ONS BLAD De gevonden Stavisky-talons l I Hl I s t Het nieuws van heden EEN POLITIEROMAN, DIE WAAR GEBEURDE 1 De toestand wordt Tankschip breekt onhoudbaar doormidden PEST IN BRITSCH-INDIE Het Vaticaan en Duitschland DE BAROMETER rj 4 W I “I Meeat 1 WE I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS r NEDERLANDSCHE BEDEVAART TE ROME I I Lijkdienst voor Prince r Jacht op een bank- roover terstond in de diepte Concentratie-kampen KONING BORIS' VERTREK Stavisky in Canada 2866 dooden Poging tot zelfmoord Cholera op Philippijnen over Scherpe critiek Dictatoriale volmacht voor Dollfuss I Borah tegenstander van vlootbouw-program 12 dooden; 12 anderen ook verloren? Ernstige excessen te Verviers De ontmoeting met den onbekende DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DINSDAG 6 MAART 1934 De N-ed. Nationale Bedevaart met Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen bij de aflaat- oefeningen in Sint Paulus buiten de Muren et JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR CLOSETSTOELEN (reukloos) f 2— f 2.85 wMIU De „Oss. Rom.” over de, ondanks het Concordaat, bedreigde hath, jeugdorganisaties Een wetsontwerp in Spanje tot beperking van het stakingsrecht DE ZALIGE MICAELA HEILIG VERKLAARD Het Ween I Prince vergiftigd De weduwe Merle (links), tot nu toe marktvrouw te Quissac (Frankrijk) won 5 millioen francs in de Fransche staatsloterij De „Tsjeljoeskin” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Na stranding in de Zwarte Zee. De eene helft verdween Tydens het overgangsstadium naar de nieuwe grondwet Alle vrouwen en kinderen gered verwachting: Terugkeer der Habsburgers? Uitgeleiden gedaan door minister von Neurath heeft Koning Boris Duitsch- lands hoofdstad verlaten Hoe inspecteur Bonny weer in dienst werd genomen met een belooning toe i F. I SS NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD J „Tsjeljoeskin” ▼an de •- le it Baarn plechtig I (Van een bijzonderen correspondent) PARIJS, 4 Maart. a O 'r.' 1 i de I ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 123 ng ■te ie e- WEENEN. 5 Maart (V.D.'. De verklaring van bondskanselier Dollfuss over de nieuwe standen grondwet heeft algemeen groot opzien gebaard. Door de overgangsbepalingen zal bondskanselier Dollfuss dictatoriale volmachten krijgen. In de nieuwe grondwet is eer speciaal recht voor den bondspresident en de regeerlng tot het afkon digen van noodverordeningen neergelegd, terwijl de regeerlng bovendien een groote vrijheid van handelen krijgt. De leden van de nieuwe stan- den-oorporatles zullen voor het grootste gedeelte door de regeerlng benoemd worden. Stand op Dinsdag 1 war nas.: 745 Vorige stand: 7U n x dat ge- MO8KOU, 5 Maart. (V. D.) De vliegers LJa- pidewski en zijn begeleider Petrol! zijn er in geslaagd, bij het kamp van de opvarenden van de „Tsjeljoeskln” te dalen en alle tien vrouwen en de belde kinderen goed en wel over te bren gen naar Kaap Wellen, vanwaar zjj met het vliegtuig waren opgestegen. In de omgeving van het kamp heerscht een temperatuur van 40 graden beneden nul. ft et ■d le M Ik Se van De -Stavisky-affaire. vergiftigd. Substituut-procureur van het Parijsche Hof van Appel ontslagen. I u —8 -10 -10 -12 Du len de an De ver- BOEKAREST. 5 Maart (V. D.) In de nabij heid van Constanza is het van Stamboel ko mende Itallaansche petroleumschlp „Santoni”, welks machines defect waren, gestrand. Toen reddlngbooten in de nabijheid van het schip kwamen, brak de scheepsromp onder den «wa ren druk der golven doormidden. - BRUSSEL. 