Prikkeldraad Auto te water Objectief oordeel Opruier gestraft Hulpverleening langs de wegen FE TWEEMAN VERDRONKEN xs ONONDERBROKEN KETEN Tegenstelling sr- ct en ie DOBBELM^N DONDERDAG 1 MAART 1934 op Twee slachtoffers TUBERCULEUZE KOEIEN? Nazi staat terecht WAAR BLIJFT DE STEUN? De slachtoffers boven gebracht WAPENS IN HET HOOI Vaderlandsche Unie V aderlandsche versnippering Bakhuys op de middenvoorplaats I Tegen excessen bij het strandleven Geslaagde proefrit De voorzitter geroyeerd rei De plannen der toekomst Ct Wat wü de A.T.M.H.? den mist e- it DE TRAM UIT DEN TUD Bonifatius Hospitaal HOOGE ONDERSCHEIDINGEN a De secretaris der O. S. P. tot drie maanden veroordeeld o. AAM Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie Adviescommissie tydelyk aangevuld By ernstige ongelukken lange den weg kan met de huidige middelen niet worden volstaan VOOR GEZONDE LICHAAMS CULTUUR TEGEN EEN LANTAARNPAAL GEREDEN SCHADE VOOR ROODE KRUIS TE WEESP Handelsverdrag met Zuid-Af rika DE .PELIKAAN” NAAR INDIE VERTROKKEN GRENSWIJZIGING BEVERLAND LT IK De kwestie reeds eenige jaren hangende DIESELTRACTIE EN STOOM TREINEN Nederlandsch elftal samengesteld VAARTUIGEN GESTRAND -- II- nd De leider van het K.I.B. begiftigd met het kruis ,JPro Ecclesia et Pontifice” Waarschijnlijk op den gladden weg geslipt en in de Zuid- Willems vaart gereden Nood voor verbouwers van fruit en warmoezery-gewassen verscherpt Tengevolge van De nieuwe schoon- heidszeep met haar 15cts. heerlijk parfum. Laatste rit van het Maas- en Waalspoortje DERDE ORDE BEDEVAART NA^R ROME Fietser te water geraakt en verdronken Tengevolge van een hooge grond- zee overboord geslagen Terug naar de R.K. Staatsparty patronen in beslag, genomen Revolvers en -- NAASTING LOCAALSPOOR WEGEN Opheffing van lynen eerst na andere bezuinigings maatregelen 4 4? Ander! essen de (Haarlem). met j de Toekomstige speler van het Nederlandse he elftal. een passagier aan boord Calcutta komen er twee WI LAT *EN De raadsleden O. Dekker en H. A. Voncken te Heerlen hebben bedankt als lid van den Ka*.h. Dem. Bond en zyn teruggekeerd tot de R.K. Staatsparty. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de fractie der R.K. Staatsparty In den ge meenteraad Is besloten de heeren Dekker en Voncken weer op te nemen. Be door By na vraag is ons gebleken, dat hier tot dusver niets bekend is omtrent een spoedig tot stand komen van een handelsverdrag tusschen Nederland en Zuid-Afrika. De kwestie is reeds eenige jaren hangende en men hoopt dat ie binnenkort in bevredigenden zin zal kunnen worden opgelost. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft heden arrest gewezen In de zaak van J. de Kedt. pro pagandist van de GBP, die terecht had ge staan wegens opruiing in Februari en Maart 1933, tydens de multery aan boord van ..De Zeven Provinciën”. Het veroordeelde hem wegens opruiing tot drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank had de Kadt, nadat negen maanden was geèlscht, vrijgesproken. De ad- vocaat-gene raai had eveneens negen maanden gevangenisstraf geëischt. De gladheid van den weg heeft in den afge- loopen nacht een ernstig ongeval tengevolge ge had, dat vermoedeiyk vier personen het leven heeft gekost. Omstreeks twee uur in den nacht hoorden bewoners van huizen aan den Kanaal dijk te Borneren tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willemsvaart een hevigen klap in het wa ter. Eenigen snelden toe en hoewel men moest aannemen, dat een auto te water was gereden, kon men niets