Kamer van Koophandel bijeen I Vruchtbaar missiewerk op Celebes 1 HET ARBEIDSVELD VAN Mgr. PANIS BELANGWEKKENDE BE SPREKINGEN DE EERSTE DIESEL-ELECTRISCHE D« btdreigdt Handelschool De onbewaakte overweg Een me UIT DEN OMTREK AKERSLOOT Het Verkeersfonds BERGEN St. Lambertuskapel Te St. Pieter by Maastricht LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE OUDKARSPEL “Aantal katholieken verdubbeld De strijd tegen het heidendom, Ma- homedanisme en Protestantis- met goed succes bekroond De hulp der Zusters moeilijk begin Armoede een beletsel Gestadige uitbreiding Ombet belasting De haasexport Het oude St. Lambertuskapelletje te St Bister bij Maastricht, tn 1347. afgebroken Ingekomen stukken Prachtige resultaten VTa*«d DONDERDAG 8 MAART 1934 i De eerste Diesel-electrische trein is thans gereed gekomen Op den voorgrond van vragen over- Fr. DAZKRT 7— ra En Is het, alles overschouwend. niet een tee- ken van Intense bearbeiding en ook een reden tot groote hoop, dat het aantal kloosterlijke werkkrachten, die zich aan de Celebes-Missie wijden, sinds 1930 van 35 tot 146 is gestegen? Een kostbare hulp voor stfn Missie-arbeid vindt Z. H. Exc. in de Fraters van O. L Vrouw, Moeder van Barmhartigheid, van Tilburg, en de Zusters J. M. 3. van ’s Hertogenbosch. Gods goedheid, van (Mgr. Vesten). Verkooping. Bij de openbare verknoping werd het huls, eigendom van den heer G. Kater, opgehouden. Dat van J. Kater Is verkocht aan den heer 8. Wormsbecker, alhier, voor f >635. Het nieuwe St. Lambertuskapelletje te St Bister, bü Maastricht, in 1347 gebouwd «a heeren Biyie- Etade 1018 werd door het oppente Kerkelijk gesag dit eiland, het laatste, dat bulten Java nog tot het Vicariaat Batavia hoorde, van dit Vicariaat afgescheiden en toegewezen aan de missionarissen van het H. Bart van Tilburg. Wel niet een der eerste, doch een der groot ste Celebes-pionlen onder de Paten Jezuïeten Is pater van Velzen, de latere Apostolische Vi caris van Batavia, geweest; hy, ten noemde: „den man van groote Haast vergeten lag sinds vele jaren aan den lagen Kanaaldijk, die van Maastricht naar de vroegen gemeente Blnt-Pleter leidt, bet kapel letje van St. Lambertus. Het achthoekig. In baksteen opgetrokken gebouwtje vermag, onder architectonisch opzicht, zeker niet de aandacht te trekken. Ook de omgeving, een groen bleekte, waaruit een enkel steenen kruis opsteekt. brengt niet veel sieraad bij. Te meer nog verborg bet kapelletje zich In de laatste tijden door den Maastrichtochen nieuwbouw, die. ook daar zich over de grenzen van het oude Vauban-systeem der vroeger-eeuwsche vesting voortoettend. het bedehuisje steeds meer overschaduwde. Slechts in bet octaaf van St. Lambertus herleeft het gebouwtje weer eens voor een paar dagen. Dan worden er HH. Missen gelezen. En daarna heerscht er weer langen tijd vergetelheid. deze moest In 1847 verdwijnen tengevolge van den aanleg van het kanaal Maastricht—Luik. Bki toen is In de onmiddellljke nabijheid, ter zijde van den nieuwen waterweg, het tegen woordig nog bestaande kapelletje gesticht. Het werd op 0 Juli 1846 door den Zeereerwaarden Heer van Baar, pastoor-deken van Maastricht, ingewijd. Het jaar van den bouw ligt nog op- geteekend In een chronlcon. In den gevel aan gebracht. Voor het begraven van vorsten en andere grooten werden oorspronkelijke steenen sarco phagen gebruikt. En toen nu in 1847 te Slnt- Pieter de grond onder de oude basilica werd omgegraven, kwamen veertien van zulke kisten of zerken, deels ongeschonden, deels gedeelte lijk gebroken, te voorschijn. Ze waren elk uit één stuk mergelsteen gekapt en hadden den vorm eener kribbe, doch de voet was nauwer dan het hoofdeinde. Haar deksel was dakvor mig. Meerendeels dagteekenden zij uit bet Frankische tijdperk, getuigen de voorwerpen, welke bij die kisten gevonden werden. De in houd der kisten bestond uit beenderen Van de sarcophagen werden twee aan de regeertng afgestaan, voorts een geschonken aan den Koning en een aan den heer Oonrad. ingenieur van deto Waterstaat. In den kelder onder de thans nog bestaands kapel werden tenslotte twee goed geconserveerde kisten geplaatst. In een van welke nog mooi goed bewaard goud draad was aangetroffen. Een aantal van de sarcophagen was