5 Maart (V.D.). In verband met de staking der textielarbeiders Is het te Ver viers tot eenlge ernstige Incidenten gekomen Twee arbeiders die op het station balen wol losten, werden door stakers aangevallen en door steenworpen ernstig gewond. Voorts zijn tal van met wol beladen vrachtauto’s aangehouden waarbij de lading van de wagens werd verwij derd. De leider van een woltransport werd, toen hij met zijn wagen wilde vluchten, door staken gevolgd, uit den wagen gesleurd en tegen den grond geslagen. Hierna wilden de staken den wagen leegplunderen, doch de politie slaagde er In hen te verspreiden. De strijd om den Chaco; Volkenboodsbemidde- ling sender resultaat. Pest in Britsch-Indië; 2866 dooden in drie weken. Cholera op de Philippijnen. Reeds 500 dooden? Raadsheer Prince was BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem het kabinet van Ordonneau binnengeleid. Op een door den rechter gestelde vraag antwoord de zij met overmoed en een schijnbare vastbe radenheid, dat de talons nooit in haar bezit waren geweest. Dadelijk zelde de rechter, dat die verklaring een leugen was. Meteen onder- teekende hij een bevel tot inhechtenisneming en Vrouwen en kinderen gered. Wetsontwerp In Spanje tot beperking van het stakingsrecht. Wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het intern. sanitair verdrag voor de luchtvaart. Minister Colijn over de Weer-afdeeUngen bjj de N.S.B. PARIJS, 5 Maart. De commissaris van po litie. Bonny, heeft zich, tegen veler verwach ting In, niet naar Lyon begeven om een onder zoek In te stellen Inzake het mysterie-Prince. Hij is te Parijs gebleven, aangezien zijns In ziens daar de meeste inlichtingen te verkrijgen zijn. Een medicus, die belast was met de autopsie van het Hjk van raadsheer Prince, heeft ge constateerd. dat zich In de Inwendige organen een gifstof bevindt. Volgens de meenlng van den medicus Is het een soort chloroform. vermoedens dat Prince voor den moord doofd zou zijn, zouden hiermede worden be vestigd. WEENEN. 5 Maart (V.D.). In politieke krin gen verluidt, dat de Oostenrijksche ministerraad zich reeds dezer dagen zal bezig houden met de opheffing van paragraaf 2 van de wet van 3 April 1919 over de uitwijzing der Habsburgers uit het land. Door de opheffing van deze para graaf zou het verblijf der Habsburgers in Oos- tenrijk weer mogelijk worden. Volgens berichten uit Boedapest heeft deze zaak in Hongarije geen verrassing gebaard, aan- gezien men reeds was Ingelicht omtrent het voornemen der Oostenrijksche regeerlng Hon garije beschouwt de aangelegenheid als een zuiver Oostenrijksche kwestie. wegens medeplichtigheid aan oplichting heling. Anderzijds had Ordonneau vernomen. Mevr. Stavlsky reeds toebereidselen had troffen om naar het buitenland te vluchten. De politle-inspecteur Bonny, die zooals bo ven vermeld, door Minister Chautemps werd geschorst, is weer in dienst genomen en zal een belooning ontvangen. De Minister van Justitie. Chéron, heeft Za terdag den zoon van Raadsheer Prince ontvan gen en heeft hem verklaard, dat de regeerlng al het mogelijke zal doen om de moordenaars van zijn ongelukkigen vader te straffen De zoon van Prince werd eveneens ontvangen door Minister-President Doumergue. Chéron heeft Zaterdagavond voor, de pers vertegenwoordigers verklaard, dat geen moeite zal gespaard worden om de