Geldleeningen Theo Mann-Bouwmeester overgedragen Fascisme in Spanje ring Het geval Abrahams-Trein 8.28 BISMARCK ONTMASKERD EEN COMMISSIE DONDERDAG 8 MAART 1934 HET RICHARD WAGNER-MONVMENT telt AAN ELSE MAUHS Interview met den „leider” Een historische avond In- en uitvoer over Februari Conversie-doeleinden Geen centrale te W ormerveer BOEK EN BLAD Mevrouw Mann spreekt Nederland-België Vergoeding aan exporteur» Wijziging in het Belgische team Rassnuffelarij Politieke agitatie DE SPOORBRUG TE VELSEN Plannen tot verandering Mag het of niet? werpen is aangenomen Storm geluwd Opgeheven hoofd De laatste V.D.-er Nederland en België Crootsche huldiging van N earlands grootste tragédienne in den Amsterdamse hen Stads schouwburg Maatregelen tegen nazi’s gevraagd Het rapport-Segers vol onjuistheden? Machtiging gevraagd tot ten hoogste f900 millioen Directeur van het Centraal Hanze-bureau UITVOER VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN JAN BAKKER VERLAAT AMSTERDAM ERNSTIG ONGELUK TE ZWOLLE De Hitlerianen hebben Joodsch bloed ontdekt in de familie van den smeder der Duitsche eenheid De beweging groeit steeds en reeds 60.000 leden Bü het sloopen kwam een houten kap naar beneden Hst voorstsl-Romme om deze onverkwikkelijke zaak aan een onderzoek te onder- Else Mauhs dankt na van het L. B. voorstel-Romme Mevr. Mauhs. het is dan ook vol hoop oo de toekomst, dat ik u dezen ring geef, waarbü ik mijn taak als afgeloopen beschouw. In naam van de kunst, die mij zoo lief en dierbaar ge weest is mijn heele leven lang, draag Ik u en hier schoof mevr. Mann zeer ontroerd den ring aan oen vinger van mevr. Mauhs deze taak over. Else Mauhs, het ga je goed. SERIE HET HEILIG JAAR (deel III en IV), door P. Quirinus van Alphen, minderbroeder-capucijn Uitgave Kruisvaarders van St. Jan, Rijswijk (Z.H.). Sinds eenige dagen wordt aan de sluizen te IJmulden van alle binnenkomende schepen de rouwelijke I. de heer Theater Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) over Februari 1934 82 millioen (v jn. 100 mil lioen). De waarde van den uitvoer beliep over Febr. ƒ51 millioen (vm. f56 millioen). Het percentage van den Invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over Febr. 63 (v.m. 55.4). De Invoer van goud en zilver over Februari beliep 24.115.274 en de uitvoer 174.981517. zinnig bangig aangevraagd bij het Genootschap. In de zitting van gistermiddag heeft zich het nieuwe Spaansche kabinet aan het parlement voorgesteld. Lerroux legde geen regeeringsver- klaring af, maar bepaalde zich er toe een al- gemeene amnestie In het vooruitzicht te stellen voor den 14en April, den herdenkingsdag van de uitroeping van de republiek. De soclaal-de- mocraten gaven uiting aan hun wantrouwen in de regeerlng; de andere partijen hulden zich in zwijgen. Klaarblijkelijk wilde men tot eiken prijs vermijden, dat een motie van wantrouwen werd ingediend, die dan ook werkelijk niet in be handeling kwam. .JIOOGERE VOLMAAKTHEID", Conferenties van Zuster Miriam Theresia. In ’t Holandsch ver taald door father P. Oud van de St Josephscongregatie van MUl- Hill. Uitg. „Foreholt", Voor hout. Derde druk. Nu mr. F. Bach is belast met de functie van directeur van het Nationaal Hanzebureau. Is, naar men ons mededeelt, tot directeur van het Centraal Hanze-bureau te ’s Gravenhage be noemd de heer Jan Bakker. In de hoofdstad en ver daarbuiten is de heer Jan Bakker bekend als de actieve voorzitter van de algemeene RK. Propagandaclub te Amsterdam. Zijn heengaan zal hier een geducht verlies beteekenen. van bedoelde vergadering, begeleid door mare chaussees, de gemeente Doetinchem zijn uit geleid en dat de gemeentepolitie aan een groep van ruim honderd van deze hakenkruisers ge legenheid heeft gegeven om, marcheerend in den pas. in rijen van vier en onder de aanvoe ring van Duitsche commando's, een