Weggeven r «3 f iWIIIIIIIIIIIIÏIBIIIIIIIIIIlllllllllllllllll NIEUWIGHEDEN Het verwerken der resten Na den arbeid Heeren Slipover SCHOUDERLIJN Nuttige wenken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Blouse voor jongens van 5 jaar *1 VOOR DE KEUKEN BREIWERK KNIPPATROON >1 k i tav, f Il redt DORA in te heer, h. 0 b. L »ert loer. M1W. Ge >ch- DINY breed op ADRIANA KNUISTPOLLEPEL "KUUU'.iniiiim lurt. ge ren. SSS 10* DM Ben ner- ren- iden out: •SS, r. Men en Paté van bruine boonen. BIJ ‘n rest ge kookte bruine boonen ongeveer 3 kopjes voi rekent men: 1 flinke ui, 1 af gestreken eetlepel boter, y2 theelepel mosterd, 1 thee- en 8. h. pel), i W, O. L. «ijst, nen? zon van dur- mUn alles: iheld, aUJke OE VROUW E¥ HAAR HUISHOUDING ■llllllllllllllllh on- mate- tijd en aardappelen, bijv, ge- ter- Jan rode, iarl.- i ge- i van raagt ver- imid- i dat pewe- huis- bui- IA door Deze eigenaardigheid heeft fig. 832, waar de mouw met een paar plooitjes niet in het armsgat maar boven op de schouders te ge zet. We krijgen hierdoor natuurlijk een ruime mouw, die van onderen met een ori gineels manchet sluit. De rok heeft inge zette klokstukken. Het costuum te gemaakt uit één kleur. Dus geen afstekende tint voor kraagje of das. dicht en naait het halsrandje langs de halsopening van den rug. Fig. 624 te zeer eenvoudig van lijn. De rok bestaat slechte uit twee banen. *t Lijf je te glad, maar in de taille even gedra peerd. De eenige versiering te de afsteken de pelerine, die van achteren rond doorloopt en waarover twee blezen loopen van de ja- ponstof. Deze komen achter aan den hate met een klein strikje bij elkaar. Zwart en wit te voor *n dergelljk modél x altijd een aardige combinatie. Fig- 631 te ook een buitengewoon leuk model, om te maken van effen en gestreep te stof, wy moeten alleen zorgen, dat het streepje niet te breed te of teveel afsteekt bij de japonstof, want dan sou bet geheel te druk worden, vooral omdat het schouder stuk over den rug doorloopt. Wanneer we b.v. 2)/i M. bruine wollen stof nemen voor de japon en 114 M. streepstof (wit en bruin) voor de mouwen, de das en de ceintuur, sullen we een goed resultaat verkrijgen. u POLA Wanneer men zelf wollen goed breit, doet men verstandig de verschillende deelen, zooals mouwen, enz. afzonderlijk onder een vochtigen doek te strijken, alvorens men ze In elkaar zet. Het kleedlngstuk wordt dan mooier dan wanneer men het na het naaien strijkt. Hetzelfde geldt ook voor ge haakt goed. et verwerken van restjes tot allerlei smakeUjke hapjes vormt een der dankbaarste karweitjes voor de huis vrouw. Daarvoor komt niet alleen vleesch in aanmerking of visch, maar ook bijv, rest jes van bruine of witte boonen, welke, wat misschien slechte weinig bekend zal zyn, nog tot smakelijke smeerseltjes voor de bo terham verwerkt kunnen worden. Men maakt er dan, met behulp van enkele krui derijen en “n weinig boter, epn paté van, die slechte weinig kost, smakelijk en voed zaam te en die ook op vastendagen dienen kan. Paté van witte boonen. Bij ongeveer 3 kopjes, vol witte boonen rekent men hier- wor: 1 flinke ui, 1 volle theelepel tomaten puree of 1 tomaat in kleine stukjes gesne- naad en wel over 2 cM., een smal zoom pje. Hier sluit later het manchetje. Deze knipt ge 21 cM. lang en 10 c.M. breed. Het strookje wordt langs één kant van het manchetje geregen, het mouwtje onderaan