Trein 8.28 De schietpartij de hoofdstad Natuur cultuur en Onze relaties met Turkije „Zaanland” buigt? RADIO-PROGRAMMA m J DINSDAG 6 MAART 1934 (Ingebonden Mededeeling) En de Joodsche Invalide Ze® jaar geëischt Pleidooien De nood van de boeren en tuinder® tegen te gaan Crisissteun Weerbaarheid der N.S.B. Niemand stak een hand uit Werk verschaf fingsloon Verlaging van 50 tot 45 ct. per uur Klassesplitsing aan «n v De goudstroom blijft aanhouden Het 19e eeuwfeest der Eucharistie Vrije invoer van een aantal goederen Wat zal de provincie doen? Sanitair verdrag voor de luchtvaart Maatregelen om verspreiding van besmettelyke nekten Bezwaren voor katholieke scholen de nieuwe regeling verbonden WERD VERDACHTE BEDREIGD? Schoonzoon liep straatje om Nadeelen •een sprake van eenigerlei militaire formatie Samenwerking tusschen het „Ka tholiek Gemeenschapsoord" met sociale organisaties Uitkeering aan de verbouwers van fruit- en warmoezerjj- gewassen Oproep aan de kinderen der geheele wereld Donderdag zal men waarschijnlijk eieren voor geld kiezen Bijzonderheden over de gesloten hand elsovereenkomst Van je baren en van je familie moet je het maar hebben Woensdag 7 Maart 1934 Bespreking der crisismaatregelen Huishoudgeld verdwenen. L kunnen wat VARA S.00 PARIJS (Elfel), 1448 M. 8.35 Concert. Levy. 5 30 Dansmuziek VERWIJZtN WIJ lijn dochter. B. Dcm overeenkomst Is mb Wddtjke an sal ■iteriyk na twee maanden vervangen worden door een definitieve overeenkomst tegeiyk met het tnsschen beide landen te slniten clearingverdrag, waarover onderhandelingen ■tjn aangevangen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS Katholieke leerlingen worden door deze re geling in een groot aantal gevallen gedwon gen hun heil te zoeken bij het Openbaar On derwijs. Het spreekt vanzelf, dat zulke voor M. O, geschikt bevonden leerlingen naar andere scho len zullen trachten te gaan, zeggen adressan ten verder. Blijkens telegrafisch bericht van den lijdelijk zaakgelastigde te Stamboel, zijn tusschen hem en den Turkschen minister van Bultenlandsche Zaken te Ankara op 1 Maart jl. nota's gewis seld ter regeling van de handelsbetrekklngen tusschen Nederland en Turkije. Een wetsontwerp is Ingediend tot goedkeuring van het op 13 April 1833 te 's-Oravenhage ge sloten internationaal sanitair verdrag voor de luchtvaart. Naar de Msb. verneemt zal Donderdag 8 Maart as. mgr Bartolomasl namens het per manent Eucharistisch comité door middel van de Vatlcsmnsche radio een boodschap richten tot de kinderen der geheele wereld, waarin hij hun zal vragen God te bidden, dat de plech tige viering van de instelling van het H. Sa crament des Altaars en van het H. Priester schap, welke zooals men weet den 15den en den 32sten Maart In de St. Pieter zal plaats heb ben, moge slagen. De boodschap zal in verschillende talen wor den vertaald De uiteending zal plaats hebben om IS uur (Mldden-Europeeschen tijd). De minister van Economische Zaken heeft op den grondslag van het reeds eerder gepu bliceerde Plan van Uitvoering thans vastgesteld, wat uitgekeerd zal worden aan de verbouwers van fruit en warmoeaerijgewasaen. In totaal zal 3 563 185 worden uitgekeerd. Voorts is door den minister erkend als groep van producenten van crlsls-producten de ver bouwers van fruit- en warmoeserijgewaaaen. nog van MILAAN. 369 M. 4 30 Mart* Benedittt zingt 8 15 Gramofoonmuzlek 8 00 Blijspel, dansmuziek. ROME. 421 M. 4 30 Omroepkwlntet 5 15 Gramofoonmuzlek 8 05 Sympbonle- concert o.-4. v. Fritz Reiner. mofoonmuzlek 9 50 Omroeporkest o V. Karei Walpot 10.30 Dansmuziek. De minister merkt ten slotte op, dat. moeht een politieke formatie hier te lande practiaeh overgaan tot het vormen eener in wezen miil- alre organisatie, de Regeerlng niet aal aarzelen tot opheffing daarvan de noodlge maatregelen ta beramen. Het verdrag is opgesteld door het Int. Oeaond- heldsbureau. gevestigd te Parijs en stelt vast welke maatregelen kunnen worden genomen om de verspreiding van besmettelyke ziekten door bet luchtvervoer tegen te gaan. De toelichting zet verder uiteen, dat door luchtvaartuigen besmettelijke ziekten gemakke- Ujk van het eene land naar het andere kunnen worden overgebracht. Het ontwerpverdrag is in Nederland in studie