Bij Mgr. Hilhorst op bezoek I Mislukte aanslag Stille Omgang Amsterdam NIEUWSTE BILJETTEN- o DONDERDAG 8 MAART 1934 NIEUWE BANKBILJETTEN EEN INTERVIEW De bekeeringskansen De bacon-smokkelzaak KEULSCHE MESSE Inbraak bij goudsmid DE STAKING TE VENLO DOOR ZANDTREIN GEDOOD BRAND TE HENGELO FELLE BRAND TE OSS HUISZOEKING BIJ N.S.B. GODSLASTERING BESTRAFT Boekhandelaar veroordeeld r Interpellatie aangevraagd FILM VAN OBERAMMERGAU Vertooning in Den Haag VAN HET SMOKKELFRONT onderzoek COMFORTABEL REIZEN FABRICAGE MET MACHINES N 100.000 K.G. frauduleus naar België? Ook Nederlandtch-Indië exposeert Zaansche industrieelen tegen het ontwerp „Besloten Ven nootschappenwet” Daders door de rechtbank te Breda veroordeeld DE EERSTE SNELLE TREIN GEREED DE OPROEP VAN PROFES SOREN EN STUDENTEN Zyn toekomstig missiegebied is zoo groot als Frankryk Het ontslag van den hoofd vertegenwoordiger Wraakneming op den veldwachter na de relletjes te Lopik? De wind maakte blussching onmogelijk De beambten zijn moeilijk te passeeren MIDDEL ERGER DAN DE KWAAL? DE KEURINGSKWESTIE TE AMEIDE DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT Banketbakkerij en woonhuis uitgebrand Raadscommissie van ingesteld Maandag een proefrit met de Diesel-electrische Een der aannemers bekeerd Ontslag voor sigarenmakers? Indeeling deelnemers aan den eersten nacht Zondag 11 Maart a.s. Landbouwer vindt een droevig einde I I 'S 9 uit tlb 1100 1400 750 700 1750 430 uur 000 400 300 «00 Oom, 750 100 3000 1—5 uur 0 uur a*nt. deeln. MOZE8 a A4RON, Waterioopleln 13 8 uur Leiden (I—II) H. HART, 3% uur Vondelstraat Westland MAAGDENHUIS, 8pel 4 uur Voorburg Door de directie de Nederlandsche Bank worden binnenkort nieuws modellen bankbiljetten van 25 en 10 gulden uitgegeven, waarvan hierboven eenige specimina Toen de bespreking In het begin van deze week plaats had, deelde de heer Zwanenberg den hoofdvertegenwoordiger mede, dat hij sen der meer ontslagen was en dat met hem geen verdere regeling getroffen sou worden. Dadelijk daarop volgde zyn aanhouding. 130 50 25 300 «0 70 20 50 110 400 H. ROZENKRANS, Jac. Obreehtstraat 4 uur Ulthoorn-Mydrecht- WUnls-Waverveen- Vinkeveen-Kwakel- de Hoef-Kudelstaart- Lelmuiden-Aalsmeer 8T. WILLEBRORDU8, De Duif, Prinsengracht 3 uur Delft 1400 3300 100 1Q0 400 300 350 300 Hlllegersberg Abcoude Gorlnchem Dordrecht Wagenlngen de Rjjp Velsen Noord Ilpendam 300 350 «5 700 300 38 000 18 150 10Q be- een KAPEL FRANCI8CUS LIEFDEWERK Wittenburg Akersloot Langeraar Twente 650 100 100 650 100 100 480 300 100 38 Hedenmorgen heeft de Bredasche rechtbank vonnis gewezen Inzake den diefstal in ‘len goud- smidswinkel van den heer W. te Breda. Het O.M. had tegen verdachte Van D. vier jaar en tegen Van Z. twee jaar gevangenisstraf geeischt. Van D. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf en Van Z. tot anderhalf jaar gevangenis straf, beiden met aftrek van voorarrest. Is voor den prijs niet slecht. Het watermerk, alsmeê de kleur Zijn absoluut waschecht- Een Rembrandtkop, u weet wel naar 't Bekende schilderij, En in gravure uitgevoerd, Krijgt u er gratis bijl Maar nu.nu wacht ik tot de Bank Komt met haar uitverkoop! Dat d’oude worden opgeruimd En.... billijk, naar ik hoop! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) De aanemer heeft inmid- 34 uur 4%—5% En verscheidene malen als er weer een gepant serde auto met dergeljjke smokkelwaar over de grens'sou komen, ging hU kijken, al was dat dan, naar hij beweert, uit louter sportieve overwe gingen. De auto's met het vleeach reden naar Vilvoor den In de onmiddellijke nabijheid van Brussel en daar werd een valsch Invoerstempel op het vleeach aangebracht. Naar het oordeel van P. sou minstens 100.000 K. O. bacon op deze wijze België zijn binnenge smokkeld. De verklaringen van P. en van den Belgischen koopman zijn op verscheidene belangrijke pun ten zeer tegenstrijdig. P. houdt vol dat hij niets te maken zou hebben gehad met de fraude met bacon op Nederlandsch gebied en de Belgische koopman blijft bij zijn verklaring, dat hem niets bekend is van het smokkelen op Belgisch grond gebied. De politie deelde het blad nog mede, dat bjj de huiszoeking in de woning van den inmiddels ontslagen hoofdvertegenwoordiger van de Ne derlandsche Crlsis-Varkenscentrale te Brussel, behalve het valsche stempel, nog eenige com- promltteerende brieven zijn gevonden. Met den dagmlddag 's GravejJrf 4 Ter voorkoming van misverstand kunnen wij nog het volgende mededeelen In aansluiting op de berichten inzake de knoeierijen van den hoofd vertegenwoordiger van de Nederlandsche Varkenscentrale te Brussel. O. L. VROUWEKERK, Keisergracht 220 l%-4^ uur Apeldoorn-Deventer-Epe Groenlo-Hengelo (G.)- Klarenbeek-Lichtevoorde Loenen (G.) -Steenderen- Vaassen-Wlnterswyk- Zutphen (III) ST. BERNARDU8GE8TTCHT Kampen Handelsrelzigers T TORENTJE, Singel 1 uur 3 uur Eerst thans wordt bekend, dat Maandag avond de gemeente-veldwachter in Jaarsveld Kool, qje, zooals bekend, betrokken is geweest bij de relletjes te Lopik, toen hij in het donker op den eenzamen dorpsweg fietste, aangevallen. Een achter hem rijdende wielrijder haalde hem plotseling In en bracht den politieman een groote snede in den rug toe. Gelukkig Is het mes echter niet verder gegaan dan de jas, zoodat Kooi niet gewond werd. De dader wist in de duisternisop zijn flets te verdwijnen. Als verdacht van dezen overval is de arbeider A. B. uit Jaarsveld gearresteerd. Zooals bekend had de veldwachter een schot gelost, waardoor een moeder en zoon gewond werden. De vermoedelijke dader bevindt zich nog in hechtenis. van aan nieuwbouw van Baeten aan den Hooge- dat hij Reeds 29 Januari jl. werd den hoofdverte genwoordiger schriftelijk medegedeeld, dat zijn dienstverband met de centrale per 1 Februari een einde zou nemen in verband met den ver minderden afzet naar België. In dezen brief werd den hoofdvertegenwoor diger toen verzocht, naar den Haag te komen teneinde een bespreking te hebben met den directeur der Varkenscentrale om enkele kwes ties aangaande salaris, enz nader te regelen. Totdat deze regeling zou zijn getroffen, zou de hoofdvertegenwodkdiger zijn functie blijven uitoefenen. Tengevolge van verschillende om standigheden duurde het echter eenlgen tijd alvorens deze conferentie kon plaats hebben. Inmiddels waren de geruchten over de knoeie rijen ter oore van de directie van de Nederland sche Varkenscentrale gekomen. H. ANNA, Wittenburg 3% uur Ultgeest-Castricum-Limmen- Assendelft-Egmond-Hello ST. JOSEPH (4e Papegaai), Kalveratr. 