doen, daar men niet wist, waar de wagen lag. Het voertuig was geheel onder water verdwenen en op den bodem van het hier ongeveer vjjf meter diepe kanaal gezakt. Eerst hedenochtend by het aanbreken van den dag konden pogingen in het werk gesteld worden om den auto te vinden. Met vaarboo- men werd naar het voertuig gezocht en toen men bet had gevonden, slaagde men erin een kabel aan den bumper van den auto vast te haken. Met een scheepstakel werd getracht den auto te lichten, doch toen het voertuig om streeks negen uur hedenochtend byna boven water was. brak de kabel en verdween de auto voor de tweede maal In het water. Onmiddeliyk na het mislukken van de eerste poging is men opnieuw begonnen met de ber gingswerkzaamheden. De auto ligt midden in het kanaal. Voortaan zal het ook te Mulderberg aan an deren dan militairen in dienstverband, verbo den zijn, „op terreinen binnen de gemeente ge legen. hetzy alleen, hetzy in gezelschap van anderen, te kampeeren, tenzy met vergunning van B. en W.” Hieronder heeft men te verstaan, dat ook op particuliere terreinen zelfs niet gekampeerd zal mogen worden, zonder goedkeuring van B. en W. Voorts, of het den Minister bekend is. dat deze ultkeering by zeer vele tuinders tot zeer geringe, soms onbeduidende bedragen is beperkt gebleven en daardoor in hun gezinnen de nood nog is verscherpt, maar dat zij op deze wijze óók in de onmogeiykheid verkeeren om hun bedrijf voort te zetten. betreft de provinciale wegen en buitengemeen ten contact gezocht met de Gedeputeerde Sta ten van de provincies. De heer Van Turenhout kon met voldoening mededeelen, dat reeds verschillende Gedepu teerde Staten mede in beginsel verklaard heb ben geen bezwaren te hebben tegen het plaat sen van hulpposten langs de provinciale we gen. Met de gemeentebesturen van die gewesten staat de A. T. M. H. nu in correspondentie voor wat betreft de hulpposten te plaatsen op bui ten -gemeentewegen. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoorwegen wordt het volgende ontleend: Hoewel men Zich vry algemeen met de voor gestelde naasting, op zich zelf beschouwd, kon vereenigingen, bestond geen eenstemmigheid ten aanzien van de vraag, wat er na naasting met de verschillende lynen zal moeten geschie den. Wanneer de A. T. M. H. alle toestemmingen zal hebben verkregen, waardoor een ononder broken hulppostketen in Nederland zal kun nen worden verkregen, dan zal de A. T. M H. een werkplan opstellen, inhoudende een werk- rooster van de te plaatsen hulpposten, waarby agn alle deelen van Nederland zal zyn ge dacht. In totaal zullen In Nederland worden geplaatst 3553 hulpposten. De posten staan op afstanden van ongeveer 4 tot 5 K.M. Om hulp in te roepen behoeft men niet verder te loopen of te ryden dan 25 KM wanneer men in t bezit is van een schedel van den hulppost. Volgens het Voorlpopig Verslag der Tweede Kamer hebben verscheidene leden ernstige be zwaren ingebracht tegen het wetsontwerp tot grenswijziging tusschen Oud- en Nleuw-Beljer- land. Te Sas-van-Gent is de veehandelaar de R. uit Goes, met zyn flets tegen een lantaarnpaal gereden, met het droevig gevolg, dat hy in het kanaal terecht kwam. Ooggetuigen schoten on- mlddeliyk toe en brachten den man op het droge, zy slaagden er evenwel niet in, de levens geesten weer op te wekken. Het slachtoffer is ongeveer zestig jaar en gehuwd. Het slachtoffer J. de Groot uit Egmond aan Zee laat een vrouw en drie kinderen achetr. Hedenmorgen te ruim tien uur is de auto, die in den afgeloopen nacht