genomen, waarna een aan tal opmerkingen aan het Int. Oeanodhelds- bureau zijn overgebracht, waarmee in t alge meen rekening is gehouden 1 1 1 1 I 1 1 l 1 HERO.MUN8TER. 540 M. lalr concert o. 1. dollnemuzlek - Bazel o. 1. V. Paul Sacher. Het regent nog aangiften van verswegen be lastingen. De Inspectie te Roosendaal ontving opgaven tot een bedrag van ruim drie mll lioen; Hoogezand had twM mlllioen vergeten, terwijl in Zeeland tot nu toe Mn mlllioen, twee honderdduizend gulden tot zijn recht 1* geko men. PARISH (Radio), 17M M. 7 30 Gramo foonmuzlek 8 30 Idem 13.35 Het Goldy-orkest #.06 Symphonle-orkest. Te elf uur werd de zitting, die slechts voor een korte middagpauze en van half zeven tot acht uur was onderbroken, gesloten. Een dergelijke avondzittlng van de Amster- damsche Rechtbank is. naar wij meenen, sinds de zaak van de Veendammer Hypotheekbank, nu jaren geleden, niet meer voorgekomen. Door toetreding neemt Nederland op zich zijn luchtvaartterreinen Scnipbol, Waalhaven, Schel- lingwoude, Vlisstngen en Twente van een ,e»- zondheidsorganteatle” te voorzien, welke door- loopend beantwoordt aan wat noodlg is om ziek ten te voorkomen; in ieder geval moet de ge legenheid bestaan, op het terrein de medewer king van een geneeskundige te kunnen inroepen voor het uitoefenen van een In het verdrag ge regeld geneeskundig toezicht. het oord voorts beschikbaar is voor de door katholieke organisaties te beleggen congressen, landdagen enz. De stichting wenscht door haar werk de cultureele eenheid van het katholieke volk en zijn oultuurbesef te bevorderen en alle opbouwende krachten om zich te vereenlgen. WEENEN. 507 M. 8.50 Leh«r-ooncert o. 1. v. componist 9 30 Populair concert o. 1. v. J. Holzer Het „Utrechtach Nieuwsblad” schrijft: Door de publicaties van de „Courant” en de „Telegraaf der laatste drie dagen wü ver wijzen naar het verweer van den Amsterdam- schen R^ad voor Kinderultaending en het ve nijnige naschrift, daaraan door de redactie de zer bladen toegevoegd zijn wij thans beter ingelicht omtrent het doel dat bij deze in ons land gelukkig exceptioneele hetze voorzit: de „Courant” en de „Telegraaf” willen beel dat werk ten bate der misdeelde stumpers opblazen, vooraoover het niet uit de „liefdadigheid'’ ge financierd kan worden. De hoofdredactie kwa lificeert alle bestuurderen van alle Instellingen die het belang der kleinen beoogen. als „pro fessionals der liefdadigheid” en voor haar be staat de rechtvaardigheid hierin, dat wij ijlings de oud-liberale beginselen herstellen: u weet wel, die beginselen, welke In hun bloeitijd 5-jarige kinderen In fabrieken brachten om de winstmarge nog wat grooter te maken. Alle sub sidies moeten afgeschaft, zeggen „Telegraaf" en „Courant”. Er is mee „geleurd” en zij hebben de liefdadigheid gedood. Och arme! Amster dam bracht voor een crisiscollecte menigmaal een ha!ven ton op één dag bijeen en als „Te legraaf? en „Courant” dan niets van liefdadig heid weten, laten zij zich dan eens verstaan met Ruin voor Onbehuisden, Liefdadigheid naar Vermogen of het Leger des Hells. Bij de „Jood- sche Invalide", die zij zoo hoog verheffen, zijn zij aan het verkeerde adres. Wij doen nets aan de voortreffelijkheid van de bestemming der voor de J. I. bijeengebrachte gelden af, maar wjj moeten opmerken, dat de methode der blj- eenbrenging met liefdadigheid zoo goed als niets heeft mt te «taan. De Joodsche Invalide, die menschenkenners aan het hoofd heeft, spe culeert op den publieken goklust. Zij vraagt niet of men een rjjksdaalder voor een liefdadig doel wil geven, maar of men niet wat voelt voor de kans om met een ryksdaalder een huis te win nen wy hebben er niets tegen, maar het is met de werkelijkheid in strijd om het voor te stellen, alsof hier van een op liefdadigheid steu nende instelling sprake ware. Zou men alle ver- eenlglngen hier te lande zegenen met vijf, zes loterijen per Jaar. dan ware de spoeling reeds lang zóó dun geworden, dat Iedere vereeniging afzonderlijk noodlijdend zou zijn. De twee bladen die te kwader ure een frontaanval op het werk ten bate van het mis deelde kind geopend hebben en die menschen als mr. Everts, mevrouw de Vlugt (die altijd een groot hart voor de stumpers heeft