ONS BLAD die te veel wist De man Eden’s besprekingen te Parijs -T. Het nieuws van heden Consistorie op 5 Maart a.s. '1' RAADSHEER PRINCE Kabinet-Lerroux treedt af Na de onlusten FRANSCHE BEGROOTING AANGENOMEN ONDERHOUD MET DEN PREMIER De vrijlating der Bulgaren DE BAROMETER VRIJDAG 2 MAART 1934 N1GDE KATHOLIEKE PERS VER NA DE ONLUSTEN IN WEENEN Een nieuwe aanwijzing ONTWAPENING Katholicisme en Spanje Eden aai Een jongmensch als bestraffer De Parijsche bladen sceptisch gestemd Na de keizerskroning van Poe Yi Kardinaal Faulhaber Pauselijk Legaat? Landsbisschop afge treden fz— f2 85 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR W arm waterzakken Spionnage-proces te Helsingfors ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel,- idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 francm l i ’.Xë’l* 3 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 120 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I 1 1. HET SPAANSCHE KABINET AFGETREDEN. roman De Fransche begroeting-1934 aangenomen. en Het JSchutzkórps” defileert voor den vice-kanselier Majoor Fey i (United Pres*) i o o te Amnestie voor 8000 veroordeelden V i De houding jegens den republi- keinschen regeeringsvorm Relaas van Dimitrof. Zyn oordeel over het Ryksdag brand proces Na een nachtelyke zitting van Kamer en Senaat Een nieuwe kruiser bij de Amerikaansche vloot in gebruik genomen. achten ten De te Stand «p Vrijdag uur vj».: 7U4 Jarige stand: 783. t i a i h P (Van een byzonderen correspondent) In plaats van helderder wordt de zaak-Sta- vteky gecompliceerder en ondoorzichtiger. Het la een soort vervolgschandaal. en steeds duiken er nieuwe gezichtspunten op. Het materiaal is thans zoo omvangrijk gewordeh. en de tegen spraken der getuigen zijn zoo talrijk, dat het een wanhopige zaak schijnt, ooit de voorge schiedenis en de achtergronden in hun geheel te kunnen peilen. fe New-Orleans raakte een parachutist in jgVn valscherm verward en stortte op zijn hoofd omlaog. Een piloot wist door den Springer op te vangen een ongeluk te voorkomen. PARUS, 1 Maart. (Reuter) Hedenochtend om half acht is de Fransche begroeting voer het jaar 1934 in den Senaat met 283 tegen 15 en in de Kamer met 458 tegen 132 stemmen definitief aangenomen. MOSKOU, 1 Maart (Reuter) Naar het Tass-agentschap meldt, heeft Dimitrof het vol gende relaas gegeven over de invrijheidstelling van hem en zijn twee mede-gevangenen: Handelsverdrag tusschen Italië onderteekend. Secretaris der O. 8. P. wegens opruiing tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gisteravond laat werd de begrootlng met een reeks wijzigingen van den Senaat naar de Ka mer gestuurd. Belde Kamers hebben vannacht doorvergaderd, totdat «en uniforme tekst tot stand kwam. De toegestane credleten bedragen 48.318.570.000 franc, terwijl de Inkomsten op 9 tnillioen meer worden geschat. Het vraagstuk betreffende de belasting van eenheids-prUs-wlnkela, waarover Kamer en Se naat uren hebben gestreden, is tenslotte ten gunste van den Senaat beslist. Dit soort zaken zal niet afzonderlijk worden belast. Naar Reuter uit Parijs bericht, heeft het mi nisterie van Justitie een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat er 888 chèques van Stavisky verzameld zijn en dat de foto's daar van zullen worden verstrekt aan de parlemen taire onderzoekingscommissie. Desbrosse, die een groot aandeel heeft gehad in de zaak der stedelijke leenbank te Bayonne, is in staat van beschuldiging gesteld terzake medeplichtigheid aan oplichting. Rouwpostzegels in België. Na aanneming van een amendement-Vliegen z(jn in de Tweede Kamer de beraadslagingen over de wijziging der Woningwet geschorst. Nederland i* Q d n r i e Ie U n vraagstuk zoo oplossen, dat de wolven tevre den werden gesteld en de schapen gered. Doen zulk een oplossing zou zelfs Salomon niet heb ben kunnen brengen. Had de rechtbank te Leipzig ons veroordeeld, dan zou zij hiermede niet slechte het fascisti sche Duitschland. maar ook de zg. burgerlijke justitie