Trein 8.28 De schietpartij in de hoofdstad Natuur cultuur en Onze relaties met Turkije Zaanland” buigt? RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 6 MAART 1934 En de Joodsche Invalide Zes jaar geëischt Pleidooien De nood van de boeren en tuinders Bespreking der crisismaatregelen tegen te gaan Crisissteun Weerbaarheid der N.S.B. Niemand stak een hand uit Werkverschaffingsloon Klassesplitsing aan De goudstroom blijft aanhouden Vrije invoer van een aantal goederen Wat zal de provincie doen? Sanitair verdrag voor de luchtvaart Er is geen sprake van eenigerlei militaire formatie WERD VERDACHTE BEDREIGD? Schoonzoon liep straatje om Nadeelen Het 19e eeuwfeest der Eucharistie Samenwerking tusschen het ka tholiek Gemeenschapsoord” met sociale organisaties Bezwaren voor katholieke scholen de nieuwe regeling verbonden Van je buren en van je familie moet je het maar hebben Donderdag zal men waarschijnlijk eieren voor geld kiezen Uitkeering aan de verbouwers van fruit- en warmoezerjj- gewassen Bijzonderheden over de gesloten hand elsovereenkomst Oproep aan de kinderen der geheele wereld Verlaging van 50 tot 46 et. per uur Huishoudgeld verdwenen. Maatregelen om verspreiding van besmettelyke ziekten Woensdag 7 Maart 1934 4 (Ingezonden Mededeeling) ir kunnen wat PARUS (Eifel), 1446 M. 8.36 Concert. 9.50 VERWIJZEN WIJ i men zijn ge- de dooden niets dan goeds" wordt een Deze overeenkomst is een lijdelijke en xal uiterlljk na twee maanden vervangen worden door een definitieve overeenkomst tegelijk met het tusschen beide landen te sluiten clearingverdrag, waarover onderhandelingen zijn aangevangen. Blijkens telegrafisch bericht van den lijdelijk zaakgelastigde te Stamboel, zijn tusschen hem en den Turkschen minister van Bultenlandsche Zaken te Ankara op 1 Maart jX nota's gewis seld ter regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Turkije. Naar de Msb. verneemt zal Donderdag 8 Maart n mgr. Bartolomasl namens het per- de Vatlcaansche radib een boodschap richten tot de kinderen der geheele wereld, waarin hij hun zal vragen God te bidden, dat de plech tige viering van de Instelling van het H. Sa crament des Altaars en van het H. Priester schap, welke zcoals men weet den 15den en den 22sten Maa>t in de St. Pieter zal plaats heb ben, moge slagen. De boodschap zal in verschillende talen wor den vertaald. De uitzending zal plaats hebben om 16 uur (Midden-Europeeschen tijd). De minister van Economische Zaken heeft op den grondslag van het reeds eerder gepu bliceerde Plan van Uitvoering thans vastgesteld, wat uitgekeerd zal worden aan de verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen. In totaal zal ƒ3.563.185 worden uitgekeerd. Voorts is door den minister erkend als groep van producenten van crisls-producten de ver bouwers van fruit- en warmoezerijgewassen. Katholieke leerlingen worden door deze re geling In een groot aantal gevallen gedwon gen hun heil te zoeken bjj het Openbaar On derwijs. Het spreekt vanzelf, dat zulke voor M. O. geschikt bevonden leerlingen naar andere scho len zullen trachten te gaan, zeggen adressan ten verder. nog van MILAAN, 369 M. 4 30 Marl* Benedlttl zingt 5.15 Gramofoonmuzlek 8.00 Blijspel, dansmuziek. WEENEN. 507 M. 6.50 Lehsr-concert o. 1. v. componist 9.30 Populair concert o. 1. v. J. Holzer ROME, 421 M. 4.30 Omroepkwlntet 6 15 Oramofoonmuzlek 8 05 Symphonle- concert o. 1. v. Fritz Reiner. mofoonmuzlek 9 50 Omroeporkest o. 1. v. Karei Walpot 10.30 Dansmuziek. De minister merkt ten slotte op, dat. mocht een politieke formatie hier te lande practlsch overgaan tot het vormen eener In wezen mlll- alre organisatie, de Regeerlng niet zal aarzelen tot opheffing daarvan de noodlge maatregelen te beramen. Een wetsontwerp Is Ingediend tot goedkeuring van het op 12 April 1933 te 's-Gravenhage ge sloten Internationaal sanitair verdrag voor de luchtvaart. Het regent nog aangiften van verzwegen be lastingen. De Inspectie te Roosendaal ontving opgaven tot een bedrag van ruim drie mll- lioen; Hoogezand had twee mlllloen vergeten, terwijl In Zeeland tot nu toe één mlllloen, twee honderdduizend gulden tot zijn recht la geko men. ziek. Het verdrag Is opgesteld door het Int. Gezond- heldsbureau. gevestigd te Parijs en stelt vast welke