gehad), dr. Abrahams, mevr. Abrahams en zoovele an deren voor „professionals der liefdadigheid” uit maken, doen door hun actie een beroep op 's menschen platste instinct: de geldgierigheid. Want het heet dat al die arme kinderen dan toch maar „van de belastinggelden” uitgasm en dat zooiets toch een schande is. Wij hebben reeds eerder eron gewezen, dat .De Telegraaf” zich daarover zoo druk niet behoeft te maken. Denk zij het geldende fiscale vennootschaps recht betaalt zy zoo weinig belasting als zy self verkiest Te dien aanzien moet haar actie even oprecht schynen als die tegen de Sweep stake, waarby de grief was dat het coede Ne- deriandeche geld naar het buitenland werd w*nesogenalsof dat met de winsten van ..De Telegraaf” niet het geval ware. Doch dan is de verontwaardiging, door „Telegraaf” en „Courant” over de uitzending van kinderen uit gebalkt, vermoedelijk het gevolg van de onder stelling. dat de Amsterdammer, en trouwens iedere Nederlander, zich er hevig door bezwaard gevoelt, dat van zijn belastlngpenntngen wel- eens kleine stakkers uit steegjes en slonles d- bel op gestuurd worden Krachtens de gesloten overeenkomst, welke terstond in werking Is getreden, wordt voor een aantal Nederlandsche goederen de uit de Turksche contlngenteering voortvloeiende be perking van den Invoer in Turkye opgeheven. Dese vrijheid geldt tevens voor de goederen, die vóór de inwerking trading van de overeenkomst nog niet konden worden Ingeklaard, voor zoo ver zjj thans op de vrije lijst zyn geplaatst. By afzonderlijke overeenkomst is daarnevens bepaald, dat de andere, niet op de vrije lyst voorkomende, goederen, welke vóór 1 Novem ber 1933 in de douane-entrepots waren opge slagen, alsnog ten Invoer sullen worden toege laten. Aan den anderen kant is voor een lijst van Turksche goederen de vrije invoer in Nederland gegarandeerd 3 30 Popu- K. Gilbert 7 10 Mtn. 7.36 Kamerorkest van De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald dat het uurloon by de werkverschaffing zal wor den verlaagd van 50 tot 46 cent. Het daggeld waarover de ziekteuitkeering wordt berekend, zal niet meer f 3.75. maar f 3.bedragen, zoo- dat dus de uitkeering wordt verlaagd van tl.— tot f3.40. -Het woord is hierop aan de verdediging. Mr. van Hattum schetste uitvoerig den per soon van den verdachte en dien van den ver slagene. zooals die uit het getuigenverhoor is naar voren gekomen. De tweede verdediger, mr. B. Cohen, bepleitte vryspraak, zich daarbij beroepende op den ongelukklgen samenloop van omstandigheden. De verdachte wilde niet schieten, de o p s e t om te schieten was volkomen afwezig. Hoog stens zou hier van dood door schuld kunnen hand kreeg, ging het schot af en door het te- rugloopen van den grendel tegen zyn hand raakte verd. in de meening, dat hij met een mes werd gestoken. PI. vroeg de onmiddeliyke Invrijheidstelling van den verdachte, hetgeen na raadkamer werd afgewezen. Vonnis 19 Maart. Het is denkbaar, dat gemeenten zonder sub sidie panllelafdeellngen in stand houden en dus plaatsen voor vluchtende leerlingen heb ben, meer dan ze door toevallige constellaties al zouden kunnen krygen. Het byzonder on- derwys zal dit niet kunnen doen. By onze vele Lycea kan men voor het geval komen te staan, dat men in de lagere klas sen zooveel leerlingen moet wegzenden, dat er later in den bovenbouw van bijv de H.B.8- afdeellng te weinig leerlingen komen, waar door het subsidie In gevaar komt. Veel school besturen die tengevolge van hun leerlingen aantal tharj net rond kunnen komen, zullen in groote moeliykheden geraken. Hoe moeten scholen handelen die, omdat een nlet-byzondere school van dat type in nun gemeente ontbreekt, leerlingen van elke ricn- ting moeten opnnemen? Kunnen zy de voor keur geven aan de Katholieke kinderen, voor wie de school is opgericht? En zal dit niet tot moeliykheden aanleiding geven? In vele plaatsen zal men noodgedwongen de jongens- «n meisjesscholen moeten samen smelten. Vertrouwd wordt, dat onze fractie de wegen zal weten te vinden om intrekking van dit K. B. of sterke wyziglng er van te verkrygen. Voor wat de aan de contlngenteering in Tur kye onderworpen blijvende Nederlandsche arti kelen betreft, zyn overeenkomstig het terzake geldende Turksche decreet de contingenten voor het eerste kwartaal 1934 verhoogd ge worden. Over de samenstelling van de op de vrije lyst voorkomende Nederlandsche uitvoerartikelen zal een nadere mededeeling worden gedaan. HVIZEN. 