veroordeeld hebben. Daarom werden wij vrijgesproken; de scha pen waren gered, maar de wolven niet be vredigd." HAMBURG, Leoffel hoeft neergelegd. ▼Te Voorlezing van het decreet voor heiligverklaring van Conrad von Parzham Op 5 Maart as. zal er een Geheim Con sistorie gehouden worden voor de heiligver klaring van de Zaligen Cottolengo, Conrad von Parzham en Teresa Margherita Redl. Op denzelfden dag heeft ook een Open baar Consistorie plaats over deze heiligver klaringen. Oostenryksche roode leiders be schuldigd van hoogverraad BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Par kwartaal voor Alkmaar Voer buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Poe-Yi, de nieuwe keizer van Mandsjoekwo, verleent amnestie aan 8000 veroordeelden. Consistorie op 5 Maart as. De H. Vader houdt een toespraak naar aanleiding van de heilig verklaring van Conrad von Parzham. Nat. Bedevaart te Rome. Z. H. Ezc. Mgr. Diepen celebreert een H. Mis in de Catacomben van St. CalUxtus. WEENEN, 1 Maart. Het O.M. heeft thans tegen het geheele bestuur der soctaal-democra- tteche party en de vooraanstaande leiders der party, in het geheel tegen 24 personen, een vervolging ingesteld wegens hoogverraad en medeplichtigheid aan hoogverraad. MAAGDENBURG, 1 Maart. Op instigatie van den Jandraad van het district Jerichow is de superintendent (hoogste protestantsche geesteiyke in een district) Jordan uit Gom- mem (district Maagdenburg) gearresteerd -n naar de |«lltlegevangenis te Burg by Maag denburg overgebracht. Jordan had verschillende keeren. de laatste maal op Heidengedenkdag van den kansel af de regeering beleedlgd. PARIJS 1 Maart (Reuter). Eden is hier he denochtend aangekomen; hy begaf zich onmld- deliyk naar de Britsche legatie. Vervolgens had hy een onderhoud met den Franschen premier Doumergue en den minister van Bultenland- sche Zaken Barthou. 1 Maart. Landsbisschop dr. syn functie van landsbissehop --.geiykertyd heeft dr. Knolle de functie van generaal-superintendent en de geesteiyken Mumssel. Mehrmann en dr. Junge de functie van „proost" neergelegd. Tot de beschuldigden behooren: Deutsch. Bauer. Koenig en Schorsch, zoomede Karl Ren ner en dr. Belts. De vier eerstgenoemden. die naar Tsjecho- Slowakye zijn gevlucht, zullen niet kunnen wor den uitgeleverd, aangezien het een politiek mlsdryf betreft. Tegen dr. Freundlich van de Arbelterbank is eveneens een vervolging Inge steld. MADRID, 1 Maart. (Reuter.) By het verla ten van het paleis van den president heeft Ler- roux medegedeeld, dat hy den president op de hoogte had gesteld van de noodzakeiykheid een gedeelteiyke regeertngscrisis uit te lokken, daar de minister van Binnenlandsche Zaken, Marti nes Barrios, en de minister van Financiën. Lara, onherroepeiyk besloten hadden af te tre den. De president der republiek achtte het in verband met de belangrykheid van deze beide portefeuilles noodzakelyk om consultaties te be ginnen. Dientengevolge zag Lerroux zich ge dwongen. het ontslag van het geheele kabinet in te dienen. Arbitrage bU het geschil in het maatkleeding- bedryf voorgesteld. In het Haarlemsche Bisdom zal de instelling van de H. Eucharistie met plechtigheden in de kerken worden herdacht. J. H. M. J. Geer ling te Amstelveen benoemd tot ridder-conunandeur in de Orde van den H. Sylvester. Pogingen om te komen tot oprichting van een stormratnpmuseum te Borculo. Fisch tegen de vUfde groep muiten, van „De Zeven Provinciën." Superintendent naar de politie- gevangenis Onze Rom. core. seint ons d.d. 1 Maart: In tegenwoordigheid van Z. H. Paus Plus XI had hedenmorgen in de Constetoriezaal de voor lezing plaats van het decreet „De tuto” voor de heiligverklaring van den gelukzaligen Conrad von Parzham. By de plechtigheid was de Orde der Capucynen vertegenwoordigd door den Ge neraal en tal van oversten. In zyn toespraak schilderde de H. Vader den nieuwen heilige als een voorbeeld van nederige en toch verheven deugd. De Paus wenschte gansch Duitschland en in het bUsonder Beleren geluk met deze