moordenaars van Prince op te sporen. „Het land is de prooi ge weest van een bende misdadigers, die voor niets terug deinzen om hun gruwelijke plan nen te verwezenlijken. De bende moet opge spoord en op voorbeeldige wijze gestraft wor den,” aldus Chéron. Thans kunnen we enkele bijzonderheden ge- van over de talons der chèque-boekjes van Stavlsky, welke in uiterst geheimzinnige om standigheden werden teruggevonden. Een politie-lnspecteur. Bonny, die op 22 Ja nuari IX door Minister Chautemps uit zijn ambt was geschorst, bood zich Vrijdag bij den directeur der Süreté générale, Geay, aan. hem meldende, dat hij in staat was de tot dusver onvindbare talons te bezorgen. LUCKNOW, 5 Maart. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat in de drie weken, wel ke eindigden op 24 Februari, 2866 personen aan de pest zijn overleden. TOKIO, 4 Maart (V.D.) Volgens hier ter plaatse ontvangen berichten neemt de cholera - epidemie op de Philippijnen steeds grooter om vang aan. Het aantal dooden zou reeds 500 be dragen. Tot nu toe worden reeds 2000 ziektege vallen gemeld. Ter bestrijding van de epidemie zijn alle denkbare maatregelen genomen. Op verschillende plaatsen zijn quarantaine-stations ingericht. ROME, 4 Maart (Reuter). In tegenwoordig heid van vele pelgrims Is heden In de Vatl- caansche Basiliek de Zalige Mlcaela van het Heilig Sacrament heilig verklaard. Mlcaela van het Heilig Sacrament is dc stichteres van de Zusters van het Heilig Sa crament en van Barmhartigheid. Zij ia over leden in 1865 te Valentla. Maandagochtend Is een Russisch schrijver gehoord, die in een anoniem au brief van me- depüchtigheld aan den moord was beschuldigd. De Rus kon echter gemakkelijk rijn onschuld bewijzen. PARIJS, 5 Maart (Reuter). Volgens het too- neelblad „Comoedia” heeft de Fransche regee rlng de wederopvoering van Shakespeare’s ..Coriolanus” in de „Comédle Framjaise” ver boden. De opvoeringen begonnen vlak voor de onlusten naar aanleiding van het ontslag aan den politle-prefect Chlappe en het aftreden der regeerlng-Daladier. In verband met de politie ke strekking van Shakespeare’s werk, gaf het aanleiding tot incidenten. Zaterdag te elf uur werd een lijkdienst celebreert In de kerk van 8t. Thomas Aquino te Parijs, ter nagedachtenis van Raads heer Prince. Tal van vereenigingen van oud-strijders, Invalieden. oud-stri)ders-kloosterlingen. enz., waren vertegenwoordigd. Verder waren ook aan wezig: de Minister van Justitie Chéron; de kabinetschef van Doumergue, de Procureur der Republiek Gomien, de gewezen Ministers Ferry en Bonnefous, tal van magistrate!!, advocaten, enz. Hurlaux staat vermeld In het eerste rapport- Lescouvé, waarin gezegd wordt, dat hij relaties onderhield met Stavlsky. Toen Lescouvé aan Hurlaux zijn ontslag mededeelde, trachtte deze zelfmoord te plegen door een tot dusver onbe kende stof in te nemen. Hij werd overmees terd en In een foestand van uiterste opwinding naar een ziekenhuis overgebracht. Nader wordt gemeld, dat tot het ontslag van Hurlaux werd besloten na de ontdekking van *n brief d.d. 1 Juni 1033 van zijn hand. In dezen brief verzocht Hurlaux aan Stavlsky, die als .groote vriend” werd betiteld, om te zijnen gunste te Intervenleeren. Hurlaux beëindigde den brief met de betuiging van zijn - blijvende rtenkh»arbeid en zjjn algeheele verknochtheid. BREGENZ, 5 Maart (VX> De Landdag van Vorarlsberg beeft In zUn Maandag gehouden zit ting de op corporatleven grondslag staande nieuwe landsregeerlng gekoeen, welke bestaat PARIJS. 