Ingerimpeld, waarna het manchetje op den verkeerden kant aan- en op den goe den kant overgestikt wordt. De mouwen zet ge in, waarvoor ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren neemt dan den zij naad. De rafels worden omgenaaid. De knoopsgaten maakt ge in op 15 en 24 CM vanaf den onderkant en wel 2 cJé. vana: den kant. BIJ het manchetje maakt ge het knoopsgat aan den kant van den onder mouw, waarna ge de knoopjes aanzet en het bandje of elastiek tot precies midden voor, door het zoompje rijgt. Vastendaagsche soepen. In antwoord verschillende vragen het volgende: Van de Maggl’s soepen kan men Konin ginnesoep, Rumfordsoep, Tomatensoep, Wlndsorsoep en Selderij soep op vastenda gen gebruiken. iele»- r 81,, Luc ste ger- zoompje inmaakt. Langs de kraag, welke van dubbele stof wordt genomen, rijgt ge een strookje, dat na afwerking 2 cM. breed moet zyn. Dit wordt op den kant ge stikt. De kraag wordt door middel van een schuin blesje op het blousje gezet en aan gestikt en plat opgezoomd. In het mouwtje onderaan maakt ge precies tegenover den e mode zoekt nog altyd de verras- I 1 singen in de schouderhjn. Nu eens te het een pelerine, dan te het een «paillette. Ook te het vaak een aangeknipte of hoog ingezette mouw. breit dezen slipover met dikke wol, op pennen no. 3J4. Het aantal zetten seken kan nooit worden opgegeven, daar de I jepei Maggl’s aroma en zoo noodig wat zout. Men fruit de fyn gesnipperde ul In de precies een veel losser breit dan de ander. Wil men heel veilig wezen, dan breie men eerst een I boter goudbruin, maakt de boonen goed fyn en vermengt ze met de ul, mosterd, aroma en zout naar smaak. Men roert alles door een in de pan, tót het goed warm is, waar door de verschillende bestanddeelen zich gemakkehjker met elkaar vermengen, laat het mengsel dan koud worden en smeert X op brood. fyn gesneden peterselie of seldery en theelepel Maggl’s aroma. Men smoort de fyn gesnipperde ul met de boter en de tomaat tot het mengsel gaar en byna droog te. Intusschen maakt men de boonen goed fyn en men hakt of snydt de peterselie of seldery fyn. Dan roert men alles door elkaar, voegt ook de Maggl’s aro ma erby en laat het mengsel even goed warm worden. Men laat het koud worden, waarna men er het brood mee kan besmeren. Hoe wollen goed gewasschen moet wor den, heeft Iedere goede huisvrouw zeker al vaak gelezen en toch gebeurt X nog vaak dat zelfs by de zorgvuldigste behandeling t een of ander kleedlngstuk biykt te zyn gekrompen, of juist zoodanig uitgerekt, dat we met de handen in het haar zitten, hoe X weer goed te krijgen. Daarom willen we 1 hier nog even over t drogen hebben. Voor we 1 wollen goed wasschen. schrij ven we eerst nauwkeurig de diverse maten op, sooate bovenwydte, lengte, mouwlengte, enz. UJkt nogal omslachtig, maar de practyk wijst uit, dat dit de eenige manier te, om verrassingen te voorkomen. Ate X goed gewasschen te, rollen we stuk voor stuk in ’n rulgen badhanddoek, die *t meeste vocht reeds absorbeert. Dan raad plegen we ons lystje met de maten en rek ken X goed op de veretechte afmetingen. We laten X nu liggend drogen op den bad- handdoek. hond, die een paar vellen of botten krijgt toegeworpen? Het moet wel heel zwaar val len, voor zooiets beleefd en onderdanig te bedanken! Niet om de geringe waarde van de aalmoes, maar om het verregaand ge brek aan fyn gevoel, oin de