heiligverklaring, op een zoo ern stig en historisch oogenbiik, dat Hy mocht en moest dit zeggen voor Beieren bijzonder moeiiyk is. zyn gedachtengang ging uit muur al zyn dier bare zonen van de groote Katholieke familie in dat groote land en Hy verheugde zich byzonder over deze gave der Goddeiyke goedheid. Die Juist dit oogenbiik gekozen heeft om een voor beeld van Christeiyke zachtmoedigheid te stel len. PARUS, 1 Maart (Reuter) Gisteravond vervoegde zich een jongen van 15 jaar by den concierge van de woning van den vroegeren minister van binnenlandsche zaken, Frot. Hy vroeg naar den heer Frot, doch zyn optreden kwam den concierge verdacht voor en deze waarschuwde de politie. De jongen werd naar het polltie-bureau ver voerd. waar men hem een dolk Mnam, welke hy onder zyn Jas verborgen had. Onder tranen bekende hy toen, dat hy de zoon van een rijk industrieel was en met eenlge medescholieren had afgesproken, Frot voor zyn misdaden te bestraffen. De politie stelde de familie van den Jongen, die reeds in groote ongerustheid verkeerde over zyn verdwynen, in kennis van zyn voornemen. Eden heeft Donderdag te Parijs een onderhoud met Doumergue en Barthou gehad. Zijn be sprekingen thans beëindigd. De Fransche regeering zal hem zeer spoedig haar definitieve conclusies meededen Volgens de Weensche „Relchspost" heeft de H. Vader aan Z. Em. Kard. Faulhaber den titel en den rang van pauseiyk legaat verleend, waardoor de kerkvorst de rechten der exterri torialiteit toekomen. HELSINGFORS. 1 Maart. (Reuter). Woens dag is in het Gerechtshof te Wasa het zooge naamde Wasa-Lappo spionnageproces begon nen. De hoofdbeklaagde Is de huisknecht Ant tila. Op de beklaagdenbank zitten voorts ze kere Nieminen en MënpanA. Anttllla wordt MADRID, 1 Maart, zou de in gekregen Met een dolk op bezoek by oud- minister Frot MADRID, 1 Maart. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft het kabinet-Lerroux zyn ontslag inge diend. President Zamora is reeds begon nen met het raadplegen van de politieke leiders, om de vorming ▼an een nieuw kabinet voor te be reiden. Omtrent dit onderhoud wordt het volgende officieele communiqué gepubliceerd: De lord privy seal Eden is heden uit Rome komend, te Parys gearriveerd en door den pre mier Doumergue en den minister van Buiten- landsche Zaken, Barthou. ontvangen, die hy in kennis stelde van de besprekingen, welke hy te Beriyn en Rome heeft gevoerd. Tydens het onderhoud werden de principleele richtsnoeren van het Britsche ontwapenlngsmemorandum bestudeerd. Doumergue en Barthou hebben Eden beloofd deze bestudeering te zullen voortzetten en hem zeer binnenkort van de definitieve conclusies der Fransche regeering in kennis te sullen stellen. Edens' besprekingen te Parijs syn thans ge ëindigd. In politieke kringen legt men er den na druk op, dat de Fransche regeering niet kan toestemmen tn het s. g. Kngelsch-ItidiMUQSche PARIJS. 1 Maart. De politie heeft een nieuwe aanwyzlng Inzake den moord op den Raadsheer by het Parijsche Hof van Beroep, Prince, gekregen door de verklaring van een jonge vrouw, die op den dag van Prince’s ver trek uit Parijs by het Gare de Lyon loten voor een liefdadig doel had verkocht, zy kon een nauwkeurige beschrijving geven van den man. die Prince had gezien en die met een sterk bul- tenlandsch accent sprak. Haar beschryving klopte met die, welke een jongedame had gegeven van een man in den trein naar Dyon, die opvallend alle coupé’s had onderzocht. By aankomst te Dyon was hy naar de contröle gesneld en had daar nog eens alle uit den trein komende reizigers langs zich heen laten gaan. van moord en landverraad beschuldigd, de beide anderen van landverraad, althans hulp by landverraad. De beschuldiging stelt vast, dat in Finland reeds sedert eenlge Jaren be taalde krachten bezig zyn, die in het belang van een vreemde mogendheid gegevens over het leger en de verkeerswegen verzameld neb ben. Met name deze drie beklaagden hebben zich met splonnage bezig gehouden. De be schuldiging zegt