301 M. NCRV SJX) Schriftlezing en meditatie 8.15 Oramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds D Tom 11.00 Ensemble v. d. Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Oramo- foonmuziek 12.30 Ensemble d. Horst 1.10 Oramofoonmuziek 2.00 Ronald Parker, orgel 3.00 Chr. Lectuur: ,,Bar- tje” van Anneke de Vries 3.30 Het Royal Albert Hall-orkest o. 1. Sir Landon Ro nald 3.45 Rustpoos 4.00 Onze zang en muziekverenigingen. Meisjeskoor „Osanna in Excels!®*’ te Oostzaan o. 1. v J. Th. W es te rd aal 5 00 Klnderuurtje 0.00 Landbouwhalfuurtje. C. Vink: ..De voeding van de varken®” 8.30 Onderwijs fonds voor de binnenvaart 7.00 Politie berichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Causerie van Envoy A. v. Vlaardingen over het werk van het Leger des Heil® in Ned. Indië 8.00 Concert. Annie Woud, alt. Jos. de Clerck. viool. Piet Haleem a kerkorgel 10.15 Vaz Dia® 10.25 Gra- mofoonmuziek 11.30 Sluiting. RRI HKEL. 4M M. 12 20 Max Alexy*s orkest 5.20 Dansmuziek 8.20 O ra- Een winkelierster uit de Boomstraat komt nu voor bet hekje. Ds juffrouw had dien avond plotseling schie ten en geschreeuw gehoord. Toen zy naar bul ten snelde, vond zy A. op den grond liggen. Zen wapen, een mes of een revolver, had zy niet gevonden. Van alle kanten kwamen men- achsn toeloopen, maar op aanraden van an deren had sij A laten liggen tot de politie kwam. Op het moment, dat da getuige bultan kwam, was verd. nog in do straat. Hy had ge roepen: „uit den weg”, daarbij een beweging naar syn achterzak makende. ■en tweede buurvrouw, die vanuit haar raam de schietparty heeft gaaien, wordt daarna ge- boord. Ook dese getuige had den versiagene stil laten liggen, zonder hem hulp te bieden. President: Ne, de barmhartige Samaritaan achynt ook niet in de Boomstraat te wonen. De vrouw van den verslagene komt dan voor het hekje. Het „van de dooden niets dan goeds” wordt door haar niet gehuldigd zy Is slecht over het gedrag van haar verslagen echtgenoot ta spre ken. Hy was Mn .jnoeliyko" man. die weinig werkte on veel dronk. De verdachte daaren tegen had het gesin dlkwyis daadwerkeiyk ge holpen Volgens de vrouw wee de verhouding tuschen A. en verdachte «eer goed. Op de vragen van het Kamerlid van der Hel de betreffende bet instellen van een onderzoek van Regeeringswege naar de werking en de organisatie van en het beachlkken over wape nen door de tot de Nationaal Socialistische Be weging behoorende W A -organisaties, heeft de minister-president Dr. Celyn het volgende ge antwoord Omtrent de „Weer-afdMllngen” by de N SB was der Regeerlng het noodlge bekend. Een nader ondersoek heeft niet kunnen doen biy- ken, dat de llchameiyke opleiding van de leden dier afdeellngen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen, wandelen ed. Hoewel de titula tuur by de Indeejing zou kunnen doen denken aan een militaire organisatie, is voorshands van een dergeiyke organisatie of van werke- lUke militaire geoefendheid practlsch weinig of geèh sprake. Door de Katholieke Leeraren-Vereenlging .Bt. Bonaventure" te aan de leden van de Ka tholieke PractlM van de Eerste en Tweede Kamer der Staten -Generaal een adrea geaon- den betreffende de komende regeling der klaa- sespUtsing by het V HM O. Door het K B van Febr 1934 worden de gemeenten tot een nieuwe regeling genoopt. Near adressanten met stelligheid meenen te weten, aal dese rege ling binnenkort ook worden Ingevoerd voor de Bysondere Scholen. Aan dese regeling stfn seer vele beswaren ■en echooswoon van den verslagene. die ook in de Boomstraat woont, ie blootsvoets de straat opgegaan, nadat hy het schot en daarna een gU had gehoord Getuige sag menschen gm den vwrilageni staan en toen weet naar nAVENTRY. 1500 M. 13.30 Orgelcon- eert 3.20 Pianorecital 5.05 Gramo- foonmuzlek 8.35 Gevarieerd programma 9 40 B B C -orkest o 1. v. Heinrich Ja- lowet» 11.10 Lew Stone en alln band. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht had Maandagmiddag voor de leden van den Algem. Ned. Chr. Boeren- en Tulndersbond een bui tengewone algemeene vergadering plaats ter bespreking van de crisis-maatregelen. Er was gelegenheid gegeven aan de leden, hierover vragen te doen Inkomen by het bestuur. Op de drukbezochte Maandagmiddag-byeenkomst wer den deze beantwoord door het Tweede Kamer lid. den heer v. d. Heuvel. Deze wees er in zyn betoog ojn. op. dat re- geeringsmaatregelen ook en vooral voor het boerenbedryf noodzakeiyk zyn, gezien de bui tengewoon slechte tydsomstandlgheden Van den anderen kant moet er echter van regee- ringszyde voor worden gewaakt, in het boeren bedryf in te grypen op een wijze, welke ertoe leidt, dat de boer zyn zelfstandigheid in eigen bedrijf verloren voelt gasn. Ook werd gewaarschuwd er steeds en krachtig zorg voor te blijven dragen, dat de organisatie groot en hecht blyft, gestut en gesteund door de activiteit en de eensgezindheid der leden. In zyn dankgebed na beëindiging der ver gadering waarschuwde de heer v d Heuvel er tevens tegen, het wettig gezag te onder- mynen. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de leiding der NB B. niet wenscht. dst de leden gewapend zijn. Dit geldt ook voor de W A. Een verbod is door de leiding uitgevaar digd. volgens hetwelk geen lid md wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dot ver bod biykt practlsch streng de hand te worden gehouden Al is de Regeerlng niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allerlei geruchten, zy is toch voor wat betreft de wapensmokkelary en bet eventueel clandMtten opslaan van wa penen door politieke organisaties, hetsy dat dese behooren tot fascistischs, hetsy tot andere revolutionnslre bewegingen, byaonder waak- saam Ll XEMBl RG. l:l»4 M. 19.00 Luxem- burgsche avond Gevarieerd concert 8.00 Gevarieerd orgelconcert Concert van Radio Parya 9.30 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.10 Populair concert 9 35 Gramofoonmuzlek 8.50 Populair concert. LANGENBERG. 458 M. 13 30 fasener Bymphonle-orkest o. 1. v. Ant. Nowakowski 3 30 Gramofoonmuzlek 4.35 Kamer muziek 10 20 Het Pater-kwartet Het ligt in de bedoeling, dit oord ta maken tot een centrum van cultureel teven, en de gasten sullen dan ook naast andere vacantle- geneugten aan het verbiyf In een schoons, gezonde omgeving verbonden, kunnen genie ten van allerlei uitingen der katholieke cul tuur. Bovendien zullen speciale cunuuen, studiesreken enz. georgantoesrd worden, terwtfl Muizen zijn de schrik van ds huisvrouw, en voortdurende bron van schade en ergernis Ze rooven levensmiddelen en besmetten het voedsel waarmee ze In aanraking komen. De Heer A te K. doodde met één doosje .Rodent" van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft Inderdead een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zondt U dus nog langer last van muizen hebben? Een dooa Rodent van 50 ct of een dubbele doos 4 90 ct zal U tientallen guldens besparen. Imp.: Fa B. Meinderama Den Haag. B50 Wanneer de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, kunnen reizigers en bemanning worden onderworpen aan Mn onderzoek naar den gezondheidstoestand. Steeds kan aan per sonen, die verachynselen van besmetteiyke stek ten vertoonen, worden verboden, zich in ais schepen. Van verschillende zyden is aangedrongen op een spoedige inwerkingtreding van het verdrag. Ook de regeerlng scht zulks gewenscht. Het verdrag wordt In algemeenen zin aanvaardbaar geacht voor Ned.-Indlè Voor Suriname en Cu rasao zou aanvaarding echter moeten leiden tot maatregelen, die de financieels kracht van dese gewesten te boven zouden gaan. Aangezien een spoedige inwerkingtreding gewenscht te, strekt dit wetsontwerp alleen voor tot goedkeuring voor zoover het rijk In Europa betreft. Voor Indië kan goedkeuring nader worden geregeld. In den nacht van 29 op 30 September had In de Boomstraat te Amsterdam, een schietpar ty plaats, waarvan de caféhouder F. A. Arts het slachtoffer werd. Thans stond de los-werkman voor de vyfde Kamer der Arr. Rechtbank terecht, verdacht van doodslag, subs, swrae mishandeling den dood tengevolge hebbende. In totaal zyn achttien getuigen gedagvaard, waaronder verschillende deskundigen. Als getuige deskundige wordt dr. W. chirurg in het Binnen-Gasthuis gehoord. Als doodsoorzaak