in het kanaal was gereden, met behulp van een takel op den dyk langs het knanaal getrokken. Het bleek toen, dat slechts twee personen in den wagen bevonden; nJ. de gehuwde 25-jarige W. van Helmon en de ongehuwde 25-jarige H Verdyseldonk, belden uit Asten. De auto, eigendom van den heer Van Hel mond. kvtam uit de richting Helmon en de belde heeren waren op weg naar huis. De weg was zeer glad en dit schijnt oorzaak van bet ongeval te zyn geweest. De wagen was vrij ernstig be schadigd. Vermoedeiyk hebben de inzittenden nog getracht zich uit hun benarde positie te be vrijden. daar eenige ruiten van den wagen waren ingeslagen. Een der banden was lek; het is niet otunogeiyk, dat ook dit mede-oorzaak van bet ongeval is geweest. Her bergingswerk stond onder leiding van den burgemeester van Borneren, den heer P. Smul ders. De lyken van de beide slachtoffers worden heden naar Asten vervoerd. De heer Van Hel mond laat een vrouw en een kind achter. Het schynt aan te bevelen, een groot aantal stations op te heffen en een halte-systeem in te voeren, zooals byv. op Zuld-Beveland bestaat. De dienst zou dan moeten worden uitgevoerd met motorwagens met eenmansbediening. Neemt men de ontwikkeling van het vrachtautover keer in aanmerking, dan schynt een regeling van de eindstations uit moegeiyk. Op deze wyze zou beproefd kunnen worden voor de hlerbe- doelde lynen een ongeveer sluitende exploitatie rekening te verkrygen. Nadat reeds eenige malen te Groningen en Assen gesmokkelde wapens in beslag waren ge nomen, heeft de Groningsche recherche, byge- staan door de marechaussée van Assen en Wes- terbroek (Drenthe) te Elp (gemeente Wester- broek), by den landbouwer 8. een huiszoeking gedaan. In het hooi is een geheime bergplaats van wapens gevonden. Een veertigtal revolvers en vele patronen zijn in beslag genomen. Tegen 8. is proces-verbaal opgemaakt. Woensdagavond heeft de stoomtram Maas- Waal. op de lyn Nymegen-Druten-Wamel den laatsten rit gemaakt. Het ging in alle stilte, het 32-jarige trammetje droeg eenige papieren slingers en in den tweeden klas wagen hingen eenige lampionnetjes. In Druten wachtte muziek. De rails voor 32 jaar gelegd door de N V. Stoomtram Maas-Waal, zullen binnen twee weken worden opgebroken. De exploitatie van het traject Nijmegen-Wa- mel-Dreumel is overgenomen door de N. V. Maasbuurtweg, welke vanaf heden een Mn uurs autobusiyn exploiteert. Heel Maas en Waal juicht hierover. eikens wezen we op het partijdig oor deel der Arbeiderspers over de door haar eenzijdig en subjectief ge groepeerde feiten uit de jongste Oosten- rtjksche historie. Met name over de kerkelijke en staatkundige hoofdfiguren, Kardinaal Innitzer en rij kskanselier Doll fuss heeft zij veel laster verspreid. In dit verband is het niet zonder belang, het objectieve oordeel te lezen, dat zich de correspondent van eep liberaal blad, de heer O. Nypels, ter plaatse heeft gevormd. Hij schrijft in het jongste avondblad van het „Hbld De krachtige strijd, dien de Gooische Actie groep tegen zedenverwildering gevoerd heeft. Is niet zonder resultaat gebleven. Biykens de laatste besluiten van den gemeen teraad van Mulden, zyn verschillende redelijke beperkende bepalingen ingevoerd om excessen op het strand te Mulderberg tegen te gaan. In het vervolg zal het verboden zyn. in het openbaar en op plaatsen welke al dan niet tegen betaling voor het publiek toegankeiyk zyn, of welke van den openbaren weg af zichtbaar zyn, zich op te houden in zwembroek of badcostuum of gekleed