geringschatting en onverschilligheid, die uit zulk „weldoen” spreekt. De arme vindt ‘t misschien toch al een vernedering, een kwelling, iets te moe ten aannemen, dat anderen niet meer wil len hebben.... en dan zóó! Een arme te niet een soort van dankje- zeggend vuilnisvat. Een arme te iemand van wien Christus gezégd heeft: Wat ge hém doet, dat hebt ge aan My gedaan. Wat ge hém geeft, dat hebt ge aan My gegeven. Is het mogeiyk, daar vyf minuten over na te denken en dan nog ooit een arme met iets totaal onooghjks „bhj te maken"? Het goed mag flink gedragen zyn, zeker. Maar kost het nu zóóveel moeite, de oude japon even te wasschen en wat te verstel len, den ouden mantel wat op te persen en er eventueele vlekken uit te maken? Oude schoenen gepoetst weg te geven? Is t niet wat hard, knoopen en kraagje van de Jurk te halen, omdat die nog „te goed" zyn? Of van een jas den bontkraag te plukken, omdat X „zonde” zou zyn? Nee, zonde zou X niet zyn, integendeel.... Maar onze opvatting 'van weggeven schynt zoo vaak in te houden, dat er aan het weg te geven ding ook niets meer mag zyn dat ons nog eenigszins zou kunnen dienen. Anders vinden we X jammer I We schynen soms zelfs niet te kunnen verdra gen, dat X oude kleedlngstuk er nog goed uitziet! Vóór X weg mag. moet X eerst nog eens goed worden afgeslonst! De oude jurk, die in aanmerking komt om te worden af gedankt, wordt in den schoonmaaktyd eerst nog eens ontoonbaar-gesjouwd, gebruikt by verf-karweltjes en dergeiyke. Met den ou den mantel gaan we eerst nog eens flink in kletsbuien uit zonder paraplule en met de oude schoenen werken we eerst nog een poosje in den tuin. Dan mogen ze naar de armen! Er is zooveel onnadenkendheid by dat al les. Heusch geen kwade wil! Daarom is er ook met wat ernstig nadenken best ver betering in te brengen! Nu breit men den tweeden schouder te genovergesteld aan den eersten. Hiermee is het voorpand klaar. Den rug breit men precies eender tot aan de armsgaten. Dan kant men, voor de armsgaten, aan het begin van de eerste twee naalden 10 st. af. Men houdt aan weerskanten van de naald eenzelfde randje als by het voor pand en mindert binnen dat randje, om den anderen toer, aan weerskanten van de naald, tot men nog 70 st. overhoudt. Dan breit men zonder minderen door tot de armsgaten even hoog zyn als by het voorpand. De schouders worden aldus afgeschuind. Ie toer: 2 r„ 2 keer: 1 aver., 1 r„ 57 in pa troon, omkeeren. 2e toer: 56 in patroon, omkeeren. 3e toer: 49 in patroon, omkee ren. 4e toer: 42 in patroon, omkeeren. 5e toer: 36 in patroon, omkeeren. 6e toer: 30 in patroon, omkeeren. Dan breit men de naald uit en kant het werk af. Men strykt dan het breiwerk onder een vochtigen doek, naait de zy naden en schou- de maden Paté van vleescbresten By ongeveer ons vleeschresten, soepvleesch, rekent men twee koude kookte aardappelen, 1 ui, 1 theelepeltje mosterd, 1 eetlepel sla-olle, 1 eetlepel azyn. peper, zout en enkele druppels Maggl’s aroma. Men maalt of hakt het vleesch fyn met de aardappelen en de ui, roert er mosterd, zout, peper en aroma doorheen en vormt er dan, met behulp van olie en azyn, een sa menhangend geheel van, dat men weer als ’n smakeiyk smeersel voor het brood kan gebrulkdh. «—bloemen zullen het komend Jaar ge- I-a dragen worden op den schouder, in de ceintuur, in het haar; natuurUjke en nagemaakte bloemen van velours