maatregelen kunnen worden genomen om de verspreiding van besmettelijke ziekten door het luchtvervoer tegen te gaan. De toelichting zet verder uiteen, dat door lucht vaartuigen besmettelijke ziekten gemakke- lijk van het eene land naar het andere kunnen worden overgebracht. Het ontwerpverdrag Is In Nederland In studie genomen, waarna een aan tal opmerkingen aan het Int. Oeanodhelds- bureau zijn overgebracht, waarmee In 1 alge meen rekening is gehouden. Een schoonzoon van den verslagene, die ook in de Boomstraat woont, Is blootsvoets de straat opgegaan, nadat hij het schot en daarna een gil had gehoord. Getuige zag menachen om den verslagene staan en is toen weer naar Krachtens de gesloten overeenkomst, welke terstond In werking Is getreden, wordt voor een aantal Nederlandsche goederen de uit de Turksche contlngenteering voortvloeiende be perking van den Invoer In Turkije opgeheven. Deze vrijheid geldt tevens voor de goederen, die vóór de inwerking trading van de overeenkomst nog niet konden worden Ingeklaard, voor zoo ver zij thans op de vrije lijst zijn geplaatst. Bjj afzonderlijke overeenkomst is daarnevens bepaald, dat de andere, niet op de vrije Hjst voorkomende, goederen, welke vóór 1 Novem ber 1933 in de douane-entrepots waren opge slagen. alsnog ten invoer zullen worden toege laten. Aan den anderen kant is voor een lijst van Turksche goederen de vrije Invoer In Nederland gegarandeerd. Door toetreding neemt Nederland op zich zijn luchtvaartterreinen Scnlphol. Waalhaven. Schel- llngwouds, Vliasingen en Twente van een „ge zondheidsorganisatie" te voorzien, welke docr- loopend beantwoordt aan wat noodlg Is om ziek ten te voorkomen; In leder geval moet de ge legenheid bestaan, op het terrein de medewer king van een geneeskundige te kunnen Inroepen voor het uitoefenen van een In het verdrag ge regeld geneeskundig toezicht. het oord voorts beschikbaar Is voor de door katholieke organisaties te beleggen congressen, landdagen enz. De stichting wenscht door haar werk de cultureele eenheid van het katholieke volk en zijn cultuurbesef te bevorderen en alle opbouwende krachten om zich te vereenlgen. De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald dat het uurloon bij de werkverschaffing zal wor den verlaagd van 50 tot 45 cent. Het daggeld waarover de ziekteultkeering wordt berekend, zal niet meer f3.75, maar f3.— bedragen, loo dst, dus de uitkeering wordt verlaagd van f3.— tot f240. verbonden, zeer In 1 bijzonder voor onze Ka tholieke Scholen voor V.H.M.O. aldus het adres Zij leidt er nX toe, dat een deel der leer lingen, die een voldoende toelatingsexamen hebben gemaakt, op een school niet geplaatst kunnen worden, ja zelfs vloeit er uit voort, dat In bepaalde gevallen leerlingen uit noogere klassen zullen moeten worden verwijderd LUXEMBURG. 1304 M. 19.00 Luxem- burgsche avond. Gevarieerd concert 8.00 Gevarieerd orgelconcert. Concert van Radio Parijs 9.30 Dansmuziek. E Gilbert 7 10 Man- 7.35 Kamerorkest van HAMBURG. 332 M. 1.35 Gramofoon- muzlek 3.20 Omroepsymphonle-orkest o. J. Elbenschütz 5.50 Gramofoonmu. Het ligt in de bedoeling, dit oord te maken tot een centrum van cultureel leven, en de gasten zullen dan ook naast andere vacantie- geneugten aan het verblijf In een schoons, gezonde omgeving verbonden, kunnen genie ten van allerlei uitingen der katholieke cul tuur. Bovendien zullen speciale cursussen, studieweken enz. georganiseerd worden, terwijl Het is denkbaar, dat gemeenten zonder sub sidie parallelafdeellngen in stand houden en dus plaatsen voor vluchtende leerlingen heb ben. meer dan ze door toevallige constellaties al zoüden kunnen krijgen. Het bijzonder on derwijs zal dit niet kunnen doen. Bij onze vele Lycea kan men voor het geval komen te staan, dat men in de lagere klas sen zooveel leerlingen moet wegzenden, dat er later in den bovenbouw van bijv, de H.BB - afdeeling te weinig leerlingen komen, waar door het subsidie in gevaar komt. Veel school besturen. die tengevolge van hun leerlingen aantal thans net rond kunnen komen, zullen in groote moeilijkheden geraken. Hoe moeten scholen handelen die, omdat een niet-öijzondere school van dat type in nun gemeente ontbreekt, leerlingen van elke rich ting moeten opnnemen? Kunnen zij de voor