5 Maart (Reuter). Minister Chéron Heeft den subetltuut-procureur bij het Parijsche Hof van Appel, Hurlaux. van zijn ambt ontheven. Hurlaux Is de oudste medewerker van den geschorsten procureur- generaal Pressard en heeft zich, evenals deze, bij de behandeling van de Stavlsky- affalre, aan verzuimen schuldig gemaakt. WASHINGTON. 6 Maart (Reuter) Sena tor Borah heeft verklaard een tegenstander te zijn van het vlootbouwprogram, waarvoor 500 millioen dollar wordt uitgetrokken en waarover de Senaat zich «vandaag moet uitspreken. Bo rah zelde. dat de Amerikaansche munitie-fa brikanten naar het Oosten munitie verkoopen. Zou er een oorlog uitbreken fusschen de Ver- eenlgde Staten en Japan, daij zullen de Ame rikaansche soldaten In stukken gereten worden door de munitie, die hun eigen landgenooten hebben verkocht. Ik geloof niet, aldus Borah, dat de wapenfabrikanten een Japansch-Ameri- kaanschen oorlog kunnen veroorzaken, maar zelfs het naderend uur van het conflict zou nog geen paal en perk stellen aan de onverzadig bare hebzucht van de munitlefabrlkanten. 1 f S 1 In een de matige. Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tjjdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- of hagel buien, iets kouder. Hoogste stand: 765.8 to La Coruna. Laagste stand: 733.7 to Larwick. MADRID. 5 Maart. In een Interview met United Press verklaarde de monarchistische leider graaf Romanones in verband met de vorming van het nieuwe kabinet-Lerroux Mlnderheidsregeerlngen, die het evenwicht trachten te bewaren tusschen links en rechts, verlammen den wetgevenden arbeid. Ondanks de dreigende onlusten is de vorming van een zuiver rechtach kabinet overeenkomstig den uit slag der November-verkiezlngen noodzakelijk. Wanneer ik spreek van dreigend gevaar, dan bedoel ik den burgeroorlog. Van uiterst rechteche zijde dreigen opstands- pogingen, maar ik vrees, dat een beweging tot vestiging van de dictatuur van het proletariaat waarschijnlijk verschrikkelijker is Wij aljn op het doode punt en die toestand kan niet voortduren. Wanneer rechts gaat re- geeren. dan schijnt het zeker, dat de reactie onder de linksche groepeertngen algemeen en onberekenbaar zal zijn. Nochtans moet de re- geering rechtach worden en bereid zijn, den strijd te aanvaarden. Wanneer Lerroux besluit om een rechtschen koers in te slaan, dan zal hij er ook toe moeten besluiten om zich voor te bereiden op een gewapend conflict. Het republikelnsche regiem in Spanje is. al dus ging Romanones verder, verslapt door de voortdurende kabinetswijzigingen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt, 6 Maart »M uur aan alle posten: Attentieseln neer! Zon op 638 onder 5.46 - Licht op 6.16 8 Maart L. K. illllllllllHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllHIffllIllHIIIIIIIHIIIlHi grafisch bedrijf en in de bouwvakken zelde de minister van Arbeid te gelooven, dat de huidige conflicten het gevolg zijn van een plan tot re- lutlonnalre provocatie. Aangezien de vakvereenlglngen opnieuw met staking dreigen en de toestand onhoudbaar dreigt te worden heeft de regeerlng besloten het parlement een wetsontwerp voor te leggen, waarbij het stakingsrecht zal worden beperkt. Voorts besloot de regeerlng. dat concentratie kampen zullen worden Ingericht op de Balearen en de Canarische eilanden, In het bijzonder voor zwervers en bedelaars. MADRID. 