gedeelte van de gemeente door te trekken, terwijl op bevel van dezelfde politie, de burgers zich moesten verwijderen? Is de Minister er ook nog mede bekend dat een en ander onder de bevolking van Doetinchem groote verontwaardiging heeft gewekt? Is de Minister niet van meenlng dat, gezien de maatregelen die vm Overheidswege geno men zijn tegen min of meer politieke agitatie van andere zijde, waaraan ook buitenlanders wenschten deel te nemen, deze uitgebreide po litieke betooging bijna uitsluitend uitgaande van buitenlanders, absoluut ongeoorloofd was? En. zoo ja, wil dan de Minister maatregelen nemen, dat Inderdaad het recht voor allen hier voortaan zal toegepast worden en dus aan bul- tenlandsche propagandisten voor het fascisme zal verboden worden op deze wijs politieke pro paganda te maken? Pater Quirinus set zijn uitgaven bij gelegen heid van het Heilig Jaar weer voort. No. 3, „De ster aan den hemel”, omvat een achttal pittige en frissche conferenties voor de feestdagen van 1 tot 6 Januari en voor de zes Zondagen na Driekoningen. Een kleine storende drukfout komt er In voor. Boven de laatste conferentie is geplaatst: zesde Zondag na Plnksteren In plaats van Driekoningen. No. 4 -BIJ het licht der kaarsen" geeft ons nog eenige meditaties over onderwerpen, die In den natijd van Kerstmis In het Kerkelijk leven actueel zijn. Daarin worden behandeld de figu ren van Simeon en Anna, de plechtigheden van het feest der Eerstelingen en de Zuivering van Maria, terwijl nog een enkele conferentie gewijd wordt aan het Licht, dat de Christus Is en aan den priester der Wet. Bij Koninklijk Besluit Is het beroep van de gemeente Wormerveer op de Kroon, tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland. waarbij goedkeuring onthouden werd aan het raadsbesluit tot het stichten van een eigen electrische centrale, ongegrond verklaard. ,JK LEER AL FRANSCH" Bjj Van Putten en Oortmeüer, Alkmaar, is verschenen: „Ik leer al Fransch”, deel n. cur sus voor de voorbereidende klassen van R. K. scholen door L. Bot. zijn echtgenoote, sedert 1931 aan het college van B. en W. bekend was zonder dat dit af doende heeft Ingegrepen, spreekt hierover zijn afkeuring uit”, in te trekken. Kameraad SEEGERS meent, dat eerst de ge heele zaak in het openbaar dient te worden be sproken vóór men besluit een commissie van onderzoek in te stellen. Het feit, dat achter de tafel één zetel leeg staat, is naar spr.'s meenlng. al een bewijs, dat de bepaalde feiten vaststaan. Die feiten wil hjj in het openbaar aan het licht gesteld zien. Oorne Nells KIT8Z is van meenlng. dat er niet veel meer te onderzoeken valt, nu noch de oud-wethouder. noch de Vereeniglng Trein 8.28 de gepubliceerde feiten hebben ontkend. Wel zou er na te gaan zijn hoe ver de verantwoor delijkheid gaat van de leden van het College, die van deze zaken hebben afgeweten. Men wil hier een commissie, maar Dr. Abrahams zelf wil een eere-raad. Moet die commissie hetzelfde werk doen of misschien wel als die eere-raad fungeeren? Wij kunnen nu wel over de zaak spreken, zegt de heer TER HAAR, maar beter zal dat gaan als alles wat de commissie onderzocht heeft, is bekend geworden. De heer WIJNKOOP: Ja, Ja, de zaak smoren, dat kennen we. Mag een bestuurder van een omvangrijke ver- eeniging als deze ter zekere tegemoetkoming ontvangen? Naar spr.'s meenlng wel mits het bedrag niet zulk een hoogte bereikt, dat de band tusschen bestuurder en vereeniglng gel delijk te sterk wordt, zoodat verbreking daar van zeer moeilijk zou blijken, zelfs als dit eigen lijk noodlg zou zijn. Onmiddellijk na de bekendmaking van het geval-Abrahams heeft spr. verschillende van zijn politieke en andere vrienden nogmaals om hun oordeel verzocht. Spr. deelt dan mede deze zaak bij den Vrjj- Democratlschen Bond te hebben aan gemaakt en ook nieuwe behandeling hJki