en sa- tyn. Anemonen, rozen, narcissen, anjers, kleine bouquetjes bloemen in verschillende kleur en voor avonddracht guirlandes van bloemen. Bloemen in alle soorten, gedragen in lange slingers om den hals, om de ar men; ceintuurs van bloemen, ook slingers, van klaprozen, korenbloemen, margrieten en andere soorten, bloeiend op het veld. De allernieuwste taschjes zyn voorzien van een onbreekbaar spiegeltje, dat aan den buitenkant bevestigd is. Zelfs hebben enkele modellen vernuftig aangebrachte portemonnaies aan den buitenkant, om vlug tram- en busgeld by de hand te heb ben. U ziet verder nog een flap-jack tasch- je; de flap-jack zit nl aan den buitenkant aan het taschje vast. Vervolgens de nieuwste scheerspiegel, dien men stevig plaatsen kan, zonder dat hy omvalt, doordat er een groote gumml- zuiger onder den voet zit, welke zich aan het tafelblad vastzuigt. Deze scheerspiegel is echter nog vernuftiger daar hy tegen den wand te plaatsen is met behulp van denzelfden zuiger: de verstelbare armpjes brengen den spiegel in den gewenschten stand. Vervolgens teekenden we een theepot en fllter-kan, zooals we ze zagen in het vuur vast materiaal in bruin, oranje en donker blauw. Deze artikelen, zooals vuurvaste schaaltjes, melkkannen, koffiepotten enz„ kunnen nu verkregen worden in een prach tige groene kleur. Daarnaast ziet U een handigen houder voor den sauslepel, welken we aan de saus kom kunnen bevestigen, zoodat de lepel er niet ingiydt By al deze nieuwe artikelen teekenen 4e ook het nieuwste mandje voor poes, dat nu in een langwerpig model uitkomt. Vervolgens een Thermos-kan van breekbaar, slecht warmtegeleidend rlaal. Deze kan zal uw melk langen warm houden, wanneer de vloeistof er heet in gedaan wordt. Voor wie zich de weelde kan veroorloven teekenen we daarnaast ’n koffiezetapparaat a van onbreekbaar glas. De koffie, die men er in kan zetten, moet buitengewoon smakelijk zyn, doch de prijs van dit voorwerp is nogal hoog en zal me nigeen by het hooren ervan doen besluiten het nog maar met den gewonen koffiefilter te doen. Naast de natuurgetrouw nagebootste bloemen van glas, voor versiering van uw kamer, zien we ook diepzee-monsters, ko ralen, planten en verschillende vreemde dingen welke de zeebodem herbergt, nage bootst van glas: koraalriffen, visschen en planten enz. van fyn gekleurd glas. Ze zyn bestemd om uw kamer te sieren. Men plaatst ze in een bowl, kom of aquarium en vult de kom met water; de verschillende prachtige kleuren zullen een betooverend schynsel geven. Geheel onderaan ziet U een van nieuwe electrische bedwarmers. wr -w yle niet zóó rijk met aardsche goe- \A/ deren is gezegend, dat hy den armen belangryke sommen gelds kan schenken, of goede nieuwe kleeren, op- zetteiyk voor dat doel gekocht, is voor zyn liefdadigheid grootendeels aangewezen op kleine aalmoezen en op het „weggeven”. Het cadeau doen van afgelegde kleeren, af gedankt speelgoed, overtollige meubelen. Eft nu kan dat weggeven, de éénlge vorm van weldoen, die velen zich kunnen per- mltteeren, Inderdaad tot een verdiensteiyk werk gemaakt worden. Het kan ook zóó gebeuren, dat er ons later, by de groote afrekening, eer een verwyt van zal worden gemaakt dan dat X ons de verwachte be- loonlng zal brengen. Wanpeer we niets anders voor de armen kunnen doen, geven we dan tenminste grif en graag weg datgene wat we zelf niet meer