keur geven aan de Katholieke kinderen, voor wie de school is opgericht? En zal dit niet tot moeilijkheden aanleiding geven? In vele plaatsen zal men noodgedwongen de jongens- en meisjesscholen moeten samen smelten. Vertrouwd wordt, dat onze fractie de wegen zal weten te vinden om Intrekking van dit K. B. of sterke wijziging er van te verkrijgen. Voor wat de aan de contlngenteering in Tur kije onderworpen blijvende Nederlandsche arti kelen betreft, zijn overeenkomstig het terzake geldende Turksche decreet de contingenten voor het eerste kwartaal 1934 verhoogd worden. Over de samenstelling van de op de vrije lijst voorkomende Nederlandsche uitvoerartikelen zal een nadere mededeeling worden gedaan. Het „Utrechtsch Nieuwsblad” schrijft: Door de publicaties van de „Courant” en de „Telegraaf” der laatste drie dagen wij ver wijzen naar het verweer van den Amsterdam- schen Raad voor Kinderultzending en het ve nijnige naschrift, daaraan door de redactie de ler bladen toegevoegd zijn wjj thans beter Ingellcht omtrent het doel dat bij deze in ons land gelukkig exceptioneele hetze voorzit: de „Courant” en de „Telegraaf” willen heel da* werk ten bate der misdeelde stumpers opblazen, voorzoover het niet uit de „liefdadigheid'’ ge financierd kan worden. De hoofdredactie kwa lificeert alle bestuurderen van alle instellingen die bet belang der kleinen beoogen. als „pro fessionals der liefdadlgb.'ld” cn voor haar be staat de rechtvaardigheid hierin, dat wjj ijlings de oud-libemle beginselen herstellen: u weet wel. die beginselen, welke in hun bloeitijd 5-jarige kinderen in fabrieken brachten om de winstmarge nog wat grooter te maken. Alle sub sidies moeten afgeschaft, zeggen „Telegraaf” en „Courant”. Er is mee „geleurd” en zij hebben de liefdadigheid gedood. Och arme! Amster dam bracht voor een crisiscollecte menigmaal een halven ton op één dag bijeen en als ..Te legraaf’ en „Courant” dan niets van liefdadig heid weten, laten zij zich dan eens verstaan met Hulp voor Onbehulsden, Liefdadigheid naar Vermogen of het Leger des Heils. Bij de .Jood sche Invalide”, die zij zoo hoog verheffen, zijn zij aan het verkeerde adres. Wij doen niets aan de voortreffelijkheid van de bestemming der voor de J. I. bijeengebrachte gelden af, maar wfj moeten opmerken, dat de methode der bij- eenbrengtng met liefdadigheid zoo goed als niets heeft mt te staan. De Joodsthe Invalide, die menschen kenners aan het hoofd heeft, spe culeert op. den pubileken goklust. Zij vraagt niet of men een rjjksdaalder voor een liefdadig doel wil geven, maar of men niet wat voelt voor de kans om met een'rfjksdaalder een huis te win nen. Wij hebben er niets tegen, maar bet ia met de werkelijkheid in strijd om het voor te stellen, alsof hier van een op liefdadigheid steu nende instelling sprake ware. Zou men alle ver- eenlglngen hier te lande zegenen met vijf zeB loterijen per jaar, dan ware de spoeling reeds lang zóó dun geworden, dat iedere vereeniging afzonderlek noodlijdend zou zijn. De twee bladen die te kwader ure een frontaanval op het werk ten bate van het mis deelde kind geopend hebben en die menschen als mr. Everts, mevrouw de Vlugt (die altijd een groot hart voor de stumpers heeft gehad), dr. Abrahams, mevr. Abrahams en zoovele an deren voor „professionals der liefdadigheid" uit maken. doen door hun actie een beroep op *smenschen platste instinct: de geldgierigheid. Want het heet dat al die arme kinderen dan toch maar „van de belastinggelden” uitgaan en dat zooiets toch een schande is. Wij hebben reeds eerder eron gewezen, dat ..De Telegraaf” zich daarover zoo druk niet behoeft te maken. Dank zij het geldende fiscale vennootschaps recht betaalt zij zoo weinig belasting als zij zelf verkiest Te dien aanzien moet haar actie even oprecht schijnen als die tegen de Sweep stake. waarbij de grief was dat het goede Ne- dertandsehe geld naar het buitenland werd weggeaogenalsof dat met de winsten van ..De Telegraaf” niet het geval ware. Doch dan te de verontwaardiging, door „»legraaf” en „Courant” over de uitzending van kinderen uit gebalkt, vermoedelljk het gevolg van de onder stelling, dat de Amsterdammer, en trouwena Iedere Nederlander, zich er hevig doer bezwaard gevoelt, dat van zijn belastlngpennlngen