toen voor tegemoetkoming, mede wegens gebruik van eenige kamers met verlichting en verwarming, een bedrag van ƒ2400 toegekend. Toen in 1927 een boekhouder In vollen dienst moest komen, werd de boekhouding naas Eg- mond aan Zee verplaatst. Spr. heeft toen zelf voorgesteld het bedrag aanzienlijk te verminderen. Sindsdien is het op 1200 gesteld en gebleven. De verschillende mlnlsterieele Departemen ten waaronder het Genootschap ressorteert zijn steeds volkomen op de hoogte geweest. Zij, die Woensdagavond het groote voorrecht hadden een plaats te bezetten in den Amster- damschen Stadsschouwburg, van welks gevel reeds den geheelen dag de vlaggen wapperden, hebben een gebeurtenis bijgewoond, welke als een mooie, spontane uiting van ons kunstzinnig publiek onvergetelijk zal blijven Nederlands grootste tragedienne heeft nog eenmaal voor een volkomen gevulde zaal, de planken, waarop zü zoo vele jaren haar groote triomfen vierde en tot in hoogen ouderdom het Nederlandsche publiek In den ban van haar aaachtig spel wist te brengen, betreden. Thans om met de haar jaren geleden ge schonken ring, een jongere kunstzuster even gelukkig te maken, als zij indertijd was met deze groote onderscheiding. Voor de pauze had de eigenlijke plechtigheid plaats. Bij het opgaan van het scherm bevon den mevr. MannBouwmeester en mevr. Else Mauhs, omringd door een groote schare voor aanstaande personen uit de hoofdstad, zich op het In een waar bloemenhof herschapen too- neel. De heer Jan Musch ving onder plechtige stilte aan met het voorlezen van de oorkunde, vermeldende, dat ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van mevr. MannBouwmees ter op 15 November 1911 In den Stadsschouw burg te Amsterdam namens de Amsterdamsche burgerij mevr. MannBouwmeester een ring werd overhandigd, welk kleinood genaamd zou worden de „Theo MannBouwmeester-ring en opdat deze ring ter voortdurende herinne ring moge strekken aan haar en haar kunst, ia door de commissie verzocht, dat zij zal aan wijzen. de Nederlandsche kunstzuster, die rij de waardigste acht dezen ring na haar te dra gen, opdat deze, en zoo telkens Iedere nieuwe generatie na haar, haar en haar kunst zal op volgen, volgde de onderteekening der leden van het dagelijksch bestuur der commissie. Aangezien in een groot aantal Duitsche adellijke families Joodsch bloed is geslo pen, is besloten een nieuwe adelsvereenl- glng op te'richten, waarbij men zich slechts kan aansluiten na nauwkeurig onderzoek van den stamboom der familie der Candi da» tl eden. Dezer dagen Is toelating tot de vereeniglng geweigerd aan vorst Otto von Bismarck, legatleraad te Londen, en zijn jongeren broeder Gottfried Graaf von Bis marck Bchönhauaen, nationaal-socaalls- tisch Rijksdaglld. Het onderzoek van hun stamboom sou hebben uitgewezen, dat een grootmoeder der familie Bismarck stamde uit de Engelsche familie Whitehead, welker hoofd sir James Whitehead regent van het bestuur der Joodsche Gemeente te Londen Is geweest Men bericht ons uit Brussel: Capelie. de mldvoor van België voor den voetbalwedstrijd tegen het Nederlandsch elftal op Zondag 11 Maart as., zal. doordat hij Zon dag jJ. een spier heeft verrekt, niet kunnen meespelen. Hij zal worden vervangen, door Voorhoef van den Llerschen Sportkring. Bij de werkzaamheden aan de Maria-school te Zwolle heeft Woensdag een ernstig ongeluk plaats gehad doordat een houten overkapping waarmede de 24-jarige ongehuwde arbeider Woldberg uit Ittersum aan het sloopen was. plotseling geheel losraakte, en op het hoofd van W. terecht kwam. Nadat geestelijke hulp was verleend Is W. naar het RK. Ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand Is hopeloos. Mevr. Mann-Bouwmeester rees onder doodsche stilte van baar zetel en zeide ongeveer bet volgende: Het is nu ongeveer 23 Jaar geleden dat de commissie bij monde van den heer Simon Maris. Frans Mijnssen, Benjamin Prins en den auteur, jhr. van Riemsdijk en hier wendde mevr. Mann zich tot den vader van den over leden toonee»schrljver. en drukte hem de hand mij dezen ring geschonken beeft. Zoo dade lijk drong de beteekenis van deze schenking niet tot mü door. Het stond met onze kunst, in dien tijd zeer gunstig. Wel waren er oogen- blikken. dal men ook hier en daar verandering bespeurde, doch pas de latere tljdsomstandig heden hebben mij de diepere beteekenis van den ring doen kennen. Deze ring is voor mij het symbool van de dramatische kunst, die toen gevaar liep en welke moest worden hoog ge houden. - Sta mij toe. mevr. Mauhs, dat ik u eenige eenvoudige maar goede wenken voor de toe komst geef. Ban van u zooveel mogelijk bij het bepalen van uw keus persoonlijke antipathieën en sympathieën. Zie dan alleen bij het geven van den ring naar de ware kunstenares. deze nog altijd geneigd den loglschen weg te volgen en dus is de Commissie van Onderzoek er gekomen, met dit verschil dat de commissie niet uit acht, maar uit zes personen bestaan zal. Dit na de verklaring der Communisten en van den heer Ketelaar, dat zjj er geen prijs op stelden In deze commissie zitting te hebben. Met dit alles ging, dank zij de „Medewerking" der communisten, die hoog van den toren blie zen en deze zaak tot 'n soort Stavlsky-affaire wilden promoveeren de heele middag zoek, maar Vader Willem, zooals wij gemoedelljk den burgemeester noemen maakte er een eind aan door den Raad om half zes voor de beslissing te stellen. De beslissing was niet twijfelachtig. Het ging er natuurlijk met vlag en wimpel door, dat er een commissie sou worden Ingesteld. Toen kwamen aan de orde niet minder dan drie aanvragen om een Interpellatie te houden over dit geval en over de door de gemeente ge subsidieerde Uefdadlgheldsvereenlglngen in 1 algemeen. De heer POLAK, ofschoon zelf, door de com munisten os. in t debat betrokken, verklaarde zich bereid en gereed om de interpellatie, die hjj had aangevraagd te houden, maar hjj zou zich (als goed politicus en als goed partüman) bjj den gang van zaken, zooals deze zich in den middag heeft uitgestippeld neer leggen. Namens hem had de heer de Miranda tevoren al verklaard, dat de reputatie van den heer Polak als „publiek persoon” onaantast baar Is en dat de bedekte aantijgingen van de communisten hem geenszins konden deren. Als de avondzltting begint Is de spanning al zoo goed als geweken. Nog even keeren we terug In de zaak van den dag. als de burgemeester aan de orde stelt de benoeming van de Raadscommissie van onderzoek Inzake de affalre-AbrahamsTrein tM. Benoemd worden de voorzitters der fracties uitgenomen die der communisten. (De heer Ketelaar had des middags verklaard liever bul ten de commissie te blijven). De samenstelling is dus geworden: Carets (V3.), ter Haar (C.H de Miranda (SJJKJ».). Romme (RK.), Weiss (Neutr. Mlddenst.) en Woltjer (AKI. Tot voorzitter is Inmiddels ge kozen mr. Romme. Na eenige discussie wordt de nota van B. en W. betreffende de verdeellng van het subsidie voor den Amsterdamschen Raad voor klnder- ultzendlng voor kennisgeving aangenomen, na dat de BURGEMEESTER een goed-gekozen ge legenheid heeft aangegrepen om een beroep te doen op de burgerij teneinde te voorkomen dat dese door de Jongste gebeurtenissen zich van de Sedert SI jaar bestaan plannen om een geweldig nationaal monument te richten op de Franforter Wiese te Leipzig ter eere van Richard Wagner. Dit plan wordt thans verwezenlijkt. De „Führer" legt den eersten steen Hevig ontroerd nam de heldin van den avond het woord. Ik hoop niet, dat u van mij groote redevoeringen verlangt. Er zijn momenten, waarin woorden de gevoelens niet kunnen weergeven. Ik ben altijd heel erkentelijk en dankbaar geweest voor elk blijk van waardee- ring in