1%2% uur Schiedam-Ketel 3 —4% uur Zwolle Roosendaal Hilversum Te Drunen heeft een droevig ongeval plaats gehad, dat den landbouwer R. de Gouw het leven héfeft gekost. Na afloop van de werkzaam heden op de zandafgravlng onder Drunen, van waar het zand voor ophooging naar Den Bosch was gevoerd, reed de machinist van een zand- treln met groote vaart tegen eenige stilstaande wagens van den zandtreln. Tusschen de zand- wagens vond men den landbouwer De Gouw met verbrijzeld hoofd. Vermoedelijk heeft hij de locomotief niet gehoord, toen hij tusschen de wagens bezig was het zand weg scheppend, teneinde het overstuiven naar zijn land te voor komen. De ongelukkige laat een weduwe en vier kinderen na. DE KRIJTBERG, 81ngeL 12% uur Lof Groningen Middelburg Goes Vllsslngen 3-430 H. Mis Groningen Middelburg, Vllsslngen Oud-BeUerland echter nog maar even van den domme en vroe gen vrij egoïstisch: ,JSn als wij nu eens uw missie zouden willen bezichtigen, hoe is dan de reis?’* „Wel langs Zanzibar naar Dar-es-salam aan den Indischen Oceaan; vandaar loopt ’n spoor lijn dwars door mijn vicariaat naar het gebied van het Tanganjlka-meer. Ge kunt er eerste klas reizen I" Moeder en dochters waren stil geworden, toen hun groote Bernard zoo zat te spreken over die verre, vreemde landen alsof hij er al Jaren geweest waa Het hart van den bisschop-mls- slonaris behoorde reeds aan het zwarte wereld deel. Nog even vroegen wij: „En, Monseigneur, zal de Posthoomkerk nu de groote eer krijgen om na de priesterwijding door Monseigneur Bouter ook de heerlijke bisschopswijding binnen haar muren te zien?” ,JGk voor mij sou het gaarne willen en Ik denk aan 18 April, het feest van St. Jozef of 35 April, den feestdag van St. Marcus, maar Ik heb hierover niet alleen te beslissen, er kunnen mlb schien nog bezwaren zijn.” Met een wannen handdruk namen wij af scheid. dankbaar voor de bijzonderheden, die wij hadden gehoord. EERIV. ZUSTERS, N. Heerengracht 3%-3%uur Nijmegen (St. Raphaël) 3%-4% uur Vlaardingen Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de teekenaar O. die in zijn boekhandel Godslasterlijke ge schriften voor het raam had geplaatst. De verdachte betoogde dat hetgeen in de ge schriften werd gezegd, alleen 'n weergave van de werkelijke feiten was, waarop de kantonrechter repliceerde dat hem zulks niet aanging, dcch alleen de lasterende woorden tot vervolging aan leiding hadden gegeven. De ambtenaar van het OM. vroeg gezien den ernst van het feit f 25 boete subs, tien dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform dien elsch. De politieke afdeeling der Rotterdamsche recherche heeft Woensdag een huiszoeking ge daan in het gebouw der nationaal-soclallsti- sche beweging aan de Glashaven. Er werd niets bezwarends gevonden, bericht het „Handels- blad". Uitgegaan van het particulier initiatief zal deze expositie met deelneming van de voor naamste cultures en ondernemingen bij den Nederl.-Indischen handel betrokken, een glo baal overzicht brengen van de koloniale pro ducten en den Nederlandsehen handel daarvan op Duitschland. 8T. DOMINICU8, Spuistraat 2%—6 uur Den Haag (I—II) Nederland Is ditmaal op de Keulsche Messe vertegenwoordigd met een bijzondere afdeeling „Nederlandsch-Indlë”, onder officieele mede werking van het Ministerie van Koloniën. Verder door den ondememersraad voor Ned. Oost-Indië en het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, terwijl de organi satie van den handelsvoorlichtingsdienst zal staan onder leiding van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. zien gaven, zich gedrongen zouden voelen om de Passiespelen te bezoeken, temeer waar