gebruiken kunnen? Minder kan toch al niet van ons verlangd worden! Maar wat zien we vaak gebeuren? Huismoeders ver sjacheren aan de deur de afgedankte ja ponnen en schoenen, regenjassen, kinder- jekkers, hoeden en wat niet al, aan den voddenkoopman. Ze krygen in X gunstigste geval enkele dubbeltjes voor de weliswaar niet meer fraaie, maar nog volstrekt niet geheel onbruikbare stukken. Het is soms belacheiyk weinig in verhouding tot den staat waarin de artikelen zich nog bevin den, maar daar denkt de spaarzame huis vrouw niet aan. Ze ziet slechts de kleine, maar zoete winst op dingen die voor haar totaal geen waarde meer bezaten en waar uit geenerlel nut meer te trekken viel. Die dertig of veertig cent kan ze alweer van den prijs der nieuwe kleedingstukken af trekken! Maar nu biyft het een feit, dat ze met die paar dubbeltjes voor even zoovele gul dens had kunnen weldoen! Misschien be steedt ze in een paar weken evenveel aan kleine aalmoezen als ze voor die heele be zending oude kleeren heeft gekregen. Daar let ze zoo niet op, want tenslotte is ze niet gierig. Maar die dubbeltjes van den vod denkoopman, daar is ze fel op, die kan ze zich niet laten ontgaan, dat is zaken-doen! Toch sou ze veel beter gedaan hebben, wanneer ze dat bedragje aan achterdeur- aalmoesje; in den zak had gehouden en in plaats daarvan de verkochte kleeren aan arme stumpers had uitgedeeld. Die dingen zouden voor zulke menschen een zoo véél hooger bedrag vertegenwoordigd hebben dan zy er voor kreeg! En hoe dikwijls ziet men niet *n over compleet bed met ’n uitstekende, zy X wat ouderwetsche matras, naar den opkooper verhuizen voor *n niet minder belacheiyk bedragje! Van hoe onschatbaar nut kan echter zoo*n oud onpractisch tweepersoons bed nog niet zyn in een arm gezin, waar men behooriyke slaapplaatsen te kort komt! Wie er eens over nadenkt, zal Inzien dat hy, zonder één cent meer uit te geven, véél meer zou kunnen weldoen, door die ge woonte van opruimen-door-verkoop af te leeren en alles wat niet meer voor eigen gebruik geschikt wordt geacht, weg te geven! Doch ook by het weggeven zelf liggen nog voetangels en klemmen. Wordt niet al te dikwijls vergeten, dat de armen geen ande re menschen zyn dan wy, dat ze ook hun trots, hun gevoel van eigenwaarde kennen? In welken staat bevinden zich soms de din gen, die weggegeven worden? Ik bedoel daarmee niet den graad van slytage of ouderdom. Maar hoe vuil, hoe slordig wor den gedragen kleedingstukken en schoenen den arme soms in de hand gestopt! Er ont breken knoopen, er zitten winkelhaken in, de stof is vol vlekken, de plooien zyn in geen maanden meer geperst. Moet iemand, die zooiets krijgt, zich niet voelen als een proefstukje en ga na hoeveel steken er op 1 c.M. komen, waarna men precies kan af meten hoeveel steken men heeft op te zetten. Beginnende met 94 steken, breit men eerst voor den boord 7 a 8 c.M. 1 r. 1 aver. Dan* kan men verder r. breien aan den r. en aver, aan den linkerkant, ofwel men breit het een of andere patroon. Heel een voudig en mooi is het onderstaande: le toer: 4 r., 2 aver. 2e toer: aver. Is het werk, van het begin af. ongeveer I den> j afgestreken eetlepel boter, 1 eetlepel 30 cM. lang, dan begint men aan het fyn gesneden peterselie of seldery en 1 randje voor de armsgaten. Men breit dan- 2 r„ 7 maal: 1 aver.. 1 r. en verder in pa troon tot de laatste 16 