mjjn lange tooneelloopbaan ontvangen, maar dit is toch wel de grootste vexrasslng en de hoogste onderscheiding, die Ik had durven verwachten. De ring zal voor mij een symbool zjjn van den plicht, dien het bezit daarvan mij oplegt en sal stlmuleerend werken bU mijn arbeid. Na afloop van, de voorstelling verdrongen zich honderden in de foyer om den belden kun stenaressen de hand te kunnen drukken „GOD IS LIEFDE", Novene ter eere van ‘t Goddelijk Kind. Vol gens den H. Alfonsus Maria de Liguori, door Martin Stoks, C.Ss.R. Uitgave J. JRomen en Zonen, Roermond. Mochten daar uitspraken aangenomen wor den dat het wenschelljk Is. dat spr. de tege moetkoming laat vallen dan zal hij dat doen, maar hij zal dan met even opgetreden hoofd deze zaal durven blijven betreden als tot nu toe. Onder deze omstandigheden echter ach; sj4. het ongewenscht. Wel verzocht hij deze commis sie dringend hem voor haar te doen verschijnen. De zaak is na dit alles volkomen helder en klaar. Er Is een voorstel om een commissie van onderzoek in te stellen, een soort eere-raao. sa mengesteld uit alle fracties. Alles was goed en redelijk, maar de bewust- onredelUken, die de communisten zijn, hadden weer iets gevonden om de zaakte stag- neeren. Dit mag vreemd klinken als men nun voor stellen leest en hun woorden hoort, maai als de Raad op dese voorstellen zou zijn ingegaan en naar hun woorden had willen luisteren, dan juist sou de zaak op de lange baan zijn ge schoven. En dit Is naar mr Romme in zijn repliek verklaart toch geenszins de bedoeling Gelukkig echter is de Raad, ook in zaken in liefdadigheid zou terugtrekken. Het Belgische .Laatste Nieuws” bericht, dat de gegevens, verwerkt In het rapport, door den heer Segers op de begrootlng voor Buitenland- sche Zaken uitgebracht. In geenendeele uit offi- cieele bron afkomstig zijn. Volgens uit Belglsch-polltleke kringen ver kregen Inlichtingen zijn vooral de gegevens over Nederlandsch-Belgische besprekingen in zake de Wlellngen-kwestle en betreffende de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, volko men onjuist. In de zitting van den gemeenteraad van Am sterdam kwam Woensdag de kwestie-Abrahams ter sprake. Mr. ROMME licht de door hem als eersten onderteekenaar Ingediende motie van orde, waarin de benoeming van een Raads commissie wordt gevraagd inzake de swestie- Abrahams-Treln tM. toe. In alle kringen, aldus spr., heeft deze aan gelegenheid beroering gewekt, een beroering, die culmineerde in de kringen van den Raad. Ernstige belangen zijn bü deze zaak betrok ken. De zuiverheid van politieke zeden is In op spraak. Sociale belangen dreigen ernstig in het gedrang te komen en misschien ook wel zijn de financiën der gemeente erbij betrokken. Voor de handhaving van al deze belangen Is de Raad verantwoordelijk en deze verantwoor delijkheid beeft geleid tot bet voorstel om te komen tot een onderzoek In den rulmsten zin des woord». De onderteekenaar» hebben voorgesteld de commissie uit acht personen te doen oestaan opdat van elke fractie één lid zou kunnen deel uitmaken van deze commissie. Op dit onderzoek mag en kon op geen enkele wijze worden vooruitgeloopen; het dient te be ginnen Bonder eenlg vooroordeel. HU geeft daarom den Communisten tn over weging hun motie, luidende: ..De Raad over wegende. dat de corrupte houding van het be stuur van Trein 8.28 ter zake van de bezoldi ging van den wethouder Dr. Abrahams, reep. Zooals reeds gemeld, is ingediend een wets ontwerp tot het aangaan van een of meer geld leeningen ten laste van het Rijk. De Memorie van Toelichting tot dit ontwerp luidt als volgt: Hoewel van de machtiging, vervat In de Lee- nlngwet 1933 tot bet te gelde maken van schuld- bewijzen ten laste van het Rijk nog niet ten volle Is gebruik gemaakt, acht de minister het oogenbllk gekomen opnieuw een wet. noudende machtiging