wel- eens kleine stakkers uit steegjes en slopjes de”" hel op gestuurd worden HERLIJN, 357 M. 3.50 Orkeatconcert o. 1. V. Hans Stelnkopf 730 Volkliede ren 7 45 Virtuoze muziek 8 30 Mo derne muziek. Door de Katholieke Leeraren-Vereenlging „Bt. Bona/entura” is aan de leden van de Ka tholieke Fracties van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezon den betreffende de komende regeling der klas sesplitsing bU het V.HMO. Door het K.B. van 8 Febr. 1934 worden de gemeenten tot een nieuwe regeling genoopt. Naar adressanten met stelligheid meenen te weten, zal deze rege ling binnenkort ook worden Ingevoerd voor de Bijzondere Scholen. Aan deze regeling zijn zeer vele bezwaren Muizen zijn de schrik van de huisvrouw, «et voortdurend* bron van schade en ergernis. Z* rooven levensmiddelen en besmetten het voedsel, waarmee ze in aanraking komen. De Heer A te K. doodde met één doosje .Rodent" vsn 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft Inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos 4 90 ct zal U tientallen guldens besparen, imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B50 Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Kors O. P had Zaterdagmiddag te Utrecht Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de leiding der NBB niet wenscht. dat de leden gewapend zijn. Dit geldt ook voor de W A. Een verbod is door de leiding'uitgevaar digd. Volgens hetwelk geen lid een wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dst ver bod blijkt practlsch streng de hand te worden gehouden Al is de Regeerlng niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allerlei geruchten, zjj is toch voor wat betreft de wapensmokkelarfj en bet eventueel clandestien opslaan van wa penen door politieke organisaties, hetzij dat deze behooren tot fascistische, hetzij tot andere revolutionnalre bewegingen, bijzonder waak zaam. PARUS (Radio), 1796 M. 7 20 Gramo foonmuzlek 8 30 idem 12.35 Het Goldy-orkest 9.05 Symphonle-orkest. Te elf uur werd de zitting, die slechts voor een korte middagpauze en van half seven tot acht uur was onderbroken, gesloten. Een dergelijke avondzittlng van de Amster- damsche Rechtbank is, naar wij meenen, sinds de zaak van de Veendammer Hypotheekbank, nu jaren geleden, niet meer voorgekomen. Het woord te hierop aan de verdediging. Mr. van Hattum schetste uitvoerig den per soon van den verdachte en dien van den ver slagene, zooals die uit het getuigenverhoor is naar voren gekomen. De tweede verdediger, mr. B. Cohen, bepleitte vrijspraak, zich daarbij beroepende op den ongelukkigen samenloop van omstandigheden. - De verdachte wilde niet gphieten, de opzet schuwd, d»t de caféhouder op^hem loerde-om gchieten was volkomen afwezig. Hoog stens zou hier van dood door schuld kunnen hand kreeg, ging het schot af en door het te- rugloopen van den grendel tegen zjjn hand raakte verd. In de meenlng, dat hij met een mes werd gestoken. PI. vroeg de onmiddellijke Invrijheidstelling van den verdachte, hetgeen na raadkamer werd afgewezen. Vonnis 19 Maart. Zaterdag zijn eenige aandeelhouders van de Stroomverkoopmaatschappi) „Zaanland" bijeen gekomen om de situatie na het verschijnen van het bekende Provinciale Statenstukje te bespreken. De vergadering was echter van geen beteekenis en niet officieel. Woensdag 7 Maart zullen de commissarissen der maatschappij bijeen komen en Donderdag ss. zal de aandeelhoudersvergadering een defi nitief besluit moeten nemen op de vraag of aan Ged. Staten verzocht moet worden het aan bod van 20 April 1933 gedaan (uitkeering door de provincie aan Zaanland van 567.000.— plus 275.000.uitkeering aan deg emeenten en 10 jaar lang behoud van de stroomtarieven welke golden tot 1 Mei 1932) te herhalen. Deze vraag zal alléén aan Ged. Staten ge steld worden als de aandeelhouders de perti nente verklaring er bij kunnen voegen, dat bet voorstel thans aanvaard zal worden. Naar wjj uit betrouwbare bron vernemen mag met reden verondersteld worden, dat „Zaanland” eieren voor haar geld zal kiezen en het voorstel zal aanvaarden. Hoe de houding van de provincie na het bin nenkomen van het verzoek zal zijn kon ons niet mededeelen. De verzekering, dat de zaak thans te afge daan en dat er in het huidige stadium niets