anders dan in behooriyke bovenklee- dlng. Dit is niet van toepassing op plaatsen waar het krachtens besluit van B. en W. geoor loofd is te zwemmen of te baden. Personen bo ven tien jaar mogen zich op t strand of de Andere leden waren van oordeel, dat tenge volge van de wyztging In de structuur van het verkeer zal moeten overgegaan tot een aanzien lijke inkrimping van het spoorwegnet. Gevraagd werd, of de lyn GoudaAlphen aan den Ryn wel in dienst moest worden genomen. Tengevolge van den mist zyn hedenmorgen gestrand, naby strandpaal 50, onder de ge meente Heemskerk, de logger ..Katwyk 124” en naby strandpaal 51 de .Katwyk 42”. De vaartuigen zullen vermoedelyk tegen drie uur by hoog water vlot komen. De positie van de vaartuigen te gunstig. De bemanning Is aan boord gebleven. De motorreddlngsboot .Keeltje Jacoba" be vindt zich In de nabijheid der gestrande sche pen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer en mevrouw SchnebbeUe. leiders van het Ka tholiek Indisch Bureau te Den Haag, te begif tigen met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pon tifice”. Woensdagavond hebben Mgr. M. Brans O.M.C., Apostolisch Vicaris van Padang, en mevrouw Deckers, de echtgenoote van minister Deckers, hun deze pauseiyke onderscheiding l overhandigd. Sleutels kunnen in het bezit komen van per sonen, die zich als sleutelhouder by de Ven nootschap aanmelden. De prijs daarvan per jaar zal zoo laag mogelyk gesteld worden, waarschyniyk f 7.50. Iedere sleutelhouder is voor de A. T. M. H. een rijdende posthouder. By een ongeval zal de sleutelhouder hulp in roepen voor den menach, die door een ongeluk is getroffen. Elke post krygt een posthouder, waarby de sleutel kan worden verkregen voor een getroffene, niet-sleutelhouder van de A. T. M. H. De dokterskosten ter plaatse van het ongeval worden, mits van de installatie van de A. T. M. H. op een door de A. T. M. H. bevei ligden weg is gebruik gemaakt, door de A. T. M H. betaald. In den hulppost zyn de artikelen als vastge steld In de Internationale Conferentie van Roode Krulsvereeniglngen, gehouden te Parys op 14 April 1932. Ook een brancard ia In den hulppost aanwezig, een brancard van een dus danige constructie, dat deze door de zy-voorruit in vry wel eiken auto kan worden geborgen. De patiënt kan van de plaats van het ongeval in een doktersauto worden vervoerd naar een zie keninrichting. Voor *t transport van den hulp post en terug zal den vervoerder een nader overeen te komen bedrag per KM. worden vergoed. De telefonische installatie is gedacht als een met voortdurende verbinding, ook inter communaal. Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft een lid der NJ8K.A.P. (groep A. F. Schouten) te recht gestaan wegens beleedlglng van den heer S. van Zwanenberg, directeur der Varkenscen- trale. Verdachte had in het 'orgaan zyner party ..De Bezem" een Ingezonden stuk geplaatst, waarin den heer Van Zwanenberg verweten werd, tu berculeuze en andere zieke koeien In zyn pro ducten te verwerken. Verd. verklaarde ter terechtzitting in het openbaar belang gehandeld te hebben. Hy ver zocht, ten bewyze van de waarheid zyner bewe ringen, een aantal bescheiden te mogen voor lezen. doch de rechtbank achtte na beraadsla ging daartoe geen termen aanwezig. De Officier van Justitie echte vervolgens een geldboete van f 100.subs. 25 dagen hechtenis. De rechtbank zal 8 Maart vonnis wyzen. Verscheidene leden betwyfelen of alle thans voor naasting In aanmerking gebrachte lynen ■kunnen worden