, strevingen merkbaar zijn, die zich afwenden van de revolution naire gedachte, van het revolutionnaire uitgangspunt. Bij den grooten omvang dien de sociaal-democratie In ons land reeds heeft aangenomen, moet het voor de toekomst van ons volk een zaak van bui tengewoon groot belang worden geacht, dat deze strevingen in kracht blijven toenemen en daarom in haar ontwikkeling niet wor den belemmerd, ja zelfs zooveel mogelijk bevorderd. Wanneer toch de 8. D. A P. in ons land zich zou ontwikkelen tot een op de basis van de Grondwet staande sociale hervormingspartij, een partij als bijvoor beeld de Engelsche Labour-partij, dan zou men zich daarover ten zeerste hebben te verheugen. Het geheele politieke aspect in ons land zou daardoor een wijziging ten goede ondergaan. Het behoud van een goed uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen t; adjudant-onderofficier O. J. thana admini- y stratlef beambte aan de ambachtsschool te Zwolle, die wegens overcompleet uit den mill- V tairen dienst Was ontslagen. Het gerecht heeft beslist, dat klager niet ontvankelijk was In zijn beroep. Voorts heeft het Ambtenarenreglement uit spraak gedaan in de zaak van den heer J. 8„ Koning, nu vrij man, wordt nog eens ge hoord, nadat wederom tot verwondering van heel de zaal gebleken is, dat de vrije man Wltbraad niet op het appel is. Onnes staat vandaag zoo mogelijk nog feller tegenover Koning dan op vorige dagen, maar er is nog een andere felheid, nJ. die van de verdediging, die als groote zwarte Vogels telkens klapwiekend uit hun banken opvliegen. De president is in zijn vragen veel leven diger dan tot nu toe. Ook op hem schijnt het vinnig duel tusschen Onnes en Koning niet zonder invloed gebleven. HIJ kijkt niet meer voordurend naar beneden, op den berg pape rassen voor hem, al maar knipperend achter zijn groote brilleglazen en zijn scherpe bleeke gelaat samentrekkend in diepe plooien. Als Onnes weer begint over de branden, waarvan Koning beticht wordt, maant de pre sident hem niet op dien weg voort te gaan. In Indië zijn deze beweringen al eens als laster gekwalificeerd en Koning Is bereid de bevestiging daarvan telegrafisch aan te vragen in Soerabaja, waar het vonnis nog altijd han gen moet op de aanplakborden van het Paleis van Justitie, want zoo zegt hij, niet zonder humor, er is indertijd niet bijgezegd hoe lang het daar hangen zou. Maar Onnes laat niet af materiaal aan te dragen om de onbetrouwbaarheid van Koning op te bouwen, zich er daarbij over beklagend daar hier namen van hoogstaande handels- lleden door het slijk worden gehaald, hetgeen den president doet opmerken: Wie is bet, die hier de namen erbij haalt? Wanneer Onnes opmerkt dat een der ge noemden wel bereid zal gljjken onder eede te komen verklaren hoe zijn ervaringen met Koning zjjn, veert deze laatste op en slingert hjj vinnig de zaal in: Dat zal hij wel laten, want anders draalt-ie zelf den bak in. Het duel tusschen Onnes en Koning verliest zich dan in oneindige détails, zóó, dat de Pre sident verzucht: „X lijkt wel of we naar de in structie teruggaan.” Ja, Inderdaad, daar heeft het er veel van en Doel: van Male (Feyenoord). Backs; van Diepenbeek (AJax) en van Run (PJ3 V.). Midden: Pelllkaan (Longa), (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unltas), Vente (Neptunus), Bak- huys (ZA.C.), Smit (Haarlem). (DF.CJ. Als aanvoerder van het nationale elftal aal van Heel optreden.* De reserves zijn: Keizer (AJax), Lelyveld (V.U.C.), Prinsen (N.O.AD.), Mulders (Ajax), Lagendaal (Xerxes), Vrauwdeunt (Feyenoord). Mol (KF.C.).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1