5 Maart (Reuter) De minister raad hield lieden zijn eerste zitting onder voor zitterschap van Zamora. In den daaraan voor- afgaanden kabinetsraad bracht de Minister van Blnnenlandsche Zaken verslag uit over de open bare orde, welke volgens zijn verklaring bevre digend is. Vervolgens rapporteerde hU de inci denten, welke zich gisteren voordeden to Bar celona, waar de politie een geheime monarchis tische bijeenkomst verraste. De fascistische af gevaardigde Albtnana. die gearresteerd werd, was intusschen weer vrijgelaten. Ten aanzien van de conflicten In fiët typo- Het Kolping-vacantieoord te ingewijd. Regeling der hundelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Turkije. MONTREAL. 5 Maart (Reuter) De .Mon treal Gazette” meldt, dat Stavlsky voornemens was om te Montreal een soortgelijke onderne ming te vestigen als te Bayonne. Stavisky’s af faire in Frankrijk is juist bijtijds uitgekomen, aldus het blad, om te verhinderen dat alhier een Bank van Leenlng op dezelfde basis werd opgericht. De toebereidselen waren reeds ge troffen. uit 6 christelijk-soclalen en een vertegenwoor diger van de Helmwehr. Voorts heeft de Landdag een wetsontwerp aangenomen waarbij de Landdag, Indien het niet mogelijk is Aat hij bijeen komt, de wet gevende werkzaamheden overdraagt aan den Landeshauptmann. In de motlveering wordt verklaard, dat men er In Vorarlberg In tegenstelling met andere hondstanden niet aan denkt, den Landdag te ontbinden of uit te schakelen. Evenzoo zullen zijn constltutioneele bevoegdheden niet worden bekort. De eene helft verdween onmlddelUJk in de diepte; 17 leden der bemanning, o.w. eenlge officieren, slaagden er in. in een reddingboot te vluchten. Deze boot sloeg echter korden tijd later om. Veertien man gelukte het na ooveu- menschelijke inspanning aan land te zomen. Negen hunner overleden echter nog voor zij In het ziekenhuis waren aangekomen, de overige vflf verkeeren in hopeioozen toestand. Verder dreven nog de lijken van 3 matrozen aan land. Op de tweede helft van den scheepsromp, die op het oogenbllk nog aan de rotsen hangt, be vinden zich de kapitein en de overige 11 leden der bemanning. In verband met het storm achtige weer en de ongelukkige positie van het schip zijn alle reddingspogingen nog ver- geefsch geweest. De hooge zeegang belette zelfs het schio te naderen. Men vreest dan ook, dat ook de laatste 12 leden der bemanning ten doode zijn opgeschreven. NEW-YORK, fr Mrt. (V.D.) Omtrent de opzienbarende vlucht van den beruchten bank- roover Dillinger uit de staatsgevangenis van In diana wordt uit Crownpoint gemeld, dat een po litiemacht van honderdtallen politiebeambten en militairen is gemobiliseerd in de staten In diana. Ohio en Illinois, om den misdadiger weer te vangen. Met een door hem zelf vervaardigde nabootsing van een revolver heeft Dillinger de talrijke bewakers, die hem wilden tegenhouden, weten te overdonderen. Voor zijn vlucht ge bruikte hij den auto van de vrouw van den ge vangenisdirecteur. Hofcwel de gevangenis téli omgeven was door een cordon van 56 bewakers, heeft Dillinger kans gezien daar doorheen te breken De Amerikaansche ochtendbladen wijden ko- lotnmenlange artikelen aan de vlucht van den bankroover Dillinger, die een der grootste gevan genisschandalen van Amerika dreigt te worden. Vanmorgen was een half legercorps, politie en militaire troepen op de been om den uitbreker te vangen. Naar thans bekend is