gemist, zy dachten daarby voor- nameiyk aan het goederenvervoer. Wellicht zal opheffing van de lynen NykerkEde, Dinxper- lor—Versseveld, DeventerOmmen en Neede Hellendoorn weinig verkeersmoeliykheden op leveren. Anders staat het echter naar hun mee- nlng met de lyn HoornMedembllk en met de lynen in Noord-Friesland; behoud daarvan scheen hun voorshands noodzakeiyk. Gevraagd werd of het niet mogelyk Is. deze lynen op een belangrijk vereenvoudigde wyze in exploitatie te houden. Enkele leden waren van meening, dat geen ly nen moeten worden opgeheven, voordat alle an dere maatregelen genomen zyn, welke kunnen leiden tot bezuiniging op de spoorweguitgaven, opdat niet dan by uiterste noodzaak de by die lynen belanghebbende streken van haar pu blieke vervoermiddelen zullen worden beroofd. Woensdagmorgen vertrok de Domlnlcaansche Derde Orde Bedevaart naar Rome, om aldaar aan het internationale Congres deel te nemen. De pelgrims kwamen by elkaar in Nymegen. waar in de St. Dotnlnicuakerk de pelgrimage met een H. Mis en den Uturgischen relszegen be gonnen werd. Vele belangstellenden waren op het perron aanwezig om de pelgrims uitgeleide te doen. Onder hen bemerkten wy op den hoogeerw. P. L. Kramer O.P. Vlcarius ProvinclaUs, den Pro motor Provinclalls der Derde Orde. C. Piels OJ*. en den Prior van Hulssen. P.'Nlelen OJ*. Vrijdag arriveert men in Rome, terwijl Zater dag het Congres begint. Van Maandag 5 Maart af zal de inschryving op de 5 pCL le Hyp Obllgatieleenlng, groot f 200.000.(zijnde de tweede aerie eener lea ning groot f 700.000.maximaal) ten laste van de Stichting 8t. Bonifatius Hospitaal te Leeu warden tot den koera van 90H pCt., zijn open gesteld bij de Nederlandsche Landbouwbank en by de heeren Lentjea Ss Droasaerts te ’sHerto- genboach. De storting zal plaats hebben op Donderdag 15 Maart, ten kantore van inschrijving tegen afgifte der toegewezen obligaties. By eventueel latere storting moA 5pCt. rente van 15 Maart af tot den dag van storting wor den bybetaald. De coupons vervallen 1 April en 1 October. De Stichting heeft bet recht tot vervroegde aflossing over te gaan, doch heeft zich verbon den van dtt recht geen gebruik te maken vóór X April 1937. De heer Groen heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of het juist Is, dat de gedeeltelyke steunultkeering aan verbou wers van fruit- en warmoezerilgewassen voor het jaar 1933. welke In Januari IJ. heeft plaats ge vonden, is berekend op een betrekkeiyk gering percentage van het voor ultkeering beschikbare bedrag. In een vergadering van „Hét Roode Kruis” te Weesp is met algemeene stemmen (drie le den hadden de byeenkomst verlaten) besloten, den voorzitter als lid te royeeren. waardoor dus ook zyn voorzitterschap een einde neemt,. omgeving niet ontkleeden. of zich daar onge kleed of in badcostuum ophouden. Zwemmen en baden mag alleen gebeuren op door B. en W. aan te wyzen plaatsen en dan in behooriyk bad costuum. De leiding berust In handen van den heer J. G. van Turenhout. In een dezer dagen ge houden persconferentie heeft de heer Van Tu renhout nadere mededeellngen over deze A. T. M. H. verstrekt. Hy wees er daarby op, dat er nog slechts een comité van oprichters is, dat zich over de verdeeling der functies nog nader zal beraden. Het biykt telkens en telkens weer, dat by ernstige ongelukken langs den weg aan den eisch van het spoedig verleenen van geneeskundige hulp met de tegenwoordige hulpmiddelen niet kan worden voldaan. De noodzakeiykheid van een instelling, die zich