geeft hy op schedelbaslsbreuk door een schotwonde veroorzaakt By de wonde zyn complicaties gekomen, waardoor de man. Mn week na de verwonding te overleden. Des kundige heeft geen alcoholische verschynselen by den patiënt waargenomen. De inspecteur van politie L. C. J. Kruyne verklaart als wapendeskundige, dat het niet onmogelijk te, dat iemand, die onervaren is in het gebruik van vuurwapenen, by het schieten aan de hand wordt gewond. Verdachte beroept er zich op, dat de verslagene hem met een mes wilde steken en dat daardoor de verwonding aan zyn rechterhand is ontstaan. Deskundige toont echter aan. dat de verwonding ook kan zyn ontstaan door het terugloopen van den loop van het automatisch pistool. Desk, acht het byna onmogelyk. dat de handwonde van verd. te ontstaan door een steek van een mes, toege bracht op bet oogenbllk, dat verd de browning In de hand had. Dr. E. Hamer, die de sectie heeft verricht, te van meening, dat de verwondingen hoogst ern stig waren, doch niet absoluut doodelyk. De dood te Ingetreden door het ontstaan van gas- vormende bacillen. De man te na het schot voorover op straat gevallen, waarby hy een kleine wonde aan de kin opliep, hierdoor kan de infectie met de gasvormige bacillen syn op getreden. In den oorlogstyd kwam een derge- lyke infectie veelvuldig voor. Dr. Hamer is voorts van meening, dat de wondjes aan de rechterhand van verd. wel door een mes kunnen zyn toegebracht. Getuige, inspecteur A. O. Boe, wordt dan ge hoord; hy verklaart, dat verd. tegenover hem heeft verklaard, dat hy geschoten had om dat de verslagene hem bedreigde. President mr. De Gaay Fortman: „Hoe stond de verslagene en syn familie aangeschreven, waren er nogal eens redenen tot klachten"’ Getuige: „Dat kan Ik niet zeggen, ik ben nog niet zoo lang by het bureau Raampoort gedetacheerd Op den verslagene Is geen mes of ander wa pen gevonden. By de voortgezette behandeling van de schietparty In de Jordaan neemt de president mr de Gaay Portman een kort verhoor af aan den verd. Dese zegt, dat hy een revolver had gekocht, omdat menschen hem hadden gewaar schuwd, dat de caféhouder op hem loerde-... Pres.: „Wte waarschuwde U?” Verdachte noemt eenlge namen, waarbij oa. <Us van de dochter van den verslagene. Verdachte was tegen elf uur 's avonds In de Boomstraat gekomen, hy was bet café niet binnengegaan, maar buiten had hy met de vrouw van den kastelein staan praten. Plotse ling bad een dochter van den caféhouder ge roepen: „Joop, daar komt vader aan!” De caféhouder was dreigend op hem afgekomen en plotseling had hy een stekende beweging ROinABlCtb Pres.: „U hield Uw hand aan den trekker?” Verd.: ^Ja, meneer de president, A sloeg te gen myn hand en toen ging tegen myn wil het schot af. Ik sag A. vallen, ik heb toen nog even by hem gestaan en ben toen teruggegaan.' Pres.: „Toen A U aansprak, waarom bent U toen niet weggegaan?" Verd.: ,Jk was geïsoleerd toén A. zoo plotse ling tegenover me stond Pies: „Maar Tonla. A'S dochter, waar schuwde U toch, dat haar vader er aankwam?” ^Ja, maar toen was hy al vlak by en hy was onder Invloed van drank, wy noemen dat jop z*n gemeenst." Pzm.: „U meende, dat het verbaal van In specteur Bos onjuist was, waarom?" De verdachte vertelt dan, dat Inspecteur Boe het tydens syn verhoor erg druk bad, herhaal- deWk w®rd h|j gestoord. Toen verd verklaring op schrift was ge steld. had Inspecteur Bos tegen hem gezegd: „och nu heb ik het soó druk, moet ik je dit heels ding nu nog voqrleaen, toeken het maar (Getuige Bos beeft dit, toen dit by zyn ver hoor werd ter sprake gebracht, ontkend) Aanvanksiyk was verdachte na het plegen van zyn daad gevlucht. In den nacht van 30 September op 1 October had hy zich echter aan bet bureau Weaterstraat aangemelu Tegen 41en rechercheur had hy zich onmlddeliyk op zelfverdediging beroepen en gezegd, dat A hem met een mes had willen steken. In dit laatste opzicht is zy voor een groot deel reeds geslaagd, hetgeen biyke moge uit het feit, dat tal van vooraanstaande persoon lijkheden op sociaal, artistiek en wetenschap- peiyk terrein zich tot een kring van medewer kers vereenigden. Geslen de breedheid van haar program en de universaliteit der doelstel ling, meent het StlchtlngsbMtuur een