deze eüt jaar voor de driehonderste maal opgevoerd sullen worden. De eerste der drie relsfllms die geprojec teerd werd, gaf een dagoverzicht van den tocht per boot over den Rijn, waarbij de vele schoone plaatsen in bet landschep in al hun rijkdom vertoond werden. Vervolgens leidde het jour naal van de plaats der spelen self, de toeschou wers aldaar zond en toonde hun de portretten der mede-spetenden, In hun dageiyksch teven te Oberammergau. De laatste film was besteed aan de weergave van een tocht door de Beiersche Alpen. Het op het doek gebrachte gaf aan de aanwezigen een duidelijk beeld van de reis en van de om geving van het grootsch gebeuren. Kunst van Heden IJet van >1 bank- zal Betreffende de bacon-smokkelarfj weet de Telegraaf nog het volgende mede te deeten: In den afgeloopen nacht ontdekte de politie brand in een perceel aan de Oldenzaalschestraat te Hengelo, bewoond door den banketbakker de Jong. In haast werden d bewoners gewekt. De brandweer die direct was gealarmeerd kon niet voorkomen, dat het geheele perceel uit brandde. Wat niet door brand vernield werd, heeft door waterschade veel geleden. Huis en in boedel waren verzekerd. Een gezellig en comfortabel derde klasse interieur van den nieuwen Diesel- flectrischen trein. In de aula van het St. Aloysius-College te 's-Gravenhage werd J.l. Dinsdag een voorstel ling gegeven van enkele films, betrekking heb bende op de Passiespelen te Oberammergau. De avond werd geopend met een korte inleiding van den heer H. Liffers, directeur van het Ned. Reisbureau .Jlotala” dat dezen avond ver zorgde. Spr. gaf den wensch te kennen, dat velen der aanwezigen door hetgeen de films te In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad der gmeente Amelde is besloten tot de Instelling van een Commissie, die zal onder zoeken, of de schuld Inzake de befaamde keu- ringskwestie bij den wethouder-slager van *t H., of wel bij de gemeente-admlnlstratle ligt. De hoofdvertegenwoordiger P. beeft tijdens het verhoor, dat hem werd afgenomen, ver klaard, wel te hebben geweten, dat geregeld grocte pai tijen varkensvleesch uit Nederland naar België werden gesmokkeld. Hedennacht één uur is door onbekende oor zaak, brand uitgebroken in de woning van de wed. Hendriks aan het Teugenaarspad te Oss. De brandweer was spoedig ter plaatse met een motorspult, doch kon door den feilen wind niet verhinderen, dat het geheele huls tot den grond toe afbrandde. Ook de inboedel ging totaal verloren. Verzekering dekt de schade. Een aantal Zaansche groot-Industrieelen heeft een adres gericht aan de leden der Tweede Ka mer. waarin het ontwerp: „Besloten Vennoot schappenwet” onaanvaardbaar wordt verklaard. Het adres is onderteekend door de heeren A. H. Ver kade en C. Bruinzeel Jr. Adressanten zijn van meening. dat den wet gever al te zeer voor den geest hebben gestaan degenen, die uit fiscaal oogpunt misbruik ma ken van den vennootschapsvorm en dat met het zeer groote aantal vennootschappen, dat een volkomen bona fide bestaan heeft geleid, geen rekening wordt gehouden. Niet alleen voor belastlngdoelelnden, maar ook uit economisch en juridisch oogpunt wordt het niet mogelijk en niet gewenscht geacht een 8T. WILLEBRORDUS, Amsteldljk 3% -3% uur Arnhem Sr, Omstr. 