tot het aangaan van Staatsschuld, aanhangig te maken. Zal het krachtens de voormelde Leenlngwet 1933 nog uit te geven bedrag kunnen strekken tot consolidatie van schuld, daarnaast wenscht de minister thans maatregelen te treffen, ten einde door het aangaan van één of meer con- versieleenlngen den druk der uitgaven wegens Staatsschuld te verlichten. Lettende op de positie der kapitaalmarkt en den thans geldenden rentestand, zou de minis ter, nevens de 5 pet. Tweede Staatsleening 1932 ook de leeningen met een 4J4 pet. rentevoet voor conversie In aanmerking willen doen ko men. Het totaal uitstaand bedrag der genoemde leeningen beloopt nog ongeveer 780.000.000 Tevens dient naar zijn meenlng de 4 pet. Staatsleening 1916 In de conversie te worden betrokken. De aflossing dezer thans nog onge veer 118.000.000 groot zijnde leenlng moet krachtens de desbetreffende wetsbepaling ver sterkt geschieden In de jaren 1937 t.m. 1943 door vergrootlng van de annuïteit der leenlng met f 15 000 000. waarvan een aanmerkelijke ver zwaring van den leenlnglast in die taren het gevolg zal zijn. Het is wenschelljk deze aflos sing meer geleidelijk te verdeeïen. hetg»en door opneming In de beoogde conversie kan worden bereikt. Hiermede is tevens het totaalbedrag der ge vraagde machtiging toegelicht. De overige bepalingen vereischen weinig, daar zjj overeenstemmen met dergeljjke bepalingen in vorige leeningwetten. behoudens dat In art. 3 de mogelijkheid is voorzien om. Ingeval mlks wenschelljk zou bliiken de provisie, aan ban kier». commlsslonnalr» en makelaars tn effec ten voor hun bemiddeling toe te kennen, te verhoogen tot ten hoogste S pet. Het ontwern bevat de machtiging aan den minister ven Financiën tot een bedrag van ten hoogste f900 000 000. Het soc.-dem. Eerste Kamerlid Hermans heeft aan den Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: Is de Minister bekend met het feit dat op (len avond van Zaterdag 3 Maart 1934, te Doetin chem verschillende groepen buitenlanders af komstig uit Bocholt, Hambom. Ruhrort Gel senkirchen. Recklinghausen. Oberhausen. Mull heim en Emmerik, getooid met hakenkruisen- Insignes, strooibiljetten evenzoo van gemeld teek en voorzien, ter publicatie van een aldaar gehouden vergadering, uitgaande van de NB. D A.P. en alwaar een zekere meneer Kruyt zou spreken over de beginselen der partij, hebben verspreid? Is het verder den Minister bekend dat een groep van deze buitenlanders, eerst na afloop Dit is de derde druk binnen anderhalf jaar tüd van een reeks conferentie», samengesteld en krachtens gehoorzaamheid geschreven door een zeer jonge zuster, die nog novice wu. BU het uitkomen van den eersten druk heb ben we dit boek reeds warm aanbevolen. En we doen dit weer opnieuw en we kunnen dit vol komen doen, want we zijn hiermede als een echo van den Amerikaanschen censor, die alleen maar gevraagd had óm het nihil obetat uit eigen beweging toch een hartelUke aanbeveling schreef, al» een echo ook van den Praeses van het Groot Seminarie In het Bisdom Haarlem, die aanvankelijk het verzoek om een aanbeve ling weigerde., omdat Z.HK „niet bijster veel voordergelUke aanbevelingen voelt”, maar die na het boekje geheel gelezen te heben, toch niet kon nalaten zUn bewondering uit te spre ken. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbouvers van aardappelen, aan bü de Stichting «Neder- landsche Aardappelcentrale te ’s-Gravenhage, aangesloten exporteurs van aardappelen, een bedrag van ten hoogste 0.30 per 100 K. G. wordt vergoed uit het Landbouw-crisisfonds bü uitvoer van partüen consumptie-aardappelen hoogte opgemeten, nJ. den afstand van de waterlün tot aan den top van den mast. Ge durende het geheele jaar zullen deze opmetln- gen plaats vinden. De hoofdingenieur van den Rükswaterstaat te Amsterdam, belast met de uitvoering van de werken tot