ten doel stelt het verleenen* van hulp langs den weg is wel gebleken uit de door de regeerlngen gehouden conferentie te Genève, welke con ferentie besloot tot het sluiten van het ver drag van 30 Maart 1931 tot het brengen van eenheid in verkeersteekens. De goedkeuring van dit verdrag door Neder land is geschied by de wet van 1 November 1933. Onder de vastgestelde verkeersteekens Is ook een aanwyzlngsteeken en wel het teeken hulppost, welk teeken aangeeft, dat In de na- byheld een hulppost aanwezig Is, Ingericht door een van overheidswege erkende organi satie. Spr. deelde mede, dat het Ministerie van Waterstaat In beginsel geen beswaar heeft dat de hulpposten langs de Rykswegen door de A. T. M. H. zullen worden Ingericht, waarby oa. is bepaald, dat het toezicht op de gebrulk- waardlgheid van de medische artikelen zal be rusten by de organisaties van het Nederland sche Roode Kruis en den Kon. Nat. Bond voor Reddlngwezen en Eerste Hulp by Ongelukken ,4iet Oranjekruls”. Middelerwijl b voor wat Hedenmorgen om half zeven is het postvlieg tuig de „Pelikaan” van Schiphol naar Indi« vertrokken. Aan boord bevinden zich tw*e pas- saglars voor Marseille en een passagier voor Rome. In Marseille kotnb voor Singapore en in aan boord voor Batavia. Verder heeft het vliegtuig aan boord 163 K G. lading, 332 K.G. vliegpost en 58 KG. pak- ketpost. Dezer dagen is, zooals gemeld, opgericht de Naamlooze Vennootschap Algemeene Telefoni sche en Medische Hulpdienst in Nederland. Deze vennootschap stelt zich ten doel het plaatsen van hulpposten langs Rijks- en Pro vinciale en Gemeentewegen. Het Nederlandsche elftal, dat op Zondag 11 Maart aa. In het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen België aal spelen, Is door de keuzecommissie van den K.N.V.B. als volït sa mengesteld: Nadat bericht was Ingekomen, dat het kas- sierskantoor van den voorzitter zyn verplich tingen niet zou kunnen nakomen, waarby de vereeniging voor ongeveer f 6000 betrokken was. is den voorzitter gevraagd, te willen af treden. hetgeen hy geweigerd heeft. Door het kantoor is een mlnneiyke schikking voor 50 pet. aangeboden, maar het Is geble ken. dat noch de crediteuren- noch dc debl- teureniyst in orde zyn. Daarom zal op de min nelijke schikking niet worden ingegaan, maar alles goed onder de loupe worden genomen, zoodat het niet onmogelyk zou kunnen zyn. dat behalve de faillissementskosten er toch nog 50 pet. wordt uitgekeerd. De schipper van de hedenmorgen te Umuiden binnengekomen stoomtreller „Erica", Umuiden 384, rapporteerde, dat JJ. Maandagmorgen ten gevolge van een hooge grondzee twee leden van de bemanning. n.L de stuurman A. Glas, wonende te IJmulden, en de matroos J. de Groot, wonende te Egmond aan Zee, overboord waren geslagen en verdronken. Het ongeval had plaats terwyi de be manning op het dek bezig was met het strip pen van de vlsch. De treller lag te dryven toen een zware stortzee overboord kwam en belde mannen meesleurde. Alle pogingen, die in het werk werden gesteld om hen te redden, verliepen zonder resultaat. De ruwe zee trok belden spoedig van het schip weg. De stuurman was weduwnaar en vader van vyf kinderen. De matroos laat vrouw en kinderen achter. e Tribune" heeft zich *n beetje be- 1 lachelljk gemaakt. Nog Dinsdagavond toen de vitale partijgenoot Dlmitrof al lang veilig In Sovjet-Rusland zat, bevat te het blad kolommenlange opgewonden lectuur over den „nog altijd gevangen ge houden” held, voog wiens bevrljdlng de Hollandsche communisten tot nieuwe