voorts, dat de splonnage ten gunste van Sovjet-Rusland plaats had. beklaagde Anttila heeft bekend schuldig zyn aan splonnage en den leider der munitie fabriek Lappo, den lultenant-kolonel Asplund, vermoord te hebben. TSJANOT8JOEN. 1 Maart. Nadat keizer Henry Poe Yi den eed op de grondwet had afgelegd en had verklaard zich te sullen wij den aan da ontwikkeling van het tand in sa menwerking met Japan kondigde hy een am nestie af, waarby aan ongeveer 8000 veroor deelden algemeene vergiffenis wordt geschon ken. Het nieuwe kabinet te zoo goed als ge lijk aan net vorige. De keizer van Japan heeft Poe YI een tele gram van gelukwensen gezonden. De moordzaak lykt op het eerste hoofdstuk van een detective- Naar alhier vernomen wordt zou de apostolische nuntius. Mgr. Tedeschinl, in Spanje van Z. H. den Paus instructies gekregen hebben, gelijk aan die welke Leo XIII indertijd gegeven beeft ten opzichte van Frankrijk, met het doel de Katholieken te kalmeeren en den republikeln- schen regeeringsvorm te doen aanvaarden, die door de meerderheid des volks gewenscht wordt. Dtndsdagmorgen om 5 uur werden wy on verwachts gewekt en kregen bevel op te staan, ons aan te kleeden en onze bagage te pakken. Een reden hiervoor werd niet op geven. Even daarna kwam een vertegenwoordi ger van het ryksmlnisterie van Binnenlandsche Zaken ons mededeelen: „VUndaag wordt ge be vrijd en uit Duitschland overgebracht naar de Sovjet-Unie. Ons verzoek, dat een Sovjet-vertegenwoordi ger geroepen zou worden om onze reis in orde te maken, bleef zonder gevolg. Pas in Moskou bemerkten wij, dat het Sovjet-agentschap van onze uitzetting niets wist. Te Koningsbergen verzocht my een verte genwoordiger der politie, die was meegereisd, dat ik in mijn mededeellngen objectief sou zyn en niet kwaadaardig over Duitschland sou spreken, sooals anderen gedaan hadden. Ik antwoordde, dat ik natuurlijk objectief sou zyn en voegde er aan toe, dat ik hoopte naar Duitschland terug te keeren als gut van de Dultsche Sovjet-regeering. In antwoord op hem gestelde vragen aan gaande het proces, zelde Dimitrof: „By het uit spreken van het vonnis moesten de rechters bet Het gerecht te Bayonne houdt rich slechts met een deel van de affaire bezig, en wel met het kernpunt, den graven pandhuls-zwenael van Stavisky en zyn medeplichtigen. Het raakt niet dan oppervlakkig aan het verleden van den fortulniyken bedrieger, die, eer hy zyn laatste groote stagen sloeg, niet minder dan negentien maal den dans ontsprongen was. Negentien maal dreigde hem een proces wegens bedrog en op lichterij, en negentien maal hielden zyn prima relaties hun beschuttende hand boven zyn hoofd. Aan wie mogen deze machtige handen hebben toebehoord? Dat zal nog maar moeiiyk zyn vast te stel len, nadat rechter Prince uit den weg werd geruimd. Hy is degene, die dit alles moet ge weten hebben, want hy zat het gerecht voor, waar men steeds weer trachtte het proces te gen Stavisky aanhangig te maken, en waarvoor datzelfde proces nooit plaats vond. Thans gaat het Stavisky-schandaal, het on- overzlchteiyke. al haast schuil achter de raad selachtige zaak-Prince, wier bloedige détails de openbare belangstelling hevig bezighouden. En de goedgeluimde journalist, die een dag of tien geleden in een boulevardblad om een goede ouderwetsche misdaad vroeg, een griezelige ge schiedenis, die de verhitte gemoederen van het Stavisky-schandaal zou afleiden, heeft zyn zin. Want de affalre-Prince lykt op het eerste hoofdstuk van een detectiveroman. Helaas ken nen wy de andere hoofdstukken niet Tast staat, dat het onderzoek naar den moord a- of den zelfmoord van Prince op zyn zachtst gezegd, dilettantisch gevoerd te, en zoo slordig, dat de officier van Justitie thans, een week la ter, van voren af aan moet beginnen. En toch waren er voorwerpen genoeg op de plaats aanwezig, waar men het Ujk van Prince vond, door een goederentrein overreden. Er waren: een paar schoenen, een fleschje, een bebloed mes, een roode handschoen, een paar bankbiljetten, een