geworden, had Dillinger zijn ..revolver" vervaardigd uit een scheerappa- raat, twee scheermesjes en een zelf gesneden stuk hout. Voor zijn vlueht had hij kans gezien alle gevangenisauto's, waarmee men hem eventueel zou kunnen achtervolgen, onbruikbaar te ma ken. De politie vermoedt, dat Dillinger handlan gers onder de vrijgelatenen had. Zjj heeft der halve in de woningen van 260 In vrijheid ge stelden. huiszoekingen verricht Op het oogenbllk. dat er tusschen het Vati caan en Duitschland nieuwe onderhanoellngen beginnen over het RUksconcordaat en zijn toe passing onderhandellngen, waarbij vooral de Duitsche katholieke Jeugdvereenigingen ter sprake zullen komen publiceert de Oss Rom. een hoofdartikel over de katholieke en de na- tlonaal-soclallstlsche opvatting der jeugd- opvoeding. Het Vatlcaansch orgaan begint met te her inneren aan de woorden van den H. Vader, on langs uitgesproken ter gelegenheid van de aan staande heiligverklaring van den Z. Konran von Parzham De ..Paus der Jeugd" constateer de In Duitschland ..een exaltatie van gedach ten. Ideeën en praktijken, welke noch christe lijk. noch humaan is”; en verder ..een vreese- Ijjke bedreiging voor de zielen, vooral van de jongeren”. De Oss. Rom drukt art. 31 van het Rijks- concordaat af, volgens hetwelk „de katholieke organisaties en vereenigingen zullen beschermd worden zoowel In haar bestaan als in haar werkzaamheid”, om er vervolgens aan te her inneren, dat de Duitsche katholieke jeugd des ondanks spoeaig het voorwerp werd van ver dachtmaking en vijandigheid en dat de Dult- sche Bisschoppen te vergeefs de ongerijmdheid Een pBrsoon, aldus Bonny, die onbekend wenscht te blijven, heeft me de talons aange boden. Hedenavond te half tien komt hij bjj mij thuis. HU wil de talons afstaan voor een bedrag van 50.000 fr. Wat moet Ik doen? Aanvaarden! was het antwoord. Goed, maar op een voorwaarte, en wel dat de overhandiging plaats grype in aanwe zigheid van rechters. Daar Ik geschorst ben. zou men mij kunnen verdenken Het volgende oogenbllk vroeg Geay telefo nisch een dringend onderhoud met den Minis ter van Blnnenlandsche Zaken, Sarraut, In wiens bureau hij enkele minuten later met Bonny binnentrad. Nadat ook de minister van. Justitie op het bureau was verschenen, werd dadelUk besloten dat vier personen te half tien ten huize van Bonny zouden aanwezig zijn, n.l. de procureur der Republiek Gomien. de rech ter van instructie, Ordonneau. en twee com- missa rissen. Reeds te 0 uur waren allen op post. De on bekende kwam eerst te 0 uur 45. HU werd in de eetkamer gebracht, waar hij zijn aanbod hernieuwde. Doch slechts op een voorwaarde: dat mijn naam naait zal bekend gemaakt worden Ik geef U mUn woord, aldus inspecteur Bonny. Op dit oogenbllk hoorde men stemmen In een aangrenzend vertrek. Wie Is daar? vroeg de bezoeker angstig. Vrienden Vrienden? Wanneer die deur opengaat kunnen ze mU zien. Quelle blague! Zeg dat ge mij In de val hebt gelokt. Bonny herhaalde dat hij woord zou houden en dat zijn naam onbekend zou blijven wat niet verhinderde dat de bezoeker zich op wond en wilde vluchten. Welnu, ze! Bonny dan plots, ja. ik heb verschillende personen ontboden wegens mijn bijzondere situatie van geschorsten ambte naar. Ik zelf mag niet handelen. De procureur der Republiek is daar met een rechter. Be grijp mUn situatie en overhandig hem de talons De man begreep dat er niet viel te aarzelsn. HU nam dadelUk een