4 uur Nijmegen-Venlo Ss Omstr. scheidslijn tusschen open en besloten Vennoot schappen te trekken. Naar de meening van adressanten heeft de regeerlng al te weinig oog voor de toch in deze tijden meer dan ooit gebleken noodzakelijkheid van belangrijke reserves en dat zij al te een zijdig met leede oogen ziet naar de bedragen, die de schatkist in de goede jaren door reser- veeringen ontgaan. Buitengewoon scherp voelen deze Industriee len de onredelijkheid van de ongelijkheid, die deze wet zal scheppen In den concurrentiestrijd, tusschen overeenkomstige bedrijven, waarvan een aantal als open en een aantal als besloten vennootschap zal worden aangemerkt naar ken merken, die hl. van willekeur moeilijk zijn vrij te pleiten. Het middel tegen belastingontduiking wordt erger genoemd dan de kwaal. H. NICOLAAS, Prins Hendrikkade Gouda Hoek van Holland Den Haag (IID De Beemster De eerste Diesel-electrische trein is thans ge reed gekomen. Vermoedelijk zal es Maandag de eerste proef rit op de Hin Utrecht—Arnhem gehouden wor- den- De directie der Ned. Spoorwegen en de directie van „Werkspoor” zullen den proefrit meemaken. mantrein van 558 uur is Woens- n het Holl. Spoorstation te aangekomen de nieuwbenoemde gezant, de heer O. T. Emmet. D^ heer Emmet, die vergezeld was van zijn echtgenoote, kwam uit Parijs. HIJ werd aan het station begroet door den tljdelljken Amerlkaanschen zaakgelastigde den heer Wllson en de overige leden der Ameri- kaansche legatie. De heer Emmet heeft vooriooplg zijn Intrek genomen in Hotel des Indea. De Kamen van Koophandel en Fabrieken in het Rijnland en de West-Duitsche perz heb ben reeds blijk gegeven van bijzondere langstelling. Het ligt in de bedoeling, commissie uit de deelnemers aan deze expo sitie te Keulen officieel te begroeten. - De Keulsche Messe heeft een offlc. Holland- Dienst te Amsterdam Zuid, Rijnstraat 110, waar op schriftelijke aanvraag jaarbeurs- legitlmatiekaarten gratis worden verstrekt en toegezonden. Het Eerste Kamerlid de heer Van Cltters (AJt.) heeft naar aanleiding van het weinig bevredigend antwoord van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op zijn schrlftelljke vragen In verband met den oproep van het zich noemend comité van professoren en studenten, verlof gevraagd om ter zake een interpellatie te mogen houden. Hierover zal heden worden beslist. De Dultsche fiscus heeft de Nederlandsch- Duitsche grens bij en om Kerkrade zoo goed als hermetisch afgesloten. Dag en nacht, bl) storm en ontij houden de keurig geüniformeer de Dultsche beambten de wacht. Desondanks gaat nog menig smokkelwaar de grens over, blijkens de inbeslagnemingen, die nog geschie den. Voor de beambten zijn houten waterdichte keeten gemaakt, aan alle naar de grens voeren de wegen, dienende als schuilplaats en als ob servatiepost. Allerlei trucs worden door de smokkelaars bedacht en aangewend om hun smokkelwaar stlekum over de grens te kunnen brengen. Maar ook de z.g. klein-smokkelaar moet op zijn hoede zijn. Vlak bij de grens werd een man aangehouden, die weer wat nieuws had bedacht om de be ambten te verschalken. Hy had drie pond koffie In de beenwindsels verstopt en moet er wel enkele uren aan besteed hebben om de koffie te verbergen. De koffiebonnen bevonden zich ge ëtaleerd op de bloote beenen. De leege half- ponds-zakjes had de smokkelaar gelegd in zijn schoen. In den anderen schoen liep hij op losse tabak. Over de grens moest de koffie weer verpakt worden in de papieren zakjes. Het was zijn eigen schuld, dat de smokkelaar In