meer aan te veranderen is, sou de vergadering van „Zaanland” onnoodig maken. Daar deze mededeeling niet gedaan te, conclusies vooreerst voorbarig. Een winkelierster uit de Boomstraat komt nu voor het bekje. De juffrouw had dien avond plotseling schie ten en geschreeuw gehoord. Toen zU naar bui ten snelde, vond zij A. op den grond liggen. Een wapen, een mes of een revolver, had zij niet gevonden. Van alle kanten kwamen men achen toeloopen, maar op aanraden van an deren had zij A. laten liggen tot de politie kwam. Op het moment, dat de getuige buiten kwam, was verd. nog in de straat. Hij had ge roepen: „uit den weg", daarbij een beweging naar zijn achterzak makende. Ben tweede buurvrouw, die vanuit haar raam de schietpartij heeft gezien, wordt daarna ge- Moord. Ook deze getuige had den verslagens stil tateh liggen, zonder hem hulp te bieden. President: Nu, de barmhartige Samaritaan schijnt ook niet in de Boomstraat te wonen. De vrouw van den verslagene komt dan voor bet hekje. Het „van de dooden niets dan goeds wordt door haar niet gehuldigd. Zij is slecht over het gedrag van haar verslagep echtgenoot te spre ken. Hij was een „moeilijke" man, die weinig werkte en veel dronk. De verdachte daaren tegen had het gezin dikwijls daadwerkelijk ge holpen. Volgens de vrouw was de verhouding tuschen A. en verdachte zeer goed. LANGENBERG. 456 M. 13.30 Essener ■Symphonle-orkest o. 1. v. Ant. Nowakowski 3.20 Oramofoonmuzlek 4.35 Kamer muziek 10.20 Het Peter-kwartet. huis gegaan om zich verder aan te kleeden. In dien tusschentijd is de politie gekomen. Get. heeft den verdachte in t geheel niet gezien. Toen get. den tweeden keer op straat kwam.... te hij met s'n hond een eindje om gaan wan delen. De president, mr. de Gaay Fortman sprak er den verdachte zijn bevreemding uit over zijn wonderlijke houding. Getuige: Was t niet goed? Pres.: Nee, U had toch heel doenl Get.: Wat dan? Pres.: U had den man kunnen opnemen, naar binnen dragen en op zijn bed leggen Get.: Zoo’n zware man? Ik ben bij zulke dingen niets waard. Edelachtbare. Pres.: Toen bent U maar gaan wandelen Het ontbrak U dus aan moed en gezond vei stand., om niets ergers te denken. Get. had den indruk, dat de verd. der ver slagene juist wilde ontlobpen en ook get. had de familie van zijn schoonvader in 't algemeen ontweken, omdat zij het de partij van zijn schoonmoeder altijd zoo lastig maakte; zelfs nu nog, in de getuigenkamer, zegt get., hebben ze ons niet met rust gelaten. De zitting wordt dan te half zeven geschorst tot acht uur 's avonds. Gedurende de avondzlttlng werd nog 'n groot aantal getuigen gehoord. Een dochter van den verslagene verklaarde, dat de verhouding tusschen haar en haar vader minder goed was. hij was thuis een lastig man. Een tweede dochter kwam met een ander haal, zij kon, volgens haar zeggen, heel met den vader ópschieten. Mr. Van Hattum: „Voor den rechtercommis saris hebt u verklaard, dat uw vader dronk en u bang voor hem was.” Getuige: Dat was ik ook, maar hij was niet altijd dronken.” Volgens deze getuige was verd. E. de man, die de verhoudingen in het huisgezin van haar ouders bedierf. De verklaringen van een volgende getuige, eveneens een dochter van den verslagene, geven een triest beeld van het huiselijk leven in dit gezin. Het blijkt, dat de familie in twee partijen te verdeeld. Deze zaak is zeer ernstig, aldus de Officier van Justitie, mr. Bosch in den aanvang van zijn requisitoir, daar deze verdachte het leven van een ander mensch heeft genomen. Ver dachte heeft in het huishouden een zekere ac tieve rol gespeeld, moeilijk te echter, precies vast te stellen, hoe die rol was. Spr. geloofde niet, dat het beroep op noodweer hier opgaat. Van 'n aanval van de zijde van A. te niets ge bleken. Toen A. gehoord werd hij stond toen tegenover den dood heeft hij den rechercheur uitdrukkelijk verklaard geen wapen te hebben gehad. Het opzet om te dooden was bjj verd. aan wezig. De eerbied voor het leven wordt hoe langer hoe geringer. Vlak na de schietpartij In de Boomstraat werd de moord in den Ypolder gepleegd en op dezen dag te een vrouw neer geslagen. Spr. requlreerde wegens doodslag een gevan genisstraf van zes jaar. HUIZEN. 