pro test-meetings werden opgeroepen, want an ders zou „de Hltlerbende” hem vermoor den. Zelfs drukte het orgaan, dat eiken dag om allerlei futiliteiten zijn lezers over hun zenuwen hitst, een plaatje af onder den titel: „Op de vlucht doodgeschoten.” Daaronder las men een oproep van „het Internationaal Bevrijdlngscomlté voor de definitieve bevrljdlng van Dlmitrof....” die al de Sovjet-toejulchlngen In ontvangst had genomen. Het Internationaal Bevrijdlngscomlté is niets anders dan een propaganda-lnstituut, dat de Sovjet-tragedles moet explolteeren en de comedies In elkaar zetten. Aan Di- mltrof werd In het natlonaal-soclalis- tlsch Dultachland geen haar gekrenkt. HIJ vond een rechtbank, die hem tegen het verlangen van de regeering dorst vrijspre ken. Toen zijn vaderland hem een pas weigerde, kreeg hij een vrijgeleide naar Sovjet-Rusland, waar hij op een goed jaar geld professor wordt. En dat heet een „martelaar". Maar het Internationaal Bevrljdingsco- mité laat geen kik over de al jarenlang In de Russische concentratiekampen werkelijk gemartelden. Hun namen loopen niet ge regeld door de kranten als die van Diml- trof zij krijgen ook geen gelegenheid om zich voor een eerlijke rechtbank te verant woorden, het Internationaal Bevrijdlngs comlté steekt geen hand naar hen uit, en ,X>e Tribune” lastert de ongenoemden. Pas Is de Z. Eerw Pater Paul Chomltch In de gevangenis van ’t Swlrskl-concentratie- kamp tengevolge der mishandelingen krankzinnig geworden.... By beschikking van den Minister van Sociale Zaken zyn aan de vaste leden van de Com missie van Advies, bedoeld In artikel 8 der Be- dryfsradenwet ,de volgende personen als tljde- IQke leden toegevoegd: 1. G. Bydendyk te De venter; 2. J. B. Looman te Amsterdam; 3. H. van der Putt te Eindhoven; 4. W. HuUsmans te Eindhoven; 5. J. van der Weyden te Amster dam; 6. J. Geman te Eindhoven; 7. C. Wolff te Amsterdam; 8. B. Kruithof te Kampen. Voorts Is bepaald, dat deze toevoeging schledt ten behoeve van het uitbrengen vorengenoemde Commissie van een advies om trent de wenscheiykheld van het Instellen van een bedryfsraad voor de sigarenindustrie en omtrent andere daarmede In verband houdende onderwerpen, In artikel 8 der Bedryfsradenwet bedoeld. Dinsdag heeft wederom een proefrit van een stoomtrein plaats gehad op het baanvak Am- sterdAmArnhem, teneinde te onderzoeken of het mogelyk is de tegen 1 Mei nog niet gereed gekomen Diesel-trelnen tydelyk door stoomtrei nen te vervangen. Om 10.10 uur vertrok een trein, bestaande uit een locomotief, een bagagewagen en drie stalen rijtuigen van het Centraal-Statlon te Amsterdam. De trein was te 11.25 uur te Arnhem, na te Utrecht vier minuten, en te Nleuwersluls en te Ede een minuut gestopt te hebben. De afstand Amsterdam—Arnhem werd dus In 1 uur en 15 minuten afgelegd. De trein bereikte een snelheid van 100 K M. Zooals Ik overigens reeds verwachtte, Is alleen dr. Dollfuss met een verhoogd prestige en verhoogde populariteit uit deze beproeving gekomen. Hij en Kardinaal In nitzer. Dollfuss door op het psychologisch Juiste moment, en dan ook met groot suc ces. pardon aan te bieden aan wie toen de wapens neerlegden. En hij en Kardi naal Innitzer door onmiddellijk weldadig- heidsactles te beginnen voor alle slacht offers van dezen burgeroorlog, ook voor die van den overwonnen vijand. Hier, in het Oostenrijk van Dollfuss en van zijn kerkdijken chef, geen strafexpe dities onder de thans overwonnen marxis ten, geen „op de vlucht doodschieten”, geen „opvoeden