st. Dan 7 keer: I r.. I 1 aver, en tot slot: 2 r. 2e toer: 8 keer: 1 r., 1 aver. Verder in I patroon tot de laatste 16 st. Dan 8 keer: 1 aver., 1 r. Deze beide toeren herhaalt men nog 2 keer. 7e toer: Nu kant men 10 st. af voor het armsgat. Dan breit men 2 r., 2 keer1 aver., 1 r. Verder 31 st. In patroon. Dan; 3 keer 1 r. 1 aver., 1 meerderen, 2 keer: 1 r, 1 aver. Verder: 1 r., 31 in patroon, 7 keer 1 r, 1 aver, en tot slot 2 r. 8e toer: 10 afkanten, 3 keer: 1 r., 1 aver., 31 in patrogn, 1 aver., 6 keer: 1 r, 1 aver., 31 in patroon, 3 keer: 1 aver., 1 r. 9e toer: 2 r., 2 keer: 1 aver., 1 r„ 2 st. samenbreien, 29 in patroon, 6 keer: 1 r., 1 aver. Dan: 1 r., 29 in patroon, 2 samenbr., 2 keer: 1 r. 1 aver.; tot slot 2 r. 10e toer: 3 keer: 1 r., 1 aver.. 30 in pa troon, 1 aver., 6 keer: 1 r., 1 aver., 30 in patroon, 3 keer: 1 aver., 1 r. He toer: 2 r., 2 keer: 1 aver., 1 r„ 2 sa menbr., 28 in patroon, 6 keer: 1 r., 1 aver Dan: 1 r., 28 in patroon, 2 samenbr., 2 keer: 1 r., 1 aver. Tot slot: 2 r. 12e toer: 3 keer: 1 r. 1 aver., 29 in pa troon, 1 aver., 6 keer: 1 r„ 1 aver, 29 in pa troon, 3 keer: 1 aver., 1 r. Nu wordt het werk in tweeén verdeeld voor de halsopening en werkt men du^^p de eerste 41 st. als volgt: le toer: 2 r„ 2 keer: 1 aver., 1 r., 2 sa menbr 25 in patroon, 2 samenbr., 2 keer: 1 r., 1 aver. Dan 2 r. omkeeren. Men breit zoo door, terwyi men aan weerskanten hei randje houdt van 1 r., 1 aver. Aan den kant van het armsgat min dert men, aan den binnenkant van dit randje, 1 s^. om den anderen toer. Tegeiy- kertyd mindert men aan den kant van den hals, eveneens binnen het randje, 1 st. in eiken 6den toer, tot er nog 33 st. overbiy- ven. Dan mindert men alleen nog maar aan den kant van den hals, in eiken 6den toer, tot er nog 26 st. overbiyven. breit dan 2 toeren zonder minderen schuint dan den schouder af als volgt: I le toer: 3 keer: 1 r, 1 aver., 13 in pa troon, omkeeren. 2e en 4e toer: in patroon tot de laatste 6 st. Dan: 2 keer: 1 r, 1 aver, en tot slot 2 r. 3e toer: 3 keer: 1 r, 1 aver., 6 In patroon; omkeeren. 5e toer: I keer: Ir, 1 aver.; omkeeren. 6e toer: 2 keer: 1 r., 1 aver. Dan: 2 r. 7e toer: 3 keer: 1 r., 1 aver, in patroon tot de laatste 6 st. Dan: 3 keer: 1 aver„ 1 r. 8e toer: 20 st. afkanten. Op de overge bleven 6 st. breit men het randje door voor den rug tot men 5 c -M. heeft. enomen maten: bovenwydte 68 c.M mouwlengte 39 c.M. Benoodlgd: 1.30 M. stof van 90 k 100 cM. breedte, 4 grote knoopen, 2 kleinere knoopen, 70 cM. elastiek. Bovenstaand blousje maakt ge van soe pele stof, zooals shantung, zyde, enz. teekent het patroontje op de oangegevev maten, waarna ge het op de vaste lijnen ultknlpt. Hierna legt ge de patronen op de stof, zoo eenigszins mogeiyk worden de ce- genbeleggen aan den voorkant aangekmpt, zoodat ge hier dan geen naad krijgt. Alles wordt met een één c.M. breeden naad uit geknipt; onderaan X blous je 3 cM. voor het zoompje. De strookjes, welke ge 4 cM. breed knipt, laat ge ajouren aan één kant. Wanneer ge ’n gepllsseerd strookje neemt, moet ge driemaal de ver slechte lengte hebben; by een gerimpeld strookje ongeveer tweemaal de lengte. Wanneer alles geknipt is, be gint ge aan den voorkant de tegen- beleggers om te rijgen. Hierna kunt ge schouder-, zy- en mouwnaden verbinden, waarna ge onderaan een 2 cJL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11