ge broken. Waarschijnlijk bevonden zich daarin de gebeenten van de ouders van 8t. Lamber tus Ook de serk. waarin eens St. Lambertus zelf rustte, was denkelijk erbij De toenmalige - pastoor van Sint-Pletor. de Zeereerwaarde Heer i I Heinen, ambtsvoorganger van den schrijver van Ter zake het ontwerp van wét tot instelling vaa een Verkeersfonds waren van verschillende Kamers* van Koophandel en andere lichamen adressen Ingekomen, welke namens de verkeero- commlssie werden toegelicht door den heer Schmalz, die de actie van den B.B.N. besprak tegen dit wetsontwerp, dat een meerdere las.en van 0 mlllloen op de bedrijfsautohoudero be oogt; dit Is principieel onjuist, omdat deze be lasting mede tot dekking van de Spoorweg- tekorten moet dienen; onjuist is een bepaalde groep voor dit tekort te laten betalen. Ver wacht wordt meer werkloosheid. Spr. stelt voor een adres tot de Tweede Ka mer te richten, waarin de wet onaanvaardbaar wordt genoemd en veraocht wordt de wet niet aan te nemen. Do beer Hoogland sou het toejuichen, dat door dit wetsontwerp aan tt ongebreidelde auto vervoer eenlge beperking wordt opgelegd inzake werktijden en toezicht op de rifvoertulgen. De voorzitter merkt op. dat het autoverkeer reeds ƒ66 mlllloen opbrengt en In veel ongun stiger positie verkeert t-o.v. het scheepvaart verkeer. Conform bet voorstel-Schmalz werd besloten. Jaarvergadering E. K. R(jwielelab Na de opening door den voorzitter werd er een kort Het mooie eiland Celebes met zijn vier mll lloen Inwoners, een der vier groote eilanden van Nederlandsch-Indlë, Is het uitgestrekte ge bied (zesmaal zoo groot als Nederland), dat aan Z. H. Exc. Mgr. W. Panls en zijn missio narissen ter bearbeiding is toegewesen. Een groot deel der bevolking is Mahomedaansch verschillende volksstammen, vooral in Centraal Celebes, zijn nog heldensch. I, dien Mgr. Ves- roote talenten en beminnelijk geduld, den man met onwrikbaar Godsvertrouwen en ruimen blik In de toekomst, het type bij uitnemendheid van den echten missionaris." Na vele jaren zwaren aanhouden den ^rbeld had hij in de Mlnahassa (Noord- Celebes) een kweekschool kunnen oprichten, die zoovele goed-onderlegde Malelsche onderwij zers heeft gevormd; hy was ook de grondlegger en eerste redacteur van het Malelsche maand blad ..Ge red ja Kathollk”, schrijver van ver scheidene schoolboeken, enz. Met slechts zes paters hebben de Jezuïeten daar zwaren arbeid verricht. Rond 1030 telden zij 11000 katholieken en waren er vier gevestigde hoofdztatles. hofje te scheppen met eenlge wllgjes treurboompjee? Eenlge voorlichting. Aanrijding. Mevr. B. alhier werd door een wielrijder zoodanig aangereden, dat zij, nog al ernstig gewond, naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. letje te vernemen. De Zeereerw. Heer Jansen was, sooals altijd, ook thans heel bereidvol. Tal van gegevens deelde hij me mede en ten slotte stelde hij me ter hand een manuscript, geschreven door een zijner ambtsvoorgangers, den Zeereerwaarden Heer Krlbs. Dit bevat de kerkgeschiedenis van Sint-Pleter van het jaar 117 af. Ik heb er merkwaardige gegevens om trent het 8t. Lambertuskapelletje In gevonden en, deze combineerend met hetgeen Habeta vermeldt in zijne „Geschiedenis van het bis dom Roermond." kwam het mij wel actueel voor, ze hier mede te deelen. 8t. Lambertus zag omstreeks 635 het levens licht te Maastricht uit ouders, die behoorden tot een patricisch geslacht. Circa 670 beklom hl) den blsschoppeiyken troon in zijn geboorte stad. dien hij veertig jaar sou bezetten. Op 17 September 700 overleed hy te Luik als marte laar van zjjne herderlijke plichten. Zijn stoffe lijk overschot werd in een schuit de Maas af waarts naar Maastricht gevoerd, vanwaar het eenlge jaren later door zijn opvolger en leer ling St. Hubertus weer naar Luik werd terug gebracht. Het lichaam van St. Lambertus kon evenwel niet te Maastricht zelf worden begraven. Want In dien tijd was door de burgerlijke en kerke lijke voorschriften het beaarden van lijken bin nen den kring der muren eener stad of ves ting verboden. De eerste christelijke grafsteden lagen dan ook meestal bulten de stad of in de voorsteden naast een kapel met altaar, die men basilica noemde. Daarom werd St. Lambertus