verbreedlng van het Noordzee- kanaal, deelde aan ,L>e Telegraaf” mede, dat de waarnemingen ten doel hebben zich aan gaande het aantal schepen en de hoogte te oriënteeren. Overwogen wordt nJ. het Noorde- lük gedeelte van de spoorbrug te Velsen. dat vast Is. te vervangen door een hefbrug. waar onder schepen met niet meer dan normale hoogte zouden kunnen passeeren. Een tweede doorvaart met draalbeweiglng aan de Zuldzüde. zooals bü de Hembrug tot stand komt, is niet uitvoerbaar, daar de schepen uit de Noorder- sluis te IJmulden komende, moellük den draai kunnen maken. Verder Is een doorvaart aan de Noordzüde met draalbeweglng weer moel lük. wegens de onmlddellüke nabüheid van de papierfabriek. Julius Longbehn, de schrijver van het be roemde boek „Rembrandt als Erzleher” hield er eigenaardige methoden op na, om' uit den naam van de eene of andere beroemdheid een of andere eigenschap af te leiden. Zoo ver klaarde hü, dat de geniale smeder van het Duitsche Rük, Bismarck, door en door een kern-Dultscher was en dat dit reeds tot uit drukking kwam in zün naam Bis-Marck. Dult- scher dubbel in merg en been. Voor alle Duit- schers is sinds 1870 Bismarck bet voorbeeld van den oer-Duitscher. En heel de wereld eert In den persoon van den üzeren kanselier als het ware het wezen van het Duitsche Ger- manendom op z*n geniaalst. Aan de Hltlerlaansche Germaansche Teu- tonen is het voorbehouden geworden bü hun rassnuffelarijen te ontdekken, dat wellicht de grootste Duitscher, die ooit bestond van Joodsche komaf Is. Dit blükt uit het volgende tragische, of lie ver grotesk aandoende bericht uit München: a. Indien en voorzoover vallende in de maat van 35 tot 60 mlllmeter; b. voorzoover de uitvoer plaats heeft gehad na 1 December 1933. doch vóór 1 Juli 1934. en naar landen bulten Europa; c. tegen overlegging van een vanwege de voornoemde Stichting als deugdelük erkend be- wüsstuk van uitvoer; d. indien, in' de gevallen, waarin de versche ping naar het land van bestemming geschiedt in een buiten het Rük In Europa gelegen plaats, de verpakking der partijen voldoet aan door de voornoemde Stichting te stellen voor waarden; e. tndlen en voorzoover ten genoegen van de voornoemde Stichting is aangetoond, dat de verhouding tusschen de prijzen op de buiten- landsche en op de binnenlandsche markt ten tüde van bet afsluiten der betreffende transac ties deze vergoeding wettigt. Voorts is bepaald, dat de krachtens deze be schikking uit te keeren vergoedingen zullen worden verstrekt uit de saldi van voomoemde Stichting, als vertegenwoordigster van het Landbouw-Crislsfonds, tot een maximum van 10.000 in het totaal en onder nadere bü be schikking vast te stellen verrekening. Heel mooie gebeden ter eere van en gedach ten over het Jesuklnd. samengebracht uit ver schillende geschriften van den grooten Kerk- leeraar. Tot slot nog een meditatie en gebed op het Kerstfeest, korte behandeling van de ge heimen der H Kindsheid en Maria's wiegelied volgens den H. Alfonsus. Moet Bismarck, de geniale bewerker der Duitsche eenheid, nu uit de Duitsche geschie denis verdwünen? En wat moet er met de duizenden Bismarckmonumenten iedere stad, leder dorp, leder gehucht in Duitschland schier heeft er een geschieden? Bordjes er op plakken: Niet-Arisch 1 MADRID, 7 Maart (Elg tel.) Een vertegen woordiger van United Press heeft den 30 jaar ouden José Primo de Rivera, den leider der Spaansche fascisten geïnterviewd. De Spaan sche „Führer” zeide, dat de beweging steeds groeide en nu reeds 60.000 leden telde. ZU be staat voomamelUk uit jonge lieden, studenten uit den middenstand, maar ook onder de pro letarische elementen krijgt het fascisme lang zamerhand aanhangers. De huidige politieke toestand - is onhoudbaar, maar zal nog wel eenlgen tüd voortduren. De Rlvéra gelooft ze ker, dat er onlusten zullen plaats