beroep te mogen doen op de medewerking der orga nisaties, welke ieder een deel vertegenwoordi gen van het katholieke volk, waarvoor het oord zal dienen. Met te meer vertrouwen wordt op die medewerking vertrouwd, daar den opbouw van het oord gedacht wordt tot centraal werk- object voor de katholieke werkloose jeugd, wier nooden elke bevolkingsgroep ter harte gaan. Na deze inleiding werden enkele onderdee- len van het plan nader toegelicht en de be groeting behandeld, waaruit de mogeiykheld van Mn, rendabele exploitatie bleek, waarna een algemeene gedachtenwisseling volgde. Ten slotte betoogde prof. Kors. dat de medewerking der organisaties op verschillende wijze tot uitdrukking kan komen, zoowel moreel als fi nancieel. Vertrouwd wordt op medewerking In beider optocht, waarby de samenwerkende ver- eenlglngen nauw by den arbeid der stichting betrokken kunnen worden en hun leden aller lei voordMlen genieten. Mede met het oog op de etroomlngen van het oogenbllk, sou het van groote moreele beteekente kunnen syn, Indien een werk tot stand kon worden gebracht, waar door de cultureele eenheid van het katholieke volk duldeiyk wordt geaccentueerd en de wil tot samenwerking van personen en organisa tie* overtuigend biykt. In overleg met de ver gadering werd besloten, de verschillende orga nisaties te verzoeken, zich te doen vertegen woordigen In een commissie, welke de plannen tot moreele en financleele samenwerking en de wedersydscbe voorwaarden daartoe, nader aal ultwerken. verbonden, zeer in X bijzonder voor onze Ka tholieke Scholen voor V.H.M.O. aldus het adres. zy leidt er n.L toe, dat een deel der leer lingen. die een voldoende toelatingsexamen hebben gemaakt, op een school niet geplaatst kunnen worden, ja zelfs vloeit er uit voort, dat in bepaalde gevallen, leerlingen uit noogere klassen zullen moeten worden verwyderd huis gegaan om zich verder aan te kleeden. In dien tusschentyd te de politie gekomen. Get. heeft den verdachte In *t geheel niet gezien. Toen get. den tweeden keer op straat kwem4 te hy met z'n hond een eindje om gaan wan-i delen. De president, mr. de Gaay Fortman sprak er den verdachte zyn bevreemding uit over zyn wonderlijke houding. Getuige: Was t niet goed? Pres.: Nee, U had toch heel doenl Get.: Wat dan? Pres.: U had den man kunnen opnemen, naar binnen dragen en op zyn bed leggen Get.: Zoo'n zware man? Ik ben bij zulke dingen niets waard, Edelachtbare. r Pres.: Toen bent U maar gaan wandelen Het ontbrak U dus aan moed en gezond verstand., om niets erger» te denken Get. had den indruk, dat de verd. der ver slagene juist «rilde ontloopen en ook get. had de familie van zyn schoonvader in 1 algemeen ontweken, omdat zy het de party van zijn schoonmoeder altijd zoo lastig maakte: zelfs nu nog, in de getuigenkamer, zegt get., hebben ze ons niet met rust gelaten. De zitting wordt dan te half zeven geschorst tot acht uur 's avonds. Gedurende de avondzittlng werd nog 'n groot aantal getuigen gehoord. Een dochter van den verslagene verklaarde, dat de verhouding tusschen haar en haar vader minder goed was. hy was thuis een lastig man. Een tweede dochter kwam met een ander ver haal, zy kon, volgens haar zeggen, heel goed met den vader ópschieten. Mr. Van Hattum: „Voor den rechtercommis saris hebt u verklaard, dat uw vader dronk en u bang voor hem was.” Getuige: Dat was ik ook, maar hy was niet altyd dronken.” Volgens deze getuige was verd E de man, die de verhoudingen in het huisgezin van haar ouders bedierf. De verklaringen van een volgende getuige, eveneens een dochter van den verslagene, geven een triest beeld van het hulseiyk leven in dit gezin. Het biykt, dat de familie in twee partyen te verdeeld. Deze zaak Is zeer ernstig, aldus de Officier van Justitie, mr. Bosch in den aanvang van zyn requisitoir, daar deze verdachte het leven van een ander mensch heeft genomen. Ver dachte heeft In het huishouden een zekere ac tieve rol gespeeld, moeliyk is echter, precies vast te stellen, hoe die rol was. Spr. geloofde niet, dat het beroep op noodweer hier opgaat. Van 'n aanval van de zyde van A. te niets ge bleken Toen A. gehoord werd hy stond toen tegenover den dood heeft hy den rechercheur uitdrukkeiyk verklaard geen wapen te hebben gehad. Het opset om te dooden was by verd. aan wezig. De eerbied voor het leven wordt hoe langer hoe geringer. Vlak na de schietparty in de Boomstraat werd de moord in den Ypolder gepleegd en op dezen dag te een vrouw neer geslagen. Spr. requireerde wegens doodslag een gevan genisstraf van zes jaar. HERLIJN. 