begraven In de basilica Sancti Petri ten Zuiden van Maastricht bij zjjn ouders Aper en Heris- pllndls. Deze basilica diende tevens tot parochiekerk van Blnt-Pleter ofwel werd zij later door een grootere kerk vervangen. Toen deze evsnwel in 1748 door ouderdom en meer nog door de ver woesting van verschillende oorlogen onbruik baar was geworden en dientengevolge werd af gebroken. werd op dezelfde plaats een kapel rechts naar links: dr. H v. Manen; ir. E. C. W- v- Dijk; tr. W. Hupkes; tr. E. Bode man Kijlstra; tr. J. E. v. d. Burg; ir. M- H- Damme m 1034 zijn de fraters naar Celebes gekomen, om zich In Menado en Tomohon en binnenkort ook te Makassar aan het onderwijs te wijden. De Zusters 3. M. J. werken reeds sinds 1898 In deae Missie; in ziekenhulsen en scholen ver richten zij haar geduldlgen zelfvergeten arbeid. Is het niet wonderbaar, dat zU op dezen toch zoo harden grond reeds 33 inlandsche roepin gen mochten kwee ken? In 1834 konden zy voor het eerst haar Inlandsch noviciaat beginnen. Ruim een half jaar geleden verscheen van de Celebes-Mlssie- een klein boekje, een bro- chuurtje maar: „Wij vieren feest". Het was het 13 -jarig jubileum van de verheffing der Missie tot Prefectuur. Het verhaalt van den strijd en de tegenvallers, van de tranen en de vreugden, van de groote nooden ook: want het is een harde Missie, waar de arbeid moeizaam, de middelen zoo schaarsch en de behoeften zoo dringend rijn, bijzonder de nood der scholen. ,Br zijn nog verschillende dorpen, schreef Mgr. Panls enkele jaren geleden, die om een katho lieke school vragen, doch helaas, mijn beurs kan niet tegen meer aderlatingen....” En een anderen keer: „Schoolkerkjes (d.w.z. kerkjes, die meteen als school moeten dienen) komt mijne Missie nog enkele doeljnen te kort; en dan spreek ik niet van de toekomst, neen, ze zijn al direct noodlg...." Zoo vernemen we meermalen over de armoede der Oelebes-Mlssie en hoe die armoede een be letsel Is om aan het Missiewerk een grootere uitbreiding te geven. „Zie dat is treurig voor een missionaris I” aldus Mgr. Panls. In 1833, daags voor de Plnksteren, kwam een jammerlijke aardbeving de Mlnahassa teiste ren; verschillende kerken werden zeer zwaar beschadigd; die van Tomohon. de schoonste van heel het Missiegebied, werd een triestige ruïne en moest haast geheel worden neerge haald. Een zware slag! Het bracht voor de toch al zoo arme missie meer dan 15000 gulden re paratiekosten meel Zoo geeft de Hemel af wisselend wolken en zonneschijn. De missiona rissen werken onverdroten voort, nooit ontmoe digd, steeds hoopvol. „Wij hebben ook op Cele bes nog veel goed te maken.' stond als motto boven „WH vieren feest”; onze voorvaderen hebben er In den tlfd der Oost-Indische Com pagnie het katholicisme vernietigd: aan ons. aan Néér lands katholieken, om dat onrecht te herstellen I Onder den zegen des Hemels gedijt de arbeid der missionarissen. Een verblijdenden vooruit gang mag de Celebes-Mlssie In de laatste jaren constateeren. De cijfers spreken eei duidelijke taal: het aantal katholieken In 13 jaar onge veer verdubbeld, de H. Communies meer dan verdrievoudigd, het getal der schoolkinderen eveneens, dan zóóveel Inlandsche Zusters, In landsche seminaristenHet katholieke leven groeit op Celebes I Thans komt Celebes, wat net aantal katho lieken betreft, op de vierde plaats onder de twaalf Mlssle-ressorten In Nederlandsch-Oost- Indlë: alleen door de Vicariaten van de Kleine Soen da-eilanden. van Batavia en van Neder L Nleuw-Quinea overtroffen. „De leuze: Celebes aan Christus! zal werke lijkheid worden I Wanneer? Dat hangt af van Gods goedheid, van uw gebed en uw offer Gistermiddag vergaderde onder voorzitter schap van den heer S. W. Arntz de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier in het stadhuis te Alkmaar. Afwezig wegens ziekte de heeren Ringers en Kluitman. De voorzitter uit weaschen voor een spoedig herstel; voorts waren wegens verhindering af wezig de heeren Valkerlng en Blaauboer. De beer Bndel bracht vervolgens verslag uit van bet buitengewoon congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond, gehouden 6 Febr. jJ. In den Dierentuin te Den Haag. Bpr. wees op de groote belangstelling voor dit’ congres, er