in concentratiekampen”, geen veemmoorden, geen reeksen ter dood- veroordeellngen voor elk der vermoorde Helmwehrlieden, polltie-agenten of solda ten; maar standrechtbanken (van gewone burgerrechters; zelfs voor soldaten kent de Oostenrijksche republiek geen krijgs raden meer) die na al de gruwelen van dezen burgeroorlog maar zeven menschen ter dood lieten brengen, en die ook velen.die ze, volgens de letter van de wet, hadden moeten ter dood veroordeelen, naar de ge wone rechtbanken verwezen, of gevange nisstraf oplegden. Hier in Oostenrijk zijn thans ook al acties op touw gezet door me vrouw Dollfuss en den Kard.-aartsbisschop, om het namelooze leed te verzachten van degenen, die, direct of indirect, door den strijd tegen de regeering, alles verloren. En dat leed is ontzettend: het gemiddelde aan zelfmoorden, dat hier reeds verschrik kelijk hoog was, wordt in de laatste dagen weer ver overschreden, nu weer zoovelen hun broodwinning, of den broodwinner, verloren. e jongste algemeene verkiezingen I 1 deden meer dan veertig kleine par- tljtjes opdwarrelen. Tientallen van deze snippers zijn in de stembus voorgoed weggedwarreld. Maar de trek naar Unie is gebleven. Naar Nationale Unie, Nederlandsche Unie enen., want l*Union fait la force. Pas werd de Unie van Utrecht herhaald. Dat wil zeggen, in de oude metropol is de nieuwste partj) gesticht De oproep was onderteekend door twee heeren. Zij wilden door een algemeene Unie een einde ma ken aan de algemeene verdeeldheid. Tegenover „de party-politiek der regee ring” wilden de twee heeren alle voor standers van „zakeiyke politiek” ver zamelen. - De zaal bleef ongeveer leeg. Maar het Btichtinkje kreeg zyn beslag en naam. Het zou eerst „De Nederlandsche Unie” wor den. Men ontdekte bytyds, dat die al be stond. Vandaar dat men zich tevreden stelde met den titel „Vaderlandsche Unie”. Het werd echt vaderlandsch, echt zake- lyk en echt gezellig als het gesnater tus schen de slooten van ons polderlandje. De beide geunifieerde heeren deden beschei den. zy verzekerden niet hoogerop te wil len en desverlangd gaarne hun plaats af te staan. Niemand wilde erop gaan zitten. De beide onderteekenaren van den op roep waren twee B.’s, de heeren Baars en Boenders. Den zakeiyken Baars wel te on derscheiden van den fascistischen Baars. Deze is geparenteerd aan den Bezem. Dat zijn de vier B.’s: Baarzen, Boenders, Bezem op den Bibalebonschen berg! De boenders en de bezems moeten de Hollandsche politiek schoon vegen. Maar het is vreemd, hoe vaderlandscher de Unie wordt, hoe meer zy versnippert 1 Doel: van Male (Feyenoord). Backs; van Diepenbeek (Ajax) en van Run (PJB.VJ. Midden: Pelllkaan (Longa), (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wéte (Unitas). Vente (Neptunus), Bak- huys (ZA.O.), Smit (Haarlem). Meynders (DF.C.). Ate aanvoerder van het nationale elftal zal van Heel optreden. De reserves zijn: Keizer (Ajax). Lelyveld (V.U.C.), Oprinsen (N.OAD.), Mulders (Ajax), Lagendaal (Xerxre), Vrauwdeunt (Feyenoorrf), Mol (K.FD.). Wat Is de reden, waarom de ultkeering van het nog beschikbare bedrag voor 1933, nog steeds achterwege blyft en te de Minister bereid om te bevorderen dat waar hy biykens eerder gedane mededeellngen den overgang tot den volgenden oogst wil vergemakkelyken aan de tuinders hun nog voor 1933 toekomende steun, welke reeds nu hiervoor onontbeeriyk is. ten spoedigste 'wordt uitgekeerd, zoo vraagt het Tweede Kamerlid ten slotte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9