hebben, het- zü de regeerlng naar rechtache of linksche handen overgaat. De fascisten zullen zich ech ter bü geen enkele rechtache beweging aan sluiten. Naar mün meenlng. aldus ging de Spaansche leider voort, heeft het tUdperk der grande» definitief afgedaan. Het belangrUkste probleem is thans den economischen toestand der boeren te verbeteren. De grond moet ont eigend en verdeeld worden onder twee millioen families, die bü het agrarische probleem be trokken zün. „Ik ben er niet büzonder op ge steld de leider der beweging te zün. maar er moet nu eenmaal iemand de leiding hebben,” zeide José de Rivera. ,Jk heb de verantwoorde lijkheid op tnU genomen en hoop, dat er iemand uit onze beweging zal opstaan, die eventueel leider tan worden. Wü zün niet conservatief en staan dichter bü de socialisten. Met uitzonde ring va nCaballero en nog een paar marxisten zün de meeste socialisten niet van nationalis tische gevoelens verstoken. Wü gaan voort met veel propaganda te maken In de dorpen om den steun der boeren te winnen." De geheele zaal werd getroffen door de groote ontroering waardoor de belde oudere en jon gere kunstzusters bevangen werden. Een schier onafgebroken applaus zegelde de plechtigheid Hierna trad allereerst wethouder Walrave Boissevain naar voren. Het is hem een buitengewoon voorrecht na mens het gemeentebestuur de hartelUke geluk- wenschen te mogen overbrengen. De heer Bois sevain eindigde met de hoop uit te spreken, dat het mevr. Mauhs nog vele jaren gegeven moge rijn, bet Nederlandsche publiek gelukkig met haar kunst te maken. De heer Fr. Münssen. een der overgebleven leden van het comité, herinnerde in zün rede aan den luister die den naam Bouwmeester voor altüd aan de Nederlandsche tooneelspeel- kunst heeft gegeven. Het edel kleinood wordt thans geschonken aan een tooneelkunstenaresse die aan alle zeer verschillende tooneelgestalten immer leven, hart en nerven tot in de kleinste détail» weet te geven. Vervqlgens voerde nog het woord, onder het aanbieden van bloemen en geschenken, de rector van het Amsterdamse!) Studenten Corps, de Senaat van de Amsterdamsche Studenten, de vrouwelUke corpe-leden Slulzer. directeur van het Centraal terwül tenslotte de heer Ko Arnold! namens de tooneelgroep „Het Masker” zich in hartelUke woorden tot mevr. Mann—Bouwmeester en mevr. Mauhs wendde. Namens de kunstzusters en -broeder» bood hü mevr. MannBouwmeester een geschenk en bloemen aan. Daarna stond spr. stil bü de kunst van Else Mauhs. De kunstzusters en -broeder» zün er van overtuigd, dat de keuze van mevr. Mann- Bouwmeester de juiste was. Tenslotte kon slechts een klein gedeelte van de honderden telegrammen van gelukwenschen worden voorgelezen. Jhr. B. W F. van RiemsdUk nam hierna bet woord om te herinneren aan de groote ver- eering, welke wUlen zün zoon reeds in zün Jeugd voor de Bouwmeesters had gekoesterd. Na de groote kunst, welke spr. dezer, avond heeft mogen genieten, begrijpt hü de keuze van mevr. MannBouwmeester. Deze ring moge een tooverring zün en nog vele lange jaren geluk brengen. Uit volle overtuiging heeft de heer KETE LAAR bet voorstel-Romme mede-ondertee- kend. Spr. wil echter een persoonlük woord tot den Raad richten In de laatste dagen heerscht er om den pen ningmeester van het Hoofdbestuur van bet Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantle-kolonle» en daardoor ook om het Genootschap een sfeer van wantrouwen en achterklap. (Penningmeester is de beer Ke telaar zelf.) Spr. acht het daarom gewenscht zün positie als penningmeester van bet Genootschap uit een te zetten Van 1906 af heeft hü deze functie bekleed en tot voor Jaren zonder eenige ver goeding. De geheele boekhouding werd bü hem thuis gevoerd met hulp van een boekhouder, die al leen avond» kwam. Het hoofdbestuur heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17