waren 4080 middenstanders en vele belangstellenden daarbuiten; het was een congres van elschen, die niet ingrijpen tegen het algemeen christelijk beginsel. Spr. gaf een resumé van de verschillende gehouden rede voeringen van Max van Poll, Baron van Wijn bergen, Mr. Bach en Rector Bots, welke laat ste spreker er vooral den nadruk op legde, dat de wereldcrisis het gevolg is van een geestelijke crisis en dat aan een opleving van den econo mischer: toestand een geestelijke opleving moet voorafgaan, waarbij de hoogere Inzichten niet genegeerd mogen worden en Hij, die de Schep per en Bestuurder is van wereld en wereldorde, niet mag worden uitgesloten. De voorzitter bracht den heer Endel onder Instemming der vergadering dank voor zijn op hoog peil staand verslag. Ben der dichtst bevolkte deelen van Celebes ia de Mlnahassa, het noordelijk schiereiland. Daar ligt Menado, de standplaats van den nieuwen Blsachop. Verder Woloan met zijn Kleln-Semlnarie, den trots van pater H. Croo nen: 36 leerlingen, grootendeels Mlnahassers, bereiden zich daar op het priesterschap voor. Vervolgens Tomohon met zijn R. K. Normaal school voor Inlandsche onderwijzers: destijds gesticht door pastoor van Velzen, is zij nu toe vertrouwd aan de zorgen van pater v. d. Mey- den; sinds juen heeft zij heel wat katholieke onderwijzers Ver bijna geheel den Indlschen Archipel uitgezonden. Te Tomohon resideert ook de klooster-overste, thans de Z E. P M. Stigter. Andere hoofdstaties In de Mlnahassa zijn: Langoan, Tanawangko, Kembes, Lemboan. De laatste jaren werden met koenen durf de vleugels uitgeslagen: eerst naar bet Oosten, naar den Banggal-Archlpel. met als centrum de statte Sambloet; en daarna naar het Zuid oosten, naar de eilanden Moena-Boeton. waar Raha middelpunt der actie is; namen, die spre ken van eindeloos veel geduld en armoede en eenzaamheid, maar ook van hoop. D. hoofdrtad van Cetebea^Uk^. op de I h.7kieTo““5e“ "Bo^^‘'gek^n J^^n^“ zuidpunt van bet groote eiland, is grootendeels Verloting voorJiet betalen van halve contributie Mahosnedaanach; maar toch zag het zjjn aan tal katholieken in deze dertien jsu-en vervier voudigd l Het door pastoor van Velzen gestichte RJK. Tijdschrift „Oeredja Kathollk", in het Maletech gesteld, doet nog steeds vanuit de Mlnahassa zjjn tochten over katholiek mdlë. In November 1933 vierde het zijn zilveren jubileum. Na.v. een door de Kamer aan den Minister van Financiën gericht schrijven Inzake de Om- aetbelastlng was een schrijven Ingekomen, dat de Minister bij wijze van proef een regeling heelt getroffen, krachtens welke aan tusscnen- handeteren teruggaaf van de Omzetbelasting kan worden verleend voor goederen, die zij heb ben geleverd aan fabrikanten, die in het bezit rijn van een vergunning, krachtens welke aij zoodanige goederen, vrij van Omzetbelas.ing. als grondstoffen kunnen Inslaan. De voorzitter deelde mee, dat er een seer ruim gebruik te gemaakt van bet bureau voor inlichtingen der Kamer, in verband waarmee de voorzitter een woord van lof uit aan het bureaupersoneel voor zijn werk in dezen; de heeren De Raat en Schmalz sluiten zich hierbij aan. onder Instemming der vergadering. De heer Scheffel brengt den dank over op den heer Holsmtiller, adjunct-secretaris, die zich vooral in dezen verdienstelijk heeft gemaakt. De heer De Raat stelt voor, evenals de KJ4. Ma., een adres aan den Min. v. Flnanclin te zenden met het verzoek den termijn, bedoeld in art. 18. I sub 3 der wet (belasting op oude voorraden van fabrikant-handelaren) tot 31 Dec. te verlengen. Conform besloten. den lid der vereenlglng Th. Gebra Stet De secretaris memoreerde nog in zjjn Jaarver slag de propaganda-avond-vergaderlng. waarin Rector Vis een woord heeft gesproken over den In verband met den teruggaanden kaaaexport naar Spanje, te door de Kamer een adres aan den Minister van Ec. Zaken gericht, om stap pen te doen die tot een gunstiger handetever- drsg met dat land lelden. Opgemerkt werd, dat er in Spanje een commissie benoemd te, om een handelsovereenkomst met ons land voor te be reiden. De heer Grandsma wees op den dalenden kaasprUs; Friesland daalde de prijs tan 31 tot 17 ct.; spr. verwacht op de Alkmaarache markt as. Vrijdag ook een daling van 36 