301 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuzlek 10.30 Morgendienst door de D Tom 11.00 Ensemble v. d. Horst 12.00 Politieberichten 13.15 Gramo- foonmuzlek 12.30 Ensemble V. d. Horst 1.10 Gramofoonmuzlek 2.00 Ronald Parker, orgel 3.00 Chr. Lectuur: ..Bar- tje" van Anneke de Vrlee 3.30 Het Royal Albert Hall-orkest o. 1. v. Sir Landon Ro nald 3.45 Rustpoos 4.00 Onze zang en muziek vereenlglngen. Meisjeskoor „Osanna in Excelsls” te Oostzaan o. 1. V. J. Th. Westerdaal 5.00 Klnderuurtje 6 00 Landbouwhalfuurtje. C. Vink: „De voeding van de varkens" 6.30 Onderwijs fonds voor de binnenvaart 7.00 Politie berichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Causerie van Envoy A. v. Vlaardlngen over het werk van Bet Leger des Hells in Ned. Indlé 8.00 Concert. Annie Woud, alt. Joe. de Clerck. viool. Plet Halsema. kerkorgel 10.15 Vaz Dlaa 10.35 Gra mofoonmuzlek 11.30 Sluiting. KALL'NDBORG, 1261 M. 2.20 Gramo foonmuzlek 3.50 Omroeporkest o. 1. v. Emll Reesen 7.30 Concert 8.20 Ra diobak In dit lasts te opzicht is zij voor een groot deel reeds geslaagd, hetgeen blijke moge uit het feit, dat tal van vooraanstaande persoon lijkheden op sociaal, artistiek en wetenschap pelijk terrein zich tot een kring van medewer kers vereenigden. Gezien de breedheid van haar program en de universaliteit der doelstel ling, meent het Stichtingsbestuur een beroep te mogen doen op de medewerking der orga nisaties, welke ieder een deel vertegenwoordi gen van het katholieke volk, waarvoor het oord zal dienen. Met te meer vertrouwen wordt op die medewerking vertrouwd, daar den opbouw van het oord gedacht wordt tot centraal werk- object voor de katholieke werklooze jeugd, wier nooden elke bevolkingsgroep ter harte gaan. Na deze Inleiding werden enkele onderdee- len van het plan nader toegelicht en de be groeting behandeld, waaruit de mogelijkheid van een rendabele exploitatie bleek, waarna een algemeens gedachtenwisseling volgde. Ten slotte betoogde prof. Kors, dat de medewerking der organisaties op verschillende wijze tot uitdrukking kan komen, zoowel moreel als fi nancieel. Vertrouwd wordt op medewerking in beider opzicht, waarbij <1* samenwerkende ver eenlglngen nauw bij den arbeid der stichting betrokken kunnen worden en hun leden" aller lei voordeelen genieten. Mede met het oog op de stroomlngen van het oogenblik, sou het van groote moreele beteekenis kunnen zijn, indien een werk tot stand kon worden gebracht, waar door de cultureele eenheid van het katholieke volk duidelijk wordF geaccentueerd en de wil tot samenwerking van personen en organisa ties overtuigend blijkt. In overleg met de ver gadering werd besloten, de verschillende orga nisaties te verzoeken, zich te doen vertegen woordigen in een commissie, welke de plannen tot moreele en financleele samenwerking en de wederzljdsche voorwaarden daartoe, nader zal uitwerken. Op de vragen van het Kamerlid van der Hel de betreffende het instellen van een onderzoek van Regeeringswege naar de werking en de organisatie van en het beschikken over wape nen door de tot de Nationaal Socialistische Be weging behoorende W A-organisaties, heeft de minister-president Dr. OolUn het volgende ge antwoord: Omtrent de „Weer-afdeellngen" by de NBB was der Regeerlng het noodlge bekend. Een nader onderzoek heeft niet kunnen doen blij ken, dat de lichamelijke opleiding van de leden dier afdeelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen, wandelen e.d. Hoewel de titula tuur bij de Indeellng zou kunnen doen denken aan een militaire organisatie, te voorshands van een dergelijke organisatie of van werke lijke militaire geoefendheid practlsch weinig of geen sprake. WARSCHAU. 1411 M. 5.40 Populair concert 9 35 Gramofoonmuzlek Populair concert. BEROMLNSTER. 540 M. 3.20 Popu lair concert o. 1. - -- -- dollnemuzlek Bazel o. 1. v. Paul Sacher. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OO1DS DAVENTRY, 1500 M. 13.20 Orgelcon cert 3.20 Pianorecital 5.05 Gramo foonmuzlek 8 35 Gevarieerd programma 9 40 B B C.-orkest o. 1. v. Heinrich Ja- lowetz 11.10 Lew Stone en zijn band. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht had Maandagmiddag voor de leden van den Algem. Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond een bui tengewone algemeene 'vergadering plaats ter bespreking van de crtete-maatregelen. Er was gelegenheid gegeven aan de leden, hierover vragen te doen Inkomen bij het bestuur. Op de drukbezochte Maandagmlddag-byeenkomst wer den deze beantwoord door het Tweede Kamer lid. den hser v. d. HeuveL Deze wees er in zijn betoog o_m. op, dat re- geeringsmaatregelen ook en vooral voor het boerenbedrijf noodzakelijk zijn, gezien de bui tengewoon slechte tijdsomstandigheden Van den .anderen kant moet er echter van regee- ringszijde voor worden gewaakt, in het boeren bedrijf in te grijpen op een wijze, welke ertoe leidt, dat de boer zijn zelfstandigheid in eigen bedrijf verloren voelt gaan. Ook werd gewaarschuwd er steeds en krachtig zorg voor te blijven dragen, dat de organisatie groot en hecht blijft, gestut en gesteund door de activiteit en de eensgezindheid der leden. In zijn dankgebed na beëindiging der ver gadering waarschuwde de heer v. d. Heuvel er tevens tegen, het wettig gezag te onder mijnen. Pree.: „Wie waarschuwde U?” Verdachte noemt eenige namen, waarbij os. die van de dochter van den verslagene. Verdachte was tegen elf uur 's avonds in de Boomstraat gekomen, hij was het café niet binnengegaan, maar buiten had hij met de vrouw van den kastelein staan praten. Plotse ling had een dochter van den caféhouder ge roepen: „Joop, daar komt vader aan!” De caféhouder was dreigend op hem afgekomen en plotseling had hij een stekende beweging gemaakt. Pres.: „U hield Uw hand aan den trekker?” Verd.: ,Ja, meneer de president, A. sloeg te gen mijn hand en toen ging tegen mijn wil het schot afIk zag A. vallen, ik heb toen nog even bij hem gestaan en ben toen teruggegaan." Pres.: „Toen A. U aansprak, waarom bent U toen niet weggegaan?” Verd.: ,Jk was geïsoleerd toen A. zoo plotse ling tegenover me stond.” Pres.: .Maar Tonla, A.'s dochter, waar schuwde U toch, dat haar vader er aankwam?” ^Js, maar toen was hij al vlak bü en hij was ohder Invloed van drank, wij noemen dat ,X>p gemeenst” Pres.: „U meende, dat het verbaal van in specteur Bos onjuist was, waarom?” De verdachte vertelt dan, dat Inspecteur Bos het tijdens zijn verhoor erg druk had, herhaal delijk werd hij gestoord. Toen verd.'s verklaring op schrift was ge steld, had Inspecteur Bos tegen hem gezegd: „Och nu heb Ik het zóó druk, moet ik je dit heele ding nu nog voorlezen, teeken het maar.” manent Eucharistisch comité door middel van (Getuige Bob heeft dit, toen dit bij zijn ver hoor werd ter sprake gebracht, ontkend). Aanvankelijk was verdachte na het plegen van zijn daad gevlucht. In den nacht van 30 September op 1 October had hij zich echter aan het bureau Westerstraat aangemelu Tegen den rechercheur had hjj zich onmlddellijk op zelfverdediging beroepen en gezegd, dat A. hem met een mes had willen steken. B. een bespreking plaats van het bestuur der stichting „Katholiek Gemeenschapsoord” met de afge vaardigden van daartoe ultgenoodlgde organi saties over eventueele samenwerking bij de verwezenlijking der reeds eerder gepubliceerde plannen. Vertegenwoordigd waren het R. K. Werkliedenverbond. de federatie van R. K. Vrouwenbonden, de Alg. R. K. Ambtenaren- vereeniging, de federatie van R. K. Onder wijzersbonden. de Ned. R. K. Middenstands bond, het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsvereenlgingen en de RK. Bond van Groote Gezinnen, terwijl enkele an dere, eveneens ultgenoodlgde organisaties be richt van verhindering hadden gezonden. Be halve bestuurleden der stichting, waren aanwezig, pater J. Colsen, aalmoezenier den arbeid te Nuth (L.) en prof. mr. W. Pompe uit Utrecht, beiden leden van den raad van bestand van genoemde stichting. Na de aan wezigen begroet te hebben, zette de voorzitter allereerst de plannen der stichting uiteen be vattende de oprichting van een Katholiek Va- cantieverblijf met centraal gebouw, clubhuis, kapel en afzonderlijke vacantiewontngen voor gezinnen, welk complex gebouwd zal worden in een fraaie omgeving in het midden des lands. In den nacht van 29 op 30 September had in de Boomstraat te Amsterdam, een schietpar tij plaats, waarvan de caféhouder F. A. Arts het slachtoffer werd. Thans stond de los-werkman voor de Vijfde Kamer der Arr. Rechtbank terecht, verdacht van doodslag, subs, zwrae mishandeling den dood tengevolge