portefeuille, een zakdoek, het touw, waarmee Prince op de rails was vastge bonden, en nog een en ander. Ondanks deze groote hoeveelheid stomme getuigen ontraad selde men niet eens 'of hier een moord dan wel een zelfmoord geschied was. De doktoren neigen ertoe, aan te nemen, dat Prince een lyk was. eer hy op de rails werd gelegd doch zy konden nog niet vaststellen, welke zyn dood moet zyn geweest. Een wonde, die het bebloede mes had kunnen verklaren, vonden zy evenmin, ofschoon het natuuriyk mogelyk is, dat de verminking der treinraderen ze heeft bedekt. Het fleschje. waarin men het gif ver moedde, te intusschen verdwenen, niemand weet waar het gebleven te; maar het chemische on derzoek heeft geen gifsporen in de ingewan den gevonden. En terwyi de these van een zelfmoord steeds meer moet wyken ten gunste van de moordthese heeft b.v. niet een on bekende op 20 Januari j.L te Dijon naar de gezondheid van de oude mevrouw Prince en naar den naam van haar huisdokter geïnfor meerd te men het er nog niet over eens, ot de belangrijke papieren en bewijsstukken, die Prince in de affaire-Stavteky had, aan de moordenaars in handen zijn gevallen. Het ma teriaal. dat de zoon van den vermoorden rech ter, Raymond Prince, thuis gevonden en aan de justitie ter beschikking heeft gestéld, houdt niet veel nieuws omtrent de Stavteky-zaak in. De documenten, die Prince aan de commissie van onderzoek ging voorleggen, die commissie, die de connecties van Stavisky met zijn groote beschermheiligen uit het parlement zoekt te achterhalen, zyn in ieder geval niet meer aanwezig. Staat men hier voor den gerafflneerden zelf moord van een hooggeacht man, die zyn fami- Aan dit V. D.-bericht kan worden tcegevoegrt een telegram van United Press, meldend, dat de ultnoodiging van den Paus aan de Katholie ken van Spanje, om den republikelnschen regeeringsvorm te aanvaarden zal worden ver vat in een formeele verklaring van Rome. Ten Vatlcane zou men den toestand in Spanje gelijk achten aan de lalceerlngsperlode in Frankrijk ten tyde van het regiem-Combea. toen de Fransche Katholieken onderling ver deeld waren door de monarchistische kwestie. (Gezien de berichten over het opzeggen van het vertrouwen in de regeering-Lerroux door de Katholieke „Acclon Popular" juist op dit oogenbiik, geven wy bovenstaande berichten slechts onder het noodige voorbehoud. Red.) Na de onlusten in Oostenrijk. Roode leiders be schuldigd van hoogverraad. De Katholieken en de Spaansche republiek. Instructies uit Rome? minimumplan, omdat men daarin niet genoeg garanties ziet en de kwestie van de semi-ml- litaire organisaties niet bevredigend geregeld acht. Ook de Parijsche avondbladen zijn over het algemeen sceptisch gestemd. „Paris Soir” meent te weten, dat Eden van den beginne af geweigerd heeft, een eigen standpunt in nemen, voor hy ruggespraak met zyn regee ring zou hebben gehouden. Hy sou er zich in hoofdzaak toe beperkt hebben, de Fransche staatslieden bekend te maken met de voorstel len van Mussolini. Het blad verklaart verder, dat de Fransche minister van Bultenlandsche Zaken toegegeven heeft, dat de voorstellen van Mussolini het Fransche standpunt veel meer naderen dan het Engeteche memorandum. HU acht het evenwel bedenkelijk, dat men Duisch- land een leger van 300.000 man zou toestaan. De „Paris Soir” deelt verder mede, dat ook de Oostenryksche kwestie onderwerp van een uitgebreide bespreking is geweest. Eden was van meening, dat men den arbeid van Mus solini op het oogenbiik niet moest doorkrui zen. He de schande wilde besparen vdn in een zoo pUniyke zaak betrokken te zUn, of wel voor den tot in kleinigheden voorbereiden moord op rechter Prince, die genoeg wist om een reeks nieuwe groote namen onherroepeiyk te be smeuren? Hoe het ook zy, de man, die het belangrijkst materiaal kende, die op het punt stond, een ongehoord perspectief aan het Stavteky-schan- daal te geven, te van het tooneel verdwenen. Jé ^6 i i r* 4' 4 a -4* r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1