pet. Spr. schrijft dit toe aan bet feit, dat de con ti ngenteering over de drie eerste maanden naar Frankrijk nog niet te af gekomen. Spr. stelt voor ook een adres te zenden aan den Mln. van Ec. Zaken om betere ultvoermogeUJkheden naar Frankrijk te krijgen. Vooral wees spr. op bet gevaar voor de kaas industrie en -handel, dat ligt In het feit, dat Hollandsche kaasmakers naar Frankrijk gaan, om daar de Hollandsche kaas na te maken; als dit gevaar grooter afmetingen gaat aan nemen, beteekent dit een ontzettende schade voor onze kaas-lndustrie en -handel. Bpr. deelde mede, dat de Ver. v. Kaashandelaren reeds stappen in Den Haag onderneemt, oa. bfj het Kamer lid Wendelaar. Besloten werd In samenwerking met andere Tot 1930 maakte Celebes deel uit van bet groote Vicariaat Batavia. Eerst in de tweede helft der vorige eeuw was het den Paters Je zuïeten mogelijk geweest, daar voet aan wal te zetten: sinds de tijden der roemruchte Oost- Indische Compagnie was het eiland voor R.K. priesters gesloten geweest, en al wat de vroe gere Portugeesche missionarissen er voor de Kerk hadden gewonnen, was tot den grond ver woest het gemis aan R. K. priesters en de noodlottige dwang der bestuurders had allee ver-protestan tocht. Kamera een conferentie te houden en daarin eventueele stappen te bespreken. De voorzitter drong er vooral op aan contact te zoeken met de Kamerleden In dit district, waarvan hjj steeds succes verwacht. Een uitgegaan schrijven aan het departement van Economische Zaken betreffende den invoer van garnalen in Frankrijk, werd door den heer Kolster toegelicht. Deae wees er op. dat, bet contingent voor Holland t.o v. Belgie zeer laag te; het contingent voor Belglè bedroeg per kwartaal 350.000 K.Q., voor Holland 65 tot 80.000 K.G. Spr. schreef dit toe aan te weinige activiteit der Regeertng. Spr. veraocht de de putatie die, eventueel op een audiëntie, de be langen der kaas-export zou bepleiten, ook ten dezen medewerking van den Minister ie vragen. Aan bet hoofdbestuur van den PTT.-dienst was een verzoek gericht, om te willen bevorde ren, dat schippers, die by De Kool, te Den Hel der wenachen te telefoneeren, daartoe, evenals voorbeen, in staat zullen worden gesteld. Van bet gemeentebestuur te Behagen was na.v. een schrijven der Kamer bericht ingeko- men, dat de Raad aldaar bealoot in voorkomen de gevallen werken onder werkverschatfings- voorwaarden te zullen uitvoeren met zooveel mogelijk Inschakeling van de aannemers. Voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeentebesturen van Bergen en Alkmaar was bericht ingekomen, dat zjj de personeele belasting voor caféa, restaurants e.d. met een derde hebben verminderd. Als voren. Na eenlge bespreking werd een adres van de K. v. K. te Meppel inzake schending van ori- gineele verpakking in handen van de commteste voor strafverordeningen gesteld, die zal onderzoeken at wetteljjk deze schending kan worden tegengegaan. Van de Ned. K. v. K. te Brussel was bericht Ingekomen, dat zjj gaarne hare medewerking verleent aan firma’s, die op de in 35 te Brussel te houden wereldtentoonstelling wenachen te* te houden wereldtentoonstelling exposeeren. Voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente-Uchtbedrljven te Noord- Scharwoude was een klacht ingekomen over onvoldoende postbestellingen in Noord-Schar- woude en Oudkarspel; het bureau der Kamer heeft zich terzake tot bevoegde autoriteiten ge wend; antwoord te ontvangen, waaruit blijkt, dat tengevolge van een wijziging in de bestelling eenlge verbetering te verwachten is. Als voren. Van de beurtochippersvereeniging ..Het Noor den" was een verzoek ingekomen een vertegen woordiger aan te wijzen in de eventueel te for- meeren Dsbestrljdlngzcommissie in Noord- Holland en benoorden bet IJ. Door bet bureau was de secretaris als vertegenwoordiger aan gewezen. De secretaris wees op de noodaakelljkheid van een permanente commissie, die by vorst direct kan ingrijpen; het ligt in de bedoeling bijdragen te verzoeken van het Ryk en belangheb bende gemeenten. Den las.aten winter waren sommige schippers een 40 dagen ingevroren, hetgeen voor hen groot nadeel beteekende. De heer Hoogland juichte een commissie als deze van harte toe, die in bet belang te