de gaten Uep. Toen hjj nj. een emstigen blik op zijn beenen wierp, werd zulks door den vlsitee- renden beambte, die hem al wilde laten P0s- seeren, gezien. Een nauwkeurige fouilleerlng bracht de smokkelaarstruc aan het licht. In het Rolducerboech lagen Dultsche be ambten op den loer. Smokkelaars passeerden tot drie keeren toe te voet en per rijwiel met ledige kartonnen dooeen met het doel de be ambten uit hun hinderlaag te lokken. Toen de smokkelaars voor den vierden keer, thans met gevulde doosen naderden, grepen de be ambten toe, arresteerden de smokkeï^f* en namen da smokkelwaar In beslag. Het Volk bericht, dat de fabricage van ciga rillos van de K.V.W.-fabrieken met machines ter hand zal worden genomen. Dit staat in ver band met den nieuwen tabaks-acctjns. Hoeveel arbeiders hierdoor ontslagen zullen worden, staat nog niet precies vast, doch het aantal zal in ieder geval eenige honderden be dragen. BAGIJNHOF, Spal 33 uur Van arbeiderszjjde wordt medegedeeld, dat de staking in de bouwvakken, die te Venlo sinds Maandag 1.1. bij twee aannemers is afgekon- dlgd gedeeltelijk Is opgeheven. Schouren-Leenarts uit Reuven dels het contract geteekend, waarna het werk onmiddellijk Is voortgezet. De staking by den aannemer Baeten Venlo duurt nog voort. Woensdagmiddag kwam op het bureau politie te Venlo de arbeider N„ werkzaam een schoorweg te Venlo, aangifte doen, door een groep van ongeveer vyft'g personen, stakers, was lastig gevallen en zelfs door een van hen, zekeren E., was aangevallen en mis handeld. De politie escorteert nu eiken avond na afloop van het werk, de weinige werkwilli gen, die door een groot aantal stakera worden af gehaald, naar huls. .Heeft U nog al medewerking van de Sigel- •che regeerlng in deze?” „Dit schijnt nog al te gaan in 1 algemeen, maar op onderwysgebied is de Engelsche re- geertng vrij veeleischend. Men denkt er over van lederen missionaris, die les geeft op school, hoofdacte te elschen.” .Kan men uw vicariaat. Monseigneur, meer bepaaldeiyk een Hollandsche Missie noemen?” „In zoover het vicariaat is toegewezen aan de Hollandsche Provincie van onze Congregatie van den H. Geest. Het meerendeel der missionaris sen wordt op het moment nog gevormd door de Elzassers, dan zyn er nog eenige Ieren en de rest zyn Nederlanders.” „U zult dus wel geregeld verschillende talen moeten spreken?” .Ja, Fransch, Dultach en Engelsch en het zoogenaamde Swahili. Ik zal er alles op zetten, om zoo spoedig mogelijk myn volkje ook in hun eigen moedertaal te kunnen toespreken. Dit is misschien wel niet noodzakeiyk, maar ik acht het toch van groote beteekenls en een verzuim. Indien dit vroeger wel eens niet gebeurd is.” „U noemde daar zoo juist Dultsch, wordt dat dan ook nog in uw vicariaat, dat toch tegen woordig een Engelsch territorium ia, ge- sproken?*’ „O, in de laatste jaren schijnen er veel Dult- schers op hun vroegere bezittingen terug te komen en wat het vreemdste ia: meerderen zijn In korten tijd rijk, zoodat men wel eens lachend zegt: ,xlj hebben zeker het een en ander in den grond gestopt, toen zjj de Kolonie moesten opgeven". Maar met de missionarissen is dat niet het gevalt” Een gulle lach vulde de kamer. WIJ begre pen direct, dat er nog wel eenige moeliykheden waren, waar Monseigneur ons later nog graag eena over sou willen spreken. We blekten CM H. ANTHONIUS, Tichelstraat 13%-6 uur Tllburg-Breda- Oisterwyk Waalwyk Beslist gegarandeerd. 