beslissing. Roep die heeren, we zUn het eens. Enkele seconden later overhandigde hij de talons aan procureur Gomien25 boekjes ▼aa 10 chèques en 10 van 20 chéques. Ik reken op uw woord; ik wil onbekend blijven! Dit werd door de Magistraten formeel ver zekerd. De onbekende werd daarna onder vraagd. HU vertelde dat de talons door Mevr. Stavlsky aan een persoon werden overhandigd, toen een huiszoeking bU haar zou gedaan worden. Tater kwamen ze In bezit van Romagnlno, die ze hem had gegeven. To«n Romagnino ver leden week werd aangehouden, zelde hU Ik zal niet alleen vallen! Men denkt dat Romagnlno de documenten heeft afgestaan om zich te wreken. De onderxoeklngsrechter Ordonneau ging dadelijk naar het paleis van Justitie, waar hU den ganschen nacht doorbracht met het on derzoek der chéquestrooken. Op alle komt de naam voor van den begunstigde. Een tiental strookjes zUn verdwenen. De ehèques werden getrokken op Crédit Lyonnais, Crédit commercial et Industriel, Banque Vasseur en Travellers Bank. Daar de boekjes in het bezit waren geweest ▼an Mevr. Stavlsky, besloot rechter Ordonneau de vrouw van den oplichter op het paleis van Justitie te ontbieden. Den volgenden dag, tegen 12 uur, werd zij door twee politiebeambten In der aanvallen op de katholieke Jeugd aantoon den. De Keulsche plaatselijke leider der Hltler- Jeugd, Hartmann Lauterbacher, hield tr. begin Februari een rede, waarin hij o.a. verklaarde: „In het belang der eenheid van de Duitsche jeugd, is het noodlg. dat alle katholieke jeugd vereenigingen nog voor het einde van alt jnar ontbonden worden. Men verwUte ons niet, dat wU de jeugd willen afnemen van Kerk en gods dienst. In het verband der Hitler-Jeugd praat men noch over Kerk, noch over godsdienst. Korten tijd later sprak de algemeene leider der Hitler-jeugd. Baldur von Schlrach, in den zelfden geest. De „Koelnische Volkszeitung* van 3 Febr. gaf zijn woorden aldus weer: „Sinds Hitler aan de macht Is. ging de con- tröle over alle jeugdorganisaties over aan de al gemeene leiding der Duitsche jeugd. Alleen de katholieke jeugorganlsaties zUn tot heden nog bulten de Hitler-Jeugd gebleven. Voor net einde van 1934 zullen zi) echter ook daarbij worden IngelUfd. De geest der Hitler-Jeugd mag niet verscheurd worden door godsdienstige conflic ten.” .JMt zijn niet" aldus de Oss. Rom. ^zoo maar een paar zinnen uit een propaganda- redevoering en evenmin de vrome wenschen van een organisator. Dit Is de echo van een goed doordachte en wel overwogen theorie zoo- sls die door het „Hoofd der Hitleriaansche In- tellectueele opvoeding”. Alfred Rosenberg, in zijn boeken verdedigd wordt Het Vatlcaansch orgaan herinnert ook aan de rede van Alfred Rosenberg over „de strijd om de wereldbeschouwing” waarin deze o.a. zelde: „Wanneer een nationaal-socialist het bruine hemd aantrekt, houdt hij op katholiek of pro testant t«> zUn. Zoodra een uwer zich met gods dienstige vraagstukken gaat bezig houden, wordt hem het bruine hemd verboden.” De „Voelkischer Beobechter” schreef naar aanleiding hiervan: „De strijd der dogma’s Is ten einde; groote strüd der waarden vangt aan.” De Oss. Rom besluit met het vertrouwen uit te spreken, dat de Duitsche katholieke jeugd zal weten aan te toonen. dat de ..katholieke waarden” ook „in den strijd der waarden* blij ken zullen .xxiovertreffelijke nationale en bur gerlijke waarden” te zijn. i s js

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9