van de schippers. De beer Scheffel werd definitief namens de Kamer als vertegenwoordiger aangewezen. Van de Kamer van Koophandel te Del was een schryven Ingekomen betreffende den over matigen invoer van vruchten in blik Dit schrij ven werd toegelicht door den heer Scheffel, die cyfers gaf over de sterk toenemenden invoer; in een paar jaar te de invoer van 1 mlllloen tot 5 mlllloen K.G. gestegen. Gevraagd wordt door Tlel een verhoogd invoerrecht tot 10 ct. per kilo. Besloten werd aan het adres adhaesie te be tuigen. Kamer al on- De heer B. Kuljper, die in de meermalen de aandacht vroeg voor den houdbaren toestand aan den Bergeroverweg, kwam nu met een vraag naar voren betreffende het gevaar van de onbewaakte overwegen, zulks naar aanleiding van het onlangs plaats gehad hebbende ongeval by den onbewaakten over weg aan de Kerkelaan te Helloo, dat twee menschenlevens etechte Spr. herinnerde aan het adres van den A. N.W.B. en K. N. A. O. aan den Minister van Waterstaat, waarin veraocht werd proeven te nemen met automatische .sein lichten op enkele onaf geslot en overwegen, waar bet uitzicht beperkt is, voorts om de Invoering van een byzonder fluitsignaal, dat by mist de nadering van den trein aankondlgt en tenslotte om invoering van een zoodanige verlichting op de trekvoertulgen van den trein, datgeen ge vaar voor verwarring met andere lichten ont staan. Het aantal ongevallen op onbewaakte over wegen neemt toe; (aantal dpoden in "35: 11, in 33: 43). Ingrijpende maatregelen zijn drin gend noodzakeiyk. Reeds in 31 veraocht de K. v. K. de onbe waakte overwegen aan den Kalhovensweg en WesterwegKerkelaan te Helloo, weder te doen bewaken, omdat de electrtsche treinen daar vaker en sneller voorby ryden dan de stoom treinen en ernstige ongevallen niet zouden ult- biyven. Wel kwam een Jaar nadien bericht, dat er houtgewas verwyderd was, doch de bewa king kwam niet terug. De baanwachterswonlng beperkt bovendien het uitzicht Spr. stelt voor: a. aan de bevoegde autoriteiten te om spoedig gehoor te geven aan bet verzoek van den A. N. W. B K. N. A. C. b. den overweg by de Kerklaan te Helloo we der te doen bewaken, althans bet baanwach tershuisje te verwijderen.en velligbêldsslgnalen aan te brengen. c de aandacht van alle Kamers van Koop handel In den lande te vestigen op het meer genoemde adres van den A. N. W. B. en K. N. A. C. met verzoek dit krachtig te willen steunen. By de bespreking werd erop gewezen, dat tA.v. de veiligheid aan particuliere bedrijven hooge elschen worden gesteld; terwyi dit by de Epoor- wegen niet het gevsl ia. Men achtte bet niet uitgesloten, dat verhaal op de Spoorwegen by ongevallen als dit mogeiyk is. Conform voorstel van den heer Kuyper werd besloten. De heer Schmalz bractfk verslag ÜK'* vah de vergadering van de commissie van overleg der drie Nederlandache middenstandsbonden met vertegenwoordigers van de Kamera van Koop handel, welke 33 Jan. J L te gehouden. Eervol ontslag gevraagd- De heer O Spruit, de welbekende en voorkomende concierge van het gemeente museum alhier, heeft om ge- J zondheldsredenen tegen 1 April u. ontslag ge- Personalia. Tot vorzltter van het Burger- lyk Armbestuur in dese gemeente te gekozen de heer P. Beaae, zulks ter voorziening in de vacature P. Bakker Can. het jnanuscript,plaatste de tn de sarcophagen gevonden overbiyfselen tn een mooi houten kistje en liet ze vóór de deur der nieuwe kapel begraven. Het graf werd gesloten met een steen, met opschrift „Hier liggen begraven graaf Aper en Hertepllndls, vader en moeder ven St. Lambertus.” Dat de oude basilica van Sint-Pieter voel moet te lyden hebben gehad ten tyde van de oorlogen, die zich speciaal om Maastricht als vesting concentreerden, en dat zy. even daar buiten liggende, zeker herhaaldeiyk het mid delpunt van den strijd vormde, blijkt wel uit het feta dat bij de opgravingen, die plaats had den. toen het kanaal sou aangelegd worden, naby de kapel loopgraven aangetroffen werden, waarin zich bevonden een groote menigte been deren. wapenen, degens, enz. Waarschymyk hadden deze oehoord aan militairen, daar in vroegere dagen gesneuveld. Doch ook voorwer pen van ouderen datum, zooals potten, kwamen te voorschyn en het te waarschyniyk, dat Habets