't Biljet, dat slechts tien gulden kost, 3 3 nun iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii miiihii niiii ii uiiiiiiiiuniifi De Internationale Voorjaarsbeurs te Keu len zal worden gehouden van 1825 Maart >s. Het getal der deelnemende firma’s is te genover de aanmeldingen by de voorjaars beurs 1933 met 50 pet. gestegen, zoodat ver dere aanmeldingen niet meer konden worden aangenomen Speciaal de afdeeling „hulshou- deiyke artikelen en keukenbenoodigdheden” moest aanmerkeiyk worden uitgebreid. De be kende en belangrijke „meubeljaarbeurs". al leen toegankeiyk voor meubelhandelaren. zal ook ditmaal de geheele westelyke hal van de jaarbeurs omvatten. Byzondere aandacht ver dient de speciale vakbeurs: „Verwarming, stookinrichtingen en ventilatie”, waarby alles op technisch en wetenschappeiyk gebied be trokken is, wat verband houdt met de warmte- en koude-techniek, het economisch stoken en stookmlddelen. H. NICOLAAS A BARBARA (de Liefde) BilderdUkstraat 25 uur Friesland e kleine huizen van de Bulten Wleringer- I 1 straat te Amsterdam stonden stil te mijmeren in de vredige rust van den Zondagmiddag. De donkere zadeldakjes gingen schuil in een waas van voorjaarsmlst, maar een vriendeiyk zonnetje poeierde heel voorzichtig een beetje goud op een enkele stoep, waar kin deren zaten te spelen, wy waren op weg naar den nieuwen apostel, die door den Meester ge vraagd was. Hem te volgen. Een beetje bedrem meld traden wy binnen den winkel, want het huis van een bisschop is nu eenmaal steeds een paleis en al was er geen huisknecht in zwart, die ons aandiende, toch vreesden wij even dat alles niet meer zijn zou als in de dagen van vroeger en dit zeker niet nu wy kwamen met een zoo officieel verzoek als het mogen houden van een kort interview. Maar een gulle lach en *n warmen handdruk brachten ons al gauw over de gedroomde moeiiykheld heen en eer wij het wisten zaten wy reeds vlak naast de toekom stige hoogwaardige excellentie te vragen en te luisteren. ,Ja. ik begrijp het, dat moet nu eenmaal ge beuren; wat wilt ge allemaal van me weten?” „Wannébr ik geboren ben. bijvoorbeeld?" „Ik heb een jaar gesloten en geopend. Den Sisten December 1895 werd ik hier in Amster dam geboren en den eersten Januari van *98 werd ik in de Posthoorn door kapelaan Tho- mann, die nu als pastoor te Lisse staat, ge doopt. wy woonden toen reeds in de Buiten Wlerlngerstraat. Dat ik een broer heb als ka pelaan in Middelburg en een zus by de Urse- lienen in Bergen, weten de menschen al uit de krant. Alleen is het my opgevallen, dat alle kranten vergeten hebben, dat ik nog een broer, Gerard, op studie gehad heb in Weert, maar die is helaas na een heel jaar ziek gelegen te hebben, in zijn studiejaren gestorven. Dat was in 1917." wy keken eens even naar de bejaarde moeder van den jongen Monseigneur. Och, ze merkte het niet, ze zat te praten over wat anders; ze had al die dingen in de laatste paar dagen al zoo dikwyis gehoord. Maar toen de naam Gerard genoemd werd, knikte ze even, als was ze biy, dat ook dat niet vergeten zou worden. Een moeder, die zooveel offers aan God gegeven beeft, wil graag, dat er niet één gemist wordt. „Op 27 Augustus 1922 werd ik in Leuven door den nuntius, Monseigneur Nicotra, priester gewyd." „Wanneer, als ik vragen mag, heeft U het eerst uw benoeming gehoord?" „In Gemert, om half