hebbende. In totaal zijn achttien getuigen gedagvaard, waaronder verschillende deskundigen. Als getuige deskundige wordt dr. W. A. Levy, chirurg in het Binnen-Gasthuis gehoord. Als doodsoorzaak geeft hij op schedelbaslsbreuk door een schotwonde veroorzaakt. Bij de wonde zijn complicaties gekomen, waardoor de man, een week na de verwonding is overleden. Des kundige heeft geen alcoholische verschijnselen bij den patiënt waargenomen. De Inspecteur van politie L. C. J. Kruyne verklaart als wapendeskundige, dat het niet onmogelijk is, dat iemand, die onervaren is in het gebruik van vuurwapenen, bi) het schieten aan de hand wordt gewond. Verdachte beroept er zich op, dat de verslagene hem met een mes wilde steken en dat daardoor de verwonding aan zijn rechterhand is ontstaan. Deskundige toont echter aan, dat de verwonding oqk kan zijn ontstaan door het terugloopen van den loop van het automatisch pistool. Desk, acht het bijna onmogelijk, dat de handwonde van verd. is ontstaan door een steek van een mes, toege bracht op het oogenblik, dat verd. de browning in de hand had. Dr. E Hamer, die de sectie heeft verricht, is van meënlng, dat de verwondingen hoogst* ern stig waren, doch niet absoluut doodelijk. De dood is Ingetreden door het ontstaan van gas- vormende bacillen. De man is na het schot voorover op straat gevallen, waarbij hjj een kleine wonde aan de kin opliep, hierdoor kan de Infectie met de gasvormige bacillen zijn op getreden. In den oorlogstijd kwam een derge- Ujke infectie veelvuldig voor. Dr. Hamer is voorts van meenlng, dat de wondjes aan de rechterhand van verd. wel door een mes kunnen zijn toegebracht. Getuige, Inspecteur A. C. Bos, wordt dan ge hoord; hij verklaart, dat verd. tegenover hem heeft verklaard, dat hij geschoten had om dat de verslagene hem bedreigde. President mr. De Gaay Fortman: „Hoe stond de verslagene en zijn familie aangeschreven, waren er nogal eens redenen tot klachten’” Getuige: „Dat kan ik niet zeggen, ik ben nog niet zoo lang bij het bureau Raampoort gedetacheerd.” Op den verslagene is geen mes of ander wa pen gevonden. Bij de voortgezette behandeling van de schietpartij in de Jordaan neemt de president mr. de Gaay Fortman een kort verhoor af aan den verd. Deze zegt, dat hij een revolver had gekocht, omdat menschen hem hadden gewaar- BRUSSEL. 484 M. 12.20 Max Alexy’s orkeat 5 20 Dansmuziek 8.20 Gra- Waryieer de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, kunnen reizigers en bemanning worden onderworpen aan een onderzoek naar den gezondheidstoestand. Steeds kan aan per sonen, die verschijnselen van besmettelijke ziek ten vertoonen, worden verboden, zich in te schepen. Van verschillende zijden is aangedrongen op een spoedige inwerkingtreding van het verdrag. Ook de regeerlng acht zulks gewenscht. Het verdrag wordt In algemeenen zin aanvaardbaar geacht voor Ned.-Indlë. Voor Suriname en Ou- raqao zou aanvaarding echter moeten leiden tot maatregelen, die de financleele kracht van deze gewesten te boven zouden gaan. Aangezien een spoedige Inwerkingtreding gewenscht Is, strekt dit wetsontwerp alleen voor tot goedkeuring voor zoover het rijk In Europa betreft. Voor Indië kan goedkeuring nader worden geregeld. HILVERSUM. 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 9.30 Orgelspel door Joh. Jong 11.30 Vara-kleln-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 12.00 De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wins 1.00 De Fliere fluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 2.00 Orgel spel door Joh. Jong 2.15 Vara-knipcur- BU8 door mevr. A. v. BlankenKuyk 5.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.00 Beschouwing over den a.s. Zondag^ te spelen voetbalwedstrijd HollandBelgië door C. J. Groothof! 7.20 Kees Pruis en Stella Seemer. A. d. vleugel Max Waag 7.30 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 7.45 Kees Pruis en Stella Seemer 8.00 Herh. SOS-berichten. Vaz Dlas, Varia 8.15 Uitzending vanuit de Gem. Concert zaal te Haarlem van een concert door het arbeiderszangkoor „De stem des Volks afd. Haarlem o. 1. v. Anton Krelage. Haarl. Orkest Ver. 9de Symphonic van Beethoven 10.30 Vaz Dlas 10.40 Gramofoonmu zlek 12 00 Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6