op dese doelt, wanneer hy. sooals boven gezegd, de sarcophagen tot het Frankische tydperk opvoert. Het kapelletje van St. Lambertus ligt thans nog eenzaam en verlaten in het groene bleekje. waaruit slechts een enkel steenen kruis op steekt. De grafsteenen vóór den Ingang de eene te die. welke pastoor Heinen legde op de overbiyfselen van Aper en Herispllndls en de andere bedekt het graf van Ogerus Potelevache. naar ik meen, een kanunnik van 8t. Servaas die op 10 Mei 1737 overleed en in de basilica Sancti Petri begraven werd zyn verweerd en roepen wel om eenlge vernieuwing. De graf kelder te nog steeds ontoegankeiyk. Het te wen- scheiyk. dat. wat thans byna een eeuw verbor gen ligt, weer eens ontdekt wordt. t is te hopen, dat zy. die de restauratie wil len aanvatten, zullen slagen. Eerst de herstel lingswerken, maar daarna dan ook een pas sende omgeving, zyn bloemen hier het Juiste decorum? Bloemen, die zoo spoedig te niet gaan? Ware het niet beter een mlnlatuur-kerk- jes of andere alvorens met het werk begonnen wordt, sou hier wel gewenscht zjjn. Maastricht. Burreiyke Stand Februari. Geboren: Geur tje, dochter van G. Los en M. Nleien. Wilhel mina Maria, dochter van P. Putteren P. Vrou we. Gerard, zoon v. J. Groot en C.C. Schilder, Pietef, zoon van P. de Jongh en G. Glynte Ca tharina Maria, dochter van N. Mul en M A. Leek. Overleden: Guurtje, dochter van G^Los en M. Nielen. oud 3 dagen. Pauline Maria.'dochter van P. TerluUn en F Kerssens, oud 3 wekon. „d Missie door X. H. Paus Benedlctus XV In Overt, te Alkmaar: Diemvertje Koemeester oud-» audiëntie werd ontvangen en hy den Heiligen 59 jaren, echtgen. van A. Roskam Historisch heeft het kapelletje evenwel een beteekenis. Daaronder zou zich n.l. nog het gebeente van 8t. Lambertus’ ouders Aper en Herispllndls bevinden. En het is dit vermoeden, dat eenlge jeugdige Maastrichtenaren, studen ten te Nymegen of te Leuven, het plan heeft geïnspireerd, het huisje uit zyn desolaten toe stand op te heffen. Oa. stellen zy zich voor, de grasperken rondom te vervangen door bloemenbedden en eenlge ordening te brengen in den volgestorten en niet meer toegankeiyken grafkelder onder het gebouwtje. Dezen winter nog zouden de restauratiewerken J**1™*”^ gebouwd ter eere van 8t. Lambertus. Doch ook Dit voornemen noopte tny. me eens te wen- - - - den tot den pastoor der parochie Blnt-Pleter. teneinde iets uit de geschiedenis van het kapel- op 7 uur van het Centraal Staion. Ala afgevaardigde werd herkozen met alge- meene stemmen J. Schuffel. In het bestuur werd - i G. de Boer en gekozen Jac. Beentjes, de heeren P. Kuilboer, F. Ooievaar. jöh”Kuli- boer. M. G. Ooievaar. Een voorstel werd gedaan om onzen missiona ris, den J. E. W. Heer Pastoor Kruyer die bin nen enkele dagen weer uit ons midden zal ver trekken, naar de Missie nog namens de vereenl- glng f 10 te geven, hetwelk onder luid applaus door de vergadering werd bekrachtigd. Medegedeeld werd nog, dat er gelegenheid wordt opengesteld voor het blchthooren op Vrijdag 16 Maart. Hierna sluiting met den chr. groet In bespreking kwam hierna de vraag, of de Kamer het gewenscht acht nog verdere stappen te doen tot behoud van een 5-jarige handels- school te Alkmaar, in weerwil van het feit, dat de Minister van Onderwijs het gemeentebestuur van Alkmaar heeft laten weten, dat volgens zjjn meening met een 4-jarigen leergang te Alk maar kan worden volstaan. Mr. Moens kon helaas geen sta[>pen aan- wyzende minister biyft op zyn standpunt staan en verleent ook geen subsidie, als de ge meente e.v. het vyfde leerjaar zou bekostigen. Zells mochten er andere fondsen riin hiervoor, dan dient rekening gehouden met het feit, dat er een teveel is, door het bestaan van de H.BB. A. Spr. gelooft, dat alle krachten moe ten worden aangewend om te komen tot een reorganisatle-voorstel, waarby bet vyfde leer jaar nog 4 jaar gehandhaafd wordt, ten bate van de leerlingen, die nu in de 1ste klas zitten. Dit is het eenigste, waar nog voor gevochten kan worden. De heer De Raat zag gaarne nog stappen gedaan om te komen tot mogeiykheld, dat de Handelsschoolleerlingen overgebracht kunnen worden naar de H. B. 8. A. Het voorstel van Mr. Moens om te vragen het 5de leerjaar nog 4 Jaar te