357 M. 330 Orkeatconoert o. 1. v. Hans Btalnkopf 7.30 Volksliede ren 7 45 Virtuoze muziek 8.30 Mo derne muziek. KALt'NDBORG. 1381 M. 3 20 Gramo- foonmuzlek 3.50 Omroeporkest o. 1. v. Emll Reeaen 7.30 Concert 8.30 Ra diobak Zaterdag zyn eenlge aandeelhouders van de Stroomverkoopmaatschappy „Zaanland" byeen gekomen om de situatie na het verschijnen van het bekende Provinciale Statenstukje te bespreken. De vergadering was echter van geen beteekenis en niet officieel. Woensdag 7 Maart zullen de commissarissen der maatschappij byeen komen en Donderdag U. sal de aandeelhoudersvergadering een defi nitief besluit moeten nemen op de vraag of aan Ged. Staten verzocht moet worden het aan bod van 20 April 1933 gedaan (uitkeering door de provincie aan Zaanland van 587.000.plus 275.000.uitkeering aan deg emMnten en 10 Jaar lang behoud van de stroom tarieven welke golden tot 1 Mei 1932) te herhalen. Deze vraag zal alléén aan Ged. Staten ge steld worden als de aandeelhouders de perti nente verklaring er by kunnen voegen, dat het voorstel thans aanvaard zal worden. Naar wy tot betreewbare bron vernemen mag met reden verondersteld worden, dat „Zaanland” eieren voor haar geld sal kiesen en het voorstel sal aanvaarden. Hoe de houding-van de provincie na het bin nenkomen van het verzoek sal sjjn kon men ons niet mededeelen. De verzekering, dat de zaak thans te afge daan en dat er in het huidige stadium niets meer aan ta veranderen te, sou de vergadering van „Zaanland” onnoodlg maken. Daar deze mededeeling niet gedaan te, conclusiM vooreerst voorbarig. Gramofoonmuzlek C.“ Joh. Jong 11.30 Vsra-kleln-enaemble o. 1. v Frite Bakela 1_.2_ kers o. 1. v Daaf Wins 1.00 De Fliere fluiters o. 1. v. J. v d Horst 2 00 Orgel spel door Joh Jong 3 15 Vara-knlpcur- sus door mevr A V. BlankenKuyk 5.30 Vara-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot 7.00 Beschouwing over den as Zondag te spelen voetbalwedstrijd HollandBelgië door C. J. Groothoff 7.20 Kees Pruis en Stella Beemer A. d. vleugel Max Waag 7.30 Vara-orkest o. 1. v H. de Groot 7.45 Kees Pruis en Stella Seemer 8.00 Herh. SOS-berichten. Vaz Dl as. Varia 8 15 Uitzending vanuit de Gem. Concert zaal te Haarlem van een concert door het arbelderszangkoor „De stem des Volks afd. taarlem o 1. v. Anton Krelage. Haarl. Orkest Ver. #de Symphonle van Beethoven 10.30 Vaz Dlas 10.40 Gramofoonmu zlek 12 00 Sluiting. HAMBURG. 332 M. 1.35 Gramofoon- muziek 3.20 Omroepsymphonle-orkeat o. 1. v. J. Ki ben schlltz 630 Gramofoonmu zlek. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Kors O. P. had Zaterdagmiddag te Utrecht een bespreking plaats van het bestuur der stichting .Katholiek Gemeeruchapeoord” met de afge vaardigden van daartoe uitgenoodlgde organi saties over eventueele samenwerking by de verwezeniyklng der reeds eerder gepubliceerde plannen. Vertegenwoordigd waren het R. K. Werkliedenverbond, de federatie van R. K. Vrouwenbonden, de Alg. R. K. Ambtenaren- vereeniging. de federatie van R. K. Onder wijzersbonden. de Ned. R. K. Middenstands bond. het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Mlddenstandsvereenlglngen en de R.K. Bond van Groote Gesinnen, terwyi enkele an dere, eveneens ultgenoodlgde organisaties be richt van verhindering hadden gesonden. Be halve bestuurleden der stichting, waren aanwezig, pater J. Coteen, aalmoezenier den arbeid te Nuth (L.) en prof. mr. W Pompe uit Utrecht, beiden leden van den raad van bestand van genoemde stichting. Na de aan wezigen begroet te hebben, sette de voortotter allereerst de plannen der stichting uiteen, be vattende de oprichting van Mn Katholiek Va- oantleverbiyf met centraal gebouw, clubhuis, kapel en afsonderiyke vacantlewonlngen voor gezinnen, welk complex gebouwd aal worden tn een fraaie omgeving in bet midden des lands. HILVERSUM. 1875 M. 9.30 Orgelspel door 13.00 De Notenkra-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14