acht *s avonds. Mirt vóór het souper, kreeg ik een telegram. Ik had er absoluut niet op gerekend, omdat ik pas zoo kort provinciaal van mijn Congregatie ben. Goede buren hadden het door de Radio gehoord en vertelden bet aan myn moeder." Ik durfde op dat oogenblik niet vragen aan dié gelukkige moeder, hoe zy dit geweldig be richt had opgenomen, want ik wist, dat de eer, die 30od haar in haar kind geschonken had, tegeiykertyd van haar een zwaar, misschien bet zwaarste offer van haar teven vragen sou. Trouwens, dit zyn geen dingen, die men onder woorden brengen kan. Het is beter hierby te denken aan de ontmoeting van Maria en Simeon in den tempel. Maar de stilte gang der gedachten bracht ons vanzelf op het terrein der werkzaamheden van den nieuwe missie bisschop. „U wordt Apostolisch Vicarius van Bagamoyo. Is dat een uitgestrekt gebied?” Even draalde Monseigneur met zijn antwoord, In tegenstelling met al het vorige, toen zei hij: „Ik kan daar wel antwoord op geven en ook op de volgende vragen, die vermoedelyk nog komen zullen, maar ge moet daarbij niet uit bet oog verliezen, dat ik op missiegebied groo- tendeels een outsider ben.” Een kenmerkend antwoord voor hen. die den eenvoud en de oprechtheid van Monseigneur Hilhorst en zyn familie van meer naby kennen! Toch dacht ik even ondeugend bij my zelf: het is wel goed gezien van den H. Vader, toen Hy aan zyn bisschoppen den titel van Excellentie schonk, want de voorzichtigheid der diplomaten schynt hun by de benoeming meegegeven te worden. „Bagamoyo is ongeveer zoo groot als Frank rijk. Het heeft zyn naam van Bagamoyo of Bagamajo. een havenstadje op de Oostkust van Afrika, in het Engelsch Tanganjika-gebied, vroeger een steunpunt voor verkenningstochten Ki een centrum voor den slavenhandel." .Heeft u in uw bisdom veel geesteiyke krach ten te uwer beschikking. Monseigneur?" „Rr zyn 15 missieposten met ongeveer 30 priester-mlssionarissen. 9 broeders, 13 Zusters van het Kostbaar Bloed en 13 Dochters van Maria. Dat is natuuriyk veel te weinig voor zoon uitgestrekt gebied. Gelukkig worden wy nog geholpen door een 400 Katechlsten. Inland- schë priesters hebben wy nog niet, maar wel een Seminarie." .Het aantel Katholieken staat zeker nog niet tn de Juiste verhouding tot de uitgestrektheid ▼an uw vicariaat?” „O neen, nog lang niet, wy tellen ongeveer een 33 000 Katholieken en 3500 Katechumenen. In het binnenland wonen nog heel wat heidenen die aan fetisjisme doen en langs de kust Mo hammedanen Maar onze 334 scholen met 15700 teerlingen doen prachtig werk.” De directie van de Nederland- sche Bank maakt bekend, dat zU een nieuw model bankbll.' t 25 en een nieuw model biljet van f 10 in omloop brengen. Hoera! de Nederlandsche Bank Verstaat het wonderwel. Zij komt, gelijk een modezaak, Oók met een nieuw model! Ik zal u, zegt zij ongeveer, Het nieuwe laten zien Van vijf en twintig pop, maar ook Heb ik er een van tien! Het eerste is bijzonder mooi En reuze artistiek- Het is bestemd, gezien den prijs, Voor 't betere publiek. Ook voor den man met kleine beurs. Die. niet zooveel verteert. Heb ik een nieuwerwetsch model, Beslist gegarandeerd. DE ZAAIER, Rozengracht 15 uur Amersfoort den Bosch Oss Zaltbommel DE POSTHOORN, Haarlemmerstraat 12.15 Lof Eindhoven en Omstr. Helmond Deume 3%u. H. Mis Eindhoven Ss Omstr. Helmond Deurne

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13