handhaven, werd aangenomen. Met het voorstel van de Bevrachtingaoom- mtssle „U", om goedkeuring te vragen aan den Minister van Ec. Zaken tot wyzlging van het reglement der bevrachtlngscommlssie, in ver band met een nieuwe regeling t.a.v. de ont heffingen voor vaste-relatle-schippere, ging de vergadering accoord. Van de heeren R. Slot en Bonnet te Broek op Langendyk-was een adres Ingekomen, waar in veraocht werd by de Regeertng op te komen voor den groentenexporthandel in dit district; vooral wordt bezwaar gemaakt tegen de Inkrim ping van den Noord-Holl. koolbouw. De heer Wagenaar betoogde dat er voor den handel niets te verdienen is, als de producten den mlnlmum-prljs niet kunnen opbrengen. De Ver. „Koophandel” is van meening, dat er wel beperking van aanvoer moet komen. Spr. deelt niet de vrees van den heer Bonnet, dat er te weinig koolproducten komen. Het artikel aardappelen begint zelfs bodig te worden voor den export. Nu de tuinders in plaats van vroege aard appelen kool mogen verbouwen, zal er toch meer kool komen. Van teeltbeperklng aal er geen gebrek aan producten komen. Besloten werd het adres aan te houden en de meening van belanghebbende groepen te vragen. Mr. Moena besprak het adres van de Ned. My. voor Nijverheid, waarin geprotesteerd wordt te gen het wetsontwerp Inzake besloten N. V.*s; spr. stélde voor dit adres te» steunen, waartoe besloten werd. Na rondvraag sluiting. Onder leiding van Mgr. Vesters, en daar na, toen deze tot Apostolisch Vicarlsch van Ra- boul (Ooeanië) werd benoemd, onder die van Mgr. Panls, is er in deze dertien jaren door de Missionarissen van het H Hart een grooteche arbeid verricht. Het aantal priesters is er van zes geklommen tot zes-en-twlntig. het aantal hoofdstaties' van vier tot tien, waarby nog meer dan honderd gebed verricht voor de zielerust van het avêrïê- by-statles komen. In dienzelfden tyd, tn der tien jaren dus, is het aantal katholieken onge veer verdubbeld: de laatste statistiek (Juli, 1933) gaf het getal 21435. Zoo gaat het werk I stillen omgang en het Mirakel van het H. Bloed stil maar gestaag vooruit. v,n Alkmaar. Besproken werd de tocht naar den Stillen Omgang van Amsterdam. Vertrek vanaf Hotel de Burg om 7 uur, doch de deelne mers worden verzocht zich om 6.45 te verzame len om het een en ander nog te bespreken voor het vertrek. Het lof in Purmerend is om 10 uur; in het hotel van den heer Baltus bekend onder den naam van Grietje De Wolf, is gelegenheid zich te verfrisschen en te versterken vota* het volgende deel van den tocht; vertrek vanaf Pur merend om 12 uur. In afwyking der vorige Jaren wordt nu eerst de H. Mis gelezen in de Posthoorn om 2.30 uur, daarna de omgang om 4 uur, waarna gelegen- heid zich te verfrisschen in het Centraal Sta tion. Deelnemers voor de autobus moeten tich voor Donderdagavond opgeven voor Z -8charwoude by den heer J. Brink, N. Scharwoude, 3 de Boer, Oud-Karspel, J. Ooievaar. De kosten zyn f 1.25 per persoon en moeten vooruit worden afgedra gen aan de bovengenoemde heeren. De bus ver trekt om 9 uur vanaf de Brug. Als voorbidders werden aangesteld de M. Goudsbloem. N zyp. J. Kuilboer, T. ven, A. Schuffel, P. Hullboer, Chr. Bergen? G. Koopman. Het vertrek uit Amsterdam wordt vastgesteld By die gelegenheid liet pater Fruytier zich aldiv uit: „Het succes, dat deze voortvarende Missiecongregatie reeds behaald heeft op de Kei-eilanden en haar taaie energie, ontwikkeld in de meest ongunstige Missie van Nieuw- Qulnea. geven ons het volste vertrouwen in de toekomst. En Inderdaad, met jeugdigen kranlgen moed en taaie energie hebben zy gearbeid. .Met Gods hulp hopen onze missionarissen het werk der Paters Jezuïeten voort te zetten,” schreef de eerste Apostolische Prefect. Mgr. Dr. G. Ves ters, in 1920. Toen hy op reis naar zyn nieuwe Paus Benedlctus XV in I Overt, te Alkmaar Diemvertje'Koemeester,'' Vader wees op het groot getal heidenen en mu zelmannen. zeide zyne Heiligheid bemoedigend: ,Mr ge zult die getallen otnkeeren en er kin deren van maken van onze H. Kerk.” En Hy voegde eraan toe: ,Ja, groot en uitgestrekt is uw arbeidsveld, maar gy zult arbeiden en Ne derlands katholieken sullen uw arbeid steunen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 11